čtvrtek 9 / 20:00 Oldřich Janota
Neúnavný hledač neprošlapaných cest, nezaměnitelný zpěvák a kytarista, básník a příležitostně i břitký fejetonista Oldřich Janota začal vystupovat v sedmdesátých letech s folkovými baladami. V letech 1977–79 hrál s Jakubem Nohou a dalšími hudebníky v pražské skupině Pentagram. Hledání nových výrazových možností ho vedlo k založení souboru Mozart K. (1978–81) s nezvyklým nástrojovým obsazením (harmonium, saxofon, mandolína, kytara, bicí) a později k práci s experimentálním rockem a minimální hudbou ve spolupráci s Pavlem Richterem a Lubošem Fidlerem (1981–84). V roce 1985 Janota opustil na čas hudební scénu úplně. Vrátil se tiše, za zvuku akustické kytary a tibetských mís Stanislava Doležala. Koncem 80. a počátkem 90. let byl členem improvizačních sdružení Jiná rychlost času a Společenství PAN a své první desky natočil za doprovodu viol da gamba Ireny a Vojtěcha Havlových. Od počátku devadesátých let vystupuje Janota především sólově s kytarou. V současné době ho můžete na koncertních pódiích potkat i v rámci kapely Ora pro nobis a v triu s Janem Čambalem a Lubošem Fidlerem.
Janotův nynější repertoár tvoří jak písně z počátku osmdesátých let, tak především nová, minimalistickými postupy a etnickou hudbou ovlivněná tvorba. Oldřich Janota si složitými cestami došel k prostotě v hudebním i slovním vyjadřování. Říkejme tomu třeba folkový minimalismus, ale pojmenovat a definovat něco tak křehkého a neuchopitelného je obtížné. Zahloubaný hlas Oldřicha Janoty nás zavádí do velmi subtilního světa představ a pocitů, kde každé slovo má kouzelnou moc vyvolat další asociace. „Někdy dokáže člověk vnímat řeku jako pramen i ústí zároveň," říká Oldřich Janota. „Sledovat její ubíhající tok, ale zároveň ji cítit zastavenou jako řeku-bytost." Tak nějak například vznikala píseň Tanečnice. O neuchopitelnosti nevšedního Janotova muzikantství a jeho myšlenkovém světě plném imaginace a zvláštních obrazů se píše tím nesnadněji, čím beznadějněji jim posluchač podlehne. A koho neosloví, tam je jakékoli další přesvědčování zbytečné.
Po několikaletém publikačním odmlčení bylo v poslední době vydáno hned několik prací Oldřicha Janoty. Koncem roku 2008 vyšla v nakladatelství Malvern jeho knížka krátkých próz nazvaná Neslyšící děti. V roce 2009 pak v edici Respektu vyšlo album Oldřicha Janoty a jeho přátel Ora pro nobis. V roce 2011 Oldřich Janota vlastním nákladem vydal CD Posvěcení nového měsíce. V současnosti mimo jiné pracuje na „levácké opeře” Zrcadlová koza a na novém albu skupiny Ora pro nobis.
Koncert je pořádán v rámci projektu Etnoconnexion – tradice v pohybu za finanční podpory statutárního města Pardubice.
Vstupné: 100 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal
Pa.Le.Ťác.I vs. jejich hosté Další pardubické utkání České improvizační ligy Pa.Le.Ťác.I vs. jejich hosté.
O čem to je? Malinko o sportu, ale především o divadle. Dva týmy se navzájem střetnou v improvizacích na různorodá témata. Cílem není se navzájem vyřadit, ale společně dokázat dotáhnout improvizaci do zdárného konce. Kulisy připomínají hokejový zápas. Rozhodčí a jeho dva pomocníci v pruhovaných a hráči v barevných dresech. Diváci mají k dispozici kartičku na přidělování bodů hráčům a pantofli na trestání rozhodčího.
Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.
Vstupné: 100 Kč
Na tuto akci nepřijímáme rezervace. Předprodej se koná v Klubu 29 17. 1. 2014 od 17.30 do 19.00.
středa 22 / 20:00 Jan Burian
Písničkář, spisovatel, autor dokumentárních filmů, televizní moderátor a cestovatel Jan Burian vystoupil od roku 1970 na více než 4000 koncertech. Většinou sólově za doprovodu klavíru, ale občas i s různými kapelami. Spolupracoval mj. s Jiřím Dědečkem, Petrem Skoumalem či Danielem Fikejzem, vydal řadu písňových alb, naposledy v roce 2012 desku Jak zestárnout.
Je autorem knih fejetonů, vydává básně, píše knihy inspirované cestováním. V roce 2012 vyšla jeho monografie o otci s názvem Nežádoucí návraty E. F. Buriana. Pro rozhlas vytvořil v roce 2012 téměř třicetidílný cyklus pořadů Na sever s Janem Burianem, věnovaný skandinávské kultuře. Moderuje (Artefakta, Posezení s Janem Burianem, Magnesia Litera) a několikrát do roka provádí turisty po Islandu, Portugalsku a jiných zemích.
Jan Burian je také propagátorem kontroverzního hesla „Kopírování zachraňuje hudbu!“, organizuje sdružení Osamělých písničkářů, jejich společné pravidelné koncerty a občas vystavuje své fotografie.
Vstupné: 120 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva) Ticketportal
pátek 24 / 20:00 Hm...
Marek Doubrava - kytary, piáno, zpěv Viktor Ekrt - housle, basová kytara, zpěv Filip Nebřenský - basová kytara, dechové nástroje, zpěv Tomáš Rejholec - bicí
Kořeny hravého a originálního hudebního uskupení, které si říká Hm... sahají do roku 1994, kdy tehdejší kytarista Tata Bojs Marek Doubrava začal zkoušet vlastní písničky společně s kamarádem Viktorem Ekrtem. V následujícím roce se už pod hlavičkou Hm... bavili svými rozpustile hravými koncerty. Vedle autorských textů měli ve skladbách Hm..., uhnízděných někde mezi folkem a nevšedním rockovým písničkářstvím, už od počátků své místo také básničky klasiků české i zahraniční poezie: Seiferta, Ortena, Wolkera, Sovu, Blatného, Apollinaira nebo Rimbauda. Často vážnou látku dokáží Hm... proměnit pomocí hudby v zážitek, který zcela překračuje hranice poezie. Skupina odhaluje v notoricky známých textech “meziřádková” místa, zvýrazňuje je citlivými aranžemi a často si prostě jenom dělá legraci.
Skupina Hm… (kromě Doubravy a Ekrta ji tvoří také multiinstrumentalista Filip Nebřenský a bubeník Tomáš Rejholec) vydala doposud pět řadových alb, křest toho posledního, nazvaného Lovu zdar, proběhl v říjnu 2013 v Paláci Akropolis.
Vstupné: 140 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva) Ticketportal
Sólový koncert frontmana kapely Květy Martina E. Kyšperského. Aby v tom ale nebyl úplně sám, sekundovat mu bude brněnská kapela Biorchestr.
Martin Evžen Kyšperský, brněnský zpěvák, skladatel, textař, aranžér, multiinstrumentalista a performer, známý především jako frontman kapely Květy, vydal na podzim 2013 u Polí5 své debutové sólové album Svetr. Jeho vystoupení slibuje silný energetický zážitek, kromě kytary ho uvidíte a uslyšíte hrát s největší pravděpodobností na různé objekty, ať už dovezené nebo na místě nalezené. Martin při koncertech pracuje s napínavým tichem, melodiemi i s agresivnějším zvukem.
Biorchestr ve své hudbě spojuje postupy písničkářů a folk na jedné straně, na straně druhé se obklopuje elektronikou, a vytváří tak osobitý pohled na současné písničkaření. Hudba Biorchestru je svěží a melancholická zároveň, originálně nachází své místo v jakési alternativě ke stále oblíbenějšímu freak folku. Biorchestr to jsou Jana Pilgrová a Aleš Pilgr, známý jako bubeník již zmiňovaných Květů. V Biorchestru hraje Aleš kromě bicích na kytaru a foukací harmoniku, Jana ho doprovází na klávesy.
Tenhle poměrně komorní, avšak hutný, mnoha různými zvuky protknutý večer vám zajisté uvízne v paměti.
Koncert je pořádán v rámci projektu Etnoconnexion - tradice v pohybu za finanční podpory statutárního města Pardubice.
Vstupné: 120 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva) Ticketportal