Program * leden 2015

čtvrtek 15 / 19:00


Roman Štětina: Ztracený případ
DJ Emo Dog


Roman Štětina
, čerstvý laureát nejprestižnější české ceny pro mladé umělce do 35 let Ceny Jindřicha Chalupeckého, se narodil v roce 1986, žije a pracuje střídavě v Praze a Frankfurtu nad Mohanem, prošel studiem Fakulty umění a designu v Plzni a Akademií výtvarného umění v Praze. Jako jeden z mála českých výtvarných umělců se systematicky věnuje práci se zvukem, která na první pohled souvisí s vizuálním uměním jen zprostředkovaně. Ale o to u jeho prací jde: lidská představivost závisí na souhře všech smyslů, které lze někdy jen těžko oddělit.

Pro finálovou výstavu čtveřice nominovaných připravil Roman Štětina hodinový film Ztracený případ. Jeho filmová studie detektivního žánru vznikla přestříháním epizod legendárního televizního seriálu Columbo, který se natáčel mezi lety 1968 až 2003. Tento „nový“ díl zkoumá hranice mezi filmovou postavou a hercem, který ji ztvárňuje. Prostřednictvím střihové skladby snímek tematizuje snahu filmového průmyslu zachovat oblíbenou postavu co možná nejblíže zažitému vzoru a diváckému očekávání. Součástí celého Štětinova projektu byla rovněž spolupráce s grafikem a autorem československých filmových plakátů Zdeňkem Zieglerem, který pro Ztracený případ upravil jeden ze svých nerealizovaných plakátů z roku 1977. Ztracený případ promítalo po dobu trvání výstavy každé pondělí pražské kino Ponrepo. Projekce v Divadle 29, jedné z mála mimopražských, se osobně zúčastní také sám autor, který divákům rovněž představí kontexty své další tvorby.

Večer pokračuje DJ setem Dominika Gajarského (Palermo) aka DJ Emo Dog v Klubu 29.

Akce se koná v rámci projektů aniLAB 2015 a Electroconnexion 2015 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

Vstup volný

www.romanstetina.com

 
     
       

pátek 16 / 20:00

Irena a Vojtěch Havlovi
The Pololáníks


Koncert fenomenálních hráčů na historické violy da gamba Ireny
a Vojtěcha Havlových a velkého objevu české improvizační scény, elektroakustického kvintetu The Pololáníks.

Irena a Vojtěch Havlovi (violy da gamba, zpěv, tibetské mísy a zvonky) oslavili nedávno 30 let svého působení v krajinách vážné, meditační a ambientní hudby. Jejich tvorba spojuje tradici staré evropské hudby s meditativní citlivostí východoasijských filozofií.


Počátek vzájemné spolupráce Ireny a Vojtěcha Havlových se píše od pol. 80. let, kdy vznikla experimentální formace Capella Antiqua e Moderna. Sdružení velmi jistě provádělo díla evropské klasické hudby od renesance až po současnost a Havlovi zde s úspěchem rozvíjeli svoje nevšední pojetí tradičních i novodobých skladebných technik a interpretačních postupů. První období jejich tvorby ukončuje rok 1990, kdy intenzivně spolupracovali s písničkářem Oldřichem Janotou a započala nová etapa jejich samostatného uměleckého zrání.

V 1. pol. 90. let manželé Havlovi postupně třikrát navštívili Indii a inspirováni její lidovou a duchovní hudbou vytvořili autorský komplet 4 CD. Na téma duchovního života Indie také natočili 2 autorské filmy (Agni, Maha Rudra Yagya). Ve filmových projektech i nadále pokračovali a výsledkem jejich práce byl hudebně vizuální projekt Tajemná gamelánie. Na poli kinematografického umění se Irena a Vojtěch Havlovi v průběhu následujících let prezentovali ještě několikrát, např. hudbou k celovečerním filmům Cesta pustým lesem Ivana Vojnára a Hranice stínů Martina Millera. Do jejich tvorby spadá také velké množství scénické hudby k televizním či divadelním inscenacím. Od roku 1990 počali Havlovi tříbit svůj osobitý hudební výraz a výsledkem těchto hledání je řada profilových CD. Alba jako Malé modré nic či Háta H. už je představují jako osobité tvůrce s vlastním hudebním jazykem, mezi jehož výrazové prostředky patří něžnost na hraně ticha i hypnotičnost. Intenzivní koncertní aktivita ve 2. pol. 90. let je zavedla do mnoha koutů Evropy, Kanady i USA. Společně s avantgardními výtvarníky a divadelníky Petrem Niklem a Janou Svobodovou se v rámci představení Slunovrat podívali i do Afriky a Japonska.

Havlovi spolupracovali s celou řadou vynikajících tuzemských
i zahraničních osobností jakými jsou bubeník Alan Vitouš, kytarista Tony Ackerman, flétnista Jiří Stivín, elektronické kapely Gurun Gurun a Kora et le Mechanix, hráč na šakuhači Vlastislav Matoušek, ale také tanečníci Karel Vaněk a Eva Černá či výtvarník Radek Pilař. Ve Spojených státech, kde hráli na pozvání slavných The National, vystupovali mj. po boku takových es světové alternativní scény jako jsou Sufjan Stevens, My Brightest Diamond nebo Amiina. Světoznámý filmař Vincent Moon o nich natočil dokumentární film Little Blue Nothing.

Dlouhé meditační plochy jejich hudby inspirované východním myšlením i ona elektrizující forma komunikace umělců při živých vystoupeních má za následek to, že sama kritika neví kam přesně jejich tvorbu zařadit. Výrazový rozptyl používaných vyjadřovacích prostředků bývá totiž u manželů Havlových ve většině případů natolik rozmanitý, mnohotvárný a hlavně neustále se proměňující, že jakýkoliv pokus o alespoň rámcové slovní zachycení podstaty jejich muzikantského dialogu za konkrétní skutečností nutně pokulhává. Jejich hudba v sobě nese nádech poetičnosti a inspirace neevropskými kulturami je v ní velmi patrná. Manželé Havlovi berou svou uměleckou tvorbu jako poslání a svou hudbu jako dar, kterým předávají mírumilovné duchovní poselství.

Velký objev improvizačnní scény, pražský elektroakustický kvintet The Pololáníks vznikl v roce 2011. Základní nástrojovou skladbu tvoří kontrabas, zobcové flétny, trombón, laptop a klarinet, saxofon a kytara. Zvukově se ale zapojuje pestrá škála dalších objektů i nástrojů vlastní konstrukce jehož výsledkem je plný, ale neagresivní a volně plynoucí zvuk tělesa. Debutové album The Pololáníks nazvané Náměť vyšlo na podzim 2014 na značce Polí5.

Vystoupení The Pololáníks působí podle zaujetí všech zúčastněných jako rituál, jenž se však odehrává jen pro nás posluchače a pouze ve jménu hudby, která je dávno vzdálena polaritě mezi akademickou klasičností, programností, duchovnem i spontánním aktivismem.

Z hlediska disciplíny improvisingu tu slyšíme v jistém smyslu konvenčnější přístupy k výsledné podobě i evoluci instantních hudebních forem. Důležitější však je hráčská originalita, která je tu umocněna užitím vlastních osobitých instrumentů a jejich barevných kombinací. Tak kapela dosahuje tu zahuštěných elektroakustických stěn i subtilnějších či komornějších témbrových i rytmických kombinací, jako by pocházely z jiné dimenze či z folklóru již zaniklého pozemského etnika. Ne každý na zdejší scéně zkrátka umí tak svojsky nakombinovat hlubší zobcové flétny s dalšími dechy, kontrabasem a samodělnými polonástroji všeho druhu. Hlavně bez roztodivných perkusí si snad tuto hudbu také nelze představit.

Na albu Náměť se nachází velký kus velmi osobité tvorby, kterou už při minimálním  množství zdravého rozumu nelze nerespektovat. Všechny ideologie jsou zde ale překročeny dále do světa abstraktní imaginace a to je ta hlavní věc, za kterou můžeme Pololáníkům děkovat i gratulovat. Ve společné jednotě dosahují i při spontánní improvizaci tak osobitého projevu, že z něho zajisté do několika let vybudují zase další a zase jinak s posluchačem komunikující nahrávku a to vše ještě i mezitím mnohokrát dokola při pestrých koncertních aktivitách. Těšme se, fanděme, The Pololáníks si to rozhodně zaslouží.

Koncert se koná v rámci projektu Electroconnexion 2015 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

www.havlovi.wz.cz www.poli5.bandcamp.com

Vstupné: 120 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal

 
     
   

sobota 17 / 11:00–18:00

Taneční dílna skupiny VerTeDance: Pohybové hry a improvizace

Workshop skupiny současného tance VerTeDance čerpá ze současných tanečních technik, dramatických her a vlastního pohybového výzkumu skupiny VerTeDance. Pohyb zde slouží jako prostředek k poznání světa kolem sebe a v sobě.

Taneční dílna je určena všem zájemcům o tanec – začínajícím tanečníkům bez předchozí zkušenosti i těm, kdo se tancem zabývají nebo zabývat do budoucna chtějí.

„Taneční dílna je založena na práci s fyzikalitou, čímž rozumíme vztah lidského těla k zemi a vzduchu, který nás obklopuje. Předmětem workshopu je vývoj pohybu na různých úrovních – pozice hlavou dolů, posuvná podpora rovnováhy v různých částech těla a vzpory na rukách. Inspiraci čerpáme z autentických momentů, které se dějí každému z nás v průběhu dne. Naše lekce začíná vždy hrou, která slouží k probuzení mysli a těl. Později se zaměřujeme na krátká cvičení, která spojíme do závěrečné fráze. Důležitým aspektem naší práce jsou také cvičení, která vedou k vytvoření důvěry ve skupině.“ (VerTeDance)

Workshop se koná v sále Divadla 29. Přihlášky a další informace: Tereza Krejčířová, mobil: 725 538 217, e-mail: schovejse@seznam.cz

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektů Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

Účastnický poplatek: 400 Kč

www.vertedance.org

 
     
   

čtvrtek 22 / 20:00

VYPRODÁNO. Na místě budou k dostání pouze nevyzvednuté vstupenky držitelů permanentek (od 19.45).

Vosto5: Slzy ošlehaných mužů

Osudový příběh nejúspěšnějšího českého lyžaře Bohumila Hanče a jeho přítele Václava Vrbaty v loutkohereckém pozdravu Divadla Vosto5 podkrkonošským ochotníkům.

Sto let po největší české sportovní tragédii stále s jistotou nevíme, co přesně se tenkrát stalo na krkonošském Zlatém návrší.

…ještě bojoval, ale smrt tiskla svůj ledový ukazováček neodbytně na jeho srdce…“

Když spolu ošlehaní účastníci zrušeného závodu Češi, Němci a Norové, muži jedné krve, stáli nad tělem Bohumila Hanče, plakali všichni. Jak uvěřit, že ten nejdokonalejší z nich, nejlepší, nejstatečnější a vždy ochotný pomáhat druhým, leží tu náhle mrtev a nic ho už nevrátí životu.

Scénář a režie: Ondřej Cihlář
Scéna a loutky: Jan Brejcha
Kostýmy: Daniela Klimešová
Opony: Markéta Šohajová
Světla: Šimon Kočí a Pavel Moc
Projekce a zvuk: Martin Bražina
Produkce: Jeník Tyl
Hrají: Ondřej Bauer, Kristýna Liška Boková/Renata Prokopová, Tomina Jeřábek, Petr Prokop a Ondřej Cihlář

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektů Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.


www.vosto5.cz

Vstupné: 120 Kč. Na tuto akci nepřijímáme rezervace.

 
     
    pátek 23 / 20:00

MCH Trio
Radomil Uhlíř & MCH Trio: Lstivá Stéla


Trio Mikoláše Chadimy nejprve samostatně a poté jako doprovodné hudební těleso multimediálního fotokomiksu Lstivá Stéla v interpretaci Radomila Uhlíře.

MCH Trio
Mikoláš Chadima – zpěv, saxofony, kytara, smyčky, elektronika / Jan Jirucha - trombón / Jiří Janďourek - klávesy

„Ekonomický" projekt MCH Trio sestavený z různých variací hráčů MCH Bandu a starých páskových i elektronických smyček představuje další tvář Chadimovy tvorby. Ještě temnější, syrovější, údernější, než u něj bývá zvykem. Verše Ivana Wernische zhudebněné typicky neurotickým rukopisem, tentokrát obohaceným o postupy artificiální hudby. Téměř hodina hudby, která vám nedovolí vydechnout!

Radomil Uhlíř & MCH Trio: Lstivá Stéla
Lstivá stéla je multimediální fotokomiks Radomila Uhlíře a France Fekketteho, který vypráví smutný příběh hloubavého chlapce a jeho autoritativní guvernantky. Archetypální příběh interpretuje hlasem a hrou na nafukovací zvířátka Radomil Uhlíř za doprovodu tria Mikoláše Chadimy.

Herec, scénárista, básník a malíř surrealisticko-dadaistických vizí, zpěvák a charismatický vypravěč zenových vtipů Radomil Uhlíř je na tuzemské scéně postavou vskutku impozantní, a to nejen díky svým dvěma metrákům živé váhy a dvěma metrům výšky. Zpíval ve skupinách Ultrapunk, Ženy a Dvouletá fáma, společně s Jaroslavem Duškem zakládal divadlo Vizita, jako herec vytvořil několik desítek menších, zato však nezapomenutelných filmových rolí (Kouř, Pražská pětka, …a bude hůř, atd.). V 90. letech založil improvizační freejazzovou hudební formaci Kvartet dr. Konopného, se kterým vystupuje dodnes. Uhlíř ve svém vokálním projevu vyluzuje nejroztodivnější zvuky a skřeky, které prokládá přednesem vlastních textů, oplývajících specifickým a nezaměnitelným humorem, jemnou melancholií i latentním optimismem.

Hudebník, textař a publicista Mikoláš Chadima je považován za jednoho z „otců“ české alternativní scény a vůbec za jednu z nejdůležitějších postav tuzemské nonkonformní hudby od 70. let minulého století prakticky do současnosti. Do širšího povědomí se prosadil ve druhé polovině 70. let vystoupeními na Pražských jazzových dnech jako člen kapel Elektrobus a Extempore. Mimoto působil v kultovním „improvising“ souboru Kilhets. Rok 1981 byl pro Chadimu klíčový: rozpouští Extempore a zakládá svou asi nejznámnější skupinu MCH Band. Současně byl zveřejněn jeho podpis Charty 77, byl mu zabaven pas a během necelých dvou let byl donucen ukončit jakékoliv legální vystupování, což trvalo prakticky až do začátku roku 1989. MCH Band vystupoval jen sporadicky na undergroundových akcích pod různými krycími názvy. V roce 1990 odešel Chadima na „volnou nohu“, připravil k vydání archivní nahrávky a s MCH Bandem absolvoval dlouhou řadu úspěšných koncertů v ČR i v zahraničí. V současnosti vystupuje mimo MCH Bandu v elektronické verzi bandu s názvem MCH Trio, s kapelou DekadentFabrik, v česko-slovenském projektu XAFOO s Juliusem Fujakem, s kytaristou Pavlem Richtrem a v duu s Radomilem Uhlířem.

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2015 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

Vstupné: 120 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal

www.mchband.cz

 
     
   

sobota 24 / 19:00

VYPRODÁNO

Pa.Le.Ťác.I. vs Olivy

Česká improvizační liga - zápas v divadelní improvizaci.

Další pardubické utkání České improvizační ligy. Tentorkát mezi domácími Paleťáky a olomouckými Olivami.

O čem to je? Malinko o sportu, ale především o divadle. Dva týmy se navzájem střetnou v improvizacích na různorodá témata. Cílem není se navzájem vyřadit, ale společně dokázat dotáhnout improvizaci do zdárného konce. Rozhodčí a jeho dva pomocníci v pruhovaných a hráči v barevných dresech. Diváci mají k dispozici kartičku na přidělování bodů hráčům a pantofli na trestání rozhodčího. 

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.paletaci.cz

Vstupné: 100 Kč. Předprodej se koná v Klubu 29 dne 23. ledna 2015 od 17.30 do 18.30. Na tuto akci nepřijímáme rezervace.
Bližší informace: ipaletaci@gmail.com