Program * leden 2016


čtvrtek 14 / 20:00


Oldřich Janota

Sólový koncert výjimečného básníka a hudebníka.

Neúnavný hledač neprošlapaných cest, nezaměnitelný zpěvák a kytarista, básník a příležitostně i břitký fejetonista Oldřich Janota začal vystupovat v sedmdesátých letech s folkovými baladami. V letech 1977–79 hrál s Jakubem Nohou a dalšími hudebníky v pražské skupině Pentagram. Hledání nových výrazových možností ho vedlo k založení souboru Mozart K. (1978–81) s nezvyklým nástrojovým obsazením (harmonium, saxofon, mandolína, kytara, bicí) a později k práci s experimentálním rockem a minimální hudbou ve spolupráci s Pavlem Richterem a Lubošem Fidlerem (1981–84). V roce 1985 Janota opustil na čas hudební scénu úplně. Vrátil se tiše, za zvuku akustické kytary a tibetských mís Stanislava Doležala. Koncem 80. a počátkem 90. let byl členem improvizačních sdružení Jiná rychlost času a Společenství PAN a své první desky natočil za doprovodu viol da gamba Ireny a Vojtěcha Havlových. Od počátku devadesátých let vystupuje Janota především sólově s kytarou.

Janotův nynější repertoár tvoří jak písně ze sedmdesátých a osmdesátých let, tak především nová, minimalistickými postupy a etnickou hudbou ovlivněná tvorba. Oldřich Janota si složitými cestami došel k prostotě v hudebním i slovním vyjadřování. Říkejme tomu třeba folkový minimalismus, ale pojmenovat a definovat něco tak křehkého a neuchopitelného je obtížné. Zahloubaný hlas Oldřicha Janoty nás zavádí do velmi subtilního světa představ a pocitů, kde každé slovo má kouzelnou moc vyvolat další asociace. „Někdy dokáže člověk vnímat řeku jako pramen i ústí zároveň," říká Oldřich Janota. „Sledovat její ubíhající tok, ale zároveň ji cítit zastavenou jako řeku-bytost." Tak nějak například vznikala píseň Tanečnice. O neuchopitelnosti nevšedního Janotova muzikantství a jeho myšlenkovém světě plném imaginace a zvláštních obrazů se píše tím nesnadněji, čím beznadějněji jim posluchač podlehne. A koho neosloví, tam je jakékoli další přesvědčování zbytečné.

Oldřich Janota v současnosti kromě sólových koncertů vystupuje i s kapelou Ora pro nobis. S tou v roce 2014 vydal album Kojoko. Na podzim 2015 mu vyšel knižně výběr z písňových textů nazvaný Kytaru s palmou a momentálně pracuje na retrospektivním osmialbu.

Koncert je pořádán v rámci projektu Etnoconnexion – městský folklór za finanční podpory statutárního města Pardubice.

www.oldrichjanota.com

Vstupné: 120 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal
Facebook

 
     
       

pátek 22 / 20:00

NOCZ

Norsko-český kvartet balancující na pomezí moderního jazzu a volné improvizace.

Didrik Ingvaldsen - trumpeta
Radim Hanousek - saxofony
Marian Friedl - kontrabas
Dag Magnus Narvesen - bicí

Kapela NOCZ (v obsazení trubka, saxofon, kontrabas a bicí) osobitě interpretuje skladby norského trumpetisty Didrika Ingvaldsena. Ty kombinují současné trendy v experimentálním jazzu s klasickými jazzovými a freejazzovými postupy. Pro NOCZ je typická velmi energická hra s výraznými dynamickými zlomy, kombinace prokomponovaných pasáží s volnými plochami, bohatá melodika, přesná práce s rytmem a kolektivní improvizace.



Leadrem formace NOCZ je trumpetista a skladatel Didrik Ingvaldsen, působící současně na jazzových i experimentálních scénách v Norsku, Berlíně a New Yorku. Mezinárodní kvartet dále tvoří norský bubeník Dagem Magnusem Narvesenem (ten působí převážně v Berlíně a kromě svých autorských projektů spolupracuje s hvězdou evropské avantgardy Alexanderem Von Schlippenbachem), brněnský saxofonista Radim Hanousek a basista Marian Friedl.

Své poslední album natočilo kvarteto NOCZ se světově respektovanou houslistkou, zpěvačkou a skladatelkou Ivou Bittovou (NOCZ & Iva Bittová, Hevhetia 2014). Album i následné evropské turné sklidilo velice příznivé recenze po celé Evropě.

www.nocz.eu

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2016 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

Vstupné: 140 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal

Facebook

 
     
   

sobota 23 / 19:00

Pa.Le.Ťác.I. vs. Střeli

Česká improvizační liga - zápas v divadelní improvizaci

O čem to je? Malinko o sportu, ale především o divadle. Dva týmy se navzájem střetnou v improvizacích na různorodá témata. Cílem není se navzájem vyřadit, ale společně dokázat dotáhnout improvizaci do zdárného konce. Rozhodčí a jeho dva pomocníci v pruhovaných a hráči v barevných dresech. Diváci mají k dispozici kartičku na přidělování bodů hráčům a pantofli na trestání rozhodčího. 

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

www.paletaci.cz

Vstupné: 120 Kč
Předprodej: Vino-thé-ka, Perštýnská 40 (www.vino-the-ka.cz), od 18. do 22. ledna 2016, denně od 16.00.

Na tuto akci nepřijímáme rezervace.
Facebook

 
     
   

středa 27 / 17:00 VYPRODÁNO
středa 27 / 19:00
VYPRODÁNO

Zkáza krásou

Lída Baarová. Herečka, pro kterou byla její krása největším darem i prokletím zároveň. Mladá a atraktivní dívka se rychle stala největší československou filmovou hvězdou a dokázala si podmanit i nejobávanější muže své doby. Vztah s ministrem říšské propagandy Josephem Goebbelsem z ní však obratem učinil národního nepřítele a symbol kolaborantství.



Dokumentaristka
Helena Třeštíková se s Baarovou setkala v jejím zahraničním exilu. Na sklonku hereččina života natočila otevřenou zpověď kdysi milované a následně zatracované hvězdy na pozadí unikátních materiálů z několika evropských filmových archivů i ukázek slavných rolí Lídy Baarové.

Helena Třeštíková, Jakub Hejna / ČR / 2015 / 90 min.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2016 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR..

Vstupné: 80 Kč

 
     
   

čtvrtek 28 / 20:00

Prázdné hory jsou plné větru a deště (CZ/USA/FIN/JAP)

Nejvyšším záměrem je nemít žádný záměr aneb víc country než ostatní

Michal Hrubý (CZ) - klarinet, basklarinet, tenor saxofon, koncovka
Hearn Gadbois (USA) - perkuse
Esko Mäkinen (FIN) – kontrabas, harmonium, melodika, koncovka
Seizan Kenji Osako (JAP) – šakuhači, alt a soprán saxofon
Anna Romanovská (CZ) – housle, koto

Skupina Prázdné hory jsou plné větru a deště, jejíž název pochází ze staré korejské zenové básně vznikla v září 2014 jako trio založené hráčem na dechové nástroje Michalem Hrubým (zakladatelem kapel Neočekávaný dýchánek a Kapitán Kajman), finským kontrabasistou Eskem Mäkinenem a fenomenálním americkým perkusistou Hearnem Gadboisem, který koncertoval a nahrával např. s Patti Smith nebo Suzanne Vega. Mezinárodní trio postupně doplnili na kvintet japonský saxofonista a hráč na flétnu šakuhači Seizan Kenji Osako a mladá houslistka a hráčka na japonský strunný nástroj koto Anna Romanovská (Orchestr Berg).



Kapela se věnuje volné improvizaci na pomezí jazzu a etnické hudby všech zemí, z nichž jednotliví členové kapely pocházejí. Jako hosté se skupinou též vystoupily legendy české alternativní hudby: violoncellista Miroslav Posejpal, hráč na šakuhači Vlastislav Matoušek nebo saxofonista skupiny The Plastic People of the Universe Vratislav Brabenec.


www.ethnocloud.com/Michal_Hruby

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2016 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

Vstupné: 120 Kč
(na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal
Facebook

 
     
˙