Program * leden 2017


středa 11 / 20:00 / Divadlo 29

Josef Kolo 7tet

Nový projekt čtyř osobností tuzemské jazzové scény.


Petr Kalfus – tenorsaxofon / Marcel Bárta – tenorsaxofon / Rasťo Uhrík – kontrabas / Dano Šoltis – bicí

Josef Kolo 7tet je paradoxně kvarteto tvořené výraznými osobnostmi české a slovenské jazzové scény střední generace: saxofonisty Marcelem Bártou (Vertigo, Muff, DoMa Ensemble, Concept Art Orchestra) a Petrem Kalfusem (Points Septet, Bucinatores, Concept Art Orchestra), bubeníkem Dano Šoltisem (Vertigo, -123min., Lenka Dusilová) a basistou Rasťo Uhríkem
(Vertigo, Yvonne Sanchez, Jana Kirchner, Xavier Baumaxa).

Kapela si vytvořila svůj charakteristický zvuk, který je zčásti určen jejím složením: absence harmonického nástroje vytváří široké pole pro hudební komunikaci mezi muzikanty i pro dynamické a někdy až eruptivní změny nálad a atmosfér. Prolínání polyfonních linií dvou tenorsaxofonů a interakce svébytné rytmické sekce vytváří silný emociální náboj. Jejich hudba, která nepostrádá nadhled a žánrovou otevřenost, je z části komponovaná, ale velkou měrou také improvizovaná, což vytváří prostor pro to, aby každý koncert byl neopakovatelným hudebním zážitkem.


www.petrkalfus.com www.marcelbarta.com

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2017 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

vstupné 120 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
     
       

čtvrtek 12, pátek 13, sobota 14 / 10:00–13:00 & 15:30–20:30 / Bujón

The Stranger Gets a Gift: Interruptor

Vizuální dialog beze slov / performance pro jednoho diváka.

Performance mexické umělkyně Cristiny Maldonado vytvářející virtuální prostředí, které narušuje naši běžnou představu dialogu, získanou z každodenního života a nabízí alternativní možnost vizuální konverzace. Do jaké míry je virtuální komunikace schopna postihovat a odrážet to, co chceme vyjádřit či předat? Jakou roli hrají virtuální prostředky v našich rozhovorech?

Interruptor je vizuální zařízení, které se snaží o dočasné opuštění způsobů, jakými člověk běžně vnímá prostor a čas, ale také o narušení hranice mezi vlastním „Já“ a „Já“ někoho jiného. Uživatel může odhodit zaběhlé každodenní způsoby komunikace a prostřednictvím různých předmětů a obrazů objevit svůj vlastní způsob dialogu.

The Stranger Gets a Gift je projekt, který zkoumá, zda umění může být službou. Návštěvník, cizinec či prostě uživatel se prostřednictvím různých nástrojů, které v rámci performancí/instalací dostává k libovolnému nakládání, spolupodílí na jedinečném představení.



Cristina Maldonado (* 1974) je mexická umělkyně ovlivněná vizuálním a konceptuálním uměním. Hledá především vztahy mezi experimentálním divadlem, tancem, interaktivním uměním, novými i starými médii. Jejími tématy jsou tělo, komunikace a intimita. Vytváří „experimentální konstrukce” propojující objekty, videa i živé jednání.

Délka představení: 45 min, jazykově bezbariérové.

Série performancí se koná v rámci mezinárodního setkání projektu CreArt Encounter: Understanding. Pořádá město Pardubice ve spolupráci s Offcity z. s. a Divadlem 29.

www.cristinamaldonado.com

vstup volný, na představení je však nutná rezervace na e-mailu:
sarka@offcity.cz (do e-mailu napište čas, který vám nejlépe vyhovuje)
FB událost

 
     
   

čtvrtek 12 / 18:00 / Divadlo 29

CreArt Encounter: Understanding

Rozumět a porozumět jsou dvě rozdílné věci. Zvládat třaskavé konflikty vznikající při setkání různých kultur a sociálních skupin není jednoduché. V procesu sociálního porozumění má přitom nenahraditelnou roli současné umění. Večerní přednáškový blok tvůrčího think tanku mezinárodního projektu CreArt zaměřeného na zmiňované téma bude hostit české i zahraniční umělce a teoretiky. Ti na základě svých zkušeností přiblíží, jaká je např. úloha umění v době válečných konfliktů (Anya Medvedeva, Ukrajina) či při práci s uprchlíky (Oto Hudec, Daniela Krajčová, Slovensko) nebo romskou komunitou (Małgorzata Mirga-Tas, Polsko). Představeny budou rovněž pozoruhodné sociálně-umělecké projekty (Případ pro sociálku, Univerzita Předlice, Horizont událostí), úvod k tématu kolaborativního a participativního umění pak podá kurátor a kritik umění Jan Zálešák.

Večernímu bloku budou předcházet tři mimořádné workshopy. Šárka Havlíčková představí nástroje kulturní advokacie, na řešení komunikačních sporů se zaměří workshop Hany Vosmíkové a Brazilka Fernanda Eugenio povede dílnu participačního konceptu „modus operandi”, inspirativního souboru metod pro udržitelnou koexistenci různých skupin. Na workshopy je nutná registrace. Více informací o kompletním programu včetně registračního formuláře naleznete na webové stránce projektu.

Přednášky budou v angličtině.


Akci pořádá město Pardubice ve spolupráci s Offcity z. s. a Divadlem 29 v rámci mezinárodního projektu CreArt.

www.understanding-creart.org

vstup volný
FB událost

 
     
   

pátek 13 / 20:00 / Klub 29

Molly • Space Love

Koncert elektronického producenta Mollyho a mezigalaktická audiovizuálně-časoprostorová romance dvojice Space Love.


VJ Aka 47 a hudební producent Voodoo, dohromady Space Love, se potkali v létě 2013 na internetu, kde se také rozhořel románový příběh o interdimenzionální metafyzické lásce. K prvnímu 3D setkání došlo po 100.000 FB zprávách, když to bylo podruhé, měli klíč ke společnému domovu v Anglii. Jejich tvorba je rychlá, beze slov, nechávají se inspirovat vším, co je obklopuje a sami sebou navzájem. Jejich styl těsně přiléhá jim samotným a jejich škatulka není žádná škatulka, ale polymorfní bublinka, která se roztahuje všemi směry. Na svém kontě mají desky Ash Tar She Ran, Alien Tears, Disco Inferno a Horizont událostí. V prosinci 2016 vydali nové album Dron. SL jsou podepsáni pod úvodní hudbou jednoho z nejzajímavějších českých seriálů posledních let Semestr.



Pražský elektronický producent Molly doluje na koncertech ze svého analogového gearu neustále se vyvíjející a vydatně bobtnající masu zvuku na pomezí minimal techna, kosmische musik, acidu a dalších stylů. Čerpá z klasik, ale zároveň se úspěšně vyhýbá žánrovým klišé. Skryt pod rybářskou čepicí vzývá náladu kosmické elektronické psychedelie, starých béčkových filmů, žánrovek s Clintem Eastwoodem, italských gialo horrorů a v neposlední řadě vzdává hold legendárnímu Johnu Carpenterovi. Jeho první album B-Sides & Rarities vyšlo v roce 2015 na labelu Stoned To Death Records.




Koncert se koná v rámci projektu Electroconnexion 2017 za finanční podpory Ministerstva kutury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.facebook.com/pg/SPACELove666

stoned-to-death.bandcamp.com

vstupné: 60 Kč
FB událost

 
     
   

čtvrtek 19 / 20:00 / Divadlo 29

Květovaný kůň
aneb Hanzlová Hrubý Svoboda Tichý


Ztracené písně z Terezína v podání kvarteta Květovaný kůň a dívčího sboru Černá tílka.


Kvarteto Květovaný kůň aneb Hanzlová Hrubý Svoboda Tichý vzniklo na jaře roku 2012 a věnuje se především úpravám písní skladatele Karla Reinera (1910-1979). Tvoří ho zpěvačka a flétnistka Zuzana Hanzlová (ex-Neočekávaný dýchánek), klarinetista Michal Hrubý (ex-Neočekávaný dýchánek a Kapitán Kajman), kontrabasista Petr Tichý (například Floex, NTS, Bran) a lídr skupiny Traband Jarda Svoboda, který hraje na harmonium. Teplický sbor Černá tílka tvoří Lenka Blažková, Veronika Rumplíková, Martina Tichá, Eva Synková a Markéta Štindlová.



Skladatel Karel Reiner, žák Aloise Háby, prošel za války Terezínem, kde napsal písně do tamní inscenace staročeské lidové hry Ester, původně připravované již pro Déčko E. F. Buriana. Jejich úpravy tvoří základ repertoáru kvarteta. Další částí repertoáru jsou písně a říkadla z Reinerova cyklu Květovaný kůň na texty Norberta Frýda. Tento cyklus měl židovským dětem za protektorátu nahradit zakázané vyučování. Hudba Karla Reinera je doplněna skladbami členů kvarteta.


Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2017 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.soundcloud.com

vstupné: 120 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
     
   

sobota 21 / 19:00 / Divadlo 29

Paleťáci vs. Džem

Česká improvizační liga - zápas v divadelní improvizaci.

O čem to je? Malinko o sportu, ale především o divadle. Dva týmy se navzájem střetnou v improvizacích na různorodá témata. Cílem není se navzájem vyřadit, ale společně dokázat dotáhnout improvizaci do zdárného konce. Rozhodčí a jeho dva pomocníci v pruhovaných a hráči v barevných dresech. Diváci mají k dispozici kartičku na přidělování bodů hráčům a pantofli na trestání rozhodčího.


www.paletaci.cz

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

Vstupné: 120 Kč
Předprodej: Vino-thé-ka, Perštýnská 40 (www.vino-the-ka.cz) - od 16. do 20. ledna 2017, denně od 16.00 ° na tuto akci nepřijímáme rezervace


 
     
   

středa 25 / 19:00 / Divadlo 29

Helena Třeštíková: Strnadovi

Během 35 let společného soužití jednoho páru se odehraje mnohé: od chvil absolutního porozumění až po dramatické propady. Po většinu času však partneři řeší všem dobře známé běžné starosti a radosti spojené s výchovou dětí, chodem domácnosti nebo třeba podnikáním. A přesně takový život žijí i majitelé prodejny s nábytkem Ivana a Václav Strnadovi, které režisérka Helena Třeštíková v rámci projektu Manželské etudy sleduje se svou kamerou už od roku 1980. Její nový celovečerní dokumentární film o Strnadových na televizní filmy tohoto cyklu navazuje, především ale ukazuje další překvapivé zvraty, které život manželů a jejich dětí přinesl.

ČR / 2017 / 102 min.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2017 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

www.filmfuse.cz

vstupné: 90 Kč
Ticketportal:

 

 
     
   

Koncert kapely HM... je bohužel ze zdravotních důvodů ZRUŠEN.
Náhradní termín: 12. květen
Zakoupené vstupenky budou pro náhradní termín platné. Případně je můžete vrátit do 9. 2. 2017 v Informačním centru Pardubice. Děkujeme za pochopení!


čtvrtek 26 / 20:00 / Divadlo 29


HM...

Marek Doubrava
– kytary, piano, zpěv / Viktor Ekrt – housle, basová kytara, zpěv / Filip Nebřenský – basová kytara, dechové nástroje, zpěv / Jaroslav Noga – bicí, zpěv

Kořeny hravého a originálního hudebního uskupení, které si říká Hm... sahají do roku 1994, kdy tehdejší kytarista Tata Bojs Marek Doubrava začal zkoušet vlastní písničky společně s kamarádem Viktorem Ekrtem. V následujícím roce se už pod hlavičkou Hm... bavili svými rozpustile hravými koncerty.

Vedle autorských textů měli ve skladbách Hm..., uhnízděných někde mezi folkem a nevšedním rockovým písničkářstvím, už od počátků své místo také básničky klasiků české i zahraniční poezie: Seiferta, Ortena, Wolkera, Sovu, Blatného, Apollinaira nebo Rimbauda. Často vážnou látku dokáží Hm... proměnit pomocí hudby v zážitek, který zcela překračuje hranice poezie. Skupina odhaluje v notoricky známých textech „meziřádková” místa, zvýrazňuje je citlivými aranžemi a často si prostě jenom dělá legraci. Skupina Hm… vydala doposud pět řadových alb, zatím poslední s názvem Lovu zdar, vyšlo na podzim roku 2013.




www.skupina.hm


vstupné:150 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 

 

˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙