Program * únor 2011

středa 2 / 20:00

Ondřej Smeykal & Miloš Dvořáček

Společný koncert virtuozního hráče na didgeridoo Ondřeje Smeykala a jednoho z nejuniverzálnějších a nejosobitějších bubeníků tuzemské scény Miloše Dvořáčka.

Ondřej Smeykal je český hráč na australský domorodý nástroj didgeridoo. Jeho styl hry je unikátní i v konfrontaci se světovými špičkami ve hře na tento nástroj. Ondřej Smeykal svým unikátním a svérázným projevem objevuje nové dosud neprobádané oblasti hry na didgeridoo. Precizním přednesem poukazuje na bohaté možnosti souzvuku hlasové modulace základního tónu a v kombinaci s variabilitou nátisku dosahuje neuvěřitelně bohaté škály zvukového zabarvení. Maximální využití dechového fondu, práce bránice, mimických a artikulačních svalových skupin spolu s obrovským rytmickým potenciálem didgeridoo činí v podání Ondřeje Smeykala z obyčejné děravé větve jakýsi malý komorní orchestr. Mistrně sladěná a pečlivě načasovaná kompozice čistého přednesu tak v nejednom posluchači budí silný dojem zastoupení většího počtu hráčů, případně použití play back u a samplingu. Technika hry zcela prostá jakéhokoliv přednahrání nebo mixování částí skladeb je i zkušeným hráčům těžko pochopitelná a při živém shlédnutí vystoupení v posluchači vyvolává často jen němý úžas.

Ondřej Smeykal vystupoval a spolupracoval např. s  Ianem Woodem, Monkey Bussines a česko-japonským projektem Autopilote. V současné době ho můžete vidět společně s P. Niklem, M. Caisem a J. Hradilem v audiovizuálním projektu nazvaném Sváteční pop.

Miloš Dvořáček je bezesporu jedním z nejvšestranějších a nejkreativnějších bubeníků v Čechách. Jeho záběr sahá od jazzu, přes alternativní rock, funk, blues, pop a etno až po klasickou hudbu.

Byl členem skupiny  Čikori Ivy Bittové , freejazzového  Limba, minibigbandu  Nuo, nebo skupin  Fru Fru  - 123 minut . Působí v duu s   Vladimírem Václavkem, hraje v kapele Romana Holého Neruda  a spolupracuje s hudebníky jako jsou např. Radůza, Jana Vébrová, Pavel Fajt nebo Ester Kočičková. V poslední době Miloš Dvořáček vystupuje zejména sólově. Kromě bicích používá na svých koncertech řadu dalších nástrojů - fujary, kytaru, smyčkovač hlasu, perkuse, ale také plechové hrnce a rendlíky. Milošovi hraje v rukách téměř každý předmět a jeho vystoupení jsou požitkem nejen pro uši, ale i pro oči.

www.smeykal.com * myspace.com/milosdvoracek

Vstupné: 140 Kč, studentské: 90 Kč

 
     
       

středa 9 / 20:00

Květy

V internetové encyklopedii Wikipedia se dočteme: „Květy byl zábavník, který sloužil hlavně k organizování českého národního hnutí. Vznikl přejmenováním časopisu Jindy a nyní, který v roce 18 33  převzal Josef Kajetán Tyl.“ Jinde zase píšou, že „Týdeník Květy oslovuje rodinu s rozhodující ekonomickou a společenskou silou populace. Rodinu, která se umí bavit, ráda nakupuje a zajímavě tráví svůj volný čas“.

A co kapela Květy?

Zvuk skupiny Květy je velmi netradiční, a to jak pro nástroje, které kvartet využívá (akustická a elektrická kytara, mandolína, balafon, xylofon, industriální kovy, harmonika), tak pro spojení několika nepříliš často spolupřítomných prvků: humoru, chuti hledat nové postupy, hravosti a nadprůměrných hráčských schopností. Květy se nebojí agresivnějších poloh ani výrazných melodií nebo experimentů s hlasem. Kloubí noise i šanson, elektroniku i folkové písničkářství. Kapela Květy zní opravdu jinak než zbytek české hudební scény a její objevení může být pro vnímavého posluchače příjemným zážitkem. Už třeba jen pro velké nasazení a naléhavost, které Květy vkládají do živých vystoupení.

Tak tedy, časopis Květy nebo kapela Květy? Jindy a nyní.

Martin E. Kyšperský - zpěv, kytary, mandolína, kontrabas, baskytara
Aleš Pilgr  - bicí, perkuse, harmoniky, xylofonbalafonvibrafon, mandolína, klávesy, zpěv  
Ondřej Čech - baskytara  
Albert Novák - housle


www.kapelakvety.cz

Vstupné: 100 Kč

 
     
   

úterý 15 / 20:00

Jan Komárek: Skutky a cesty – Concerto grosso

Příběh bez pointy

Premiéra autorského projektu Jana Komárka. Divadelně pohybový duet pro slovenskou herečku (členku Divadla na perone) Janku Wernerovou a tanečnici a choreografku Andreou Miltnerovou.

Režisér a light designer Jan Komárek je držitelem ceny „Divadelní osobnost roku 2008 “ udělované festivalem „příští vlna/next wave“ a „Ceny za nejlepší světelný design“ za představení „Zločin a trest“ udělené v rámci festivalu „Česká taneční platforma 2010 “.

Představení bude vznikat v průběhu ledna a února 2011 v rámci rezidencí v Praze ( Motus / Alfred ve dvoře ) a v Pardubicích ( Divadlo 29 ) v koprodukci Motus / Alfred ve dvoře , Divadla 29 a o.s. Terra Madoda. Projekt je podpořen Nadací Život umělce.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

Vstupné: 100 Kč, studentské: 60 Kč

 
     
   

středa 16 / 20:00

Gary Lucas (USA) / Pavel Zajíček / Ivo Acher / Michal Nejtek: Svobodná místa

Zcela mimořádná kulturní událost!!! Fenomenální americký kytarista Gary Lucas, básník a zpěvák skupiny DG 307 Pavel Zajíček a hudebníci Michal Nejtek a Ivo Acher v ojedinělé společné performanci, v níž se prolíná živá hudba, poezie a videoprojekce. Gary Lucas je kytaristou světové extratřídy. Byl členem legendárního Magic Bandu Captaina Beefhearta, hudebními časopisy je označován za zázrak moderní kytary a řazen mezi první stovku nejlepších žijících kytaristů světa.

Svobodná místa:
Gary Lucas - kytary
Pavel Zajíček - básně
Ivan Acher - klávesové nástroje, samplery, videoprojekce
Michal Nejtek - klávesové nástroje, samplery)

Performance Svobodná místa kombinuje komponované hudební plochy, okamžitou hudební improvizaci, recitaci, prvky stínového divadla a filmovou projekci. Tento svébytný umělecký útvar vychází ze společného setkání osobností fenomenálního amerického kytaristy Garyho Lucase a básníka Pavla Zajíčka, které doplňují komponista a scénograf Ivan Acher a klávesový virtuos Michal Nejtek.

Básník a zpěvák skupiny DG 307 Pavel Zajíček je předním představitelem českého undergroundu, zatímco americký skladatel a vynikající kytarista Gary Lucas, bývalý člen skupiny The Magic Band Captaina Beefhearta, zaujímá přední místo mezi představiteli americké avantgardy a po léta prostřednictvím své tvorby hledá své židovské kořeny v Evropě. Hlavní protagonisté jsou živými symboly alternativní umělecké scény, představují dva kontinenty, dvě epochy. Jejich společné dílo je vzkazem současné otevřené společnosti o vzájemné inspiraci osobností z různých zemí, různých věkových kategorií a různých uměleckých žánrů.

Představení je postaveno na básních Pavla Zajíčka, které podkreslují hudební plochy Ivana Achera a Michala Nejtka zkomponované speciálně pro tuto performanci. Výsledný tvar dotváří okamžitá improvizace kytaristy Garyho Lucase. Stylově se hudba k performanci Svobodná místa pohybuje na pomezí freejazzu, avantgardy, psychedelického rocku a klasické hudby, přičemž navazuje na tradice českého undergroundu, tvorbu skupiny DG 307 a americkou alternativní scénu v čele s nedávno zesnulým Donem Van Vlietem, známým pod pseudonymem Captain Beefheart. Podmanivé podání veršů Pavla Zajíčka a hudební doprovod probíhají na pozadí umělecky zpracované projekce dobových dokumentů z bývalého Československa a USA, z nichž některé nebyly v České republice dosud veřejně publikovány. Jedná se o koláž obsahující definici obou hlavních protagonistů na pozadí tématu střetávání USA a Evropy minulých dekád. Oba hlavní aktéři představují své vize, zkušenosti a osobní příběh; prostřednictvím hudby a poezie definují svoji pouť.

Gary Lucas
Americký kytarista světové extratřídy, skladatel a interpret nominovaný na cenu Grammy. Nedávno jej renomovaný časopis Rolling Stone nazval “zázrakem moderní kytary”, britský časopis Classic Rock jej zahrnul mezi 100 nejlepších žijících kytaristů a český deník Lidové noviny mezi 5 nejlepších kytaristů na světě. Gary Lucas se proslavil po boku vizionářského génia Captaina Beefhearta a jeho legendárního The Magic Bandu. později spolupracoval s takovými osobnostmi jako jsou nebo byli například Leonard Bernstein, Jeff Buckley, Joan Osborne, Lou Reed, John Cale, Nick Cave, Dr. John, Iggy Pop, Noel Gallagher nebo česká skupina The Plastic People Of The Universe. Gary Lucas zpívá a hraje na unikátní akustické nástroje, kytaru Gibson J-45 z roku 1946 a steel kytaru z roku 1926. Je jednou z předních osobností newyorské alternativní scény, zároveň je však velmi uznáván i v bluesových kruzích. Gary Lucas koncertuje neustále po celém světě jak sólově, tak s několika skupinami včetně své vlastní nazvané Gods and Monsters. Za svoji dosavadní kariéru vydal více než 20 ceněných alb, je autorem hudby pro mnoho filmů. Jeho poslední album je spoluprací s indickou zpěvačkou Najmou Akhtar a od svého vydání se stále pohybuje na popředí žebříčku World Music Charts Europe. Mezi další Lucasovy zaznamenáníhodné počiny patří například deska “The Edge of Heaven”, na které jsou Lucasem zaranžované písně tradičního čínského popu ze 30. let minulého století. Album se dostalo až na první příčku žebříčku World Music Charts a obdrželo skvělé recenze na celém světě včetně například americké verze časopisu Rolling Stone nebo časopisu Hong Kong Music Weekly. Před nedávnem byla vydána také kompilace Lucasovy sólové a skupinové tvorby “Operators are Standing By” - v časopise Mojo získala 4 hvězdičky a recenzent napsal, že “toto album potvrzuje, že Gary Lucas je nejlepším psychedelickým kytaristou post-moderního světa”.

“The Thinking Man's Guitar Hero” - The New Yorker
“The world's most popular avant-rock guitarist”
- The Independent (UK)
“Legendary Leftfield guitarist”
- The Guardian (UK)
“Guitarist of 1000 Ideas”
- The New York Times
“a true axe God”
- Melody Maker (UK)
“Without question, the most innovative and challenging guitarist playing today”
- fRoots (UK)
“Gary Lucas is one of the best and most original guitarists in America”
- Rolling Stone

Pavel Zajíček
Narozen v roce 1951 v Praze. Básník, prozaik, hudebník, výtvarník, filmový herec. Prošel řadou dělnických profesí, v roce 1976 byl s dalšími členy podzemního společenství kolem skupiny Plastic People of the Universe zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen za údajné výtržnictví na jeden rok. Signatář Charty 77 . Roku 1980 emigroval: v letech 1980 – 1986 žil ve Švédsku a posléze v USA. V exilu se věnoval převážně výtvarné práci. Od roku 1995 žije v Praze. Zajíčkovy první literární pokusy pocházejí z konce 60. let, avšak určujícím pro něj bylo setkání s The Plastic People of the Universe, Ivanem Martinem Jirousem a Egonem Bondym. V roce 1973 vytvořil s  Milanem Hlavsou experimentální hudební skupinu DG 307, která do roku 1979 vystupovala na řadě podzemních koncertů a pro niž Zajíček psal texty a s Hlavsou i hudbu; v kapele DG 307 byl zpěvákem, recitátorem a vytvářel pro ni také scénické návrhy. V roce 1992 byla skupina obnovena a v různých personálních obsazeních hraje pod Zajíčkovým vedením nadále. Zajíčkovy texty (literární i publicistické) byly publikovány v mnoha samizdatových a exilových časopisech, své hudební projekty vydal Zajíček v řadě nahrávek. Zajíčkovy texty, psané vesměs hovorovým jazykem a fonetizujícím pravopisem, jsou naléhavými výpověďmi o současném světě, místy inspirované křesťanstvím. Za perziflážemi, primitivismy a vulgarismy, za ostentativním pohrdáním konzumní společností se skrývá silný etický náboj; patrná je také autorova neustálá konfrontace s vědomím pomíjejícnosti a smrti. Zajíčkovy prózy mají tvar fragmentárních deníkových záznamů a podobenství o bezvýchodném labyrintu života a světa.

Ivan Acher
Hudebník, scénograf a grafik Ivan Acher je autorem hudby k více než 50 divadelním inscenacím, 20 tanečním představením a 15 filmům. V oblasti divadla píše hudbu například pro inscenace uváděné v Národním divadle, Divadle Komedie, Divadle Archa, Divadle F.X. Šaldy v Liberci, Divadle Na Zábradlí nebo Divadle bří Formanů. Je členem souboru Agon Orchestra, pro který též skládá. V zahraničí spolupracuje s divadly v Darmstadtu, Berlíně, Drážďanech, Salzburgu, Krakově, Vídni, Hamburgu a Kolíně nad Rýnem. Jako aranžér, autor a hráč na klávesové nástroje spoupracoval s Janou Vébrovou, souborem NUO, Bárou Basikovou, skupinou VRRM nebo Pavlem Fajtem.

Michal Nejtek
Absolvoval Konzervatoř v Teplicích, obor klavír a skladbu na HAMU v Praze. Jako klavírista působí od r. 1998 v souboru Agon Orchestra. Od r. 1995 vystupuje s řadou jazzových skupin (Jazzbox, Four Roses, Lee Davison Group, David Koller Band, Limbo...). Dlouhodobě spolupracuje se skupinou The Plastic People Of The Universe. Je vedoucím představitelem jazzového tria NTS. V poslední době se věnuje také komponování scénické hudby, jeho skladby získaly řadu domácích i mezinárodních ocenění a byly uvedeny i na některých významných zahraničních festivalech.

www.garylucas.com

Vstupné: 240 Kč, studentské: 160 Kč

 
     
   

středa 23 / 20:00

Dziki Jazz (PL)

Maurycy Wojcinski – trubka
Kamil Pater - kytara
Piotr Urowski – kontrabas
Rafal Gorzycki – bicí

Polské kvarteto Dziki Jazz (dziki = česky: divoký) představuje moderní jazz hraný s velkou expresivitou a hráčskou vyzrálostí. Skladby souboru, který vede v Česku již dobře známý bubeník Rafal Gorzycki, obsahují občasné free jazzové a power jazzové plochy, ve kterých se může expresivita instrumentálně vyzrálého seskupení zcela uvolnit. Trumpetista Maurycy Wojcinski skvěle zvládá přechod z čistého jazzového projevu v improvizované zvukové gejzíry a sound kvarteta, výrazně poznamenaný elektrickou kytarou, je ve své podstatě hodně jazzrockový. Vedle freejazzových a jazzrockových poloh se kapela nevyhýbá ani ambientním či jemně noisovým pasážím, některé jejich kompozice zase mají blízko k filmovým soundtrackům. Dziki Jazz vydali v loňském roce stejnojmennou desku, která získala cenu Fryderyki 2010 v kategorii debut a kapela získala 1. místo v soutěži Polského radia 3 v kategorii jazz a improvizovaná hudba.

Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2011 za finanční podpory Ministerstva kultury, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.myspace.com/dzikijazz

Vstupné: 120 Kč, studentské: 90 Kč