Program * únor 2017


středa 1 / 20:00 / Divadlo 29

Květy

Koncert nové sestavy oceňované brněnské skupiny Květy. Křest sólového alba Martina E. Kyšperského.

Zvuk skupiny Květy je velmi netradiční, a to jak pro nástroje, které využívá, tak pro spojení několika nepříliš často spolupřítomných prvků: humoru, chuti hledat nové postupy, hravosti a nadprůměrných hráčských schopností. Květy se nebojí agresivnějších poloh ani výrazných melodií nebo experimentů s hlasem. Kloubí elektroniku i písničkářství, noise i šanson.

Poznávacím znamením skupiny jsou surreálné texty Martina Kyšperského. Zpěvák platící za výrazného mluvčího generace narozených v 70. a 80. letech, se rád ve svých textech prochází sny nebo časoprostorem svého dětství. Jeho zdánlivě banální „poezie všedního dne“ se proplétá s okamžiky obnažené intimity a křehké citovosti. Martin vydal koncem loňského roku své druhé sólové album Vlakem a spolu s Alenou Černou básnickou sbírku Marťanské loďě. Momentálně ho můžete vídat také jako herce v TV seriálu Trpaslík. Na koncertě zazní jak skladby Květů, tak některé z Martinovy sólovky.

www.kapelakvety.cz

vstupné: 150 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
     
       

sobota 4 / 10:00-12:00 a 14:00-17:00 / Divadlo 29

Živé hraní k promítání

Multimediální dílna pro děti i dospělé - promítání, živá animace, hudba a zvuky - audiovizuální představení.

Dílna pro děti i dospělé, každého, kdo si chce vyzkoušet živé promítání, VJing s hudebním doprovodem. Během dílny si vystříháte a nakreslíte obrázky, které budete promítat, nahrajeme zvuky, které budete pouštět. Zkusíte si připravit krátké audiovizuální vystoupení, které můžete na konci dílny ukázat ostatním a pozvat na ně své kamarády. Dílna je určena všem, dopoledne bude otevřeno těm nejmenším, ti starší se mohou zúčastnit dopoledního i odpoledního programu, podle chuti.

Bude pro Vás připraven výtvarný materiál, meotary, vše na nahrávání zvuku a pokud budete chtít použít oblíbenou píseň, můžete si ji přinést s sebou.

Lektorky:
Markéta Lisá, výtvarná umělkyně, animátorka, muzikantka (Midi Lidi, Audiofenky apod.), lektorka a autorka videoklipů, je jednou z nejvýraznějších osobnostní českého VJingu (např. pro skupinu DVA). Ve svých krátkých filmech svobodně volí mezi animací nebo čistým záznamem situací, ať už inscenovaných či náhodných.

Jana Moštíková, absolventka Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, ateliéru přírodních materiálů, se věnuje především kresbě a malbě. Vede multimediální a výtvarné dílny pro děti i dospělé, ve volném čase ráda pobývá o samotě v přírodě.

Více informací a přihlášení:
Šárka Zahálková, klub@divadlo29.cz , 777 886 941

Akce se koná v rámci projektu aniLAB 2017 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

10:00-12:00 :
pro děti od 3 let v doprovodu rodičů a děti od 6ti let (určeno pro max. 10 dětí a jejich rodiče) ° vstupné: 50 Kč/ dítě, doprovod zdarma

14:00-17:00 :
pro děti od 6 ti let a dospělé (určeno pro max. 15 účastníků) ° vstupné: děti 50 Kč , dospělí 80 Kč

FB událost



 
     
   

úterý 7 / 19:00 / Divadlo 29

Eva Koťátková: Justiční vražda Jakoba Mohra

Film Justiční vražda Jakoba Mohra je vyústěním výstavního projektu Dvouhlavý životopisec a muzeum představ, který probíhal v Prádelně Bohnice a okolních prostorách pražské bohnické léčebny. Zachycuje divadelní koláž o případu psychiatrického pacienta a tvůrce Jakoba Mohra, který trpěl utkvělou představou, že veškeré jeho jednání řídí ošetřující lékař za pomocí zvláštního stroje. Ten Mohr zobrazoval na řadě svých kreseb v podobě dřevěné krabičky, z níž vycházejí paprsky či vlny, které procházejí Mohrovým tělem a získávají tak nad ním kontrolu.

Kresba Justizmord (Justiční vražda) z let 1909 - 1910 je obrazem hromadné scény soudního procesu, snímané z několika navzájem se popírajících perspektiv, které ukazují Mohra v roli obžalovaného i ovládané oběti, lékaře jako odposlouchávače či manipulátora, ovlivňující stroj i instituci soudu, ve které Mohr identifikuje řadu přestrojených pacientů a lékařů, kteří podporují Mohrovu teorii monstrózního spiknutí proti jeho osobě. Kresba se stává dějištěm pro inscenované zasedání či neobvyklou konferenci, v níž je Mohr prezentován jako tvůrce, pacient i zločinec a v rámci níž si nejenom Mohrovy vize, ale i motivy a postavy jiných tvůrců art brut nárokují své právo na existenci. Zatímco Mohr nám podává zprávu o detailech soudního procesu, který se odehrává v jeho hlavě, do jeho vize vstupují zvenčí fragmenty jeho chorobopisu, záznamy o jeho trestných činech i rozbor kresby z hlediska jejích výtvarných kvalit.

Autorkou filmu je česká vizuální umělkyně Eva Koťátková (* 1982), která v roce 2007 stala laureátkou ceny Jindřicha Chalupeckého. Svým hravým, ale nikoliv povrchním způsobem zkoumá role a pozice člověka v sociálním systému a jeho osobním prostředí, v němž se každodenně pohybuje. Po projekci bude následovat debata s autorkou.

Film bude uváděn česky s anglickými titulky, 63 min.

Akce se koná v rámci projektu aniLAB 2017 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

vstupné: 80 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
     
   

neděle 12 / 20:00 / Divadlo 29

Nadja (CAN) • Lišaj

Kanadské hypnotické duo Nadja vydává u labelu Gizeh Records nové album a Pardubice budou jejich jedinou českou zastávkou v rámci evropského turné!

Čekají nás hutné, atmosferické, ale především silně působivé zvukové plochy s nezaměnitelným rukopisem. Skupina Nadja vznikla v roce 2003 ve složení Aidan Baker a Leah Buckareff. Z nejprve nenápadného dua se velice rychle stala přední a dost možná nejproduktivnější kapela v žánru experimentální drone / doom, vydávající své nahrávky na celosvětově respektovaných labelech. Typickým znakem pro Nadju jsou dlouhé, z velké části instrumentální dronové kytarové kompozice, které místy gradují až do hutného halucinogenního sludge / doom metalu, jindy naopak poklidně plynou v zasněných ambientních, shoegazových a post-rockových polohách.



Drone? Experimentální hip hop? Field recordings? Temný ambient? Divné downtempo? Jednočlenný ostravský projekt Lišaj je od každého trochu a nejvíc asi originál, který na domácí scénu přináší něco zatím neslyšeného. Lišaj je letos jediným českým zástupcem v rámci mezinárodní platformy pro inovativní hudebníky a audiovizuální umělce SHAPE platform. S Lišajem vystoupí VJ Šimon Levitner.




Koncert se koná v rámci projektu Electroconnexion 2017 za finanční podpory Ministerstva kutury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

vstupné: 120 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
     
   

středa 15 / 19:00 / Divadlo 29

Richard Müller: Nepoznaný

Richard Müller patří již 25 let k nejvýraznějším osobnostem hudební branže v ČR i na Slovensku. Během své kariéry zažil dramatické vzestupy i pády, jednou dokonce vyhlásil, že s hudbou nadobro končí. Následně se však na scénu vrátil a zároveň se pustil do boje s neléčenou a konzumací drog akcelerovanou psychickou poruchou, maniodepresí. Dokument je intimním portrétem výrazné autorské osobnosti, která každodenně čelí množství osobních problémů i nonstop zájmu fanoušků i bulváru. Samotné natáčení filmu trvalo 3 roky, během nichž bylo natočeno více než 200 hodin materiálu a autoři hojně využívali i „home-video” záběry natočené samotným protagonistou.

SR, ČR / 2016 / 90 min.

Po projekci proběhne debata s režisérem snímku Miro Remem!



Pořádá Terra Madoda z. s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2017 za finanční podpory statutárního města Pardubice
a Ministerstva kultury ČR.


www.filmfuse.cz

vstupné 90 Kč
Ticketportal:


 
     
   

čtvrtek 16 / 20:00 / Divadlo 29

Fanfán Tulipán

Kinderjazzový kvintet s neotřelou poetikou.


Kapelu, jejíž žánr bývá pro svou hravost někdy označován jako kinder-jazz, založila v roce 2009 Eliška Svobodová, v té době studentka skladby na Konzervatoři J. Ježka (pro ty, kdo nevědí: Eliška je z Pardubic a hrála m.j. s kapelou Mango a banány). Dalšími členy jsou: flétnista a klarinetista Štěpán Zbytovský (Noční Optika), pianista Jan Mazura (Emperor Penguin), basista Pavel Husa (Bizarre band) a bubeník Šimon Hajdovský (Sinuhet, Manželé, Akline).



Fanfáni označují styl hudby, který hrají, jako „kinder jazz“ a vtip, hravost a lehkost nemají jen v názvu, ale hlavně v muzice, kterou předvádějí. Jejich skladby překypují dobrou náladou, ojediněle groteskní stylizací a neotřelou poetikou. V zahradě, kde Tulipán roste, můžete potkat Julese Vernea, Kamila Lhotáka, bláznivou Maríju, skřivana Ivana či zamlklé mariňáky. A když se dobře zaposloucháte do originálních fanfáních kompozic zaslechnete z dálky houkání Orient Expresu a možná zachytíte i pár vřelých telegrafických zpráv.


Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2017 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.fanfantulipan.com

vstupné 100 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
     
   

sobota 18 / 19:00 / Klub 29

Jumping Hamada forever / nekulaté výročí

Vernisáž výstavy fotografii z představení pardubické skupiny fyzického divadla Jumping Hamada při příležitosti znovunalezení jejího fotografického archivu.


Jumping Hamada vznikla na začátku devadesátých let v Pardubicích. K jejím inspiračním zdrojům patřila v počátcích jistě práce polského divadelníka Jerzy Grotowského, jeho českých souputníků Václava Martince či Niny Vangeli, zásadním bylo pro vývoj JH setkání a spolupráce s petrohradskou skupinou Děrevo, která na začátku devadesátých let přebývala dva roky v Praze v branické Rampě. Za dobu své takřka osmileté existence odehrála JH zhruba stovku představení v Čechách, na Slovensku a na několika zahraničních výjezdech. Většinou hrála v nestandardních prostorech, často v exteriérech, ve starých továrnách, omšelých kostelích a synagogách, v té době vznikajících rockových klubech, na rockových festivalech. Prostor, reakce na něj, jeho zakomponování do představení bylo nedílnou součástí všech akcí JH, stejně tak jako živá improvizovaná hudba.

Na výstavě budou prezentovány fotografie řady autorů, kteří v devadesátých letech na nejrůznějších místech dokumentovali představení JH. Součástí vernisážového programu bude i projekce záznamů některých akcí JH – pokud ovšem se je podaří najít a případně přehrát…

Úvodní slovo a zahájení výstavy: Vladimír Hulec, divadelní a taneční kritik, šéfredaktor Taneční Zóny a redaktor Divadelních novin.


Výstava potrvá do 18. března.

Pořádá Terra Madoda z.s. v spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

Vstup volný
FB událost

 

 
     
   

úterý 21 / 20:00 / Divadlo 29

Astronautalis (USA)

Poprvé přijíždí do Pardubic floridský rapper Astronautalis!


Od roku 2009, kdy se Andy Bothwell neboli Astronautalis poprvé zjevil v Česku, se změnila spousta věcí. Z lehce obskurního rappera na okraji zájmu se stala respektovaná osobnost alternativního hip hopu a jeho poslední album je bez nadsázky senzací. Nezměnil se ale Andy ani to, čím si dovede získat na svou stranu 10 lidí v poloprázdném baru stejně jako tisícihlavý festivalový kotel. Čeká nás divoký večírek plný potu a energie, nasazení, bezprostřednost a v nejlepším slova smyslu pozitivní přístup k muzice!

Astronautalis na posledním řadovém albu Cut the Body Loose, které produkoval John Congleton z The Paper Chase, dokázal spojit alternativní hip hop s temnými zvukovými odstíny odkazujícími třeba k Pleasure Forever, ale klidně i k Black Heart Procession. Se s novou deskou dostal do sfér, o kterých se mu v začátcích ani nesnilo. Pořád ale zůstává tím nadšeným chlapíkem, který po koncertě ždímá tričko.



Koncert je uváděn v rámci projektu Electroconnexion 2017 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.astronautalis.com

Vstupné: 160 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
V předprodeji: 120 Kč
Ticketportal:
FB událost

 
     
   

pátek 24 / 20:00 / Divadlo 29

Wolfgang Lewinski / Nejhodnější medvídci: Poincarého domněnka

Východočeská premiéra nové inscenace souboru Nejhodnější medvídci.


Téměř kultovní divadelní soubor Nejhodnější medvídci po letech konečně opět v Divadle 29 s novou inscenací Wolfganga Lewinského. Příběh muže, který byl společně s Leonardem da Vincim největším univerzalistou v dějinách a to nejspíše jen proto, že cíleně pracoval jen dopoledne od devíti do jedenácti a zbytek vědecké činnosti nechával výlučně na svém podvědomí. Příběh jeho přítele, o sto let mladšího, který vyřešil problém vzdorující celé století, odmítl cenu ve výši milionu dolarů a nikdy nepochopil, čemu se ostatní diví. Příběh ženy, která byla svou vlastní prababičkou a oba tyto muže spojila láskou, přestože nejvíce ze všeho milovala topologii.

Režie: Daniel Vavřík, scéna: Akram Staněk, kostýmy Šarko Mirko, hudba: DJ Ventolin a Daniel Meier. Hrají: Ilona Semrádová, Čeněk Koliáš, Jan Turner a René Levínský.

Pořádá Terra Madoda z.s ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury a statutárního města Pardubice.

Vstupné: 120 Kč
Ticketportal:
FB událost

 
   
   

úterý 28 / 20:00 / Divadlo 29

Jan Kulka: Pramítačka

AV performance / živé filmové představení

Jan Kulka je autorem prakinematografických aparátů, zařízení odkazujících na prapůvody a současný stav kinematografie. Po Kouzelné skřínce, kde rozvíjel a doslovně roztáčel vnímání abstraktního obrazu a světelného toku mj. i na základě experimentů Jana Evangelisty Purkyně, přichází s několik let vyvíjeným aparátem záznamu i projekce pohyblivých obrazů, filmů. Pramítačka se stává autorovým manifestem samotné kinematografie, kdy standardizované, opomenuté či slepé vývojové linie jsou znovu artikulovány skrze jeden stroj.

Pramítačka je speciální promítací aparát stvořený za účelem prakticky osahávat a prozkoumávat oblasti filmu, které byly doposud technicky nedostupné. Jde o tvůrčí proces cíleného zkoumání a přehodnocování zavedených technických i myšlenkových axiomů kinematografie (snímková frekvence, filmové okénko, záběr, skutečný a iluzivní pohyb, montáž atp.). Pramítačka je vybavena čtveřicí světel a optických soustav. Umí promítat v širokém rozpětí snímkových frekvencí, které lze vzájemně kombinovat. Samotné prosvětlování může být řízeno elektronicky, kdy je možno plynule měnit délku svitu a délku tmy, optickými snímači čtoucími značky na filmovém pásu, anebo pomocí zabudovaného optického cyklického sekvenceru. Je schopná promítat veškeré klasické filmové formáty, ale současně také širokou škálu dalších materiálů – například obinadla, izolepu, krajky, bublinkovou fólii, pokladní pásky a podobně .

Pramítačka je konkrétním zhmotněním úvah nad médiem samotným. Živým filmovým představením. Ztělesněním snahy o nezávislost na průmyslovém aparátu. Vytvořením samostatné, samorostlé filmové jednotky, která si sama určuje hranice svého herního pole. Snahou o revizi myšlenkového aparátu metodou praktického tvůrčího, názorného myšlení. Nástrojem pro ohledávání světelně-percepčních jevů, jdoucích za hranice prostého iluzorního napodobování pohybu. Pramítačka je archeoskopem ohledávajícím vlastnosti filmových pralátek. Je cestou vpřed návratem ke kořenům – do doby prekinematografické, do filmového pravěku.

Akce se koná v rámci projektu aniLAB 2017 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

Vstupné: 100 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

   

 

˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙