Neúnavný hledač neprošlapaných cest, nezaměnitelný zpěvák a kytarista, básník a příležitostně i břitký fejetonista Oldřich Janota začal vystupovat v sedmdesátých letech s folkovými baladami. Hrál s Jakubem Nohou a dalšími hudebníky ve skupině Pentagram. Hledání nových výrazových možností ho vedlo k založení souboru Mozart K. s nezvyklým nástrojovým obsazením a později k práci s experimentálním rockem a minimální hudbou ve spolupráci s Pavlem Richterem a Lubošem Fidlerem . Koncem 80. a počátkem 90. let byl členem improvizačních sdružení Jiná rychlost času a Společenství PAN a své první desky natočil za doprovodu viol da gamba Ireny a Vojtěcha Havlových. Od počátku 90. let vystupuje Janota především sólově s kytarou.
Janotův nynější repertoár tvoří jak písně ze sedmdesátých a osmdesátých let, tak především nová, minimalistickými postupy a etnickou hudbou ovlivněná tvorba. Oldřich Janota si složitými cestami došel k prostotě v hudebním i slovním vyjadřování. Říkejme tomu třeba folkový minimalismus, ale pojmenovat a definovat něco tak křehkého a neuchopitelného je obtížné. Zahloubaný hlas Oldřicha Janoty nás zavádí do velmi subtilního světa představ a pocitů, kde každé slovo má kouzelnou moc vyvolat další asociace.
Oldřich Janota v posledních letech kromě sólových koncertů vystupoval i s kapelou Ora pro nobis nebo v duu s houslistkou Romanou Šilhavou. Na podzim 2015 mu vyšel knižně výběr z písňových textů nazvaný Kytaru s palmou a o rok později retrospektivní osmialbum Ultimate Nothing.
Koncert je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion za finanční podpory statutárního města Pardubice.
vstupné: 120 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal: FB událost
pátek 2 / 20:00 / Divadlo 29
Michel Doneda & Adrian Myhr (F/NOR)
Jan Burian (Kyklos Galaktikos) Jeden z nejrespektovanějších hráčů na sopránsaxofon Michel Doneda v duu se skvělým norským kontrabasistou Adrianem Myhrem + Lemuriánské kalifonie Jana Buriana z kapely Kyklos Galaktikos.
Francouzský sopránsaxofonista Michel Doneda patří k renomovaným a světově proslulým hudebníkům ceněným jak publikem a organizátory hudebních festivalů tak i kritikou. Na jeho prvních nahrávkách z počátku 80. let je ještě patrný silný parkerovský vliv, ale sledujeme-li další etapy vývoje jeho hry na následujících téměř sedmdesáti albech, setkáme se s naprosto osobitým přístupem. Svým sopránsaxofonem prolíná abstrakce, neobvyklé zvuky a nápady a vytváří z nich konkrétní, soudržný projev, který podněcuje imaginativní účast posluchače. Využívá minimalistických, neokázalých, ale efektivních pohybů rtů, které umí proložit důrazným zakousnutím do plátku, aby kromě jemných zpěvavých tónů zaznělo i kvílení. Saxofon slouží Donedovi jako nástroj pro předvedení oslňujících nápadů vedoucích ke spuštění posluchačovi imaginace. Doneda hrál snad kromě Antarktidy na každém kontinentu a jeho desky se vydávají od domovské Francie přes Skandinávii, USA až po Japonsko. Vystupuje nejen s muzikanty napříč celou světovou improvizační scénou (John Zorn, Mats Gustafsson, Ninh Lê Quan, Sonic Youth), ale i s divadelníky, tanečníky nebo básníky.
Kontrabasista Adrian Myhr už v Divadle 29 hrál společně s kapelou Bergljot, je také členem širší sestavy Bansal Bandu, který jsme u nás přivítali v září 2016, a řady dalších norských kapel. Myhr se intenzivně zajímá o zvukové možnosti svého nástroje. S tím souvisí i jeho působení v mnoha improvizačních a jazzových projektech, či kapelách věnujících se world music i popu.
Jan Burian je hudební skladatel a zvukový designer. Spolupracuje s různými divadelními tvůrci a filmovými umělci. Vede workshopy zvukového designu, art of listening a kreativního přístupu k elektronickým hudebním nástrojům. Je zakládajícím členem hudebních projektů tyto alba a Kyklos Galaktikos. V D29 zazní jeho Lemuriánské kalifonie. Jednoduché souzvuky, pravěké etudy a variace. Pokus dostat se skrz svébytné elektronické nástroje ke kořenům hudby.
Koncert je uváděn v rámci projektů Jazzconnexion 2018 a Electroconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.
vstupné: 140 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal: FB událost
sobota 3 + neděle 4 / 10:00–18:00 / Divadlo 29
Pohyb a divadlo paměti
pohybový workshop
Automatické divadlo vás zve na pohybový workshop s Martinou Čurdovou. V rámci dílny budeme zkoumat a objevovat, jak se vědomě pohybovat, nechat se vést a překvapovat svým tělem; jak se dostat za naučené pohybové vzorce a jak svůj přirozený pohyb transformovat do pohybu na jevišti. Budeme pracovat s různými divadelními technikami a metodami. Naším cílem je skrze pohyb ztvárňovat příběhy z pardubických Automatických mlýnů. Absolventi víkendové dílny jsou srdečně zváni, aby se připojili do projektu Automatického divadla, v rámci kterého na jaře 2018 plánujeme realizaci site specific představení v areálu Automatických mlýnů.
Dílnu povede Martina Čurdová, režisérka a lektorka, která se dlouhodobě věnuje metodám komunitního divadla a divadla utlačovaných. V Pardubicích Martina od podzimu 2017 vede projekt Automatického divadla, komunitního divadla, které tvůrčím způsobem zpracovává příběhy spjaté s Gočárovy automatickými mlýny.
Workshop je určený pro kohokoli od 13 let výše. Maximální počet účastníků je 15 osob.
Nepotřebujete žádné zvláštní schopnosti či zkušenosti, pouze tepláky. A ani ty ne, pokud máte leginy. Více informací a přihlášení: Šárka Zahálková, sarka@offcity.cz, 732 436 722
Workshop realizuje Offcity z.s. a Terra Madoda z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 za finanční podpory Ministerstva kultury, Nadace Via - Fond T Mobile a statutárního města Pardubice.
čtvrtek 8 / 20:00 / Divadlo 29 Brown-Kalfus Bintang Family (CZ/SK/D)
Nový mezinárodní kvartet basisty Rezy Askariho, trumpetisty Bennyho Browna, saxofonisty Petra Kalfuse a bubeníka Dano Šoltise vznikl v roce 2017 během jazzového festivalu na Bali s cílem propojit českou a německou jazzovou scénu.
Reza Askari (D) – kontrabas
Benny Brown (D) – trumpeta
Petr Kalfus (CZ) – saxofony
Dan Šoltis (SK) – bicí
Kapela Brown-Kalfus Bintang Family vznikla v srpnu roku 2017 během jazzového festivalu na Bali v Indonésii (Ubud Village Jazz Festival), kdy se jako hosté bigbandu Dortmundské jazzové akademie potkali mladý německý basista s arabskými kořeny Reza Askari, renomovaný německý trumpetista Benny Brown a český saxofonista Petr Kalfus (Josef Kolo 7tet, Concept Art Orchestra, Petr Kalfus Sextet), a domluvili se na vzájemné spolupráci s cílem propojit českou a německou jazzovou scénu. Rytmiku kapely doplnil přední tuzemský jazzový bubeník Dano Šoltis (Vertigo, minus 123minut, MaBaSo). Z tohoto jedinečného spojení vznikla kapela, jejíž autorská hudba přináší osvěžující hudební mix oscilující mezi moderním a avantgardním jazzem.
Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.
Vstupné: 140 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC) Ticketportal: FB událost
pátek 9 / 20:00 / Divadlo 29 Palma • Kalle
Táborská dvojice Kalle se po třech letech od vydání debutu vrátila s novou deskou Saffron Hills a hned získala nominace na ceny Vinyla a Apollo. Ještě před Kalle vystoupí v D29 Palma, sólový projekt zpěvačky z kapely Leto.
Minimalistické kytarové riffy Davida Zemana, uhrančivý hlas Veroniky Buriánkové a intimita společného pokoje, to je duo Kalle na své debutové desce Live from the Room i na novém albu Saffron Hills. Jejich okouzlující písničkářství k dosažení maximálního emočního efektu potřebuje jen o málo víc než pouhé nic a výsledkem je intenzivní hudba, ze které mrazí v zádech. Může za to hlavně osobitý hlas Veroniky, která ve skladbách My Lost Child nebo Ten Hours zpívá, jako kdyby na tom závisel celý život. Možná si při poslechu jejich skladeb vzpomenete na tak odlišné nahrávky, jako je společný počin Neurosis a Jarboe, slowcorová legenda Codeine nebo narkotické skladby kapely Low.
Kalle nahráli nové album Saffron Hills opět doma na magnetofonový pás – je to výrazem tvrdohlavosti, nostalgie i intimity, která skvěle vystihuje jejich hudbu. Na desce najdeme devět skladeb nahraných na elektrickou kytaru s několika efekty, na albu je slyšet také bicí automat a jednoduché klávesové linky. Vystačit si s málem, to je pro Kalle osvědčená formule. Z hudby je znovu cítit nezlomná důvěra jeden v druhého, autentický zvuk. Triphop střihu Portishead ustoupil do pozadí, přesto se v druhé polovině alba přihlásí o slovo. V temných písních, pojmenovaných Shadows, Forgiven nebo Leaving, se ozývá caveovská poetika o milencích a vrazích.
Palma je nový sólový projekt zpěvačky z kapely Leto založený na jednoduché elektronice a vokálu. Jsou to vytržené stránky z jejího deníku. Najdeš na nich zaznamenané pohledy z balkónu na údolí Albrechtic, z houpací sítě na stromy a keře, nebo z postele, když se jí nic nechce.
Koncert je uváděn v rámci projektuElectroconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.
vstupné: 140 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC)
Ticketportal: FB událost
úterý 13 / 19:00 / Divadlo 29
Veronika Jonášová: Máma z basy
Dokument časosběrně sleduje příběhy matek, které se dostaly do vězení, a nyní se přesto snaží být lepšími mámami, než byly ty jejich.
Andy, Petra a Bára. Tři osudy, které se spojily ve věznici ve Světlé nad Sázavou. Právě tady funguje oddělení, kde si matky mohou odpykávat trest společně se svými dětmi. Mateřské pouto totiž může být tou nejsilnější motivací k lepšímu a zodpovědnějšímu životu.
Mezi přemítáním o prohřešcích a péčí o dítě se každé z nich honí hlavou stejná věc – dostat se na vytouženou svobodu, a to co nejdřív. Zlom přichází ve chvíli, kdy jsou jí všechny ženy na dosah. Každá za jiných podmínek, každá s jiným zázemím, všechny ale pojí mateřská láska. Bude stačit k tomu, aby se nevrátily do vězení?
Rutinní situace z běžného života věznice střídá realita všedního dne. Jistotu světa za mřížemi nahrazuje nedostatek práce, starost o děti i snaha zapadnout do společnosti. Každá z trojice žen zatoužila po svobodě, ale naučí se s ní vůbec žít?
ČR / 2017 / 79 min. Po projekci se plánuje debata.
Pořádá Terra Madoda, z. s., ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2018 za finanční podpory statutárního města Pardubice
a Ministerstva kultury ČR.
Česká improvizační liga – zápas v divadelní improvizaci.
Domácí Paleťáci budou bojovat o vaši přízeň s legendami české improvizační ligy. O čem to je? Malinko o sportu, ale především o divadle. Dva týmy se navzájem střetnou v improvizacích na různorodá témata. Cílem není se navzájem vyřadit, ale společně dokázat dotáhnout improvizaci do zdárného konce. Rozhodčí a jeho dva pomocníci v pruhovaných a hráči v barevných dresech. Diváci mají k dispozici kartičku na přidělování bodů hráčům a pantofli na trestání rozhodčího.
Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR. du
vstupné: 120 Kč ° předprodej: Vino-thé-ka, Perštýnská 40 (www.vino-the-ka.cz) , od 9. do 16. února 2018, denně od 16.00.
Na tuto akci nepřijímáme rezervace.
sobota 24 / 20:00 / Divadlo 29
Full Blast (D/CH)
Peter Brötzmann / Marino Pliakas / Michael Wertmüller
Živoucí legenda světového freejazzu a guru evropské hudební improscény, letos sedma-sedmdesátiletý německý saxofonista a klarinetista Peter Brötzmann vystoupí s triem Full Blast exkluzivně v Divadle 29 v rámci evropského turné!!!
Peter Brötzmann (D) – saxofony, klarinet, tárogató
Marino Pliakas (CH) - baskytara
Michael Wertmüller (CH) - bicí
Jedná se o třetí vystoupení světově uznávaného freejazzového novátora v ČR. První se odehrálo v Praze před 13 lety, druhé na festivalu Jazz Goes To Town v roce 2016. Trio Full Blast tvořené švýcarskou rytmikou basisty Marino Pliakase a bubeníka Michaela Wertmüllera je, jak ostatně název napovídá, jednou nejostřejších a nejenergičtějších Brötzmannových formací vůbec.
Brötzmann, který vystudoval malbu, začal svou hudební kariéru koncem 50. let hraním v dixielandových kapelách, ale už v polovině 60. let aktivně spoluvytvářel evropskou free-jazzovou scénu. V roce 1968 natočil kultovní album Machine Gun, dodnes považované ze jedno z nejpozoruhodnějších alb freejazu vůbec a za evropskou odpověď na „Novou jazzovou vlnu” z USA. Jako hráč na téměř všechny typy saxofonů a klarinetů si Brötzmann získal renomé díky své rychlé a převážně brutální powerjazzové hře. Posunul tak americký vliv free jazzu k silo-vému, eruptivně energickému hraní, které oslovuje i publikum punku, noisu a „nadstylových“ experimentů. Francouzský filmař Bernard Josse, který o Brötzmannovi natočil dokument, o něm říká: „Ve filmu vyvstává jedna základní otázka. Jak si může hudebník padesát let vytvářet tak silnou energii? Co ji udržuje?... Peter je pořád ve stavu hledání, nacházení, proměny… Nikdy není sám se sebou spokojený, pořád zkouší nové cesty.“
Peter Brötzmann za svou téměř 60 letou kariéru hrál téměř se všemi podstatnými hudebníky jazzové avantgardy a experimentální hudby (Cecil Taylor, Don Cherry, John Zorn, Anthony Braxton, Bill Laswell, Han Bennink, Evan Parker, Mats Gustafsson, Ken Vandermark, Derek Bailey, Hamid Drake ad). Jeho diskografie obsahuje víc než 100 titulů. Osvědčil se i jako mimořádně schopný kapelník a organizátor: za všechny jeho projekty jmenujme alespoň
avantgardní bigband Brötzmann Chicago Tentet a kultovní power-free-jazz-rockovou skupinu Last Exit, která svým způsobem předznamenala Painkiller nebo Naked City Johna Zorna.
Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.