Program * únor 2019


čtvrtek 7 / 20:00 / Divadlo 29

Luboš Soukup Ensemble

Mezinárodní jazzové kvarteto Luboše Soukupa rozšířené o mohutnou pětičlennou dechovou sekci.

V Dánsku žijící český saxofonista Luboš Soukup rozšířil svůj kvartet o pětičlennou dechovou sekci, se kterou vyráží na turné po ČR. Ansámbl bude hrát repertoár z posledního alba Země, které bylo vybráno v Anketě Českého rozhlasu jako nejlepší jazzová deska roku 2017 a také nové aranžmá skladeb z desky Through the Mirror (Nejlepší jazzová deska roku 2013 v Anketě Českého rozhlasu).

Mezinárodní kvartet Luboše Soukupa hraje originální soudobý jazz, který je postaven na výrazných kompozicích lídra kapely. Skladby jsou inspirovány jak jazzovými velikány, např. Waynem Shorterem, Charlesem Lloydem, Joe Hendersonem, tak i jinými hudebními žánry jako je např. skandinávská lidová hudba. Český saxofonista v rámci projektu spolupracuje se špičkovými hudebníky, kterými jsou pianista Vít Křišťan, a netradiční slovensko-dánská rytmika Rastislav Uhrík na kontrabas a bubeník Morten Hæsum. Jejich hudba je podmanivě barevná, plná dynamických a někdy až eruptivních změn nálad a atmosfér. Mohutné vsuvky mimořádně silné dechové sekce přišpendlí posluchače v křeslech, rozvibrují atmosféru sálu a přenesou do publika silný emocionální náboj a nevšední posluchačský zážitek.



Kapela má na svém kontě 3 alba: Beyond the Borders, Through the Mirror, Země. Lídr ansámblu Luboš Soukup slaví úspěchy jak na české scéně, tak v zahraničí (roku 2017 dostal prestižní cenu Objev roku v Dánsku od dlouholeté spoluhráčky Milese Davise Marilyn Mazur).

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2019 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.lubossoukup.com

vstupné: 150 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC)





 
     
       

pátek 8 / 20:00 / Divadlo 29

Houpací koně

Ústecká legenda vydala v listopadu kerouacovské album Desolation Peak a vyráží na turné. Poznáte je podle kruhů pod očima!

Kapela Houpací koně se pohybuje na domácí scéně od začátku devadesátých let. Po více jak dvaceti letech na okraji zájmu v roce 2013 výrazně zabodovala s albem Everest a o tři roky později deskou Kde jste mý přátelé dneska v noci. Kultovní formace z industriálního Ústí nad Labem stárne s elegancí a vysokou laťku kvality si udržela i na nejnovějším albu Desolation Peak, které patří mezi nejlepší tuzemské nahrávky loňského roku.

Alternativní rock odkazující k americkým kytarovým vzorům Sonic Youth nebo Mudhoney není už na Desolation Peak příliš znát, spíše se na nahrávce prosazuje zvuková melancholie a zklidnění. „Našich osm písní o Jacku Kerouacovi, stejně jako o nás”, tak ohlašují nové album Houpací koně. „Cokoli, co přivane vítr. Oko za zub,” dodávají.

Klíčové jsou pro skupinu texty lídra Jiřího Imlaufa. Zpěvákův byt ale tentokrát neobklopuje les paneláků Ústí nad Labem aka Desire City, nýbrž v duchu kerouacovského životního příběhu jedle, borovice a cedry. A na desce pak zvuky trávy a chůze po nezpevněné cestě přímo evokují divokou přírodu národního parku na kanadsko-amerických hranicích, jak ji spisovatel popsal v knihách Dharmoví tuláci a Andělé pustiny. Novinka je volným Kerouacovým životopisem, ale zároveň vypráví o univerzálních tématech: samotě, očistě a útěcích.



Koncert je uváděn v rámci projektu Textconnexion 2019 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.houpacikone.cz

vstupné: 120 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC)





 
     
   

čtvrtek 14 / 18:00 vernisáž, 19:00 koncert QN / Galerie města Pardubic (GAMPA)

Plastic Heart: Yearning Kru + Monofee (UK/ TWN, Quantum Natives), Barcode DJs

vernisáž / performance / koncert

Galerie města Pardubic (GAMPA) přichází v novém roce s novou galerijní dramaturgií a D29 bude u toho! Na vernisáži zahajující výstavy Plastic Heart zahrají na čárové kódy obalů Barcode DJs a hned po nich přivítáme dva zástupce jednoho z nejvizionářštějších hudebních labelů současnosti, Quantum Natives!

QN je jediné vydavatelství, které si za poslední roky zasloužilo titulní stránku respektovaného měsíčníku The Wire. Svým přístupem ke zvuku, vizuálům, ale třeba i způsobem, jakým prezentují a distribuují svoje nahrávky, způsobili QN na postklubové scéně malou revoluci. Máme velkou radost, že v GAMPĚ zahraje šéf labelu Yearning Kru a tchaj-wanská producentka Monofee, která v den koncertu vydává u QN debutové album.

Yearning Kru je producent, kurátor a nepolapitelný hybatel současného digitálního undergroundu bořící hranice mezi experimentální hudbou a vizuálním uměním. Sci-fi fanatik usídlený v Tchaj-peji tvoří svou „nekonkrétní hudbu” pomocí osobité kolážovité techniky samplingu a extrémní digitální manipulace. Svůj neuchopitelný bažinný sound ještě umocňuje psychedelickými vizuály, kterými doprovodí i pardubický koncert.

Svůj valentýnský AV set odehraje v GAMPĚ také tchajwanská diva Monofee. Křehké a posmutnělé elektronické tracky ovlivněné tchajpejským undergroundem (vydává např. na tamější značce Future Proof) či estetikou anime příběhů vyjdou na debutovém albu u QN v den pardubického koncertu.



Dramaturgie GAMPY se do budoucna zaměří na umělecké a kurátorské projekty, které reflektují aktuální děje v soudobé společnosti a představují umění jako možný nástroj změny a společenské reflexe. Ústředním tématem roku 2019 bude resilience, pojem využívaný jak v kontextu psychologickém, sociologickém, urbánním, politickém či environmentálním, který vyjadřuje spojení adaptability a schopnosti pokračovat v rozvoji na kvalitativně vyšší úrovni. Plénům kurátorských projektů roku 2019 představí různé úhly pohledu na tento pojem.

Hlavním tématem zahajující výstavy Plastic Heart je pohled na plastický odpad a vodní zdroje.

Plastic Heart / 14. 2. – 14. 4. 2019

Vystavující umělci: Juliana Höschlová (CZ), Rudolf Samohej (CZ/B), David Vojtuš (CZ), Natalia Trejbalová (IT), host: Mia Goyette (GER). Kurátorka: Tereza Záchová. Barcode DJs / Jakub Pišek, Beata Kolbašovská, Erik Bartoš

Barcode DJs je živá multimediální peformance skupiny experimentálních hudebníků hrajících na čárové kódy obalů. Společně vytvářejí surreálné asociace mezi zvuky pokladen a jednotlivých produktů a na pozadí chaotických noisových mračen podpořených silnými beaty přinášejí environmentální kontext. Barcode DJs recyklují nástroje primárně určené pro uspokojování boha konzumu. Jejich audiovizuální výstup může přecházet přes agresivně nelogickou spleť samplů až do ucelených struktur, který je limitován počtem dostupného zboží.



Výstavní program GAMPY je realizován za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR. Koncert Yearning Kru a Monofee je uváděn v rámci projektu Electroconnexion 2019 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

vstup volný!


www.quantumnatives.com

 
     
   

úterý 19 / 19:00 / Divadlo 29

Domestik

Filmfuse / projekce

Každá posedlost má vedlejší účinky. V minimalistické studii sledujeme rozpad těla, vztahu i mysli v působivém debutu Adama Sedláka.

Roman (Jiří Konvalinka) je vrcholový cyklista, který se zotavuje ze zranění pomocí náročného cvičení a přísné životosprávy. Aby zlepšil svůj výkon, spí dokonce v kyslíkovém stanu, který si nechal postavit v ložnici. To ale těžce nese jeho žena Šarlota (Tereza Hofová), která už dlouho touží po dítěti. S každou další nocí v kyslíkovém stanu se jejich vztah proměňuje. Podaří se jim
v tomto klaustrofobním prostředí ještě znovu nadechnout?
Minimalistická studie je debutem scenáristy a režiséra Adama Sedláka, který byl v roce 2015 oceněn Filmovou nadací prvním místem za nejlepší nerealizovaný scénář. Domestik byl uveden ve světové premiéře na loňském karlovarském festivalu, kam byl vybrán jako jeden ze dvou českých zástupců do prestižní hlavní soutěže. Snímek aktuálně získal 4 nominace na Ceny české filmové kritiky za rok 2018.

ČR, 2018, 117 min. Po projekci se plánuje debata.


Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2018 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

www.filmfuse.cz

vstupné: 90 Kč






 
     
   

středa 20 / 20:00 / Divadlo 29

Mikoo / Veronika Svobodová: Ror-Bu

Koncert dvou křehkých, v Norsku vzniklých projektů. V D29 se poprvé představí mezinárodní kapela Mikoo sdružená kolem bubenice Michaely Antalové a Veronika Svobodová se svou subtilní zvukovou performancí Ror-bu.

Norsko-česko-slovenský kvartet Mikoo inovativně propojuje ambientní písničkářství a zájem o experimentální polohy. Mikoo bylo založeno v Oslu. Tvoří jej čtyři hudebníci, improvizátoři pohybující se ve světě subtilních zvuků, využívající zvukové smyčky, repetice a minimalistické struktury ale i písničkové formáty. Komponovaný materiál přináší do kapely bubenice Michaela Antalová a vytváří tak společný směr určitého výrazu, při němž se muzikanti stávají „improvizátory v kompozici”. Své debutové album vydají Mikoo na jaře 2019. Zakladatelka skupiny Mikoo, bubenice a perkusistka Michaela Antalová studovala improvizaci a jazz na Norwegian Academy of Music v Oslu, kde v současnosti žije. Do Čech se ale pravidelně vrací. V minulosti např. kvůli kapele Dunajská vlna nyní např. jako hráčka kapely Arará, dua Antalová/Tarnovski nebo Pražského improvizačního orchestru. Podílela se také na debutovém albu skupiny Ankramu a na desce Miláček slunce kapely Květy.



Přístup Veroniky Svobodové k práci se zvukem neomylně prozrazuje její vazby k divadelní scénografii, umění instalace a performance. Důležitý pro ni není jen samotný zvuk, ale i způsob, jakým ho na scéně vytváří. Veronika si vyrábí vlastní automatofony, anachronické groteskní aparáty zastávající dvojroli hudebního nástroje a výtvarného objektu. Tyto ruchostroje uvádí do chodu a rozeznívá křehké erupce a zamlžené šumy prostřednictvím primitivní mechaniky, břidlicové desky, písku, kamenů, loopstationu a kontaktních mikrofonů.

Projekt Ror-bu vznikal na severonorském ostrově Senja (ror-bu je označení pro tradiční typ norského rybářského domu nebo pro prostor určený na skladování neužitečných předmětů).



Koncert Veroniky Svobodové je uváděn v rámci projektu Electroconnexion 2019, koncert Mikoo v rámci projektu Jazzconnexion 2019 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.michaelaantalova.com

vstupné: 120 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC)





 
     
   

čtvrtek 21 / 20:00 / Divadlo 29

Duncan tančí

Večer věnovaný současnému tanci, jehož program bude složen z nejnovější choreografické tvorby studentů Konzervatoře Duncan centre. V rámci večera bude uvedena česká premiéra tanečního představení Motýlí žena Nikoly Němcové, která absolvovala KDC v roce 2017.

Nikola Němcová: La Mariposa (Motýlí žena)
Za symbolem ženské jemnosti a křehké slabosti se skrývá archetyp plodící síly. Ona je ta, která nese život, ta která přišla posílit slabé, ta která vyvstala z prachu, aby mohla ve svých prsou táhnout bouřlivý svět i podsvětí.
Představení je inspirováno knihou psychoanalytičkyClarissy P. Estés: Ženy, které běhaly s vlky, zvláště pak její kapitolou La Mariposa / Motýlí žena.

Námět, choreografie, kostým a tanec: Nikola Němcová / hudba: Mario Lavista - Canto del Alba, Julián Carrillo - Cromometrofonía (First part)

Konzervatoř Duncan centre je renomovaná a mezinárodně uznávaná škola, jediná svého zaměření ve střední Evropě (současný tanec a tvorba). Za téměř dvacet sedm let svojí existence konzervatoř prokázala vysoké odborné a umělecké kvality – drtivá většina umělců, choreografů, tanečníků a pedagogů na české taneční scéně jsou právě bývalí studenti nebo absolventi školy. Vytváří nivó současného tanečního oboru v rámci naší země i celé Evropy.


Pořádá Terra Madoda z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

www.duncancentre.cz

vstupné: 100 Kč





 
     
   

sobota 23 / 20:00 / Divadlo 29

Dunaj


Kapela Dunaj se po dvaceti letech vrací ! A nejedná se o reminiscenci à la různé návraty v minulosti. Toto je regulérní restart jedné z nejinvenčnějších a nejoriginálnějších kapel české hudební historie!


Když se hudebníci Dunaje sešli při natáčení dokumentárního filmu Dunaj vědomí, našli znovu chemii, která je dříve spojovala. Přeskočila jiskra a skupina se rozhodla obnovit činnost. A to v sestavě, která zaznamenala největší úspěch (Josef Ostřanský – kytara, zpěv; Vladimír Václavek – baskytara, zpěv; Pavel Koudelka – bicí, zpěv). Chybět bude pouze Jiří Kolšovský, jeho pěveckých partů se ujme zbytek kapely.

Páteř vystoupení budou tvořit zpočátku zejména skladby z nejsilnějšího období Dunaje (Dudlay), postupně budou zařazeny zcela nové písně vycházející z nejlepších tradic Dunaje, které posléze vyústí v nové album. Nejedná se tedy o klasický comeback, ale o novou energii, se kterou Dunaj znovu započne hudební dráhu!



Kapela Dunaj, kterou prošly takové osobnosti jako Iva Bittová, Pavel Fajt nebo Pavel Richter, byla pro nejednoho hudebního fanouška vůbec tou nejzásadnější domácí skupinou 80. a 90. let. Svou činnost ukončila v roce 1998, když v pouhých 43 letech zemřel její frontman Jiří Kolšovský. Stylově je ve skladbách Dunaje kromě rockového základu patrný vliv minimalismu, punku
a v začátcích i nové vlny.


ww.dunajmusic.cz

vstupné: 250 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC)