Program * únor 2020


čtvrtek 6 / 18:00 / Klub 29

Dora Kaprálová: Ostrovy

Autorské čtení dokumentaristky, spisovatelky, scenáristky a literární kritičky Dory Kaprálovéz její nové povídkové sbírky Ostrovy.

V souboru Ostrovy (vydalo Druhé město, 2019) tematizuje Dora Kaprálová na intimních příbězích ohraničenost ostrovů. Ne topograficky, ale především ve všech smyslech ostrovanství, izolovanosti, ohraničenosti. 21 povídek a příběhů opisuje rafinovaně autofikční světy Kaprálové, ale především lidské osudy plné nenápadných zlomů a nečekaných setkání, ze kterých mrazí,
a které současně dojímají svou autentickou nepatetičností a jemným humorem. V politice je láska a láska je v politice, zvlášť děje-li se to vše tady a teď, ve střední Evropě, která leží stále a stále víc na východě.

Dora Kaprálová (*1975) je dcera básníka Zeno Kaprála, literární kritička, spisovatelka, novinářka, dokumentaristka a scenáristka. Vystudovala dramaturgii a scenáristiku na JAMU. Od roku 2007 žije s rodinou v Berlíně.


Akce se koná v rámci projektu Textconnexion 2020, který je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice a ve spolupráci s Katedrou literární kultury a slavistiky Univerzity Pardubice.

vstupné: 60 Kč



 
     
       

pátek 7 / 20:00 / Klub 29

Fotbal • Pulsar

Večírek labelu Stoned to Death, na kterém se představí dvojice Pulsar referující k industriálnímu post-punku osmdesátých let a skupina Fotbal zaplňující prostor svým hutným dreampopovým zvukem.

Kapela Fotbal vznikla na troskách budějovických Kidney Trauma. Když si nebožák Jakub Šimanský šikovně přeřízl šlachu pravé nohy na jihočeském festivalu Noise Party, kde zároveň odbubnoval svůj poslední koncert s kapelou Unna, rozhodl se uskutečnit svou rekonvalescenci v budějovickém bytě hudebníků Petra (též Microvomit, Sýček) a Markéty (Kidney Trauma), slovo dalo slovo a Fotbal byl na světě. Na svém debutovém počinu Moon Landing Revival čtveřice muzikantů míchá vlivy zámořského dreampopu à la Cocteau Twins, rytmicky se obrnila do repetitivních krautrockových rytmů a naživo pracuje s hutným všeobjímajícím zvukem, neřkuli hlukem.



Pulsar je brněnské duo hrající ve složení Tomáš Přidal (zde kytara / zpěv, jinak vytvarník, básník a také člen jiného dua Deceased Squirrel on the Phone) a Bob Vrátníček (basa / programming, člen Dirty Picnic). Na debutovém EP Crumpled Mountain navazují Pulsar na britské post-punkové kořeny, tuhé spodky a programované bicí kapelu posouvají do industriální roviny. Naopak psy-chedelické kytarové vyhrávky a enigmatické deklamace dokazují, že Přidal se stále pohybuje ve svém pečlivě budovaném elementu, který letos doplnil i vydáním nové sbírky poezie Čalouník.


Dvojkoncert je pořádán v rámci projektu Electroconnexion 2020 za finanční podpory Ministerstva kultury, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.


www.stoned-to-death.bandcamp.com

vstupné: 100 Kč





 
     
   

úterý 18 / 20:00 / Divadlo 29

Kouzelník Hirošima

Nové představení autorské dvojice Andrea Miltnerová a Jan Komárek si odvážně pohrává se známou historickou událostí – svržením bomby na japonské město Hirošima.

Kouzelník Hirošima je obrazový projekt fyzického divadla pro jednu všestrannou performerku / tanečnici uprostřed světel, stínů a fragmentů černobílých projekcí. Námět je temný jako titul projektu. Styl díla je komponovaný na základě volných asociací s tématem a pohybuje se ve snové rovině i logice. Představení odráží bezmocnost obyčejného člověka tváří v tvář politickému zlu, pěšce v šachové hře supervelmocí, jehož blaho nemá pro rozhodovatele žádný význam –
– téma, které se v dějinách opakuje s alarmující frekvencí.

Taneční a pohybové projekty Andrey Miltnerové a Jana Komárka se vždy vyznačovaly obsedantní křehkostí, nutkavou precizností i strhujícími výkony performerů. Nové představení Kouzelník Hirošima navazuje na předchozí práce tvůrčí dvojice (např. Oslava, Kabaret Velázquez, Tranzmutace, Fractured, Kontrapunkt, Tanec magnetické balerínky, atd.), z nichž většinu jsme měli možnost vidět i v Divadle 29.

Koncept, režie, zvukový a světelný design: Jan Komárek / tvorba a interpretace: Andrea Miltnerová / produkce: AM&C

Pořádá Terra Madoda z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

vstupné: 140 Kč





 
     
   

pátek 21 / 20:00 / Divadlo 29

Lenka Dusilová - sólo

Sólový projekt zpěvačky Lenky Dusilové, který je vyústěním její cesty k vrstevnatějšímu, osobnějšímu a intimnějšímu vyjádření.

Lenka Dusilová představuje mimořádný fenomén české hudební scény. Prošla vývojem z pozice rockové a popové hvězdy do současné tvůrčí fáze, kdy svobodně čerpá z široké škály hudebních stylů. V samostatných sólových vystoupeních experimentuje zejména s loopery a rozšířenými vokálními technikami.

Lenka Dusilová již v šestnácti letech stanula v čele rockové kapely Sluníčko. Následovala spolupráce se skupinou Lucie a její sesterskou formací Pusa. Později se vydala na sólovou dráhu, hostovala na několika úspěšných albech folkrockového uskupení Čechomor. Setkání se zástupci nově se rodící české jazzové komunity (Vertigo Quintet) nebo osudový souzvuk s klavíristkou Beatou Hlavenkovou a kapelou Clarinet Factory vyústily ve spolupráci na nevšedním eklektickém albu Eternal Seekers. V posledních letech také vytvořila společný koncertní program s Monikou Načevou a Ivou Bittovou.



Lenka Dusilová nepatří k muzikantkám, které by zrovna chrlily nahrávky. Poslední album V hodině smrti, které natočila s kapelou Baromantika, vyšlo už v roce 2014. S perfekcionismem sobě vlastním přistupuje i k novému chystanému sólovému albu, které by mělo spatřit světlo světa v roce 2020.

Koncert je pořádán v rámci projektu Electroconnexion 2020 za finanční podpory Ministerstva kultury, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.lenkad.com

vstupné: 280 Kč (50% sleva na průkazy ISIC a ZTP)
rezervace nepřijímáme





 
     
   

sobota 22 / 10:00–16:00 / Galerie města Pardubic

Ondřej Buddeus: Text, událost a rovnováha

workshop

Některé události jsou zažívány kolektivně, většina je však všednodenní a osobní. Přirozeně přitahují naši pozornost jako cosi hodné zmínky, vyprávění, reflexe, jsou tedy předmětem prožitku, sdílení a paměti. Události vytváříme tím, že se o něčem rozhodneme vyprávět, jsou proto vytvářené, nikoli objektivní danost. Událost je konstrukt využívaný pro zachycování skutečnosti i tvorbu fikce. Jejím prostřednictvím se uměle vytyčuje hranice toho, co považujeme za mimořádné a co vystupuje z kontinua dění. Událost je jako struktura charakteristická tím, že vychyluje stav věcí, který jí předcházel, a předjímá to, co bude následovat. Představuje soubor scénářů, z nichž jeden vede k ustavení nové rovnováhy. Workshop spolu s krátkou úvodní přednáškou se zaměří na tento nástroj našeho vnímání (dějový, jazykový a prožitkový), jeho analýzu a tvorbu ve formátu krátkých textů.

Dílnu povede Ondřej Buddeus, spisovatel, básník a překladatel. Za svou sbírku Rorýsy (2012) získal Cenu Jiřího Ortena. Kniha Hlava v hlavě (2013), kterou vydal spolu s výtvarníkem Davidem Böhmem, byla oceněna Magnesií Literou (Literatura pro děti a mládež) a titulem Nejkrásnější česká kniha (Literatura pro děti a mládež).

Workshop je určen pro kohokoli se zájmem o hrátky s textem, psaní, vyprávění. Doporučeno pro účastníky ve věku 14+.

Workshop se koná v rámci projektů aniLAB 2020, Textconnexion a jako doprovodný program k výstavě Time’s Up: SeatoxDetox v galerii GAMPA. Finanční podpora: Ministerstvo kultury ČR, statutární město Pardubice, Pardubický kraj.

účastnický poplatek: 300 Kč, studenti 150 Kč
maximální počet účastníků je 10 osob
nutná předchozí registrace
další informace a přihlášení: sarka@gmpardubice.cz




 
     
   

úterý 25 / 18:00 a 19:30 / Divadlo 29

Večer české animace

Projekce tří krátkých studentských filmů (včetně oscarového snímku Dcera) a dokumentárního příběhu Nalezený přítel, který je věnován osobnosti Jiřího Trnky, významného umělce 20. století a spoluzakladatele české loutkové animace.

18:00 Trojhlas aneb loutková animace třikrát jinak
Projekt tří současných studentských filmů, které souběžně vznikly na třech českých uměleckých školách. Autory Trojhlasu spojuje nadšení pro loutkovou animaci a v každém snímku vyniká potřeba osobního autorského sdělení. Trojice Betonová džungle (r. Marie Urbánková, UMPRUM, 7 min.), Dcera (r. Daria Kashcheeva, FAMU, 14 min.) a Noctuelle (r. Martin Pertlíček, ZČU Plzeň, 10 min.) aktuálně cestuje po světových filmových festivalech a sbírá četná ocenění, včetně studentského Oscara (Dcera). Po projekci proběhne debata.



19:30 Jiří Trnka: Nalezený přítel
Dokumentární příběh Jiřího Trnky, významného českého umělce 20. století a spoluzakladatele české loutkové animace, je vyprávěn pohledem francouzského režiséra pátrajícího po osudu autora filmů jeho dětství, které viděl ve Francii jako malý kluk v dělnickém kině promítajícím východoevropskou animaci. Při svých cestách do Československa se v pozdějších letech seznámil se scenáristkou Terezou Brdečkovou a společně se snaží nalézt odpověď na otázku, kdo Jiří Trnka byl. Věnují se jeho nesnadným začátkům, ovlivněním českou loutkářkou tradicí či k téměř osudově náhodnému přizvání k vedení studia animovaného filmu. Sledují jeho cestu za světovým úspěchem v 50. letech až k jeho konfliktu s komunistickým režimem na sklonku života. Trnkova poetická a imaginativní práce ostře kontrastující s temnou érou 50. let v Československu byla totiž tehdejším režimem používána jako důkaz, že komunistická společnost dokáže umělcům poskytnout skvělé podmínky pro tvorbu. Ideologický zápas Západu a Východu se však nevyhnul ani dětem a jejich příběhům.
Režie Joël Farges / ČR, Francie, 2019 / 80 min.


Pořádá z.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2020 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

www.filmfuse.cz

vstupné: 50 Kč (Trojhlas) / 90 Kč (Jiří Trnka) / 120 Kč (obě projekce)






 
     
   

středa 26 / 20:00 / Divadlo 29

Tellemarkk
(Dora Barová / Pavel Hrubý / Tomáš Reindl)


Nadžánrové trio s hypnotickým crossoverem worldmusic, ambientu, jazzu a elektroniky.

Dora Barová – violoncello, live looping, zpěv / Pavel Hrubý – soprán saxofon, basklarinet, hlas / / Tomáš Reindl – live electronics & processing, tabla, trom-bone, hlas

Hudba skupina Tellemarkk vychází z kolektivní improvizace jejich protagonistů, kteří patří k výrazným osobnostem tuzemské hudební scény. Je sugestivní a stěží popsatelnou směsí akustické alternativy, jazzu, world music, ambientu a elektroniky, ve které se citlivě a harmonicky propojují odlišné hudební světy. Hudba Tellemarkk využívá barev různých evropských i mimoevropských nástrojů a jejich dosud neobvyklých kombinací s lidským hlasem a elektronikou.



Tellemarkk tvoří violoncellistka, skladatelka a nezaměnitelná vokalistka Dora Barová známá z kapel Tara Fuki, Vertigo nebo spoluprací např. s Lenkou Dusilovou či Anetou Langerovou. Především o rytmickou složku Tellemarkk se stará Tomáš Reindl, perkusista, skladatel a jeden z nejlepších hráčů na indická tabla u nás. Používá též elektroniku, kterou velmi citlivě spojuje
a umocňuje zvuk akustických nástrojů a lidského hlasu. Basklarinetista a saxofonista Pavel Hrubý dodává se svými nástroji kapele mimořádnou zvukovou barevnost sahající od hlubokých basových poloh basklarinetu po altissimový rejstřík sopránsaxofonu. Hrubý je lídrem kapely Limbo a členem řady významných českých jazzových kapel jako jsou například Between The Lines nebo Phoenix Quartet. V poslední době spolupracuje s legendárním německým bubeníkem Klausem Kugelem.


Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2020 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.


vstupné: 150 Kč (50% sleva na průkazy ISIC a ZTP)

www.facebook.com/Tellemarkk