Program * březen 2008

středa 5 / 20:00
LUCIEN DUBUIS TRIO (Švýcarsko)

Lucien Dubuis – altsaxofon, basklarinet, kontrabasklarinet
Roman Nowka - baskytara
Lionel Friedli – bicí

O tom, že současný švýcarský jazz je téměř vždy příslibem něčeho mimořádně zajímavého se diváci Divadla 29 mohli přesvědčit již několikrát. Před několika lety zde vystoupil například jazzový elektronik Pierre Audetat nebo skvělý groovejazzový kvartet Ronin pianisty Nika Bärtsche. Naposledy to byla před rokem skupina Brink Man Ship, která zde prezentovala svou vizi jazzu ve spojení elektronickou a taneční hudbou.

Trio švýcarského hráče na dechové nástroje a skladatele Luciena Dubuise (1974) rozhodně patří k tomu nejzajímavějšímu co současná mladá švýcarská hudební scéna nabízí a jejich koncert bude určitě z těch, který se na dlouhou dobu vryje pod kůži. Jejich progresivní jazzový crossover, v němž se potkávají geny Johna Coltranea a Ornette Colemana s DNA Beastie Boys, se vyznačuje neobyčejným drivem a obrovským pódiovým nasazením s jakým se jen tak nesetkáte. Lucien Dubuis střídá altsaxofon, na který hraje velmi expresivně a z něhož je schopen dostat opravdu neuvěřitelnou škálu zvuků a barev, s basklarinetem a především kontrabasklarinetem. Právě tento nepříliš obvyklý nástroj se svými hutnými, temně chrčivými ultrabasovými frekvencemi, dodává skupině nezaměnitelný zvuk. Především skladby, kde se linky kontrabasklarinetu proplétají s baskytarovými jsou obzvlášť působivé. Rytmika tria je dokonale sehraná a dokáže bez problémů přecházet ze zběsilého hardcoreového tempa k rytmu reggae a po swingovém intermezzu, bebopové zastávce a špetce drum´n´bass se rázem proměnit v odvázanou garážovou kapelu. Hudba Lucien Dubuis Tria je jazzem 21. století. Nechybí ji instrumentální bravura, inteligence, živelnost a lehkost, s níž se pohybuje na hraně jednotlivých stylů a zároveň jistá dávka rebelství a primitivismu, se kterým tyto hranice nabourává. Rozhodně není divu, že Luciena Dubuise a jeho trio přizval v roce 2005 ke společnému hraní slavný americký kytarista Marc Ribot, blízký spolupracovník a spoluhráč Toma Waitse, Johna Zorna, Billa Frissela či Elvise Costela. Výsledkem byla série společných koncertů a spolupráce, která pokračuje do současnosti.

Koncert této vyjímečné švýcarské trojice, která Českou republiku navštíví poprvé, bude k vidění pouze v Pardubicích a Brně, kam skupina zavítá v rámci evropského turné.

Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2008 za podpory MK ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.luciendubuis.ch
* myspace.com/crossoverjazz

Dejte o své účasti na koncertu vědět na last.fm

Vstupné 120 Kč, studentské 90 Kč

 
     
       

pátek 7 / 20:00
TICHÝ JELEN: Mariáš aneb Dobře prodaná nevěsta

Představení Mariáš aneb Dobře prodaná nevěsta je ortodoxní loutkářská fraška s živými lidmi na druhém konci drátu. Taškařice o penězích, tajemství,penězích,lásce, penězích a praseti Vám hrají docela prodejní komedianti.(Zaplaťe jim a budou mluvit hezky i o Vás)

Autor: K.Sabina a Tichý Jelen / Režie: Tichý Jelen / Hudba: Matěj Pospíšil a Jan Kuželka / Scénografie: Zuzana Vítková, Jindřich Řezáč a Tichý Jelen / Hrají: Jitka Tichá, Jiří Jelínek, Zuzana Vítková a Jan Kuželka

MOŘSKÁ VLNA AV

Pardubická premiéra nové kapely, hrající ve složení akustická kytara, saxofon (Jan Kratochvíl, Bára Kratochvílová – DVA, DNO) a housle a bicí sampler (Klára Doubková, David Doubek – Dj Ventolin, Cassete, Nejhodnější medvídci). Mořská vlna AV je živá elektro-akustická skupina, experimentující se samply, efekty na akustických nástrojích a různými tanečními styly. V hudbě MVAV se mísí prvky alternativy, popu, hiphopu, folku a elektra, dokáže být akusticky křehká i živelná a taneční. MVAV zpívá písně s českými texty, založené na výrazných vokálech všech členů kapely. Nechte se něžně zhoupnout mořskou vlnou, která se občas vylévá z břehů a pohlcuje jako vlna tsunami.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

www.divadlo.cz/tichyjelen
* myspace.com/mvavcz

Vstupné: 100 Kč

 
     
    středa 12 / 20:00
KAČKALA (CZ / USA)


Hillary Binder
aka Backdoor Bobbbi / Eva Kubešová aka Luscious Lucille / Lexa Walsh aka Blackbelt Betty / Kateřina Kubešová aka Pretty Pink Pussy

Kapela a capella, vám přináší svá vzteklá slova moudrostí v písních kovbojských holek, v nápěvech o osvobození a několika morbiditách navrch. Kačkala je česko-americké ženské vokální kvarteto, které je doma v jihočeském Táboře. U jeho kolébky stojí bubenice divokého punkjazzového dua Sabot Hilary Binder, užívající v tomto projektu westernového pseudonymu Backdoor Bobbi. Za několik let existence vyzrála Kačkala v jednu z nejoriginálnějších kapel, kterou lze stěží k někomu přirovnat (a to nejen zde, ale i ve světovém měřítku). Její členky si vystačí jen se svými hlasy a zpívají a capella bez doprovodu jakýchkoli nástrojů.

Kačkala se původně zaměřovala na a capella podané kovbojské písně, v nichž však prim nehráli slušní honáci krav, ale v duchu feministického ladění Hilary Binder drsné a přitom něžné cowgirls. Za léta existence dospěla tato alternativní formace k velmi osobité podobě voicebandu, v němž se snoubí zpěv s rytmizovanou recitací. Nečekejme však vycizelovaný a líbivý souzvuk čtyř ženských hlasů nesoucích se prostorem s majestátným echem jak z gotického kostela. Projev Kačkaly balancující mezi koncertem a vokální performancí je úplně o něčem jiném. Asi nejvýstižněji jej charakterizuje syrovost a mimořádná intenzita. Všechny čtyři protagonistky si s hlasem hrají, kovbojsky jódlují, halekají a zkoušejí, co všechno se s ním dá podniknout. Namísto jízdy po upravené rovné silnici hledají - i třeba za cenu vjezdu do slepých uliček. Zpívají nejen sborovým chórem, ale i sólově, vedou dialogy, podpírají jedna druhou.

Ve svých písních je Kačkala ironická i tklivá, civilní i stylizovaná, intimní i oteřená, smutná i rozverně poťouchlá a plná černého humoru. Nevyhýbá se ničemu. Nadžánrové písně v češtině i angličtině stavějí na osobních „ženských” textech a Kačkala s nimi zachází jako s kolty. Gospely z americké pouště i jihočeské kuchyně s nečekanou porcí intimity, drsné něhy a s energií punku.


Koncert je pořádán v rámci projektu Etnoconnexion – Cizinci v Čechách za podpory statutárního města Pardubice, Pardubického kraje a MK ČR.


www.kackala.cz

Dejte o své účasti na koncertu vědět na last.fm

Vstupné: 100 Kč, studentské 80 Kč
 
     
    sobota 15 / 19:00
KOMÁREK - DOBEŠ - VARTANIAN: Vážka II

(tanec jarně vyvážený)

Robinson se stává stopou v písku, Pátek přijíždí na vorvani, praporky se třepetají. Krokodýl se ukládá k zimnímu spánku s doširoka rozevřenou tlamou plnou představ.
Nade vším poletuje přítomná-nepřítomná vážka…
Zeměkoule urazila čtvrtinu své dráhy kolem Slunce, den se rovná noci. Přichází jaro.

Na koho vážka / krokodýl / vorvaň… usedne tentokrát?

To vše možná uvidíte v průběhu tohoto večera… A nebo taky …
Tak se přijďte alespoň občerstvit. A obtančit. A oblažit. A obkročit…
Pa, pá diváci…

Světla a režii provádí : Jan Komárek / na scéně se pohybují : Jiří Dobeš a Artem Vartanian.

Po představení bude následovat hudebně taneční večírek v Klubu Divadla 29.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu . Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

Vstupné: 60 Kč


 
     
    pátek 21 / 20:00
MCH BAND

Mikoláš Chadima - zpěv, saxofony, kytara, loops
Martin Schneider - basová kytara
Jiří Janďourek - klávesy
Jan Chaluš - bicí
Jan Jirucha - trombón
Petr Ferenc - gramofony
Sylvie Krobová j.h. - zpěv

Začátkem 80. let v českých zemích asi nebyla populárnější alternativní rocková skupina než Chadimovo Extempore. S nástupem nové vlny se však vyrojila spousta dalších, mladých kapel a z mnoha různých důvodů převzal štafetový kolík posluchačské přízně Pražský výběr. Mikoláš Chadima na rozdíl od Kocába s Pavlíčkem na vzniklou situaci zareagoval zcela opačně. Extempore rozpustil a zaručený úspěch vyměnil za hledání nových, odvážnějších hudebních teritorií, byť za cenu neustálého střídání hráčské sestavy a díky politickému tlaku i názvu své kapely. Z neustále se měnících jmen Chadimových koncertních seskupení se nakonec vžil jednoduše MCH Band a vznikla tak skupina, jež velmi originálním způsobem reagovala na nové tvůrčí podněty, a která se z kvalitativního hlediska za poměrně krátký čas stala v rámci domácí alternativní scény absolutní špičkou.

V počátcích MCH Bandu spolupracoval Chadima s bývalým spoluhráčem Pavlem Richterem, který pro první konceptuální program Krokodlak i “zapůjčil” své spoluhráče z kapely Marno Union. Velice temný nádech pak mají další čtyři programy MCH Bandu později souborně vydané na 2CD MCH Band 1982–1986. Chadima zde využívá dekadentní texty Ivana Wernische a později východoněmeckého disidentského básníka Jürgena Fuchse. K Fuchsově tvorbě se ostatně v roce 2002 vrátil albem Tagesnotizen. Jinou polohu zase představují počiny Pseudemokritos s Peterem Binderem a Alešem Charvátem či Průhlení lidé s Pavlem Fajtem. V neposlední řadě se Chadima zasloužil v osmdesátých letech o distribuci české alternativní scény na samizdatových kazetách pod značkou Fist Records a napsal rozsáhlou knihu Alternativa, která popisuje nezávislé hudební dění 70. a počátku 80. let v kontextu s celkovou politickou situací v ČR.

Legenda české alternativy MCH Band slaví letos 25 let od svého vzniku. Při té příležitosti Chadimově skupině vyšel retrospektivní box, mapující jejich prvních šest pořadů (Krokodlak, Jsme zdrávi, Feeling Fine, 1984Four Well?, Gorleben a Es Reut mich f...), jež byly v době svého vzniku zaznamenány na samizdatových magnetofonových kazetách, a také zbrusu nové album nazvané Nech světlo dohořet, Kateřino.

V Divadle 29 vystoupí MCH Band v šestičlenné sestavě s trombonistou Janem Jiruchou (Bucinatores, NUO) a DJ Petrem Ferencem (Birds Build Nests Undergound). Jako zpěvačka bude hostovat také Sylvie Krobová.

SYLVIE KROBOVÁ


Už od dětství se Sylvie Krobová pohybovala okolo divadla, hudby a umění vůbec. Otec Andrej Krob jí přirozeně zavedl do prostředí Václava Havla, Ctibora Turby, Libora Fáry, Marty Kubišové, PPU… Snad i proto už od osmi let začala sama se zpěvem na LŠU a následně pokračovala na Státní konzervatoři v Praze v oboru operní zpěv (´84/´90). Vyškolený hlas uplatnila na koncertech s Kühnovým sborem, skupinou Agon, Drakar a zároveň se připojila k divadelnímu spolku svého otce Divadlo Na tahu.

Se spolkem svého muže Jiřího Reidingera Bilbo compagnie vystupovala v Rusku, Anglii, Slovinsku, Francii, Řecku. Sylvie Krobová dále účinkuje v některých hrách Studia Láďa
Ladislava Smoljaka a působí i jako učitelka zpěvu.

Od roku 2000 začala Sylvie Krobová prezentovat před veřejností s folkrockovou skupinou La Bouche své vlastní skladby, které sama označuje jako hořkoněžné, emotivnědrásavé šansony. Od roku 2005 je stále častěji k vidění buď jako sólová zpěvačka s doprovodem vlastního akordeonu či piana nebo s kapelou. Na začátku roku 2006 se setkala se Štěpánem Smetáčkem, který jí pomohl sestavit novou kapelu a odehráli společně do srpna 2006 řadu koncertů, včetně premiéry šansonového kabaretu L´Ombre/Stín v divadle Alfréd ve dvoře. V listopadu 2006 Sylvie Krobová nahrála a pod hudební režií Vojtěcha Havla u vydavatelství Black Point vydala CD nazvané Stín. V současné době vystupuje Sylvie Krobová sólově.


www.mchband.cz * www.sylviekrobova.com

Dejte o své účasti na koncertu vědět na last.fm

Vstupné: 120 Kč, studentské: 90 Kč
 
     
    čtvrtek 27 / 20:00
HM...

Marek Doubrava - kytary, piáno, zpěv
Viktor Ekrt - housle, basová kytara, zpěv
Filip Nebřenský - basová kytara, dechové nástroje, zpěv
Tomáš Rejholec - bicí

Kořeny hravého a originálního hudebního uskupení, které si říká Hm... sahají do roku 1994, kdy tehdejší kytarista Tata Bojs Marek Doubrava začal zkoušet vlastní písničky společně s kamarádem Viktorem Ekrtem. V následujícím roce se už pod hlavičkou Hm... bavili svými rozpustile hravými koncerty. Vedle autorských textů měli ve skladbách Hm..., uhnízděných někde mezi folkem a nevšedním rockovým písničkářstvím, už od počátků své místo také básničky klasiků české i zahraniční poezie: Seiferta, Ortena, Wolkera, Sovu, Blatného, Apollinaira nebo Rimbauda. Často vážnou látku dokáží Hm... proměnit pomocí hudby v zážitek, který zcela překračuje hranice poezie. Skupina odhaluje v notoricky známých textech “meziřádková” místa, zvýrazňuje je citlivými aranžemi a často si prostě jenom dělá legraci.

Větší pozornost přinesl Hm… v originálním digipacku vydaný debut ...to by mohlo být zajímavé z roku 2000, který s hity Moje milá a Píseň o přátelství výrazně bodoval v hitparádě pražského Rádia 1. Osobité spojování “odkazu starého Semaforu, hudební hravosti a elegance bratří Ebenů s patinou starého prvorepublikového jazzu” předvedli i na svém druhém albu Oběd, které vyšlo opět na značce g. parrot o čtyři roky později.

Koncert bude v přímém přenosu pro pořad Neon vysílat Český rozhlas Pardubice.


www.skupina.hm

Dejte o své účasti na koncertu vědět na last.fm

Vstupné: 100 Kč
 
     
    pondělí 31. 3. - sobota 5. 4.
JEDEN SVĚT 2008 PARDUBICE

Festival dokumentárních filmů o lidských právech

Desátý ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět již pošesté v Pardubicích. Čerstvé filmové dokumenty české a zahraniční provenience > 26+1 animovaný film, tématické pofilmové debaty, doprovodný audio-vizuální program.

Pondělí 31. 3. od 18.00
Doku.filmy: 200 000 přízraků, Ve stínu proroka + debata
Doku.foto: Barma / Hseng Noung Lintner, Turkmenistán / studenti KSV UPa
Doku.hudba > soul - funk: Grape/ Praha

200 000 přízraků
Jean-Gabriel Périot / Francie / 2007 / 10 min.

Oceňovaný francouzský režisér Jean Gabriel Périot, který v loňském roce zvítězil na festivalu Jeden svět v Soutěži krátkých forem se snímkem I kdyby se provinila…, připomíná originálním způsobem pohnutou historii Hirošimy. V centru téměř tisícovky fotografií různého stáří, velikosti, kvality či barevnosti stojí jedna z mála budov, která přežila svržení atomové bomby. Průmyslové muzeum Hirošimy od českého architekta Jana Letzela se snadno rozpoznatelnou kupolí bylo otevřeno v roce 1915. Z fotografií, které se přes sebe vrství okno po okně jako v animovaném filmu, dýchá až do roku 1945 atmosféra výstavního a velmi rušného města. O to depresivnější je následná série fotografií hrůzné měsíční krajiny, kde v blízkosti budovy hirošimského muzea stojí dlouhá léta pouze trosky. Périotovu důmyslnou dokumentárně-fotografickou koláž umocňuje naléhavá skladba Davida Tibeta z kultovní britské experimentální skupiny Current 93.

Ve stínu proroka
Arto Halonen / Finsko / 2007 / 90 min.

Kdy a jak je možné vydělat překladem a vydáním neprodejné knihy stovky milionů dolarů? Nejspíš pouze v případě knihy jménem Ruhnama, což je absurdní propagandistické dílo turkmenského diktátora Saparmurata Niyazova Turkmenbašiho. Režisér snímku Ve stínu Proroka Arto Halonen se svým nezaměnitelným investigativním způsobem pokusil rozplést vazby mezi velkými světovými korporacemi na straně jedné a miliardovými zakázkami v Turkmenistánu na straně druhé. Klíčem k hledání souvislostí se mu stala právě Ruhnama, „svatá“ kniha diktátora Turkmenbašiho. Halonen satiricky vykresluje absurdní podobu diktatury v Nyazově Turkmenistánu, kterou konfrontuje s realitou světa tvrdého nadnárodního byznysu, jež se neštítí v honbě za ziskem využít všech prostředků, jak se zalíbit vládám a prezidentům. Zajímavě a do detailu ukazuje důmyslné obranné aparáty společností, které prostřednictvím erudovaných tiskových mluvčích a PR oddělení prezentují pouze žádoucí mediální obraz a současně vytváří hradbu před dotěrnými otázkami na nepříjemná témata.

Grape

Hanka Říhová — zpěv
Marcel Flemr — kytara
Pavel Novák — basa
Marian Petržela — bicí

Minimalistické pojetí vlastních skladeb inspirovaných r`n b, funkem a soulem. Kapela Grape byla založena na podzim roku 2005 kytaristou   Marcelem Flemrem   a  zpěvačkou Hankou Říhovou, kteří se už dříve sešli v bluesových kapelách Buddy Wonders , RT & The Misfits a v Roadcasters . Prvotní idea vzniku hudebního projektu Grape byla taková, že už nechtěli společně pokračovat po ortodoxní bluesové cestě, ale pouze z ní vycházet, přetvářet ji, míchat a jít tak napříč různými hudebními žánry. Nezaměnitelnými pomocníky na cestě jsou baskytarista Pavel Novák a bubeník Marian Petržela . V prosinci 2007 si Grape vlastním nákladem vydávají cd „Radio Broke Down“.

Členové Grape fungují i v dalších projektech - Hanka tančí se souborem západoafrické hudby a tance TiDi TaDe , Marcel má svůj Marcel Flemr Band a občas si zahraje s kapelou Rene Trossmana. Pavel doprovází kytaristu Romana Pokorného a Marian bubnuje s Bob Saint-Claire a Romanem Pokorným .

www.grapeme.cz

Pořádá společnost Člověk v tísni, o.p.s. v tvůrčí spolupráci s o.s. Terra Madoda a Divadlem 29. Záštitu nad pardubickou částí festivalu převzal 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Ing. Roman Línek a primátor statutárního města Pardubice Ing. Jaroslav Deml.

Jednotlivé vstupné 50 Kč, festivalová permanentka 250 Kč

www.jedensvet.cz