Program * březen 2010

sobota 6 / 19:00
Pozor: akce se nekoná v Divadle 29 !!!


HANDA GOTE: Pan Roman


VYPRODÁNO - REZERVACE UKONČENY

Bytová událost pro dva 8mm projektory, 2 diaprojektory, elektrofonické varhany, kytaru a ruchy
/s domácím občerstvením, v domácí obuvi/.

Představení o životě pana Romana tak, jak byl zaznamenán na podomácku natočeném 8mm filmu. Ponor do soukromého archivu neznámého „pana Romana“ a vizuálně nápaditá found footage práce se záznamy „soukromého století“ v živém prostoru. Pan Roman se narodil, vyrostl, dospěl a posléze osaměl uvnitř bytu z panelů. To vše zhruba mezi lety 1955-1981. Toto období zaznamenával jeho otec způsobem „točím jen to, co vidím před kamerou” a Roman? Ten se jen šklebil. Rybařina, motory, lázně...

Tomáš Procházka (Handa Gote) ucelený filmový materiál našel a předal ho Martinu Ježkovi, který provedl patřičné střihy na nepatřičných místech a materiál de facto rozdvojil s vědomím nenávratné změny. Ve specifickém prostoru soukromého bytu se potom spolu za pomoci chlebíčků, levného doslazovaného vína a melodií/zvuků pokusí navodit dávno ztracený pocit spiklenecké pospolitosti sledováním cizí existence otisknuté v 8mm materiálu. Tak nicotný osud!

Handa Gote je konceptuální postdramatické divadlo, střídající ve svém instrumentáři zvukové instalace, pohybové a taneční divadlo, živou hudbu, výtvarné divadlo a technologie. Jejich tvorba je ovlivněna minimalismem, východní filozofií i hnutím DIY. Mísí v sobě české kutilství, recyklaci objektů i technologií a inspiraci japonským haiku. Skupina vznikla v roce 2005. Handa Gote je japonský výraz pro pájku.

Připravili: Freudl, Ježek, Procházka a jedefrau.org

Důležité upozornění: Akce se koná v bytě na Dukle, Lexova ulice 2235 (vchod vedle Cukrárny Libuše, zvonek Havlíčkovi - Kratochvílovi, telefónek nefunguje, přijdeme otevřít). Doprava: bus 5 a 6 (zastávka Dukla náměstí).

Kapacita prostor je omezená (15 míst) a účast je tedy možná jen po předchozí rezervaci vstupenek na e-mailu vstupenky@divadlo29.cz
. Vstupenky se budou prodávat na místě. Děkujeme za pochopení! Vlastní zásoby domácího občerstvení (zejména bábovky, buchty, štrúdly, jednohubky a chlebíčky) jsou vítány.

Představení je uváděno v rámci projektu Electroconnexion 2010 za finanční podpory statutárního města Pardubice, Pardubického kraje a Ministerstva kultury ČR. Premiéra představení proběhla 29. 10. 2009 na MFDF Jihlava, byt Husova 23, 2.p.  

www.myspace.com/handagote

Vstupné: 50 Kč

 
     
       

úterý 9 / 19:00

offcity_architekti / přednáška A69 – architekti

architekti vstupují --- ) :: do :: města // veřejného prostoru // architektury // Pardubic // offcity

Cyklus přednášek offcity architekti 2010 se oproti loňskému roku ještě více soustředí na téma veřejného prostoru. Bude prezentovat architekty, kteří se ve své praxi aktivně zabývají veřejným prostorem a zároveň jsou „hvězdami“ české architektonické scény, jejich práce snesou srovnání v širším evropském kontextu.

Architektonická kancelář A69-architekti, s.r.o. se do své nynější podoby transformovala ze sdružení Atelier 69 (založen 1994 ) v roce 2003. Zakládajícími členy byla dvojce Boris Redčenkov a Prokop Tomášek, ke kterým se později přidal Jaroslav Wertig. „Á šedesát devítka“ je v současné době jedním z nejvýraznějších architektonických ateliérů v ČR. V průběhu své činnosti dosáhli mnoha ocenění, m.j. Grand Prix Architektů 2008 či prestižní cena Evropské unie za architekturu - Mies van der Rohe Award 2003. Jejich architektura je prezentována v zahraničních časopisech a médiích, jejich urbanistické projekty, návrhy revitalizace veřejných prostranství či projekty obytných domů jsou ukázkou současných přístupů k architrektuře.

Pořádá o.s. Terra Madoda v rámci projektu OFFICTY 2010. Tento projekt je realizován za podpory statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.

www.offcity.cz * www.atelier69.cz

Vstupné: 40 Kč

 
     
   

čtvrtek 11 / 20:00

Zdeněk BÍNA & Jan URBANEC

Po nedávném nečekaném rozpadu -123min. se frontman kapely Zdeněk Bína spolu s basistou Janem Urbancem vydává na turné se svým novým worldgroovovým projektem. Akustické vystoupení dua má ambice nadchnout fanoušky mnoha hudebních žánrů. Během jednoho večera se tak na pódiu potká jazz s latinou, flamenco s blues, nebo cikánské melodie s arabskou hudbou.

Zdeněk Bína se naučil hrát sám a inspiroval se při tom zejména jazzovou a soulovou hudbou 70. let. Jeho jméno je spjato především s kapelou -123min, se kterou natočil alba Shooba Dooba, Try, Home? nebo Mom. Kromě výhradního autorství hudby -123min. je podepsán také pod hudbou k animovanému filmu Piktogramy, na kytaru hraje svou skladbu také ve filmu Jana Hřebejka Horem pádem. Hostuje také na debutovém albu ambientního projektu Mythematica.

Koncem loňského roku se v muzikantském životě Zdeňka Bíny událo hned několik důležitých okolností. Nejdříve v říjnu 2009 vydala skupina -123min. skvělé album Dream, v listopadu odehráli „Minuty“ společný koncert s Pražskou komorní filharmonií a nakonec v prosinci kapela ohlásila ukončení činnosti. Zdeněk Bína však již delší čas vystupoval i v sólovém projektu. Hudební materiál, který tak vznikl, nyní nazkoušel společně s vynikajícím basistou Janem Urbancem.

www.minus123min.com

Vstupné: 120 Kč, studentské: 90 Kč

 
     
   

sobota 13 / 20:00

ADOLPHE SAX KONSORT (Maďarsko) Miloš DVOŘÁČEK - sólo

Dvojkoncert, ve kterém se v české premiéře představí maďarský saxofonový kvartet Bély Ágostona a nový sólový projekt bubeníka Miloše Dvořáčka. Saxofonový orkán z maďarské puszty s rytmickým doprovodem beatboxu a perkusivní kouzla Miloše Dvořáčka v jednom večeru. Po obou koncertech bude následovat společná improvizace.


ADOLPHE SAX KONSORT (Maďarsko)

Béla Ágoston – soprán, alt, tenor, barytonsaxofon, steeldrum, zpěv
Balázs Cserta - soprán, tenorsaxofon, EWI wind controler
Dániel Váczi – alt a sopranino saxofon
Gábor Weisz – tenor, barytonsaxofon
Dávid Szarvas – human beatbox

Adolphe Sax Konsort je novým hudebním projektem maďarského multiinstrumentalisty, skladatele a zpěváka Bély Ágostona, který se v Divadle 29 představí v české premiéře. Kvartet je složen z vynikajících maďarských saxofonistů, rytmiku obstarává beatbox Dávida Szarvase. Hudba Adolphe Sax Konsort představuje unikátní fúzi jazzu, maďarského folklóru, klasiky a hiphopu. Kapela, v jejímž nástrojovém obsazení jsou všechny typy saxofonů od sopraninového po baryton, dokáže vytvořit bohatou škálu zvuků a mnoho hudebních poloh. Dokáže znít jako rozběsněný freejazzový tajfun, jako klasický dechový kvartet vzdávající hold vynálezci saxofonu Adolphu Saxovi i jako swingem posedlá venkovská kapela ze Sedmihradska, která umí atmosféru v sále proměnit v netradiční taneční párty.

Lídrem Adolphe Sax Konsort je hráč na dechové nástroje, zpěvák a skladatel Béla Ágoston, který je nepřehlédnutelnou postavou budapešťské hudební scény s mimořádným talentem pro spojování různých hudebních žánrů. Jeho záběr sahá od jazzu a lidové hudby přes alternativní rock a hiphop až po vážnou hudbu. Ágoston je považován za enfant terrible jak moderního maďarského jazzu tak i na folklórní scéně. Jeho místo mezi nejvýznamnějšími představiteli maďarských jazzových novátorů jako je Mihály Dresch nebo István Grencsó, má poněkud zvláštní charakter. Na rozdíl od zmíněných kolegů, kteří usilují o fúzi jazzu s maďarským folklórem, Ágoston jakoby těká mezi mnoha hudebními proudy a stále častěji chodí mnohem dál za hranice jazzu než bývá zvykem. Citace z vážné hudby, popu, filmové hudby, folklóru, rocku – to vše Ágoston stále více a stále nápaditěji zapojuje do své hudby, ať už ji provozuje s jazzovým kvartetem či triem, s etnojazzovým souborem Gabona Orchestra, s pouliční kapelou Agostones nebo se skupinou Zuboly, která představuje (nejen na maďarské poměry) zcela jedinečný hudební tvar, v němž se setkává jazz s maďarskou lidovou hudbou, hip hopem a drum and bass.

Od roku 2003 se v Divadle 29 představil celkem šestkrát, pokaždé však s jiným projektem. S etnofreejazzovými Dél-Alföldi Saxophone Ensemble v roce 2002 , s jazzovým Béla Ágoston Triem, o rok později, se skupinou Zuboly v roce 20 06 , s jazzovým Ágoston Quartetem v roce 2007, s kapelou Gabona Orchestra v roce 2008 a naposledy vloni s projektem Zuboly plays broken et-no jazz.


Miloš DVOŘÁČEK - sólo

Miloš Dvořáček je bezesporu jedním z nejvšestranějších a nejkreativnějších bubeníků v Čechách. Jeho záběr sahá od jazzu, přes alternativní rock, funk, blues, pop a etno až po klasickou hudbu.

Byl členem skupiny Čikori Ivy Bittové, freejazzového Limba , minibigbandu Nuo, nebo skupin Fru Fru a - 123 minut. Působí v duu s  Vladimírem Václavkem a spolupracuje s hudebníky jako jsou např. Radúza, Jana Vébrová, Pavel Fajt nebo Ester Kočičková. Od letošního roku se M. Dvořáček rozhodl pro sólová vystoupení, při kterých používá kromě bicích všemožné další nástroje - fujary, kytaru, smyčkovač hlasu, perkusivní nástroje všeho druhu, také plechové hrnce a rendlíky a vše, co je kolem něj a dá se rozeznít. Milošovi hraje v rukách téměř každý přednět a jeho vystoupení jsou požitkem nejen pro uši, ale i pro oči.

Koncerty jsou uváděny v rámci projektu Jazzconnexion za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

myspace/adolphesaxkonsort * myspace/belaagoston

Vstupné: 160 Kč, studentské: 100 Kč

 
     
   


Multikulturní týden 2010

pondělí 15 / 20:00

DUNJINGARAV (Mongolsko)

Badam Bolor - morin huur, zpěv
Činchusel - ever buré (dechový lidový nástroj), zpěv
Bat-Irédui - morin huur, zpěv
Munkhbátar - cimbál (podobný evropskému nástroji), zpěv
Očgerel - tanečnice
Amaržargal - tradiční mongolská elastická akorbacie

Dunjingarav je jméno mongolské hory a zároveň název hudební skupiny, která vznikla již v roce 1980 v Mongolsku. Původně měla jedenáct členů, kteří se ale postupně rozprchli po Evropě. V současnosti vystupuje skupina, jejíž členové se usadili v Čechách, v sedmičlenné sestavě. V koncertním programu skupiny Dunjingarav jsou obsaženy tradiční stepní písně, nápěvné recitování lidového vypravěče – zpěváka, hra na mongolské lidové nástroje, a malá ukázka lidových tanců a jógy. Vedoucím souboru je ve své rodné zemi uznávaný umělec Badam Bolor, hráč na typický instrument kapely - pastýřský smyčcový nástroj o morin huur (někdy též idil). Má dvě struny z koňských žíní, které jsou naladěny v kvartu, ve třech oktávách. Na tento nástroj lze hrát i skladby evropské vážné hudby. Nejkrásnější částí programu jsou táhlé písně zvané urtyn duu. Jde o volné prozpěvování s variantně rozvíjenými vícehlasými nápěvy, které souzní s typickým charakterem mongolské krajiny, proslavené krásou nekonečného stepního prostoru. Kapela (v Čechách jediná svého druhu) během své dvacetileté existence hostovala několikrát ve Francii, Rakousku, Německu, Itálii, Indii, Rusku, Japonsku a Číně.

Vstupné: 50 Kč

středa 17 / 19:00

Martin Ryšavý: Země snů

Předprojekce festivalu Jeden svět 2010 Pardubice

Doposud žili na vietnamském venkově - sice chudě, ale relativně spokojeně. Potom uvěřili jedné z mnoha agentur slibujících jim pohádkové výdělky v zaslíbené zemi jménem Česko. Jejich rodina i vzdálení příbuzní zastavili veškerý majetek, a od banky získali astronomickou částku šest až deset tisíc dolarů jako poplatek za letenku a pracovní vízum. Věřili, že v „ráji" si vydělají dost jak na splacení dluhů, tak na výrazné vylepšení rodinného rozpočtu. Místo toho je ale čekalo rozčarování v podobě nenaplněných slibů ze strany agentury, nevyhovujícího ubytování, nízkých platů a co hůř - postupující hospodářská krize velkou část z nich připravila i o špatně placenou práci, kterou měli. Úroky u vietnamské banky hrozivě narůstají, rodina čeká na peníze a návrat do vlasti se za této situace jeví jako noční můra…

Režisér Martin Ryšavý se ve vietnamské komunitě těší důvěře, která byla pro zpracování tohoto tématu klíčová. Snímek Země snů přináší pestrou mozaiku pohledů na problematiku jak ze strany dělníků, tak od zástupců vietnamských starousedlíků, pracovníků státní správy i obyvatel Hanoje.

Martin Ryšavý / ČR / 2009 / 57 min | Pro projekci bude následovat debata k tématu filmu.

Pořádá o.s.Terra Madoda ve spolupráci se společností Člověk v tísni, o.p.s. a Divadlem 29. Tato projekce je součástí Multikulturního týdne 2010 v Pardubicích.

Vstupné: 60 Kč

neděle 21 / 18:00

Indonéský tanec / workshop

V rámci Multikulturního týdne 2010 proběhne workshop tradičního indonéského tance Dayak a balijského Cendrawasih pod vedením lektorky Azis Nurwahyudi.

Existují stovky zajímavých indonéských tanců a účastníci workshopu mají možnost vyzkoušet si základy dvou nejrozšířenějších. Indonéský tanec Dayak je většinou ztvárněním klasických pohádek a příběhů o boji dobra a zla. Tanec Cendrawish z Bali je obvykle o náboženství a náboženských obřadech. Součástí programu bude i představení profesionálních tanečníků.

Vstupné: 50 Kč

 
     
   

pátek 19 / 20:00

DVA * MIDI LIDI

Dvě spřízněné kapely, jejichž styl se v několika bodech protíná, se výjimečně v některém z tracků tohoto unikátního koncertu propojí v jedno energické a taneční těleso.

DVA

on - kytara, banjo, looping, zpěv, radiosampling
ona - zpěv, megafon, saxofon, klarinety, melodica, midikontroler
2M - živá meotarová projekce

Akusticko/elektrické duo vzniklo roku 2006. Po vydání debutového alba Fonók svůj styl charakterizuje jako „folklór neexistujících národů“ a nepřímo odkazuje k vlivům jako tango, kabaret, cirkus, kuchyňský beatbox či freakfolk. Neexistující národy k nám mluví z textů, které kapela píše ve svém vlastním jazyce. Fonók vydali u Indies Scope a pomohlo DVA etablovat mezi špičku české alternativní hudby (nominace na Anděla 2008). Úspěch v zahraničí na sebe nenechal dlouho čekat a tak kapela během posledních 2 let objela téměř celou Evropu (Německo, Norsko, Rakousko, Francie, Itálie, Rusko, Polsko, Maďarsko a další). K výraznému úspěchu lze přičíst i 34. místo z 850 nominovaných kapel v celostvětově respektovaném žebříčku Wcme s albem Fonók a také uvedení mezi nejlepšími alby roku 2009 v žebříčku předního hudebního redaktora BBC - Charlieho Gilletta. Živá verze skupiny DVA je na koncertech doprovázena originální meotarovou projekcí výtvarnic Magdalény Hrubé a Markéty Lisé (také Midi Lidi) - právě z jejich dílny jsou poslední dva čerstvě dokončené videoklipy.

Od června 2009, kdy si kapela zvolila za své nové sídlo Pardubice, vydala a nechala volně ke stažení album soundtracků s názvem Kollektt8 obsahující jejich rozsáhlou tvorbu hudby k divadelním představením, filmům či počítačové hře, dokončeny jsou čerstvé klipy k písním Badalisk a Vals Liepaja a kapela přispěla na album coververzí For Semafor a remixovala Peťo Tázoka. Od ledna DVA pilně pracují na nových skladbách pro druhé album, které vyjde na podzim 2010. Několik nových energických skladeb z tohoto alba, které bude mít podtitul "Pop z neexistujících rádií", zahrají i na tomto koncertě.

MIDI LIDI

Petr Marek - programing, synth, zpěv
Markéta Lisá - programing, syntetizátor, zpěv
Prokop Holoubek - bicí, syntetizátor, klarinet, kytara, zpěv
Magdalena Hrubá - video

Trio soustředěné kolem filmaře, herce a hyperaktivního muzikanta Petra Marka, herce, hudebníka a promotéra Prokopa Holoubka a šperkařky Markéty Lisé vzniklo na základech emo/elektro/gothic kapely Krásný stěhovák Gerard a Sexuální nábytek. MIDI LIDI fungují od dubna 2006 a jejich hudba se stylově pohybuje na pomezí elektra/experimental/IDM, a to ve velmi tanečním a energickém mixu. Hudba je doprovázena odsekávaným sborovým zpěvem originálních českých textů. Součástí jejich živých performance a autory grafiky jsou i VJs – Filip Cenek, Magdalena Hrubá a VJ Kolouch, kteří patří mezi etablované české vizuální umělce.
Několik nominací na album roku 2009, nominace na Českého lva za filmovou hudbu k Protektorovi a devět týdnů na prvním místě ve hitparádě Velká sedma na Radiu 1, také tím se mohou pochlubit tito elektroničtí vizionáři, kteří právě vyrazili na Bubáks tour 2010. Pilířem turné budou zejména skladby z druhé desky MIDI LIDÍ s názvem Hastrmans, Tatrmans & Bubáks, která vyšla 17. listopadu, ale dostane se i na pár hitů z debutu a není vyloučeno, že zazní i ukázka z připravovaného materiálu na třetí album Operace Kindigo, na němž kapela začala pracovat už v lednu.
Hyperaktivní MIDI LIDI od podzimní první části Bubáks tour stihli vytvořit také hudbu k filmu Český mír z dílny Klusák & Remunda a hudbu k představení Ubu se baví v Divadle Na zábradlí.

Koncert se koná v rámci projektu Electroconnexion 2010 za finanční podpory statutárního města Pardubice, Pardubického kraje a Ministerstva kultury ČR. Doprovodný program výstav v Klubu 29 je realizován s podporou Statutárního města Pardubice.

www.2dva.cz * www.midilidi.cz

Vstupné: 150 Kč, studentské: 100 Kč


 
     
    pondělí 22 - sobota 27

JEDEN SVĚT 2010 Pardubice

Festival dokumentárních filmů o lidských právech

Festival JS 2010 Pardubice představí více než dvě desítky dokumentárních filmů z celého světa. K projekcím od 18:00 v každém z festivalových dní proběhnou tématické debaty s pozvanými hosty. Během festivalu bude v prostoru Mezipatra 29 opět otevřena nekuřácká kavárna a čajovna s prodejem FairTrade zboží, včetně výrobků z chráněné dílny společnosti Člověk v tísni v Namibii.

PODROBNÝ PROGRAM FESTIVALU JE ZDE.

Pořádá společnost Člověk v tísni, o.p.s ve spolupráci s o.s. Terra Madoda a Divadlem 29. Partnerem odborných debat při festivalu Jeden svět 2010 Pardubice je Dům techniky Pardubice.

www.jedensvet.cz/2010/pardubice


Jednotlivé vstupné 60 Kč, festivalová permanentka 300 Kč

 
   


 
    úterý 30 / 20:00

Divadlo DNO: Wan moment show

Jiří Jelínek a Jiří Kniha úplně improvizují…
Jíří Jelínek a Jiří Kniha si zvou vždy nějakého hosta...
Jiří Jelínek a Jiří Kniha se pak radují společně na baru, že se jim to povedlo…
Nebo se na baru stydí, že né...
Někdy se jeden stydí a druhý raduje, oba jsou na baru...
Jiří Jelínek a Jiří Kniha udělají cokoLIVE…
Přijďte nepřestanete litovat.

Hrají: Jiří Jelínek a Jiří Kniha

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu . Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

www.divadlodno.cz


Vstupné: 60 Kč

 

 
       
   

středa 31 / 20:00

wrgha POWU Orchestra

Tomáš Sýkora - piano
Daniel Wunch – dirigent
Nina Marinová – I. housle
Milan Jakeš – II. housle
Martin Kroupa – viola
Jakub Šnýdl – klarinet
Dušan Navarík – flétna
Michal Štulík – akordeon
Michal Šinka – kytara
Petra Reksoprodjo – violoncello
Vlado Micenko – kontrabas
Petr Smetáček – bicí nástroje, perkuse

Jedenáctičlenný soubor Wrgha POWU orchestra představuje na české hudební scéně velmi osobité těleso, které interpretuje výhradně vlastní autorskou tvorbu na pomezí všech možných hudebních žánrů a stylů. Originální je samotné nástrojové obsazení, které je záměrně vytvořené tak, aby hierarchicky odpovídalo uspořádání velkého symfonického orchestru, ovšem v mini podobě.

Základem zvuku orchestru vedeného pianistou a skladatelem Tomášem Sýkorou a dirigentem Danielem Wunchem je klasické smyčcové kvarteto, rytmiku tvoří ke kapelníkovu klavíru kytara, kontrabas a bicí nástroje, flétna
Dušana Navařila a klarinet Jakuba Šnýdla plní úlohu hlavních sólistů, k nimž patří také první a druhé housle Niny Marinové a Milana Jakeše. Barvu celého orchestru dolaďuje akordeon Michala Sťulíka. Nástrojové obsazení kapely, hráčská vyspělost a souhra hudebníků, umožňují vytvořit velmi širokou paletu barev, nálad a emocí. Multižánrová hudba Wrgha POWU orchestra nápaditě kombinuje jazz, filmovou hudbu, tango, swing, současnou vážnou hudbu nebo dobovou hudbu z počátku 20 . století. V podání tohoto nevšedního tělesa vzniká strhující pestrobarevný hudební amalgám plný vášně, nadsázky, nostalgie a radosti.

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

myspace.com/wrghapowu*www.tomassykora.com

Vstupné: 140 Kč, studentské: 90 Kč