Program * březen 2017


čtvrtek 2 / 20:00 / Divadlo 29

Next Phase & Jan Horváth

Jazzová alternativa z Brna ve společném vystoupení s performerem Janem Horváthem.

Avantgardní Next Phase vznikla pod vedením klarinetisty, saxofonisty a improvizátora Pavla Zlámala v roce 2010. Třebaže se jedná o kapelu jazzových obrysů, svými žánrovými přesahy staví intenzitu hudebního sdělení nad stylovou čistotu. Next Phase těží z myšlenkové otevřenosti hráčů a neortodoxního pojetí jazzového odkazu. Členové kapely opouštějí bezpečné vody všeobecně ustanovených pravidel, odhodláni hledat a nalézat své vlastní „příští fáze“ hudebních souvislostí. Autorské kompozice Pavla Zlámala, jeho dirigování i příznačně neohraničený prostor pro improvizaci ponechává hudbě NP její živelnou podstatu a nenutí ji oblékat nablýskanou nekonfliktní uniformu většinových hudebně-estetických požadavků.



Next Phase přizvali ke svému pardubickému koncertu pražského performera, hudebníka a výtvarníka Jana Horvátha, který se objevuje v rozmanitých formacích od symfonických těles přes jazzovou a indie scénu až po underground. V součinnosti s Next Phase rozvíjí své pojetí guerillové performance, v jejímž rámci kombinuje prvky tance i absurdního divadla.

Hráč na dechové nástroje Pavel Zlámal disponuje širokým klasickým i soudobým virtuózním klarinetovým repertoárem světových skladatelských osobností (K.Stockhausen, L.Berio, P.Boulez, F.Donatoni, I.Stravinskij, John Adams, aj.). Jako všestranný hráč a improvizátor úročí své bohaté multižánrové zkušenosti účinkováním s hudebními tělesy na poli hudby vážné, populární, jazzové i experimentální: např. Brno Contemporary Orchestra, Brno Improvising Unit, B-Side Band - big band, The Fireballs, Pražský improvizační orchestr.

www.bandzone.cz/nextphase www.pavelzlamal.com

vstupné: 120 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
     
       

pátek 3 / 20:00 / Divadlo 29

Tomáš Palucha • Shield Patterns (UK)

Koncert kytarových alchymistů Tomáš Palucha (album roku na Radiu Wave + nominace na cenu Vinyla) a křehké kapely Shield Patterns navazující na bristolský trip hop.

Proti proudu lze nejlépe postupovat soustředěně, pomalu – a s oporou pevného dna starého stovky tisíc let. Pouze tak narazí odvážný hledač – třebaže po pás ve vodě – na tóny a melodie, které zůstaly otisknuty v reliéfech času od jeho počátků, aniž by se kdokoliv namáhal měřit jejich význam či „velikost.“ Nezměřitelné totiž odpočívá skrytě a hluboko. Dvojice Jan Tomáš a Libor Palucha nastoupila na nelehkou pouť plnou askeze: tam, kde ostatní s gustem hulákají do širého světa jistě důležitou zprávu o své existenci, nabízí Tomáš Palucha zprávu o existenci jako takové.

Jejich loňská deska Guru (Silver Rocket), na které se střídají hypnotické kytarové riffy s popovými momenty, je postavená na rytmice, gradaci, silné atmosféře a především spolupráci. Na dosud nejpřístupnějším a nejdotaženějším albu formace se za mikrofonem střídají Šampon z Prodavače, Aran Epochal nebo John Schmersal z Caribou, všichni ale slouží celku. Ten je přitom tak suverénní a seběvědomý, že to loni v českém kontextu prakticky nemělo obdoby.

Kapela zahraje v D29 v rozšířené sestavě.



Z temnoty se v elektronické hudbě stalo dávno klišé a málokdo dnes ještě dokáže prodat melancholii uvěřitelně. Naštěstí tu jsou ještě projekty jako manchesterské duo Shield Patterns. Hypnotické zasněné písničkářství dua Claire Brentnallová a Richard Knox vítá posluchače do krajin temných snů a půlnočního rozjímání a z labyrintu jejich minimalistických smutének není cesty zpět. Proplétá se v nich bezútěšná atmosféra Massive Attack s ozvuky avantgardních beatů, všemu ale vládne magický hlas Claire Brentnall evokující Kate Bush.

Elektronický producent Richard Knox patří už více než dekádu ke špičce manchesterské alternativní scény. Má za sebou práci na projektech jako Glissando či A-Sun Amissa a založil také osobitý indie label Gizeh Records (např. Nadja, Loscil, Chantal Acda). S Claire Brentnall se potkal na konci roku 2012, kdy se začíná existence Shield Patterns. Jejich poslední album Mirror Breathing vyšlo na podzim 2016.



Koncert se koná v rámci projektu Electroconnexion 2017 za finanční podpory Ministerstva kutury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.


www.shieldpatterns.com


www.facebook.com/tomaspalucha

vstupné: 120 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
v předprodeji: 100 Kč
Ticketportal:
FB událost

 
     
   

čtvrtek 9 / 20:00 / Divadlo 29

Houpací koně

Dráty, roury, výměníky, teplárny, boudy a kůlny stejně jako skalní věže, divoký strže, borovice v písku, louky vysoko v kopcích. Paneláky a zasedačky vedle baroka a renesance. Ošklivost i krása. Na baru vedle sebe ten nejlepší a nejhorší koktejl, co Střední Evropa umí namíchat. Démoni tady hrajou karty s anděly v Dolským mlýně a pyšná princezna tam přichází o pyšnost.

A Ústí nad Labem, hlavní město ty?hle schizofrenie. Baroko podnikatelský i vrcholný. John a jeho proti Paul.

Odtud jsme. Hrajeme už roky, jak dlouho, neni podstatný, hrajeme rokenrol nebo pop, jak tomu říkat taky není podstatný. S českými texty, to podstatný je. Vyrostli jsme na Dinosaur Jr., Brontosaurech, Pixies, Janotovi, Sonic Youth, Neckářovi, The Cure, Zelenáčích, Beatles i Priessnitz. Nahráli jsme několik desek, právě nám vychází sedmá řadová, s názvem Kde jste mý přátelé dneska v noci. Šňůra po benzínkách. Košile a cigára. Komu vášeň v srdci hárá, tomu není pomoci. A k jižní straně těchhle hor běž přímo na sever.

Houpací koně jsou Jirka, Honza, Pavel, Martin a Petr.



Kapela Houpací koně se pohybuje na domácí scéně od začátku devadesátých let. Po více jak dvaceti letech na okraji zájmu v roce 2013 výrazněji zabodovala s albem Everest. Kultovní formace z industriálního Ústí nad Labem stárne s elegancí a vysokou laťku kvality si udržela i na nejnovější desce Kde jste mý přátelé dneska v noci, která patří podle tuzemských hudebních periodik mezi nejlepší desky loňského roku.

Alternativní rock odkazující k Sonic Youth nebo Mudhoney není už na šesté studiové desce příliš znát, spíše se na nahrávce prosazuje zvuková melancholie a zklidnění. Klíčové jsou pro skupinu texty lídra Jiřího Imlaufa. Intimní zpověď generace čtyřicátníků bolí i fascinuje. Houpací koně natočili autentickou nahrávku o generaci, která se pohybuje mezi rozpadlými vztahy a nenaplněnými ambicemi.

www.houpacikone.cz

vstupné: 120 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
     
   

středa 15 / 19:00 / Divadlo 29

Koudelka fotografuje Svatou zemi

Jedinečný a intimní pohled na tvůrčí proces Josefa Koudelky, jednoho z největších žijících mistrů fotografie. Izraelský režisér Gilad Baram Koudelku sleduje při jeho fotografickém putování Izraelem a Palestinou při hledání prchavých okamžiků, v nichž vznikají fotografie. Čtyřicet let od vzniku ikonických snímků ruské invaze v srpnu 1968 se světoznámý český fotograf Josef Koudelka znovu vydává pracovat do míst, kde zuří konflikt – tentokrát ve Svaté zemi. Filmový portrét natočený v průběhu pěti let jeho asistentem je vůbec první výpovědí o Koudelkově jedinečném tvůrčím přístupu.



Izrael, ČR, Francie / 2015 / 92 min.


Pořádá Terra Madoda, z. s., ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2017 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.


www.filmfuse.cz


vstupné: 90 Kč
Ticketportal:

 
     
   

čtvrtek 16 / 20:00 / Divadlo 29

DEK – Didi Kern / Elisabeth Harnik / Ken Vandermark (A/USA) • Sova smrti

Renomovaný americký saxofonista Ken Vandermark v čele mezinárodního tria DEK, které buduje mosty mezi jazzovou improvizací, soudobou vážnou hudbou a rockovou avantgardou. Jediný koncert tohoto tria v ČR! Support jim se zrádným preparovným bendžem a elektronikou bude dělat duo Sova smrti.

Mezinárodní trio DEK spojuje dvě významné osobnosti evropské improscény - rakouskou klavíristku a skladatelku Elisabeth Harnik a bubeníka Didi Kerna se světově uznávaným americkým saxofonistou Kenem Vandermarkem. Koncert tohoto tria nabídne nevšední práci s dynamikou, mimořádnou hráčskou interakci, spontánní energii a kouzlo nepředvídatelnosti. Klavíristka Elisabeth Harnik má bohaté zkušenosti s klasickým repertoárem, soudobou vážnou hudbou i s postupy volné improvizace, bubeník Didi Kern se pohybuje jak na scéně rockové avantgardy tak ve vodách freejazzu a experimentální hudby.

Americký saxofonista, klarinetista a skladatel Ken Vandermark je momentálně jeden z nejaktivnějších a nejkreativnějších hudebníků na poli progresivního jazzu a volné improvizace. Bez nadsázky lze říci, že Vandermark je v tomto ohledu považován za jednu z veličin, která tuto oblast hudby v posledních 20 letech výrazně ovlivnila v téměř celosvětovém měřítku. Nejde jen o šíři jeho hudebních aktivit (více než 20 aktivních hudebních formací od dua po velké orchestry v USA i Evropě), ale o jeho mimořádnou hudební invenci a schopnost originálně propojovat a překračovat hranice stylů a žánrů. Vandermark, který je poslední dekádu prakticky permanentně na turné po celém světě, spolupracuje s hudebníky jako jsou Peter Brötzmann, Mats Gustafsson, Paal Nilssen-Love, Paul Lytton, Hamid Drake, Paul Rutherford, Thurston Moore, Getatchew Mecuria, Jim O'Rourke, italská skupina ZU nebo holandští The Ex.



Za projektem Sova smrti stojí Tomáš Mika a Jan Faix, kteří se v něm věnují hře na banjo a jejímu live processingu. Přestože jejich instrumentář působí minimalisticky, jde ve finále o početný ansámbl virtuálních banjistů s různě zmutovanými nástroji a různými projevy epilepsie uhánějících na psychedelické dálnici kamsi za hranice beatu a času. Sova smrti vydala loni na labelu Polí5 skvělé debutové album.



Koncert DEK je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2017 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice. Koncert Sovy smrti se koná v rámci projektu Electroconnexion 2017 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.


www.kenvandermark.com www.facebook.com/sovasmrti

vstupné: 160 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:

FB událost

 
     
   

sobota 18 / 19:00 / Divadlo 29

Paleťáci vs. Odvaz

Česká improvizační liga - zápas v divadelní improvizaci.


O čem to je? Malinko o sportu, ale především o divadle. Dva týmy se navzájem střetnou v improvizacích na různorodá témata. Cílem není se navzájem vyřadit, ale společně dokázat dotáhnout improvizaci do zdárného konce. Rozhodčí a jeho dva pomocníci v pruhovaných a hráči v barevných dresech. Diváci mají k dispozici kartičku na přidělování bodů hráčům a pantofli na trestání rozhodčího.


Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

www.paletaci.cz

vstupné 120 Kč
Předprodej: Vino-thé-ka, Perštýnská 40 (www.vino-the-ka.cz), od 13. do 17. března 2017, denně od 16.00. Na tuto akci nepřijímáme rezervace.

 
     
   

pondělí 20 / 20:00 / Divadlo 29

Les Gars d'en bas (FR/CZ)

Koncert česko-francouzské čtveřice s hudebním koktejlem francouzského šansonu, akustického gypsy swingu a balkánské hudby.


Les Gars d'en bas jsou muzikanti pocházející z francouzského Rennes a z české Prahy. Důležitým vlivem obohacujícím hudební identitu kapely je její celoroční cestování a hraní na ulicích a v klubech po celé Evropě. Časem prověřené manželství kontrabasu, kytary, akordeonu a klarinetu vytváří pestrý, chutný a občas výbušný koktejl hudby, který byste si neměli nechat ujít.

Koncert pořádá Alliance Française de Pardubice.

Vstupné: 120 Kč
FB událost

 
     
   

útery 21. – pátek 24. / Divadlo 29

Jeden svět 2017 Pardubice

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech.


Slogan letošní kampaně festivalu zní Umění spolupráce. Jedná se o pojem z oblasti současného umění, jímž se festival Jeden svět inspiroval a který zasazuje do celospolečenského kontextu.Spolupráce je především vzájemná komunikace a sdílení. Zvykli jsme si, že slovo sdílet znamená poslat rychle dál na Facebooku příspěvek, který jsme si ani pořádně nepřečetli. Vraťme se k původnímu smyslu slova sdílení, což ale znamená dělit se, být ochoten sám sobě něco upřít a zvažovat důsledky své volby pro ostatní.

Pardubická část festivalu: 16 celovečerních filmů, moderované večerní debaty s pozvanými hosty, výstavy, občerstvení šité na míru, Fair Trade a možná přijde i virtuální realita…


PROGRAM JS 2017 PARDUBICE

Pořádá společnost Člověk v tísni, o. p. s., ve spolupráci se z. s. Terra Madoda a Divadlem 29.

www.jedensvet.cz

Jednotlivé vstupné: 70 Kč, film s debatou: 80 Kč, permanentka: 400 Kč

 
     
   

úterý 28 / 18:00 / Divadlo 29

Divadlo B: Malý pán

Představení na motivy stejnojmenného filmu.


Dobrodružná cesta plná vtipných setkání, nebezpečných potvor a překvapivého konce. Možná stejně jako Malý pán zjistíte, že když vám něco schází, najdete to po trmácení světem docela blízko, vlastně za rohem. Varování: kdyby se vám loutky zdály povědomé, asi jste byli v kině...

"Byl to rozhodně dobrý, i když trochu riskantní nápad převést aplaudovaný film Malý pán do komorní loutkové verze. Nové divadelní uskupení Divadlo B, které tvoří „bývalí a současní členové divadla Buchty a loutky a jejich přátelé“ Kristina Beranová, Radek Beran a René Krupanský, pro ni použilo jak řadu motivů ze stejnojmenného filmu (s akcentem na jeho knižní předlohu Velká cesta malého pána od autorů Lenky Uhlířové a Jiřího Stacha), tak i několik loutek - diváci tak nepřijdou o napínavý příběh s jemně ukrytým etickým poučením, ale ani o výtvarně působivé figury (Listonoš na motorce, Promodral, Příšera, Zmetek, Vynálezce, Knihovník, Rybabice – jejichž autorem je František Antonín Skála). Vzácná souhra obou interpretů, dlouholetá poučenost obou v práci s loutkou a s dětským publikem, schopnost pohotové improvizace v nečekaných jevištních situacích i při reakcích publika, to všechno jsou prvky, které dolaďují milou, neokázalou, ale přesně cílenou, dramaturgicky i režijně promyšlenou a výtvarně vkusnou a vynalézavou inscenaci, která potěší." (Nina Malíková, Loutkář, 13. 4. 2016) hraje

Divadlo B : René Krupanský a Radek Beran
děkujeme za inspiraci F. A. Skálovi a M. Caisovi

Délka představení je 40 minut. Pro děti od 3 let.

Pořádá Terra Madoda z.s ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury a statutárního města Pardubice.

Vstupné: 100 Kč / děti do 10 let: 50 Kč
Ticketportal
FB událost


 
   
   

čtvrtek 30 / 19:00 / Divadlo 29

Offcity architekti / architektonické intervence Vít Šimek a Tomáš Madro / H3T

Přednáška a diskuse s autory levitujícího černého domečku, který se koncem loňského roku z čista jasna objevil v lokalitě Červeňák.

Po roční odmlce se opět vracíme k cyklu přednášek Offcity architekti, a to s tématem architektonických intervencí. Měřítkově malé architektonické intervence jsou úkazy, které často dokážou zaujmout nejen odborná média a nezřídka tak dosahují většího ohlasu, než velké stavby v centrech měst. Jedná se většinou o dočasné instalace oživující veřejný prostor, vzbuzující zvědavost a kladoucí řadu otázek. Proč takové instalace vznikají? Kdo jsou tvůrci? A co je na nich tak lákavého a provokativního?

Mnozí Pardubáci (a nejen ti) jistě zaznamenali levitující černý domeček v lokalitě tzv. Červeňáku v bývalém vojenském prostoru u řeky Chrudimky. O tomto úkazu koncem loňského roku a počátkem letošního informovala sociální i klasická média, a to v celorepublikovém kontextu. Autoři této instalace jsou architekti ze studia H3T, a proto právě oni zahájí letošní cyklus přednášek o architektonických intervencích. Černý domeček je jedním z mnoha vstupů do veřejného prostoru, které má tento ateliér na svědomí. Známé jsou jejich mobilní sauny, instalace v rámci pražského Designbloku či jihlavského MFDF. Co je vedlo k realizaci levitujícího domku? Jsou všechny intervence, které dělají guerillovou akcí? A proč vůbec takovéto akce dělají? Přijďte si poslechnout prezentaci, ale hlavně diskutovat o tom, co znamená architektonická intervence!

Pořádá Offcity z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu OFFCITY 2017. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.

www.offcity.cz www.h3t.cz

Vstupné: 50 Kč

FB událost

   
   

pátek 31 / 20:00 / Divadlo 29

Albatre (PT/DE) + Rouilleux (CZ)

Mezinárodní experimentální freejazzcrossoverové trio z Rotterdamu společně s pražskou trojicí kombinující psychedelické písně s kytarovým noisem.


Albatre je z Rotterdamu operující experimentální freejazzcoreové trio, které je součástí velmi živé nizozemské punk-metal-free jazz-noiseové scény. Tvoří ho německý bubeník Philipp Ernsting a dva Portugalci: saxofonista Hugo Costa a basista Gonçalo Almeida (známý z kapely Spinifex, která v D29 hrála v září 2016). Jejich hudba je elektrifikujícím, hutným a energií nabitým crossoverem free jazzu, noise, rocku a improvizace. Dravá a nekompromisní freejazzová vize Albatre vybudovaná na metalových a punkových základech s použitím elektroniky je staví po bok kapel jako jsou italští ZU, skandinávští The Thing, Ken Vandermark´s Fire Room nebo holandští The Ex.

Skladby Albatre jsou vystavěny na textuře přesných a většinou velmi rychlých rytmů se značně proměnlivou dynamikou. Přesně sehrané skladby jsou v rovnováze s improvizovanými pasážemi, syrový powerjazzcoreový nářez s eruptivně burácejícím saxofonem a masivními baskytarovými riffy střídají psychedelicky noisové plochy. Albatre doposud realizovali dvě studiová a jedno live album. Jejich skladby byly vydány na kompilaci The New Wave of Dutch Heavy Jazz.



Rouilleux vznikl v roce 2009 jako jednočlenný projekt Luboše Rezka, kombinující psychedelické písně s kytarovým noisem. Debutové album Zugwang následovala přeměna na kapelu, do níž se zapojili hudebníci z okolí labelu KLaNGundKRaCH a pražské experimentální scény. V současnosti tříčlenná sestava nedávno vydala ve společné péči Unusual Records a Polí5 EP s názvem The Spoils. Kolekce tří delších skladeb zachycuje kapelu v její hypnotičtější poloze – oproti předchozímu albu Scatter Your Soul, které často využívalo typicky rockové sestavy s bicími a baskytarou, nyní vystupuje do popředí především syntezátor ve spojení s vokálem, kytarou a dechy.

Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2017 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

albatremusic.wordpress.com music.rouilleux.net

Vstupné: 120 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal

   

 

˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙