V roce 2016 vzniklo vzájemnou inspirací tří hudebníků, Petra Nikla, Petra Korbeláře a Jana Kotulána, dvojalbum Pro mě na. Jejich jemná hudba a podmanivé texty jsou místy až zadumaně meditativní. Velmi atypické obsazení (klapkodastrová kytara, indická bambusová flétna Bansuri, zpěv) a rytmické aranžmá není žánrově vyhraněné ani snadno zařaditelné. Na koncertě v D29 zazní jak některé písně z alba Pro mě na, tak i z připravovaného projektu Protisvětlo.
Petr Nikl je všestranný umělec realizující svou bohatou představivost formou obrazů, performancí, zpěvu, divadelních představení, grafiky a nejrůznějších kombinací tradičních uměleckých forem. Ve svých performancích používal Nikl od počátku zvuk, a to buď zvuk různých kuriózních zařízení, nebo zvuk svého hlasu. Pozdější performance jsou provázeny zpěvem.
Jan Kotulán a Petr Korbelář společně hrají od roku 2000. Spolupracovali mj. s Irenou a Vojtěchem Havlovými nebo Mikolášem Bělíkem. Dvojice se zabývá převážně tvorbou delších akustických ambientních ploch. Jejich vzájemná inspirace s Petrem Niklem pokračuje nejen společnými koncerty, ale i zvukovými performancemi většinou v rámci interaktivních výstav,
jako například Play a Orbis Pictus.
Koncert je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion za finanční podpory statutárního města Pardubice.
vstupné: 140 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal: FB událost
pátek 2 / 20:00 / Klub 29
Enchanted Lands • Izanasz • Luna & Tarnovski (MEX/CZ) Koncertní showcase Genot Centre, nejlepšího kazetového labelu roku 2017 podle prestižního britského magazínu The Quietus!
Enchanted Lands
Dvě nominace na cenu Vinyla a řada dobrých ohlasů z celého světa. Album Feed Goals od pražské producentky Enchanted Lands je debutovou kolekcí utkanou ze spletitých tkání a pečlivě zaranžovaných zvukových materiálů. Její skladby vytvářejí podivný prostor, ve kterém každý - zdánlivě už statický - zvuk pomocí jemné změny rovnováhy odkrývá zcela nové vrstvy.
Izanasz
Izanaszovo loňské album Spectral Cascades je plné nečekaných zvratů. Za výrazem „spektrální” opravdu nehledejte plynulé přechody - spíše extrémní změny nálad, hlasitosti i sytosti zvukových vrstev. V dlouhých skladbách nechá Izanasz posluchače bloudit změtí utlumených i hypnoticky vyhrocených zvuků zpátky k opojně bezcílnému zenu.
Luna & Tarnovski
Mexická audiovizuální umělkyně Laura Luna Castillo se na pouhé dva koncerty vrací do ČR, aby si po téměř dvou letech zopakovala spolupráci s členem Gurun Gurun Járou Tarnovským ze sleepover koncertu Silent_Night. Tentokrát však minimalismus na hranici slyšitelnosti vymění za odvážné a hlučné zvukové koláže!
Koncert je uváděn v rámci projektu Electroconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.
vstupné: 100 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal: FB událost
neděle 4 / 14:00–18:00 / Divadlo 29
Serge Ambert: Taneční workshop
Workshop tanečníka Serge Amberta, který se koná v rámci uvedení jeho dvou choreografií 6. 3. v Divadle 29. Naskýtá se vám tak jedinečná možnost seznámit se s prací předního francouzského tanečníka a choreografa.
K práci Serge Amberta a náplni workshopu: v jeho podání jde o tanec, kde se mísí fyzično s divadelností. Jeho taneční rukopis je velice přesný, každý detail je důležitý. Práce s tělem je pro Amberta založena hlavně na kontaktu se zemí a na práci s tělesným centrem. Předmětem workshopu bude i práce ve dvojici, improvizace ve skupině a v prostoru, probouzení smyslů ap.
Workshop je určen pro kohokoliv se zájmem o tanec a pohybovým nadáním, jakákoli taneční zkušenost je vítána. Workshop bude veden ve francouzštině s překladem do češtiny. Na workshop je třeba se předem přihlásit na níže uvedeném kontaktu, max. počet účastníků je 15 osob.
Přihlášky na workshop a další info: Tereza Krejčířová, mail: schovejse@seznam.cz, 725 538 217
Pořádá Terra Madoda z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 a Alliance Française de Pardubice v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.
úterý 6 / 20:00 / Divadlo 29 Les alentours rêveurs / Serge Ambert (F): Co mi řekne noc + Okřídlená žena Dvě taneční sóla souboru Les alentours rêveurs a choreografa Serge Amberta.
Představení Co mi řekne noc nás zavádí na břehy bláznovství. Serge Ambert během jednoho roku pracoval s psychicky nemocnými, nevyrovnanými a mentálně postiženými lidmi. Jeho představení nám odkrývá to, co se společnost snaží skrýt. Ambert odkrývá své vlastní bláznovství a svůj vztah k tomu, co považujeme za normální, běžné. Jeho tělo vypráví emoce a pocity, které jsou sdělitelné jen pohybem. Bez násilí a voyeurismu a díky svému tělu se lehce dotýká těžko dosažitelných lidských hloubek.
Inspirace představení Okřídlená žena: Oživení fantaskních bytostí stále přítomných v japonské kultuře, iniciační cesta a rituál. Film japonského režiséra Hiroši Tešigahary Písečná žena a stejně tak kniha od japonského spisovatele Džuničiró Tanizaki Chvála stínů.
Kontrasty: pomalost a nehybnost proti rychlosti a pohybu; elegance a krása proti divoké neuhlazenosti a zvířecí divokosti. Touha po vzlétnutí, odpoutání se...
Tanečník a choreograf Serge Ambert zahájil svoji uměleckou dráhu u divadla. Poté tančil na scéně baletu Opery v Lyonu a se souborem Ris et Danceries. Ambert navštívil Českou republiku se svými projekty již několikrát. V současnosti působí v tanečním a pohybovém souboru Les alentours rêveurs, jehož je zakladatelem.
Představení je součástí Festivalu Frankofonie. Pořádá Terra Madoda z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 a Alliance Française de Pardubice v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.
vstupné: 160 Kč, členové Alliance Française de Pardubice: 130 Kč
Ticketportal: FB událost
sobota 10 / 20:00 / Divadlo 29 Philip Glass: Dances
Fero Király, člen respektovaných Cluster Ensemble, sólově provede dvě rozsáhlejší skladby patřící mezi poslední díla, ve kterých Philip Glass pracoval s repetitivním zvukem s minimem melodií charakteristickým pro jeho ranou tvorbu.
Skladby Dance #2 a #4 vznikly koncem 70. let. Z dnešního pohledu „předběhly dobu”. Je v nich cítit estetika, se kterou dnes pracuje klubová elektronická hudba. Naživo jsou prováděny na původním elektrickém organu Yamaha YC45-D ze 70. let, který používal i Glass.
Philip Glass je jedním z nejvlivnějších skladatelů druhé poloviny 20. století. Jeho hudba je popisována jako minimal music, sám autor ji označuje jako „hudbu s opakovanými strukturami”.
Fero Király se rané tvorbě Philipa Glasse věnuje již několik let. V minulosti sólově nebo jako součást Cluster Ensemble hrál většinu dostupných děl ze skladatelova průkopnického období. Spolu s Cluster Ensemble absolvoval mj. úspěšné americké turné a jejich album Cluster Ensemble Plays Philip Glass se dočkalo nadšených ohlasů v The Guardian nebo magazínu Pitchfork.
Koncert je uváděn v rámci projektu Electroconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.
vstupné: 120 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal: FB událost
sobota 17 / 20:00 / Divadlo 29
Ra
Křest první desky kapely Ra.
Kapela Ra (původně Racoon’s) slaví letos již desátý rok své existence. Původně spíše punková sestava se postupem času vyprofilovala jako svébytný zástupce roots reggae, které na české hudební scéně hraje opravdu málokdo. Nezaměnitelný hlas jejich zpěvačky Karol Mbaye je pro kapelu typickým, stejně jako jejich fúze roots reggae s afrobeatem, ragga či freejazzem.
K desátým narozeninám si kapela udělala radost a díky crowdfundingové kampani vydala své první album Judge Not, které právě v tento den pokřtí v Divadle 29.
vstupné: 100 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
středa 21 / 19:00 / Divadlo 29
Mečiar
Schémata moci, rozpad Československa a praktiky „devadesátek“ v obnažujícím portrétu politické ikony, bývalého vrcholného slovenského politika Vladimíra Mečiara. Snímek Terezy Nvotové nepojednává jen o jedné etapě (česko)slovenských dějin, popisuje univerzální a v současnosti velmi aktuální téma, přičemž podobný archetyp politika se objevuje po celém světě.
89 min. / SR, ČR 2017.
Po projekci se plánuje debata.
Pořádá Terra Madoda, z. s., ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2018 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.
vstupné: 90 Kč
Ticketportal:
čtvrtek 22 / 20:00 / Divadlo 29
Robert Balzar Trio
Jedno z nejlepších tuzemských jazzových trií po dlouhé době opět v Divadle 29!!!
Kontrabasista Robert Balzar patří vedle Jaromíra Honzáka k nejvýznamnějším českým jazzovým basistům, které lze zařadit do vývojové linie slavné české basové školy reprezentované světově proslulými hráči jako je George Mraz nebo Miroslav Vitouš. Balzar je kromě svého tria známý především spoluprací s předními českými vokalisty jako je Dan Bárta, Yvonne Sanchez nebo
Hana Hegerová. Je také členem skupiny Illustratosphere Dana Bárty a funkové formace J.A.R. Robert Balzar Trio od svého vzniku v roce 1996 vydalo celkem 7 alb.
V současné sestavě Balzarova tria je fenomenální pianista Jiří Levíček a skvělý bubeník Kamil Slezák. Hudba RBTria zachycuje nový, současný zvuk tří zkušených hudebníků v jednom organickém celku. Většinu repertoáru kapely tvoří vlastní skladby, nebo úpravy nejen jazzových standartů. Hudba tria ctí jazzové principy, melodičnost a rytmickou přesnost. Balzar a spol. následuje moderní vlnu světového jazzu, kde se stírají hranice mezi popem, jazzem a filmovou hudbou.
Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.
Vstupné: 160 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal: FB událost
pátek 23 / 20:00 / Divadlo 29
Corpulent_Provocateur • Ghost of You
Dva roky po Prvním_koncertu, koncertní premiéře kapely Corpulent_Provocateur, se pardubické trio vrací na místo činu i s podporou vycházející hvězdy české indie scény Ghost Of You.
Corpulent_Provocatuer se opírají o muziku z devadesátých let, jako třeba grunge, kterou pak míchají se vším, co jim přijde pod ruku. Největší strach má trio Luňák-Novák-Valdman z tuctovosti, takže se jí ve své tvorbě snaží všemožně vzdorovat. Kapela nedávno vydala debutové album Nein_ a nyní začala více koncertovat.
Ghost of You je mladá brněnská kapela. V roce 2015 vydala své debutové album Glacier and the City (Indies Scope), které nahráli ve studiu JáMor Ondřeje Ježka. Po jeho vydání se stala jednou z neskloňovanějších formací na české nezávislé scéně. V polovině února letošního roku kapela vydala novou desku s názvem Black Yoga. Ač Ghost of You začínali na post a math rocku, jejich tvorba se postupně přetavila do psychedelického popu okořeněného elektronikou a rozmazanými kytarami.
vstupné: 100 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
čtvrtek 29 / 20:00 / Divadlo 29
Hříchy lásky
Obnovená premiéra němého snímku z roku 1929 s živým soundtrackem Johany Švarcové (Kazety, Radio Ivo), zvukového umělce Martina Ožvolda a Jana Kratochvíla z kapely DVA.
Prvorepublikový snímek Hříchy lásky nebyl u nás celá desetiletí promítán. Ani v kině, ani v televizi. Až v roce 2016 byl doplněn českými mezititulky. Snímek zaplňuje významnou mezeru v našem poznávání českého filmu konce dvacátých let, kdy se naše beznadějně provinční kinematografie pokoušela dohnat zpoždění vůči evropské konkurenci z Německa, Francie a Ruska.
Film Hříchy lásky režiséra Karla Lamače, jedné z nedůležitějších průkopnických osobností v historii naší kinematografie, je dramatickým příběhem úspěšného venkovského herce, jemuž zničí život nové angažmá ve velkém městě a příliš silná láska k mnohem mladší manželce, rovněž herečce. Protože šlo o film němý, nebyl problém s opravdu neobyčejným mezinárodním obsazením. Ve čtyřech hlavních rolích se objevili Čech, Italka, Němec a Francouz.
Hudebníci přicházejí s elektronickým doprovodem inspirovaným šumy, texturou filmového materiálu a trampské písně. Výsledný zvuk tvoří velká škála elektronických i živých nástrojů, Johana Švarcová ovládá na míru zhotovenou elektrifikovanou kalimbu, Jan Kratochvíl hraje na citeru. Zvukový umělec Martin Ožvold zastřešuje hudební doprovod elektronickými prvky. Základem hudební složky jsou šumové vlny tvořené pohybem filmového materiálu a nahrávka trampské písně Cariboo z roku 1929. Dobový zvuk písně se objevuje v průběhu celého příběhu ve formách odkazů a vzpomínek, které se neodvratně dostávají divákovi pod kůži, tak jako se příběh neodvratně řítí k svému konci.
Akce je uváděna v rámci projektu Electroconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.