Program * březen 2019


pátek 1 / 20:00 / Divadlo 29

Kalle with acoustic band

Kalle možná víc než kdy předtím v roli komorní kapely pro velká pódia!

Skupina Kalle se v D29 představí v šestičlenném složení, místo pedálových efektů uvidíte na pódiu klasické akustické nástroje. Veronika Buriánková a David Zeman přizvali čtveřici nejen hudebně spřízněných osobností. Zpěv, akustická kytara, basa, bicí, harmonium a violoncello v souhře, která zachovává post-rockovou atmosféru živých koncertů Kalle a vkládá do ní nový rozměr. Průřez z desek Saffron Hills a Live from the Room doplní i nové songy.



Minimalistické kytarové riffy, uhrančivý hlas a intimita společného pokoje. Okouzlující písničkářství dvojice Kalle k dosažení maximálního emočního efektu potřebuje jen o málo víc než pouhé nic a výsledkem je intenzivní hudba, ze které mrazí v zádech. Z jejich hudby je cítit nezlomná důvěra jeden v druhého, autentický zvuk. Kalle vloni získali za svoje druhé album hudební cenu Apollo, žánrového Anděla i nominaci na cenu Vinyla.


Koncert je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion za finanční podpory statutárního města Pardubice.

www.kalle-music.com

vstupné: 140 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC)





 
     
       

úterý 5 / 19:00 / Divadlo 29

Erik Tabery: Opuštěná společnost

Otevřená debata s šéfredaktorem týdeníku Respekt o dobrodružné české cestě od vzniku republiky po současnost.

Sdílíme ještě nějaké společné hodnoty nebo je česká společnost definitivně rozdělená, sama sebou opuštěná? Proč má jeden lživý příspěvek na sociálních sítích větší dosah než systematická práce investigativních novinářů? Proč jsou třicet let po Sametové revoluci znehodnocovány pojmy jako pravda, láska, demokracie či nezávislost médií?

Erik Tabery přijede do Divadla 29 představit svoji novou knihu Opuštěná společnost, ve které komentuje historický vývoj i současnou situaci české politiky a společnosti a seznámí diváky s úskalími žurnalistické profese.

Erik Tabery (*1977) je šéfredaktorem týdeníku Respekt, ve kterém působí již 20 let. Píše zejména politické komentáře a analýzy. V roce 2003 obdržel cenu Novinářská křepelka pro žurnalisty do 33 let; roku 2009 získal Cenu Ferdinanda Peroutky a o dva roky později i Novinářskou cenu. Kniha Vládneme, nerušit (2006) mu vynesla Cenu Toma Stopparda a nominaci na Magnesii Literu. Stejnou nominaci získala i jeho druhá kniha Hledá se prezident (2008). Jeho nejnovější kniha Opuštěná společnost získala ocenění Kniha roku Magnesia Litera 2018.

Akce je uváděna v rámci projektu Textconnexion 2019 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje.

www.respekt.cz

vstupné: 80 Kč





 
     
   

čtvrtek 7 / 20:00 / Divadlo 29

Ty Syčáci

Klíčová skupina brněnské alternativní scény v čele s charismatickým zpěvákem a fyzickým básníkem Petrem Vášou.


Kapela Ty Syčáci vznikla v roce 2000 z iniciativy Petra Váši, jedné z nejpozoruhodnějších postav české alternativní scény (Z kopce, Ošklid). Po téměř deseti letech, kdy se Váša sólově věnoval fyzickému básnictví, experimentování s rytmem a verbálním i neverbálním jazykem, se opět vrátil k hudbě. Část svých básní zhudebnil a společně s bývalými členy brněnské skupiny Pluto baskytaristou Tomášem Fröhlichem a kytaristou Petrem Zavadilem připravili cyklus písní Máj v dubnu, který pod stejným názvem vyšel v roce 2000.



Druhá deska skupiny vyšla v roce 2001 pod názvem Lék a jed. Následovala alba SSSS... , Lišák je lišák, retrospektivní album Bum bum bum, Krása, Ty Eldorado a TYTYTY. V roce 2018 vydali Ty Syčáci album The Tramp! volně navazující na album Eldorado z roku 2013. Společně tvoří dvě části jednoho celku, posledního dílu syčácké trilogie o dětech, rodičích a prarodičích.

www.tysycaci.cz

vstupné: 160 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC)





 
     
   

úterý 12 / 19:00 / Divadlo 29

Kibera: Příběh slumu

Filmfuse / projekce

Kibera je jeden z největších slumů v Africe. Nachází se v Nairobi, hlavním městě Keni. Jedná se o neformální osídlení, kde chybí státem zprostředkovávané služby, jako je tekoucí pitná voda, nebo kanalizace. Na fungující zdravotnictví, školství, nebo policii, se místní nemohou spolehnout. To ovšem neznamená, že všichni obyvatelé Kibery jsou odsouzeni k životu v neštěstí. Dokument ukazuje ty, kteří se rozhodli slum přetvořit v lepší místo, a sleduje, jak tento neformální systém funguje a je-li možné jej udržet, i když přijde do konfliktu s formálním – během frekventovaných politických nepokojů. Vypravěč snímku, mladý fotograf Don, který zde strávil celý život, se snaží dokázat, že Kibera je především místo s velkým potenciálem, plné kreativních jedinců, kteří se naučili prostředí slumu využít na maximum, usilovat o lepší budoucnost, a hájit tak svoje práva.

ČR, 2018, 90 min. Po projekci se plánuje debata.


Pořádá Terra Madoda z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2019 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

www.filmfuse.cz

vstupné: 90 Kč






 
     
   

pátek 15 / 20:00 / Divadlo 29

XIU XIU (US) / support: Kult Masek

Kultovní kalifornská kapela Xiu Xiu s Thorem Harrisem a Chrisem Pravdicou z legendárních Swans v aktuální sestavě vyráží na turné k novému albu a nemine ani Pardubice. Jediný koncert v ČR!

Avant-popové Xiu Xiu založil multiinstrumentalista Jamie Stewart v roce 2002 a dá se říct, že od té chvíle je s nimi na permanentním světovém turné. Skupina se od počátku pohybuje na tenkém ledě mnoha žánrů od noisu, přes post-punk až po orchestrální pop. V nekompromisních textech se Xiu Xiu zabývají tématy jako jsou strach, osamělost, úpadek hodnot současné konzumní společnosti, fyzické i psychické násilí, bolest a smrt či všemožná společenská tabu, včetně těch sexuálních. Drásavost textů (prošpikovaných filozofickými, artovými i popkulturními odkazy) a industriální disharmoničnost hudebního doprovodu vyvažuje kapela často téměř barokně popovou melodičností.



Nové album Girl with Basket of Fruit natočila skupina v sestavě Jamie Stewart, Thor Harris (Swans, Angels of Light), Angela Seo a Jordan Gieger (Minus Story, Shearwater). A že to nebude relaxační poslech naznačuje prohlášení, že deska se bude zaobírat tématy a odkazy na „rituály, mytologii, světskou a jinak odlišnou víru”.

Před Xiu Xiu se představí tuzemský drone/ambientní objev Kult Masek.


Koncert je uváděn v rámci projektu Electroconnexion 2019 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.xiuxiu.org

vstupné: 200 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC)






 
     
   

úterý 19 / 20:00 / Divadlo 29

Chanson Trio CouCou
& Escualo Quintet ft. Gabriela Vermelho


Jak propojit v jednom večeru chanson a tango? Odpovědí je dvojkoncert, kdy se na jednom pódiu se setkají dvě kapely s výjimečnými zpěvačkami Radkou Rubešovou a Gabrielou Vermelho.

Chanson Trio Coucou je hudební těleso přinášející na českou scénu francouzské šansony a hudbu první poloviny 20. století. Kapela vznikla kolem absolventky brněnské JAMU, zpěvačky Radky Rubešové, která se při svém studiu ve Francii zamilovala do šansonů a francouzské kultury obecně. Program tria tvoří unikátní úpravy písní z repertoáru známých francouzských šansoniérů, méně známé skladby a také vlastní autorská tvorba.



Escualo Quintet je uskupení profesionálních instrumentalistů, kteří se věnují různým podobám argentinského tanga. Co do nástrojového obsazení je identický s kvintetem světoznámého argentinského hudebníka a skladatele Astora Piazzolly. Svůj název dostal kvintet podle stejnojmenné Piazzollovy skladby Escualo, což znamená v překladu žralok. Escualo Quintet se zaměřuje na kombinaci hudebních stylů tanečních a koncertního stylu – tango nuevo, které je strhující syntézou temperamentního argentinského folkloru, klasické hudby a jazzu. V D29 vystoupí s hostující zpěvačkou Gabrielou Vermelho. Tato charismatická vokalistka, skladatelka, houslistka a herečka se řadí mezi nejvšestrannější a nejpozoruhodnější osobnosti naší hudební a divadelní scény.



Koncert Chanson Trio CouCou je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion 2019 za finanční podpory statutárního města Pardubice. Koncert Escualo Quintetu je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2019 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.triocoucou.cz www.escualokvintet.cz

vstupné: 240 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC)





 
     
   

pátek 22 / 20:00 / Divadlo 29

Ondřej Štveráček Space Project
feat. Gene Jackson (CZ/USA)


Jedno z nejlepších tuzemských jazzových kvartet se světově uznávaným bubeníkem Genem Jacksonem – spolupracovníkem Herbieho Hancocoka, Waynea Shortera nebo Davea Hollanda.


Ondřej Štveráček – tenorsaxofon
Gene Jackson – bicí
Klaudius Kováč – klavír
Tomáš Baroš – kontrabas

Saxofonista Ondřej Štveráček patří už více než dekádu k nejvýraznějším postavám českého jazzu a současně i k výrazným evropským představitelům moderního jazzu, který čerpá především z hardbopové a postbopové tradice. Aktuální program Štveráčkova kvartetu nese název Space Project. Zvuk kvarteta je oproti jeho dosavadní akustické podobě doplněn o klávesové nástroje a elektronické efekty. Štveráčkův současný pohled na jazz pomáhají zhmotnit opravdoví jazzoví mistři. Fenomenální kontrabasista Tomáš Baroš, jehož schopnost vytvořit dojem, že hra na kontrabas je nejjednodušší věcí na světě, je nedostižná. Sóla klavíristy Klaudiuse Kováče jsou zase jako tekoucí řeka – strhnou vás a necháte se unášet proudem.



Pro své turné navíc tahá již tradiční trumfové eso z rukávu. Je jím legendární americký bubeník Gene Jackson, mj. spolupracovník jazzových veličin jako je Herbie Hancock, Dave Holland nebo Wayne Shorter. Jacksonův mimořádný talent je doma v afrických i latinskoamerických rytmech a právě tato flexibilita mu otevřela dveře ke spolupráci s celou řadou dalších výtečných hudebníků. Mezi jeho dosavadními spolupracovníky vynikají Dianne Reeves, Christian McBride, Hugh Masekela, Greg Osby, Terence Blanchard, Elvis Costello nebo Joe Lovano.


Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2019 za finanční podpory Ministerstva kutury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.


www.ondrejstveracek.com

vstupné: 200 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC)






 
     
    úterý 26 – sobota 30 / Divadlo 29

Jeden svět 2019 Pardubice

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech.


Identita, jistota, bezpečí… Co nás spojuje? Kdo jsem a kam patřím? Odpovědi na tyto otázky jsou v době politických krizí, rozdělené společnosti a na prahu nevratné klimatické změny stále složitější. O to více je potřeba najít vlastní identitu, která dává pocit jistoty a bezpečí. Jak chápat sama sebe, odlišit se od ostatních a nevytvořit přitom ve společnosti hlubokou propast? Po tom bude pátrat letošní ročník festivalu Jeden svět, jehož motto Bezpečná blízkost odkazuje na stav, kdy si lidé ve společnosti, ač je každý jiný, dokáží porozumět a naslouchat.

Pardubická část festivalu uvede téměř 20 filmů z celého světa, moderované večerní debaty s pozvanými hosty a doprovodný program; proběhnou také speciální dopolední projekce pro základní a střední školy.



PPořádá společnost Člověk v tísni, o. p. s., ve spolupráci s místní neformální skupinou a Divadlem 29.

PODROBNÝ PROGRAM: www.jedensvet.cz/2019/pardubice
PDF DOWNLOAD: http://bit.ly/jspardubice2019

jednotlivé vstupné: 80 Kč
denní permanentka: 250 Kč,
permanentka na 8 projekcí: 400 Kč
rezervace: vstupenky@divadlo29.cz



 
       
   

sobota 30 / 19:00 / Divadlo 29

Dagmar Voňková

Koncert první dámy českého písničkářství, jejíž poslední album Hostina představuje návrat ke kořenům a nabízí její um v nejryzejší, nejčistší a nejnaléhavější podobě.

„Vždycky, když byl pojmenován nějaký nový směr v hudbě, tak mě do té škatulky strčili, ale moc mi nepasovala,“ prozradila Dagmar Voňková v jednom rozhovoru. Do škatulky, kde by se snad mohla cítit dobře, by mohli být přiřazováni ti, kteří se nehodí jinam – samorosti, experimentátoři, podivíni a umělečtí hazardéři v tom nejlepším slova smyslu. Dagmar Voňková by se tam potkala třeba s Petrem Vášou, Petrem Niklem, Oldřichem Janotou nebo s Michalem Jůzou. Se všemi, kteří mají ten velký dar, že nikoho nekopírují a jdou, běží či klopýtají po svých vlastních cestách. Dagmar Voňková je dokonce tak osobitá, že by snad ani nešlo zkoušet ji kopírovat.



Jazyk jejích textů, způsob zpěvu, tvorba melodií a vůbec celkový přístup k písním v sobě spojuje divošské kořeny českého lidového umění a nespoutanou hravost a hledačství. Dagmar Voňková dokáže hrát na kytaru na sto způsobů, nikdy v její hře nepocítíte samoúčel ani exhibici, všechno je přísně podřízeno atmosféře písně. Podobné je to i s jejím zpěvem – může být děsivě výhružný i nejjemněji laskající, slovo v jejích ústech nabývá váhy a jeho význam se proměňuje a dotváří množstvím odstínů. Dnes k jejím koncertům neodmyslitelně patří i popěvky inspirované přírodou, písně věnované například stromům, horám, vodě a vzduchu, k nimž ji inspirovaly dlouhé procházky po okolí jejího domku v Pyšelích.

Koncert je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion za finanční podpory statutárního města Pardubice.

www.vonkova.cz

vstupné: 140 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC)