Program * duben 2010

úterý 6 / 18:00

Vojta Švejda: Arktický Robinson aneb Neuvěřitelná putování Jana Eskymo Welzla

Dobrodružné putování za svým snem až na konec světa pro děti i dospělé.

Dobýt severní pól a polární krajiny se v historii mapování arktidy pokoušelo mnoho jedinců a výprav. Před sto čtyřiceti lety se v Zábřehu na Moravě narodil Jan Welzl, který severní krajiny   dobyl po svých a zůstal tam celých třicet let. Jako zámečnický tovaryš hledající práci prošel pěšky Balkán,Rumunsko, Itálii - jako námořník viděl břehy Ameriky, proplul kolem Afriky, Austrálie a pak se přes oceány dostal až na Sibiř a pak do Irkutska.. A tady ho napadlo: „Což kdybych se vydal Sibiří až k Ledovému moři a poznal, jak se tam žije?" To byly jeho veškeré přípravy. Vyrazil sám, jen s velkým odhodláním, odvahou a instinktem místo mapy.

Představení o legendárním českém cestovateli, dobrodruhu, spisovateli a polárníkovi Janu Eskymo Welzlovi. V příběhu se přeneseme na území Arktidy, kde v drsné přírodě přežijí jen ti nejsilnější. Přijdte se podívat jak v této krajině bez technických vymožeností dnešní civilizace žili a lovili eskymáci a jak jim náčelníka dělal rodák ze Zábřeha na Moravě. Celé představení se odehrává ve velkém eskymáckém iglu.

Námět: Vojta Švejda podle knih „Třicet let na Zlatém severu" a „Ledové povídky".
Hrají: Vojta Švejda, Jan Beneš, Kateřina Housková nebo
Marcela Máchová.
Hudba: Jan Kalivoda
Animace: Zdeněk Durdil
Technická spolupráce: Jakub Hybler
Výprava: Radka Mizerová
Tvůrci: Vojta Švejda, Kateřina Housková, Jan Beneš, Radka Mizerová
Produkce: Dagmar Kantorková

Projekt podpořili: Ministerstvo kultury ČR, hlavní město Praha, Motus o.s., produkce divadla Alfréd ve dvoře a Nová síť.
Poděkování Duncan Centre. Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu . Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.


www.vojtasvejda.cz


Vstupné: 80 Kč, děti 40 Kč


 
     
       

čtvrtek 8 - sobota 10 / vždy ve 20:00

FEBIOFEST 2010 Pardubice

čtvrtek 8 / ve 20.00

Carlos Saura: Carmen
Španělsko, 1983, španělsky / české titulky, 102 min.

Carmen je prostředním dílem v trilogii režiséra Carlose Saury , natočeným mezi filmy Krvavá svatba (Bodas de sangre; 1981) a Čarodějná láska (El amor brujo; 1986). Režisér se ve snímku opět vrací do inspirativního světa tance a ke spolupráci s tanečníkem a choreografem Antonio Gadesem . Tentokrát však do dramatu lásky, žárlivosti a smrti ohnivé španělské cikánky Carmen, které Gades právě studuje se svým souborem, vkládá Saura ve filmu ještě další tématickou rovinu: vlastní filmový děj, vztahující se k soukromé sféře tanečních interpretů. Souběžně s rodícím se tvarem představení vzniká i milostný vztah Gadese k mladé představitelce Carmen, v němž se stýkají citové analogie současně s nácvikem scén. Saurův film poskytuje bohaté zážitky vynikajících tanečních kreací ve stylu flamenka, jež jsou - obdobně jako v předchozím Saurově tanečním díle -snímány neokázale při zkouškách, čímž vzbuzují autentický dojem právě probíhajícího tvůrčího procesu. Za pozornost stojí i hudební stránka filmu, v níž exceluje světoznámý kytarista Paco de Lucia . Na 36. MFF v Cannes 1983 získal tento film Cenu za umělecký přínos. Z mnoha dalších filmových adaptací Carmen si připomeňme např. originální muzikálovou úpravu v americkém filmu Otto Premingera Carmen Jones. Švýcarský film Carmen (1998) je pak záznamem představení na salzburském festivalu, jež nastudoval Herbert von Karajan, který snímek také režíroval. Zcela osobitou, aktualizovanou verzi námětu podle Meriméeovy předlohy natočil Jean-Luc Godard pod názvem Prénom Carmen (1983, Křestní jméno Carmen). V klasicky pietním a bohatě výpravném hávu a se slavnými operními pěvci realizoval Bizetovu Carmen v roce 1984 Francesco Rosi.  
www.csfd.cz/film/49395-carmen


čtvrtek 8 / ve 22.00

Dan Krameš: Jan Klusák - Axis Temporum
ČR, 2009 , 57 min.

Černobílý dokument zastihuje skladatele Jana Klusáka v ose času (axis temporum) mezi 70. a 75. rokem života s nesmírnou vitalitou, šarmem a vtipem. Jan komponuje a sleduje zrod stěžejní skladby tohoto období v nastudování Petra Altrichtera, pouští nás do svého dětství, které ožívá ve fotografiích jeho milovaného tatínka, který zahynul v Osvětimi, neotřele charakterizuje svá různá šťastná i těžká období, kdy nesměl být hrán. V osudu Jana Klusáka jsou hluboce zakódovány tragické momenty dějin 20. století. Vše prostupuje jeho hudba – hudba jako životní postoj.   
www.csfd.cz



pátek 9 / ve 20.00

Martin Scorsese: Rolling Stones (Shine A Light)
USA, 2008 , anglicky / české titulky, 117 min.

Americký režisér Martin Scorsese natočil strhující hudební dokument ze dvou koncertů skupiny Rolling Stones, jež se uskutečnily na podzim 2006 v newyorském divadle Beacon.

Světoznámý americký režisér Martin Scorsese, který se vedle hraných filmů (mj. Taxikář, Kundun, Poslední pokušení Krista) věnuje také hudebním dokumentům. Osmnáct nestatických kamer, za nimiž stálo několik držitelů Oscarů, snímá rockery především v detailních a v polodetailních záběrech. Díky tomu se perfekcionistickému tvůrci podařilo zachytit z bezprostřední blízkosti neuvěřitelnou energii hudebníků v důchodovém věku i jejich telepatickou komunikaci na pódiu. Dvě desítky písní, mezi nimiž zazní i několik základních kamenů rock'n'rollu, včetně rebelantské hymny (I Can't Get No) Satisfaction, prokládají archivní rozhovory. K vrcholům koncertu, který uvedl Bill Clinton, patří skladby, v nichž si na pódiu se skupinou zařádí sedmdesátiletý bluesrockový kytarista Buddy Guy nebo takřka o půl století mladší sexuální dračice Christina Aguilera. Vystoupení slavné rock'n'rollové čtyřky je prostříháno archivními záběry zejména z tiskových konferencí a televizních pořadů z dob, kdy kapela začínala. Padne zmínka o konfliktech Micka Jaggera a Keitha Richardse se zákonem.
www.csfd.cz/film/227779-shine-a-light


sobota 10 / ve 20.00

Richard Curtis: Piráti na vlnách
GB/D/USA/F, 2009 , anglicky / české titulky, 129 min.

Vyplouváme. Vysíláme. A vy si trhněte! Píše se rok 1966, zlatá éra rock'n'rollu, a BBC coby jediná britská rozhlasová společnost s celoplošnou licencí vysílá méně než hodinu hudby denně - většinou artistního jazzu. Pro ilustraci je to stejný rok, kdy Beatles vydávají Revolver, Stouni bodují s Paint It Black a Beach Boys nahrávají Pet Sounds.

Situace postavená na hlavu. Proto už dva roky skupina nadšenců, která našla mezeru v zákoně, vysílá z lodi (později několika lodí) zakotvené mimo teritoriální vody. Vláda je vzteklá, ale miliony posluchačů denně nedokážou odtrhnout uši od rozhlasových přijímačů, z nichž se konečně line to, co je zajímá, čím žijí. Rebelantsky drzá komedie o skupince excentrických dýdžejů, s nimiž by každý rád prožil aspoň kousek života.
www.csfd.cz/film/239255-pirati-na-vlnach-boat-that-rocked-the



www.febiofest-pardubice.cz


Jednotlivé vstupné: 40 Kč

 
     
   

úterý 13 / 19:00

OFFCITY_ARCHITEKTI / Sporadical /přednáška/

architekti vstupují --- ) :: do :: města // veřejného prostoru // architektury // Pardubic // offcity

 Cyklus přednášek offcity architekti 2010 se oproti loňskému roku ještě více soustředí na téma veřejného prostoru. Prezentuje architekty, kteří se ve své praxi aktivně zabývají veřejným prostorem a zároveň jsou „hvězdami“ české architektonické scény, jejich práce snesou srovnání v širším evropském kontextu.

Sporadical je mladá architektonická kancelář známá nejen realizacemi rodinných domů, které jsou prezentovány v odborném tisku u nás, ale i v zahraničí. Jejich mediálně nejznámější realizací je zřejmě pomník obětem komunismu v Liberci, který je příkladem konceptuálního a citlivého vstupu architekta do veřejného prostoru. V portfoliu Sporadicalu můžeme nalézt celou řadu studií, projektů a realizací - například Kašny na Náměstí Republiky v Plzni, úprava venkovních prostor školy v Trutnově, urbanisticko-architektonická soutěž EUROPAN 7 pro Tallinn či urbanistická studie pro Abu Dhabi, na které spolupracovali s Cyrilem Říhou. V okolí Pardubic je nejbližší realizací této kanceláře rodinný dům v Hradišti na Písku.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu OFFCITY 2010. Tento projekt je realizován za podpory statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.

www.offcity.cz* www.sporadical.cz

Vstupné: 40 Kč

 
     
   

středa 14 / 19:00

Lukáš Přibyl: Zapomenuté transporty do Polska

„Dali mě do vězení Toloncház, potřetí. Důstojník se mě zeptal, jestli jsem tam už byl. Já samozřejmě řekl, že ne, protože jako Kurt Hübner jsem tam ještě nebyl…“ Film, který boří představy o dokumentech s tématikou holocaustu, se zabývá lidskou identitou a jejími proměnami, rozhodnutími, která museli činit lidé prchající z nacistických vyhlazovacích táborů. Aby se přizpůsobili a přežili, neustále na útěku, v ilegalitě a přetvářce, dokázali uplatnit nezměrnou míru vynalézavosti, humoru a optimismu. Tento hold síle lidského ducha neobsahuje žádný komentář ani současné nebo nahrané záběry, pouze autentické materiály přesně dokumentující popisovaná místa, čas a situace a fascinující vyprávění svědků. Poslední díl ze čtveřice dokumentární série Zapomenuté transporty kromě mnoha dalších uznání letos dostal ocenění Český lev 2010 v kategorii dokumentů.

Lukáš Přibyl / ČR / 2009 / 88 min.

Po projekci bude následovat debata s režisérem Lukášem Přibylem.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu FilmFuse 2010. Tento projekt je realizován za podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

www.csfd.cz/film/239321-zapomenute-transporty-do-polska

Vstupné: 70 Kč

 
     
   

čtvrtek 15 / 20:00

Laco DÉCZI & CELULA NEW YORK (USA)

Ve Spojených státech žijící slovenský trumpetista Laco Déczi patří mezi nejvýraznější osobnosti bývalého československého jazzu. Narodil se roku 1938 v Bernolákově, v letošním roce tedy slaví 70 narozeniny. V letech 1957 až 1962 hrával amatérsky v Bratislavě. V šedesátých letech byl (již v Praze) členem legendárního souboru SHQ Karla Velebného, jímž prošla většina naší jazzové špičky. Později založil vlastní sexteto Jazz Celula , které vydalo několik pozoruhodných alb. V průběhu několika let se v Jazz Celule objevilo mnoho skvělých českých a slovenských hudebníků – Laco Tropp, Svatopluk Košvanec, Josef Vejvoda, Karel Růžička, nebo Petr Král. Souběžně byl Déczi rovněž členem JOČR a vystupoval též v duu s kytaristou Zdeňkem Dvořákem. K jeho významným hudebním nahrávkám patří bezpochyby album Jazzissimo (1982). Jedná se o živou nahrávku z Jazz klubu Parnas. Dostal se i k filmu - ve snímku Kalamita Věry Chytilové si po boku Bolka Polívky zahrál víceméně sám sebe a se spisovatelem Jirkou Šebánkem točil v sedmdesátých letech „na vlastní triko“ krátké filmy (např. První fáze vývoje konzumní společnosti, ještě než se naučila konzumovat nebo Předem pomstěná vražda). K řadě filmů a televizních pořadů napsal také hudbu.

Od roku 1985 žije Déczi v USA, kde sestavil s převážně americkými muzikanty soubor Celula New York. Jako bubeník v ní působí i jeho syn Ladislav "Vajco" Déczi. S touto skupinou pravidelně hrává v jazzovém klubu na 70. ulici v New Yorku. V New Yorku má též vlastní nahrávací studio.

Svérázný recesista Déczi ve své hudbě klade hlavní důraz na bezprostřednost a pohotovou improvizaci. Přichází s množstvím původních skladeb, ale neméně zajímavá bývají i jeho provedení klasických jazzových standardů. Déczi nic nepředstírá a vždycky se snaží být sám sebou. Ve své tvorbě se oprošťuje od všeho nedůležitého přikrášlování a rád si dělá legraci z uhlazených, navoněných a napomádovaných komerčních zpěváků a hudebníků. Décziho hudba je osobitou směsí groovy jazzu a tichomořského folklóru.

Pořádá Koplaho Band Agentur ve spolupráci s Divadlem 29.


www.lacodeczi.com

Vstupné: 180 Kč

 
     
   

pondělí 19 / 20:00

AUTORYNO (Francie)

David Konopnicki - bezpražcová kytara, kytara
Bertrand Delorme – baskytary
Cyril Grimaud – bicí

Skupinu AutorYno založil kytarista David Konopnicki (člen francouzské skupiny Fizcus, která v D29 hrála v říjnu 08) basista Bertrand Delorme a bubeník Cyril Grimaud. Hudba tohoto expresivního tria představuje divokou fúzi klezmeru, jazzu, rocku a punku. Osobitost zvuku umocňuje časté střídání pražcových a bezpražcových kytar a baskytar v rukách Konopnickiho a Delormea. Energické instrumentální skladby výborně sehraného tria kombinují živelnost rocku s příchutí tradice židovského klezmeru. Není divu, že si skupiny všiml legendární americký hudebník a producent John Zorn. AutorYno pod jeho uměleckým dohledem natočili album s názvem „Pastrami bagel social club“, které tento měsíc vychází na Zornově kultovním labelu Tzadik. U příležitosti vydání tohoto alba zavítá skupina v rámci evropského turné také do Divadla 29.

Koncert pořádá Alliance Francaise Pardubice a Divadlo 29 v rámci projektu Etnoconnexion za finanční podpory Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.myspace.com/autoryno


Vstupné: 120 Kč, studentské: 90 Kč

 
     
    úterý 20 / 19:00

OFFCITY_WORKSHOP / Miloš Vojtěchovský: Místo zvuků místa
/úvodní přednáška/


Projekt OFFCITY reaguje různými způsoby na město, jeho veřejný prostor; odhaluje jeho na první pohled neznatelné vrstvy a hladiny, a to prostřednictvím uměleckých akcí, přednášek a nově i prostřednictvím workshopů určených pro širokou veřejnost. První z workshopů povede Miloš Vojtěchovský, který se dlouhodobě zabývá prakticky i teoreticky zvukem v uměleckém a společenském kontextu a je jeden z iniciátorů a realizátorů projektu Nejmilejší zvuky Prahy. Jeho víkendový workshop konaný 1. a 2. května 2010 bude uveden touto přednáškou.

Úvod do tématu subjektivní slyšitelnosti. Jakou hraje roli sluch a zvuk ve všedním životě dneška? Na několika konkrétních ukázkách projektů, zabývajících se veřejným prostorem, psychoakustikou, zvukovým uměním a urbanismem se zamyslíme nad tím, jak může současné umění ovlivnit přemýšlení o zvukové krajině, kterou obýváme a o prostředí obecně. Aktivní poslech, psychogeografie, lokativní média, resonance, soundscape, mediální aktivismus, klidové zóny, hlukové znečištění a sonická ekologie je jen několik klíčových slov, které se v tomto kontextu objevují.

Workshop, na kterém se jeho účastníci budou zabývat různými způsoby, jak zachytit a tvořivě interpretovat zvukové mapy okolí, které nás obklopuje a jak je případně pozitivně ovlivnit, se uskuteční o víkendu 1. – 2. května 2010.

Přednáška je přístupná všem, na workshop je nutná předchozí rezervace na e-mailu: sarka@offcity.cz, maximální počet účastníků je 20 osob. Cena workshopu: 250 Kč.

Pořádá o.s. Terra Madoda v rámci projektu OFFCITY 2010, ve spolupráci s pojektem Electroconnexion 2010. Projekt OFFCITY 2010 je realizován za podpory statutárního města Pardubice a Nadace české architektury. Electroconnexion 2010 je realizován za finanční podpory statutárního města Pardubice, Pardubického kraje a Ministerstva kultury ČR.

www.offcity.cz
* panto-graph.net/favouritesounds

Vstupné: 40 Kč

 

 
   


 
    středa 21 / 20:00

Vojtěch PROCHÁZKA TRIO (CZ/Norsko)

Vojtěch Procházka (CZ) - piano
Adrian Fiskum Myhr
(NO) - kontrabas
Tore T. Sandbakken
(NO) - bicí

Klavírista a skladatel Vojtěch Procházka (1981) patří k nejvýraznějším osobnostem mladé generace jazzovým hudebníků, kteří se narodili v  80. letech a na hudební scénu vstoupili po roce 2000. Procházka je znám především jako klavírista a jeden z autorských pilířů oceňované kapely Vertigo Quintet (nositele ceny Anděl za jazzové album roku 2005 a nominované na tutéž cenu za rok 2008 ).

Po studiu v USA a v Paříži přesídlil do norského Osla, kde spolu s kontrabasistou Adrianem Myhrem a bubeníkem Tore Sandbakkenem provozuje své Trio. Hudba Procházkova Tria je nesmírně invenční a vyznačuje se autentickým a velmi osobitým přístupem. Jako kapela si vypracovali jedinečný a neotřelý zvuk s širokým výrazovým rozpětím. Jemný, lyrický projev střídá divoký swing, otevřenou free-jazzovou plochu následuje taneční šlágr. Repertoár je rozdělen mezi Procházkovy originální skladby a aranže skladeb Herbie Nicholse, Paula Motiana, Kurta Weilla a Ornetta Colemana.

V. Procházka Trio právě vydává své debutové album, které nese název Amoeba's Dance a vydává jej nejprogresivnější český jazzový label Animal Music. U příležitosti vydání CD kapela vyráží na šňůru čtrnácti koncertů v Norsku, Německu a České republice .

Adrian Myhr vystudoval kontrabas v Norsku, Německu a Kanadě. Jeho jedinečný zvuk je součástí mnoha mezinárodních projektů jak Facet, Chiba, I Have Seen The Future, Aphrodisiac, You Had Me At Hello či Trabant.

Tore Sandbakken je všestranný, vyhledávaný bubeník, s otevřeným zvukem a delikátním, ale úderným přístupem. S kapelami jako Speakeasy, Off Topic, Jens Carelius či Astrid E. Pedersen Ensemble koncertoval po celé Evropě a v USA.

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

.

www.myspace.com/vojtechprochazka

vstupné: 120 Kč, studentské: 90 Kč

 
       
   

čtvrtek 22 / 20:00

Kateřina STUPECKÁ: Da Capo

Koncept, choreografie, interpretace: Kateřina Stupecká
Hudba: Kryštof Mařatka - Astrofonia
Světelný design: Tomáš Morávek
Kostýmy: Zdena Stupecká

Rozhodnutí je jen začátek něčeho. Jakmile se člověk rozhodne, pohrouží se ve skutečnosti do mocného proudu a ten ho unáší na místo, na které v okamžiku rozhodování vůbec nepomyslel.

Představení vzniklo pro festival Nová Evropa 2008, kde získalo 2. cenu Jarmily Jeřábkové, v roce 2009 dostala Kateřina Stupecká za Da Capo Cenu Sazky za objev v tanci.

Představení je součástí projektu Nová síť 2010.

NANOHACH & Michal ZÁHORA: Synchronicity

"život podle Junga"

Koncepce a choreografie: Michal Záhora
Spolupráce na choreografii: Zuzana Pavuková
Režijní spolupráce: Jana Vaníčková
Tančí: Michal Záhora a Lea Švejdová /Philippa WHITE /uk/
Hudba: Carlo Natoli, J. S.Bach, Brian Eno & Harold Budd a Phantasma
Světelný design: Jan Beneš
Produkce: Honza Malík a NANOHACH o.s.

Věci se navenek jeví jinak, než ve skutečnosti jsou. Chování lidí je často nepředvídatelné, reakce nečekané až zvrácené. Zdánlivě neodpovídají situaci. Ponoříme-li se ale hlouběji do lidského nevědomí, možná nalezneme motivy chování - skryté souvislosti.

Cena za interpretaci 2006 - L. Švejdová ; nominace na Cenu SAZKY 2006 za objev v tanci.

Představení vzniklo v rámci projektu ConTempo Divadla Duncan Centre, za podpory Konzervatoře Duncan centre, Společnosti pro taneční a múzickou výchovu, Ministerstva kultury ČR a Hlavního města Prahy. Další uvádění podporuje divadlo Ponec Praha. Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu . Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

www.nanohach.cz

Vstupné: 100 Kč

 
       
   

středa 28 / 20:00

Steve HUBBACK / Ondřej SMEYKAL / Vladimír VÁCLAVEK

Ojedinělý trojkoncert, během něhož se sólově představí jeden z nejosobitějších hudebníků české alternativní hudby Vladimír Václavek, virtuoz na didgeridoo Ondřej Smeykal a velšský perkusista Steve Hubback. Po sólových partech všech protagonistů bude následovat společná improvizace.

Steve Hubback (GB) je velšský umělec, performer, hudebník a kovář, který se usadil v Praze. Hraje na vlastnoručně vyrobené činely a gongy, se kterými experimentuje již 20 let, na perkuse a bicí nástroje, vytváří zvukové instalace a kovové sochy, věnuje se uměleckému kovářství. Ve své hudbě Steve Hubback čerpá na jedné straně z irské a keltské hudbení tradice, na druhé straně má velmi blízko k jazzu, etnické hudbě, hudebnímu experimentu a improvizaci. Vedle řady sólových nahrávek svých autorských perkusivních nástrojů, činelů a gongů (které jsou mimořádné nejen zvukově, ale i po vizuální stránce), natočil společné album s fenomenálním norským bubeníkem Paal Nilssenem –Love (Scorch Trio, iTi) perkusivní projekt s mezinárodním triem Kortrijk, spolupracuje s vynikajícími britskými saxofonisty jako je Paul Dunmall nebo Theo Travis.

www.hubgong.dse.nl * www.myspace.com

Ondřej Smeykal je český hráč na australský domorodý nástroj didgeridoo, který vyvinul svůj osobitý styl hry, jenž je unikátní i ve srovnání se světovými hudebními špičkami ve hře na tento nástroj. Ondřej Smeykal svým unikátním a svérázným projevem objevuje nové dosud neprobádané oblasti hry na didgeridoo. Precizním přednesem poukazuje na bohaté možnosti souzvuku hlasové modulace základního tónu a v kombinaci s variabilitou nátisku dosahuje neuvěřitelně bohaté škály zvukového zabarvení. Maximální využití dechového fondu, práce bránice, mimických a artikulačních svalových skupin spolu s obrovským rytmickým potenciálem didgeridoo činí v podání Ondřeje Smeykala z obyčejné děravé větve jakýsi malý komorní orchestr. Mistrně sladěná a pečlivě načasovaná kompozice čistého přednesu tak v nejednom posluchači budí silný dojem zastoupení většího počtu hráčů, případně použití playbacku a samplingu. Technika hry zcela prostá jakéhokoliv přednahrání nebo mixování částí skladeb je i zkušeným hráčům těžko pochopitelná a při živém shlédnutí vystoupení v posluchači vyvolává často jen němý úžas.

www.smeykal.com

Skladatel, kytarista, baskytarista a zpěvák Vladimír Václavek je jedním z nejosobitějších hudebníků české alternativní scény. Jeho hudební start je spojen s  Ivou Bittovou, Pavlem Fajtem a Josefem Ostřanským, se kterými se setkal v kapele Dunaj. Byl ústřední osobností brněnských skupin E, Domácí lékař, česko-německých Klar a zároveň jedním z hlavních protagonistů mezinárodní formace Rale. S Ivou Bittovou spolupracoval také na projektu Bílé inferno, jehož albová podoba z roku 1997 je považována za jedno z nejlepších alb v celé historii české rockové hudby a dále pak v téměř jazzové skupině Čikori. V roce 2003 vydal s odstupem deseti let (po prvním sólovém albu Jsem hlína, jsem stroj, jsem stroj) svou druhou sólovou desku s názvem Písně nepísně. Ve stejném roce začíná Václavek také koncertovat s novou skupinu VRM. Společně s  Feng Jün- Song, Milošem Dvořáčkem a dalšími vytvořil mezinárodní hudební projekt Ingwe. V poslední době vystupuje Vladimír Václavek převážně sólově nebo v duu s Milošem Dvořáčkem. Aktuálním výsledkem jejich spolupráce je album nazvané Život je pulsující píseň.

www.myspace.com/vvaclavek


Koncert je pořádán v rámci projektu Cizinci v Čechách za finanční podpory statutárního města Pardubice.

vstupné: 150 Kč, studentské: 100 Kč