Program * duben 2012

úterý 3 - pátek 27

Hygge Fest

festival současné dánské kultury

Vysvětlit pojem „hygge” někomu, kdo není Dán, je prý skoro nemožné. „Hygge” je synonymum Dánska. Je to koncept myšlení a bytí, je to umění udělat si život příjemným, mít se hezky. Dánská invaze v Divadle 29 čili Hygge Fest se tedy obejde bez padlých hlav a ztrát na životech. Půjde o degustaci dánské kultury v rozličných příchutích. Hudba, film i hra v průběhu dubna na prknech Divadla 29 u příležitosti dánského předsednictví v Radě EU. Je nač se těšit.
 
       
   

úterý 3 / 20:00

Dánský večírek s Janem Burianem

Jak jinak začít festival než večírkem. Jan Burian ví o Dánech své. Napsal o nich knihu („Cokoli o Dánsku“), zhudebnil poezii vynikajícího dánského básníka Bennyho Andersena a společně s Pavlem Kouteckým spolupracoval na dokumentech „Žít jako Dán“, který v rámci večera uvidíte, a „Bornholm - Mimo sezónu“. Ten byl mimo jiné oceněn na mezinárodním festivalu cestovatelských filmů Tourfilm 2001 stříbrnou medailí. To vše a možná ještě o něco víc jako předvoj dánské invaze v Divadle 29. A když večírek, tak se vším všudy! Dojde i na chuťové buňky!


www.janburian.cz

Vstupné: 100 Kč

 
     
       

čtvrtek 5 / 20:00

Pasborg's Odessa 5 (DK/LT)

Hygge Fest


nu-jazz s porcí balkánu, afra i finského tanga

Stefan Pasborg – bicí, perkuse
Liudas Mockunas – tenor a barytonsaxofon
Anders Banke – tenorsaxofon
Jakob Munck – trombón
Jeppe Tuxen – hammond B3

Skvěle sehraná tříčlenná dechová sekce, virtuózní hráč na Hammond B3 a fenomenální bubeník Stefan Pasborg tvoří pětičlennou dánsko-litevskou skupinu Odessa 5, která vystoupí exkluzivně v rámci HyggeFestu na pozvání Divadla 29.

Energická a žánrově velmi pestrá Odessa 5 originálně mixuje vlastní skladby s citacemi z Ornette Colemana, Duke Ellingtona, King Crimson i Igora Stravinského, ke kterým přidává nemalé porce balkánské dechovky, afra, neworleanského jazzu, finského mamba, swingu a avantgardního jazzu. Odessa 5 vás s sebou vezme na dobrodružný hudební výlet, při kterém bude možné i nemožné, ale rozhodně bude nemožné se v rytmu jejich hudby nepohupovat, natož netančit.

Hráč na bicí nástroje a skladatel Stefan Pasborg pochází z Kodaně a představuje jednu z nejvýraznějších postav současné dánské jazzové hudby. Jeho tvorbu, kterou realizuje v několika žánrově odlišných projektech, lze řadit k progresivnímu proudu současného evropského jazzu, ve kterém se prolínají prvky freejazzu, volné improvizace, současné vážné hudby i folklóru. Stefan Pasborg získal celkem třikrát dánskou obdobu cen Grammy (Danish Music Awards) a řadu dalších ocenění jak v rodném Dánsku tak i v zahraničí - 1. cena na Evropském festivalu improvizované hudby ve Francii, cena za sólový výkon na festivalu European Jazz Contest v Německu atd. Pasborg spolupracoval s řadou významných evropských hudebníků jako je např. John Tchicai, Marc Ducret, Tomasz Stanko, Miroslav Vitouš atd.

Mezi hudebníky Odessa 5 je i vynikající litevský saxofonista Liudas Mockunas, který se během posledních několika let v Divadle 29 představil už několikrát. Např. spolu s ruským bubeníkem Vladimirem Tarasovem nebo se švédským perkusistou Raymondem Stridem.

VIDEO Odessa 5

Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2012 za finanční podpory Dánského velvyslanectví v ČR, Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

www.pasborg.dk

Vstupné: 150 Kč, studentské: 100 Kč

 
     
   

úterý 10 / 19:00 a 21:00

Dánská filmová invaze

Hygge Fest


19:00
Tanec s Regitze (režie: Kaspar Rostrup, 1989, 87 min)

Film o obyčejném životě: nesmělý chlapík potká holku, zamilují se do sebe, narodí se jim dítě, zestárnou spolu a přijde čas, kdy jeden z nich zůstane na světě sám. To je všechno. A možná že je to suma všeho životního štěstí, které můžeme mít. Anebo je to všechno, co po štěstí zůstane, když se život prožene okolo. Film získal v roce 1990 nominaci na Oskara za Nejlepší cizojazyčný film.

21:00
Evropa (režie: Lars von Trier, 1991, 112 min)

Snímek je třetí částí osobité autorské filmové trilogie, pátrající po duchovním fenoménu prostoru, v němž žijeme (Prvek zločinu, 1984, Epidemie, 1987, Evropa, 1991). Jeho tvůrce, dánský režisér Lars von Trier, situuje příběh do Německa „roku nula“ (těsně po válce), do země těžce traumatizované svou prohrou, zmrazené do temnoty noci a beznaděje, a kontrolované (i devastované) Spojenci. Většina obyvatelstva tu však skrytě sympatizuje s nacistickými myšlenkami, a někteří se dokonce aktivně podílejí na destruktivních akcích werwolfů.

Do tohoto místa a času přijíždí mladý Američan Leo, syn německého emigranta, aby „pomohl Německu“. Pod přísným dohledem autoritářského strýce se stane průvodčím v lůžkových vozech první třídy u společnosti Zentropa. Seznámí se s majitelem společnosti, s Američany sympatizujícím Maxem Hartmannem, a zamiluje se do jeho dcery Kathariny. Avšak svět osobních jistot, jímž se citlivý mladík pokouší izolovat od okolní děsivé reality, snad právě proto drtivě zasáhne do jeho osudu...

www.csfd.cz

Vstupné: 70 Kč (jeden film), 100 Kč (oba filmy)
Filmy jsou promítány v originálním znění s českými a anglickými titulky.

 
     
   

středa 11 / 19:00

Ida Čapounová a Josef Chuchlík:
Rodina periferie


offcity architekti

Přednáškový cyklus offcity architekti (respektive ne-architekti) je nedílnou součástí dlouhodobého projektu offcity, projektu, který zkoumá různé pohledy na město a veřejnosti se snaží tyto poznatky zprostředkovat. V roce 2012 bude společným jmenovatelem všech přednášek téma městských periferií.

Periferie je to, co není ve středu zájmu. Soustředíme-li se na periferii, na okraji našeho zájmu se ocitne střed. Situace mladé, excentrické a náhodně těhotné periferie není jednoduchá. Otázkou je, zda ji více pomůžeme choulostivou péčí o ni nebo soustavným zájmem o její nejbližší rodinu: centrum a okolní krajinu.

MgA. Ida Čapounová (nar. 1983, Jablonec nad Nisou) je architektka, polovina architektonické dílny IUCH. Během studia na VŠUP u prof. Petra Keila (2004-2010) absolvovala studijní stáže u Petra Hájka a Jana Šépky na ČVUT (2007), prof. Ivana Kroupy na VŠUP (2007) a na Královské akademii v Kodani (2008). Po ukončení studia spolupracovala s kanceláří Pavel Hnilička architekti, kde se podílela na tvorbě územních plánů malých obcí. Je členkou skupiny re:.
 
MgA. Jakub Chuchlík (nar. 1983, Jablonec nad Nisou) je architekt, polovina architektonické dílny
IUCH. Během studia na VŠUP u prof. Petra Keila (2003-2009) absolvoval studijní stáže u prof. Evy Jiřičné a doc. Radka Kolaříka na VŠUP (2004-2005), prof. Wiela Aretse na UDK v Berlíně (2006-2007) a pracovní stáž v dánské kanceláři BIG v Kodani (2008). Po ukončení studia pracoval v kanceláři Chalupa architekti (2009-2011), kde se mimo jiné podílel na vítězném soutěžním návrhu české ambasády ve Washingtonu, D.C. v USA.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu offcity 2012. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.

www.offcity.cz ° www.iuch.blogspot.com

Vstupné: 50 Kč

 
     
   

čtvrtek 12 / 20:00

Muff

electronic groovy jazz band

Marcel Bárta - saxofony
Jiří Šimek – el. kytara
Jakub Zitko – klávesy, samply
Jakub Vejnar - basa, stics
Roman Vícha – bicí

Skupina Muff s přestávkami existující již 12 let, si vybudovala pověst dnes už téměř kultovní pražské „all stars“ kapely, která je svým osobitým pojetím jazzu hodně vzdálená zažitému mainstreamovému tradicionalismu, který na české jazzové scéně převládá. Bez přehánění ji lze vedle kapel jako jsou NUO, Bucinatores nebo Sato San To označit za jednu z nejosobitějších a nejodvážnějších kapel české scény.

Muff přináší originální kompozice na pomezí jazzu, rocku a elektroniky, se silným emočním nábojem a velikým dynamickým rozpětím, okořeněné samply a psychedelickými plochami. Vedle saxofonů Marcela Bárty zde zaznívají Zitkovy klávesy a samply a Šimkovy poletující kytarové zvuky a efekty, to vše podepřeno hutnou rytmikou baskytaristy Jakuba Vejnara a bubeníka Romana Víchy. Jejich elektrizující nasazení, nadhled a žánrová otevřenost, okořeněná vtipem a hudebními i mimohudebními výlety bez hranic, je na české hudební scéně unikátní.

MP3 Ufofka
MP3 Miles

Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2012 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.


www.muffmusic.com ° www.marcelbarta.com

Vstupné: 120 Kč

 
     
   

pátek 13 / 19:00

AniLab pro děti:
Velká premiéra & AniFest 2011 pro děti

AniLab pro děti čili první malý kurz animace proběhl v Divadle 29 od října loňského roku do letošního března. V rámci něj se děti ve věku od 10 do 15 let seznámily s principy animované tvorby, vyzkoušely si techniky jako je kreslená, plošková nebo loutková animace a společnými silami vytvořily ve třech skupinkách tři krátké animované snímky. Tímto vás zveme na jejich slavnostní premiéru!

A aby toho nebylo málo, jako přídavek určený nejen pro malé animátory promítneme výběr krátkých filmů z loňského ročníku mezinárodního festivalu animovaného filmu AniFest 2011.

Ewe've Been Framed (Christopher Sadler, Richard Weber, Velká Británie 2009, 11min 40s), ovečka Shaun a klasická plastelínová animace studia Nicka Parka.

Duhové barvičky / Dúhové fabričky (Katarína Krajčovičová, Slovensko 2010, 6min 28s), krátký animovaný film o strachu a přátelství.

Upletené noci / Wollmond (Gil Alkabetz, Německo 2010, 6min 20s), epizoda z dětského seriálu, který se zabývá pojmem čas.

Princ a záhada začarované žáby / The Prince and the Mystery of the Charmed Frog (Nataliya Skryabina, Ukrajina 2010, 4min 10s), klasický pohádkový motiv obrácený naruby.

MuMuHug (Yen Ling Mo, Čína 2010, 5min 20s), modroučký MuMu pro nejmenší děti.

Kdo je tam? (Vanda Raýmanová, Slovensko 2010, 9 min), pohádka o odvaze a o smyslu přátelství.

Denní květ (Yoshe Malkus - 12 let, Německo 2010, 3 min), příběh o malé myšce, jejích touhách a promarněné příležitosti.

Akce se koná v rámci projektu AniLab 2012 ve spolupráci s mezinárodním festivalem animovaného filmu AniFest za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.


www.anifest.cz

Vstup volný

 
     
    sobota 14, sobota 28 a neděle 29 / 10:00 18:00

Fleš-pleš

Třídenní intenzivní workshop flashových her pro počítačové hráče i nehráče.

Kdo by neznal hry Samorost, Machinarium nebo nejnovější Botaniculu od studia Amanita Design? Tyto do posledního puntíku dotažené a graficky vyvedené adventury si zcela zaslouženě získaly řadu fanoušků i cen po celém světě. Pokud vám však už jejich pouhé hraní nestačí a chtěli byste si na vlastní kůži zakusit, co všechno tvorba flashové hry obnáší, náš workshop je určen právě pro vás.

Pod vedením Olivera Vršanského, zaníceného filmotvůrce a studenta animované tvorby na Západočeské univerzitě v Plzni, Ústavu umění a designu, se seznámíte s prostředím počítačového programu Adobe Flash, s animací v něm a základním programováním. Nebudete-li leniví, pak si v neděli 29. 4. večer domů odnesete vlastní mini flashovou hru.

Workshop je určen pro max. 10 účastníků, podmínkou účasti je vlastní laptop.

Více informací a přihlášení: Šárka Zahálková, klub@divadlo29.cz, 777 886 941.

Workshop se koná v rámci projektu AniLab 2012 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

Účastnický poplatek: 300 Kč

 
     
   

úterý 17 / 19:00 a 21:00

Dánská filmová invaze

Hygge Fest

19:00
Babettina hostina (režie: Gabriel Axel, 1987, 103 min.)

V devatenáctém století v Dánsku se dvě postarší dcery protestantského pastora z odlehlé vesnice Martina a Philippa vzdaly svého života ve prospěch otce a jeho farnosti. Po letech k nim jako hospodyně nastoupí francouzská uprchlice Babette Harsant. Film získal v roce 1988 Oskara za Nejlepší cizojazyčný film.

www.csfd.cz


21:00

Rodina (režie: Pernille Fischer Christensen, 2010, 104 min.)

Ditte vlastní galerii, má milujícího partnera a vysněnou práci v New Yorku na dosah. Je ale také nejmladší členkou slavného rodinného klanu pekařů, Rheinwaldových. Když její milovaný, ale dominantní otec vážně onemocní, stojí Ditte před zničujícím rozhodnutím: má se věnovat svým snům, nebo pokračovat v odkazu své rodiny?
Film vyhrál cenu za nejlepší film na festivalu v Los Angeles a Cenu filmových kritiků na filmovém festivalu v Berlíně.

www.csfd.cz

Vstupné: 70 Kč / jeden film, 100 Kč/ oba filmy
Filmy jsou promítány v originálním znění s českými a anglickými titulky.

 
     
   

středa 18 / 19:00

Matějová, Laštovka, Folvarčný:
O muži, který šel za Sluncem


Adaptace starého indiánského příběhu kmene Čejenů, který vypráví o putování statečné Zjizvené Tváře na konec světa. Tam čeká sluneční znamení, jež mu má dopomoci k srdci vytoužené dívky. Jde o první příběh z cyklu: 5 světadílů, 5 pohádek, který by měl postupně obsáhnout všechny kontinenty. Je to divadlo „oživlého předmětu“ a „zapomenutého rituálu“.

Vhodné pro děti od čtyř let.
65 min., jazykově bezbariérové

scénář a režie Jakub Folvarčný
dramaturgie, choreografie, scénografie Kristýna Matějová, Jiří Laštovka, Jakub Folvarčný

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

Vstupné: děti do 4 let zdarma, 6-15 let 40 Kč, dospělí 80 Kč

 
     
   

pátek 20 / 20:00

Jablkoň

setkání Georga Friedricha Händela s pračlověkem

Koncert žánrově nezařaditelné pražské skupiny, která se s nevšedním nadhledem už více než 30 let pohybuje na hranících moderní vážné hudby, folku, rocku, jazzu a popu. Počátky
kapely jsou spojeny zejména s Jazzovou sekcí, koncem 80. let Jablkoň navázala pravidelnou spolupráci s houslovým virtuosem Jaroslavem Svěceným (Jablkoň & Svěcený) a následně
i s Českým symfonickým orchestrem (FISYO) v projektu Symphonic Jablkoň. V té době také využila otevření hranic a začala velmi intenzivně koncertovat v zahraničí. Postupem let skupina sice omládla, ale svůj tradičně jablkoňsko-originální přístup k hudbě si ponechala.

Kromě koncertování a natáčení desek dělá i hudbu k filmům (např. Smradi) a divadelním či televizním inscenacím. V současnosti hraje Jablkoň v sestavě: Michal Němec – zpěv, kytara; Martin Carvan – kytary, sbor; Johnny Judl – fagot, baskytara, el. kytara, sbor; Petr Chlouba – bicí, perkuse, sbor. Nepravidelným hostem je herečka Anička Duchaňová – zpěv, saxofon.

www.jablkon.cz

Vstupné: 180 Kč, studentské: 120 Kč

 
     
   

středa 25 / 19:00

Petr Marek: Nic proti ničemu

Mladí manželé Radek a Johana uvažují o adopci. Aby zvážili možná rizika, vetřou se na setkání svých vrstevníků, kteří vyrůstali v adoptivních rodinách a sblížili se na internetovém chatu. Skupinka třicátníků se na pár dní schází v kempu, aby založila občanské sdružení podporující adopci. Navzdory podobnému osudu a „vznešenému“ cíli to ale mezi členy malé komunity od začátku skřípe. Kde končí okázalá tolerance a začíná alibismus a lhostejnost? A jak souvisí ušlechtilá mravnost s xenofobií?

Ironická úvaha o tom, do jaké míry si skutečně „musíme pomáhat“, rafinovaně a poeticky navazuje na syrově autentický styl manifestu Dogma 95. Satirická komedie vznikla ve spolupráci s divadelní skupinou LÁHOR/Soundsystem, jež se věnuje realistické kolektivní jevištní improvizaci v rámci předem daného příběhu.

Petr Marek / ČR / 2010 / 98 min.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2012. Tento projekt je realizován za podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

www.nicprotinicemu.cz

Vstupné: 70 Kč

 
     
   

čtvrtek 26 / 20:00

Lenka Bartůňková: Libera me & Café

Dvě sólové choreografie uvede jedna z nejvýraznějších postav našeho současného tance Lenka Bartůňková. Vystudovala pražskou taneční konzervatoř Duncane Centre a vysokou taneční školu Folkwang Hochschule v německém Essenu, kde studovala m.j. pod vedením tanečníků ze souboru Piny Bausch. V roce 2005 získala první cenu v soutěži Jarmily Jeřábkové za choreografii Libera me, jejíž základní inspirací bylo rekviem současné skladatelky Silvie Bodorové. V roce 2008 získala cenu Sazky za objev v tanci za choreografii Knihovna.

Libera me:
Choreografie / interpretace: Lenka Bartůňková
Hudba: Silvie Bodorová
Kostýmy: Mariana Novotná

Café:
Choreografie / interpretace: Lenka Bartůňková
Hudba: Yvonne Printemps

www.bartunkova.com

Taneční divadlo Honzy Pokusila:
One On Ona

Nová choreografie hradeckého TDHP, která měla premiéru 3. 3. 2012 v hradeckém divadle Drak.

Chuť na jablko půlí hmotu a otvírá boj o důvěru v prapůvodní jednotu. On a Ona jsou odsouzeni hledat důvěru nejprve ve vlastní celistvost.

Choreografie: Honza Pokusil
Tančí: Barbora Machová Křováčková, JK Sanchez

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.


www.tdhonzypokusila.com

Vstupné: 80 Kč

 
       
   

pátek 27 / 20:00

Wabi Experience

Country music deconstructed / koncert pro 2 laptopy a elektrický táborák

Federsel - sampling, sequencing, mixing
Jára Tarnovski - sampling, sequencing, mixing

Projekt Wabi Experience započal v roce 2002, kdy se muzikant a divadelník Federsel (B4, Handa Gote, Gurun Gurun, Buchty a loutky, Radio Royal), čerstvý držitel ceny Vinyla, rozhodl podrobit dekonstrukci hudbu svého raného mládí stráveného u táborových ohňů a vymodelovat z ní současný hudební artefakt. První tři verze projektu během let vždy vymazal a začal znova od nuly. Při čtvrté verzi mu bylo jasné, že sám se už z místa nepohne a spojil se se spoluhráčem ze skupiny Gurun Gurun Járou Tarnovským. Během dvou sezon se jim konečně podařilo mnohokrát přepracovaný materiál dotáhnout ke konečnému výsledku. Skladby na připravovaném albu WE se sestávají výhradně z mikrosamplů z prvních dvou LP nejmenovaného českého country barda. Wabi Experience je vzpomínkou na táborové ohně, západy slunce, deštivá rána a čaj s příchutí jehličí.

Koncert v Divadle 29 bude vůbec prvním vystoupením Wabi Experience. Stejně jako na nahrávce nebudou ani na koncertě použity žádné hudební nástroje.

www.gurunas.net ° www.lidovky.cz


Martin Klapper & Martin Ježek

multimediální performance

Martin Klapper - amplifikované předměty, hračky, Super8 film
Martin Ježek - Super8 projekce & manipulace

Divoká a dynamická multimediální performance založená na nalezeném filmovém materiálu formátu Super8, který Martin Klapper přepracoval za pomoci takových mechanických a chemických postupů, jako jsou bělení, tónování, ruční malování, vyškrabování a vrstvení. Tento filmový materiál je při projekci juxtaponován, rearanžován, dekonstruován a ručně manipulován Martinem Ježkem v závislosti na živém soundtracku vytvářeném Martinem Klapperem pomocí ozvučených předmětů, hraček a live-electronics.

Martin Klapper se od roku 1981 zabývá experimentální hudbou, hrál například s Mikolášem Chadimou nebo s kultovní punkovou kapelou A64. Od roku 1984 žije v Dánsku. Dnes je známý především jako improvizátor, performer a multimediální umělec. Spolupracoval s mnoha špičkovými světovými hudebníky (Ikue Mori, Steve Beresford, Tony Buck, Raymond Strid, Roger Turner), jeho filmy se promítaly na řadě evropských festivalů. Ve své tvorbě Klapper využívá zejména nekonvenční zdroje zvuku - mechanické hračky, dětské hudební nástroje, elektroniku každodenního použití a nástroje vlastní výroby.

Martin Ježek patří k našim nejvýznamnějším autorům formálního a konceptuálního filmu. Jeho tvorba téměř bez výjimky vychází z extrémně formálních pozic: partitur a konceptů, které vymezují podobu filmového díla před jeho realizací. Ta se v ostře vytyčených mantinelech odehrává zcela nekontrolovaně. Kromě autorských filmů realizoval touto formou několik adaptací (Richard Weiner: Hlas v telefonu; Věra Linhartová: Dům daleko) a od roku 2007 vytváří tzv. kolektivní filmy (Druhá liga, Monstrkoncert ad.).
Martin Ježek, jako jeden z nejradikálnějších představitelů strukturálního dokumentu, předem vymezuje téma, natáčecí okolnosti i střih, aby poté film brut realizoval bez ohledu na jeho aktuální podobu. Spolupracuje s hudební skupinou Birds Build Nests Underground na vizuální podobě jejich vystoupení a se seskupením Handa Gote (Pan Roman).

Koncerty jsou uváděny v rámci projektu Electroconnexion 2012 za finanční podpory statutárního města Pardubice
a Ministerstva kultury ČR.


www.allmusic.com ° www.dispozitif.org

Vstupné: 100 Kč, studentské: 70 Kč