Program * duben 2018


úterý 3 – pátek 6

Jeden svět 2018 Pardubice

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech.

Slovem roku se podle slavného Collinsova slovníku stal výraz „fake news”. Dezinformace a mediální manipulace jsou jedním z největších problémů současného světa. Život v informačním věku na člověka klade vysoké nároky – rozlišovat, co je pravda a co není, sdílet, komentovat, mít názor. Letošní ročník festivalu proto vybízí k aktualizaci systému. Nejen počítačové systémy totiž potřebují čas na to, aby zpracovaly všechny potřebné informace a mohly hladce fungovat. 



Pardubická část festivalu uvede 16 celovečerních filmů, moderované večerní debaty s pozvanými hosty a doprovodný program.

Pořádá společnost Člověk v tísni, o. p. s., ve spolupráci se z. s. Terra Madoda a Divadlem 29.

Podrobný program: www.jedensvet.cz/2018/pardubice

jednotlivé vstupné: 70 Kč, film s debatou: 80 Kč, permanentka: 400 Kč
FB událost

 
     
       

sobota 7 / 20:00 / Divadlo 29

Opak Dissu Label • PTAKZ

ASAP Jarda, Don Chain, Young Lvíše a další z hiphopového kolektivu Opak Dissu míří do Pardubic! Support: electro-rapová crew PTAKZ.

Svitavský hiphopový kolektiv Opak Dissu na sebe upoutal pozornost virálně šířenými tracky, které vtipně glosují situaci na stagnující rapové scéně a zesměšňují její klišé. Opak Dissu vypouští po internetu do světa virtuální raperské identity jako je „vesnická legenda, buran one” ASAP Jarda nebo „nejnaštvanější jorkšír v České republice” Young Lvíše. Umí vyhmátnout nejslabší místa lokální hiphopové scény, ale taky mluvit jazykem virálních bizárů z hlubin českého internetu – od Jolandy po zuřícího Zdeňka Macuru. Za rok 2016 byli Opak Dissu nominováni na cenu Vinyla.



PTAKZ
je kutnohorsko-pražsko-jihlavská electro-rapová crew. Pod PTAKZ střechu patří projekty jako Edoshův Kur-ník (Neuróza, Trombóza, Laktóza, Skleróza), SEkS (PhCZ, Smrd) nebo Idkfa (Smrd). Sound PTAKZ se vlní někde v raw acid electru, dubstepu a trapu.



Koncert je uváděn v rámci projektu Electroconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.


www.facebook.com/opakdissu www.ptakz.bandcamp.com

vstupné: 140 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost


 
     
   

čtvrtek 12 / 20:00

Swomp

postmodern jazz & crossover

Swomp je kapela oscilující mezi světem klasické minimalistické hudby a světem moderního jazzu. Skupina pracuje v kompozicích Michala Wróblewského s neobvyklým zvukovým spektrem, který Swomp má k dispozici především díky kombinaci marimby a dvou dechových nástrojů, to vše doplňuje energická rytmika. Hudba kapely Swomp má několik poloh. Od sonorické improvizace přes minimalistické skladby inspirované skladatelem Stevem Reichem až po expresivní jazzové kompozice. Důležitou složkou této skupiny je živá interakce, díky které vzniká na koncertech v jednotlivých skladbách pokaždé jiná atmosféra.

Duchovními otci projektu jsou saxofonista Michal Wróblewski a trumpetista Jan Přibil. Sestavu dále doplňují kontrabasista Vladimír Micenko, bubeník Kamil Slezák a hráč na marimbu Martin Opršál. Již obsazení souboru předjímá mimořádný hudební zážitek. Všichni zmínění hudebníci jsou totiž nejen špičkovými instrumentalisty, ale také výraznými osobnostmi české hudební scény. Wróblewského a Micenka můžeme znát například z kapely E Converso, Přibila jako leadera vlastního jazzového kvinteta či člena bigbandu Concept Art Orchestra, Opršál se věnuje především interpretaci soudobé hudby pro marimbu. Slezák patří mezi vyhledávané jazzové bubeníky, spolupracuje s triem Roberta Balzara či kapelou Druhá tráva. 

Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.wroblewski.cz

vstupné: 120 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC)
Ticketportal:
FB událost

 
     
   

úterý 17 / 19:00

Arch Vader • Ester Havlová

Offcity architekti / objev město

Offcity architekti, tradiční formát přednášek, který je nedílnou součástí programu projektu Offcity již několik let, se letos zaměří na téma objevování města. Jak znáte Pardubice? Dobře? Myslíte si, že váš pohled na město je všemi sdílený, že většina nahlíží na svůj okolní prostor stejně? Jak město vnímají nepardubičtí? Nejen na tyto otázky se vám pokusíme dát odpověď prostřednictvím letošních hostů. Přednášející do Pardubic přijedou vždy v daný den ráno, celý den budou mít na objevování, aby nám večer představili, jaké naše město jejich očima je!

Mnozí z vás již jistě narazili na „temnou stranu architektury“ a veřejného prostoru, facebookovou a webovou stránku, kterou prezentuje Arch Vader. Nedělá si servítky a temné síle jde výrazně po krku. Stránka má téměř 3000 sledujících a svými tipy ji obohacují stovky lidí. Arch Vaderovy postřehy se pak vrývají pod kůži místním správám.

S temnou silou bude kontrastovat něžná síla vynikající fotografky architektury Ester Havlové, která v roce 2010 získala cenu Czech Grand Design v kategorii Fotograf roku za autorský podíl na monografii Josef Gočár. Další ocenění není třeba vyjmenovávat. Spolupracuje s mnoha současnými českými architekty na prezentaci jejich realizací, kde svou optikou zaznamenává specifickou atmosféru architektury.

Pořádá Offcity z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu OFFCITY 2018. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.

www.offcity.cz

vstupné: 50 Kč
FB událost


 
     
   

středa 18 / 19:00

25. Český lev - nejlepší české studentské kraťasy roku 2017

Filmfuse uvádí pásmo filmů, které byly letos nominovány na Českého lva.

Uvidíte 5 nejzdařilejších českých hraných i animovaných krátkých snímků včetně toho, který si letos odnesl Cenu Magnesia za nejlepší studentský film: Atlantida, 2003 (režie Michal Blaško), Bo Hai (r. Dužan Duong), Místo (r. Tereza Vejvodová), Plody mraků (r. Kateřina Karhánková) a Přátelské setkání nad sportem (r. Adam Koloman Rybanský).



Po projekci proběhne debata. Délka projekce 101 minut. Filmy budou promítnuty v originálním znění s anglickými titulky.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 a organizací iShorts v rámci projektu Filmfuse 2018 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.ce.

www.filmfuse.cz

vstupné: 90 Kč
Ticketportal:

 
     
   

čtvrtek 19 / 20:00

Teatr Novogo Fronta / Irina Andreeva: Passing

Když nahlížíme na život jiných ze zdánlivě vzdálených perspektiv, může se stát, že v hloubce jejich duše uvidíme obraz sebe sama.

Nová sólová inscenace výrazné, evropsky oceňované performerky z oboru fyzického divadla Iriny Andreevy je sondou do posledních okamžiků konce lidské existence a zkoumá moment přechodu mezi životem a smrtí. Rozplétá příběh silného přátelství, opětovného a komplikovaného shledávání a nakonec ztráty. Irina Andreeva pomocí pohybu, hudby a světla vyjadřuje intenzivní změny nálad, které jsou schopny svou silou a svým načasováním proměňovat nejrůznější složky lidské osobnosti. Videoprojekce hlavní postavě umožňují vést se sebou dialog a bojovat s vlastními démony. Passing je o něm, o nás, o mně, o vás.

Koncept: Irina Andreeva / režijní spolupráce: Aleš Janák / vizuální spolupráce: Jan Mocek / hraje: Irina Andreeva

Pořádá Terra Madoda z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

www.tnf.cz

vstupné: 120 Kč
Ticketportal:
FB událost

 
     
   

úterý 24 / 19:00

Citlivý člověk Jáchyma Topola

Autorské čtení Jáchyma Topola z jeho nové knihy, za kterou obdržel Státní cenu za literaturu.

Citlivý člověk je knihou, která vypovídá o české, středoevropské, respektive východoevropské realitě posledních let s až mrazivou výstižností. Je to obraz plný karnevalových barev, obraz tragický a zároveň groteskní. Je to jízda provokující, zneklidňující, ale v neposlední řadě také nesmírně vtipná a zábavná. Jáchym Topol za ni – s přihlédnutím k dosavadnímu dílu – v loňském roce obdržel Státní cenu za literaturu. V únoru letošního roku obdržel také vyznamenání Rytíř české kultury, ocenění autorům a autorkám, jejichž umělecká cesta byla přerušena totalitní mocí, nebo byli kvůli svým mravním postojům pronásledováni.

Autorské čtení a následná beseda proběhne ve spolupráci s FF UPa. Akce je uváděna v rámci projektu Textconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice a je podpořena z dotačního programu MŠMT pro připomínku státních výročí v roce 2018 pro veřejné vysoké školy.

www.torst.cz

vstupné: 70 Kč / studenti Katedry literární kultury a slavistiky Univerzity Pardubice vstup zdarma
Ticketportal:
FB událost


 
     
   

středa 25 / 20:00

Vladimír Merta

Koncert legendy českého písničkářství Vladimíra Merty, kterého doprovodí klavírista a kytarista Ondřej Fencl.

Vladimír Merta svými nedávnými alby Domilováno a Imagena přesvědčivě dokázal, že ještě nepatří do starého železa a má co říct nejen skrz své dávné hymny. Právě tyto kultovní songy ze 70. a 80. let jsou ovšem základem jeho současného koncertního playlistu. Zazní Astrolog, Omamná květina, Chtít chytit vítr či Harmonie doprovázené střídavě klavírem a druhou kytarou.



První deska Vladimíra Merty Ballades de Prague vyšla v roce 1969 u francouzské společnosti Vogue. Další publikační možnosti však silně omezila represe režimu. V sedmdesátých a osmdesátých letech se stal nedotknutelnou písničkářskou ikonou. Prakticky kolem všeho, na co sáhl, vedla zdejší kritika oslavné tance. Silné básnické texty a ojedinělá hra na kytaru vynesly Mertovi statut svojského muzikanta, který se nenechá nikým svázat. Na první oficiální domácí desku si musel počkat až do roku 1978, o deset let později vyšlo syrové živé dvojalbum nahrané v Malostranské besedě. Teprve po roce 1989 se Merta mohl plně věnovat publikování, filmové režii a koncertování.

Z množství aktivit Vladimíra Merty zmiňme spolupráci se souborem židovských písní Mišpacha, barokní a renesanční hudbu hranou s Janou Lewitovou, kooperaci s Mišíkovými Etc…, která vyústila v nezvykle zpěvné CD Ponorná řeka a především aktuální řadová alba Domilováno (2013) a Imagena (2014) s Davidem Landštofem, Ondřejem Fenclem a dalšími elitními muzikanty v doprovodné studiové kapele.

Koncert je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion za finanční podpory statutárního města Pardubice.

www.vladimirmerta.cz

Vstupné: 160 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
     
   

čtvrtek 26 / 19:00

Martin Kohout: Slides

Martin Kohout je čerstvým laureátem nejprestižnější české ceny pro umělce do 35 let - Ceny Jindřicha Chalupeckého. V Divadle 29 osobně představí svou tvorbu a promítne snímek Slides, jímž se prezentoval na výstavě finalistů v Moravské galerii v Brně.

Martinův krátký film je složen z několika epizod, které nemají strukturu narativní posloupnosti. Spojujícím prvkem všech částí je trojice polofiktivních postav, které se nikdy nesetkají naráz. Film je součástí autorova rozsáhlejšího projektu, který zahrnuje další videa a publikaci odborných textů a který se věnuje problematice noční práce a jejích souvislostí společenských, ekonomických, ale i fyzických a psychických.



Po projekci bude následovat diskuse s autorem.

Akce se koná v rámci projektu aniLAB za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

vstupné: 80 Kč
Ticketportal:
FB událost

 
   
   

pátek 27 / 20:00

Muff • Molotow Moloch Quartet

Koncert kultovního pražského „all stars” electronic groovy jazz bandu Muff a jazzových experimetátorů Molotow Moloch Quartet.

Skupina Muff, s přestávkami existující již 18 let, je svým osobitým pojetím jazzu hodně vzdálená zažitému mainstreamovému tradicionalismu, který na domácí jazzové scéně převládá. Bez přehánění ji lze označit za jednu z nejosobitějších a nejodvážnějších kapel české jazzové scény. Experimentálně groove-jazzová kapela Muff představí v D29 inovovaný repertoár, ve kterém zazní nové skladby a také momentální improvizací zcela transformované starší kompozice.



Muff přináší originální kompozice na pomezí jazzu, rocku a elektroniky, se silným emočním nábojem a velikým dynamickým rozpětím, okořeněné samply a psychedelickými plochami. Jejich skladby jsou plné energie, dynamických proměn, ostrých aranžérských střihů a napětí, udržujícího posluchače v pozornosti. Jejich elektrizující nasazení, nadhled a žánrová otevřenost, okořeněná vtipem a hudebními i mimohudebními výlety bez hranic, je na české scéně ojedinělá.

Molotow Moloch Quartet vznikl roku 2015. MMQ je autorská experimentální syntéza různorodých prvků jakékoli hudby, která neodporuje přísnému, leč otevřenému vkusu jeho členů - předem není vyloučeno nic. Za svůj výchozí bod považuje MMQ moderní jazz, z nějž přebírá nejen moderní stylovou estetiku, ale i jeho improvizační a zejména syntetizující charakter.


Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.muffmusic.com

Vstupné: 160 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost


   

 

˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙