Program * květen 2009

středa 13 / 20:00

Ken MAI: Padma (Lotos)

Lotosový květ je jedním z nejstarších a nejhlubších symbolů na naší planetě. Vyrůstá z bahnitého dna a roste nad vodní hladinu, kde vykvétá ve své jemné kráse. V noci se květ zavírá a s příchodem slunce se opět otvírá. Nedotčen nečistotou symbolizuje Lotos čistotu srdce.
Sanskritské slovo pro Lotos je Padma a je vnímáno jako symbol duchovní nezlomnosti. Padma má své kořeny v bahnité zemině, ale roste vzhůru v očekávání, vstříc světlu, otvírajíc své okvětní lístky v překrásný květ.

Tanec, choreografie: Ken Mai

Představení japonského butó tanečníka je původní formou butó, kterou autor vyvinul spojením klasického butó, současného tance, prvků baletu, akrobacie a moderní pantomimy.

Ve svém tanečním vystoupení Padma prezentuje Ken Mai svou zkušenost z cesty do Tibetu a severoindické Dharamsaly, exilového sídla Dalajlamy. Ve specifickém tanečním jazyce butó, jazyce dokonalé kontroly těla a pohybu, vyjadřuje odraz svého chápání zen-budhismu v kontextu moderního světa. Přináší pohybem vyjádřenou symboliku indického a tibetského budhismu v abstraktních obrazech bezbřehé krásy i spoutané estetiky, chaosu ovládaného řádem, nekonečna ohraničeného absolutnem. Taneční mantry, hypnotická hudba a sugestivní pohyb a mimika jsou hlavními prostředky Ken Maiova pojetí butó, se silným základem ve filozofii Zenu a uměleckém vzoru v živoucí legendě, Ken Maiovu učiteli, Mistru Kazuo Onó.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

www.kenmaibutoh.com


Vstupné: 100 Kč.


 
     
       

sobota 16 - neděle 17 / 10:00 - 17:00

Ken MAI - workshop

Úvod do taneční techniky butó, tréninkové metody, cvičení schopnosti improvizace. Workshop bude ochutnávkou pro amatérské i profesionální tanečníky s minimální a nebo žádnou zkušeností s butó. Vhodné i pro zájemce, kteří nemají žádnou taneční průpravu. Zájemcům o workshop se doporučuje navštívit vystoupení Ken Maie v Divadle 29 v Pardubicích dne 13. 5! Bez ubytování!!!

Po úspěšném loňském turné přijíždí opět do České republiky japonský tanečník moderního butó Ken Mai, aby zde vedl taneční dílny. Obsahem tanečních dílnen je nejen uvedení do specifických technik moderního butó, ale i další divadelní a taneční techniky, tréninkové metody, cvičení posilující intuici a spolupráci na jevišti a podobně. Ken Mai je impozantní tanečník a performer, jehož taneční mantry, expresívní pohyb a gestikulace, sugestivní mimika a technická i stylová vyzrálost z něj činí jednu z předních osobností současné taneční scény ve světovém kontextu. Ken Maiovo pojetí butó je svébytným uměleckým projevem, originální vývojovou linií, se silným základem ve filozofii zen-budhismu, precizní pohybové a výrazové technice a uměleckém vzoru v živoucí legendě, Ken Maiovu učiteli, Mistru Kazuo Onó. Workshopy budou zaměřeny na jemné a pocitové metody butó, na propojení těla a mysli a jejich vzájemné ovlivňování a umožní poznání hlubších spirituálních světů a inspirace z nich pramenící.

Je možno se zúčastnit i jen jednoho dne dílny.
Přihlášky a případné dotazy zasílejte e-mailem na adresu : jiri.dobes@asseco.cz


www.kenmaibutoh.com


Vstup na dílnu: 1 den 300,-Kč, 2 dny 500,-Kč


 
     
   

úterý 19 / 19:00

OFFCITY_ARCHITEKTI
ing. arch. Petr Hrůša

přednáška :: architekti vstupují --- ) :: do :: města // veřejného prostoru // architektury // Pardubic // offcity

Druhý pohled architektů off city /zvenčí/, kteří mají osobní zkušenost se vstupem do prostředí Pardubic, jejich práce je ukázkou současné architektury, která překračuje regionální měřítko.

Ing. arch. Petr Hrůša je jednatel kanceláře Architekti Hrůša & spol., Ateliér Brno, s.r.o. vzniklé /přetransformované/ v roce 2008, jejíž kořeny jdou do roku 1991, kdy byl založen Ateliér Brno. Do roku 2008 pod hlavičkou „ Architekti Hrůša & Pelčák, Ateliér Brno, s.r.o.„ vytvořil s architektem Petrem Pelčákem mnoho zajímavých a oceňovaných staveb. Záběr jeho ateliéru je veliký, od interiérů přes občanské stavby, městské parky po územní plánování. Architekt Hrůša vstoupil do Pardubic konceptem územního plánu zóny městské památkové rezervace.

Pořádá o.s. Terra Madoda v rámci projektu OFFCITY 09. Tento projekt je realizován za podpory statutárního města Pardubice, Pardubického kraje a Nadace české architektury.

www.offcity.cz * www.hrusa-atelierbrno.cz

Vstupné: 40 Kč

 
     
   

středa 20 / 19:00

Michaela PAVLÁTOVÁ: Animované filmy


Autorské komentované promítání animované tvorby renomované české výtvarnice, režisérky a animátorky. Program komponovaného večera uvede mezinárodně ceněné snímky „ Řeči, řeči, řeči “, „ Repete “ či „ Karneval zvířat “ aj.

Michaela Pavlátová absolvovala VŠUP, ateliér animovaného filmu. Její animovaná filmová tvorba získala řadu prestižních mezinárodních ocenění. V roce 1993 byla za film „Řeči, řeči, řeči“ (1991) nominována na Oscara, za snímek „Repete“ (1995) obržela na Berlinale 1995 Zlatého medvěda v kategorii krátkých filmů. V polovině 90. let začala spolupracovat s dokumentaristou Pavlem Kouteckým, s nímž pak realizovala filmový esej „Až na věky“ (1998). V hraném filmu debutovala povídkou „Absolutní láska“ (2000) z povídkového snímku „Praha očima“, rok poté vznikl dokumentární film „O babičce“. Na konci 90. let pobývala v USA , kde pracovala jako režisérka ve studiu Wild Brain Inc. Jako pedagog působila na FAMU a VŠUP, na Academy of Art College ( San Francisco ) a na Harvardu. V roce 2003 natočila film „Nevěrné hry“, který byl oceněn Zvláštní cenou poroty na MFF v San Sebastiánu. Její poslední animovaný film „Karneval zvířat“ získal v roce 2006 hlavní cenu Grand Prix na Anifestu v Třeboni a Grand Prix v Espinhu (Španělsko). V kinech je k vidění její nejnovější hraný snímek „Děti noci“ (2008), který významně bodoval na MFF v Karlových Varech v minulém roce.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu FilmFuse 09. Tento projekt je realizován za podpory statutárního města Pardubice , Ministerstva kultury ČR a Pardubického kraje

www.michaelapavlatova.com

Vstupné: 60 Kč

 
     
   

pátek 22 / 20:00

PAD BRAPAD MOUJIKA (Francie)

Adrien Chevalier - housle
Ben aka Coltsilvers - gramofony
David Fischer - viola
Frédéric Fruchart - kontrabas
Mathieu Boccaren - akordeon
William Pigache – perkuse

Šestice francouzských hudebníků skrývajících se pod názvem Pad Brapad Moujika odchovaná cikánskou hudbou stejně jako newyorkským hiphopem, vytvořila svůj osobitý hudební styl, který označují jako „urban tzigan“ . Hudebníci této pozoruhodné kapely vyrostli na balkánské hudbě, metalu, jazzu, indie rocku a tangu, stejně jako na hudbě cirkusových orchestrů či pouličních tanečních kapel, židovském klezmeru, romské hudbě a hiphopu. A právě klezmer, romská hudba a hiphop jsou hlavními zdroji jejich inspirace. Nástrojové obsazení této skvěle sehrané kapely zhruba odpovídá obsazení, na jaké jsme zvyklí u tradiční klezmerové či romské skupiny: housle, viola, kontrabas, akordeon, perkuse. Ovšem šestým členem kapely je Dj a turntableista Coltsilvers, který se svými gramofony, na něž bravurně scratchuje, vytváří originální groovy založené hlavně na mixu balkánských rytmů a hiphopu. A ještě větším překvapením je, že toto nezvyklé spojení dokonale funguje, aniž by ubíralo na síle hudebním kořenům, z nichž Pad Brapad Moujika čerpá. Vzniká tak velmi sugestivní a elektrizující spojení etnické hudby a moderního přístupu k ní, který jí vrací do současnosti.

Vystoupením skupiny Pad Brapad Moujika pokračuje série koncertů francouzské alternativní hudby pořádaná ve spolupráci s Alliance Française Pardubice, která letos slaví 10. výročí od svého založení. Koncert je pořádán u příležitosti výročí této instituce, která kromě šíření francouzského jazyka, také aktivně podporuje prezentaci francouzské kultury v Pardubicích.

MP3 Pad Brapad Moujika
MP3 Pad Brapad Moujika

Koncert je pořádán ve spolupráci s Alliance Francaise Pardubice v rámci projektu Etnoconnexion – tradice v pohybu za podpory statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

www.myspace.com/padbrapadmoujika

Vstupné: 150 Kč, studentské: 100 Kč

 
     
   

sobota 23 - neděle 24 / 10:00 - 18:00

ŽIVÝ VIDEOKLIP
workshop meotarového Vjingu

Víkendový workshop o vytváření videoklipu živou vizualizací, meotarovou projekcí. V době, kdy je obvyklé, že kapelu při koncertech doprovází VJ s počítačovou animací a projekcí, si máte možnost vyzkoušet projekci na meotar, kde pohybujete tvary, barvou, světlem ručně pod žárovkou zpětného projektoru. První den workshopu bude probíhat výroba rekvizit a tvorba mikroscénářů. Druhý den pak proběhne od 18.00 veřejná prezentace těchto projekcí buď s reprodukovanou hudbou dle výběru účastníků nebo k improvizované živé hudbě členů kapel DVA a MegaUfonik. Lektorkami budou absolventka VŠUP oboru filmová a televizní grafika Magdalena Hrubá a výtvarnice Markéta Lisá, které mají s Vjingem praktické zkušenosti z kapel DVA a Midi Lidi.

Pro účastníky workshopu bude zdarma přístupný sobotní tématický večerní program Pavla Klusáka od 19.00.

Workshop pořádá Divadlo DNO o.s. ve spolupráci s Divadlem 29 za podpory Statutárního města Hradec Králové.

Kurzovné 200Kč / dotazy a přihlášky zasílejte na klub@divadlo29.cz / počet účastníků omezen

 
     
    sobota 23 / 19:00

Pavel KLUSÁK: Koncert v laboratoři

Někdy se zdá, jako by se špičkoví umělci a špičkoví vědci setkávali ve společné zóně experimentů, bláznivých metod, příčných věd, podivné nové krásy a mystiky. Hudební publicista Pavel Klusák (Respekt, His Voice, A2) vybral a komentuje nahrávky a filmy z průsečíku hudby s biologií, ekologií, matematikou a fyzikou. Představí úchvatnou hudbu biotopů, živočichů, počasí a míst z londýnského tvůrčího centra Touch Music, a chirurgicky přesné průzkumy digitální elektroniky z německého vydavatelství Raster.Noton.

Pořad je uváděn v rámci projektu
Electroconnexion 2009 za podpory statutárního města Pardubice a Pardubického kraje

klusak.blog.respekt.cz


Vstupné: 60 Kč

 

 
   


 
    středa 27 / 20:00

SCOTT LEE HANSEN: The Angličan (GB)

„Proč ve velký svět, kde to je lepší a teplý, ty sis vybral Českou republiku? Moje show je pravdivá odpověď na tuhle otázku. Tak si to vychutnej!“

Scott Lee Hansen poprvé zavítal do východočeského Jičína v roce 20 02, aby předával a šířil svou rodnou angličtinu zdejší populaci prostřednictvím Akademie J. A. Komenského. Během následujících let se postupně sžíval s místním prostředím a sbíral materiál a zkušenosti ke své originální one man show. Jakožto vystudovaný divadelní režisér ovlivňovaný léta cizí kulturou, se rozhodl přenést své pocity a dojmy na divadelní jeviště. Scottův nevšední přednes, spolu s výběrem témat týkajících se jazykové bariéry, českých zvyků a jeho zmateného života v ČR vůbec, zasáhne diváka minimálně stejnou měrou, jako jeho projev plný gest, slovních hříček a ironie.

Představení je uváděno v rámci projektu Cizinci v Čechách za podpory statutárního města Pardubice.

www.myspace.com/theanglican

vstupné: 60 Kč

 
       
   

pátek 29 / 20:00

CIMBALIBAND (Maďarsko)

Balázs Unger - cimbál, viola, zpěv
Szolobodán Wertetics - akordeon, zpěv 
Eszter Szita - zpěv
Gellért Boda - housle, viola
Gergő Unger- kytara, zpěv
Krisztián Rodek - tambura-viola, darbuka, zpěv 
Péter Pataj – kontrabas

Po koncertu vynikající romské skupiny Parno Graszt zavítá do Divadla 29 další skupina, která patří mezi to nejlepší co rozmanitá maďarská etnoscéna nabízí - Cimbaliband . Tuto sedmičlennou skupinu založil virtuózní hráč na cimbál Balász Unger a akordeonista Szolobodán Wertetics ve snaze hrát tradiční lidovou hudbu po svém a nově. Právě spojením cimbálu a akordeonu, což jsou nástroje, které této skupině dominují, se podařilo vytvořit neobyčejně úderný a originální zvuk, jenž v neuvěřitelných rytmicko-melodických kaskádách pohání vpřed celou kapelu. Ovšem není to jen nástroj Balásze Ungera, který by na sebe strhával pozornost. Celá skupina totiž naprosto přirozeně balancuje na hranici mezi virtuozitou a zemitostí pouličního hraní, které má znít pořádně od podlahy. Z hudebního projevu Cimbalibandu není cítit umělé komponování, nadvláda skladatelské konstrukce, ale čiré, svobodné muzikantství, kořeněné ostrou jižní vášní, velkým nadhledem i rozhledem. Hudební duch Cimbalinadu nezná hranice, sahá ve svých balkánskoorientálních vazbách až k Černému moři nebo Ázerbajžánu, reflektuje hudbu Romů v Moldávii i Rumunsku. Čardášové jízdy se s v prudkých změnách tempa střídají s balkánskou taneční hudbou, řízným tureckým pochodem či s tklivou romskou baladou. Kapela velmi přesvědčivě dokazuje, jak silný a stále se obrozující hudební proud představuje východní hudební tradice. Muzika, z níž kapela vychází, je vesměs lidová, aranžovaná v duchu Cimbalibandu, texty pocházejí přímo z lidových písní. Skupina si s motivy pohrává po svém, mění tempa, nechává vystupovat jednotlivé nástroje včetně basy v sólových variacích. Vokálním partům vévodí hlas zpěvačky Eszter Szita , která (aniž by to působilo nepřirozeně) svým projevem často překračuje styly jednotlivých písní. Neokázalé hudební mistrovství a schopnost modernizovat hudbu tak nenápadně, že má člověk pocit, jakoby vznikala teprve nedávno, činí z této skupiny na evropské etnoscéně zcela mimořádný fenomén.

Cimbaliband vydal dvě alba, na festivalu Fringe v Budapešti získal cenu nejlepší maďarské kapely za rok 2008, objevil se na několika prestižních kompilacích západoevropských labelů, odehrál několik společných koncertních turné se skupinou Parno Graszt a řadu koncertů v mnoha evropských městech. Cimbaliband v Divadle 29 představí své poslední album s názvem Feketetó.

MP3 Cimbaliband
MP3 Cimbaliband

Koncert je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion – tradice v pohybu za finanční podpory statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.


www.cimbaliband.hu

Vstupné: 150 Kč, studentské: 100 Kč