Program * květen 2011

středa 4 / 19:00

Vít Janeček: Skvělá příležitost

Do krize v roce 2008 žilo v ČR asi 8 tisíc Mongolů, kteří sem přijeli za prací. Od té doby se jejich počet zmenšil asi na polovinu. Oproti lidem jiných národností se pracovní situace většiny z nich vyznačuje tím, že zastávají práci na samém konci či dně výrobních řetězců a služeb. Stejně tak většina z nich odjížděla na Západ s vizí zlepšení svých poměrů i lepšího výhledu pro své děti. Ač se tato vize mnohdy víc než problematizuje, není snadné cesty zpět – již samotný přesun a zajištění práce znamenalo pro mnohé prodat veškerý svůj majetek a výnos z této akce byl spotřebován na nový začátek daleko od vlasti... Film na několika různorodých příkladech ukazuje vyrovnávání se Mongolů s realitou života a práce v ČR.

Vít Janeček / ČR / 2010 / 64 min

Součástí projekce bude uvedení krátkého dokumentárního filmu MGLCZ (režie Vít Janeček / 2010 / 16 min) vztahující se k problematice pracovní migrace. Po projekci proběhne tématická debata s pozvanými hosty.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 a Centrem na podporu integrace cizinců pro Pardubický kraj v rámci projektu Filmfuse 2011 a pardubického Multikulturního týdne. Projekt Filmfuse 2011 je realizován za podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

www.filmfuse.cz

Vstupné: 50 Kč

 
     
       

pátek 6 / 20:00

Ekvátor

Závěrečný koncert pardubického Multikulturního týdne 2011.

Kapela Ekvátor je jednou z nejvýraznějších multikulturních kapel na českém území hrající fusion moderní arabské, arménské, čečenské a gruzínské hudby. Před koncertem vystoupí hudební dílna Vlaštovky se sedmi písněmi v různých jazycích.

Koncert se koná v rámci Multikulturního týdne 2011.

Vstupné: 90 Kč

 
     
   

středa 11 / 19:00

offcity ne-architekti: Luděk Sýkora

nejen architekti vstupují do města / veřejného prostoru / krajiny / Pardubic / offcity

Pokračování třetího ročníku přednášek v rámci projektu offcity bude opět ne - architektonické a věříme, že velmi specifickým způsobem nám odkryje další vrstvu města…

Sociální geograf Luděk Sýkora nám v přednášce a diskusi na téma „Výzvy postsocialistického města“ odkryje další vrstvy městského organismu. Působí jako docent na katedře sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Věnuje se především studiu proměn postsocialistických měst, zkoumá vývoj městských čtvrtí a lokalit. Přednáší rovněž na VŠUP pro studenty urbanismu a architektury. Studijně a pracovně pobýval v Nizozemsku, Norsku a Spojených státech. Publikoval přes 80 odborných prací.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu offcity 2011, který je realizován za podpory Nadace české architektury, statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

www.offcity.cz ° www.natur.cuni.cz

web.natur.cuni.cz


Vstupné: 50 Kč

 
     
   

čtvrtek 12 / 20:00

Taneční divadlo Honzy Pokusila: Budo

Zaber, jen ať všechno bolí! Skákej, makej, dři! Technika, raz-dva, …raz-dva, hák, a ještě jeden. Nesmíš přestat, nesmíš, i když už tělo pálí, musíš věřit. Dokážeš to, dokážeš! Budeš to ty a nikdo jiný, jen ty… Když se dva setkají v ringu, zůstává pouze jeden vítěz a jeden poražený. S ním zbude v prázdné šatně jen pot, dřina a bolavá místa. Vítěz slaví obklopen davem, zatímco poražený leduje rány sám. Po sedmé tě sejme, po osmé vstaň! Taková vždy byla, je a bude cesta bojovníka!

Taneční divadlo Honzy Pokusila působí v Hradci Králové od roku 2005. Zakladateli jsou Barbora Machová-Křováčková a Štěpán Mach, kteří spolu tančili v angažmá ve španělském souboru DA.TE Danza pod vedením mexického choreografa Omara Mezy Frías. Jejich taneční styl je ovlivněn technikou choreografů, s nimiž v zahraničí působili, konkrétně technikou Omara Mezy a Marty Celie (Kuba-USA). V Čechách jsou jejich inspirací práce choreografů Jana Kodeta a Davida Strnada.

Choreografie: Jan Pokusil
Tančí: Barbora Machová-Křováčková a Štěpán Mach, Radka Janů, Eva Pavlíková (alternuje Marie Bezecná)
Hudba: Sin Rumbo, Dušan Hřebíček
Kostýmy a rekvizity: Tereza Dvořáčková, Radka Janů
Světelný design: Tomáš Roček

Taneční filmy z produkce FAMU

V průběhu druhé části večera bude uvedeno pět studentských tanečních filmů.

V posledních letech vznikla na půdě pražské FAMU řada krátkých filmů, které se velmi osobitým způsobem věnují tanci a jeho nejrůznějším podobám, ať již jde o filmové zpracování tanečních představení nebo o choreografie, které vznikaly specielně pro potřeby filmu. Se studenty FAMU spolupracovala řada renomovaných choreografů, například Věra Ondrašíková, Mirka Eliášová, Hana Turečková, Lucie Holánková a další.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektů Ostrovy v pohybu a Filmfuse, které jsou realizovány za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

Vstupné: 80 Kč

 
     
   

sobota 14neděle 15 / so: 10:00 – 19:00, ne: 10:00 – 15:00

Živý obraz - workshop živé animace s Kateřinou Zochovou a Davidem Landou

Živý zvuk a obraz jdou spolu ruku v ruce. Společně vypráví příběh před očima diváka. Živá animace. A vy její součástí.

Dvoudenní workshop pod vedením studentů Akademie výtvarných umění v Praze Kateřiny Zochové a Davida Landy, v rámci kterého se seznámíte s principy digitální a analogové animace se zaměřením na tzv. živou animaci.

V sobotu se od 20:30 hodin v prostorách Klubu 29 zároveň uskuteční audiovizuální performace Kateřiny a Davida s názvem Chlapec a paprsek (Kateřina Zochová - harfa, elektronika, animace, David Landa - animace, live video).

Na workshop je nutná předchozí rezervace na e-mailu: klub@divadlo29.cz.

Maximální počet účastníků: 10 osob.

Bližší informace: Šárka Zahálková, klub@divadlo29.cz, 777 886 941

Workshop se koná v rámci projektu aniLab 2011 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

Účastnický poplatek: 300 Kč (pro účastníky workshopu vstup na AV performance zdarma)

 
     
   

pondělí 16pátek 27

HUfest 2011

festival současné maďarské kultury u příležitosti předsednictví Maďarska v Radě EU

pořadatelé: Divadlo 29, Europe Direct Pardubice
partneři: Maďarské kulturní středisko v Praze, o. s. Terra Madoda, KC Pardubice, AniFest

Maďaři jsou vedle Albánců nejosamělejším národem Evropy. Mají jazyk, kterému nikdo jiný než jeho obyvatelé nerozumí, a spletité dějiny kultur a etnik, jež na území Maďarska zanechaly svou genetickou výbavu. Maďaři neustále byli a jsou konfrontováni s nutností volby mezi Východem a Západem – ať již v dobách habsburského nebo sovětského panství, a také s tradovanými kolektivními charakteristikami jako jsou nacionalismus, sklon k přesvědčení o vlastní nadřazenosti, ohnivá krev a rytmus v těle… Maďarsko, to je díky přímému dotyku s tureckou říší i příchuť Orientu a samozřejmě také vynikající kuchyně. HUfest chce prostřednictvím několika hudebních, filmových, literárních a také kulinářských událostí podniknout sondu do maďarské kultury a představit ji domácímu publiku.

www.europedirect.cz
° www.magyarintezet.hu

www.anifest.cz

HUfest permanentka: 250 Kč

 
     
    pondělí 16 / 19:00

Krzysztof Varga: Guláš z turula

Debata se známým polským spisovatelem a varšavským novinářem Krzysztofem Vargou, autorem Guláše z turula - nezvykle sugestivní knihy o maďarské mentalitě, dějinách a kuchyni.

Krzysztof Varga je sám po matce Polák, po otci Maďar. V inteligentních, lehce psaných niterných esejích se zamýšlí nad kulturními tradicemi Maďarska včetně kulinárních, nad povahou maďarského národa, jeho výjimečností, jeho sklonem k nostalgii a sebevraždám a také nad jeho národními mýty a symboly, k nimž patří také mytický turul (kříženec orla a husy, ideální personifikace maďarských snů a komplexů, jak tvrdí autor). Kniha připomíná bestseller Gottland Mariusze Szczygieła. I tady jde o literární cestu do nitra jiného národa, o fascinaci jeho odlišností.

Vedle Krzysztofa Vargy bude hostem debaty překladatel Pavel Peč.

Krzysztof Varga (1968), polský prozaik, literární kritik a publicista spojený s deníkem Gazeta Wyborcza. Vydal řadu románů, např. Pijany anioł na skrzyżowaniu ulic (Opilý anděl na křižovatce ulic, 1993), Tequila (2001; nominace na polskou literární cenu Nike 2002), Aleja Niepodległości (Třída Nezávislosti, 2010), Bildungsroman (1997), Guláš z turula (Gulasz z turula, 2008; Cena čtenářů Nike 2009), Jeho knihy byly přeloženy do řady jazyků. Guláš z turula je Vargovým prvním dílem, které vychází knižně v českém překladu.

Součástí večera bude rovněž ochutnávka maďarských specialit včetně lahodných maďarských vín.

Akce se koná ve spolupráci s Polským institutem v Praze a s projektem Textconnexion za finanční podpory statutárního města Pardubic.

Vstupné: 60 Kč

 
     
    úterý 17 / 20:00

Ozvěny AniFestu 2010:

Současná maďarská animace


Mezinárodní festival animovaných filmů AniFest letos oslavil již desáté výročí. V rámci pásma věnovaného současné maďarské animaci promítneme celkem osm krátkých filmů z jeho loňského ročníku. Já jsem Šimon režisérky Tünde Molnár získal hlavní cenu v kategorii studentský film, snímek Orsolya režisérky Belly Szederkényi získal ve stejné kategorii zvláštní uznání poroty. Významný maďarský režisér animovaných filmů Géza M. Tóth, jehož krátký animovaný film Maestro z roku 2005 byl nominován na Oscara, se představí dvěma novějšími snímky z roku 2008 a 2009. Projekci animovaných filmů slovem doprovodí Malvína Toupalová, programová koordinátorka AniFestu.

Akce se koná v rámci projektu aniLab za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

www.anifest.cz

Vstup volný

 
       
    středa 18 / 18:30

Prezentace festivalu MediaWave

Hudební a filmový festival MediaWave, který se koná každoročně v maďarském Györu na přelomu dubna a května, vznikl jako multižánrový festival pro umělce z různých oborů v roce 1991. V současnosti jde o jednu z největších událostí na poli uměleckých setkání ve střední Evropě. V pardubickém Divadle 29 jeho zástupci představí kolekci experimentálních snímků, které se na tomto festivalu objevily.

Akce se koná v rámci projektu aniLab za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

www.mediawavefestival.hu

Vstup volný

 
       
   

středa 18 / 20:30

Dzsindzsa (HU)

Gábor Weisz – tenor, baryton, c-melodysaxofon
Ernö Hock – kontrabas
Hunor G. Szabó – bicí

Maďarský slangový výraz dzsindzsa (čti džindža) je do češtiny přeložitelný několika způsoby. Může znamenat velkou porci jídla, velký nepořádek a špínu nebo neproniknutelnou džungli. Hudba mladého budapešťského tria Dzsindzsa představuje mimořádně expresivní a šťavnatou dávku nujazzu postavenou na velmi dynamické rytmice basisty Ernö Hocka a bubeníka Hunora Szabó a na nápaditě vystavěných saxofonových partech Gábora Weisze. Ten střídá několik typů saxofonů a vedle klasického způsobu hry používá i nejrůznější perkusivní techniky, alikvótní tóny a multifonii. Mezi jednotlivými hudebníky panuje dokonalá souhra, nadhled a naladění na stejnou vlnu, což je patrné hlavně v improvizovaných pasážích a v momentech, kdy trio přechází k až powerjazzovým výbojům s ostrými změnami temp i rytmů. Dzsindzsa, reprezentující mladou generaci maďarských hudebníků, se v Divadle 29 představí poprvé českému publiku.

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

MP3 Böszme


www.myspace.com/dzsindzsa

Vstupné: 100 Kč

 
       
    čtvrtek 19 / 20:00

Kálmán Balogh Gypsy Cimbalom Band (HU)

Kálmán Balogh – cimbál
Péter Bede - saxofon
Mihály György - kytara
Frankie Lato - housle
Ferenc Kovács - trumpeta, housle
Csaba Novák – kontrabas

Cimbál je téměř standartní součástí výbavy řady folklórních kapel na Moravě i Slovensku. Ale nejvirtuoznější podoby dosahuje jeho užití v Maďarsku a Rumunsku, a to nejen ve folklóru, ale i v jazzu a klasické hudbě. Velký pětioktávový cimbál se v rukách maďarských a romských hudebníků stává magickým nástrojem, jehož zvuk dokáže posluchače doslova hypnotizovat.

Romský hudebník Kálmán Balogh je považován za jednoho z největších mistrů ve hře na cimbál. V současnosti je nejvyhledávanějším maďarským cimbalistou. Hraje po celém světě jak s romskými kapelami, tak i s jazzmany a se symfonickými orchestry. V roce 1994 založil skupinu Kálmán Balogh Gypsy Cimbalom Band, která patří k tomu nejlepšímu, co současná maďarská etnoscéna nabízí. Baloghův cimbál vytváří neobyčejně úderný zvuk, jenž v neuvěřitelných rytmicko-melodických kaskádách pohání vpřed celou kapelu. Ta naprosto přirozeně balancuje na hranici mezi virtuozitou a zemitostí pouličního hraní, které má znít pořádně od podlahy. Z hudebního projevu Baloghovy kapely není cítit umělé komponování, nadvláda skladatelské konstrukce, ale čiré, svobodné muzikantství, kořeněné ostrou jižní vášní, velkým nadhledem i rozhledem. Hudební duch Cimbalom Bandu nezná hranice, sahá ve svých balkánskoorientálních vazbách až k Černému moři, reflektuje hudbu Romů v Moldávii, Makedonii i Rumunsku. Čardášové jízdy se v prudkých změnách tempa střídají s balkánskou taneční hudbou, řízným tureckým pochodem či s tklivou romskou baladou. Skupina si s folklórními motivy pohrává po svém a v improvizovaných pasážích často posouvá horizonty balkánské hudby k flamencu, swingu, ragtimu i klezmeru.

Koncert je pořádán v  rámci projektu Etnoconnexion za finanční podpory statutárního města Pardubice pod záštitou velvyslance Maďarska Dr. László Szoke.

MP3 Vízesés szirba
MP3 Örköi pergetö
MP3 Dunáról


balogh-kalman.fw.hu ° myspace.com/kalmanbalogh

Vstupné: 140 Kč, studentské: 100 Kč

 
       
   

středa 25 / 20:00 a 22:00

Péter Forgács: Soukromé maďarsko / Privát Magyarország

Péter Forgács (1950) je maďarský mediální umělec a nezávislý filmař. Od roku 1978 natočil více než třicet filmů, jeho videoinstalace jsou prezentovány v muzeích a galeriích v Evropě i za oceánem a jsou součástí řady veřejných i soukromých sbírek. Jako filmař se Péter Forgács proslavil především svým dokumentárním cyklem Soukromé Maďarsko (Privát Magyarország), kde s použitím amatérských filmových materiálů rekonstruuje významné události, ke kterým došlo během 20. století v Maďarsku. Mezinárodně debutoval filmem Bartosova rodina (A Bartos család, 1988), prvním snímkem zmiňovaného cyklu, který získal hlavní cenu na World Wide Video Festival v Haagu. Za dokumentární film Volný pád (Az örvény, 1996), který v rámci tohoto večera uvedeme, autor obdržel cenu Prix Europa 1997. Druhý uváděný snímek, Hunky Blues – americký sen (Hunky Blues - az amerikai álom, 2009), je Forgácsovým zatím posledním dokumentem. Premiérově byl uveden 4. května 2009 v MoMA v New Yorku.

Způsob, jakým Péter Forgács recykluje staré soukromé filmové archivy, vám umožní vcítit se do atmosféry původních záběrů a vnímat události maďarské historie prostřednictvím drobných osobních příběhů.

20:00
Volný pád (Soukromé Maďarsko 10.) / Az örvény (Privát Magyarország 10.)

Snímek Volný pád zachycuje dobu před holokaustem, nejtemnější kapitolou novodobé maďarské historie. Sledujeme zde příběh židovské rodiny talentovaného hudebníka, fotografa a podnikatele jménem György Pető. Jsme svědky šťastných i banálních momentů života protagonistů snímku, sledujeme jejich iluze a naděje až do posledních chvil jejich života. Hudbu k filmu zkomponoval a dirigoval Tibor Szemző.
Péter Forgács / Maďarsko / 1996 / 75 min.

22:00
Hunky Blues – americký sen / Hunky Blues - az amerikai álom

Dokument zkoumá osudy stovek tisíců maďarských mužů a žen, kteří přijeli v letech 1890-1921 do USA. Rozkrývá obtížné začátky po příjezdu do nové země, integraci a asimilaci, které se později přerodily ve štěstí dalších generací a splnění jejich „amerického snu“.
Péter Forgács / Maďarsko / 2009 / 100 min.

Akce se koná v rámci projektu aniLab za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

www.hunkyblues.com ° www.forgacspeter.hu

Vstupné: 50 Kč / jeden film, 80 Kč / oba filmy

 
       
    čtvrtek 26 / 20:00

Nimród Antal: Revizoři / Kontroll

Budapešťské metro nevěstí nic dobrého. V jeho ošuntělých a provlhlých tunelech se dějí prapodivné věci: na okamžik zhasínají veškerá světla, přibývá sebevrahů vrhajících se pod kola souprav, potuluje se tu dostatečně zlověstná postava v kápi; možná zabiják nebo dokonce zosobněná smrt. Pasažéři a revizoři jsou si úhlavními nepřáteli…

Revizoři (Kontroll) jsou režijním debutem Nimróda Antala (1973), Maďara narozeného v kalifornském Los Angeles. Film hned po svém uvedení sklidil vřelou kritiku a značný divácký ohlas, a to nejen v Maďarsku, ale i ve Velké Británii, Francii, Itálii, Polsku, Německu, USA, Kanadě. Snímek získal řadu ocenění, mezi jinými například zvláštní cenu Award of the Young na festivalu v Cannes.

Film je natočen se zjevným citem pro sugestivní evokaci prostoru, svižná kamera Gyuly Padose prohledává každý kout, sekvence honiček ve stanicích a tunelech jsou jedinečnými kameramanskými a střihačskými počiny.

Nimród Antal / Maďarsko / 2003 / 105 min.

Vstupné: 50 Kč

 
       
   

pátek 27 / 20:00

Ágoston Frió (HU)

Béla Ágoston – baryton a sopránsaxofon, steeldrum, housle, zpěv
Ernö Hock – kontrabas, baskytara
Dávid Szegö - bicí

Multiinstrumentalista, zpěvák a skladatel Béla Ágoston je nepřehlédnutelnou postavou budapešťské hudební scény s mimořádným talentem pro spojování různých hudebních žánrů. Jeho záběr sahá od jazzu a lidové hudby přes alternativní rock, volnou improvizaci a hiphop až po klasickou hudbu. Ágoston je považován za enfant terrible moderního maďarského jazzu, který se mezi hudebními žánry pohybuje s mimikry chameleona a s obratností makaka. Ágoston jakoby těká mezi mnoha hudebními proudy a stále častěji chodí mnohem dál za hranice jazzu, než bývá zvykem. Citace z vážné hudby, popu, filmové hudby, folklóru, rocku – to vše Ágoston stále více a stále nápaditěji zapojuje do své hudby, ať už ji provozuje s jazzovým kvartetem či triem, s pouliční kapelou Agostones nebo se skupinou Zuboly, která představuje zcela jedinečný hudební tvar, v němž se setkává jazz s maďarskou lidovou hudbou, hip hopem a drum and bass.

Ágoston Frió je jeho novým hudebním projektem, který se v Divadle 29 představí v české premiéře. Jeho koncept je postaven na freejazzovém přístupu k hudebnímu materiálu, který často s jazzem mnoho společného nemá. Inspirací jsou Ágostonovi a jeho spoluhráčům citace z pop music a filmové hudby, útržky notoricky známých melodií z rockové historie i jednoduché motivy převzaté z maďarského folklóru. Vzniká tak originální hudební rébus balancující na pomezí zdánlivě vzdálených hudebních žánrů se vzrušující hravostí, nadhledem a současně s nemalou expresivitou freejazového tria.

Koncert je uváděn v  rámci projektu Jazzconnexion za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a  statutárního města Pardubice pod záštitou velvyslance Maďarska Dr. László Szoke.

www.myspace.com/belaagoston

Vstupné: 100 Kč