Program * květen 2012

pátek 4 / 20:00


Photolab

Seskupení kolem zpěvačky Magdaleny Šalamounové a kytaristy a.m.almely vydává po více než čtyřech letech své existence mezi fanoušky velmi očekávané debutové album – hollywood   and snuff . S vydáním alba je spojeno turné a jednou ze zastávek bude i pardubické Divadlo 29. Kapela tak na pardubické půdě poprvé přestaví svůj koncertní repertoár v kompletní podobě a to včetně speciální vizuální show. Mimo prezentace nové desky má turné za cíl i podporu spřáteleného sdružení Cesta domů, na jehož aktivity poputuje veškerý výtěžek ze vstupného.

Hudba Photolabu pohoupe posluchače na vlně melancholie, aby ho o pár okamžiků později přinutila udělat pomyslný krok zpět pod přívalem přímočaré energie. Ve tvorbě kapely je nepřeslechnutelná inspirace filmovou hudbou, kterou prostřednictvím autorských skladeb skupina netradičně přenáší na koncertní pódia. Inspirace filmy se promítá i do vizuálního pojetí živých vystoupení, jejichž součástí je originální velkoplošná projekce.

Video YouTube


www.photolab.cz ° www.cestadomu.cz

Vstupné: 120 Kč

 
     
       

sobota 5 a neděle 6 / 10:00 – 18:00

Buď jak book

dvoudenní workshop autorské knihy

Obraz? Ne. Socha? Ne. Fotografie? Taky ne... Obraz, socha nebo fotografie a kniha v jednom? Ano. Autorská kniha.

Je pro váš nápad autorská kniha nejlepší médium/varianta, ale nevíte jak ji zrealizovat?
Máte plno podkladů, ale nevíte jak je svázat dohromady?
Chcete mít svou vlastní autorskou knížku a potřebujete poradit?
Pak je pro vás workshop autorské knihy jako stvořený.

Grafická designérka Darina Lepišová , která se zabývá autorskou knihou a ruční knižní vazbou, vás seznámí s možnostmi knižní tvorby, naučí, jak dát knihu dohromady, a poradí fígle jak dát mdlé knize šmrnc.

Přijďte se svým konceptem / nápadem / materiálem a odnesete si domů svoji knihu.

Workshop je určen pro max. 10 účastníků.

Bližší informace a přihlášení: klub@divadlo29.cz, tel.: 777 886 941

Účastnický poplatek: 300 Kč

 
     
   

úterý 8 / 20:00

Bee and Flower (USA/D)

Po pěti letech od společného koncertu s Mono se do ČR vracejí v rámci evropského turné Bee and Flower. A poprvé do Divadla 29!

Uhrančivost, vemlouvavost, mysterióznost a magičnost. To jsou slova spojovaná s touto skvělou berlínsko-newyorskou kapelou, v jejíž morfující sestavě se objevují členové Swans, Nick Cave & The Bad Seeds nebo American Music Club. Hudba Bee and Flower vtahuje, obtáčí a svazuje jak velký pavouk s hypnotizujícím pohledem. Jednotlivé skladby mají až filmovou atmosféru, podmanivost, kterou mívali dříve například Tindersticks. Jsou aranžérsky vybroušené a zároveň prosté jen samoúčelného nakupení zvuků i nástrojů. Bee and Flower se pohybují v poklidných tempech, velkým obloukem se vyhýbají pseudoprogresivitě, ale svou nadčasovostí nepůsobí ani jako nějaké vykalkulované retro.

Bee and Flower jsou jako drahý parfém. Delikátní, ušlechtilý a rozhodně ne pro každého. Omamné melodie, uhrančivá atmosféra a medový vokál Dany Schechter. Kapela seskupená kolem této zpěvačky a basistky právě vydává třetí album Suspension, na kterém hostují Foetus (mj. Kronos Quartet), Toby Dammit (významněji spolupracoval třeba s The Residents, Swans a bubnoval jeden čas i s Iggy Popem), Martin Wenk z Calexico nebo Paul Watson ze Sparklehorse. Tuto vybranou společnost pak v nedávné historii kapely doplňují i další spolupracovníci ze světové extratřídy: bubeník Thomas Wydler (Nick Cave & The Bad Seeds) nebo kytarista Krisfof Hahn (Swans, Hugo Race). Klip ke skladbě I Know Your Name režíroval Josh Graham z Neurosis. A sama vedoucí osobnost kapely Dana Schechter, jejíž hlas místy výrazně připomíná PJ Harvey, hrála mj. s Michaelem Girou v Angels Of Light a také v proslulých American Music Club.

Novinka Suspension se rodila na pomezí obou světů Bee and Flower, Berlína i New Yorku. Dana Schechter je tentokrát ve svých melodiích i přednesu mnohem sebevědomější a dravější, album je obrovsky intenzivní a razantní. Bee and Flower model 2012 sálá živočišnou a dravou silou, skupina ovšem neztratila vůbec nic ze svého šarmu a elegance, kterými se pyšnila na předchozích albech. Kouzelná atmosféra zůstala, jen to světlo, které vždy probleskovalo mezi těžkými mraky, je nyní mnohem silnější a bolestně oslňuje. Bee and Flower natočili album na které se vyplatilo počkat. Nenechte si je ujít.


Rozhovor Letmo.net

Celé album k poslechu: SOUNDCLOUD

www.beeandflower.com

Vstupné: 120 Kč, společná vstupenka na Bee and Flower + DVA: 150 Kč

 
     
   

středa 9 / 20:00

DVA - Botanicula

křest dlouho očekávané adventury

Kapela DVA a studio Amanita Design, známé především díky hrám Samorost 1 & 2 a Machinarium, tento večer znovu spojí své síly, aby pokřtili svoji zbrusu novou hru s názvem Botanicula, kterou společně tvořili více než dva roky. Můžete se těšit na speciální živé vystoupení dua DVA a na veselé projekce ze hry hrané naživo přímo svými tvůrci.

Botanicula je nenáročná, veselá, dobrodružná hra vytvořená Jaromírem Plachým, studiem Amanita Design a nejen v Pardubicích dobře známým alternativním duem DVA, kteří jsou zodpovědní za hudbu a zvuky. Ve hře ovládáme pět hlavních hrdinů, podivných stromových potvůrek, kteří se snaží zachránit poslední semínko svého domovského stromu před zlovolnými parazity.

Za hudbu k Botanicule získali DVA v březnu letošního roku cenu Excellence in Audio na Independent Games Festivalu v San Franciscu v USA.

Akce se koná v rámci projektu AniLab 2012 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

www.2dva.cz ° www.botanicula.net

Vstupné: 100 Kč, společná vstupenka na Bee and Flower + DVA: 150 Kč

 
     
   

pátek 11 / 20:00

Václav Havel / Divadlo Na tahu:
Zahradní slavnost


Legendární hra Václava Havla v režii Andreje Kroba a v provedení Divadla Na tahu.

Pokud se postava Hamleta v Shakespearově dramatu stala věčnou pro své pochybnosti zda být či nebýt, hrdina první hry Václava Havla z roku 1963 přichází s typicky českou odpovědí.

Hrají: Petr Reidinger, Ivo Bureš, David Novák, Jana Zbortková, Martina Břeňová , David Bělohradský, Marek Šimon, Julie Válková a Milan Švehelka
Režie: Andrej Krob

První samostatná celovečerní hra Zahradní slavnost z roku 1963 svého autora podle slov Pavla Kohouta „katapultovala do světa". Hra napsaná s jazykovou virtuozitou, duchaplná, o které plně platí to, co řekl Havel sám o svých hrách z šedesátých let: „(...) jejich úhel pohledu prozrazuje jakousi radost; jejich demystifikační energie byla v podstatě veselá - jejich mentálním východiskem se spíše než osobní utrpení zdá být osvobodivá potřeba vysmát se všemu, co člověka - ať přímo či nepřímo - zotročuje a dusí a co si přitom tak hrozně zakládá na své důležitosti. "

Hlavní postava Zahradní slavnosti Hugo Pludek je člověk, která postavil svou kariéru na frázích a nakonec se v nich úplně ztratí. Na první pohled nesmyslné projevy však mají leckdy i racionální jádro: „jde jen o to, kdy je lépe víc být a míň nebýt a kdy naopak je lépe míň být a víc nebýt; ostatně ten, kdo příliš je, může brzy vůbec nebýt, a ten, kdo za určité situace umí do jisté míty nebýt, může zas o to lépe za jiné situace být. Nevím, jestli vy chcete víc být nebo víc nebýt, a kdy chcete být a kdy nebýt, ale já chci být pořád, a proto musím pořád tak trochu nebýt".

Podobné výroky odrážejí v zašifrované podobě společenský systém, který se honosil podílem na dynamickém pohybu dějin, ve skutečnosti však přešlapoval na místě. Ve hře je to vyjádřeno zejména rozdělením postav na zahajovače a likvidátory: Co jedni zahájí, druzí zlikvidují, ještě než se to stačí rozvinout do jakéhokoli tvaru. A tak pořád dokola. Stejný smysl naznačuje metafora šachové hry, kterou hraje Hugo Pludek sám se sebou. Když na jedné straně trochu vyhraje, na druhé prohraje a naopak. Nic se tedy neděje, žádný použitelný výsledek není na obzoru. Je pak jenom přirozené, že v takovém světě se sice hodně mluví, ale nic neříká. Přesně tak, jak to pro světové umění objevili protagonisté absurdního dramatu. Jenom s tím rozdílem, že Havel zde jako první objevil socialistickou variantu životní absurdity.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu , který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice


www.divadlonatahu.cz ° www.vaclavhavel.cz

Vstupné: 100 Kč, studentské: 70 Kč

 
     
   

sobota 12 / 19:00

Benefiční divadelně-improvizační zápas Pa.Le.Ťác.I. vs. výběr z ČR

Benefiční utkání pardubické České improvizační ligy mezi domácími Pa.le.Ťáky a jejich hosty.

O čem to je? Malinko o sportu, ale především o divadle. Dva týmy se navzájem střetnou v improvizacích na různodá témata. Cílem není se navzájem vyřadit, ale společně dokázat dotáhnout improvizaci do zdárného konce. Kulisy připomínají hokejový zápas. Rozhodčí a jeho dva pomocníci v pruhovaných a hráči v barevných dresech. Diváci mají k dispozici oficiální pravidla, kartičku na přidělování bodů hráčům a molitanovou pantofli na trestání rozhodčího.

Veškeré příjmy ze vstupného budou tentokrát věnovány pardubickému basketbalovému klubu vozíčkárů Wheelchair Basket Studánka Pardubice, o. s. Před zápasem proběhne od 17:30 prezentace zmiňovaného klubu vozíčkářů a beseda s jeho zástupci.

Akce se koná za finanční podpory projektu Think Big.


www.improliga.cz ° www.paletaci.cz


Vstupné: 80 Kč

 
     
    pondělí 14 / 19:00

Rihla (Cesta)

Projekce dokumentu s diskusí v rámci Multikulturního týdne.

Rihla znamená v arabštině „cesta za poznáním“. Symbolicky na ní vykročili i tři muslimští hrdinové dokumentu Terezy Engelové. Rihla ukazuje nejen, jaké to je, být muslimem v české společnosti, nastoluje i otázku: Je islám slučitelný s životem v západní společnosti?

Prostřednictvím mladých hrdinů, kteří se aktivně zapojili do natáčení, poznáváme mnohé, nejen o životě v menšině, ale i o nás, Češích samotných.

Dokument je součástí projektu „Národnost v Pubertě“ České televize a Alumni Engagement Innovation Fund (USA). Akce se koná v rámci třetího ročníku Multikulturního týdne.


www.multikulturnityden.cz

Vstup volný

 
     
   

úterý 15 / 18:00 až 20:00

Na vlnách Indie

Multikulturní týden.

Divadlo 29 se v úterní podvečer zahalí do indického sárí. Diváci si vychutnají všemi smysly atmosféru Indie. Večer vyvrcholí modní přehlídkou. Dr. Sandhu, vedoucí společnosti Elegance Indie, představí ve spolupráci s organizačním týmem Multikulturního týdne modely své firmy.

Akce se koná v rámci třetího ročníku Multikulturního týdne.

www.multikulturnityden.cz

Vstup volný

 
     
   

čtvrtek 17 / 20:00

Allstar Refjúdží Band

Gugar Manukjan - akordeon
Abdulrahman Kasem - oud, zpěv
Adam Koller / David Bartošek - bicí
Michael Romanyshyn - klarinet
Jindřich Krippner - klarinet, saxofon
Jana Svobodová - saxofon
Philipp Schenker - klarinet, zpěv
Jing Lu - housle, zpěv
Marian Leczó - kytara

Devítičlenná etno crossover dechovka aneb alternative jam band složený z umělců a hudebníků z Číny, Kurdistánu, Arménie, Slovenska, Švýcarska, Čech a USA. Allstar Refjúdží Band je kapela, která energicky vaří v jednom kotli balkánskou dechovku, ska, kurdský folk a pop, rap, klezmer, dixieland, čínskou operu, jazz i arménské melodie.

Pokud se styl kapely vůbec dá nějak zařadit, lze říci, že pod vedením amerického hudebníka Michaela Romanyshyna vznikla jedna z nejoriginálnějších tuzemských kapel tzv. world music. Obrovské nasazení hudebníků je kombinováno s humorem, nadsázkou, ironií a především sebeironií. Švýcar Philipp Schenker s Allstar Refjúdží Bandem zpívá: „ Chtěl jsem vám zpívat píseň, která vás rozpláče. Ale mám přízvuk. Chtěl jsem vám zpívat píseň, které se budete smát. Ale mám přízvuk .“

Přestože žánrových stylů se zde potkává nepřeberné množství, není to formou jejich výprodeje, ale lehkých stylových odkazů. Jako by dixieland narazil do balkánské dechovky a společně doputovaly do Česka. Ovšem s oklikou přes Čínu. A tahle transkulturní skrumáž je mimořádně zábavná! . Allstar Refjúdží Band, jehož domovskou scénou je pražské Divadlo Archa, vydal v roce 2009 u Indies MG svoje první album SPAS! Na rok 2012 chystá ASRB vydání nového CD s pracovním názvem Karaoke Europe.

Koncert je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion 2012 za finanční podpory statutárního města Pardubice.

www.asrb.cz

Vstupné: 150 Kč, studentské: 100 Kč

 
     
   

úterý 22 / 20:00

Handa Gote research & development: Mraky

Rodinná archeologie.

V další z prací, ve kterých se zabývá tzv. „malými dějinami”, se kolektiv Handa Gote research & development tentokrát obrací do vlastních soukromých archivů. Veronika Švábová pátrá v dějinách vlastní rodiny po důležitých momentech i zdánlivých maličkostech, které se v paměti rodinných příslušníků dochovaly až do dnešního dne a vytvářejí charakter rodinného společenství.

Mraky jsou subjektivní studií vlastní rodiny, prezentovanou v sérii obrazů bez kauzální souvislosti tak, jako fragmenty minulých událostí žijí i v naší paměti.

Jak naši předkové ovlivnili naše životy? Co nám řekli a co zamlčeli? Co z jejich životních osudů se opakuje i v těch našich? Jaké chyby znovu a znovu děláme stejně jako oni, aniž bychom se poučili? Co o nich vůbec víme a můžeme pochopit jejich činy? Kterou část naší osobnosti jsme po nich zdědili? Jaké informace nese naše tělo? A jak bude tohle tělo vypadat za 20 let, bude-li tady? Následky jakých činů nebo událostí si s sebou v životě neseme? Co si skutečně pamatujeme a co je už naše fantazie? Co dnes vlastně znamená rodina? A kdo ještě umí upéct „ mraky"?

Připravili: Veronika Švábová, Tomáš Procházka, Jakub Hybler, Robert Smolík, Jan Dörner

Délka:
70 min.
Představevení vznikalo m.j. v rámci rezidenčního pobytu v Divadle 29 v srpnu 2011.

Podpora: Motus - produkce divadla Alfred ve dvoře, Jedefrau, O.s. Terra Madoda, Divadlo 29, Ministerstvo kultury ČR, Institut světelného designu a Institut Intermédií ČVUT.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.


www.handagote.com

Vstupné: 100 Kč

 
     
   

středa 23 / 19:00

Petr Slabý: Rok konopí

Film skrze příběhy nemocných lidí léčících se konopím, rozhovory s vědci, politiky i úředníky mapuje problematiku využití konopí jako léku v České republice a poukazuje na jeho možnosti i meze. To vše na pozadí probíhajícího střetu svobody jednotlivce se zákony společnosti.

Petr Slabý / ČR / 2012 / 90 min.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2012. Tento projekt je realizován za podpory statutárního města Pardubice.

www.rokkonopi.cz

Vstupné: 70 Kč

 
     
   

pátek 25 / 20:00

Zdeněk Bína & Jan Urbanec:
Acoustic Project

Na sklonku roku 2009 se rozhodla ukončit svoji činnost jedna z nejrespektovanějších kapel české rockové scény -123min. Instrumentálně brilantní trio patřilo k nejzajímavějším tuzemským hudebním projektům. Kytarista a zpěvák kapely Zdeněk Bína se začal po rozpadu kapely naplno věnovat svému worldgroovovému projektu, který podle jeho vlastních slov nejlépe vyjadřuje hudbu, jež v něm přirozeně žije právě teď. Jeho spoluhráčem se v tomto novém akustickém projektu stal výjimečný basista Jan Urbanec. Vystoupení dua má ambice nadchnout fanoušky mnoha hudebních žánrů - počínaje jazzem a latinou, přes flamenco a blues po cikánské melodie a arabskou hudbu.

Samouk Zdeněk Bína se při utváření vlastního rukopisu inspiroval především jazzem a soulem sedmdesátých let. Jeho začátky jsou spojené s crossoverovými Walk Choc Ice, poté, co je opustil, začal improvizovat se svým kamarádem, bubeníkem Dominikem Tůmou. Nejprve v duu, posléze osudově posíleni o baskytaristu Fredrika Janáčka a pod názvem   -123 min., uváděli publikum k vytržení energickým mixem funky, jazzu a blues. Dnes jim patří neochvějná pozice domácí klubové stálice, na kontě mají alba Shooba Dooba, Try, Home?,   -123minXL Live, Mom a Dream a stovky odehraných koncertů. Zdeněk je kromě autorství hudby -123 min. podepsán i pod hudbou k animovanému filmu Piktogramy, na kytaru hraje svou skladbu také v Hřebejkově filmu Horem pádem. Podílel se také na Andělem oceněném albu elektronického projektu Mythematica.

www.zdenekbina.com

Vstupné: 140 Kč, studentské: 100 Kč

 
       
   

úterý 29 / 19:00

Divadlo Tří: Prasklá hřídel u sifonu

Komedie? Nejen o sifonu trpícím traumatem z prasklé hřídele, ale i o rotoru kladkostroje, který - zcela zadřen - závidí úplně zdravému alkalickému článku cestujícímu křížem krážem po Evropě. 

Tři jednoaktovky pardubického tří až šestičlenného divadla s vynikajícími herci a tajemníkem.

Úředničunina / Konverzační spektákl vytlačeného razítka.

Koho chleba jídáš, toho píseň zpívej! / Zbrusu nový kus Divadla Tří. Ve vlaku můžete potkat nejednu celebritu... a nafukovací, přírodně zbarvený koloušek není výjimkou.

Prasklá hřídel / Historická hypotéza s prvky polopravd i mýtů opírající se o zásadní kroniky těch kterých států, monarchií a veleříší s překvapivým poselstvím budoucím generacím.

Akce se koná v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.
a Ministerstva kultury ČR.


www.divadlotri.cz

Vstupné: 80 Kč

 
       
   

středa 30 / 19:00

Helena Třeštíková: Soukromý vesmír

Dějiny jedné rodiny v zatím nejdelším časosběrném projektu Heleny Třeštíkové. Film Soukromý vesmír natáčela 37 let, a zachytila tak v ohromující šíři život členů jedné obyčejné české rodiny od 70. let až do současnosti. Zatímco archivní záběry připomínají uměleckou kariéru Karla Gotta, významné okamžiky dobývání kosmu či zásadní politické proměny této země, deníky rodiny Kettnerových, které si po celou dobu pečlivě vedl otec rodiny Petr, nabízejí soukromou alternativu velkých dějin. Jako statisíce dalších Čechů i Kettnerovi v éře nesvobody soustředili pozornost na svůj „soukromý vesmír“. Fascinující cesta jejich životem je i díky tomu velmi optimistickým a zároveň dojemným svědectvím o důležité roli rodiny, o jedinečnosti a pestrobarevnosti lidského života a neustálém hledání jeho smyslu.

Helena Třeštíková / ČR / 2012 / 83 min.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2012. Tento projekt je realizován za podpory statutárního města Pardubice.

www.filmfuse.cz

Vstupné: 70 Kč