Program * květen 2014

úterý 6 / 11:00 –19:00


Sociocon

Mladí i starší sociální antropologové z Univerzity Pardubice představují svou činnost na 5. ročníku Socioconu - společné akci studentů, učitelů a příznivců Katedry sociálních věd. Akci tvoří krátké, živé přednášky a diskuse, do nichž se můžete zapojit. Z letošní pestré nabídky témat vybíráme: Přežili jsme Srebrenici, Nakolik jsi katolík?, Nemasová subkultura, Co napáchal neoliberalismus v Bolívii. Na otázku, co je Capoeira v Čechách, vám odpoví snímek Pavla Bobéra. Na Socioconu dále vystoupí mezinárodně respektovaná osobnost - Jeff Schonberg z Univerzity v San Franciscu. Alessandro Testa z Itálie pak popíše, jak na něho působí Česko. Sociocon je otevřený široké veřejnosti a vstup je zdarma.

Pořádá katedra sociálních věd Univerzity Pardubice.

Vstup volný

 
     
       

středa 7 / 19:00

Eva Brandová / Petr Janoš

Offcity architekti


Celý letošní ročník přednáškového cyklu Offcity architekti protíná téma rozvoje a plánování města a role městského architekta. Podobně jako v případě předchozí přednášky, tak i tentokrát nepůjde pouze o sebeprezentaci přednášejících, cílem setkání bude naopak otevřít širší diskusi nad otázkou funkce městského architekta či nad tím, jak rozvíjet a budovat image města. V rámci večera se pokusíme nahlédnout pod pokličku fungování dvou menších měst – Klatov a Roudnice nad Labem. Oba dnešní hosté, Eva Brandová z Klatov a Petr Janoš z Roudnice nad Labem, jsou architekti mladší generace, kteří funkci „městského architekta“ ve svém městě vykonávají více či méně externě, vedle této pozice totiž provozují svou vlastní praxi. Jaká je funkce architekta na menším městě? Pomáhá rodinné prostředí v prosazování kvalitních koncepcí nebo jde o čistě formální funkci? Může být městský architekt nápomocen v hledání tváře města? Realizují se architektonické soutěže i na meších městech? S jakým výsledkem? Přijďte se zapojit do diskuse.

www.offcity.cz

Pořádá o. s. Offcity ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Offcity 2014. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.

Vstupné: 50 Kč.

 
     
   

středa 14 / 20:00

Buchty a loutky: Cesta na Sibiř

Snová, zábavná i lehce bláznivá cesta za soby, šamany i krásnými Sibiřankami.

Cesta k sobě může být stejně namáhavá jako na sám konec světa. Na Sibiři svět končí, ale také tam něco začíná. Sobi se pasou mezi vyrudlými hvězdami a malé národy se upíjejí spolu s Rusy. Šamani na vás vyskakují po tuctech, ale jen jeden může být ten pravý. Jak ho, sakra, poznat. Ech, Jévočko, ech Anželo, pít se chce a plakat a smát se... Podle knihy Martina Ryšavého Cesty na Sibiř oceněné Magnesií literou hrají BaL loutkami z padesátých a těly ze šedesátých let.



“BaL si především s Ryšavého knihou pohrály, „rozházely“ ji a jako hrozinky si z ní vybraly to, co se jim otisklo do duše i co je bavilo nejvíc. A co si myslely, že bude bavit i diváky. A k tomu přidaly ještě vlastní fantazii, nadsázku a milé fórky a samozřejmě báječné výtvarné nápady, prostě svůj typický styl. BaL udělaly z Cest na Sibiř jen jednu - tak sedmdesátiminutovou, ale ta vážně stojí za to.” Jana Machalická, LN.

Režie: Marek Bečka / výtvarná spolupráce: Robert Smolík / hrají: Marek Bečka, Vít Brukner, Zuzana Bruknerová, Radek Beran / Lukáš Valiska.


www.buchtyaloutky.cz

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice..

Vstupné: 120 Kč
Ticketportal

 
     
   

čtvrtek 15 / 20:00

Allstar Refjúdží Band

Devítičlenná mezinárodní etno crossover dechovka aneb alternative jam band složený z umělců a hudebníků z Číny, Kurdistánu, Arménie, Slovenska, Švýcarska, ČR a USA.

Allstar Refjúdží Band je kapela, která energicky vaří v jednom kotli balkánskou dechovku, ska, kurdský folk a pop, rap, klezmer, dixieland, čínskou operu, polku, jazz i arménské melodie. Pokud se styl kapely vůbec dá nějak zařadit, lze říci, že pod vedením amerického hudebníka Michaela Romanyshyna a frontmana Philipa Schenkera vznikla jedna z nejoriginálnějších tuzemských kapel tzv. world music. Obrovské nasazení hudebníků je kombinováno s humorem, nadsázkou, ironií a především sebeironií. Švýcar Philipp Schenker s Allstar Refjúdží Bandem zpívá: „Chtěl jsem vám zpívat píseň, která vás rozpláče. Ale mám přízvuk. Chtěl jsem vám zpívat píseň, které se budete smát. Ale mám přízvuk.“



Přestože žánrových stylů se zde potkává nepřeberné množství, není to formou jejich výprodeje, ale lehkých stylových odkazů. Jako by dixieland narazil do balkánské dechovky a společně doputovaly do Česka. Ovšem s oklikou přes Čínu. A tahle transkulturní skrumáž je mimořádně zábavná! Allstar Refjúdží Band, jehož domovskou scénou je pražské Divadlo Archa, vydal v roce 2009 svoje první album Spas! V roce 2013 ASRB předskakovali britským Tiger Lillies na jejich pražském koncertu a vydali své druhé album pod názvem Kdo žere psy.

Koncert je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion 2014 za finanční podpory statutárního města Pardubice.


www.asrb.cz

Vstupné: 150 Kč (na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal

 
     
    sobota 17 / 19:00

Pa.Le.Ťác.I vs. KIŠ

Česká improvizační liga


Další pardubické utkání České improvizační ligy Pa.Le.Ťác.I vs. KIŠ (Praha). O čem to je? Malinko o sportu, ale především o divadle. Dva týmy se navzájem střetnou v improvizacích na různorodá témata. Cílem není

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.paletaci.cz

Vstupné: 100 Kč
Na tuto akci nepřijímáme rezervace. Předprodej proběhne v Klubu 29 v pátek 16. května od 17.30 do 18.30. Bližší informace: ipaletaci@gmail.com

 
     
   

středa 21 / 19:00

Olga

Miroslav Janek / ČR / 2014 / 87 min.

"Zpráva o sledování objekta, který odmítal vypovídat a dělal si, co chtěl."

Filmový portrét svérázné a výjimečné ženy Olgy Havlové, která zejména od 70. do 90. let 20. století sehrála významnou roli ve veřejném i soukromém životě. Její individuální příběh
vypovídá mnohé také o atmosféře tehdejší doby. Od tvůrců filmu Občan Havel.



Po filmu proběhne debata s režisérem snímku.


Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2014.

www.filmfuse.cz

Vstupné: 80 Kč
Ticketportal

 
     
   

čtvrtek 22 / 20:00

Nat Osborn Band (USA)

Neuvěřitelně energický mix funky, soulu, indie rocku, jazzu a reggae z Brooklynu.

Nat Osborne – zpěv, klávesy / Mike Parker – baskytara / Dustin Carlson – el. kytara / Damian Niewinski – bicí

I když mu je jen šestadvacet, Nat Osborn skládá a působí v kapelách už víc než deset let. Studoval tabla v Indii, klasickou kompozici v Nové Anglii, hrál na ulicích Budapešti nebo v zapadlých hospodách na irském pobřeží, skládal písně ve Španělsku, vyprodal kluby po celém New Yorku, procestoval skoro celou Evropu a Spojené státy, složil hudbu pro celovečerní film a byl deportován z Velké Británie. Ale teprve debutové album The King and the Clown vydané v roce 2011 vnímá jako svůj opravdový začátek.

V polovině roku 2011 zrušil Nat Osborn různé kapely a projekty, ve kterých působil, aby uskutečnil svou dávnou vizi: vždy chtěl vytvořit kapelu s velkým zvukem, obsahujícím prvky improvizace, ale přesto s pevným základem v odvážném písničkářství. S pomocí producenta Alexe Bilowitze mohl nahrát album, které dlouho hořelo v jeho nitru. Osbornův přístup odráží spřízněnost a současně konfrontaci jeho generace se širokým záběrem hudebních stylů – citlivost 21. století, která je dána možností nosit v kapse doslova celé knihovny hudby. Kapela s lehkostí mísí prvky rocku, reggae, funku, popu, dokonce i klezmeru či jazzu a vytváří vzrušující nový zvuk. Navzdory své nezařaditelnosti je tu ale jasná kontinuita, která vychází z Osbornova neustálého psaní a přesvědčivého a oduševnělého hlasu. Zvuk kapely čerpá stejně tak z Radiohead a Jeffa Buckleyho jako ze soulových velikánů Stevieho Wondera a Raye Charlese. Osborn sám je pak označován jako Rufus Wainwright funky.


Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2014 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.natosborn.com

Vstupné: 160 Kč (na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal

 
     
   

středa 28 / 20:00

Anička a letadýlko: Sólo pro Bedřicha

aneb od postmoderny k romantismu

Loutková črta, na kterou nesmí děti! Příběhem provází perverzní múza a tajemný Medvěd, který hraje na kytaru píseň, jejíž melodii nikdo neslyší. Bedřich chtěl zachránit svět, ale nakonec nezachránil ani sám sebe: „Umírám se svou věrnou Malrborkou na rtech, kterou sem za svůj posranej život ani nestih vykouřit.“ Máte pravdu, děj je místy smutný, ale celé představení je jinak veselé a intelektuálně nenáročné.



Divadlo Anička a letadýlko vychází z autorské divadelní tvorby, často využívá možností i nemožnosti divadla jednoho herce, spojuje prvky kabaretu, loutkového a předmětového divadla, hledá hranice mezi vtipem a trapasem, míchá divadelní žánry a dešťové kapky s blátíčkem, vtahuje diváka do děje...

Koncept, režie: Anička Duchaňová / dramaturgie: Petr Pola / hrají: Anička Duchaňová, Petr Pola

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

www.letadylko.cz

Vstupné: 100 Kč
Ticketportal

 
     
    pátek 30 / 20:00

Obelisk of Light ° And The Wiremen (USA)

Jediný koncert v ČR!

And The Wiremen je trio seskupené kolem newyorského multiinstrumentalisty Lynna Wrighta, který mimo jiné v květnu 2012 vystupoval v Divadle 29 s kapelou Bee & Flower. Lynn Wright se ve svém vlastním projektu And The Wiremen orientuje na písničkářskou tvorbu, ovšem se silným odérem tradiční barové hudby, jazzu, blues, ale i s ozvěnou hudby brazilské.

Wright se při nahrávání svého posledního alba obklopil úctyhodnou paletou muzikantů (mj. Tony Maimone z Pere Ubu či John Petrow z The Cloud Room), naživo ho pak doprovází trumpetista Paul Watson z legendárních Sparlekhorse a spoluhráč z Bee & Flower, violista Simon Goff.



Obelisk of Light
je sólový projekt Jana Kašpara, člena kultovní hradecké formace Pavilon M2 či krautrockových Enviro. V Obelisk of Light vytváří Kašpar hrou na kytaru a manipulací se širokou škálou efektů dlouhé meditativní dronové plochy, zvukové obelisky.

Koncert pořádá Seek Harbor Booking a Divadlo 29 v rámci projektu Etnoconnexion - tradice v pohybu za finanční podpory statutárního města Pardubice.

Vstupné: 150 Kč (na průkaz ISIC 50% sleva)
Koncert přeložený z 21. 2. - zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.

www.andthewiremen.bandcamp.com

 
     
   

sobota 31 / 20:00

Divadlo najt: Od A k B a zase zpět

Haló, tady Andy Warhol...” / repríza divadelního představení


Divadlo najt se inspirovalo osobností Andyho Warhola, světoznámého malíře a grafika s československými kořeny. Do přípravy představení o největším popartovém umělci se inscenační tým pustil v květnu. Nápad ale, jak říká scénáristka Jana Tichá, vznikl už před více jak 10 lety: „Myšlenka na divadelní hru se narodila už před 13 lety, a to po přečtení knihy Od A k B a zase zpět. Od té doby se nápad trochu pozměnil a nabyl na objemu, přidala jsem více informací o samotném Warholovi. Neodbytná myšlenka inscenaci dovést do konce přetrvala a dostala reálné rozměry až po setkání s těmi správnými lidmi, kteří utvářejí představení se mnou. Budu doufat, že jsem se 13 let nemýlila.”

Součástí inscenace je projekce v pop artovém stylu, kterou vytváří Michal Kudláček, autor mnoha hudebních klipů a režisér filmu Moloch. „Vyvážit pompu doby a osobni pohled na soukromí jednoho člověka a přitom netočit film, je velká výzva. Je to křehké jako hranice mezi kýčem a uměním Campbellovy polévky“, popisuje natáčení Kudláček.

Postavu Andy Warhola si v inscenaci Od A k B a zase zpět zahraje žena. Naďa Kubínková o zkoušení říká: „Co bylo na zkoušení nejtěžší? Blázníte? Úplně všechno! Zkuste si chodit, mluvit, tvářit se jako Andy Warhol, když vůbec nevíte, jaký byl. Bude to můj Andy a moje představa o něm. Nevěřím, že neměl emoce, že byl plachý a že se soustředil jenom na svou tvorbu. Byl to blázen, ale z masa a kostí. Možná z jiné planety.“

Divadlo najt: Od A k B a zase zpět

Hrají: Naďa Kubínková, Jana Tichá / režie: Divadlo najt (supervize Marie Kučerová) / projekce: Michal Kudláček / scénář: Jana Tichá (Jan Netušil, Michal Kudláček)

Akce se koná za podpory statutárního města Pardubice.

Vstupné: 100 Kč
Ticketportal