Program * květen 2015


úterý 5 / 19:00 / Divadlo 29

Šutry v kapsách

Projekce lotyšského animovaného filmu.

Lotyšsko, 20. léta minulého století. Anna, mladá, krásná a vzdělaná žena, se zamiluje do o třicet let staršího dobrodružného podnikatele. S manželstvím přichází žárlivost, a tak se podnikatel rozhodne svou ženu „schovat” v lese. Anna mu porodí osm dětí. O mnoho let později se mladá umělkyně Signe ptá svého otce, jak babička Anna zemřela…

Animovaný autorský snímek je ryze osobní výpovědí režisérky, která se potýká s dědičnou nemocí. V první části se na pozadí života své babičky dotýká nelehkého života v Lotyšsku během sovětské a německé okupace, aby se dále soustředila na ty členky rodiny, jež trpí stejným onemocněním.

Signe Baumane je nejen režisérkou, autorkou kreseb a scénáře, ale také vypravěčkou filmu, čímž s divákem navozuje přímý kontakt. Smutné a tíživé téma se jí podařilo uchopit s nadhledem, nadsázkou i humorem, aniž by snížila jeho upřímnost a naléhavost. Místy vtipný, místy smutný celovečerní debut lotyšské režisérky žijící v USA byl u nás premiérově uveden na MFF v Karlových Varech jako vůbec první animovaný film v hlavní soutěži, zde rovněž získal cenu kritiků..

Akce se koná v rámci projektu aniLAB 2015 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice u příležitosti Lotyšského kulturního festivalu.

Vstupné: 80 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal

 
   
     

středa 6 / 20:00 / Divadlo 29

Športniki: Gagarin!

Inscenace pojednává o životě a díle Jurije Alexejeviče Gagarina, prvního člověka ve vesmíru. Loutky, zpěvy, tance. A ke slovu přijdou i filmové týdeníky…

„Časem kdekdo Gagarina překoná. Ale nikdo se po letu tak neusměje na lidstvo a vesmír jako Jura Gagarin. A to je velmi důležité, daleko důležitější, než si dovedeme představit…“

Divadlo Športniki vzniklo v lednu 2011 v Mariboru. Jsou nejlepšími sportovci mezi divadelníky a nejlepšími divadelníky mezi sportovci. Řídí se krédem Sport je divadlo, divadlo je sport. Tuto myšlenku se jim ve Slovinsku již podařilo prosadit natolik, že slovinská vláda operativně zařadila ministerstvo kultury pod ministerstvo sportu. Podobný dlouhodobý cíl mají i v ČR. Soubor tvoří absolventi Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU v Praze a Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani.

Režie: Jakub Vašíček a kol.
Dramaturgie: Tomáš Jarkovský a kol.
Scénografie: Tereza Venclová
Hudba: Kolektiv
Světlo, zvuk: Bor Kos
Hrají: Adam Kubišta, Johana Vaňousová, Elena Volpi, Tomáš Jarkovský, Jakub Vašíček

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.sportniki.cz

Vstupné : 100 Kč
Ticketportal


 
   
 

čtvrtek 7 / 20:00 / Divadlo 29

Mlask + Monostop

Společný koncert pardubicko-chrudimské bubenické skupiny Mlask s electro groovy projektem Monostop podpořené mravenčími tamtamy skupiny Drum for Fun.

Mlask je originální bubenická show. Kapelu tvoří bubenické trio složené z absolventů pardubické konzervatoře (Vojtěch Kudrnáč, Filip Tománek a Jakub Štrba) a baskytarista Jiří Valdman. Repertoár kapely je složený převážně z vlastních skladeb, instrumentálních i zpívaných, ale i ze skladeb převzatých, podaných v osobitém aranžmá. Během vystoupení uslyšíte běžné bicí a perkusivní nástroje, ale barvitost koncertu doplní i nástroje alternativní.

Za projektem Monostop stojí Jiří Sedláček aka Sandy. Producent, remixer a dlouholetý bubeník někdejší funk-rockové skupiny Daen & the Groove Company přijíždí z Amsterdamu zpět na místo činu s ošoupaným kufrem naplněným sekvencery, kapesními syntezátory a analogovými efekty.

Pro Divadlo 29 si oba projekty připravily prokomponovaný koncert, během kterého se představí nejprve zvlášť, aby se poté spojili a předvedli společný set, plný rytmů elektronických i živých.

V rámci vystoupení Mlask se na pódiu objeví ještě speciální host, bubenická skupina Drum for Fun - mravenčí tamtamy, která se schází pod vedením Vojtěcha Kudrnáče.

Vstupné: 100 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal

 
   
 

středa 13 / 19:00/ Divadlo 29

Gottland

ČR, SR, Polsko / 2014 / 100 min.

„Podobnost se skutečnými událostmi či osobami není čistě náhodná.”

Gottland je netradiční pohled na 20. století. Povídkový film představuje svérázné osudy - milenecký vztah herečky Lídy Baarové s Josephem Goebbelsem, příběh létajícího spisovatele ve službách STB Eduarda Kirchbergera, baťovskou ideu pásové výroby i tragické rozhodnutí Zdeňka Adamce upálit se na protest proti fungování společenského systému. Film vznikl na motivy slavného knižního bestselleru Gottland od novináře Mariusze Szczygieła.



Režie: Viera Čákanyová, Petr Hátle, Rozálie Kohoutová, Lukáš Kokeš, Klára Tasovská.

Po projekci se plánuje debata.

www.filmfuse.cz

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2015 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

Vstupné: 80 Kč
Ticketportal

 
   
 

čtvrtek 14 / 18:00 / Divadlo 29

Lékaři bez hranic: svědectví z misí

Lékaři bez hranic jsou nezávislá mezinárodní humanitární organizace, která v téměř 70 zemích světa poskytuje akutní zdravotnickou pomoc lidem postiženým ozbrojenými konflikty, epidemiemi či přírodními katastrofami. Už od roku 1971 tato organizace ošetřuje oběti násilí, léčí nemocné bez přístupu ke zdravotní péči, provozuje mobilní kliniky v odlehlých oblastech, provádí očkovací kampaně a přináší svědectví o situaci lidí v nouzi.

Na besedě se spolupracovníkem Lékařů bez hranic se dozvíte více o tom, jak vypadá zahraniční mise, jak se pracuje v zemi, jejíž jazyku člověk nerozumí, jak přenést zkušenosti ze vzdálených zemí do běžného života doma, kde berou Lékaři bez hranic prostředky na financování svých projektů a řadu dalších zajímavých věcí.

Pořádají Lékaři bez hranic ve spolupráci s Divadlem 29.

Vstup volný

 
   
 

pátek 15 / 20:00 / Divadlo 29

Dagmar Voňková

„Vždycky, když byl pojmenován nějaký nový směr v hudbě, tak mě do té škatulky strčili, ale moc mi nepasovala,“ prozradila Dagmar Voňková v jednom rozhovoru. Do škatulky, kde by se tato první dáma české písně mohla cítit dobře, by mohli být přiřazováni ti, kteří se nehodí jinam – samorosti, experimentátoři, podivíni a umělečtí hazardéři v tom nejlepším slova smyslu. Dagmar Voňková by se tam potkala třeba s fyzickým básníkem Petrem Vášou, loutkářem a zpívajícím výtvarníkem Petrem Niklem, s minimalistickým mágem Oldřichem Janotou, ale i se zpěvákem nezhudebnitelných básní Michalem Jůzou. Se všemi, kteří mají ten velký dar, že nikoho nekopírují a jdou, běží či klopýtají po svých vlastních cestách. Dagmar Voňková je dokonce tak osobitá, že by snad ani nešlo zkoušet ji kopírovat.



Jazyk jejích textů, způsob zpěvu, tvorba melodií a vůbec celkový přístup k písním v sobě spojuje divošské kořeny českého lidového umění a nespoutanou hravost a hledačství. Dagmar Voňková dokáže hrát na kytaru na sto způsobů, nikdy v její hře nepocítíte samoúčel ani exhibici, všechno je přísně podřízeno atmosféře písně. Podobné je to i s jejím zpěvem – může být děsivě výhružný i nejjemněji laskající, slovo v jejích ústech nabývá váhy a jeho význam se proměňuje a dotváří množstvím odstínů. Dnes k jejím koncertům neodmyslitelně patří i popěvky inspirované přírodou, písně věnované například stromům, k nimž ji inspirovaly dlouhé procházky po okolí jejího domku v Pyšelích.

Koncert je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion - městský folklór za finanční podpory statutárního města Pardubice.

www.vonkova.cz

Vstupné: 120 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal

 
   
 

středa 20 / 9:00-18:15/ Divadlo 29

Sociocon

Sociální antropologové z Univerzity Pardubice představují svou činnost na 6. ročníku Socioconu. Tato společná akce studentů, učitelů a hostů Katedry sociálních věd přináší krátké filmy, živé přednášky a diskuse, do nichž se můžete zapojit. Letošní nabídka je různorodá: týká se především tématu, jak umíme žít s jinakostí, ať už se projevuje nábožensky (islám a islamofobie v České republice), kulturně (romská menšina), etnicky (etnické konflikty v Evropě), ideologicky (historické konstrukce druhých v Evropě 15. století), biosociálně (naše postoje k jiným živočišným druhům), sexuálně (konsenzuální praktiky BDSM) nebo třeba aktivismem sociálním (hnutí Food Not Bombs v Praze) či ekologickým (Hnutí Brontosaurus).

Sociocon je otevřený široké veřejnosti a vstup je zdarma.

Pořádá Katedra sociálních věd Univerzity Pardubice.

Vstup volný

 
   
  čtvrtek 21 / 19:00/ Divadlo 29

Offcity architekti: 4AM

V rámci cyklu přednášek Offcity architekti jsme se v roce 2015 rozhodli vás seznámit s několika, pro nás inspirativními, nezávislými platformami a spolky, jejichž hlavní oblastí zájmu je město, jeho veřejný prostor a architektura; skupinami lidí, kteří jsou iniciátory a aktivizátory dění ve svých městech. Tento ročník chceme koncipovat především jako dialog nad zajímavými tématy přibližujícími prostředí a důvody vzniku takovýchto skupin.

4AM Fórum pro architekturu a média je otevřená platforma experimentálních přístupů a různorodých aktivit týkajících se architektury, urbanismu, městského prostoru, současného umění a umění nových médií. Od ledna 2011 do prosince 2012 bylo 4AM Fórum pro architekturu a média provozovatelem Galerie architektury v Brně. Nyní provozuje kulturní prostor PRAHA/Fórum pro architekturu a média, ve kterém 4AM navazuje na svou předchozí činnost. Součástí prostoru je veřejná knihovna s odbornými publikacemi a periodiky o architektuře a současném umění. Jako přednáškový a výstavní prostor je PRAHA v Brně dějištěm odborných přednášek architektů a teoretiků, uměleckých intervencí, workshopů, happeningů, diskuzí a audiovizuálních projekcí. Jaké další aktivity jsou spojené s platformou 4AM? Jakou podporu mají ze strany města a je velikost města výhodou? Jaký je zájem o využívání prostorů, které spravují?

www.offcity.cz

Pořádá Offcity z. s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu OFFCITY 2015. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.


Vstupné: 50 Kč

 
   
 

pátek 22 / 20:00 / Divadlo 29

Nat Osborn Band (USA / PL)

Neuvěřitelně energický mix funky, soulu, jazzu, reggae a indie z Brooklynu se po roce vrací do Divadla 29, aby zahájil 6. ročník Multikulturního týdne v Pardubicích.

I když mu ještě nebylo třicet, Nat Osborn skládá a působí v kapelách už téměř 15 let. Studoval tabla v Indii, klasickou kompozici v Nové Anglii, hrál na ulicích Budapešti nebo v zapadlých hospodách na irském pobřeží, skládal písně ve Španělsku, vyprodal kluby po celém New Yorku, procestoval skoro celou Evropu a Spojené státy, složil hudbu pro celovečerní film a byl deportován z Velké Británie. Ale teprve debutové album The King and the Clown, vydané v roce 2011, vnímá jako svůj opravdový začátek.

V roce 2011 zrušil Nat Osborn různé kapely a projekty, ve kterých působil, aby uskutečnil svou dávnou vizi: vždy chtěl vytvořit kapelu s velkým zvukem, obsahujícím prvky improvizace, ale přesto s pevným základem v odvážném písničkářství. Kapela s lehkostí mísí prvky rocku, reggae, funku, soulu, popu, dokonce i klezmeru či jazzu a vytváří vzrušující nový zvuk, který čerpá stejně tak z Radiohead a Jeffa Buckleyho jako ze Stevieho Wondera a Raye Charlese. Osborn sám je pak označován jako Rufus Wainwright funky.



Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2015 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.natosborn.com

Vstupné: 150 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal

 
   
  sobota 23 / 18:00/ Divadlo 29

Vítejte v Itibu

Diskuse s projekcí v rámci festivalu Multikulturní týden 2015.

Filmová dokumentaristka Olga Špátová a Aleš Bárta přijali pozvání do diskusního večera a přiblíží nejenom unikátní projekt zdravotního střediska v keňském městečku Itibo, ale také život v Keni a své africké zkušenosti.

Součástí večera je promítání dokumentárního filmu Daleko za Sluncem, který v produkci HBO Europe natočila Olga Špátová. Snímek vypovídá o realitě, se kterou se čeští zdravotníci v Itibu denně setkávají, o jejich obětavosti a o přístupu Keňanů k životu.


Akci pořádá Centrum na podporu integrace cizinců ve spolupráci s Europe Direct Pardubice u příležitosti festivalu Multikulturní týden 2015.


Vstup volný

 
   
 

čtvrtek 28 / 20:00 / Divadlo 29

Divadlo DNO: Svět podle Fagi a kapela Její sen

Fagin facebookový kabaret.

Jednou se na Facebooku objevila komiksová postava Fagi. Divadlo DNO ji oslovilo a jako první může hrát její komiksy na divadle. Divoké písně, co nezařadíte, ale si na ně zařádíte. Ujeté loutky, co ujely a vás tu nechaly. Slovní smyčky, co se na nich jde oběsit. Kabaret, improvizace, písně, humor, zběsilost i v srdci. A nakonec kapela Její sen!

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.divadlodno.cz

Vstupné: 100 Kč
Ticketportal