Program * květen 2016


středa 4. / 19:00 / Divadlo 29

KineDok: 6 kroků od sebe

Film je inspirovaný Milgramovou teorií "Šesti stupňů odloučení", která předpokládá, že jsou všichni lidé na světě spojeni řetězcem šesti sobě navzájem známých osob. Tvůrci se snaží rozklíčovat tento řetězec mezi dvěma náhodně vybranými protagonisty - Martynou, mladou polskou punkrockerkou z Waršavy a Marcem Antoniem, farmářem z malé vísky v Mexiku. Snímek 6 kroků od sebe sleduje každodenní úsilí protagonistů a snaží se odhalit jejich pravou tvář. Jsme si ve stále se zmenšujícím světě opravdu blíž? Spojuje nás všechny stejná touha po lásce, uznání, kariéře, přátelství a spokojeném životě?

KineDok je unikátní filmový klub a alternativní distribuční platforma, která pod hlavičkou Institutu dokumentárního filmu vznikla v roce 2015 a do které je od počátku zapojené také Divadlo 29.

Polsko, 2014, 81 min., režie: Bartosz Dombrowski, v původním znění s titulky.

www.kinedok.net

vstupné 40 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
     
       

pátek 6 / 20:00 / Divadlo 29

Už jsme doma • Tomáš Vtípil

Kapela Už jsme doma oslavila nedávno tři křížky a po dlouhé době zavítá do D29! Jako support se představí Tomáš Vtípil z DG 307.

Jedna z klíčových kapel druhé generace českého alternativního rocku Už jsme doma vloni oslavila třicet let od založení. UJD jsou jednou z nejznámějších českých kapel ve světě, hráli téměř ve čtyřiceti zemích. Kapela vznikla v Teplicích v roce 1985. Asi po půl roce do kapely přišli Miroslav Wanek a Romek Hanzlík z legendární punkové skupiny FPB. Hudba UJD je již od počátků punkově přímočará, přitom však velmi rafinovaně propracovaná po kompoziční i textové stránce. Živá vystoupení navíc oplývají nespoutanou energií. Pokud jde o stylovou charakteristiku, je velmi obtížné ji zařadit, jak v ČR, tak v zahraničí není nic podobného k nalezení. Jisté jsou punkové kořeny a vliv avantgardní hudby v podání hnutí Rock in Opposition, The Residents nebo Magmy.

Při příležitosti 30. výročí založení Už jsme doma vydal na podzim label Indies nejlepší skladby za celou historii kapely na albu Tři křížky.




Před UJD zahraje Tomáš Vtípil společně s bubeníkem Petrem Fučíkem. Program bude vycházet z Vtípilova alba Syntax Error. Tomáš Vtípil je brněnský multiinstrumentalista, skladatel filmové (např. Pouta) a scénické hudby a člen řady uskupení napříč hudebními žánry. Jeho sólová elektroakustická tvorba se vyznačuje nadhledem a vymyká se žánrovým klišé. S bubeníkem Petrem Fučíkem jej kromě účinkování v kapele Čvachtavý lachtan a progresivním elektro duu cs_zvuk v poslední době pojí zejména angažmá v undergroundové legendě DG 307.




Koncert Tomáše Vtípila pořádá Divadlo 29 v rámci projektu Electroconnexion 2016 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.uzjsmedoma.cz www.vtipil.cz

Vstupné: 180 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost


 
     
   

úterý 10 / 9:00-18:20 / Divadlo 29

Sociocon

Sociální antropologové z Univerzity Pardubice představují svou činnost na 7. ročníku Socioconu – společné akci studentů, učitelů a hostů Katedry sociálních věd. Akci tvoří krátké filmy, živé přednášky a diskuze, do nichž se můžete zapojit. Letošní nabídka je různorodá. Týká se především identity v pohybu, ať už tím pohybem je národotvorná dynamika na Taiwanu, vylučování druhých v médiích či ve školství, kabylská migrace, nebo dynamika skupinových sebeprezentací u Irokézů či tádžických Pamírců. Součástí sociálního pohybu jsou i čeští hipsteři. A v pohybu je samotné liberální vymezování politiky. Sociocon je otevřený široké veřejnosti.

Pořádá Katedra sociálních věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.

vstup volný
FB událost

 
     
   

středa 11 / 19:00 / Divadlo 29

Tajemství Divadla Sklep aneb Manuál na záchranu světa

Dokumentární snímek neotřelým způsobem představí fenomén divadla Sklep, jednoho z nejoriginálnějších českých souborů, který letos oslaví své 45. narozeniny. Vypráví o jeho tajemství, historii a současnosti i principech jeho obdivuhodně dlouholeté existence a soudržnosti. V postupném odkrývání toho, kdo jsou lidé ze Sklepa, co je samotný Sklep a jaký je jeho příběh, vyjde najevo, že má své tajemné mysterium, které může být klíčem k záchraně současného zdivočelého světa zmítaného krizí a chaosem. Film je složený z autentických výpovědí, situací skutečných i hraných, divadelních scének, vědeckých experimentů a animací.

ČR, 2016, režie: Olga Dabrowská, 90 min. Po projekci se plánuje debata.

www.filmfuse.cz

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2016 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

Vstupné: 80 Kč
Ticketportal:

FB událost

 
     
   

čtvrtek 12 / 20:00 / Divadlo 29

Cyrille Oswald Quartet (CZ/NL)

Mezinárodní kvartet balancující na pomezí moderního jazzu, worldmusic a alternativní hudby.

Cyrille Oswald – saxofony
David Dorůžka – akustická a el. kytara
Tomáš Liška – kontrabas
Dano Šoltis – bicí

Kvartet nizozemského saxofonisty, hráče na didgeridoo a další dechové nástroje Cyrilla Oswalda vznikl roku 2007 v Holandsku. O rok později, byla založena jeho česká verze s jedněmi z nejlepších mladých muzikantů v České Republice – kytaristou Davidem Dorůžkou (dvojnásobný držitel ceny Anděl za jazzové album roku), bubeníkem Dano Šoltisem (Vertigo Quintet, Lenka Dusilová) a basistou Tomášem Liškou (Pente, Milokraj).

Repertoár skupiny je z velké většiny tvořen vlastními skladbami Cyrilla Oswalda, jehož skladatelský rukopis je znám svou eklektičností. Stylová pestrost plná překvapivých momentů, invenční aranže a stoprocentní nasazení jednotlivých hudebníků činí z Cyrille Oswald Quartetu nejen ojedinělý příklad více než zdařilé spolupráce českých muzikantů s holandským saxofonistou, ale i kapelu, jejíž hudba snese evropská měřítka. Hudba tohoto souboru by se dala nazvat postmoderním jazzem a čerpá z mnoha dalších hudebních oblastí - worldmusic, alternativní hudby nebo moderní vážné hudby.



Cyrille Oswald vystudoval Královskou konservatoř v Haagu. Vydal čtyři autorská alba a učinkoval na množství festivalů po celém světě. Je členem holandských souborů New Rotterdam Jazz Orchestra a Cubop City Big Band nebo mezinárodního projektu The Osmosis, kde kombinuje dechové nástroje s elektronikou a videem.

David Dorůžka od čtrnácti let účinkoval s předními hudebníky na české jazzové scéně. Studoval skladbu a improvizaci na Berklee College of Music v Bostonu. Po dokončení studií natočil v New Yorku CD Hidden Paths, které získalo ocenění Anděl jako deska roku 2004. Vedle vlastního tria je členem kapely Milokraj a spolupracuje s celou řadou hudebníků z ČR i zahraničí.

Tomáš Liška studoval hru na kontrabas na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. Se zpěvačkou Martou Töpferovou založil projekt Milokraj, spolupracuje s italským bandoneonistou Daniele DiBonaventurou a působí v mezinárodních kapelách jako je kvintet Pénte nebo Invisible Quartet.

Dano Šoltis je členem kapely Lenky Dusilové a zakládajícím členem skupiny Vertigo. Studoval prestižní Hudební Akademie v Katowicích. Spolupracuje s řadou dalších osobností na české hudební scéně (Dunajská vlna, -123min., Points Septet, O. Štveráček Quartet, Yvonne Sanchéz a další).


Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.cyrilleoswald.com

Vstupné: 150 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:

FB událost

 
     
   

pátek 13 / 20:00 / Divadlo 29
PRO NEMOC ZRUŠENO - náhradní termín včas oznámíme.

Divadlo na tahu / René Levínský: Skif

Pokus o vaňkovku. Jednoaktovka z prostředí běloruských disidentů.

autor: René Levínský
Hrají: Ilona Semrádová, Karel Beseda a Ivo Bureš
Režie: Andrej Krob

Úspěšný pokus autora navázat na  Havlovy „vaňkovy“. Hra o setkání dvou přátel z „různých břehů“ v jedné kavárně v běloruském Minsku nad nenadálou nabídkou diktátora. A také o statečných lidech z okruhu běloruské CHARTY 97.

Jednoaktovou hru Skif s podtitulem Pokus o vaňkovku napsal René Levínský k pětasedmdesátinám režiséra Andreje Kroba. Levínský si vybral pro tuto hru téma běloruských disidentů. Setkání novinářky, jejíž muž z politických důvodů emigroval do Londýna, s českým rodinným přítelem v anonymní rižské restauraci evokuje mnohými atributy Havlovy jednoaktové hry. Zasazení do této formy však v žádném případě není násilné. Situace matky, opoziční novinářky, a jejího režimem postihovaného a později exulovaného muže je bezesporu inspirováno situací, ve které se ocitl někdejší kandidát na běloruského prezidenta Andrej Sannikov a jeho žena Iryna Khalip. Oproti vzpomínkovému Julkovi, se tak divák ocitá v bolestné přítomnosti. Aktuálnost a propojenost tématu nejen s Českou republikou, ale i s Divadlem Na tahu, je o to větší, že jeden z posledních dopisů, který Václav Havel před svou smrtí napsal, byl adresován právě Sannikovovi a dalším běloruským disidentům. Hra Skif však neřeší ani tak běloruskou politiku, jako spíš mezilidské vztahy tiše nahlodávané totalitním režimem Alexandra Lukašenka. Rozhovor novinářky s postavou rodinného přítele kulminuje na hranici přátelského rozhovoru dvou lidí, kteří se po dlouhý čas neviděli, a snahy o rychlé vyřešení dlouhodobě neřešitelného problému nesvobody.


Divadlem na tahu byli pojmenováni vyznavači divadelních her Václava Havla, kteří se koncem roku 1974 a v průběhu roku 1975 scházeli nad textem tehdy již zakázané Havlovy Žebrácké opery, aby ji později předvedli třem stovkám diváků v hospodském divadelním sále v Horních Počernicích. Iniciátorem a režisérem této svérázné světové premiéry zakázaného českého autora byl tehdejší jevištní mistr v Divadle Na zábradlí Andrej Krob. V letech 1991-1998 Divadlo na tahu postupně uvádělo v Divadle Na Zábradlí další Havlovy hry. Některé z nich, jako například Horský hotel nebo Spiklenci, byly v tehdejším Československu uvedeny poprvé. Krobovo zaujetí absurdním divadlem pochází ze 60. let minulého století, kdy pod vedením tehdejšího šéfa činohry Jana Grossmana pracoval jako jevištní mistr v Divadle Na zábradlí.

Ačkoliv se Divadlo na tahu během své existence soustředilo především na hry Václava Havla, uvádělo také jiné autory podobné krevní skupiny, jako jsou Eugene Ionesco, Samuel Beckett nebo A. P. Čechov. Ze současných autorů to jsou především René Levínský a Vlastimil Třešňák. Významná byla spolupráce DNT s duchovně spřízněnými divadelními společnostmi - například s Bilbo Compagnie nebo hradeckými Nejhodnějšími medvídky.

Uvádíme místo původně plánovaného představení Nejhodnější medvídci: Poincarého domněnka.

Pořádá Terra Madoda z.s ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury a statutárního města Pardubice.

www.divadlonatahu.cz

Vstupné: 120 Kč

 
     
   

středa 18 / 20:00 / Divadlo 29

Transitory Museum of Minds (CZ/DK/SVN) + ACT Trio (AT/SK/USA)

Nevšední a neopakovatelný zážitek plný napětí, vzrušení a překvapení v podobě koncertu dvou mezinárodních improvizačních trií.

Transitory Museum of Minds:
Christian Balvig (DK) - piano, syntezátor
Dre Hocevar (SVN) - bicí
Michal Wróblewski (CZ) - saxofony

Mezinárodní trio Transitory Museum of Minds vystupuje od jara 2015. Hraje improvizovanou hudbu využívající mnoho hudebních i mimohudebních referencí, které všechny tři hráče spojují. Hudba, kterou společně vytvářejí je intenzivní, plná kontrastů, dynamických zvratů a momentů překvapení.

Christian Balvig je dánský pianista a skladatel, který studoval na RMC v Kodani a nyní pokračuje na různých školách ve Skandinávii, kde studuje speciální skladatelský program. Komponuje hudbu pro různé orchestry a ansámbly a vede několik svých souborů, jako např. Streams of Eyebeams nebo Nancarrow Trio.

Dre Hocevar je slovinský bubeník žijící v New Yorku, kde také vystudoval prestižní New School. Vystupuje s různými tělesy a spolupracuje s hudebníky jako jsou například Joe Morris, Nate Wooley, nebo Steve Lehmann.

Michal Wróblewski je saxofonista a skladatel z ČR žijící v Norsku. Kromě čtyř svých autorských projektů E Converso, Swomp, Kiap a Michal Wróblewski Ensemble se věnuje i různým dalším improvizačním tělesům. Natočil a vydal dvě alba s kapelami Mocca Malacco a E Converso a v letošním roce vydává další, tentokrát s norským projektem Kiap.

www.drehocevar.com www.christianbalvig.dk www.wroblewski.cz

ACT Trio:
Miro Tóth (SK) – saxofony
George Cremaschi (USA) – kontrabas, elektronika
Didi Kern (AT) – bicí

Prermiérový koncert improvisingového tria složeného ze tří generačně rozdílných hudebníků, kteří se každý po svém věnují hudebním projektům z oblasti jazzu, soudobé vážné hudby, sound artu, experimentální hudby a volné improvizace.Trio ACT vzniklo spontánně při jednom z koncertů Pražského improvizačního orchestru, v němž jeho aktéři působí.

Miro Tóth je jedna z nejvýraznějších skladatelských osobností mladé generace na Slovensku. Studoval hru na klavír a saxofon a kompozici bratislavské VŠMU. Jako autor složil tři konceptuální opery, vede proměnlivý 60-ti členný symfonický orchestr Frutti di Mare a soubor Musica Falsa et Ficta, které se věnují kolektivní improvizaci.

Didi Kern hraje především rockovou, improvizovanou a elektronickou hudbu. Od devadesátých let je členem kapel Bulbul nebo Fuckhead. Spoluzaložil skupinu Broken Heart Collector a mezi jeho spoluhráče patří například Philipp Quehenberger, Mats Gustafsson, Ken Vandermark, Georg Graewe, Franz Hautzninger.

George Cremaschi je americký kontrabasista, skladatel a hudební experimentátor žijící v ČR. Založil mezinárodní elektroakustický projekt KRK a Pražský improvizační orchestr a podílí se na celé řadě projektů na pomezí experimentální elektroakustické hudby, improvisingu, současného tance a performance. Jako interpret se věnuje skladbám L. Andriessena, A. Braxtona, J. Cage, M. Feldmana, Ch. Minguse nebo K. Pendereckého.


www.utvilklingsang.sk www.georgecremaschi.com

Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2016 za finanční podpory Ministerstva kutury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

Vstupné: 140 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
     
    čtvrtek 19 / 20:00 / Divadlo 29
PRO NEMOC ZRUŠENO - náhradní termín včas oznámíme.

Taneční divadlo Honzy Pokusila: Čtyři body - quadrum

Pohybové představení královehradeckého Tanečního divadla Honzy Pokusila.

V
šichni máme čtyři body, jsou naší oporou i naší jistotou. V nich rosteme, žijeme, vzkvétáme, prospíváme. Jsou to stěny, roční období, elementy, věkové etapy, struny, základní geometrické prvky, fáze vztahu, svobodná umění, nohy židle, dohody, souhvězdí.

Složení kvadrivia lze pokládat za studium čísel a jejich vztahu k fyzickému rozměru času: aritmetika je čisté číslo, geometrie je číslo v prostoru, hudba číslo v čase a astronomie číslo v časoprostoru. Jsme součástí pohybu, hudby, prostoru a času.

Jsme stejně velicí, pohybujeme se, nehýbeme se, naše velikosti se mění. Je to jen hra. Mezi čtyřmi lidmi, mezi čtyřma očima.

Režie a choreografie: Honza Pokusil
živá hudba: Jitka Jägrová
kostýmy: Honza Pokusil
světelný design: Tomáš Roček
tančí a hrají: Barbora Machová Křováčková, Veronika Dlouhá, Jitka Jägrová, Štěpán Mach

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.


www.honzapokusil.cz


Vstupné: 100 Kč

Předprodej:

 
     
   

sobota 21 / 19:00 / Divadlo 29

Pa.Le.Ťác.I. vs. Golden Kids (výběr legend improvizace)

Česká improvizační liga - zápas v divadelní improvizaci

O čem to je? Malinko o sportu, ale především o divadle. Dva týmy se navzájem střetnou v improvizacích na různorodá témata. Cílem není se navzájem vyřadit, ale společně dokázat dotáhnout improvizaci do zdárného konce. Rozhodčí a jeho dva pomocníci v pruhovaných a hráči v barevných dresech. Diváci mají k dispozici kartičku na přidělování bodů hráčům a pantofli na trestání rozhodčího.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.improliga.cz

Vstupné: 120 Kč
Předprodej: Vino-thé-ka, Perštýnská 40 (www.vino-the-ka.cz) . od 16. do 20. května 2016, denně od 16.00
Na tuto akci nepřijímáme rezervace.
FB událost

 
   
   

pondělí 23 / 19:00 / Divadlo 29

KineDok: Miss Roma ve škole

Snímek, který je uváděn v rámci festivalu Multikulturní týden, sleduje tři romské dívky na cestě za sebepoznáním během studia na střední škole.

Každé léto se pár statečných dívek přihlásí do soutěže krásy, aby soutěžilo o titul Miss Roma. Ale co když jejich snem není ulovit manžela, ale úspěšně dokončit střední školu, najít si práci a postarat se samy o sebe? Musí najednou zvládat školní úkoly, Facebook, závěrečné zkoušky i milostný život. Většina jejich vrstevnic má dítě a neexistuje nikdo, kdo by jim ukázal jinou životní cestu. Dokáží si udržet svůj sen až do jeho splnění?

KineDok je unikátní filmový klub a alternativní distribuční platforma, která pod hlavičkou Institutu dokumentárního filmu vznikla v roce 2015 a do které je od počátku zapojené také Divadlo 29.

Chorvatsko, 2015, 82 min., režie: Vesna Cudic, v původním znění s titulky.

www.kinedok.net

Vstup volný


 
     
   

středa 25 / 16:00-18:00 / laboratoř Bujón

Animace v Bujónu: Babylon

Znáte ten příběh? Kdysi dávno prý stála Babylonská věž, která měla sahat až do nebe. V Bibli se praví, že vyrostla po potopě světa, v čase, kdy všichni lidé byli jednotní a hovořili společným jazykem. Jenže ouha, když Bůh zjistil, že věž nevznikla k jeho oslavě, nýbrž pro slávu člověka, rozehnal lid po celé zemi a rozdělil dosud jediný lidský jazyk na nespočet řečí...

Podaří se nám v Bujónu najít klíč k tomuto prastarému jazyku? Najít společná slova? Animační dílna o naruby, skrz a pozpátku propletených obrázcích a slovech ve francouzštině i jiných jazycích s Veronikou Doutlíkovou, Bárou Quaiserovou a Šárkou Zahálkovou v laboratoři Bujón Divadla 29 u příležitosti festivalu Multikulturní týden 2016.

Dílna je otevřena pro max. 15 osob, rezervace na e-mailu: klub@divadlo29.cz

Dílna se koná v rámci projektu aniLAB 2016 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

Vstup volný


 
       
   

středa 25 / 19:00 / Divadlo 29

Rabínův kocour

Animovaný příběh vyprávěný z pohledu kocoura, který zažívá neskutečná dobrodružství díky svému starému pánovi. Snímek vznikl podle slavného komiksového románu Joanna Sfara (mj. filmy Prorok a Serge Gainsbourg) a jeho děj se odehrává ve 20. letech minulého století v Alžíru.

Rabín Sfar žije se svou dcerou Zlabyí, hlučným papouškem a darebáckým kocourem, který ovládá lidskou řeč. Rabín dostane zprávu, že musí složit zkoušku z francouzštiny, aby si udržel své postavení. Kocour podá pomocnou packu, ale ztrácí svou výhodu. Jejich nový přítel, ruský malíř, doufá, že najde africký Jeruzalém. Podaří se mu přesvědčit rabína, moudrého arabského šejka, excentrického ruského multimilionáře a kocoura, aby se s ním vydali na dobrodružnou cestu...

Francie / Rakousko, 2011, 100 min., režie: Antoine Delesvaux, Joann Sfar, v původním znění s titulky.

Akce se koná ve spolupráci s Alliance Française de Pardubice u příležitosti festivalu Multikulturní týden 2016.

Vstup volný

 
       

 

˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙