Program * květen 2017


úterý 2 / 19:00 / Divadlo 29

Nezevli jen tak

Offcity architekti / architektonické intervence
Zuzana Kučerová, Eva Kubjátová, Jana Kusbachová, Julie Machačová


Letošní cyklus přednášek Offcity architekti věnujeme architektonickým intervencím, často dočasným instalacím, které kladou otázky a pokouší se reagovat na aktuální témata spjatá s veřejným prostorem. Autory takových intervencí bývají architekti, umělci, ale i architektonická studia a různé spolky a neformální skupiny. Veřejný prostor je otevřeným komunikačním kanálem, tím nejpřirozenějším, avšak bohužel možná nejvíce opomíjeným.

Spolek Nezevli jen tak je skupinou mladých architektek a lektorek, které v roce 2013, ještě v době svých studií, společně uspořádaly workshop v Srbsku u Berouna. Chtěly si odpočinout od papírů a vizualizací a ověřit studentské vize v realitě. Od té doby uskutečnily několik dalších workshopů např. v Berouně, Koněprusích, Nižboře a nyní pracují na realizaci dalšího v Neratovicích. Jejich workshopy nejsou pouze uskutečněním studentských vizí a zkouškou z manuální práce, jde rovněž o zapojení místních obyvatel do procesu navrhování. Jak takové workshopy probíhají? Jaké jsou jejich výsledky? Jaká je zkušenost z participačních procesů s veřejností? Nejen to bude tématem přednášky a následné diskuse.


Pořádá Offcity z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu OFFCITY 2017. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.

www.offcity.cz

vstupné: 50 Kč
FB událost

 
     
       

čtvrtek 4 / 14:00-19:30 / Divadlo 29

Sociocon 2017 – Zranitelní a mocní

Katedra sociálních věd FF UPa a její příznivci předloží veřejnosti nejzajímavější výsledky své práce. Uslyšíte, jak české ženy konvertují k islámu; jak ukrývat a přetvářet svou identitu na internetu; jaký výzkum provádí studenti a učitelé pro pardubický magistrát a čím pomáhají městu i jeho zranitelným občanům. Dovíte se, jaké to je studovat na Tchaj-wanu. Profesorka Lale Yalcin-Heckmannová nás provede vůněmi tureckého obchodu růžovým olejem. Paní Anna Červeňáková bude diskutovat s publikem o svých zahraničních zkušenostech. Nabídneme i etnografický film. Akci ukončí studentské divadlo na vesele srdceryvné téma.


Pořádá Katedra sociálních věd Filozofické fakulty Univerzity Pardubice.

ksv.upce.cz

vstup volný
FB událost


 
     
   

sobota 6 / 10:00-18:00 / Automatické mlýny + Divadlo 29

Osmi milimetry

Filmově-dokumentační dílna s filmovým experimentátorem Ondřejem Vavrečkou.

Budeme pracovat s klasickým filmovým materiálem šíře 8mm, okem filmaře odhalovat a zaznamenávat skryté vrstvy paměti areálu pardubických Automatických mlýnů. Co natočíme, to společně vyvoláme, na závěr dílny promítneme a uschováme pro budoucí generace molů, myší a snad i lidí kdesi v útrobech mlýnů.


Ondřej Vavrečka (* 1980) je filmař, experimentátor, doktorand FAMU v Praze, pedagog, teoretik, praktik, hudebník i zručný šič. Miloš Vojtěchovský, historik umění a audiovizuální umělec, jeho snímky nazývá tekutými asamblážemi, spojenými z barvitých srostlic obrazů, textů, promluv, hudby, zvuků a veřejných i tajných znaků. Stěžejním filmovým nástrojem je mu střih. Skrze něj uspořádává velmi rozmanitý audiovizuální materiál, hledá a odhaluje nové významy.

Po workshopu promítneme od 19:30 Ondřejův poslední film De Potentia Dei , který vyhrál na loňském mezinárodním jihlavském festivalu cenu pro nejlepší český experimentální dokument.

Počet účastníků: ideálně 6 osob, max. 10 ve věku ideálně od 15 let výš.

Na workshop je nutné se registrovat.

Vííce informací a přihlašení: sarka@offcity.cz, tel.: 732 436 722

Vstup volný.

Workshop je realizován ve spolupráci Offcity z.s., Divadla 29 a Menu z. s. v rámci projektů Offcity 2017 a aniLAB 2017 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice ,Nadace české architektury a statutárního města Hradec Králové .

www.menumusic.cz

FB událost

 
     
   

sobota 6 / 21:00 – 02:00 / Automatické mlýny

Baba Vanga

Koncertní showcase progresivního labelu Baba Vanga, který proběhne v Automatických mlýnech v rámci přehlídky audiovizuálního umění MENU LABoratory.

Vydavatelství Baba Vanga vzniklo v roce 2013 jako přirozené rozšíření projektu Easterndaze, který mapuje podhoubí hudebních scén střední a východní Evropy. Na kazetovém labelu za poslední čtyři roky vyšlo 19 releasů.
My máme nyní díky pěti živým koncertům a následnému DJ setu exkluzivní možnost prolétnout během jednoho večera jeho eklektickým katalogem!

Új Bála (HU) ° Noise technař Gábor Kovács vydal svoje album Boka na labelu BV začátkem roku 2016 a obdobně jako u jeho předešlých, většinou samo-vydaných releasů, s ním sklízí uspěch nejenom u kritiky, ale i na klubovém parketu.

Střed světa je projekt eluzivního nejmenovaného českého hudebníka/kolážisty. Jeho specifický hudební svět, ve kterém staví rytmy, aby je vzápětí hned rozbil, nemá přímé referenční body a ani je nechce mít.



Maciej Maciagowski (PL) vytváří své rytmy na moduláru na základě euklidovské formule, pričemž vyslední zvuk by se dal přirovnat k vaporwave s prvky IDM a glitchu.

Ken Ganfield (CZ/US) ° Detailně propracované a zvukově bohaté modulární kompozice amerického expata Kena Ganfielda jsou pohlcujícím a hypnotickým zážitkem.

Corazón de Robota + gnd (MEX/SK) ° Jako speciální host labelu se představí Chilanka Constanza Piňa se svojí strhujíci sonickou psychedelií v kolaboraci se spoluzakladatelem labelu gnd.

Lcia (SK) ° DJ set spoluzakladatelky labelu BV, publicistky a hudebnice Lucie Udvardyové.

www.babavan.ga

Showcase pořádá Divadlo 29 ve spolupráci s MENU z.s. v rámci projektu Electroconnexion 2017 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje, statutárního města Pardubice a a statutárního města Hradec Králové.

symbolické vstupné: 50 Kč
FB událost

 
     
   

neděle 7 / 10:00 – 19:30 / Automatické mlýny + Divadlo 29

Automatické mlýny jako hudební nástroj

Unikátní nahrávací workshop v prostředí Automatických mlýnů s hudebními producenty Ondřejem Ježkem a Federselem, který se koná v rámci přehlídky MENU LABoratory.

Během jednodenní fieldrecordingové dílny budeme vnímat areál Mlýnů především ušima. Budeme nahrávat zvuky kovových konstrukcí, dlouhé dozvuky v hlavní mlýnici, praskot dřevěných podlah, zachytíme zvukovou atmosféru tobogánového skladu, dílny i nádvoří. Společně se pak navečer pokusíme v D29 sestříhat a následně před hlavním koncertním blokem LABoratory v Mlýnech odprezentovat krátké skladby či zvukové koláže, naši sluchovou zkušenost Mlýnů.

Ondřej Ježek je frontmanem kapely OTK, člen skupin Gurun Gurun a Nesbitts, kolektivu Silver Rocket a především jeden z nejzajímavějších českých hudebních producentů. Jeho studiem jáMOR prošla snad všechna podstatná jména tuzemské alternativní scény.

Tomáš Procházka aka Federsel je hudebník, improvizátor, zvukový umělec, producent a performer. Je členem divadelního uskupení Handa Gote a řady hudebních projektů.

Workshop je vhodný pro zvídavé laiky i pro amatérské hudebníky, zvukaře či intermediální a (post)konceptuální umělce.




Maximální počet účastníků je 10 osob.

Vezměte si s sebou uzavřená nebo polouzavřená sluchátka a pokud máte, tak i kapesní záznamové zařízení. Po předchozí domluvě můžeme nahrávadlo nebo stereofonní mikrofon zapůjčit .

Na workshop je nutné se přihlásit. Bližší info a přihlášení: sarka@offcity.cz


Workshop pořádá Divadlo 29 ve spolupráci s Offcity z.s. a MENU z.s. v rámci projektů Electroconnexion 2017 a OFFCITY 2017 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje, statutárního města Pardubice , Nadace české architektury a statutárního města Hradec Králové.

www.noise.cz/jamor www.federsel.blogspot.cz

kurzovné: 200 Kč
FB událost

 
     
   

pátek 12 / 20:00 / Divadlo 29

Hm...

Pražská skupina Hm... je jedním z unikátů české hudební scény. Nejen svou nadstylovostí, hravou poetikou, ale také prací s odkazem domácí i světové poezie.

Marek Doubrava – kytary, piano, zpěv / Viktor Ekrt – housle, basová kytara, zpěv / Filip Nebřenský – basová kytara, dechové nástroje, zpěv / Jaroslav Noga – bicí, zpěv

Kořeny hravého a originálního hudebního uskupení Hm... sahají do roku 1994, kdy tehdejší kytarista Tata Bojs Marek Doubrava začal zkoušet vlastní písničky společně s kamarádem Viktorem Ekrtem. V následujícím roce se už pod hlavičkou Hm... bavili svými rozpustile hravými koncerty.

Vedle autorských textů měli ve skladbách Hm..., uhnízděných někde mezi folkem a nevšedním rockovým písničkářstvím, už od počátků své místo také básničky klasiků české i zahraniční poezie: Seiferta, Ortena, Wolkera, Sovu, Blatného, Apollinaira nebo Rimbauda. Často vážnou látku dokáží Hm... proměnit pomocí hudby v zážitek, který zcela překračuje hranice poezie. Skupina odhaluje v notoricky známých textech „meziřádková” místa, zvýrazňuje je citlivými aranžemi a často si prostě jenom dělá legraci. Skupina Hm… vydala doposud pět řadových alb, zatím poslední s názvem Lovu zdar, vyšlo na podzim roku 2013.



www.skupina.hm

vstupné: 150 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Přeložený koncert z 26. 1. 2017 – zakoupené vstupenky zůstavají v platnosti.
Ticketportal:
FB událost

 

 
     
   

úterý 16 / 17:00 a 19:00 / Divadlo 29

Babylon v lavicích + Freedom to Mary

Babylon v lavicích (od 17:00, dokumentární film, Francie, 2014, 89 min., režie Julie Bertuccelli)
Je jim něco mezi jedenácti a patnácti lety, pocházejí z Irska, ze Senegalu, z Maroka, Brazílie či z Číny a právě dorazili do Francie. 24 studentů z 24 různých zemí čeká společný rok v adaptační třídě jedné pařížské střední školy. Na pozadí značně multikulturního prostředí sledujeme nevinnost, nadšení a vnitřní zmatek mladých lidí, kteří uprostřed začátku nového života vyvracejí některé zažité stereotypy a dávají nám naději na lepší budoucnost.

Freedom to Mary (od 19:00, dokumentární film, USA, 2016, 86 min., režie: Edward Rosenstein)
Kampaň, která se před 32 lety někomu mohla jevit jako nerealizovatelná, se v průběhu let stala jedním z nejdůležitějších bojů za práva LGBTQ komunity. Celkovým výsledkem práce organizace Freedom to Marry je 22 států světa, kde za posledních 15 let byly povoleny sňatky osob stejného pohlaví.



www.francouzstina-pardubice.cz

Pořádá Divadlo 29 ve spolupráci s Alliance Française de Pardubice a Jsme fér!. Akce se koná v rámci festivalu Multikulturní týden 2017.

Vstup volný

 

 
     
   

středa 17 / 20:00 / Divadlo 29

Tara Fuki

Koncert nezaměnitelných Tara Fuki. Dvě dámy, dvě violoncella, dva hlasy, hudba z pavoučích vláken.


Na podzim roku 2000 se na české hudební scéně objevil nový fenomén, violoncellové duo Tara Fuki. Tvoří jej zpívající violoncellistky Andrea Konstankiewiczová (hrála mj. v kapelách BOO a Rale) a Dorota Barová. Ta v současné době paralelně s Tara Fuki vystupuje s kapelami Vertigo,DoMa Ensemble a Kuzmich Orchestra. Tara Fuki vydaly doposud pět autorských alb.



Hudba Tara Fuki je naprosto svébytná, křehce dynamická, výrazově velmi bohatá, obohacená o otisky různých hudebních stylů s příchutí dálek. Ve své hudbě i textech se Tara Fuki nechaly inspirovat poetikou nocí a snů, které chápou jako extrakt podvědomí. Hudební styl Tara Fuki se vymyká jakémukoli přímočarému zařazení, ale zcela jistě prahne po komunikaci s vnímavým a otevřeným posluchačem. Jejich skladby nejsou ani tak o slovu, i když velmi poetickém, jako spíše o pocitu, o atmosféře, náladě, o snaze postihnout nezachytitelný okamžik plynutí času. A o to se obě zpívající violoncellistky snaží po svém a naprosto věrohodně.

Koncert se koná v rámci projektu Etnoconnexion za finanční podpory statutárního města Pardubice.

www.tarafuki.eu

Vstupné: 160 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
     
   

pátek 19 / 20:00 / Divadlo 29

Divadlo Na tahu / René Levínský: Skif

Levínského variace havlovské „Vaňkovky“ v režii dvorního Havlova režiséra Andreje Kroba. Hra o setkání dvou přátel z „různých břehů“ v jedné kavárně v běloruském Minsku nad nenadálou nabídkou diktátora.


Jednoaktovou hru Skif s podtitulem Pokus o Vaňkovku napsal René Levínský k pětasedmdesátinám režiséra Andreje Kroba. Levínský si vybral pro tuto hru téma běloruských disidentů. Setkání novinářky, jejíž muž z politických důvodů emigroval do Londýna, s českým rodinným přítelem evokuje mnohými atributy Havlovy jednoaktové hry. Zasazení do této formy však v žádném případě není násilné. Situace matky, opoziční novinářky, a jejího režimem postihovaného a později exulovaného muže je bezesporu inspirováno situací, ve které se ocitl někdejší kandidát na běloruského prezidenta Andrej Sannikov a jeho žena Irina Chalip. Hra Skif však neřeší ani tak běloruskou politiku, jako spíš mezilidské vztahy tiše nahlodávané totalitním režimem Alexandra Lukašenka.

Pořádá Terra Madoda z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

vstupné: 120 Kč
Ticketportal:
FB událost

 
   
    úterý 23 / 20:00 / Divadlo 29

Mabiisi (BF/GH/FR)

Setkání špičkového rappera z Burkina Faso s virtuózním hráčem na kologo z Ghany a vynikajícím francouzským perkusistou. Koncert jakých je u nás k vidění jen pomálu. Poprvé v ČR!!!


Art Melody (Burkina Faso) – rap, zpěv
Stevo Atambire (Ghana) – kologo, zpěv
Numa Lacroch (FR) – perkuse

Setkání dvou kultur ze současné západní Afriky v ojedinělé fúzi tradiční hudby ze severní Ghany s moderním rapem a hip hopem z Burkina Faso. Hudba tohoto tria vás rozhodně nenechá sedět na místě a přesvědčí vás o tom, že i s minimálními prostředky se dá dělat strhující hudba sršící energií, entuziasmem a euforií.



Mabiisi znamená v nářečí severní Ghany a v jazyce Mooré z Burkina Faso totéž: bratři vzešlí z jedné matky. Mabiisi je slovo, které svedlo dohromady dva hudebníky ze zemí, které přes svou kulturní blízkost, byly na dlouhou dobu odděleny koloniálními hranicemi – virtuózního hráče na západoafrickou dvoustrunnou loutnu kologo Steva Atambireho a vycházející hvězdu afrického hip hopu, rappera, který si říká Art Melody. Písně, které Mabiisi hrají, spojují lidové hudební tradice kmene Mossi z Burkina Faso a Fafra ze severní Ghany, se syrovým hip hopem a dalšími hudebními trendy dnešních urbánních subkultur. Mezi muzikanty Mabiisi dokonale funguje to, čemu se říká hudební chemie, jejich koncerty jsou živelné, bezprostřední a plné euforie, která se spolehlivě přenáší na publikum po několika prvních taktech jejich hudby a neopouští je až do konce. Pardubice budou vedle Prahy a Brna jediným místem, na kterých se skupina Mabiisi v rámci evropského turné zastaví.

Koncert je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion za finanční podpory statutárního města Pardubice.

www.mabiisi.com

Vstupné: 180 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

   
   

středa 24 / 19:00 / Divadlo 29

Nechte zpívat Mišíka

Celovečerní dokument Jitky Němcové o životním příběhu Vladimíra Mišíka.

Vladimír Mišík patří k zásadním osobnostem české populární hudby. Svou tvorbou ovlivnil celou generaci umělců z hudebního, výtvarného i literárního světa. Je spoluzakladatelem kapely Blue Effect a přes čtyřicet let hraje s kapelou Etc. Film je složen z mozaiky jeho vzpomínání, písní, dobových i osobních archivů, z rozhovorů s kolegy, blízkými přáteli a rodinou. Střídání fiktivního prostoru na „Mišíkově planetce“ s realitou na planetě Zemi pak do filmu vnáší rytmus, vtip, hravost a vřelou lidskost.



ČR / 2017 / 100 min.

www.filmfuse.cz

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2017 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

Vstupné: 90 Kč
Ticketportal:


   

 

˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙