Offcity architekti / architektonické intervence
Zuzana Kučerová, Eva Kubjátová, Jana Kusbachová, Julie Machačová
Letošní cyklus přednášek Offcity architekti věnujeme architektonickým intervencím, často dočasným instalacím, které kladou otázky a pokouší se reagovat na aktuální témata spjatá s veřejným prostorem. Autory takových intervencí bývají architekti, umělci, ale i architektonická studia a různé spolky a neformální skupiny. Veřejný prostor je otevřeným komunikačním kanálem, tím nejpřirozenějším, avšak bohužel možná nejvíce opomíjeným.
Spolek Nezevli jen tak je skupinou mladých architektek a lektorek, které v roce 2013, ještě v době svých studií, společně uspořádaly workshop v Srbsku u Berouna. Chtěly si odpočinout od papírů a vizualizací a ověřit studentské vize v realitě. Od té doby uskutečnily několik dalších workshopů např. v Berouně, Koněprusích, Nižboře a nyní pracují na realizaci dalšího v Neratovicích. Jejich workshopy nejsou pouze uskutečněním studentských vizí a zkouškou z manuální práce, jde rovněž o zapojení místních obyvatel do procesu navrhování. Jak takové workshopy probíhají? Jaké jsou jejich výsledky? Jaká je zkušenost z participačních procesů s veřejností? Nejen to bude tématem přednášky a následné diskuse.
Pořádá Offcity z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu OFFCITY 2017. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.
Sociocon 2017 – Zranitelní a mocní
Katedra sociálních věd FF UPa a její příznivci předloží veřejnosti nejzajímavější výsledky své práce. Uslyšíte, jak české ženy konvertují k islámu; jak ukrývat a přetvářet svou identitu na internetu; jaký výzkum provádí studenti a učitelé pro pardubický magistrát a čím pomáhají městu
i jeho zranitelným občanům. Dovíte se, jaké to je studovat na Tchaj-wanu. Profesorka Lale
Yalcin-Heckmannová nás provede vůněmi tureckého obchodu růžovým olejem. Paní Anna Červeňáková bude diskutovat s publikem o svých zahraničních zkušenostech. Nabídneme
i etnografický film. Akci ukončí studentské divadlo na vesele srdceryvné téma.
Pořádá Katedra sociálních věd Filozofické fakulty Univerzity Pardubice.
sobota 6 / 10:00-18:00 / Automatické mlýny + Divadlo 29
Osmi milimetry
Filmově-dokumentační dílna s filmovým experimentátorem Ondřejem Vavrečkou.
Budeme pracovat s klasickým filmovým materiálem šíře 8mm, okem filmaře odhalovat a zaznamenávat skryté vrstvy paměti areálu pardubických Automatických mlýnů. Co natočíme, to společně vyvoláme, na závěr dílny promítneme a uschováme pro budoucí generace molů, myší a snad i lidí kdesi v útrobech mlýnů.
Ondřej Vavrečka (* 1980) je filmař, experimentátor, doktorand FAMU v Praze, pedagog, teoretik, praktik, hudebník i zručný šič. Miloš Vojtěchovský, historik umění a audiovizuální umělec, jeho snímky nazývá tekutými asamblážemi, spojenými z barvitých srostlic obrazů, textů, promluv, hudby, zvuků a veřejných i tajných znaků. Stěžejním filmovým nástrojem je mu střih. Skrze něj uspořádává velmi rozmanitý audiovizuální materiál, hledá a odhaluje nové významy.
Po workshopu promítneme od 19:30 Ondřejův poslední film De Potentia Dei , který vyhrál na loňském mezinárodním jihlavském festivalu cenu pro nejlepší český experimentální dokument.
Počet účastníků: ideálně 6 osob, max. 10 ve věku ideálně od 15 let výš.
Na workshop je nutné se registrovat.
Vííce informací a přihlašení: sarka@offcity.cz, tel.: 732 436 722
Vstup volný.
Workshop je realizován ve spolupráci Offcity z.s., Divadla 29 a Menu z. s. v rámci projektů Offcity 2017 a aniLAB 2017 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice ,Nadace české architektury a statutárního města Hradec Králové .
sobota 6 / 21:00 – 02:00 / Automatické mlýny Baba Vanga Koncertní showcase progresivního labelu Baba Vanga, který proběhne v Automatických mlýnech v rámci přehlídky audiovizuálního umění MENU LABoratory.
Vydavatelství Baba Vanga vzniklo v roce 2013 jako přirozené rozšíření projektu Easterndaze, který mapuje podhoubí hudebních scén střední a východní Evropy. Na kazetovém labelu za poslední čtyři roky vyšlo 19 releasů. My máme nyní díky pěti živým koncertům a následnému DJ setu exkluzivní možnost prolétnout během jednoho večera jeho eklektickým katalogem! Új Bála (HU) ° Noise technař Gábor Kovács vydal svoje album Boka na labelu BV začátkem roku 2016 a obdobně jako u jeho předešlých, většinou samo-vydaných releasů, s ním sklízí uspěch nejenom u kritiky, ale i na klubovém parketu.
Střed světa je projekt eluzivního nejmenovaného českého hudebníka/kolážisty. Jeho specifický hudební svět, ve kterém staví rytmy, aby je vzápětí hned rozbil, nemá přímé referenční body a ani je nechce mít.
Maciej Maciagowski (PL) vytváří své rytmy na moduláru na základě euklidovské formule, pričemž vyslední zvuk by se dal přirovnat k vaporwave s prvky IDM a glitchu.
Ken Ganfield (CZ/US) ° Detailně propracované a zvukově bohaté modulární kompozice amerického expata Kena Ganfielda jsou pohlcujícím a hypnotickým zážitkem.
Corazón de Robota + gnd (MEX/SK) ° Jako speciální host labelu se představí Chilanka Constanza Piňa se svojí strhujíci sonickou psychedelií v kolaboraci se spoluzakladatelem labelu gnd.
Lcia (SK) ° DJ set spoluzakladatelky labelu BV, publicistky a hudebnice Lucie Udvardyové.
Showcase pořádá Divadlo 29 ve spolupráci s MENU z.s. v rámci projektu Electroconnexion 2017 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje, statutárního města Pardubice a a statutárního města Hradec Králové.
Unikátní nahrávací workshop v prostředí Automatických mlýnů s hudebními producenty Ondřejem Ježkem a Federselem, který se koná v rámci přehlídky MENU LABoratory.
Během jednodenní fieldrecordingové dílny budeme vnímat areál Mlýnů především ušima. Budeme nahrávat zvuky kovových konstrukcí, dlouhé dozvuky v hlavní mlýnici, praskot dřevěných podlah, zachytíme zvukovou atmosféru tobogánového skladu, dílny i nádvoří. Společně se pak navečer pokusíme v D29 sestříhat a následně před hlavním koncertním blokem LABoratory v Mlýnech odprezentovat krátké skladby či zvukové koláže, naši sluchovou zkušenost Mlýnů.
Ondřej Ježek je frontmanem kapely OTK, člen skupin Gurun Gurun a Nesbitts, kolektivu Silver Rocket a především jeden z nejzajímavějších českých hudebních producentů. Jeho studiem jáMOR prošla snad všechna podstatná jména tuzemské alternativní scény.
Tomáš Procházka aka Federsel je hudebník, improvizátor, zvukový umělec, producent a performer. Je členem divadelního uskupení Handa Gote a řady hudebních projektů.
Workshop je vhodný pro zvídavé laiky i pro amatérské hudebníky, zvukaře či intermediální a (post)konceptuální umělce.
Maximální počet účastníků je 10 osob.
Vezměte si s sebou uzavřená nebo polouzavřená sluchátka a pokud máte, tak i kapesní záznamové zařízení. Po předchozí domluvě můžeme nahrávadlo nebo stereofonní mikrofon zapůjčit .
Na workshop je nutné se přihlásit. Bližší info a přihlášení: sarka@offcity.cz
Workshop pořádá Divadlo 29 ve spolupráci s Offcity z.s. a MENU z.s. v rámci projektů Electroconnexion 2017 a OFFCITY 2017 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje, statutárního města Pardubice , Nadace české architektury a statutárního města Hradec Králové.
Pražská skupina Hm... je jedním z unikátů české hudební scény. Nejen svou nadstylovostí, hravou poetikou, ale také prací s odkazem domácí i světové poezie.
Marek Doubrava – kytary, piano, zpěv / Viktor Ekrt – housle, basová kytara, zpěv / Filip Nebřenský – basová kytara, dechové nástroje, zpěv / Jaroslav Noga – bicí, zpěv
Kořeny hravého a originálního hudebního uskupení Hm... sahají do roku 1994, kdy tehdejší kytarista Tata Bojs Marek Doubrava začal zkoušet vlastní písničky společně s kamarádem Viktorem Ekrtem. V následujícím roce se už pod hlavičkou Hm... bavili svými rozpustile hravými koncerty.
Vedle autorských textů měli ve skladbách Hm..., uhnízděných někde mezi folkem a nevšedním rockovým písničkářstvím, už od počátků své místo také básničky klasiků české i zahraniční poezie: Seiferta, Ortena, Wolkera, Sovu, Blatného, Apollinaira nebo Rimbauda. Často vážnou látku dokáží Hm... proměnit pomocí hudby v zážitek, který zcela překračuje hranice poezie. Skupina odhaluje v notoricky známých textech „meziřádková” místa, zvýrazňuje je citlivými aranžemi a často si prostě jenom dělá legraci. Skupina Hm… vydala doposud pět řadových alb, zatím poslední s názvem Lovu zdar, vyšlo na podzim roku 2013.
vstupné: 150 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva) Přeložený koncert z 26. 1. 2017 – zakoupené vstupenky zůstavají v platnosti.
Ticketportal: FB událost
úterý 16 / 17:00 a 19:00 / Divadlo 29
Babylon v lavicích + Freedom to Mary
Babylon v lavicích (od 17:00, dokumentární film, Francie, 2014, 89 min., režie Julie Bertuccelli)
Je jim něco mezi jedenácti a patnácti lety, pocházejí z Irska, ze Senegalu, z Maroka, Brazílie či z Číny a právě dorazili do Francie. 24 studentů z 24 různých zemí čeká společný rok v adaptační třídě jedné pařížské střední školy. Na pozadí značně multikulturního prostředí sledujeme nevinnost, nadšení a vnitřní zmatek mladých lidí, kteří uprostřed začátku nového života vyvracejí některé zažité stereotypy a dávají nám naději na lepší budoucnost.
Freedom to Mary (od 19:00, dokumentární film, USA, 2016, 86 min., režie: Edward Rosenstein)
Kampaň, která se před 32 lety někomu mohla jevit jako nerealizovatelná, se v průběhu let stala jedním z nejdůležitějších bojů za práva LGBTQ komunity. Celkovým výsledkem práce organizace Freedom to Marry je 22 států světa, kde za posledních 15 let byly povoleny sňatky osob stejného pohlaví.
Pořádá Divadlo 29 ve spolupráci s Alliance Française de Pardubice a Jsme fér!. Akce se koná v rámci festivalu Multikulturní týden 2017.
Vstup volný
středa 17 / 20:00 / Divadlo 29
Tara Fuki
Koncert nezaměnitelných Tara Fuki. Dvě dámy, dvě violoncella, dva hlasy, hudba z pavoučích vláken.
Na podzim roku 2000 se na české hudební scéně objevil nový fenomén, violoncellové duo Tara Fuki. Tvoří jej zpívající violoncellistky Andrea Konstankiewiczová (hrála mj. v kapelách BOO a Rale) a Dorota Barová. Ta v současné době paralelně s Tara Fuki vystupuje s kapelami Vertigo,DoMa Ensemble a Kuzmich Orchestra. Tara Fuki vydaly doposud pět autorských alb.
Hudba Tara Fuki je naprosto svébytná, křehce dynamická, výrazově velmi bohatá, obohacená o otisky různých hudebních stylů s příchutí dálek. Ve své hudbě i textech se Tara Fuki nechaly inspirovat poetikou nocí a snů, které chápou jako extrakt podvědomí. Hudební styl Tara Fuki se vymyká jakémukoli přímočarému zařazení, ale zcela jistě prahne po komunikaci s vnímavým a otevřeným posluchačem. Jejich skladby nejsou ani tak o slovu, i když velmi poetickém, jako spíše o pocitu, o atmosféře, náladě, o snaze postihnout nezachytitelný okamžik plynutí času. A o to se obě zpívající violoncellistky snaží po svém a naprosto věrohodně. Koncert se koná v rámci projektu Etnoconnexion za finanční podpory statutárního města Pardubice.
Vstupné: 160 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal: FB událost
pátek 19 / 20:00 / Divadlo 29
Divadlo Na tahu / René Levínský: Skif
Levínského variace havlovské „Vaňkovky“ v režii dvorního Havlova režiséra Andreje Kroba.
Hra o setkání dvou přátel z „různých břehů“ v jedné kavárně v běloruském Minsku nad nenadálou nabídkou diktátora.
Jednoaktovou hru Skif s podtitulem Pokus o Vaňkovku napsal René Levínský k pětasedmdesátinám režiséra Andreje Kroba. Levínský si vybral pro tuto hru téma běloruských disidentů. Setkání novinářky, jejíž muž z politických důvodů emigroval do Londýna, s českým rodinným přítelem evokuje mnohými atributy Havlovy jednoaktové hry. Zasazení do této formy však v žádném případě není násilné. Situace matky, opoziční novinářky, a jejího režimem postihovaného a později exulovaného muže je bezesporu inspirováno situací, ve které se ocitl někdejší kandidát na běloruského prezidenta Andrej Sannikov a jeho žena Irina Chalip. Hra Skif však neřeší ani tak běloruskou politiku, jako spíš mezilidské vztahy tiše nahlodávané totalitním režimem Alexandra Lukašenka.
Pořádá Terra Madoda z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.
vstupné: 120 Kč
Ticketportal: FB událost
úterý 23 / 20:00 / Divadlo 29
Mabiisi (BF/GH/FR)
Setkání špičkového rappera z Burkina Faso s virtuózním hráčem na kologo z Ghany a vynikajícím francouzským perkusistou. Koncert jakých je u nás k vidění jen pomálu. Poprvé v ČR!!!
Art Melody (Burkina Faso) – rap, zpěv
Stevo Atambire (Ghana) – kologo, zpěv
Numa Lacroch (FR) – perkuse
Setkání dvou kultur ze současné západní Afriky v ojedinělé fúzi tradiční hudby ze severní Ghany s moderním rapem a hip hopem z Burkina Faso. Hudba tohoto tria vás rozhodně nenechá sedět na místě a přesvědčí vás o tom, že i s minimálními prostředky se dá dělat strhující hudba sršící energií, entuziasmem a euforií.
Mabiisi znamená v nářečí severní Ghany a v jazyce Mooré z Burkina Faso totéž: bratři vzešlí z jedné matky. Mabiisi je slovo, které svedlo dohromady dva hudebníky ze zemí, které přes svou kulturní blízkost, byly na dlouhou dobu odděleny koloniálními hranicemi – virtuózního hráče na západoafrickou dvoustrunnou loutnu kologo Steva Atambireho a vycházející hvězdu afrického hip hopu, rappera, který si říká Art Melody. Písně, které Mabiisi hrají, spojují lidové hudební tradice kmene Mossi z Burkina Faso a Fafra ze severní Ghany, se syrovým hip hopem a dalšími hudebními trendy dnešních urbánních subkultur. Mezi muzikanty Mabiisi dokonale funguje to, čemu se říká hudební chemie, jejich koncerty jsou živelné, bezprostřední a plné euforie, která se spolehlivě přenáší na publikum po několika prvních taktech jejich hudby a neopouští je až do konce. Pardubice budou vedle Prahy a Brna jediným místem, na kterých se skupina Mabiisi v rámci evropského turné zastaví.
Koncert je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion za finanční podpory statutárního města Pardubice.
Vladimír Mišík patří k zásadním osobnostem české populární hudby. Svou tvorbou ovlivnil celou generaci umělců z hudebního, výtvarného i literárního světa. Je spoluzakladatelem kapely Blue Effect a přes čtyřicet let hraje s kapelou Etc. Film je složen z mozaiky jeho vzpomínání, písní, dobových i osobních archivů, z rozhovorů s kolegy, blízkými přáteli a rodinou. Střídání fiktivního prostoru na „Mišíkově planetce“ s realitou na planetě Zemi pak do filmu vnáší rytmus, vtip, hravost a vřelou lidskost.
Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2017 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.