Přehlídka nejlepších prací studentů a profesorů, které Katedra sociální a kulturní antropologie spolu se svými zahraničními hosty předloží veřejnosti. Elena Soler promluví o tom, jak sdílení mateřského mléka v muslimské komunitě v Barceloně prolamuje pojmové hranice mezi výživou a biologickou reprodukcí. Původní Američan v živé performanci ukáže, jak se cítí člověk, který překročil kulturní hranici. Mezioborovou spolupráci s architekty doloží Hana Synková se studenty, kteří zkoumali, jak revitalizovat zanedbané městské domy v pardubické Husově ulici. Hranice mezi žánrem etnologie a detektivky ve své nové knize prakticky testuje Tomáš Boukal. Kontury antipsychiatrického hnutí ve světě mapuje Adi Hasanbašić. Vztahy bez hranic panující mezi některými mladými gayi; svět českých youtuberů; postřehy ze studijní stáže na Tchaj-wanu; výstava fotografií vlčíma očima; filmy i studentské divadlo. Bez hranic.
Pořádá Katedra sociální a kulturní antropologie Univerzity Pardubice.
Pátý ročník interaktivní přehlídky audiovizuálního umění propojí pardubické Winternitzovy automatické mlýny od architekta Josefa Gočára se žánrově pestrým mixem tuzemského i zahraničního nezávislého umění. Třídenní program nabídne koncerty, workshopy, výstavy, filmové projekce, zvukové a obrazové instalace, performance, tematické prezentace či diskuze nad rozmanitými podobami současného umění a audiovizuální kultury.
Těšit se můžete mj. na koncert krautrockové pětice Sýček, kterou domácí hudební kritika ocenila v loňském roce nominací na cenu Vinyla, klaustrofobické beaty projektu Lightning Glove, projekci snímku Equilibrium finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého Dominika Gajarského, výstavu Evy Macekové či dekonstruované techno skvělého polského projektu Wrong Dials.
Nové kazety pokřtí v rámci LABoratory kapely Fokumé a Ruinu, s hořícím dildem a upířími zuby dorazí do Pardubic commodore psyche kraut band S.M.R.K., čekají nás workshopy filmových a video triků, analogového Vjingu, kolektiv BCAA System představí svůj video jukebox, proběhne panelová diskuze o lokálním promoterství a mnoho dalšího.
Podrobný program najdete na www.menumusic.cz.
Akci pořádá MENU z.s. ve spolupráci s Divadlem 29, Offcity z.s. a galerií DUB v rámci projektů Electroconnexion 2017, aniLAB a projektu výstav a doprovodných akcí v Klubu 29 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.
Martin Küchen • Rafal Mazur • Vasco Trilla (SWE/PL/ESP)
Vzrušující hudební alchymie trojice hudebníků, kteří patří ke špičce na poli evropského avantgardního jazzu a volné improvizace. Koncertu předchází od 18:00 zahájení výstavy Mod/e/ly + AV vystoupení Evy Horské aka VJ Primitiv a hudebnice Jitky Jägerové v Gampě.
Renomovaný švédský saxofonista a skladatel Martin Küchen je jednou z nejvýraznějších postav skandinávské avantgardní hudby. Jeho záběr sahá od progresivního jazzu a rocku k volné improvizaci a nové hudbě. Vedle hraní v nejrůznějších improvizačních uskupeních vede vlastní Trespass Trio a ansámbl Angles 9, který sdružuje nejlepší a nejkreativnější švédské hudebníky.
Polský basista Rafal Mazur ztělesňuje taoistické propojení mysli a těla se spontánní hudební improvizací. Na akustickou basovou kytaru hraje svébytným způsobem, který ocení jak obdivovatelé nekonformních technik, tak milovníci klasické jazzové hry. Jeho hra svou ladností a soustředěním může vizuálně připomínat praxi tchaj-ťi, uplatňuje v ní netradiční zvuky, rytmické kaskády, hru smyčcem i vybrnkávání prsty.
Vasco Trilla je portugalsko-katalánský perkusista, bubeník a improvizátor. Ve své hře vedle tradičních způsobů hraní na bicí nástroje používá rozličné rozšířené techniky jako je hra smyčcem, dechem a hra na nejrůznější objekty a předměty. Vasco je považován za jednoho z moderních mistrů v inovativním přístupu ke hře na perkusivní nástroje.
Koncertu bude od 18:00 předcházet zahájení výstavy Mod/e/ly šestice absolventek UMPRUM – Petry Brázdilové, Kristiny Vašíčkové, Magdaleny Popławské, Jindry Barchini Jůzové, Evy Horské a Kateřiny Venclíkové Čížkové v Galerii města Pardubic. Součástí vernisáže je krátké audiovizuální vystoupení jedné z vystavovaných autorek – Evy Horské aka VJ Primitiv a hudebnice Jitky Jägerové. VJ Primitive Nas Nedogonat kytarameotar. Mapuješ svět světlem, tónuješ tónem, stínuješ stínem.
Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.
úterý 15 / 20:00 / Divadlo 29 Jan Komárek a kol.: Kabaret Velázquez Rozum je nepřítel imaginace...
Snové divadlo Macabre – prolínání fantaskních obrazů a situací inspirovaných dílem Diega Velázqueze. Setkání českého tvůrce atmosférických jevištních nálad, zkušeného kanadského alternativního hudebníka, vynikající české gambistky a expresivních performerek odlišných žánrů.
Výtvarně-divadelně-taneční projekt, který pohybem, tancem a silnými obrazy stimuluje a provokuje fantazii diváka. Dílo je volně inspirováno obrazy španělského malíře Diega Velázqueze. Originalita projektu spočívá v tom, že propojuje zralé a zkušené performerky odlišných žánrů (choreografka a specialistka na barokní tanec Andrea Miltnerová, performerka a režisérka fyzického divadla, zakladatelka Teatru Novogo Fronta Irina Andreeva, převážně v Argentině působící tanečnice tanga Patricie Poráková, která též příležitostně vystupuje se soubory Farma v jeskyni a Spitfire Company), vynikající hráčku na viola da gambu (Hana Fleková, která spolupracuje s mnoha předními soubory barokní hudby, jako např. Collegium 1704) s velice origi-nálním a osobitým pojetím „obrazového divadla” Jana Komárka, jehož práce byly oceněny jak v zahraničí, tak u nás.
Představení vzniklo díky finanční podpoře Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury ČR a Městské části Prahy 1.
Pořádá Terra Madoda z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.
tExistují galerie, které ač svou výstavní plochou nevelké, dramaturgiií a pojetím svého výstavního a doprovodného programu výrazně vyčnívají nad organizace rozlohou i personálním zajištěním daleko větší. Abychom však větším institucím nekřivdili, je třeba dodat, že se často jedná o tzv. muzea umění, jejichž důležitým posláním, narozdíl od výstavních prostor typu „kunsthalle”, je vytváření, péče a odborné zpracování svých uměleckých sbírek. Způsob práce sbírko- a nesbírkotvorných organizací je odlišný; malým městským galeriím skýtá absence sbírek jiné programové možnosti.
Jakou roli zastávají malé (městské) galerie v dnešní společnosti? Jakým způsobem a proč může galerie vstupovat do veřejného prostoru? Má malý výstavní prostor potenciál svým programem aktivně ovliňovat společenské klima? Diskutovat budou nezávislí kurátoři a zástupci obdobně velkých galerií z dalších koutů ČR. Účast přislíbil např. kurátor ostravské galerie Plato, Jakub
Adamec, nebo Martina Johnová z Galerie Hraničář v Ústí nad Labem. Za nezávislé kurátory do pléna usednou Radek Wohlmut, Pavel Šmíd a Lucie Váchová. Přijďte se zapojit do diskuse!
Pořádá Gampa, která je společně s Divadlem 29 součástí Centra pro otevřenou kulturu.e.
středa 23 / 19:00 / Divadlo 29 Náhradní projekce místo původně plánovaného filmu Až přijde válka. Ten promítneme na podzim. Přesný termín včas upřesníme. Děkujeme za pochopení. Nic jako dřív
Diskotéky, špatně placené brigády, neomluvené hodiny či nechtěná těhotenství… Je jim 19 let a žijí vcelku obyčejné životy teenagerů v českém pohraničním maloměstě, kde navštěvují stejnou školu. Teo, Renata, Anička a Nikola pocházejí většinou z rozvrácených rodin a snaží se najít své místo ve společnosti. Jejich bezstarostnost pomalu střídá úzkost z blížícího se vykročení do světa dospělých. Samostatně čelí důležité životní výzvě, na jejímž konci už nic nebude jako dřív. A nejde přitom jen o maturitu. Kdo z nich nové zodpovědnosti obstojí, kdo z nich skutečně dospěje?
režie: Lukáš Kokeš, Klára Tasovská ČR / 2017 / 92 min.
Po projekci plánujeme debatu.
Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2018 za finanční podpory statutárního města Pardubice
a Ministerstva kultury ČR.
Hutný funkjazzrockový nářez francouzského kvintetu, který D29 navštíví v rámci světového turné Welcome Home!
Výbušná směs groovů, hutného jazzu a rockové energie, včetně notné dávky humoru a emocí, vypjaté melodické linky, popové názvuky střídané drtivými riffy, snové plochy i strhující zvukové erupce. To vše nabízí ve své důmyslně prokomponované, vrstevnaté a podmanivé hudbě pětičlenná kapela OZMA z francouzského Štrasburku.
Do Pardubic přijede v rámci letošního světového turné s názvem Welcome Home čítajícího více než 50 koncertů v celé Evropě, Asii a Africe. OZMA funguje od roku 2001 a sdružuje instrumenta-listy, kteří patří ve svém ranku k současné francouzské špičce. Vedle komponování a koncertování v rámci kapely OZMA se věnují i experimentování s filmem a vizuálním uměním. Od roku 2007 se kapela pohybuje velmi čile i na mezinárodní scéně, kde odehrála přes tři stovky koncertů po celé Evropě a americkém kontinentu. OZMA v roce 2017 vydala u labelu Cristal Records své šesté studiové album Welcome Home. Od té doby je prakticky permanentně na turné a v současné sestavě se nachází ve své vrcholné koncertní formě.
Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2018 ve spolupráci s Alliance Francaise de Pardubice za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.
vstupné: 180 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC)
Ticketportal: FB událost
úterý 29 / 19:00 / Divadlo 29
Aleš Novák / ORA
Offcity architekti / objev město
Pokračování tradičního přednáškového cyklu Offcity architekti v inovovaném formátu! V tomto roce se zaměřujeme na objevování města a přednášející vyzýváme k tomu, aby Pardubice prozkoumali intenzivně a po svém. Hosté do města, které neznají, vždy přijedou v daný den ráno, celý den budou mít na jeho objevování, aby nám večer představili, jaké Pardubice jejich očima jsou.
Aleš Novák je výtvarník, který studoval v Liberci na fakultě architektury, AVU a UMPRUM v Praze. Jeho práce je velmi rozmanitá a specificky senzitivní. Využívá jak klasických výtvarných technik (malba, socha,...), tak aktivně pracuje s veřejným prostorem. Jeho práce vždy iniciuje množství otázek. Budou pro Aleše Pardubice městem otázek anebo odpovědí?
Pokud vás zajímá architektura, jistě jste v poslední době narazili na architektonický ateliér ORA (originální regionální architektura). Mladí architekti, kteří zaujali citlivými a hlavně nápaditými rekonstrukcemi domů, jež jsou prezentovány rovněž v odborných zahraničních médiích.
Těšíme se na nové pohledy na známá místa, architekturu a veřejný prostor, těšíme se na přednášející a vás, že se zapojíte do společné diskuse.
Pořádá Offcity z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu OFFCITY 2018. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.
Teď, nádech a leť: Slepice není pták, Ukrajina není cizina
Pardubicko-pražský soubor Teď, nádech a leť připravil mimořádně silnou inscenaci – silně politické divadlo o situaci na Ukrajině výjimečné v kontextu celého českého divadla tím, jak citlivě a naléhavě zároveň dovede předestřít problém, aniž by sugerovalo předem daný názor. Je to divadlo palčivé, bolavé, naléhavé – a zcela mimořádně poctivé.
Portrét života narušeného válkou a vůle přetrvat. Mozaika sestavená ze střepů osudů těch, kteří nepřišli s válkou přímo do styku, ale ona přesto ovlivňuje jejich životy, i těch, kteří se jí dobrovolně nebo nedobrovolně, na té či oné straně, účastní. Skutečnost složená z rozporů a absurdit, na které nelze mít názor, které nelze hodnotit – ale také o nich nelze nemluvit. Jsou blízko. Zajímavější než argumentovat a vyvracet názory je ptát se, jak se zformovaly. V kontextu okolností života a zaměření propagandy, které se zdařilo do něho proniknout, jsou postoje (téměř) každého člověka pochopitelné, a poznání motivací může vést k porozumění.
Pořádá Terra Madoda z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.