Program * květen 2019


pátek 3 / 20:00 / Divadlo 29

Stinka / Antonín Hrdý

Pardubický křest nové desky Neviňátko, na které Hana Lundiaková aka Stinka po letech odhodila obří akordeon a vystřídala jej za elektrickou kytaru, klavír či syntezátory.

Album v sobě mísí alternativu, pop, folk, indierock, noise, psychedelii a shoegaze. Neviňátko je plné surreálných textů, nevyhýbá se intimitě, temným stránkám bytí ani současné české společnosti. Část materiálu Stinka natočila ve studiu Electrical Audio v Chicagu s guruem zvukových inženýrů Stevem Albinim (mj. kultovní Shellac). Stinka zahraje v sestavě Hana Lundiaková (el. kytara, klavír, syntezátory), Martin Doležal (el. kytara), Ondřej Červený (basa).



Role předskokana se ujme choltický písničkář Antonín Hrdý. Dříve působil v již neexistující pardubické grind/fast core kapele Saywhy? Možná díky kořenům v takto okrajovém žánru přistupuje Antonín k tvorbě písní svým osobitým způsobem. Pro folkaře je pak málo folk a pro fastcore je málo punk. Výrazné texty podporuje zapamatovatelnými melodiemi a naopak. S lehkostí, s jakou zpívá o hlubokých tématech lidství, často až mrazí.


Akce se koná v rámci projektu Textconnexion 2019, který je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.stinkamusic.com

vstupné: 120 Kč (na místě 50% sleva na průkazy ISIC a ZTP)





 
     
       

úterý 7 / 19:00 / Divadlo 29

Nina Špitálníková: Mezi dvěma Kimy

přednáška a debata

Málokomu se podaří pobývat v Severní Koreji bez všudypřítomného průvodce a být tak neustále pod dohledem. Koreanistce Nině Špitálníkové se to povedlo v životě hned dvakrát. V letech 2011 a 2012 absolvovala studijní pobyty na Kim Il-songově univerzitě za vlády obou posledních vládců Kim Čong-ila a Kim Čong-una. Své zážitky zúročila v knihách Mezi dvěma Kimy, Propaganda v KLDR: funkce, metody a vývoj, Ideologie čučche. Made in Korea a Kult osobnosti Kim Il-songa.

Co obnášelo studium v jednom z nejtužších diktátorských režimů na světě? Jak vypadá bezprostřední severokorejská realita? Jak se režim během pár měsíců změnil po převzetí moci Kim Čong-unem?

Nina Špitálníková (*1987) vystudovala koreanistiku v Ústavu Dálného východu na Karlově Univerzitě v Praze. V roce 2018 se stala členkou výzkumného týmu v Peace Research Center Prague, který koordinuje Institut bezpečnostní politiky, ve spolupráci s jednotlivci z Peace Research Institut Frankfurt, Katedry mezinárodních vztahů, Katedry evropského práva, Katedry psychologie a Ústavu ekonomických studií UK. Angažuje se v aktivitách souvisejících s genderovou nerovností a s problematikou samoživitelek. V roce 2017 založila s britským dubovým uskupením Vibronics mezinárodní projekt Woman on a mission, který upozorňuje na znevýhodnění žen v hudebním průmyslu. Jako dramaturg a produkční pracuje v pražském multikulturním centru Crossclub.

Akce se koná v rámci projektu Textconnexion 2019, který je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

vstupné: 100 Kč (na místě 50% sleva na průkazy ISIC a ZTP)





 
     
   

páetk 10 / 20:00 / Divadlo 29

Ottavia Nucci Quintet (US/CZ)

Premiérový koncert nové kapely amerického basisty George Cremaschiho.


Ottavia Nucci Quintet je složen z nejkreativnějších tuzemských hudebníků, kteří se každý po svém věnují projektům z oblasti jazzu, soudobé vážné hudby, rocku, sound artu, experimentální hudby a volné improvizace. Hudba tohoto tělesa sestává z komponovaných i improvizovaných pasáží a je inspirována soundem newyorského downtownu, elektroakustickou hudbou, noisem, folklórními motivy, ale také barokními melodiemi ze 17. století od zapomenutého italského skladatele Ottavia Nucciho, vzdáleného bratrance slavného architekta J.B. Santiniho.

George Cremaschi je americký kontrabasista, skladatel a hudební experimentátor žijící v ČR. Založil mezinárodní elektroakustický projekt KRK a Pražský improvizační orchestr a podílí se na celé řadě projektů na pomezí experimentální elektroakustické hudby, improvisingu, současného tance a performance. Jako interpret se věnuje skladbám L. Andriessena, A. Braxtona, J. Cage, M. Feldmana, Ch. Minguse nebo K. Pendereckého.

Renata Raková absolvovala americkou Bard College Conservatory of Music a Universität für Musik v rakouském Grazu. Studovala také na Akademii múzických umění v Praze a Conservatorio della Svizzera italiana v Luganu. Získala řadu mezinárodních ocenění a je velmi vyhledávanou hráčkou s širokou koncertní praxí (Ensemble PPCM, Ensemble für Neue Musik, Klangforum Wien).

Pavel Zlámal je všestranný hráč na dechové nástroje, improvizátor, skladatel a pedagog. Disponuje širokým virtuózním klarinetovým repertoárem světových skladatelských osobností od Mozarta po Stockhausena. Vede několik vlastních hudebních uskupení jako je avantgardně jazzový Next Phase, experimentálně improvizační Brno Improvising Unit, jazzový kvartet PQ, nebo desetičlenná jednotka Heterofón.

Vojtěch Procházka patří k předním českým klavíristům a hráčům na klávesové nástroje, který se pohybuje jak na jazzové, tak i na experimentální a improvizační scéně. Je zakládajícím členem skupiny Vertigo, vedle toho působí v Pražském improvizačním orchestru, ve slovensko české skupině Ankramu nebo v mezinárodní skupině Bansal Band indické houslistky Harpreet Bansal.

Jan Chalupa je bubeník a perkusista, který působí v jazzovém kvartetu E converso, experimentální skupině Talaqpo nebo v kapele Jananas.


www.georgecremaschi.com

vstupné: 120 Kč (na místě 50% sleva na průkazy ISIC a ZTP)





 
     
   

sobota 11 / 18:00 / Divadlo 29

Věra Říčařová a František Vítek: Piškanderdulá. Josefe!

Držitelé ceny Thálie za celoživotní loutkářské mistrovství uvedou své představení, které je legendou světového loutkového divadla. Dětská hra, která se stala divadelní avantgardou. Tradice, která je již třicet let zároveň neustálým experimentem.

„Kdyby John Cage byl loutkář, dělal by takové divadlo.“

František Vítek vyřezal ze dřeva řadu loutek představujících tanečnice, artisty, rytíře, koně, smrtky a kašpary. Loutky jsou neoblečené, jejich mechanismus je odkrytý. Věra Říčařová s nimi mistrně hraje. Jednou vycizeluje gesto do nejjemnějšího detailu, jindy nechá loutku krutě spadnout, aby dřevo zaznělo jako hudební nástroj. Piškanderdulá je výpravou za odhalením podstaty loutkářského umění. K jednotlivým scénám zní staré hrací stroje a gramofony na kliku. Jen někde pod vrstvou skřípění a šumu rozeznáváme původní melodii...


Název pro své představení nalezli Věra Říčařová a František Vítek jednoho dne napsané dětskou rukou na zdi nedaleko domu, ve kterém žijí. Nápis neměl zřejmě žádný význam, ale odrážel jeden ze základních principů jejich představení: inspiraci dětskou hrou. Dalším zdrojem inspirace jim byla staletá tradice loutkového divadla.

Pořádá Terra Madoda z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

délka 60 minut, vhodné pro děti od 4 let
vstupné: 120 Kč , děti do 12 let 60 Kč (pouze na místě)





 
     
   

neděle 12 / 15:00–17:00 / Galerie města Pardubic

Paj! Bastlící dílna pro malé i velké

Dílna pro kohokoli od 4 let až do nekonečna, kdo se nebojí zkoumat zákoutí a možnosti současného umění i sebe sama.

Bastlení je radost, která vyžaduje hezkou dávku koncentrace. Vem do ruky pájku, cín, zklidni se a oprosti od všeho dalšího. A pak – užij si tu kouzelnou chvilku, když obyčejnou tužku proměníš v hudební nástroj. Nevěříš? Přijď se přesvědčit. V rámci dílny si společně spájíme Drawdio – jednoduchý elektronický syntezátor postavený na tužce, který využívá vodivých vlastností grafitu.

Ty mladší (do 7 let), kteří budou muset na pájení ještě maličko povyrůst, si budou moci vyzkoušet různé elektronické hudební nástroje. Podaří se vám rozezvučit jablko, pomeranč nebo třeba sklenku vody?

Tak ahoj! Neboli jak říkají mladí i staří bastlíři: paj!



Dílna je součástí doprovodného programu k výstavě Ředění soust, která do 30. června 2019 probíhá v prostorách galerie GAMPA na Příhrádku a koná se v rámci projektu Electroconnection 2019 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.


na dílnu je nutná registrace
vstupné: 50 Kč
více informací a přihlášení: Šárka Zahálková, sarka@gmpardubice.cz, 732 436 722






 
     
   

úterý 14 / 12:00–20:00 / Divadlo 29

Sociocon 2019 – Na cestě

Již po desáté Katedra sociální a kulturní antropologie představí nejzajímavější práce svých studentů, absolventů i akademických pracovníků za uplynulý rok. S pomocí hostujících odborníků si položíme otázku, jakými směry se můžeme v životě vydat. Dlouhé cesty za poznáním odlišné kultury se rovnají v důležitosti těm, které podnikáme každý den v našem městě. Někdy jsou plné překážek, ale jindy nás motivují a posouvají dále. Konference vydávající se po stopách zanikajících indiánských kmenů, migračních procesů či života s drogovou závislostí bude doplněna i ukázkami etnické hudby, studentským divadlem a tematickou výstavou fotografií.

O den dříve v sále Divadla 29 proběhne také ohlédnutí za filmovým festivalem Antropofest. Akce se koná od 14:00 do 20:00. Vstup volný.


Pořádá Katedra sociální a kulturní antropologie Univerzity Pardubice. Festival Sociocon 2019 je součástí programu Multikulturního týdne 2019.

www.sociocon.cz

vstup volný



 
     
   

čtvrtek 16 / 20:00 / Divadlo 29

Timber Rattle (US) ✸ Raw Deal


Timber Rattle
je celoživotní hudební a vývarné dílo Adama Parkse, které v sobě nese stopy jižanského baptismu, virginských hor Blue Ridge, kmenového folku a hypnotické psychedelie s hutným transcendentálním odkazem H. D. Thoreaua.

Čeká nás mocná, velkolepá, hypnotická, zároveň ale neuvěřitelně prostá hudba. Zvuk, který má v sobě mystickou náladu Pillars & Tongues, temnou krásu a hluboký ponor Nico i tušení blízkého konce Current 93. Je evidentní, že Timber Rattle je doma na hraně mezi dvěma světy a ten náš navštěvuje jen zřídka, nicméně vyskytuje se tu. Přijďte se přesvědčit!



Před TR zahrají Raw Deal, improvizační kosmische musik kolektiv rozkročený mezi Prahou, Vídní a dvojicí vychodočeských vesnic. Lilek (Stoned to Death), Karpiš (Obelisk of Light), Molly, Angel (ex-Smuteční Slavnost) a Michael (Kult Masek) navazují na německé rockové experimentátory z 60. a 70. let a transportují jejich zvuk do roku 2019.


Koncert je pořádán v rámci projektu Electroconnexion 2019 za finanční podpory Ministerstva kutury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.


www.timberrattle.bandcamp.com

vstupné: 100 Kč (na místě 50% sleva na průkazy ISIC a ZTP)






 
     
    úterý 21 / 19:00 / Divadlo 29

Jaroslav Kučera Zblízka

Filmový portrét jednoho z nejnadanějších východoevropských filmařů 20. století.


Jaroslav Kučera (1929–1991), kameraman snímků Až přijde kocour, Démanty noci, Perličky na dně či Sedmikrásky (vedle desítek dalších), měl podstatný podíl na vzniku a formování československé nové vlny, filmového hnutí, které v 60. letech přispělo k obrodě světové kinematografie a proslulosti československého filmu v zahraničí. Tvůrci filmu vyzvali jeho spolupracovníky, rodinné příslušníky a znalce jeho rozsáhlého díla, aby se pokusili vystihnout jedinečnost Kučerova přínosu české i světové kinematografii. Zároveň nám umožní nahlédnout do veřejnosti neznámé experimentální tvorby.

Režiséři: Jakub Felcman, Tomáš Michálek. ČR, 2019, 62 min.
Po projekci se planuje debata.



Pořádá Terra Madoda, z.s., ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2019 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

www.filmfuse.cz

vstupné: 90 Kč





 
       
   

čtvrtek 23 / 20:00 / Divadlo 29

Dorota Barová ✥ Iluzja

Jedna z nejoriginálnějších hudebnic české scény (mj. Tara Fuki, Vertigo), představí v D29 svůj nový projekt Iluzja!

Dorota Barová vydala v říjnu 2018 kritiky i posluchači ceněné sólové album Iluzja, za které získala mj. Cenu Anděl v kategorii jazz. Zpívající violoncellistka, známá i z kapely Anety Langerové, ze spolupráce s Lenkou Dusilovou, Beatou Hlavenkovou a mnoha dalšími, si ke spolupráci přizvala dvě renomované osobnosti české hudební scény – kytaristu Miroslava Chyšku (Illustratosphere, J. A. R.) a baskytaristu Jakuba Vejnara (MUFF, November 2nd).



Vedle autorských textů jsou na desce zhudebněné básně polského básníka Krzysztofa Kamila Baczyńského, texty hudební publicistky Teresy Drozdy i skladba klavíristky Beaty Hlavenkové. Díky spolupráci se špičkovými hráči, autorčině nezaměnitelnému sametovému hlasu i originálnímu autorskému rukopisu představují písně z projektu Iluzija mimořádně pestrou a působivou hudební mozaiku. Písně Doroty Barové lze vnímat jako poetické hudební reliéfy, vyplněné ambientní, meditativní a velmi osobní atmosférou.

Koncert je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion 2019 – městský folklór za finanční podpory statutárního města Pardubice.

www.dorotabarova.webnode.cz

vstupné: 140 Kč (na místě 50% sleva na průkazy ISIC a ZTP)



 
       
    pátek 24 / 17:00–23:00 / Galerie města Pardubic

Muzejní noc ~ Ředíme noční sousta

V prostorách GAMPY na Příhrádku až do konce června probíhá výstava Ředění soust, která přetváří galerijní prostor v místo pro nerušené soustředění. V rámci Pardubické muzejní noci, na které se dramaturgicky podílí i D29, nabídneme lahodná sousta rozředěná na maximum!


od 17:00 do 20:00 Roztoč to! / Dílna pro každého, kdo rád poznává nové věci a dokáže se soustředit. Víte, co je Benhamův kotouč a jak funguje? Roztoč to! Soustřeď se a uvidíš!

od 17:00 Contemplative Rules / performance zaměřená na koncentraci a kontemplaci

od 19:00 Anamaria Pravicencu (RO) / Přednáška a koncert rumunské umělkyně Anamaria Pravicencu, která se dlouhodobě věnuje především tvorbě zvukových instalací.

od 20:30 Line Gate (SK) / Koncerty v Praze usazeného jednočlenného projektu Line Gate se opírají o základ tvořený niněrovým dronem, na který jsou navrstvené minimalistické, repetitivní vokální linky. Mnohonásobné opakování jednoduchých motivů může soustředěnému posluchači navodit hypnotický stav, zkušenost tekuté neměnnosti času.



od 21:30 Art21: Time / Projekce amerického dokumentu, který pojednává o tom, jak umělci ve své práci přistupují k tématu času a jak s ním pracují. Film je uváděn v původním anglickém znění.


Koncert Line Gate se koná v rámci projektu Electroconnexion 2019 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice. Výstavní program GAMPY je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace pro současné umění.

www.gmpardubice.cz

vstup volný

 
       
   

středa 29 / 20:00 / Divadlo 29

Teď, nádech a leť: A lidé žijí. Abdul

Příběhy o hrdosti, důstojnosti a nepochopitelné lidskosti.

A lidé žijí je divadelní svědectví o boji o přežití, ve kterém nejde o holý život, ale o důstojnost, o život, který neupadá ani v rozkladu a zmaru. Abdul je příběh o neodpustitelné vině. Dějištěm příběhů je Čečna, avšak otázky, které vyvstávají jsou naše: Je možné dosáhnout takovéto úrovně lidství bez prožití války? Dá se obsáhnout vina? Kam má směřovat trest?

Tvorba souboru Teď nádech a leť patří k tomu nejzajímavějšímu, co dnes u nás vzniká ve sféře divadla-dokumentu a angažovaného společenského (politického) divadla. Vysoká autenticita témat a opravdovost hereckého zpracování činí z představení souboru TNaL divadelní události, jež přesahují úzké „umělecké“ hranice a stávají se přímo předávaným svědectvím, výpovědí
o tomto světě a lidech žijících v něm na okraji, v nouzi.

Pořádá Terra Madoda z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

www.tednadechalet.webnode.cz

vstupné: 120 Kč