Program * červen 2012

pátek 1 / 20:00


Fanfán Tulipán

Fanfán Tulipán začal klíčit na jaře 2009 poté, co jej na Ježkově konzervatoři zasadila studentka skladby Eliška Svobodová (pro ty, kdo nevědí: Eliška je z Pardubic a hrála m.j. s kapelou Mango a banány). K ní se připojili flétnista Dušan Navařík (Léčba neklidem, wrgha POWU Orchestra), klavírista Honza Mazura (Emperor Penguin), kontrabasista Vlado Micenko (Léčba neklidem, wrgha POWU Orchestra) a bubeník Cyril Lojda (Nedaba).

V roce 2011 získal tento mladý kvintet první cenu tuzemské části mezinárodní soutěže talentů JazzPrix a umístil se na druhém místě v mezinárodní části této přehlídky. Česko-německá porota u kvintetu Fanfán Tulipán ocenila především originalitu celkového projevu a neotřelost kompozic Elišky Svobodové.

Fanfáni označují styl hudby, který hrají, jako „kinder jazz“ a vtip a hravost nemají jen v názvu, ale hlavně v muzice, kterou předvádějí. V zahradě, kde Tulipán roste, můžete potkat Julese Vernea, Kamila Lhotáka, bláznivou Maríju, skřivana Ivana či zamlklé mariňáky. A když se dobře zaposloucháte, zaslechnete z dálky houkání Orient Expresu a možná zachytíte i pár vřelých telegrafických zpráv.

Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.


www.fanfantulipan.com

Vstupné: 90 Kč

 
     
       

středa 6 a čtvrtek 7 / 18:00 a 21:00

Cena Pavla Kouteckého 2012
– nominační projekce


Filmfuse

Dva večery představí tři až čtyři české nové dokumentární filmy nominované na Cenu Pavla Kouteckého (CPK) za osobitý dokumentaristický počin. Pardubické projekce doplní dvě tematické diskuse k filmům od 18.00 a krátký dokument Pavla Kouteckého Amici, tanec s přáteli (30 min, 1993).

CPK vznikla v roce 2007 na počest tragicky zesnulého filmaře Pavla Kouteckého (1956-2006), jedné z nejvýraznějších osobností českého dokumentárního filmu. Filmy nominované na letošní ročník ceny budou známé v druhé polovině května, čímž se zkonkretizuje i pardubická přehlídka. Vítězný film pak bude vyhlášen v pražském Divadle Archa 13. června 2012.

Středa 6. 6. 2012

18.00
Amici, tanec s  přáteli / Pavel Koutecký / 30 min / 1993
Amici je londýnská taneční skupina, která je vytvořená z mentálně a psychicky postižených lidi i "normálních" lidí. Každý člen skupiny si žije svůj život. Setkávají se každý týden, aby si navzájem pomáhali a obohacovali se. Navzájem se poznávají a společně sdílejí radost ze svých uměleckých aktivit. Film se zabývá ne-slovní komunikací, která v sobě zahrnuje dotek, pohyb, tanec a vcítění se a vnímání druhého.

Roxanne / Veronika Mikalová / 22 min / 2011
Snímek o britské dospívající dívce, která se protlouká pubertou. Zároveň se ale snaží vypořádat se strašlivou minulostí. Prostřednictvím rozhovorů s jejími blízkymi se rozplétají detaily o tragické události, která se odehrávala v Roxanniném dětství a která ji ovlivnila na celý život.

21.00
Věra 68 / Olga Sommerová / 90 min / 2012
Sto čtyřicet medailí, z toho sedm zlatých a čtyři stříbrné olympijské, pasovaly gymnastku Věru Čáslavskou na nejúspěšnější československou sportovkyni všech dob. Stovky soupeřek se ji snažily porazit nebo se jí alespoň přiblížit. Po strhujícím vítězství na olympiádě v Mexiku v roce 1968 byla vyhlášena nejlepší sportovkyní světa, stala se druhou nejpopulárnější ženou planety po Jacqueline Kennedyové a celý svět jí ležel u nohou. Ve stejném roce podepsala manifest Dva tisíce slov a svůj podpis nikdy neodvolala. Vrchol její kariéry tak vystřídal na počátku normalizace společenský pád a o dvacet let později opětovný let na vrchol, když si ji jako svou poradkyni vybral prezident Václav Havel. Pár let nato však jednu z nejúspěšnějších žen světa, držitelku nejvyššího japonského vyznamenání, vyřadila ze společnosti rodinná tragédie. Trvalo šestnáct let, než se vrátila do veřejného života. Letos oslaví sedmdesátiny. Příběh Věry Čáslavské je zároveň zrcadlem československé historie a jedinečným fenoménem v historii českého národa.

Čtvrtek 7. 6. 2012

18.00
Láska v hrobě / David Vondráček / 74 min / 2011
Hrdiny lovestory jsou Jan a Jana, dva lidé bez přístřeší, kteří našli domov na opuštěném evangelickém hřbitově v pražských Strašnicích. Hřbitovní zeď a vzrostlé stromy představují fyzickou i metaforickou hranici dvou světů. Pro Janu hřbitov s relativně komfortním bydlením v hrobce představuje bezpečí, ale i past, odkud se nedokáže vymanit. Na začátku natáčení oba mluví o tom, že si obstarají doklady a zlepší svůj život, ale úměrně s tím, jak se ve skutečnosti jejich situace zhoršuje, pokračují na cestě k sebedestrukci. Správa hřbitova ohlásí rekonstrukci a oni místo hledání nového přístřeší více pijí a odmítají pomoc. „Skončím, jak skončím, to je moje svobodné rozhodnutí,“ říká Jana a důsledky její falešné pýchy na sebe nenechají dlouho čekat. Film nezavírá oči před nepříjemnými aspekty bezdomovectví a ukazuje, kam až člověka může dovést nefunkční rodinné zázemí či osobní tragédie.

21.00
Mrtvá trať / Šimnon Špidla / 52 min / 2011
Stalin svírá v ruce tužku a chystá se udělat čáru do mapy Sovětského svazu. Tam kde se hrot tuhy dotkne papíru bude 80 tisíc lidí, v naprosté většině vězňů GULAGu, v nesmírně obtížných podmínkách polární tajgy stavět železniční trať. Trať s téměř nulovým strategickým významem, v krajině permafrostu a polárních bažin, s minimem techniky a vybavení. Budou čtyři roky usilovně pracovat, umírat vyčerpáním, nemocemi, násilím a trpět na samotkách, dokud nezemře konečně i sám Stalin. Během několika týdnů nezůstane po hektické činnosti nic než prázdné baráky lágrů, staré lokomotivy, zbytky kolejí, násep, telegrafní vedení. Vše bude pozvolna navráceno tajze…

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2012. Tento projekt je realizován za podpory statutárního města Pardubice. CPK organizuje společnost Film & Sociologie, Divadlo Archa Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.

www.filmfuse.cz ° www.cenakoutecky.cz

Vstupné: 70 Kč jeden film / 100 Kč dva filmy / 160 Kč všechny projekce

 
     
   

pondělí 11 – úterý 19

Tanec Praha 2012 v Pardubicích

Mezinárodní festival Tanec Praha je nejprestižnější a největší přehlídkou současného tance a pohybového divadla v České republice. Za 24 let své existence se stal živým místem, kde
se setkávají nejlepší světové taneční soubory s tím nejzajímavějším, co přináší progresivní česká i zahraniční scéna. Do Pardubic vstoupí tento festival již pošesté.

Festival Tanec Praha v Pardubicích pořádá Divadlo 29 za finanční podpory statutárního města Pardubice a ve spolupráci s o.s. Terra Madoda v rámci festivalu Tanec Praha 2012, který je organizován občanským sdružením Tanec Praha o. s.



www.tanecpraha.cz

Permanentka: 290 Kč


pondělí 11 / 20:00


Barbora Látalová a kol.:

Margaretha vypravuje


Tanec Praha

... Opěvovatelkou idyl venkovských už se nestanu... Zde stojí vážná a chladná postava života, nedovoluje hry, nedovoluje snů – opravdová, neúprosná, důsledná... “ ( I. G. Deník duše, 1885 )

Taneční sólo velmi volně inspirované poezií a životem české básnířky Irmy Geisslové. Proměny jedné ženy za použití němého slova, tanečního hlasu a videografologie, zastavení se a hledání spojitostí ženy v přelomech různých staletí.

Choreografie, koncept a interpretace: Barbora Látalová / video a výtvarná spolupráce: Michaela Huffsteter, Nikola Semotánová / střih: Petra Vladyková , Šárka Sklenářová / světelný design: Jan Beneš / technická podpora: Matěj Beneš / dramaturgická spolupráce: Benjamin Tuček / koučing: Gabriele Wittmann, Dominique Boivin / PR, produkce: Eva Papánková (Vlachová) / koprodukce: Motus o. s. – divadlo Alfred ve dvoře, SE.S.TA.
Délka: 50 min.

Barbora Látalová – tanečnice a pedagožka, absolventka Konzervatoře Duncan centre, kde vyučovala děti ve Studiu taneční výchovy. Absolvovala stáž na Hunter College of City University of New York (moderní tanec) a taneční terapii na NYU u Miriam Roskin Berger. Vyučovala tanec na francouzském lyceu v Praze a pohyb na herecké fakultě vysoké školy HINT v Norsku. Od roku 2002 je členkou mezinárodní divadelní skupiny NIE. Je autorkou a spoluautorkou řady tanečních projektů: Tam v Dálném údolí, Rapsodie, Non Liquet aj.

www.tanecpraha.cz

Vstupné: 120 Kč

 
     
   

čtvrtek 14 / 20:00

ME-SA / Martina Hajdyla Lacová: SoloS (part III)

Tanec Praha

Sólo o dvou postavách a o kompromisech člověka se světem. Hra, prohra, výhra, dohra. Člověk jako objednatelný, naprogramovatelný, opravitelný, změnitelný, nahraditelný.

Koncept: Martina Hajdyla Lacová a Ivo Sedláček / choreografie a tanec: Martina Hajdyla Lacová / hudba: Ivo Sedláček / režijní spolupráce: Jiří Hajdyla / světelný design: Vladimír Burian / supervize: Lucia Kašiarová / produkce: Karolína Hejnová

Projekt vznikl v rámci rezidenčního programu Studia ALTA. Délka: 18 min.

Martina Hajdyla Lacová (* 1986) vystudovala konzervatoř J. L. Belly v Banské Bystrici a HAMU v Praze. Absolvovala studijní pobyt na Hoger Instituut voor Dans v Antverpách, v rámci kterého spolupracovala s významnou belgickou choreografkou A. van den Broek. Je zakládající členkou nezávislé skupiny ME-SA. Spolupracuje s choreografkami M. Polákovou, M. Eliášovou, K. Foss, H. Weinzierl, divadelní společností Debris Company, účinkuje v inscenaci alternativního divadla elledanse (Jablko) nebo v projektu taneční skupiny VerTeDance (Transforma). Od února 2010 spolupracuje se švýcarskou skupinou DA MOTUS!.

Nezávislá taneční skupina ME-SA vznikla v srpnu roku 2008 jako logické pokračování takřka dvouleté spolupráce choreografky Ji-Eun Lee a česko-slovenské trojice tanečnic H. Kalouskové, M. Lacové a K. Hejnové (Párové). V květnu 2009 uvedla trojice tanečnic autorský site-specific projekt Echoes v Synagoze na Palmovce, který byl oceněn Cenou diváka na České taneční platformě 2010. ME-SA prezentovala své projekty na festivalech Česká taneční platforma, Tanec Praha, Edinburg Fringe Festival ad.

Andrea Miltnerová: Fractured

Expresivní, výtvarně minimalistické a technicky precizní představení, které vás za zvuku roztřístěného Bachova concerta přenese do tajemného a místy až „kafkovského” světa. Vynalézavá cesta do světa pod kůží, do světa svalů a šlach, cesta jinam, čas plyne jiným tempem...

Námět a choreografie: Andrea Miltnerová / světelný a zvukový design: Jan Komárek / interpretace: Andrea Miltnerová

Délka: 15 min. Představení je součástí projektu Nová síť 2012.

Andrea Miltnerová, britská tanečnice a choreografka českého původu, která žije trvale v Praze, se už řadu let koncentruje na barokní tanec a jeho kreativní fúzi s dalšími tanečními technikami, především současným tancem. Spolupracuje jako performerka s řadou domácích a zahraničních tvůrců. Hluboký zájem o barokní estetiku ji přivedl ke spolupráci na rekonstrukci barokních oper a k vlastním projektům, které vycházejí z analýzy pohybu a etnochoreologického výzkumu, např. Barokní tělo odhaleno, Pentimento a Vertikální horizontála. Spolupracuje se souborem staré hudby Collegium Marianum a Collegium 1704. Momentálně úzce spolupracuje s choreografkou Francoise Denieau.

Tereza Lenerová & Einat Ganz (ISR): Proměnná

Koncept, režie, intepretace: Tereza Lenerová a Einat Ganz / hudba: Brian Eno, Neu!, Ben Buchenbacher / kostýmy: Inbal Lieblich / světelný design: Omer Shizaf

Délka: 25 min.

Proměnná je příběh o dvou lidech, kteří se míjí, někdy jsou si velmi blízko a jindy zas na míle vzdáleni. Je mezi nimi něco stálého, co nepodléhá neustálé proměně? Do jaké míry je jejich vztah tvořen vzpomínkami na minulost, plány do budoucna a jaký je skutečně právě teď?

Tereza Lenerová a Einat Ganz se potkaly během studií na Theaterschool v Amsterdamu. Díky práci na školních projektech objevily řadu společných témat, které je čas od času svedou na jeden taneční sál, na jedno jeviště. Jejich první duet Karenin's Smile, který byl původně vytvořen jako školní práce, byl vybrán pro uvedení v divadlech a na festivalech v Holandsku a České republice. Po studiích se dívky znovu potkaly v Izraeli, aby spolu vytvořily druhé dílo Sheep by the Road/Ovce u silnice, které bylo uvedeno v divadle Hasimta v Jaffě. Jejich nejnovější projekt Proměnná vznikal postupně mezi Prahou a Tel Avivem.

www.tanecpraha.cz ° www.me-sa.cz

Vstupné: 140 Kč

 
     
   

neděle 17 / 20:00

Lenka Bartůňková: Vrrh ženy kamenem

Tanec Praha

Taneční divadlo s jednoduchou a hravou scénografií, ve které je divák aktivně zapojen. Šachovnice s devíti poli, pod kterými se skrývá devět různých tanečních celků a situací.Pokud se právě vy rozhodnete zakoupit si lístek a s kapkou štěstí se stanete vybraným divákem, budete mít jedinečnou šanci rozhodnout o posloupnosti večera a určit tak směr představení. Jednoduše, za co si zaplatíte, to uvidíte!!! Vrhněte se do hry a zažijte ten slastný pocit risku a napětí. Bude to šach, nebo mat?

Choreografie: Lenka Bartůňková / interpretace: Lenka Bartůňková, Johana Matoušková / světelný design: Radek Pytelka / hudební koláž: Michal Konvalinka

Délka: 60 min. Koprodukce: Roxy / NoD

Lenka Bartůňková absolvovala taneční Konzervatoř Duncan centre. Pět let studovala pod vedením profesorů a tanečníků proslavené německé choreografky Piny Bausch. Dva roky žila ve Španělsku, kde také působila v projektu katalánského choreografa Roberta Olivana. Spolupracovala s českými i zahraničními choreografy a jinými umělci jako jsou L. Renoux, S. Akika, N. Steinwartz, I. M. Popovici, Ch. Kaido, M. Michalowsky, M. Lipsker aj. Jako tanečnice také spolupracuje s německou skupinou Renegade theater. V roce 2006 získala stipendium v New Yorku. Výsledkem jejího pobytu byla choreografie Do světa II. V roce 2008 obdržela stipendium do Barcelony, kde navštěvovala hodiny v tanečním centru La Caldera a kde v uměleckém centru Area tangent vytvořila choreografii El puente přímo pro festival Temporada Alta v Gironě. V roce 2005 získala první cenu v choreografické soutěži Jarmily Jeřábkové. Dvakrát byla nominována na hlavní cenu za „objev v tanci“ choreografické soutěže Cena Sazky. Tuto cenu nakonec obdržela v roce 20 08 za dílo Knihovna. V roce 2010 reprezentovala ČR na výstavě EXPO 2010 v Šanghaji se sólovým dílem Lagrima.

www.tanecpraha.cz

Vstupné: 120 Kč

 
     
   

úterý 19 / 20:00

VerTeDance & Zrní:
Kolik váží vaše touha?

Tanec Praha

Čtyři tanečnice a pět hudebníků z kapely Zrní v inscenaci, která zkoumá témata krásy, přetvářky a naplnění. Svléknout se nutně neznamená odhalit se – odhalit se nutně neznamená svléknout se. Jak odhalovat to, co bychom odhalit chtěli? Jsme schopni řezat do živého, nebo jen odlupujeme nadbytečné vrstvy?

Námět, choreografie a interpretace: Veronika Kotlíková, Tereza Ondrová, Helena Arenbergerová, Lucia Kašiarová / pohybová spolupráce: Peter Jaško / režijní spolupráce: Petra Tejnorová / dramaturgická spolupráce: Lukáš Jiřička / Hudba: kapela Zrní / světelný design: Pavel Kotlík / scéna, kostýmy: Máša Černíková / produkce: Markéta Faustová

Délka: 45 min.

Taneční seskupení VerTeDance funguje na české taneční scéně od roku 2004 . Mezi zakládající členy patří T. Ondrová a V. Kotlíková a P. Kotlík. Společně vytvořili projekty Průzor hrdlem, Kruh II, Tichomluva – Neočekávaný chod, The Brave, Třiačtyřicet slunce západů, site specific projekt Tour du Café au Lait, Jaja a Papus, Případy doktora Toureta (r.: A. Polívková), Emigrantes, Transforma (ch.: M. Lipsker), Found & Lost (ch.: Ch. Öfverholm) ad. Svá představení uvádí skupina pravidelně jak v českých regionálních městech, tak v zahraničí.

Kladenští Zrní jsou něco mezi Radiohead a Václavem Koubkem, mezi rychlým městem a mlžným lesem. Na české scéně jsou naprostým originálem. Zvuk kapely je evidentně ovlivněný rodným industriálním Kladnem, táhlými volnými poli, i rychlými pohyby strojů. Jejich sdělení je velmi emotivní a naléhavé. Prochází od ponurých nočních ulic, plných zimy a strachu, až k naprosté euforii a fascinaci z maličkostí. Ze Zrní na podiu sálá ohromná chuť hrát a zvát do svého osobitého světa. Zpívají česky. Něžný artbrut. Dřevo, město, svaly, buchary. Zrní je hra, kladenskej uhelnej zen.

Pořádá o. s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice v rámci festivalu Tanec Praha 2012, který je organizován občanským sdružením Tanec Praha o. s.

www.tanecpraha.cz ° www.vertedance.org

Vstupné: 140 Kč

 
     
    sobota 23 / 19:00

Divadelně-improvizační zápas

Další pardubické utkání České improvizační ligy mezi domácími Pa.le.ťáky a jejich hosty.

O čem to je? Malinko o sportu, ale především o divadle. Dva týmy se navzájem střetnou v improvizacích na různorodá témata. Cílem není se navzájem vyřadit, ale společně dokázat dotáhnout improvizaci do zdárného konce. Kulisy připomínají hokejový zápas. Rozhodčí a jeho dva pomocníci v pruhovaných a hráči v barevných dresech. Diváci mají k dispozici oficiální pravidla, kartičku na přidělování bodů hráčům a molitanovou pantofli na trestání rozhodčího.

Pořádá o. s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu , který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.


www.paletaci.cz ° www.improliga.cz

Vstupné: 80 Kč° informace o vstupenkách / rezervace: paletaci@seznam.cz

PŘEDPRODEJ: v pátek 22. 6. od 16.30 do 17.30 v Klubu 29

 
     
   

středa 27 - neděle 1

AniLab - mezinárodní laboratoř animovaného a experimentálního filmu

Celkem 12 účastníků z osmi evropských států bude pod vedením srbského režiséra a animátora Miloše Tomiće od 27 . června do 1. července 20 12 pobývat v Pardubicích a zkoumat zde možnosti animovaného a experimentálního filmu.

KC Pardubice – Divadlo 29 získalo v loňském roce grant Evropské komise na realizaci mezinárodního workshopu v rámci programu Grundtvig. Tento program je zaměřen na vzdělávání dospělých a jeho cílem je podpora tvorby a získávání inovačních zkušeností ze vzdělávání se v mnohonárodnostním prostředí. Účastníkům má být účast takovémto workshopu především přínosem k jejich osobnímu rozvoji a má podporovat aktivní vzájemnou výměnu schopností a rozšiřování obzorů.

V rámci workshopu v Divadle 29 se jeho účastníci seznámí se světem klasické i současné animace z teoretického i praktického hlediska. Zvláštní pozornost bude věnována hledání a objevování přesahů mezi animací a dalšími uměleckými i vědními obory a experimentu. To vše zážitkovou formou výuky.

Na workshopu se setká celkem deset evropských národností. Mezi účastníky figurují obyvatelé Lotyšska, Itálie, Španělska, Rumunska, Řecka, Maďarska, Slovenska a Turecka; lektoři do Pardubic přicestují ze Srbska, organizační a produkční zázemí pak celému workshopu tvořilo a tvoří Divadlo 29 a jeho zaměstnanci.

Workshop povede Miloš Tomić (* 1976), mladý nadějný režisér, animátor a pedagog pocházející ze srbského Bělehradu, který na podzim roku 2011 dokončil doktorská studia na FAMU v Praze. Ve své tvorbě se Miloš Tomić věnuje mimo jiné tzv. pixilaci čili animaci lidí a živých bytostí. Tato pomalá a trpělivost vyžadující technika umožňuje autorovi porušovat řadu filmových i fyzikálních zákonitostí (gravitace, lineární plynutí času apod.) a také ve zpomalení vnímat náš vztah k okolnímu světu.

www.divadlo29.cz/anilab.htm ° www.milostomic.com