Program * červen 2018


sobota 2 / 13:00 – 17:30 / Divadlo 29

Sound Bugscope • hudební workshop s Haco

V rámci jednodenního workshopu s respektovanou japonskou hudebnicí a skladatelkou Haco se pokusíme pomocí různých technik „naslouchat zvuku z jiných perspektiv” a budeme prozkou-mávat možnosti společné hudební improvizace. 

Prakticky zaměřená dílna nabídne účastníkům nejen vhled do metodiky tvorby jedné z nejvý-znamnějších japonských hudebnic posledních desetiletí (oceněné mj. prestižní Prix Ars Electronica), ale je především zábavnou zvukovou hrou jak pro hudebníky, tak pro zvídavé laiky. 

Na workshop si přineste jakékoliv předměty, které vyluzují zvuk – akustické i elektronické hudební nástroje, ale klidně i různé objekty či předměty denní potřeby, které vám připadají zvukově zajímavé. Můžete samozřejmě používat i svůj hlas nebo tělo. Součástí workshopu je také zvuková procházka po Pardubicích, během které budeme naslouchat okolí a objevovat vhodné objekty ke společnému zvukovému průzkumu.

Dílna, kterou již Haco s úspěchem vedla v rodném Japonsku, ale i v Austrálii, USA nebo v evropských zemích, je volně inspirována myšlenkami duchovního otce akustické ekologie Murraye Schafera (soundscape), soundartovými technikami Johna Cage (Musicircus) či Johna Zorna.



Haco je multimediální umělkyně proslulá kromě sólové tvorby také jako zakládající členka kapel After Dinner a Hoahio. Haco si postupně vytvořila unikátní zvuk do značné míry založený na využívání nových technologií. Pracuje často s vlastoručně vyrobenými nástroji a systémy . Volně kombinuje postupy elektroakustické hudby, post-punku, avantgardy, ambientu, improvisingu, ale i popu. Její nahrávky vycházejí na zásadních labelech jako jsou Tzadik nebo Room40.


Kapacita dílny je maximálně 12 účastníků. Přihlášky posílejte nejpozději do 27. května na e-mail jara@divadlo29.cz. Workshop je otevřen všem bez ohledu na předešlé hudební zkušenosti. Věková hranice: 5 - 150 let. Základní znalost angličtiny je vítána, nikoli však podmínkou.

Pořádá Divadlo 29 v rámci projektu Electroconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.hacohaco.net

kurzovné: 200 Kč
FB událost

 
     
       

středa 6 / 19:00 / Divadlo 29

Jakub Jahn: A Living Space

Filmfuse / projekce

Robert Wilson, jedna z největších postav současné divadelní režie, dává na své farmě Watermill, kterou přetvořil v kreativní laboratoř, prostor umělcům z celého světa. Unikátní dokument pořízený českým režisérem Jakubem Jahnem je poetickou zprávou o tvorbě, o komunikaci a myšlení v současném umění, ale také o setkání velkých talentů a velkých peněz. Vizuální dokumentární báseň, jaká tu dlouho nebyla.



ČR, SR, USA / 2016, 97 min.

Projekce se koná ve spolupráci s Festivalem tanečních filmů.


Pořádá Terra Madoda, z. s., ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2018 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.


www.filmfuse.cz

vstupné: 90 Kč
FB událost


 
     
   

čtvrtek 7 / 20:00 / Divadlo 29

Anton Lachky, DOT504: Family Journey

TANEC PRAHA

Soubor DOT504 pracuje jinak, než většina tanečních projektů v Čechách. Zve významné zahraniční osobnosti, umožní jim konkurz pro tanečníky a nazkoušení inscenace v mezinárodním složení. Tak vzniklo i toto dílo, výrazně ovlivněné přítomností zahraničních interpretů, i jeho text je anglický. Autor si vybral svéráznou fikci: Jsme rodina, ale nikdy jsme nepoznali otce ani matku. Šťastnou shodou okolností jsme ale potkali jednoho podivuhodného muže, který nám řekl: „Můžete mít všechno na světě. Ale jen tehdy, když si to opravdu přejete.“ V představení se mluví anglicky. 

K tomuto projektu pozval DOT504 choreografa, tanečníka a pedagoga slovenského původu působícího v Belgii Antona Lachkého, který už pro ně vytvořil dílo v roce 2008. Absolvoval taneční konzervatoř v Banské Bystrici, aby dál sbíral zkušenosti v Bratislavě, Belgii na prestižní škole PARTS i u Akrama Khana. Spoluzaložil známé seskupení Les SlovaKs a kromě tvorby pro něj spolupracoval i s dalšími soubory v Evropě, zvláště severské. Jako pedagog působí i na dalších kontinentech a především rozvíjí činnost vlastního souboru, Anton Lachky Company.



Pardubická část festivalu Tanec Praha se koná za finanční podpory statutárního města Pardubice.

www.tanecpraha.org

vstupné: 160 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC)
permanentka na pardubickou část festivalu TP: 350 Kč
Ticketportal:
FB událost


 
     
   

pátek 8 / 20:00 / Divadlo 29

Markéta Vacovská, Lenka Dusilová, Spitfire Company, DAMÚZA: One Step Before the Fall

TANEC PRAHA

Dokonalá souhra Lenky Dusilové s tanečnicí a choreografkou Markétou Vacovskou rezonuje na našich i zahraničních scénách už šestým rokem. Tanečnice roku 2013, Cena za světelný design a také Herald Angel Award a Aerowaves Twenty14, to jsou hlavní úspěchy inscenace. Rezonuje souhrou hypnotické hlasové a zvukové vlny se silovým tancem uprostřed boxerské arény. Multižánrový projekt pod režijní taktovkou Petra Boháče se tematicky vztahuje k motivu boje, vyčerpanosti, projevů Parkinsonovy choroby a kolapsu. Je věnován Muhammadu Alimu a všem bojovníkům kolem nás. 

Vůdčí osobností
Spitfire Company je Petr Boháč, divadelní režisér, který přilákal ke spolupráci takové osobnosti, jako jsou Miřenka Čechová, Markéta Vacovská, Cécile da Costa nebo Lenka Dusilová. Spitfire Company slaví úspěchy doma i v zahraničí díky bourání hranic žánrů mezi tancem, fyzickým a experimentálním divadlem, jejich propojování i hledání nových vizuálních a dalších podnětů.


Pardubická část festivalu Tanec Praha se koná za finanční podpory statutárního města Pardubice.

www.tanecpraha.org

vstupné: 180 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC)
permanentka na pardubickou část festivalu TP: 350 Kč
Ticketportal:
FB událost

 
     
   

sobota 9 / 20:00 / Cihelna (louka vedle koupaliště)

Company Furinkai / Satchie Noro & Silvain Ohl (FR): Origami

TANEC PRAHA

Chladný kovový kontejner evokuje stavby a hlavně doky s jejich překladišti globalizovaného obchodního světa. Japonsko-francouzská performerka Satchie Noro ho však vnímá jinak, dodává mu poezii a hravost v důmyslném konstrukčním řešení Silvaina Ohla. Rozložen na tři díly vytváří kontejner působivou dekoraci, divadelní scenérii, v níž se pomalu a promyšleně pohybuje tanečnice, která nezapře svou lásku k novém cirkusu. Nehledá efekt, ale přesnost v každém okamžiku, tanec je hybnou silou metamorfózy – v proměnách perspektivy těla a prostoru. Její industriální romance nás nutí k zastavení se v čase, ponoření se do svého vlastního, ryze poe-
tického azylu uprostřed každodenní šedi.

Retour a Ominato je název filmu, který Satchi Noro natočila roku 2012. Vydala se nákladní lodí z Marseille do japonského města Ominato, kde se narodil její otec. Byla to podobná trasa, kterou její otec plul v opačném směru, když ho v roce 1961 vyslal jeho japonský mistr šířit aïkido v Evropě i Africe. Plavba trvala 42 dní, které umožnily ponořit se zcela do filosofie těla a ducha, souhry naprosto přirozené, hluboké a nekonečné, jak to původní formy aikida nabízejí. Tady se začala rodit její vášeň pro kontejnery…



Satchi Noro je tanečnice, choreografka, vzdušná akrobatka a spoluředitelka prostoru Les Noctambules pro nový cirkus v Nanterre. Po klasických studiích tance si vyzkoušela tradiční i alternativní scénu v Berlíně, aby se vrátila do Francie, kde propadla navíc i novému cirkusu, a později též komunitní práci umělců. V roce 2002 založila vlastní soubor Furinkaï, aby mohla nezávisle zkoumat pohyb v nekonvenčních prostorách, vztah objektu, těla a hudby. Zajímaly ji performance i instalace a později sociální projekty. V roce 2013 poprvé ve spolupráci se Silvain Ohl rozvinula práci s kontejnerem, aby pokračovala v chilském Valparaiso a uvedla premiéru Origami na Biennale de Val-de-Marne s hudbou saxofonisty a skladatele Freda Costy.

Pardubická část festivalu Tanec Praha se koná za finanční podpory statutárního města Pardubice.

www.tanecpraha.org

vstup volný
permanentka na pardubickou část festivalu TP: 350 Kč
FB událost

 
     
   

středa 13 / 20:00 / Divadlo 29

Karine Ponties (BE/FR): SAME SAME

TANEC PRAHA

Koprodukce festivalu TANEC PRAHA přinášejí velké výzvy umělcům, kteří se nebojí nových impulzů, zkoumání neznámého, hledání jiných postupů a třeba i rolí stanovených jinak, než jsme byli zvyklí. Ne náhodou se tak divadelní režisérka Petra Tejnorová ocitne na jevišti spolu s přední českou tvůrčí taneční osobností Terezou Ondrovou. Jejich společný zájem o hledání hranic jemného humoru, ironie či absurdity při vší úctě ke spletitosti lidských vztahů podtrhuje režijně-choreografické vedení Karine Ponties. Inspirovány osobností Bustera Keatona nás přes veškerou odlehčenost formy dokáží dojmout svou hloubkou a upřímností.

„Dvě ženy v Zemi nikoho jdou do práce. Nebo někam. Nebo nikam. Míří někam? Nebo ni-kam? Snaží se čehosi dosáhnout – kráčejí tomu naproti, běží, přibližují se – ale k čemu? Snaha, bolest, trápení, nestálost, absurdita, emoce, souznění i něha. Kde začínáš Ty a kde končím já? Duet Terezy Ondrové a Petry Tejnorové balancuje mezi fyzikalitou a humorem, obrazy i formami, v nichž tyto dvě kancelářsky vyhlížející ženy ztratily svůj cíl, aby našly jedna druhou.“, přibližuje téma projektu choreografka Karine Ponties.  

Karine Ponties je sice Francouzka působící v Belgii již od svých studií na slavné škole Mudra, ale pro mnoho českých umělců je také po léta inspirativní múzou a mentorkou u nás. Vedení Tance Praha zaujala už koncem 90. let, kdy poprvé představila své prvotiny pro vlastní soubor Dame de Pic, který založila roku 1996. Poté se prakticky každým druhým rokem vracela s novými díly, z nichž právě spolupráce s místními umělci, mezi něž patří i Jaro Viňarský a Pierre Nadaud, vrcholila dílem Mi non sabir v rámci Trans Danse Europe. Jejich cesty se opakovaně protnuly a otevíraly se zkoumání a propojování pohybu, světla, designu a hudby, přitahujíc další české tvůrce.


Pardubická část festivalu Tanec Praha se koná za finanční podpory statutárního města Pardubice.

www.tanecpraha.org

vstupné: 160 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC)
permanentka na pardubickou část festivalu TP: 350 Kč
Ticketportal:
FB událost


 
     
   

úterý 19 / 19:00 / Divadlo 29

Můj soukromý měsíc

KineDok / projekce

Autorský dokument z alternativní distribuční platformy KineDok, který uvádíme jako součást doprovodného programu k výstavě Mod(e)ly v Galerii města Pardubic.

Diana roky trpí problematickou menstruací. Bolesti hlavy, nevolnost, deprese – proč se považuje za normální, že se ženy cítí pravidelně tak mizerně? A proč se o tom dávno otevřeně nemluví? Diana se vydává hledat odpovědi s humorem a střízlivou sebereflexí. Rozmanité teorie antropologů, psychologů, gynekologů a břišních tanečnic se prolínají se staromódními edukačními videy a animovanými pasážemi. Filmem nás provází také jedenáctiletá Dominika, která nás informuje o svém čekání na první menstruaci, což přináší mnohé upřímné otázky. Dianino hledání se mění ve vtipnou a emotivní cestu ke kořenům ženskosti a života.

Režie: Dina Fabiánová, Slovensko, 2009



Projekce se koná v rámci projektu AniLAB 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.


www.kinedok.net

vstup volný


 
     
   

úterý 26 / 18:00 / Divadlo 29

AniLab: Velká letní premiéra & Best of Anča 2017

Premiéra krátkých animovaných filmů vytvořených dětmi v rámci jarních kurzů animace v Laboratoři Bujón Divadla 29. Ve třech tvůrčích týmech děti objevovaly, kam až sahají možnosti animace, experimentovaly s tradičními i novými technikami a technologiemi, vymýšlely příběhy, sbíraly inspirace, zkoumaly hranice své fantazie. Velká premiéra malých filmů od malých velkých tvůrců pouze v Divadle 29 doplněná jako vždy animovaným zákuskem pro všechny; tentokráte kolekcí nejlepších animovaných filmů z loňského festivalu Anča, který se každoročně počátkem prázdnin koná ve slovenské Žilině.

Pásmo Best of Anča 2017 představí sedm krátkých snímků, které prošly výběrem z téměř 1600 přihlášených soutěžních filmů z více než 70 zemí světa. Nezapomenutelné vizuální zážitky a příběhy jako reprezentativní výběr současné animace; to nejlepší z krátkometrážní animace, studentských filmů, videoklipů i filmů pro děti.

Věčer ve znamení animace od malých i velkých tvůrců, z Pardubic až na druhý konec světa!

www.festanca.sk

Vstup volný
FB událost

 
     

 

˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙