Program * září 2008

neděle 7 / 19:00

KOMÁREK - DOBEŠ - VARTANIAN: Vážka IV

vážka … tanec, který každý umí, ale ne každý ho tančí …

Pátek se zavřel do ptačí klece, Robinson se nejspíše pomátl, pěstuje chrysantemy, astry, gladioly a vzpomínky.
Nad ostrovem se třepotají praporky, všude zní hudba, chystá se slavnost, možná připluje i plachetnice!
Je třeba vyrobit konfety, uvařit šašlik, vypustit papoušky, naložit banány, nasadit parohy, nastříhat uši, namluvit proslovy, vyluxovat kraby, prosít písky, prosit kapitána o smilování, proběhat noci za světluškami, vyprat kůže, ochočit lenochody,
osedlat tuleně, ošmirglovat hole, ohoblovat horu, ovívat se palmami, zakopat se v bažině…
Krokodýl konečně našel ztracenou horní čelist, začal strašlivě kecat, ale pak se raději vydal do světa.
Přítomná-nepřítomná vážka zmateně poletuje mezi praporky a bzučí si pro sebe zapomenutou ostrovní hymnu:
„V kokosu je pravda / V kosmu touha / Hromosvodů netřeba!”
Zeměkoule urazila takřka polovinu své dráhy kolem Slunce, den se opět srovná s nocí.
Podle všeho přijde podzim.
A palmové listy opět zežloutnou ...

Světla a režii provádí : Jan Komárek / na scéně přežívají: Jiří Dobeš, Artem Vartanian a krokodýl.
Po představení bude následovat koncert skupiny MegaUfonik a hudebně taneční večírek v Klubu Divadla 29.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

Vstupné: 60 Kč

 
     
       

úterý 16 / 20:00

NANOHACH & NIGEL CHARNOCK (UK) : Miluj mě / Love me

Koncept, choreografie, kostýmy a režie: Nigel Charnock
Tvorba a tanec: Eliška Kašparová, Marta Trpišovská, Honza Malík, Michael Vodenka
Světelný design: Jan Beneš-McGadie
Produkce: Honza Malík & NANOHACH o.s.
Koprodukce: Terra Madoda o.s. & Divadlo 29 Pardubice, Divadlo Ponec Praha & Tanec Praha o.s.

Jsem nemocný. Mám nemocné srdce a hlavu. Nemohu jíst, spát, nemohu být tím, kým jsem byl před tím. Jsem chvíli jako v extázi a v zápětí deprimovaný. Jednu chvíli se směju a vzápětí pláču. Co jsi mi to udělala? Tohle šílenství mě zabíjí. Co to jenom je? Je to láska. Láska. Jsem zamilovaný a nenávidím to. Nenávidím to, že tě miluju. Ztratil jsem nad sebou kontrolu. Radost, žal, tohle nebe a peklo, tomu všichni říkají láska. "

Tragická taneční komedie spojující pohyb a slovo za doprovodu láskou nemocné hudby, rozebírá mýtus a pravdu o stavu, kdy je člověk zamilovaný. Černý humor, sladká a potící se těla a srdce hořící l.á.s.k.o.u. Je láska krásná, osvobozující a radostná, nebo je to porucha mysli – mentální onemocnění? Když je láska dobrá, proč se cítíme tak špatně?

Představení Miluj mě britského choreografa a tanečníka Nigela Charnocka a skupiny Nanohach vznikalo během letních rezidenčních pobytů těchto umělců v pražském Divadle Ponec a v Divadle 29 . Tímto tvůrčím pobytem Divadlo 29 a o.s. Terra Madoda navazují na spolupráci z roku 2006 , kdy zde tento soubor pod vedením rumunské choreografky Ioany Popovici nazkoušel představení Portrét. Toto představení získalo v roce 2007 nejprestižnější české ocenění v oblasti tance - Cenu SAZKY za objev tanci.

Nigel Charnock - tanečník, choreograf a režisér - významná osobnost a evropsky proslulý umělec, se kterým již např. Praha měla několikrát možnost se osobně potkat. Jako autor ve svých dílech prokazuje velkou citlivost a smysl pro upřímné sdělení a kvalitu vyjádření. Nigel Charnock má ve svém bohatém uměleckém životopise dva důležité body. V roce 1986 spoluzaložil taneční soubor DV8 Lloyda Newsona , jehož působení silně ovlivnilo vývoj současného tanečního dění ve světě a vnímání tanečního divadla ve společnosti. O deset let později, v roce 1996 založil vlastní soubor The Charnock Company .

Občanské sdružení a skupina tanečního divadla Nanohach se již několik let pohybují v profesionální tanečně divadelní oblasti. Podporují a realizují taneční umělecké aktivity a vytváří podmínky pro mezinárodní výměnu umělců se zaměřením na takové projekty, které umožňují spolupráci českých tanečníků se zahraničními subjekty. Umělecký záměr skupiny je založen na vzájemné kreativní spolupráci tanečníků s hostujícím choreografem. Debutem skupiny je celovečerní diptych "Naměkko Naostro". Další projekty: “Struktury vratkosti", "Synchronicity", ".konstrukt.um.", "Hechizada de Luxe", "Portrét", "-gracerunners-", "Resonance", "DeRbrouk". Součástí tvorby Nanohach je vytváření původní hudby a zvukového designu, stejně jako autorského světelného designu, scénografie a kostýmů. Tvorba skupiny byla několikrát oceněna nejprestižnější cenou v oblasti současného tanečního divadla – Cenou SAZKY za objev v tanci 2007 (Portrét), Cenou SAZKY za interpretaci 20 07 (Anna Caunerová - Portrét) a Cenou SAZKY za interpretaci 2006 (Lea Čapková - Struktury vratkosti a Synchronicity).

Představení vzniklo za podpory:

Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, České Centrum Praha, Nová Síť o.s. Praha, studio Dance Perfect Praha

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu . Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.


www.nanohach.cz


Představení je přístupné od 15 let * Vstupné: 100 Kč

 
     
    pátek 19 / 20:00

LENKA BARTŮŇKOVÁ / DORA HOŠTOVÁ: DO SVĚTA / TO THE WORLD (CZ/USA)

Námět, choreografie, interpretace: Dora Hoštová, Lenka Bartůňková, Chase Granoff (USA), Alexe Escalente (USA).
Light design: Jan Komárek
Hudba:Džian Baban

Prezentace výsledku společného česko-amerického projektu, který se v sezóně 2007 / 2008 odehrál v rámci spolupráce mezi Tanec Praha o. s. a Dance Theatre Workshop v New Yorku. Tématem představení v režii 2 českých a 2 amerických tvůrkyň/tvůrců je, jak jinak, kulturní rozdíl a kulturní šok.

Českou republiku v tomto projektu zastupuje dvojice tanečnic a choreografek: Lenka Bartůňková a Dora Hoštová, jejichž sólové projekty Knihovna a Bio-Graf byly letos v červnu uvedeny v Divadle 29 v rámci festivalu Tanec Praha. Lenka Bartůňková o česko-americkém představení uvádí: „Hlavním tématem projektu je cesta do země jiné kultury. Zvědavost, očekávání a představy se kterými přijíždíme do jiné civilizace. Odlišnost vlastní kultury a srovnávání s tou druhou. Rozpačitost a překvapení, setkání s lidmi jiné mentality, odlišných názorů a způsobu výchovy. Setkání s člověkem jehož původ vychází z jiných historických kořenů, tradic a zvyků. Respekt a poznání druhých i sebe sama. Způsob komunikace a potřeba porozumění.“ Představení „Do světa“ bude mít premiéru v pražském Divadle Ponec a jedinou českou reprízu v Divadle 29.

Lenka Bartůňková po absolutoriu Duncan Centra studovala na Folkwang Hochschule v německém Essenu pod vedením známých osobností z okruhu choreografky Piny Bausch. Po tři roky Lenka spolupracovala s německou skupinou Renegade Theater a dále také s choreografy jako např. Samir Akika, Norbert Steinwartz, La Fura dels Baus, nebo Chikako Kaido. Za svou choreografickou tvorbu získala několik ocenění (např. "Café", "Libera me", "Panter", "Za 5 min 12 ", "Proudy"). V roce 2005 získala I.Cenu na Mezinárodní choreografické soutěži Cena Jarmily Jeřábkové, dále zvláštní ocenění České taneční platformy ( 2006 ) - stipendium v New Yorku. V roce 2008 obdržela za své představení Knihovna nejprestižnější tuzemské ocenění v oblasti tance – Cenu SAZKY za objev v tanci za rok 2008. V současné době žije ve Španělsku, kde se zabývá vlastní tvorbou a výukou současného tance.

Dora Hoštová absolvovala Konzervatoř Duncan centre, kde je od roku 2001 pedagožkou. Jako interpretka spolupracovala s řadou českých i zahraničních choreografů (Ben Bergmans, Petra Hauerová, Petr Tyc, Istvan Juhos nebo Chiara Girolomini). V roce 2006 získala vedle ocenění na mezinárodní choreografické soutěži Masdanza i 1. místo v mezinárodní choreografické soutěži Jarmily Jeřábkové. V rámci festivalu Tanec Praha bylo v Divadle 29 letos v červnu uvedeno její sólové představení Bio-graf.

Představení je uváděno v rámci projektu Cizinci v Čechách za podpory Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

Vstupné: 80 Kč

 
     
   

pondělí 22 - sobota 26

TÝDEN PRO DUŠEVNÍ ZDRAVÍ 2008

13. ročník pardubického Týdne pro duševní zdraví, který pořádá občanské sdružení Péče o duševní zdraví – region Pardubice, proběhne letos opět z velké části v prostorách Divadla 29 a Klubu 29. Úplný program Týdne pro duševní zdraví najdete na www.pdz.cz.

 
     
   

úterý 23 / 17:00

SESTRY STEINOVY: Měsíček svítí


Máme slabost pro lidovou kulturu, jsme vděčné prolézačky roubených chalup a obdivovatelky starých kapliček na zapomenutých kopcích… A taky jsme mámy, a tak víme že dnešní děti potřebují znát kromě Mozilly a iPodu i tajemství pěšinek, po kterých chodíval mysliveček za svou milou, nebo širokých hlubokých vltavských tůní… K písním jsme přistupovaly s úsměvem – pro každou z nich jsme hledaly jednoduchý nápad nebo vtípek, který by „jen tak mimochodem“ podtrhl její kouzlo.“ (Sestry Steinovy)

Sestry Steinovy připravily na letošní podzim kolekci lidových písní pro dětské posluchače nazvanou Měsíček svítí. Současně s deskou vychází u nakladatelství Baobab originální ilustrovaný zpěvník těchto písní od jejich dlouholeté souputnice, malířky z Vysočiny Terezy Říčanové. CD obsahuje 26 písní v prostém, ale pestrém aranžmá (od zpěvu dětí s doprovodem praskajících větviček až po nenápadné temné elektronické bublání Tálinského rybníka, Luciin klavír si občas hraje na natahovací hrací strojek…). Sestry Steinovy podle svých slov myslely i na rodiče, kteří bývají nuceni desky svých dětí poslouchat často několik týdnů nepřetržitě - a snažily se aby byla deska zábavná pro obě generace. Část písní zpívají sestry samy, na část si vypátraly talentované, ale neškolené děti („Chtěly jsme po nich přirozené, nespoutané zpívání.“).

V Divadle 29 představí Sestry Steinovy koncertní verzi alba.

Dejte o své účasti na koncertu vědět na last.fm

www.sestrysteinovy.cz * Vstupné: děti do 10ti let zdarma, děti nad 10 let 40 Kč, dospělí 60 Kč

 
     
   

úterý 23 / 20:00

SESTRY STEINOVY

Pod uměleckým pseudonymem Sestry Steinovy se skrývá duo sester Steinhauserových. Karolina a Lucie vyrůstaly v Děčíně, kde také zpívaly v dětských sborech i v rockových kapelách, poslední z nich se rozpadla v roce 1993. Od té doby se věnovaly postupně "studiím, kariéře, rození dětí, pečení buchet a pěstování petunií".... V roce 1999 nazkoušely první písně a v říjnu 2001 vydaly první CD Lilie polní u vydavatelství Indies Records. To bylo kladně přijato kritikou a o Sestrech Steinových se začíná mluvit jako o velkém folkovém objevu. Jejich hudební kariéru ale přerušuje těhotenství a tak o sobě dávají opět vědět až na začátku roku 2004, kdy začínají znovu koncertovat a v březnu vydávají svou albovou dvojku Můj tanec . V roce 2006 vydaly třetí album nazvané Jen děcko se bojí .

Sestry Steinovy samy sebe rády označují ironickým úslovím „maminkovský folk“, což je ale (sebe)označení poněkud zavádějící. Hrají výraznou a značně osobitou odrůdu moderního městského folku, která fakticky hraničí až se zpívanou poezií všedního dne. Ačkoliv Sestry Steinovy vzešly z čistě folkového prostředí, svým stylem prezentace i psaním vlastní tvorby jsou na hony vzdáleny tomu, čemu se – tu více, tu méně právem – říká „kotlíkaření“. Originální melodie, často nezvyklé vedení dvojhlasu,důraz na rytmickou stránku hudby, určovanou jednoduchými, skoro bluesově znějícími figurami a riffy akustických kytar, popuštěná stavidla energie,otevřenost vůči vlivům z jiných hudebních žánrů a přirozeně texty, v nichž bývá zdůrazňována otevřenost, až intimnost v tématech ženských, křesťanských i mnohých jiných.Tato bezhraničnost umožňuje Sestrám Steinovým vystupovat před různými typy publika. Jakkoli jsou i nadále atrakcí především folkových přehlídek,míhají sei na akcích rockových či alternativních – a nikdy nepůsobí jako vetřelkyně. Úspěch „Steinovek“ je jedním z důkazů, že u těch, kterým se dá věřit každý tón, vůbec nerozhoduje forma sdělení a žánrová klasifikace se jeví jako nesmyslné blábolení.

MP3 Sestry Steinovy

Dejte o své účasti na koncertu vědět na last.fm

www.sestrysteinovy.cz * Vstupné: 100 Kč

 
     
    pátek 26 / 20:00

FANFARA COMPLEXA (HUN/ROM)

Péter Bede – tenorsaxofon, altsaxofon
Csaba Tüzkö – tenorsaxofon, altsaxofon
Félix Benke – tapan, zpěv
Szabolcs Róka – koboz, zpěv

Na pozvání Divadla 29 přijede poprvé do České republiky maďarsko-rumunská skupina Fanfara Complexa, která zde vystoupí v rámci projektu Etnoconnexion – tradice v pohybu. Kapela, jejíž nástrojové obsazení tvoří dvojice saxofonů, koboz (rumunská loutna) a tapan (oboustranný makedonský buben) hraje s neutuchajícím nasazením a mimořádnou muzikantskou suverenitou své živelné a někdy až neuvěřitelně rychlé skladby, s nimiž by jistě obstáli i vedle známějších kapel podobného ražení jako jsou např. rumunští Fanfare Ciocarlia, maďarští Besh´o´drom, makedonský Kočani Orkestar nebo Slonovski Bal z Francie. Můžeme se tedy těšit na více než dvě hodiny trvající hudební událost, která nás zasvětí do moldavské taneční hudby i do toho jak vypadá pravý maďarský táncház, v němž se mísí hudební tradice z oblasti celého karpatského oblouku.

Velkou inspirací pro hudebníky Fanfara Complexa bylo setkání s tradiční taneční muzikou jaká se hraje v Moldově, což je region nacházející se mezi rumunskou Transylvánií a moldavskou Besarábií. Tato hudba využívá flétny, loutnu a buben, které doplňuje v Moldavské hudbě stále populárnější saxofon. Na podobném základu stojí i hudba skupiny Fanafara Complexa, jejíž členové při svých cestách sbírají autentický hudební materiál, který pak využívají.v hudbě své kapely. Proto můžeme ve skladbách Fanfare Complexa slyšet hojně i další hudební tradice jako jsou maďarský a rumunský folklór, balkánská dechovka nebo orientální a cikánská hudba.

Saxofonista Péter Bede (1981) patří k největším nadějím současného maďarského jazzu. Přes svůj věk ovládá svůj nástroj s obdivuhodnou bravurou a invencí a pohybuje se jak na jazzové tak i na folkové scéně. Vedle působení v několika jazzových projektech je členem Gypsy Cimbalom Bandu slavného maďarského cymbalisty Kálmána Balogha.

Saxofonista Csaba Tüzkö absolvoval Konzervatoř Bély Bartóka. Od poloviny 90. let pobýval v Paříži a poté v Sydney, kde působil v celé řadě jazzových kapel od tria až po big band. Po návratu do Budapeště působí ve skupinách Szakcsi Generation Band, Elemér Balász Quintet a ve svém Csaba Tüzkö Septetu. Hráče na makedonský buben tapan Félixe Benkeho můžete znát z maďarské skupiny Zuboly , se kterou v Pardubicích již dvakrát koncertoval (naposledy letos na festivalu Ostrovy/Islands). Skupina Fanfare Complexa, jejíž domovskou scénou je známý budapešťský klub Fonó, je pravidelným hostem festivalu Media Wave v Györu a podnikla řadu koncertních turné. V roce 2006 např. absolvovala turné v Číně a v Kurdistánu.

Koncert je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion – tradice v pohybu za finanční podpory Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

VIDEO Fanfara Complexa

MP3 fanfaracomplexa.ltcomputers.hu/zene.html

Dejte o své účasti na koncertu vědět na last.fm

fanfaracomplexa.hu * Vstupné: 140 Kč, student.: 90 Kč