Program * září 2012

pátek 14 / 20:00


Koncert ambientního projektu Selectone a audiovizuální
performance nového projektu Filipa Míška (ex-Khoiba) Dikolson.

Selectone

koncert & videoprojekce

Projekt Selectone založil královéhradecký hudební experimentátor David Rambousek, debutové album Unearthed vyšlo v jeho vlastním vydavatelství Ressonus Records. Selectone se od počátku vymyká jednoznačnému žánrovému zařazení. V jeho tvorbě je čitelný vliv ambientní hudby a minimalismu, ale je také značně poznamenán taneční elektronikou. Přímočaré rytmy se zde však objevují sporadicky. Beaty jsou spíše rozdrolené a vrstvené v arytmických
sekvencích, rozptýlené v prostoru. Do popředí vystupují hypnotické drony a „mračna toxického zvuku”, jež dokreslují všudypřítomnou potemnělou atmosféru.

Zvuková intenzita mnohovrstevnatých setů Selectone je podpořena minimalistickou videoprojekcí. Přestože jde o vesměs elektronickou hudbu, celkový zvuk působí poněkud zkorodovaně a organicky, jako by podléhal dlouhodobému procesu zrání. V současné době Selectone pracuje na novém albu.


Dikolson hraje Harolda

Filip Míšek - kytara, elektronika, proradná harfa / Roman Džačár - kontrabas

Dikolson aka Filip Míšek je znám především díky své předešlé skupině Khoiba, výrazné indie kapele mísící zasněné kytarové melodie s elektronickou hudbou. V loňském roce vydal u labelu Minority Records již pod jménem Dikolson album The Bear Is Sleeping Now.

Dráhu samostatného elektronického multiinstrumentalisty začal Filip Míšek pozvolna sbírkou remixů kapel jako Radiohead, Bratři Orffové nebo Umakart. Během přípravy debutového alba vyprodukoval mimo jiné soundtrack k filmu Den draka (2010) nebo hudbu k tanečnímu a vizuálnímu představení Indefinite Kingdom (2010, Tokio). S filmovou hudbou má však Filip Míšek již bohatší zkušenosti. Mimo jiné již v roce 2005 připravil soundtrack k experimentálnímu dramatu Restart.

Přestože byly Míškovy předchozí kompozice pro již neexistující elektronické indie trio Khoiba vždy konzistentně silné, nyní se otevřel větší prostor pro experimentálnejší skladby, ve kterých hlas již není dominujícím prvkem a je tudíž mnohem méně využit. Ve skladbách Spícího medvěda je cítit tíhu, klid a temnotu, ale jeho pulsující sonické struktury zároveň vibrují hlubokým vnitřním napětím.


Akci pořádá Divadlo 29 ve spolupráci s MENU o.s. v rámci projektu Electroconnexion 2012 za finanční podpory statutárního města Pardubic a Ministerstva kultury ČR.

ukázky Dikolson
soundcloud.com/dikolson

ukázky Selectone
soundcloud.com/selectone

www.dikolson.net ° www.ressonus.net/selectone

Vstupné: 100 Kč, studentské: 70 Kč

 
     
       

pondělí 17 - pátek 21

Týden pro duševní zdraví

Již 17. ročník festivalu, jehož cílem je působit na veřejnost, aby neodsuzovala duševně nemocné. Podporuje lidi v tom, aby se nebáli své potíže přiznat sami sobě, aby se nebáli vyhledat pomoc, a aby věděli, kde pomoc mohou najít. 

Hlavním pořadatelem festivalu je o. s. Péče o duševní zdraví a Divadlo 29 se na organizaci již několik let spolupodílí.

Týden pro duševní zdraví bude slavnostně zahájen v pondělí 17. září 2012 vernisáží výstavy Eugenia Percossiho v Klubu 29.

Více informací o programu na www.pdz.cz

 
     
   

pátek 21 / 20:00

ZVA 12-28 Band (SK)

koncert zvolenské bluesové kapely

Norbert Červenák - el. kytara, zpěv / Stanislav Fakan - housle, perkuse / Ladislav Červenák - kontrabas / Peter Krško - bicí nástroje

Zvolenská kapela ZVA 12-28 Band je unikátem nejen na slovenské a české scéně, ale nepochybně i v evropském měřítku. Tato bluesová formace se za dvacet let své existence, zařadila mezi nejlepší skupiny na československé bluesové scéně. Tradice navlečená do hávu moderního elektro-akustického blues s prvky funky a shuffle & boogie, s autentickými slovenskými texty, s nezaměnitelným zpěvem charismatického kytaristy Noro Červenáka, katapultuje tuto kapelu do evropské třídy.

Originálním aranžmá a zvukem se hudební jazyk kapely ZVA 12-28 Band výrazně vymyká z typického středoevropského blues-rockového klišé. ZVA 12-28 hraje blues opravdové, zemité a drsné jak má být, a přitom energické a taneční s poetikou, která jde až na kost. Kytara syrová a vrčivá, ryčivý a přitom hluboký zpěv, který pokud lze k něčemu přirovnat, tak možná k Tomu Waitsovi, dokonale přesný bubeník jako vyšlý z jazzové školy, skvěle groovující kontrabas a vynikající housle, které dávají všemu něhu a vedou projev svými sóly tu do temperamentního folkloru, tu do country, tu do funky a tu do něčeho, čemu Francouzi říkají jazz manouche. Kapela vydala tři autorská řadová alba u brněnského labelu Indies.

ukázky bandzone.cz/zva1228band

Koncert je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion 2012 za finanční podpory statutárního města Pardubice a koná se v rámci Týdnů pro duševní zdraví.

www.zva12-28band.sk

Vstupné: 140 Kč, studentské: 100 Kč

 
     
   

úterý 25 / 20:00

Ferrian's NuTimbre (IT)

Stefano Ferrian
- tenor/soprán saxofon / Luca Pissavini - kontrabas / Vito Emanuele Galante - trumpeta / Simone Quatrana - piano / Fabrizio Carriero - bicí

Ferrian's NuTimbre je pětice mladých, ale zkušených italských avantgardních hudebníků pod vedením saxofonisty Stefana Ferriana. Jejich hudba je explosivním mixem radikální improvizace a původních jazzových kompozic, kterému nechybí dravá energie a napětí, ale ani humor a radost z hudební komunikace. Ferrian's NuTimbre si často libuje v dekonstrukci známých motivů z jazzové historie, které osobitě přetváří a rozvíjí je ve zcela nové hudební tvary. Koncert v Divadle 29 je jedním ze dvou vystoupení skupiny Nutimbre v ČR v rámci evropského turné, které zahrnuje koncerty ve Slovinsku, Polsku, Itálii a Slovensku.

Stefano Ferrian je italský hudebník, skladatel a improvizátor, který hrál původně na kytaru v řadě kapel, z nichž nejznámnější jsou avant-coreoví .psychofagist. Potom začal studovat hru na saxofon a objevil svět volné improvizace a jazzu. Jeho současné aktivity zahrnují vedle kvinteta Nutimbre např. projekt Nerve4tet, kde hraje baritonsaxofonista Luca T Mai, ze známé skupiny ZU. Ferrian spolupracoval s řadou osobností současné avantgardní hudby. Za všechny jmenujeme americké saxofonisty Kena Vandermarka a Sabira Mateena nebo Damo Suzukiho, ex-člena legendárních Can.


Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

ukázky soundcloud.com/stefanoferrian

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2012 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.


stefanoferrian.wordpress.com

Vstupné: 140 Kč, studentské: 100 Kč

 
     
   

čtvrtek 27 / 20:00

Věra Ondrašíková - Johana Švarcová - Michal Rydlo - Michal Cáb: Nespatřen

multimediální taneční performance

Vydávám se ze tmy, do krajin o kterých jsem zatím jen slyšela.”

Pohyb, zvuk a projekce v nejtěsnější spolupráci. Fascinující a objevná cesta do krajin viděných i slyšených! 

Choreografka Věra Ondrašíková společně se zpěvačkou a herečkou Johanou Švarcovou a programátory Michalem Rydlem a Michalem Cábem představí svůj nový projekt, který vznikal déle než jeden rok na základě rezidenčního pobytu Věry Ondrašíkové v Tanzplan Dresden v německých Drážďanech.

Nespatřen se snaží propojit zvuk, pohyb a unikátní technologie v těsnou a pevnou spolupráci; přesto jde o představení jemné, poetické a intimní, jehož jednou z inspirací je tma a pohyb nočních tvorů v ní.

Koncept a realizace: Věra Ondrašíková, Johana Švarcová, Michal Rydlo, Michal Cáb
Dramaturgická spolupráce: David Pečírka, Jiří Havlíček
Technická spolupráce: Patrik Sedlák
Kostýmy: Petra Mládková

Věra Ondrašíková 
J
ako tanečnice se podílela na projektech českých i zahraničních choreografů (Clauda Brumachona, Verte Dance/Maya Lipsker, Isira Makuloluwe, Nir de Volffa aj.) Její představení byla uvedena na festivalech Tanec Praha, Biennale de la danse v Lyonu, na festivalu Aerowaves v Londýně, Aerodance v Amsterdamu a Masdanza na Kanárských ostrovech (I. cena za skupinové dílo). V roce 2005 získala cenu The most outstanding dancer na festivalu Masdanza. V současné době připravuje nový projekt pro soubor Tanztheater Vorpommern (Německo).

Od roku 2009 pracuje v týmu s lighdesignerem Patrikem Sedlákem, programátorem Michalem Rydlem a hudebníky Stanislavem Abrahámem a Michalem Cábem. Jejich první společný projekt 15 STEPS byl oceněn na mnoha mezinárodních festivalech.

Johana Švarcová
Herečka, hudebnice, performerka a studentka Centra audiovizuálních studií na FAMU. Je spoluautorkou řady audiovizuálních projekt. Jako filmová herečka dostala zatím nejvýraznější příležitost ve filmu Roberta Sedláčka Největší z Čechů. V současné době ji můžete vidět s divadlem Rádio IVO, Láhor soundsystem, s kapelou Kazety, jako Dj Mirku v různých dýdžejských sestavách (Disjockejové, Holky v lese).

Spolupracovala s nejrůznějšími umělci jako například s Michalem Pěchoučkem, Jiřím Havlíčkem, Simonou Babčákovou, Aničkou Polívkovou, Věrou Ondrašíkovou, Markétou Lisou či Davidem Doubkem.

trailer vimeo

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektů Ostrovy v pohybu (o.s.Terra Madoda) a Electroconnexion 2012 (Divadlo 29), které jsou realizovány za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

www.veraondrasikova.com

Vstupné: 100 Kč

 
     
   

neděle 30 / 19:00

n/a

offcity architekti

[22:03:29] ondrej teply: ahoj brácho, musím napsat pár slov do skládačky k přednášce n/a [22:04:07] benjamin bradnansky: cau. [22:05:26] ondrej teply: co mám o vás napsat? [22:05:34] benjamin bradnansky: nieco pekne. [22:07:08] ondrej teply: taký dvaja chalani zo slovenska čo produkujů konceptuálnu architektůru a jejichž práca bola publikována v prestižnom architektonickom časopise A10 a nie len tam

[22:07:22] benjamin bradnansky: )) [22:07:41] benjamin bradnansky: velmi pekne. [22:07:47] benjamin bradnansky: moze byt. [22:08:08] ondrej teply: no nedělej si prdel ... tak to tam bude [22:08:50] benjamin bradnansky: jasne [22:08:58] benjamin bradnansky: beriem [22:09:19] ondrej teply: ok [22:09:28] benjamin bradnansky: akurat jeichz je cechizmus [22:09:45] benjamin bradnansky: musis ho vymenit za ich [22:09:49] ondrej teply: no jo tak mi to napš po slovensky [22:10:58] benjamin bradnansky: ja by som to tak nechal, konceptualna je velmi silne slovo, ale [22:11:03] benjamin bradnansky: …

n/a jsou Benjamin Brádňanský (nar. 1976) a Vít Halada (nar. 1980), dva slovenští architekti zkoumající metody architektonické tvorby, kteří mají ambice produkovat mnohovrstevnaté odpovědi, jež se dotýkají pragmatických, ikonických, estetických a dalších, architektuře jako kulturnímu fenoménu vlastních, aspektů. O jejich architektuře lze říci, že je konceptuální, a jejich práce byla již mimo jiné publikována v prestižním časopise A1.

n/a znamená no allocated, no answer, not announced, not allowed, not available, not architecture

Chcete znát odpověď, co je architektura? Nebo snad si myslíte, že víte, co je architektura?

Přednášce bude od 14:00 hodin předcházet offcity trip: Jako houby po dešti? čili cyklovýlet, který vás seznámí s tím, co v Pardubicích za posledních pět let vyrostlo s průvodci architektem Ondřejem Teplým, stavebním historikem Františkem R. Václavíkem a architektem Benjaminem Brádňanským z n/a. Více informací na webu www.offcity.cz.

Pořádá o. s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Offcity 2012. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.

www.offcity.cz ° www.nla.sk

Vstupné: 50 Kč