Program * září 2014

sobota 13 / 14:00–22:00 / Ohrazenice


Žijeme ve Finsku v Ohrazenicích

Zahradní slavnost ve finské kolonii v Pardubicích – Ohrazenicích na kopečku mezi ulicemi Mrštíků a Arbesova.

V Ohrazenicích, v malé obci mezi Pardubicemi a rozvíjejícími se chemickými závody v Semtíně a Rybitví, byla na počátku 50. let minulého století vybudovaná kolonie finských domků. Dřevěné patrové dvojdomky sem byly skutečně přivezeny z Finska, které jako jediné bylo schopno okamžitě zajistit ubytovací kapacity pro 200 rodin dělníků z nedalekých továren. Jejich životnost byla původně odhadnuta na 30 let, drtivá většina z nich ale dodnes stojí, poskytuje kvalitní bydlení a svým charakterem vytváří jedinečnou atmosféru okrajové části města… Díky zateplování a necitlivým přestavbám se však povaha tohoto zajímavého urbanistického celku mění. Mezi rezidenty je již málo starousedlíků a ti z pamětníků, co zde stále žijí, vzpomínají na doby přátelských sousedských vztahů, kdy se místní komunita navzájem dobře znala. Obyvatelstvo se proměnilo a nadále mění, stejně jako vztah k místu a způsobu bydlení.

Prostřednictvím této sousedské zahradní slavnosti chceme posílit povědomí o historii a specifikách „pardubického Finska“, místní i přespolní seznámit s vývojem dřevěného stavitelství ve Finsku a s cestou „pardubických finských domů“ ze své domoviny do tehdejšího Československa i s jejich dalším osudem. Velkým tématem pak bude otázka úprav domů a rekonstrukcí. To vše u společného stolu nad finskými delikatesami i plody místních zahrádek, za zvuku česko-finské kapely s noční filmovou tečkou na závěr.

Program dne: 14:00–17:00 sousedská zahradní slavnost (piknik, dílny pro děti i dospělé), 17:00–18:00 historie a současnost (přednáška a diskuse), 18:30–19:30 diskuse o stavebně-technických specifikách domů, 20:00 koncert česko-finské kapely, 21:00 Světla v soumraku (projekce finského snímku režiséra Aki Kaurismäkiho).

Pořádá o. s. Offcity za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury ve spolupráci s Divadlem 29.

Více informací na www.offcity.cz

Vstup volný

 
     
       

středa 17 / 19:00 / Divadlo 29

Je muž, který je vysoký, šťastný?

Animovaná konverzace s Noamem Chomským.

Michel Gondry je sice známější díky svým osobitým hraným filmům jako Věčný svit neposkvrněné mysli, Nauka o snech, případně prostřednictvím úžasných videoklipů, které dělal pro Björk, Radiohead, Becka nebo Massive Attack, ale na kontě má i pár výrazných dokumentů. Jeden o komikovi Daveu Chapellovi a jeho velké hudební party v newyorských ulicích (Block Party). Druhý o své tetičce Suzanne, hlavě rodiny, a jejím vztahu ke svému homosexuálnímu synovi (Trn v srdci). Ten natočil Gondry také proto, že teta už stárne a nebude tu věčně. I Noam Chomsky stárne (v prosinci oslavil pětaosmdesátiny) a Gondry se díky dokumentu mohl dostat do jeho společnosti. Tedy do blízkosti amerického filozofa, lingvisty, politologa, levicového aktivisty, kritika globalizace i americké zahraniční politiky, muže označeného za „nejdůležitějšího současného myslitele“ a zvoleného v jedné internetově-časopisecké anketě nejvlivnějším globálním intelektuálem. Kdo by odolal?

Francouz Gondry Američana židovského původu Chomského objevil, když v jednom newyorkském obchodě koupil pár DVD o jeho názorech, včetně filmové verze knihy o zpravodajských médiích Manufacturing Consent, která se i u nás vyučuje na žurnalistické katedře. V českém překladu jsou k dispozici Chomského interpretace dominantní role USA v současné světové politice Hegemonie nebo přežití či záznam jeho debaty s filozofem Michelem Foucaltem Člověk, moc a spravedlnost.

Snímek Je muž, který je vysoký, šťastný? je záznamem debaty Chomského s Gondrym a zároveň její interpretací. Snímek má podtitul An Animated Conversation with Noam Chomsky. Anglická slovní hříčka odhaluje, že rozhovory byly živé a vzrušené i to, že ve filmu jsou z velké části animované, Gondryho rukou. Režisér tak chtěl diváky upozornit, že sledují film, ne realitu, a nakolik přijmou Chomského náhledy na svět, je jen na nich. Pro diváka má Gondryho roztomilá, jakoby dětská animace i další, příjemný efekt. Jeho ilustrace, asociace a reakce pomáhají Chomského filozofie zpřístupnit a přiblížit. „Radostný a vybízející k zamyšlení,“ chválí svěže nekonvenční dokument časopis Variety.

Po projekci následuje koncert trip-hopové kapely Left Handed v Klubu 29. Zahajujeme novou sezónu v Divadle 29!

Akce se koná v rámci projektu aniLAB 2014 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.


www.michelgondry.com

Vstupné: 80 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal

 
     
   

sobota 20 / 10:00–18:00 / Divadlo 29

Camera obscura – dírková komora

aniLAB workshop

Dírková komora neboli camera obscura je prapředek dnešních fotoaparátů. Skládá se z temné uzavřené skříňky (či prostoru), která má v jedné své stěně malý otvor. Tím prochází světlo odražené od předmětů před skříňkou a na vnitřní protilehlé stěně vytváří jejich obraz. Princip camery obscury využívali lidé pro studium perspektivy, sledování zatmění slunce či pro zkoumání zákonů zobrazování již dávno před tím, než byla vynalezena fotografie; dírková komora funguje na základě přímočarého šíření světla, a ač se jedná o velmi jednoduché optické zařízení, své uplatnění našla i v moderní vědě.

Marie Dvořáková, lektorka plzeňské Animánie a studentka fotografie na FAMU, účastníky této dílny zavede do světa prvopočátků fotografie a představí, jak dírková komora, kterou si následně také vyrobíme a řádně prozkoušíme, funguje.

Naše moto zní: Nač fotit mobilem či na digitál, když můžete fotit plechovkou od kafe nebo krabičkou od sirek!

Workshop je určen pro max. 10 účastníků, vhodný je pro děti od 12 let i dospělé.

Bližší informace a přihlášení: klub@divadlo29.cz, 777 886 941 (Šárka Zahálková).


Workshop se koná v rámci projektu aniLAB 2014 ve spolupráci s projektem Animánie Plzeň za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

www.animanie.cz

Účastnický poplatek: 150 Kč

 
     
   

středa 24 / 19:00 / Divadlo 29

Otázky pana Lásky

Dagmar Smržová / ČR / 2013 / 75 min.

Celovečerní dokument Dagmar Smržové, autorky oceňovaného filmu Zachraňte Edwardse, nahlíží do každodennosti mladého muže postiženého schizofrenií. Třicetiletý Jiří Láska, jenž žije v podhorské vsi Batňovice poblíž Trutnova, se apatickým pacientům psychiatrických léčeben zásadně vymyká. Pomocí moderních technologií komunikuje s okolím, pečuje o své nejbližší a pozoruhodně uvažuje o smyslu života i o své klopotné existenci. Kronika, snímaná během jednoho roku, líčí jeho soužití se stařičkou babičkou i s nemocnou matkou. Poukazuje i na malicherné sváry v Jiřího sousedství. Unikátní portrét Otázky pana Lásky přerůstá v esej o relativitě hranic mezi zdravými a nemocnými. Vypráví o neobvyklých formách lásky a potřebě tolerance vůči lidským jinakostem.

Po projekci proběhne debata s režisérkou snímku.



Projekce je součástí programu Týdny pro duševní zdraví 2014. Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2014 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury České republiky.

www.filmfuse.cz

Vstupné: 80 Kč
Ticketportal

 
     
    čtvrtek 25 / 20:00 / Divadlo 29

VerTeDance & Jiří Havelka: Korekce

Taneční inscenace roku na festivalu Česká taneční platforma 2014.


Režie: Jiří Havelka / Choreografie a tanec: Veronika Kotlíková, Tereza Ondrová, Martina Hajdyla Lacová, Karolína Hejnová, Robo Nižník, Jaro Ondruš, Petr Opavský / Scéna a kostýmy: Dáda Němeček / Světelnný design: Katarína Ďuricová / Hudba: Clarinet Factory

Pojďme na chvíli zažít slast z nesvobody. Slast spoutání a určenosti, kde není pochyb. Kde vše, co se na maličké ploše odehraje, je výjimečné, křehké a drahocenné. Nesvoboda. Něco, čeho se bojíme. Nemožnost rozhodnout se jakkoli. Odejít když chci, kam chci a s kým chci. Dělat cokoli. Pocit širého nepřehlédnutelného oceánu možností, které nás lákají, ale jsou nám odepřeny.


Co je nesvoboda víme, ale víme, co je to svoboda? Jak v ní najít klid? Čím to, že možnost neomezeného výběru paralyzuje naši schopnost se pro něco rozhodnout, něčemu uvěřit a skutečně se pro to nadchnout? Dosáhnout konkrétního cíle, který stojí v mlze tak blízko před námi. Ta únava z neustálého hledání cíle.

Představení Korekce volně navazuje na úspěšný site-specific projekt Naučená bezmocnost, jehož premiéra proběhla v říjnu 2013. V práci na projektu Korekce pokračuje stejné obsazení jako v Naučené bezmocnosti – sedm tanečníků s velice rozdílnou taneční minulostí a zkušeností s různými soubory (VerTeDance, ME-SA, DOT504, Farma v jeskyni ad.).

VerTeDance patří již několik let k nejvýraznějším a nejúspěšnějším skupinám současného tance u nás (cena Taneční inscenace roku 2005 – Tichomluva a 2012 – Kolik váží vase touha?, Tereza Ondrová – cena Tanečnice roku 2010). Pro jejich poslední projekt Korekce vyzvali ke spolupráci režiséra Jiřího Havelku a hudební uskupení Clarinet Factory, navazují tak na předchozí spolupráce s významnými českými hudebníky jako je skupina DVA nebo kapela Zrní. V Divadle 29 jsme je v nedávné době mohli vidět s jejich velmi úspěšnými inscenacemi Simulante Bande (2013) a Kolik váží vaše touha? (2012).

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice. Projekt vznikl ve spolupráci se spolkem Tanec Praha a divadlem Ponec.


www.vertedance.org

Vstupné: 120 Kč. Omezená kapacita hlediště. Představení přeložené z dubna 2014.
Ticketportal

 
     
   

pátek 26 / 20:00 / Divadlo 29

Laura Luna (MEX), Zapaska (UA)

Magický svět zvuků mexické hudebnice Laury Luny a koncert skvělé ukrajinské indie-popové dvojice Zapaska.


Laura Luna je projekt mexické multimediální umělkyně Laury Luny de Castillo. Ta se původně zaměřovala jen na vizuální tvorbu, ale v poslední době se věnuje také hudbě. Romantická inspirace Laury Luny pochází z příběhů ztracených kosmonautů a expedic bez návratu, z díla Itala Calvina či magického realismu. Vytváření jejích jednotlivých tracků je vždy inspirováno nějakým imaginárním prostředím, četbou nebo sledováním médií. To u Laury vyvolává určité pocity touhy, melancholie či osamělosti, vždy ponořené do mlhavé fantazie a jemné ospalosti.

Lauřin vztah k hudbě by se dal označit jako synestetický. Skládání tracků a práce se zvukem jsou pro ni prostředkem, jak se dostat k dávným vzpomínkám a zapomenutým emocím. Laura svoji jemnou, hravou, tajemně snovou hudbu tvoří pomocí terénních nahrávek, iphonu, mikrosynťáku monotron, gameboye, no-input mixeru a modifikovaného počítače Atari. Její debutové album Isolarios vyšlo v srpnu na labelu Baba Vanga. Isolarios zve posluchače do světa s vlastními pravidly, kde aktivace potlačovaných a polozapomenutých vzpomínek stírá hranice mezi bděním a sněním, mezi somnambulismem a tragickou rozjitřeností. Vítejte v magickém světě zvuků Laury Luny!


www.soundcloud.com/laulucas

Zapaska je patrně nejznámější ukrajinské indie-popové duo, společný projekt manželů Jany Shpachynské (zpěv, kytara) a Pavla Nechytayla (harmonika, perkuse, zpěv a další nástroje). Oba hudebníci hrají kromě Zapasky i v dalších kapelách (CheChe, Propala Gramota), Pavel se zároveň věnuje archeologii a Jana filozofii.

Hudba Zapasky odkrývá nánosy tradiční ukrajinské hudby a oživuje ji organickou směsí tanečnosti, synth-popu, lo-fi, laptopové elektroniky, minimalismu či hip-hopu. Oba hudebníci přiznávají i vlivy malijského blues nebo bollywoodských songů. Podobně jako Longital nebo DVA je však Zapaska dvojice obývající vlastní hudební vesmír a hovořící vlastním hudebním jazykem. Kapela sbírá to nejzajímavější ze střední a východní Evropy a skvěle (a zcela po svém) dokazuje, že i tady můžeme využívat moderní alternativní inspirace na světové úrovni a zachovávat si originální lokální přístup.

Byť se v poslední době zdá, že se s dvoučlennými uskupeními roztrhl pytel, Zapaska zůstává jedinečná a nenapodobitelná. Sledovat oba muzikanty při jejich živé produkci je zážitek: Jana pomocí loopstationu vrství přímo na pódiu jednotlivé kytarové smyčky, Pavel do toho hraje na tahací či foukací harmoniku. Ke slovu se ale dostanou i exotičtější nástroje jako třeba kalimba nebo rababa, i na beatbox občas dojde. Texty Zapasky jsou ve francouzštině, ukrajinštině a angličtině.



Od roku 2010 procestovala Zapaska velkou část Evropy. Kapela mnohokrát vystupovala i s českými DVA, Kuzmich Orchestra a slovenskými Longital. V roce 2014, po dvou EP (Lanka a Translitom) náhrala Zapaska první album Kontur. Mezi hvězdnými hosty tohoto alba jsou Robert Piernikowski (Napszyklat), Nina Garenetska (DakhaBrakha, Dakh Daughters) a Grygori Semenchuk. CD Kontur doplněno remixem od dua DVA vyšlo v květnu 2014 u labelu Slnko Records. Název Kontur připomíná obrys, či spíš slepou mapu, na níž je Ukrajina zakreslena coby neznámá země. „Když se z naší hudby dozvíte víc o Ukrajincích, jejich zemi a kultuře, můžete si své poznatky do mapy zakreslit,” dodává Zapaska.

Koncert skupiny Zapaska je pořádán v rámci projektu Etnoconexion za finanční podpory statutárního města Pardubice. Koncert Laury Luny pořádá Divadlo 29 v rámci projektu Electroconnexion 2014 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

www.zapaskamusic.com

Vstupné:120 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal