Program * září 2016


pátek 9 / 20:00 / Divadlo 29

Bansal Trio (IND/NO/CZ)

koncert

Originální fúze tradiční indické hudby s jazzem. Mezinárodní trio indické houslové virtuózky Harpreet Bansal, norského tablisty a perkusisty Andrease Bratlie a českého klavíristy Vojtěcha Procházky (Vertigo).

V Norsku žijící indická houslová virtuózka Harpreet Bansal byla do tajemství rág zasvěcena v době dospívání svým otcem, později ji zaučoval významný sitárista Ashraf Sharif Khan. Sama pak dosáhla mistrovského stupně ve hře klasické indické hudby. Do houslové hry ji zasvětil virtuóz L. Subramaniam. Hudba tria Bansal vychází ze vzájemného prolínání severoindické hudební tradice, která v dávné minulosti vstřebala i vlivy arabské hudby a jazzové improvizace v evropském pojetí.

Výsledkem je jedinečná hudba, kde přechody mezi prokomponovanými melodiemi jednotlivých rág a variacemi na ně jsou spíše nenápadné, sóla jsou strhující, avšak ne exhibicionistická, napětí vzniká z postupného proměňování a gradování. Z volně plujících meditací dokáží klavír a housle nečekaně skočit do melodie hrané v perfektním unisonu a spolu s perkusemi proměnit lyricky laděné pasáže v sugestivní rytmickou bouři.

Propojení klavíru s indickými ragami, které neznají harmonii a navíc se pohybují mimo temeperované ladění, by pro méně zkušené hráče mohlo být pastí. První album tria nazvané Chandra, které vyšlo na norské značce Jazzland, je výsledkem pečlivé navigace v neprobádaných vodách a hledání nezmapovaných stezek na hranici obou kultur. Hudebníci jakoby posluchače vedli po skle Alenčina zrcadla a střídavě či souběžně mu nabízeli pohledy na obě strany. Dobrodružným zážitkem navíc je zvuk houslí, na hony vzdálený evropské estetice. V rukou virtuozní indické hráčky se housle stávají nástrojem netušených, a v západní hudbě zcela neznámých možností.

Harpreet Bansal (NO/IND) – housle
Andreas Bratlie (NO) – tabla, perkuse, hlas
Vojtěch Procházka (CZ) – piano, harmonium

Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2016 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.bansalband.com

vstupné 140 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
     
       

úterý 13 / 19:00 / Divadlo 29

KineDok: Domino efekt

projekce

Na Oscara nominovaní tvůrci za Králíka po berlínsku přicházejí s vizuálně působivou černou komedií od Černého moře a podávají svědectví o životě ve stínu ruské mocnosti.

V Abcházii, válkou zničené zemi poblíž Krymu, je patriotem každý. Kdysi přímořský ráj pro privilegované Sověty je nyní jen neuznávaný postkomunistický státeček, který se skládá z ruin luxusních hotelů. Ale abcházskému Ministrovi sportu Rafaelovi se daří. Pořádá Světový šampionát v dominu a věří, že tím konečně umístí svou drahou vlast na světové mapy. Navíc je šíleně zamilován do své mladé ženy Nataši a nevadí mu tak ani, že je cizinka. Hrdá ruská operní pěvkyně opustila svou zemi a vzdala se opatrovnictví své ruské dcery, aby dala šanci novému životu v nové zemi. Ale když si nedokáže k místním najít cestu a Rafaelova "sportovní" událost se začne hroutit, jejich budoucnost přestane být tak slibná.



Kdo si hraje, nezlobí. Pojďte si po projekci zahrát do Klubu 29 domino!

KineDok je unikátní filmový klub a alternativní distribuční platforma, která pod hlavičkou Institutu dokumentárního filmu vznikla v roce 2015 a do které je od počátku zapojené také Divadlo 29.

Polsko, Německo, 2014, 76 min., režie: Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, v původním znění s českými titulky.

www.kinedok.net

Vstup volný
FB událost

 
     
   

středa 14 / 20:00 / Klub 29

Caudal (ft. Aidan Baker of Nadja)
+ Obelisk of Light

kraut / spacerock / post / gaze / drones

Berlínské hypnotické trio Caudal s Aidanem Bakerem ze slavných Nadja v čele + atmosféricky něžný rituál nejzásadnějšího českého dronového projektu Obelisk of Light.

Aidan Baker patří mezi nejkreativnější současné kytaristy. Vedle sólové tvorby a proslulých Nadja se věnuje třeba hraní v triu B/B/S/, spolupracoval s Timem Heckerem
, s kytaristkou Noveller, kapelou Z’EV či Matem Sweetem z Boduf Songs. Hypnotické i požitkářské trio Caudal působí na scéně už od roku 2012 a teď, zdá se, přišel jeho čas.

Caudal tvoří Aidan Baker (kytara), Gareth Sweeney (baskytara) a Felipe Salazar (bicí). Bakerův vrstevnatý kytarový zvuk a strhující Salazarova a Sweneyho rytmická jízda se splétají v dlouhých atmosferických skladbách, ve kterých je možné vystopovat vlivy toho nejlepšího z krautrocku, post-punku, dronové psychedelie nebo space rocku.

Sami o sobě hovoří jako o trancepunkové kapele a je to nálepka stejně vtipná jako trefná. Kompozice – a vlastně není důvod nehovořit jednoduše o písničkách – Caudal začínají nenápadně a rozkvétají do nečekané vzletnosti, postpunk se snoubí s krautrockem, okamžité požitky s dlouhotrvající hypnózou. Kapela si posluchače vodí díky nekompromisní rytmické sekci, zatímco v repetitivních kytarových pasážích mu ponechává naprostou volnost. V jeden moment tak dokáže přenášet na docela jiná místa a zároveň jitřit smysly tady a teď. Když na serveru Cvlt Nation recenzovali předešlé EP Ascension, srovnávali dopad nahrávky s působením hudby kapel Swans, Battles, Don Caballero, Neu a Godspeed You! Black Emperor najednou. Přehnané? Výstižné.

Diskografie torontského rodáka Aidana Bakera je jako spletitá džungle plná odboček a skrytých cestiček. Jen pod svým jménem vydal od roku 2000 přes sto nahrávek. Baker na nich objevuje možnosti hypnotických tónů elektrické kytary a nabízí zde široké žánrové spektrum od něžného písničkářství a ambientu, přes post-rock a shoegaze až k drone metalu.

Před Caudal se představí Obelisk of Light, sólový projekt Jana Kašpara (ex-Pavilon M2, Sítě, The Czech Psychedelic Society Manifesto). V OoL vytváří Kašpar pomocí kytary a množství efektů dlouhé, melodické a velmi imaginativní dronové plochy, zvukové obelisky.



Koncert je pořádán v rámci projektu Electroconnexion 2016 za finanční podpory Ministerstva kutury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.caudal.bandcamp.com www.obeliskoflight.bandcamp.com

vstupné 80 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
     
   

úterý 20 / 20:00 / Klub 29

Cars & Trains (USA) + Aran Epochal (CZ)

Silné melodie, předivo akustických zvuků, nenápadné beaty a lo-fi syrovost Cars & Trains a poslední kovboj s akustickou baskytarou Aran Epochal a jeho písně z temných lesů.

Pokud máte rádi zvuk ranných desek labelu Morr, kapely jako Múm, Psapp nebo Tunng, určitě si nenechte ujít koncert Cars & Trains! Portlandský multiinstrumentalista Tom Filepp, který za projektem stojí, označuje svoji hudbu jako electronic-folk toy-instrument live-looping craziness. Přestože většina Fileppových kolegů z labelu Fake Four / Circle Into Square (Astronautalis, Ceschi, Bleubird, Sole, Busdriver) se prosazuje na poli „alternativního hip hopu“ – nebo jak tomu chcete říkat – desky Cars & Trains jsou o něco intimnější a písničkovější. Čeká vás předivo akustických zvuků a jemných elektronických podkladů, silné melodie, glitchové podmazy, nenápadné beaty i lo-fi syrovost. A především magická atmosféra. A proč vlastně název Cars & Trains? „Vždycky mě fascinovala americká kultura cestování a věcí a mýtů s tím spojených. Je tu zajímavý nesoulad mezi tím, jak si to Američani idealizují a jak to ve skutečnosti funguje,” vysvětluje Tom.



Aran Epochal. Jeden z tahounů Silver Rocket, obr z kapely Gnu. Poslední kovboj s akustickou baskytarou, který šetří každým slovem a v jehož písních se v temných lesích ztrácejí pohádkové postavy. Kdyby byl Michal Tučný vyšší a na posledním táboráku přihodil do ešusu houbičky, možná by to vypadalo nějak takhle. AE vydal v loňském roce za pomoci mnoha přátel skvělé album Doba bronzová.


www.carsandtrains.net www.aranepochal.tv

Koncert je pořádán v rámci projektu Electroconnexion 2016 za finanční podpory Ministerstva kutury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

Vstupné: 80 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:

FB událost

 
     
   

středa 21 / 20:00 / Divadlo 29

Société Protectrice de Petites Idées: Cow Love

Nenechte si ujít jedinečnou klaunérii COW LOVE francouzské skupiny Société Protectrice de Petites Idées! Čeká vás akrobacie, herecké etudy, spousta tance a hlavně velká dávka nadsázky.


Cow Love je koutek kuriozit spojující vysokou módu sportu, kyselou chuť mléka, písničky, které se nikdy nestanou megahitem, plastové květiny a rozmary lásky. Dětská hra ve zběsilé schizofrenii, pálící strana našich nejvybranějších obsesí: „chronická hloupost, radost z ne-dokonalosti”.

Režie / účinkují : Nanda Suc & Federico Robledo / světelný design: Aleth Depeyre / dramaturg: Emilie Bonnafous, Denis Lecat / produkce: Camille Simon / 60 minut / jazykově bezbariérové

Nanda Suc začala tančit ve věku pěti let. Po studiích strávila rok v centru James Carles v Toulouse. Od roku 2007 vystupovala v Gregoire & Co (choreografka Sylvie Le Quéré). V roce 2011 vytvořila spolu s Coralie Neuville svou první hru Jednoho krásného dne. V roce 2012 pak s Federicem Robledem vytvořili Cow Love. Od roku 2013 spolupracuje se sdružením Cirque Galapiat.

Federico Robledo objevil svět divadla ve věku 17 let v Rio Cuarto v Argentině. Po čtyřech letech jevištních zkušeností s Circo en Accion a La Sordina vstoupil do cirkusové školy La Arena v Buenos Aires a dále Lido Municipal School of Circus Arts v Toulouse. V letech 2007 až 2011 vytvořil několik představení se soubory Arena (Gerardo Hochman) v Buenos Aires a Bla Bla Bla (Street Arts).
V roce 2012 založil spolu s Nandou Suc sdružení Société Protectrice de Petites Idées. Od roku 2013 spolupracuje především se sdružením Cirque Galapiat.


Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektů Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice. Podpořili: Nová síť a Spectacle Vivant en Bretagne.

www.societeprotectricedepetitesidees.com

vstupné 160 Kč
Ticketportal:
FB událost


 
     
   

čtvrtek 22 / 19:00 / Divadlo 29

Jan Němec: Vlk z Královských Vinohrad

Autobiografický film legendárního českého režiséra Jana Němce (1936–2016) volně vychází z autorovy knihy Nepodávej ruku číšníkovi a pozoruje jeho životní příběhy od šedesátých let do současnosti.

Dle slov samotného tvůrce „ … film má v názvu Vlka, tvora divokého, lstivého, neovladatelného. Vlk v rouše beránčím a naopak. Uvidíte místa činu, autentický dialog, autorský komentář, archivy pravé i falzifikáty. To, co bude ve filmu, se skutečně stalo a John Jan to skutečně prožil. I když, pravda, občas to trochu nafouknul.” Vznikla posmutnělá komedie, nesentimentální ohlédnutí za osobitým životním příběhem, nonšalantní vyrovnávání si účtů v punkovém hávu.

ČR, Slovensko, Francie / 2016 / 68 min.
Po projekci se plánuje debata.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2016 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

www.filmfuse.cz

vstupné 80 Kč
Ticketportal:
FB událost

 
     
   

pátek 23 / 20:00 / Divadlo 29

Spinifex (NL/DE/PT/US)

Koncert skvělého mezinárodního kvintetu z Amsterdamu – jazzcore, math-metal, impro – anarchistická naléhavost, coreový virvál i jazzrocková vzletnost.
Hudební událost podzimní sezóny!!!


John Dikeman (US) – tenorsaxofon / Tobias Klein (DE) – altsaxofon / Jasper Stadhouders (NL) – el. kytara / Gonçalo Almeida (PT) – baskytara / Philipp Moser (DE) – bicí

V Amsterdamu sídlící mezinárodní kapela Spinifex představuje malou hudební senzaci, která vám otevře úplně nové hudební horizonty. Neuvěřitelně intenzivní hudba, kterou Spinifex produkují, je naprosto originálním mixem moderního jazzu, hudební avantgardy, trash metalu a HC. Jejich diverzní hudební smršť narušující stylistické a žánrové hranice, se vyznačuje mate-maticky přesnými rytmickými strukturami a detailně prokomponovanými party, extrémními změnami temp i rytmů, explozivními improvizovanými pasážemi, nečekanými melodickými zvraty, virtuózními sóly a drtivě silnými groovy. Kvintet, jehož členové jsou dokonale sehráni a naladěni na stejnou vlnu, funguje jako jeden organismus, který posluchače od prvního taktu vtáhne do svých útrob.



www.spinifexmusic.nl

Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2016 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

Vstupné: 150 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
     
    úterý 27 / 20:00 / Divadlo 29

Suchý čtení, mokrý sny

Scénické čtení vašich oblíbených básníků z projektu Suchý autorský čtení, kteří usednou do kavárny v art deco stylu. Klavír, saxofon, pijáci absinthu, padlé ženy, trocha sentimentu, ale i nadsázky.

Dekadentnímu prostředí neodolali tentokrát ani herci divadla Exil, Saša Andrejs a Jana Tichá.

Vstupné: 50 Kč
Ticketportal:
FB událost

 
     
   

pátek 30 / 20:00 / Divadlo 29

Haco (JP) + Gurun Gurun (CZ)

Na pozvání Divadla 29 přijíždí poprvé do ČR hvězda japonské avant-popové scény Haco. Doprovod jí bude dělat čtveřice z planety Gurun a jejich hudba vzor 3016.


Haco je japonská zpěvačka, skladatelka, multiinstrumentalistka, sound designerka a performerka, proslulá kromě sólové tvorby také jako zakládající členka kapel After Dinner (1981-1991) a Hoahio. Právě díky kapele After Dinner a jejímu propojení s Recommended Records, klíčovým labelem hnutí Rock In Opposition, se Haco stala mezinárodně uznávanou umělkyní. Svoje první sólové album vydala v roce 1995. Haco si postupně vytvořila unikátní zvuk (do značné míry založený na využívání nových technologií). Volně kombinuje postupy elektroakustické hudby, post-punku, avantgardy, ambientu, improvisingu, ale i popu. Nahrávky, na kterých se podílela, vychází na zásadních labelech jako jsou Tzadik nebo Improvised Music from Japan. Haco spolupracovala s takými esy světové scény, jako jsou Fred Frith, Acid Mothers Temple, David Toop, Zeena Parkins, Otomo Yoshihide, Ikue Mori nebo Sachiko M. V roce 2005 byla její deska Stereo Bugscope 00 oceněna na prestižní Prix Ars Electronica.

Aktualní album Haco nazvané Secret Garden je ukázkovým příkladem zralého, osobitého a přitom velmi zábavného a současného avant-popu. Pokud vás oslovuje tvorba Björk, Laurie Anderson, Kate Bush nebo třeba i Ivy Bittové a Davida Sylviana, neměli byste si určitě první návštěvu Haco v ČR nechat ujít!



Gurun Gurun existují od roku 2007 a od počátku je jasné, že poradit si s jejich produkcí a nějak ji reflektovat bude těžký oříšek. Jde vůbec o kapelu? Hrají nějaké skladby, nebo je vše založeno na improvizaci? Na pódiu uvidíte čtyři muže skloněné nad stoly plnými různých zařízení, kabelů, nástrojů, elektroniky i podivných předmětů, jak produkují pomalé repetitivní melodie a vytvářejí hypnotickou minimalistickou náladu, která připomene pád do nějaké podivné červí díry plné zvuků i jemných dívčích vokálů, jež vás ovšem nemilosrdně vtáhne dovnitř, přinutí zhroutit se sami do sebe a vstoupit do jednoho z paralelních vesmírů.

Další důležitá věc je, že pány Knoflíčka, Tarnovského, Ježka a Federsela navíc kromě nepochybné hudební invence charakterizuje intuitivní spřízněnost s japonskou kulturou: je to možná trochu zvláštní pro čtveřici ze středu Evropy, ale svět je dnes prostě takový: vzdálené kouty světa si jsou blíž než kdy jindy a člověk se může cítit doma tam, kde najde spřízněné duše. Gurun Gurun se prostě podle mnohých vyjadřují „japonským“ způsobem lépe (nebo minimálně stejně dobře) jako Japonci, ale přesto zároveň i jinak, „evropsky“, každopádně ale zcela překvapivě a osobitě.

Svědčí o tom lavina příznivých recenzí po celém světě, kterých se dočkalo už jejich první album, a přízeň kritiků nijak nepolevila ani na jaře 2015 po vydání druhého alba Kon B. Namátkou: Jejich hudba vytváří rovnováhu mezi zvuky přírody a počítačovou dekonstrukcí (Foxy Digitalis), nebo: Tato deska není pouhé album, je to prostě zážitek (Anthem Review), případně: Na tohle se dá říct jenom: wow! Musíte to prostě slyšet (Cyclic Defrost). Kon B byl také zařazen mezi nejlepší desky roku 2015 podle výběru prestižního serveru Headphones Commute – a to už je docela velká věc. Gurun Gurun v minulém roce kromě koncertování po Evropě představili Kon B i ve své zemi zaslíbené a na jaře absolvovali úspěšné japonské turné.



Koncert je pořádán v rámci projektu Electroconnexion 2016 za finanční podpory Ministerstva kutury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.hacohaco.net www.gurunas.net

Vstupné: 140 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
   

 

˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙