Program * září 2017


úterý 5., 12., 19., 26. / vždy od 18:00 do 20:00 / laboratoř Bujón

LET’S CODE micro:bit

Série otevřených micro:bitích kódovacích dílen.

BBC micro:bit je mile okatý kapesní počítač s ofinkou, kterého můžete programovat, učit novým schopnostem, dotvářet jeho charakter i podobu. Micro:bit je kamarád, učitel i žák.

Absolvovali jste v Divadle 29 v dubnu letošního roku micro:botí dílnu? Vyvětrejte po čase svého micro:bita, vemte ho do společnosti mezi další micro:bity do Laboratoře Bujón, mezi nás. Naším heslem je: všichni jsme učitelé i žáci. Podělte se s ostatními, co váš micro:bit dokáže, jaký kód jste pro něj napsali, co jste pro micro:bita postavili, ušili, vytvořili. Čeká nás souboj micro:bitů? Nebo naopak mezi-micro:bití konference? Záleží jen na nás, micro:bitech a našich společných nápadech.



Chtěli byste se se připojit a kódovat společně s námi, ale vlastního micro:bita ještě nemáte? Nevadí, ozvěte se nám a micro:bita vám rádi pomůžeme zajistit.
Víte už, kterého z večerů byste se rádi zúčastnili a máte i nápad, co byste ostatním chtěli představit, napište nám!

Let’s code!

Více informací: Šárka Zahálková, sarka@divadlo29.cz, 732 436 722

Série dílen se koná v rámci projektu Electroconnexion 2017 za finanční podpory Ministerstva kutury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

vstupné 50 Kč
FB událost

 
     
       

sobota 9 / 19:30 / Divadlo 29

Jelikož nás předpověď počasí straší přeháňkami a nízkou večerní teplotou, rozhodli jsme se koncert přesunout do Divadla 29. Věříme, že to nebude vadit vám ani kapele. Zakoupné vstupenky zůstávají v platnosti. Děkujeme za pochopení!

Besh o droM (HU)

Jediný český koncert maďarského etnobigbandu, který patří ve svém ranku k absolutní evropské špičce. Divoká jízda ve stylu syrových balkánských dechovek přesouvající balkánskou invazi na taneční party 21. století. Úvodní koncert sezóny, který vám zajistí dávku endorfinu na zbytek roku!

Besh o droM je osmičlenná kapela, která se od dechovek z Balkánu liší zdravým pankáčským kořínkem i šířkou inspirace. Čerpá je jak z Řecka, Jemenu, cikánských stylů, tak díky svému maďarsko-izraelskému kapelníkovi i z židovské hudby. Besh o droM kombinují cimbál se saxofony a orientálními bubny, na svědomí mají totálně zdivočelé davy v Glastonbury i v Rudolstadtu, během turné v Kanadě hráli pro dvacetitisícové publikum. Jsou dost možná nejlepší současnou východoevropskou skupinou, která přesunula balkánskou invazi na taneční party 21. století.

„Spanilá divoká jízda, která se nezdržuje pauzou na nádech”, napsal o nich prestižní britský časopis fRoots.




Během posledních let, kdy se Evropa učí poslouchat hudbu jiných kultur, se na našem kontinentě změnilo hudební klima: vzrostla poptávka po hudbě z Afriky, Balkánu i jiných exotických končin, což povzbudilo vznik nových skupin. Jeden z takových novotvarů - Besh o droM - bychom mohli zařadit do „druhé generace” balkánsky hrajících kapel, inspirovaných syrovými cikánskými kutálkami jako Kočani Orkestar či Taraf de Haidouks. Tahle povedená partička z Maďarska vymyslela, co by jednou stejně muselo přijít: ničivou fúzi pikantních rytmů i melodií z jihovýchodního konce Evropy. Dechy, cimbál, darbuka i velký buben, housle, akordeon, občas i DJ, a především nesestřelitelný pankáčský maniak Ádám Pettik v roli zpěváka. Kapela se hravě obejde bez sexy tanečnic a umělé mlhy a na pódiu rozpoutá totální divočinu a řízený chaos, v němž má ovšem každé ťuknutí na cimbál své místo. Besh o droM se nesnaží o věrné kopie lidových melodií. Tabu maďarských folkloristů porušil tím, že používá dechovou sekci. Skupina zpívá maďarsky, romsky, albánsky a řecky.

Koncert je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion 2017 za finanční podpory statutárního města Parubice.

www.beshodrom.hu

Vstupné: 180 Kč (na průkaz ISIC na místě 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost


 
     
   

úterý 12 / 19:00 / Divadlo 29

Zvol si info

Prezentace studentské iniciativy Zvol si info z Masarykovy Univerzity v Brně, která se zabývá mediální gramotností, objasňováním hoaxů a fake news a ověřováním informací z internetových médií a sociálních sítí. Po prezentaci proběhne otevřená debata se zástupci iniciativy Zvol si info.

Účast na debatě přislíbili Jan Cemper, zástupce webu Manipulátoři.cz a zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti a zástupce projektu Demagog.cz.

,,Představte si mediální svět jako obrovský supermarket. Jídlo, pití, oblečení si vybíráte každý den a už víte, co Vám sedí a co ne. Už jste ale takto přemýšleli o tom, čím Vás „krmí“ média? Jsme tým studentů Masarykovy univerzity a založili jsme projekt Zvol si info, protože se nechceme dívat na to, jak se chytré mozky plní hloupými informacemi.´´

www.facebook.com/zvolsiinfo

vstup volný
FB událost

 
     
   

středa 13 / 19:00 / Divadlo 29

Huť architektury / Martin Rajniš

Offcity architekti / architektonické intervence

Po prázdninové pauze pokračujeme v cyklu přednášek Offcity architekti, který je letos věnován architektonickým intervencím do veřejného prostoru. Jejich autoři, ať už jednotlivci, architekto-nická studia, výtvarníci či spolky a neformální sdružení, se jejich prostřednictvím snaží klást otázky a pokouší se reagovat na aktuální témata spjatá s veřejným prostorem. Ten považujeme za otevřený a zcela přirozený komunikační kanál, často však jeden z nejopomíjenějších.

Architekta Martina Rajniše a jeho tvorbu není třeba dlouze představovat. Jeho počátky charakterizují stavby velkých měřítek (např. pražský obchodní dům Máj z roku 1975), postupně se však začal věnovat navrhování menších objektů, u nichž je hlavním stavebním materiálem dřevo. Mediálně známými se staly např. Poštovna na Sněžce, rozhledna Bára nedaleko Slatiňan, či vzducholoď Gulliver, která je od roku 2016 součástí Centra současného umění DOX v Praze. Za svou práci a přínos v architektuře je oceňován nejen doma, ale i v zahraničí. Na pardubické přednášce Martin Rajniš představí své osobité názory na architekturu i architektonické projekty a intervence z dílny Huť architektury, kterou v roce 2012 spoluzaložil s Davidem Kubíkem.

www.hutarchitektury.cz www.offcity.cz

Pořádá Offcity z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu OFFCITY 2017. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.

Vstupné: 50 Kč
FB událost

 
     
   

čtvrtek 14 / 20:00 / Divadlo 29

Ondřej Smeykal + Petr Nikl: Líheň !…!!

Promítací broukozvučná strojovna mechanicko-rozpíjivých obrazů perfomera Petra Nikla a stereofonní elektronické didgeridoo Ondřeje Smeykala.


Petr Nikl – mechanicko-alchymický projekční rej
Ondřej Smeykal - audiotvor (didgeridoo a elektrodidgeridoo)

Líheň je unikátní audiovizuální performance, kterou vytváří přední český hráč na didgeridoo Ondřej Smeykal společně s renomovaným výtvarníkem a performerem Petrem Niklem. Tato dvojice se věnuje spolupráci v různých obměnách více než jednu dekádu. Nyní nabízí veřejnosti ojedinělý projekt postavený na dialogu světla a zvuku.

Petr Nikl se věnuje originální světelné projekci, kdy za použití autorských malířských technik a originálních pohyblivých objektů, nechává rozehrát na projekčním plátně neopakovatelné fantaskní příběhy tvarů a barev. Ondřej Smeykal doprovází obraz svým novým pojetím hry na australské didgeridoo, které se proměnilo v jakýsi organický syntezátor, jež může znít zcela futuristicky i organicky.


www.smeykal.com

vstupné 140 Kč (na průkaz ISIC na místě 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
     
   

pondělí 18 / 20:00 / Divadlo 29

DekadentFabrik

David Cajthaml
– kytara, sampler / Ivan Bierhanzl – baskytara / Martin Čech – flétny

Kapela DekadentFabrik vznikla v květnu 2008. Přiléhavou charakteristikou DF by mohl být elektronický trip-dub či současný nu jazz.

Kapela zahušťuje prostor psychedelickými repetativními skladbami, které gradují a používáním elektroniky dávají posluchači pocit erupce, barevných koláží a transu, vyvrcholení, odvazu i uvolnění. Součástí koncertu je projekce, jejímž autorem je lídr kapely David Cajthaml, známý také ze skupin Energie G, Ševcovský pop nebo také jako protagonista projektu Davun.

S kapelou spolupracovoval například i saxofonista Mikoláš Chadima (Extempore, Kilhets, nyní MCH Band) , v současnosti DF vystupuje jako trio. Vedle Davida Cajthamla a flétnisty Martina Čecha, uslyšíme v D29 i Ivana Bierhanzla, bývalého kontrabasistu The Plastic People of the Universe, hudebníka, který působil a působí v řadě dalších výrazných formací (Agon Orchestra, DG 307, MCH Band, Ora pro nobis aj.).




Už od 17:00 proběhne v Klubu 29 zahájení výstavy Davida Cajthamla Psychiatři.

David Cajthaml (1959) vystudoval VŠUP v Praze v Ateliéru architektury a scénografie u prof. Josefa Svobody. Jako scénograf se podílel na řadě představeních v ČR i v zahraničí (Hebbel Theater Berlin, HaDivadlo, Divadlo Husa na provázku, Divadlo na Zábradlí, Klicperovo divadlo, Divadlo Archa aj.). Dlouhá léta se věnuje také hudbě. Je také znám jako sochař, grafik, básník, spisovatel a v neposlední řadě také jako malíř.

V rámci této výstavy máte jedinečnou možnost seznámit se s cyklem kreseb, které vycházejí z psychiatrického prostředí. Od listopadu 2015 kreslí David Cajthaml každý den jednu kresbu. Používá tuš, akvarel, linoryt, pastelky a vlastně všechno, co má zrovna po ruce. Většina kreseb zachycuje vztah mezi psychiatrem a pacientem a situace a příběhy, které se mezi nimi odehrávají. Tyto interakce jsou sice v jeho kresbách většinou fiktivní, ale vždycky vycházejí z reálných základů a příběhů. Sám autor má bohatou zkušenost s psychiatrickou léčbou. Na psychiatrická sezení docházel 18 let.

Koncert i výstava se konají v rámci festivalu Týdny pro duševní zdraví - východní Čechy 2017.

www.dekadentfabrik.info

vstupné 50 Kč
Ticketportal:
FB událost

 
     
   

úterý 19 / 19:00 / Divadlo 29

Olga Sommerová: Červená

Celovečerní dokumentární film Olgy Sommerové o světově proslulé operní pěvkyni a herečce Soně Červené je příběhem ženy, jejíž malé dějiny, soukromý a profesní život byly ovlivněny velkými dějinami Evropy 20. století. Její umělecká dráha čítá sto operních rolí ve čtyřech tisících vystoupeních na jevištích pěti kontinentů.

ČR / 2017 / 80 min. Po projekci se plánuje debata.



www.filmfuse.cz

Pořádá Terra Madoda, z. s., ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2017 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

Vstupné: 90 Kč
Ticketportal:
FB událost

 
     
    čtvrttek 21 / 18:00 a 20:30 / Divadlo 29

Kosmický Žirafáč

Kosmický Žirafáč dvakrát v D29 (speciální představení pro děti v 18:00 + pro dospělé ve 20:30). Našvihané bubenicko-divadelní představení, něco mezi sci-fi naruby, kyberpunkovou operou, anti-romanetem, vesmírnou odysejkou a rozhlasovou hrou.

Vhodné i pro punkáče, doktory a děti od 6 let.

Děj: Kosmický Žirafáč odcizí kosmickou loď jménem Hvězdur a prchá před Korporátníky z pla-nety Země. Na lodi se setkává s Panem Počítačem, kterého přesvědčí, aby se zúčastnil důležité mise mimo naší sluneční soustavu. V cestě jim ale stojí armáda zbytků špatných rádiových písniček...

Kosmický Žirafáč 3.0 je one-man-show, nekonvenční hudebně-divadelní vystoupení na akustické bicí nástroje a samplery. Děj je tvořen rozhovory a zvuky, divák je veden k zapojování své vlastní představivosti. Hudba je vtmelena do vyprávění a zaujímá pozici třetí postavy. Představení propojuje velmi odlišné prvky - pompézní hudbu, groteskní humor a experimenty
ve formě a způsobu vyprávění příběhu.



Za projektem stojí skvělý bubeník, experimentální performer a skladatel Jarda Noga (Hm..., Free Balkan Quintet, ex-Už jsme doma). JN se mj. umístil na třetím místě mistrovství světa ve hře na elektronické bicí V-Drums World Championship 2012 v Kalifornii.

Příběh Kosmického Žirafáče vyšel také na CD, které vzniklo ve studiu jáMOR Ondřeje Ježka.

Vstupné: 100 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC a pro děti do 14 let)
Ticketportal: 18:00
Ticketportal: 20:30
FB událost

 
     
   

středa 27 / 20:00 / Divadlo 29

Mike Parker’s Meta (USA/PL)

Nový kvartet amerického basisty Mikea Parkera. Ryzí energie rocku, citlivost klasiky, pestrost avantgardy a harmonie moderního jazzu.


Mike Parker (USA) – kontrabas / Patryk Dobosz (PL) – bicí / Dominik Wania (PL) – klavír / Slawek Pezda (PL) – tenorsaxofon

Skladatel a hráč na kontrabas z New Yorku Mike Parker společně s polskými spoluhráči, tenorsaxofonistou Slawkem Pezdou, vynikajícím pianistou Dominikem Waniou a bubeníkem Partrykem Doboszem, důmyslně a originálně propojuje jazz s funkem, klasiku s avantgardními výboji, drum´n´bass s jazzovou improvizací. Výsledný tvar je svěží a nepředvídatelný, nechybí mu nadhled ani živelnost s vydatnou porcí elektrizující energie.

Rodák z New Yorku Mike Parker studoval kontrabas na Skidmore College v NY a na konzervatoři v Amsterdamu. Měl příležitost studovat u některých světových basistů (Scott Colley, Reid Anderson a Reubin Rogers) a hrát s nejslavnějšími jazzovými hudebníky jako jsou John Scofield, Chris Potter nebo Eric Harland. Mike se nyní pohybuje mezi New Yorkem a Evropou a to jako vedoucí svého tria, tak jako vyhledávaný sideman v mnoha dalších mezinárodních hudebních projektech.

Krakovský tenorsaxofonista Slawek Pezda patří k nejtalentovanějším saxofonistům mladé generace v Polsku. Od roku 2009 je členem kvarteta PeGaPoFo, které navazuje na odkaz jazzové avantgardy 60.let a v roce 2014 založil formaci The Flash!, která kombinuje akustický jazz s elektronikou a experimentálními postupy.

Dominik Wania je jeden z nejtalentovanějších pianistů mladé jazzové generace v Polsku. Na klavír začal hrát ve třech letech, po absolutoriu hudební akademie v Krakowě studoval na bostonské New England Conservatory of Music. V minulosti spolupracoval s řadou osobností světové jazzové scéný jako jsou např. Marcus Miller, Dave Liebman, Lee Konitz nebo Jerry Bergonzi.


Bubeník Patryk Dobosz vystudoval Krakovskou hudební akademii. Je proslulý svou virtuozní technikou a schopností obsáhnout velmi širokou škálu hudebních stylů. Hrál po boku řady významných hudebníků: Randyho Breckera, Joela Frahma, High Definition, Janusze Muniaka, Wayna Escofferyho a mnoha dalších.

Omlouváme se, ale původně avizovaný izraelský bubeník Ziv Ravit bohužel nemůže s kapelou přijet.

Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2017 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.mptheory.com

Vstupné: 160 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
   

 

˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙