Program * září 2018


středa 12 / 20:00 / Divadlo 29

Ryba řvoucí uvádí Dírkované kino: Ornitologologie

Premiéra audiovizuální kompozice souboru Ryba řvoucí.

Ornitologie je věda zkoumající ptačí druhy. Ornitologologie je věda zkoumající tuto vědu. Její poutavost tkví nejen v jejích metodách, ale zejména v osobním zaujetí ornitologů pro ni. Výpravami do akustického prostředí pěvců to vše jen začíná, nakonec i pozorovatel se stává nedílnou součástí ptačího světa.

Dírkované kino: Ornitologologie je experimentální audiovizuální performance se základem v radiodokumentu. Světlo diaprojektoru a meotaru, nahrávky i hlasy ornitologů nás vedou od vědy k estetice zvláštního ornitologického vnímání.

Divadelní soubor Ryba řvoucí vznikl v roce 2009. Skupina se převážně věnuje tvorbě autorských divadelních projektů. Postupuje cestou kolektivní tvorby se silným důrazem na vizuální složku a práci s materiálem.

Scénografie: Aňa Šebelková / radiodokument, hudba, zvuk: Filip Jakš / světlo, technika: Šimon Janíček / dramaturgie: Tereza Magnan / koncepce a režie: kolektiv Ryba řvoucí / účinkují: Aňa Šebelková, Filip Jakš, Šimon Janíček


Pořádá Terra Madoda z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektů Ostrovy v pohybu a Electroconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice. Představení vznikalo také v rámci rezidenčního pobytu v Divadle 29.

vstupné: 120 Kč





 
     
       

čtvrtek 13 / 19:00 / Divadlo 29

Okupace 1968

KineDok / projekce

Nový dokumentární snímek z alternativní distribuční platformy KineDok jako připomenutí padesátého výročí okupace Československa.

Film Okupace 1968 je kolektivním projektem zobrazujícím subjektivní pohled vojáků „spřátelených“ vojsk, jejich myšlenky, pocity a úlohy, které plnili během okupace Československa v srpnu 1968. Hlavní otázkou filmu je, jak se člověk zachová, když se ocitne uprostřed dění takového rozměru. Jakou roli hraje individuální zodpovědnost, zachování si vlastních názorů a morálních zásad a jak se mění ve chvíli, kdy se rozhoduje mezi záchranou života a dodržováním pravidel. Aby byla zachována rozmanitost pohledů, spolupracovalo na filmu pět režisérů z pěti zemí bývalé Varšavské smlouvy, které se zúčastnily okupace v srpnu 1968.

Výsledkem spolupráce tvůrců z Ruska, Maďarska, Polska, Německa a Bulharska je pět 26 minutových dokumentárních filmů a pět různých pohledů. Jednotlivé filmy režírovali Stefan Komandarev (An Unnecessary Hero, Bulharsko), Marie Elisa Scheidt (Voices in the Forest, Německo), Magdalena Szymkow (Soldiers’ Wives & Spies, Polsko), Evdokiya Moskvina (The Last Mission of General Ermakov, Rusko) a Linda Dombrovszsky (Red Rose / Friendship and Love in the Time of Occupation, Maďarsko).



povídkový dokumentární film, 5 x 26 min., 2018



www.kinedok.net

vstupné: 50 Kč





 
     
   

úterý 18 / 19:00 / Divadlo 29

Můj neznámý vojín

KineDok / projekce

Výjimečný dokumentární snímek z alternativní distribuční platformy KineDok jako připomenutípadesátého výročí okupace Československa.

Jaký je to pocit, stát se okupantem, aniž byste to měli v úmyslu? Pomocí známých, ale i doposud nikdy nezveřejněných archivů z celé Evropy i Ruska vyprávíme rodinný příběh režisérky Anny Kryvenko o tom, jak vysoká politika ničí životy obyčejných lidí.

Teprve před pár lety totiž režisérka objevila rodinné tajemství svého prastrýce, který jako sovětský voják z Ukrajiny okupoval Československo v roce 1968. Při pátrání po osudu svého prastrýce se autorka dotýká témat jako je fragmentace osobní i národní paměti, dědičná vina, výklad historie, mediální manipulace, vztah k dnešnímu Rusku, ale i vztah Čechů a Slováků k cizincům, tedy témat právě v dnešní době aktuálních.



75 min., režie: Anna Kryvenko, 2018


www.kinedok.net

vstupné: 50 Kč





 
     
   

čtvrtek 20 / 20:00 / Divadlo 29

Frisk (CZ) • TOC (F) • Andy The Doorbum (US)

Tři různorodé chody – dohromady však výjimečná hudební hostina! Domácí Frisk vás zavalí jazzcorovou nakládačkou se špetkou noisu a stopovými prvky ugrofinského folku. Francouzské trio TOC přijede s vrchovatou náloží hypnotického pop punku, psychedelického post-rocku a energického jazz-core. Americký performer Andy the Doorbum se po 15 měsících vrací do Pardubic se svou hypnotickou psychedelickou litanií.

Hudba kapely Frisk připomíná vyloupení úhledné půjčovny kánoí. Někdo to nedělní říční místo vypáčil, vykradl, roztřískal, rozflákal. Stromky na břehu zlámané, zámek vysekaný sekyrou, všechny kánoe břichem vzhůru a děravé, úvazní sloupek vzpříčený, prkna pryč z vrutů – a mezi tím kusy pádel, kýble, lodní sedátka a mycí houby.

Bloumáš mezi rozházenými a rozkopanými zvuky, třískami melodií, kolem vyvrácených rytmů a vzdychů, nebezpečným tichem: každé vykradené místo je tak nepříjemné a tak přitažlivé. Chceš odsud vypadnout – ale nepadáš! A pak – tady, kde všechno připomíná všechno a někde je možná schovaný zloděj – zaslechneš neslýchanou křehkou písničku (dokonce s půlkou refrénu). Ztuhneš a najednou nevíš, jestli jsi netečný říční host, zloděj, majitel říčních lázní, neúspěšný melancholický hlídač nebo bezdomovec naštvaný na půlku světa. Písnička hraje, nic není jednoznačné a svět je plný polehčujících okolností.   


Trio TOC z francouzského Lille spojilo dohromady tři vynikající muzikanty - klávesistu Yéremie Ternoye, bubeníka Petera Orinse a kytaristu Ivanna Cruze. Jejich hudba je těžko zařaditelná, bývá označována přídomky jako free hypnotic pop punk, psychedelic post-rock a jazz-core a výrazy „zneklidňující, orgiastické a komunikativní“. Trio se netají svou náklonností k improvizovanému a energickému popu, aniž by ovšem byla jakkoliv potlačena chuť muzikantů experimentovat. Hledají a vytvářejí hudební materiál, ve kterém mizí totožnost jednotlivých nástrojů. Monolitické skladby plné strukturalistických a surrealistických vychytávek, emotivních erupcí i výbušných gejzírů vytváří veletok hudebních abstraktních obrazů s navzájem se do sebe propíjejícími odstíny a nejasnými konturami. Hudebníci si užívají přicházející překvapení a zvraty, a sami je provokují. V jejich tvorbě najdeme širokou škálu vlivů od Sonic Youth až po Stravinského. Toc vydali tři různorodá alba: Le Gorille (2009), You Can Dance If You Want (2012) a Haircut (2014).



Koncerty amerického hudebníka a textaře vystupujícího pod jménem Andy the Doorbum předcházejí téměř bez výhrad nadšené reakce. Hypnotický zážitek, psychedelická litanie, magično, zapomenuté modlitby nikdy nezrozeného kmene – to jsou jen některé útržky z opěvných ód na jeho strhující živá vystoupení na pomezí koncertu a performance.

Andy the Doorbum se hudebně pohybuje přibližně na ose freak folk / lo-fi elektronika / psych. V roce 2016 vydal společně s producentem Justinem Aswellem na labelu Fake Four (např. Ceschi, Bleubird nebo Cars & Trains) velmi dobře přijatou nahrávku Intent. Na té kombinuje svůj cit pro skvěle vystavěnou melodii s těžkými beaty, elektronickými ambientními prvky, dramatickým (ale nikoli patetickým) hlasem a existenciálními texty. Label album popisuje výstižně jako „doom Portishead“. Důležitou součástí Andyho vystoupení je vizuální stránka. Originální kostýmová a světelná show, která se mění téměř koncert od koncertu, slibuje opravdu silný zážitek!


Koncert je pořádán v rámci projektů Jazzconnexion 2018 a Electroconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kulturu ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.andythedoorbum.com www.toc-music.com

vstupné: 140 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC)






 
     
   

sobota 22. září - neděle 23. září / Divadlo 29

Kurz Ableton Live s Martinem Tvrdým

Už vás nebaví koukat na tutoriály a chcete se naučit pracovat v hudebním softwaru, který vám umožní nahrávat, skládat, aranžovat i hrát naživo?

Producent Martin Tvrdý alias Bonus vás provede základními funkcemi Ableton Live, jednoho z nejrozšířenějších a nejlepších hudebních programů, naučí vás s ním pracovat a ukáže i tipy a triky, které vám ušetří spoustu času. Kurz je vhodný pro začátečníky.

Účastníci by měli mít nainstalovaný program Ableton Live a základní představu o tom, k čemu jej chtějí využívat. Výhodou je, pokud už mají nějakou svou vlastní tvorbu, i když je v úplných začátcích.

Termín: sobota 22. 9. - neděle 23. 9.
sobota 14:00 - 18:30
neděle 10:00 - 14:30

- přihlášení a dotazy:
divadlo29@centrum.cz
- maximální kapacita: 10 účastníků
- kurzovné: 700 Kč (pro studenty 400 Kč)
- kurz je určen pro zájemce z řad široké veřejnosti bez věkového omezení
- s sebou: laptop, sluchátka, nainstalovaný Ableton - stačí demo:
www.ableton.com/en/trial



Lektorem kurzu je hudebník známý ze svých sólových projektů jako rapper Bonus, ale také jako producent minimalistické elektroniky Martin Tvrdý. Za svou tvorbu získal několik ocenění, včetně cen Apollo nebo Anděl. Společně s Mary C uvádí na Radiu Wave pořad Kreaton, který se zabývá novými možnostmi hudební tvorby a představuje novinky z oblasti hardwaru a softwaru. Vedl mnoho hudebních workshopů a je autorem konceptu Hrací stůl, který zpřístupňuje tvorbu elektronické hudby dětem i laikům.

Dlouhodobě se věnuje scénické hudbě a sound designu, a to jak v divadle (spolupráce se Spitfire Company, Experiment myší ráj /Nová scéna ND/, Vzkříšení /Dejvické divadlo/, Kolonizace, /Vosto5/, Kámen /Národní divadlo/ ad.), tak ve filmu a v televizi (Kmeny – Tattoo, Listopad, Epidemie svobody, Lichožrouti ad.)




www.temnysily.cz

FB událost

 
     
   

úterý 25 / 19:00 / Divadlo 29

Investigativní žurnalistika v době postfaktické

otevřená debata


Jak se pracuje českým investigativním novinářům v éře sociálních sítí a médií vlastněných vrcholnými politiky? Jak se jejich práce změnila po vraždě jejich slovenského kolegy Jána Kuciaka? Jsou schopna veřejnoprávní média zůstat nezávislá a odolat politickým tlakům?

Nejen na tyto otázky se vám pokusí odpovědět a spolu s vámi se nad danou problematikou zamyslí:

Josef Šlerka (Nadační fond nezávislé žurnalistiky)
Jaroslav Kmenta (časopis Reportér)
David Macháček a Marek Wollner (pořad Reportéři ČT)
Pavla Holcová (ředitelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku)




Akce se koná v rámci projektu Textconnexion 2018, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.nfnz.cz www.ceskatelevize.cz/reporteri-ct

vstupné: 50 Kč




 
     
   

středa 26 / 20:00 / Divadlo 29

Marta Töpferová & Alejandro Soto Lacoste (Chile)

Chilská cueca, argentinská chacarera, venezuelské joropo a další latinskoamerické i autorské písně v podání mezinárodně renomované zpěvačky worldmusic Marty Töpferové s doprovodem chilského multiinstrumentalisty Alejandra Soto Lacoste.

Ojedinělý sametový hlas Marty Töpferové přenese posluchače do nevšední a temperamentní hudební krajiny. Marta Töpferová je jednou z nejzajímavějších zpěvaček a písničkářek své generace, jejíž tvorba dosáhla mezinárodního uznání. V mládí zpívala osm let klasickou a lidovou hudbu ve sborech v Čechách a ve Spojených státech. Po emigraci do USA v roce 1987 se naučila plynně španělsky a prosadila se jako osobitá umělkyně a skladatelka latinskoamerické hudby. Od roku 2004 zahájila svá mezinárodní turné a začala se objevovat na pódiích a festivalech po celém světě. Etablovala se na hudební scéně v New Yorku a spolupracuje s nejlepšími hudebníky z oblasti latiny, jazzu i vážné hudby a tato zkušenost se odráží v jedinečném stylovém mixu její vlastní tvorby. V roce 2012 se Marta vrátila do Čech a začala psát písně v rodném jazyce inspirované moravským folklórem a slovanskou hudbou pro její nový soubor Milokraj. Vedle toho koncertuje např. s cimbálovou virtuoskou Zuzanou Lapčíkovou a věnuje se i interpretaci písní Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů.



Chilský písničkář a multiinstrumentalista Alejandro Soto Lacoste je předním hudebníkem chilské hudební scény. Studoval kompozici, hru na klavír, kytaru, akordeon a zpěv. Intenzivně se věnuje latinskoamerické lidové hudbě a populární písni, skládá a spolupracuje s hudebníky jako je známý chilský písničkář Nano Stern, skupina Aranto a mnoho dalších. Posledních deset let žije
v Německu a působí převážně na berlínské hudební scéně.


Koncert je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion za finanční podpory statutárního města Pardubice.


www.martatopferova.com

vstupné: 160 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC)





 
     

 

˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙