Program * říjen 2010

čtvrtek 7 / 19:00

Milan Kozelka / Mirek Vodrážka: Gripeny nad Babiččiným údolím

Milan Kozelka: performance, autorské čtení
Mirek Vodrážka
: hudební doprovod

Milan Kozelka v sedmdesátých a osmdesátých letech publikoval samizdatově. Kromě psaní próz a poezie se věnuje výtvarnému umění (performance, akce, land-art, happening, minimalismus, apod.). Je autorem tří antologií mapujících aktuální výtvarné a slovesné dění v regionech Ostravska (V srdci černého pavouka, 2000), severních Čech (Od břehů k horám, 2000) a Olomoucka (Vertikální nostalgie, 2002). Vydal sbírky básní Koně se zapřahají do hracích automatů a Gumové projektily. Prózy Ponorka, Celebrity, Život na Kdysissippi a povídkový soubor Údolí pod vysokým nebem.

Mirek Vodrážka je hudebník, teoretik chaosu, nezávislý publicista a politický aktivista. V první polovině 90. let byl redaktorem časopisu Vokno. Od 90. let vede diskurs o feminismu a bezprostředně reaguje na stav "ženské otázky" u nás. Mj. je autorem post-undergroundového obsáhlého eseje Chaokracie (Votobia Praha, 1997), vydal knihu rozhovorů s předními českými političkami Feministické rozhovory o "tajných službách" (Nadace Gender Studies, 1996), Esej o politickém harémismu ("Zvláštní vydání…" 1999), je spoluautorem knihy S Ferlighettim v Praze (Meander, 1999) a autorem mnoha genderových studií, článků a přednášek. Dlouhodobě a intenzivně se věnuje i hudbě a divadlu.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Textconnexion 2010. Tento projekt je realizován za podpory statutárního města Pardubice.

www.czechlit.cz
* www.translide.cz

Vstupné: 40 Kč

 
     
       

pátek 8 / 20:00

Paul Metzger (USA) + Daniel Meier (CZ)

Paul Metzger – 23-strunné banjo
Daniel Meier – housle

Americký multiinstrumentalista Paul Metzger - hráč na banjo, kytary, sitár a jejich různé modifikace a vlastnoručné vyrobené nebo upravené strunné nástroje – je naprosto ojedinělým zjevem na poli současné akustické hudby. Tento virtuos ve hře na na banjositár otevírá posluchači zcela unikátní hudební prostor, kde je od prvního okamžiku jasné, že jde o podstatu hudby samotné. Při prvním poslechu Metzgerových sólových improvizací na 23-strunné banjo má posluchač dojem, že poslouchá ne sólový koncert jednoho hudebníka hrajícího na jediný nástroj, ale malý orchestr složený z hudebníků různých etnik. Nebývale široká škála barev a zvuková variabilita jeho nástroje, unikátní hráčská technika velmi citlivě využívající glisanda, alikvóty, perkusivní zvuky i hru smyčcem, melodická a rytmická nápaditost, která může evokovat indické rágy nebo v některých momentech i hudbu gamelanů – tak lze alespoň v náznaku popsat Metzgerovu originální hudbu, která dokáže posluchače zasáhnout svou autentičností, otevřeností a hloubkou. Všechny další jinak zajímavé úvahy o zdrojích inspirace, o technickém provedení (např. že všech 9 sólových alb Metzgera jsou natáčena „naživo“ bez dodatečných střihů) a dokonce o tom, na jaký speciálně upravený nástroj to vlastně hraje, se stávají vedlejšími.

Koncert v Divadle 29 bude jedním ze dvou vystoupení Paula Metzgera v ČR a jako host jeho pardubického koncertu vystoupí v Německu narozený a v Praze žijící houslista Daniel Meier, který Metzgerův koncert uvede a také zakončí společnou improvizací. Charakteristickým rysem houslových improvizací Daniela Meiera je zvuková pestrost a zároveň úspornost hudebního materiálu, který často plíživými metamorfózami vede k nečekaným zvratům. Zdánlivě vedlejší prvek se přitom může stát hlavním nositelem myšlenky.

Koncert je pořádán v rámci projektu Cizinci v Čechách za finanční podpory statutárního města Pardubice.

video: www.youtube.com

www.paulmetzger.net * www.meier.cz

Vstupné: 120 Kč, studentské: 90 Kč

 
     
   

pondělí 11 / 19:00

Vize pro pardubickou dopravu

Kdo se vyzná v dopravě? Kdo má klíč k řešení špatné dopravní situace? Kdo bude mít odvahu? Kdo bude mít moc? Debata se zástupci politických stran o budoucnosti dopravy v Pardubicích. 

Pořádá občanské sdružení Město na kole.

www.mestonakole.eu

Vstup volný

 
     
   

úterý 12 / 20:00

Divadlo DNO: Cesta Samuraje

autor: DNO
režie: Jiří Jelínek
hudba: DVA
hrají: Jiří Kniha, Jiří Jelínek, Bára Kratochvílová, Jan Kratochvíl

Kdesi nad Kilimandžárem, na lince Paříž – Réunion se Honza Kratochvíl zeptal (právě se z Evropy navracejícího se) Madagaskařana Moma: "Co si myslíš o Evropě?" Momo odpověděl: "V Evropě už je všechno hotové a nepočítají tam už s lidma, všechno to už jede samospádem"......Nové představení Divadla DNO počítá s lidma. Je to cestopis o hledání přirozenosti, samozřejmosti, vyrovnanosti. A nebo je nové představení DNA jen úplně stejná pitomost jako všechna jeho předcházející představení. Když Momo vystupoval z letadla "ukradl" deku aerolinek a sluchátka... Scénky, písně, divné pohyby, improvizace, hugr bugr.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu . Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

www.divadlodno.cz

Vstupné: 60 Kč

 
     
   

sobota 16 / 11:00
!!! Koná se ve vstupním prostoru AFI Palace Pardubice !!!

Nanohach & Karen Foss (NO): Struktury vratkosti~fragmenty

Současný tanec ve veřejném prostoru. Akce – interakce – reakce. Skupina NANOHACH oživuje tancem každodenní realitu veřejného prostoru. Náhodní kolemjdoucí se nečekaně stávají součástí spontánní akce. Nastává možnost vnímat tanec v jiném kontextu než při běžném tanečním představení. „Potýkáme se se skutečností neochoty přijmout vlastní křehkost a jemnost. Jsme-li ale vždy pevní, stoprocentní a perfektní, jsme ještě schopni přijímat? A dávat? Co za druh vzájemné podpory se to snažíme vytvořit?“

Idea, koncept a choreografie: Karen Foss / tvorba a interpretace: Lea Švejdová, Honza Malík, Marta Trpišovská, Michal Záhora/Petr Opavský / hudba: Jan Kalivoda / kostýmy: Mariana Novotná / produkce: Honza Malík & Nanohach o.s. / délka: 15 min. Fragmenty původně celovečerního představení “Struktury vratkosti” (2005).

Představení vzniklo v rámci projektu ConTempo Divadla Duncan Centre Praha, za podpory Ministerstva kultury ČR, Hlavního města Prahy, Společnosti pro taneční a múzickou výchovu a Konzervatoře Duncan centre Praha. Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektů Ostrovy v pohybu a Offcity, které jsou realizovány za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

www.nanohach.cz

Vstup volný

 
     
   

sobota 16–neděle 17 / so 14–19 h, ne 11–16 h

Taneční dílna skupiny VerTeDance: Pohybové hry a improvizace

Experimentální workshop skupiny současného tance VerTeDance pro zájemce od 6 do 10 6 let. Je pojatý originální formou, kdy se lekce účastní dospělí spolu s dětmi, přičemž jsou si vzájemně rovnocennými partnery.

Workshop čerpá ze současných tanečních technik, dramatických her a vlastního pohybového výzkumu skupiny VerTeDance. Pohyb zde slouží jako prostředek k poznání světa kolem sebe a v sobě. Práce ve věkově heterogenní skupině skýtá nečekané možnosti jak pohybového, tak osobnostně sociálního rozvoje. Jedná se o metodu práce, kterou choreografky používají již několik let při tvorbě vlastních představení (The Brave - 2006 , 43 slunce západů - 2007 , Emigrantes - 2010)

Za choreografii „Tichomluva – Neočekávaný chod“ získala skupina VerTeDance nejprestižnější cenu v oblasti tance v České republice – Cenu Sazky za objev v tanci v roce 2005. V roce 2010 získala Tereza Ondrová na festivalu Česká taneční platforma cenu Tanečnice roku za roli Paní Vltavské v představení Případy doktora Toureta. V tomtéž roce získala skupina cenu „Český tučňák“ za choreografii Dance of Canis Lupus.

Dílna bude zakončena v neděli odpoledne ( cca v 15 hodin) prezentací ve vstupním prostoru AFI Palace Pardubice. Nedělní část dílny a veřejná prezentace bude probíhat za doprovodu hudební skupiny DVA. Workshop se koná v sále Divadla 29 a je určen pro všechny zájemce o tanec bez omezení věku.

Přihlášky a další informace: Jiří Dobeš, mobil: 603 814 441, e-mail: jiri.dobes@asseco.cz

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektů Ostrovy v pohybu a Offcity, které jsou realizovány za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

www.vertedance.org


Účastnický poplatek : 150 Kč

 
     
   

úterý 19 / 20:00

Petr Karas: Ješité / Petr Karas Band / hosté: Petr Váša, Jazzibaba

Křest knihy s názvem Ješité pardubického kytaristy Petra Karase. Součástí křtu bude koncert bluesové skupiny Petr Karas Band. Jako hosté vystoupí brněnský fyzický básník Petr Váša a hlinecká skupina Jazzibaba.

Pořádá o.s. Terra Madoda v rámci projektu Textconnexion 2010 za finanční podpory statutárního města Pardubice.

bandzone.cz/petrkarasband
* www.petrvasa.cz

Vstupné: 50 Kč

 
   


 
    středa 20 / 19:00

Autorský film: Od programové animace k abstrakci

Komponovaný filmový večer představí krátké animované, hrané i jiné snímky z  dílen předních českých filmových tvůrců - Ondřeje Švadleny, Václava Krejčí, Veroniky Doutlíkové, Michaely Pavlátové, Víta Pancíře, Adama Brothánka, Georgije Bagdasarova a dalších.

Nabitým programem proved ou zkušení filmoví experimentátoři Vít Pancíř a Veronika Doutlíková.

Pořádá o. s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2010. Tento projekt je realizován za podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

Vstupné: 70 Kč

 
       
   

čtvrtek 21 / 20:00

aus (JP) * Pendler (A)

Unikátní dvojkoncert projektu aus, hvězdy japonské nezávislé scény, a vídeňské postrockové senzace Pendler. Jedna z hlavních hudebních událostí podzimní části sezóny!

aus (Japonsko)

aus je hudební projekt, za kterým stojí tokijský rodák, ve své zemi velmi respektovaný umělec, Yasuhiko Fukuzono. Ten se od čtyř let učil hrát na piano a již jako teenager začal skládat hudbu k filmům a videohrám. Od roku 2004 pak vystupuje živě pod hlavičkou aus. Během svého současného evropského turné se poprvé představí také v ČR.

Projekt aus vydal prozatím sedm alb, která byla celosvětově velmi příznivě přijata kritikou i posluchači. Spolupracoval mj. se špičkami současné elektronické a IDM scény Sylvainem Chauveau, L'altra, Manual, ISAN, Ulrichem Schnaussem Vytvořil remixy např. pro Tujiko Noriko, The Boats a také pro české Miou Miou. Yasuhiko Fukuzono se kromě aus věnuje i post-popové skupině Mita Kuuluu, hudební produkci a tvorbě filmové hudby.

Hudba aus je osobitým mixem indietroniky, ambientu, glitchových a breakbeatových rytmů a jemného dívčího vokálu (zpěvačky Gutevolk a Cokiyu). Ve svých skladbách Fukuzono využívá i konkrétní zvuky nahrané ve svém okolí. Zároveň klade důraz na silné melodie a detailní propracovanost aranží jednotlivých tracků. V souvislosti s hudbou aus se často hovoří o jejím „filmovém“ charakteru a schopnosti probouzet pomocí zvuku posluchačovu obraznost. Hudebník Ulrich Schnauss o hudbě aus říká, že „evokuje pocity melancholie i optimismu současně“. Bedroom pop projektu aus se tak stává ideálním soundtrackem k nomádským snům i k „znovuobjevování“ zasunutých pocitů, nálad a vzpomínek.

Yasuhiko Fukuzono je zároveň zakladatel a kurátor uznávaného labelu Flau, který se zaměřuje zejména na ambientně laděnou elektroakustickou hudbu (vydávají zde The Boats, Part Timer, Orla Wren a další).

video www.youtube.com

www.ausmusik.com * myspace.com/ausmusik



Pendler (Rakousko)

Pendler je člověk, který pravidelně dojíždí za prací přes hranice státu. Není jisté, zdali někdo ze stejnojmenné vídeňské kapely má podobnou zkušenost, ale pokud význam tohoto slova přeneseme do hudební terminologie, dalo by se rakouské trio za hudební pendlery jistě považovat. Pendler totiž hranice překračují, alespoň ty hudební.

Skupinu tvoří videoumělkyně a performerka Sabine Marte (působila ve feministické elektro formaci SV Damenkraft), kytarista Markus Marte a multiinstrumentalista Oliver Stotz (prošel kapelami Ground/Lift, Gustav, Le Charmant Rouge, známý mj. i jako programátor speciálních hudebních softwarů). Ve své hudbě trio spojuje principy elektronické hudby, postrocku a psychedelie. Melodie tajemně zahalené v kytarových plochách, klávesové vyhrávky a decentní beaty ve spojení s nečekaně průzračným zpěvem zde neklidně pozvolna plynou s gradující intenzitou. Křehké harmonie se čelně setkávají s pokroucenou elektronikou, napětí stupňují nejen rozvážná (místy slowcore) tempa, ale také časté repetice. Plnohodnotnou součástí jejich tvorby je také  její vizuální část, někdy se obrazy s hudbou trojice doplňují, někdy se přou ale vždy jde o součást jednoho společného, neokázale originálního a jímavého celku. Pendler nijak neskrývají svůj svérázný smysl pro humor a hravost, která se dostává na povrch oproti jiným postrockovým formacím velmi často a hlavně ku prospěchu věci. Cítit za temnými postrockovými opary ironický úsměv je skutečné oživení...

Pendler patří k umělcům seskupeným kolem experimentální online platformy Klingt.org. Svá alba vydávají na vídeňském nezávislém label Karate Joe (mj. Glim, Pelzig, Ground/Lift).

Koncerty jsou uváděny v rámci projektu Electroconnexion 2010 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

video www.youtube.com

pendler.klingt.org

Vstupné: 120 Kč, studentské: 90 Kč

 
       
   

úterý 26 / 20:00

Phyltre (F)

Axel – basa, Romain – bicí, Benoît – kytara, klávesy, Sylvain – zpěv, kytara, klávesy

Energický kvartet Phyltre navazuje ve své tvorbě na tradici francouzského tanečního rocku 80. let. Živočišná hudba kapely je postavená zejména na dynamické rytmice, nabroušených kytarách a vintage syntezátorových vyhrávkách. Phyltre kromě koncertování ve Francii (mj. s Kaolin, Eiffel nebo kapelou Luke), hráli také v Německu a poprvé se nyní na třech koncertech představí i v ČR.

Koncert pořádá Alliance Française Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29 .

www.myspace.com/phyltre


Vstupné: 100 Kč

 
       
   

středa 27 / 20:00

Wait Wait Wait (CZ/BE)

(autorské fyzické divadlo)

koncepce a účinkují: Helena Arenbergerová (CZ), Anna Synková (CZ), Thomas Steyaert (BE)
scénografická spolupráce: Tereza Durdilová
light design: Vladimír Burian

Vlámský tanečník, režisér a choreograf Thomas Steyaert po předchozí choreografické spolupráci s českými umělci (např. DOT 5 04 Dance Company), vytvořil v roce 2009 společně s českou herečkou Annou Synkovou a tanečnicí Helenou Arenbergerovou tanečně-divadelní představení nazvané Wait Wait Wait. Thomas Steyaert v této show tentokrát i vystupuje.

Představení Wait, Wait, Wait vytváří obraz života v dříve početné komunitě, kterou divák poznává ve fázi jejího úpadku, kdy v ní žijí už jen tři lidé. Unikli z běžného světa a vytvořili si nové, pro sebe bezpečné prostředí a vlastní pravidla, jež na počátku svorně sdílejí. Ač se důvod založení společenství dávno vytratil, setrvávají tito tři pospolu. Přes společné směřování a udržování rituálů jsou ale v podstatě sami, opakované snahy navázat hlubší vztahy selhávají, postavy jakoby se míjely. Přesto se zdráhají tento „jejich“ svět opustit. Tvůrci odhalují komické, absurdní, intimní a konfliktní momenty tohoto soužití.

Představení je v roce 2010 součástí projektu Nová síť.

Představení podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Hl.m.Praha, Nadace Život umělce, Vlámské zastoupení v ČR, ALT@RT o.s. Představení uvádí o.s. Terra Madoda ve spolupraci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.


www.dot504.cz


Vstupné: 100 Kč