Program * říjen 2011

středa 5 / 19:00

DV8: Strange Fish

Ozvěny Festivalu tanečních filmů.

režie: David Hinton / 1995 – 55 min.
Komentovaný úvod Karolína Hejnová-Párová
.

Žijící klasik žánru dance for camera David Hinton se představí na Ozvěnách Festivalu tanečních filmů slavným psychedelickým tanečním filmem Strange Fish, který natočil s britským souborem DV8. Film je snovou vizí o společenském vyloučení a hledání porozumění, blízkosti, tedy – lásky. Film patří do zlatého fondu světového filmu a získal např. Cenu za nejlepší filmové zpracování tanečního představení v taneční soutěži IMZ 1993 a Speciální cenu v kategorii hudby a umění v soutěži Prix Italia 1994.

Ozvěny Festivalu tanečních filmů pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektů Ostrovy v pohybu a FilmFuse, které jsou realizovány za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.


www.tanecnifilmy.cz ° www.csfd.cz

Vstupné: 70 Kč ° permanentka na Ozvěny Festivalu tanečních filmů /5. 10., 11. – 12. 10./: 180 Kč

 
     
       

čtvrtek 6 / 20:00

Glik (F)

Musique Klezmer de France

Vincent Brizoux - saxofony, xaphoon, poyk
David Brossier - housle, akordeon
David Lefebre - bouzoki, tsimbl, zpěv
Pierre-Alexis Lavergne - mandolína, trombón, perkuse
Sylvestre Genniaux - kontrabas

Jakýkoliv smutek ve vašich duších spolehlivě zažene francouzská kapela Glik, která do pistole značky klezmer nabíjí munici s příměsí folklóru z Balkánu a Orientu zažehávanou střelným prachem romské hudby, cirkusového šramlu i jazzu.

Kapela vznikla v roce 2000 jako doprovodné uskupení při práci na pouličním představení na festivalu ECLAT ve francouzském Aurillacu. Její členové však záhy opustili svět divadla a po vzoru tradičních klezmerových orchestrů se pojmenovali Davids Klezmer Orkester. Později přijali jméno Glik, které v jidiš znamená radost nebo štěstí. Výjimečnost kapely, jež kombinuje klezmer s dalšími evropskými hudebními zdroji, je založena jak na bohatých zkušenostech jejích členů s hudbou jihovýchodní Evropy, tak na jejich hráčské virtuozitě. Od roku 2008 se Glik orientuje více na zvuk strunných nástrojů; vedle osvědčených houslí, kontrabasu nebo mandolíny rozeznívají i řeckou loutnu bouzouki nebo tsimbl – typický nástroj východoevropských židů, podobný cimbálu. V nástrojovém vybavení samozřejmě nechybí ani akordeon, trombon, saxofon a perkuse.

MP3 S'iz Nito Keyn Nekhtn
MP3 Suite De Slobodskoi - Skotshne Freylekhs Sher

Koncert je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion za finanční podpory statutárního města Pardubice.


www.glik.fr

Vstupné: 150 Kč, studentské: 100 Kč

 
     
   

pátek 7 / 19:00

Litevská retrospektiva

Ozvěny AniFestu

Ojedinělá přehlídka litevské animované tvorby od počátku 20. století až po současnost, jíž vás provede Dagmar Váňová, dramaturgyně mezinárodního festivalu animovaného filmu AniFest, a povídání s geografem Josefem Miškovským o přírodních a kulturně historických zajímavostech této největší pobaltské republiky.

Retrospektiva představí vývoj litevské animace od roku 1913 až po současnost. K jejím průkopníkům patřil Vladislav Starevič, který prožil na přelomu 19. a 20. stol. své dětství a rané mládí v této pobaltské republice. Dále jsou v přehlídce zastoupeni litevští klasici Zenonas Tarakevičius, Antanas Janauskas, Ilja Bereznickas, Nijole Valadkevičiute, Zenonas Šteinys, Valentas Aškinis. Mladší tvůrce pak reprezentují Jurate Leikaite, Danas Bereznickas, Antanas Skučas, Rasa Joni, Ieva Miškinyte, Meinardas Valkevičius a Rimas Sakalauskas.

Celkem bude uvedeno 16 filmů s rozmanitou tematikou; od pohádkových motivů přes filosofické črty až po sociální problematiku. Snímky se vyznačují nadhledem, některé i velmi svébytným humorem. Z animačních stylů budou představeny filmy loutkové, kreslené, dále filmy využívající techniku plošek, stínového divadla a v neposlední řadě i novodobé počítačové technologie. V retrospektivě převažují autorské debuty vyznačující se značnou vynalézavostí, hravostí a hledáním nových alternativních cest v průřezu jednoho století.

Celá retrospektiva je koncipována jako sonda mapující vývoj této pozoruhodné animované kinematografie.

Akce se koná v rámci projektu aniLAB 2011 ve spolupráci s mezinárodním festivalem animovaného filmu AniFest za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

www.anifest.cz

Vstup volný

 
     
   

úterý 11 / 19:00

Dialoge 09 – Neues Museum

Ozvěny Festivalu tanečních filmů.

režie: Sasha Waltz / 20 09 – 52 min.
Komentovaný úvod Jana Návratová.

Ve filmovém projektu Dialoge 09 – Neues Museum Sasha Waltz osidluje spolu se sedmdesáti tanečníky, hudebníky a zpěváky prázdné prostory čerstvě zrekonstruovaného Nového muzea na berlínském Muzejním ostrově. Po desetileté přestavbě, ještě před nastěhováním historických exponátů se soubor Sashy Waltze postaral o mimořádnou exkurzi, která provedla návštěvníky labyrintem dějin formou hudebně-taneční performance.

Film zachycuje tento „projekt století“ (jak jej označila kritika) v úhlech a kompozicích, které prohlubují výtvarné i výrazové kvality a je zcela ojedinělou dokumentací významného historického momentu.

Ozvěny Festivalu tanečních filmů pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektů Ostrovy v pohybu a FilmFuse, které jsou realizovány za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.


www.tanecnifilmy.cz ° www.csfd.cz

Vstupné: 70 Kč ° permanentka na Ozvěny Festivalu tanečních filmů /5. 10., 11. – 12. 10./: 180 Kč

 
     
   

středa 12 / 20:00

Charlotta Öfverholm a VerTeDance: Found & Lost (SWE/CZ)

Taneční představení

Choreografie: Charlotta Öfverholm
Tančí: Tereza Ondrová, Veronika Kotlíková
Light design: Pavel Kotlík
Hudba: Johnny Cash, Plastikman, Collage

Švédské choreografka Charlotta Öfverholm, vytvořila duet pro skupinu VerTeDance. Charlotta Öfverholm ve své tvorbě kombinuje tanec, divadlo, ale nebojí se i dalších experimentů. Její choreografie Found & Lost je fyzické, poetické a humoristické dílo pro silné ženy.  Švédská tanečnice, choreografka, performerka Charlotte Öfverholm je představitelkou fyzicky náročného, syrového pohybového divadla. Ve svých performancích se nevyhýbá drsným, někdy až sebedestruktivním obrazům lidského těla. Jejich tématy jsou především křehkost a brutalita mezilidských vztahů a rozkladná agresivita současného světa.


Ma mere l’Oye

Ozvěny Festivalu tanečních filmů.
režie: Thierry De Mey / 2004 – 28 min.

V roce 1908 složil Maurice Ravel okouzlující balet Ma Mere l'Oye (Matka husa) na motivy pohádek Charlese Perraulta. O století později belgický choreograf a režisér Thierry de Mey natočil svou verzi příběhu, fascinující koláž odehrávající se ve fantasmagorickém prostředí lesů kolem Bruselu a Salzburgu. Ve filmu účinkuje asi šedesát tanečníků z celého světa, ti vytváří sóla, duety i skupinové scény, citlivým a neočekávaným způsobem zpodobují mytologická stvoření i pohádkové postavy.

Ozvěny Festivalu tanečních filmů pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektů Ostrovy v pohybu a FilmFuse, které jsou realizovány za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

www.tanecnifilmy.cz

Vstupné: 100 Kč ° permanentka na Ozvěny Festivalu tanečních filmů /5. 10., 11. – 12. 10./: 180 Kč

 
     
   

sobota 15 / 19:00

Divadelně-improvizační zápas

Další pardubické utkání České improvizační ligy mezi domácími Pa.le.ťáky a jejich hosty.

O čem to je? Malinko o sportu, ale především o divadle. Dva týmy se navzájem střetnou v improvizacích na různorodá témata. Cílem není se navzájem vyřadit, ale společně dokázat dotáhnout improvizaci do zdárného konce. Kulisy připomínají hokejový zápas. Přísný rozhodčí a jeho dva pomocníci v pruhovaných a hráči v barevných dresech. Diváci mají k dispozici oficiální pravidla, dvoubarevnou kartičku na přidělování bodů hráčům a molitanovou pantofli na trestání rozhodčího.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu , který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

www.paletaci.cz
° www.improliga.cz

Vstupné: 60 Kč ° rezervace: paletaci@seznam.cz

 
     
    úterý 18 / 19:00

Mirek Kovářík / Radek Bláha: Osudové básně

Mirek Kovářík a Radek Bláha uvádí následující texty:

Jaroslav Seifert: Vltava /1951/
Ivan Blatný: Terrestris /1947/
Jiří Orten: Elegie / 1941/
Josef Kainar: Podvečerní zimní jízda vlakem v Čechách / 1969/, Václav Hrabě: Blues za V.M. / 1963/
Jiří Staněk: Rimbaud /1982/

Kolekce textů, jejichž nadčasový apel vnímáme i jako osobní poselství básníků vyslovená v situačně vypjatých údobích jejich životů. Básně, které posléze – často až po smrti jejich tvůrců – vtiskly nové obrysy jejich poezii a slouží často i jako šifrovací klíč k dobové atmosféře: u Ortena doby válečné, Blatného Terrestris jako předobraz exilových desetiletí básníkova života. V Seifertově Vltavě trpce vnímaná ztráta přítele K.Teigeho uprostřed poúnorové hrůzovlády, Hrabětovo blues jako vizitka jeho poetiky i kulis Prahy 60 .let. Hořký čas první okupační zimy 19 69 u Kainara a Staňkův neotřelý básnický hold rebelské duši A. Rimbauda. To vše v podání sólovém i jako dialogizované texty s akcentem na jejich inspirativní vazby k současnosti.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Textconnexion, který je realizován za podpory statutárního města Pardubice.

www.mirek-kovarik.kama.cz

Vstupné: 60 Kč

 
     
    pátek 21 / 20:00

Rafal Mazur / Liudas Mockunas /

Raymond Strid (PL/LT/SWE)

Liudas Mockunas (Litva) - saxofony
Rafal Mazur (Polsko) – akustická baskytara
Raymond Strid (Švédsko) – bicí, perkuse

Den po světové premiéře svého projektu zamíří do Divadla 29 z krakovského festivalu Krakowska Jesieň Jazzowa litevský saxofonista Liudas Mockunas, polský baskytarista Rafal Mazur a švédský bubeník Raymond Strid. Hudebníci, kteří patří k renomovaným osobnostem na poli evropského free jazzu a volné improvizace, předvedou publiku vzrušující hudební trialog. Trio Mazur / Mockunas / Strid dokáže tvořivě pracovat s neuvěřitelně širokým spektrem zvuků a živelně se pohybuje v rozpětí mezi hutným energickým projevem a ukázněnou zdrženlivostí. Koncert je jediným vystoupením této formace v ČR a pro příznivce improvizované hudby i jazzu je příslibem zážitku, na který se jen tak nezapomíná.

Saxofonista Liudas Mockunas je jedním z pilířů současného litevského jazzu. Šíře jeho žánrového rozpětí sahá od freejazzu a volné improvizace, přes progresivní jazz s prvky elektroniky až po klasickou hudbu. Mockunas je hudebník, který dokonale ovládá své nástroje a dokáže svou hru naplnit nebývalou invencí a expresivitou. Vedle klasického způsobu hry na tyto nástroje používá vlastní osobitou techniku, v níž uplatňuje cyklické dýchání, perkusivní techniky i práci s alikvótními tóny a multifonií. Ve výčtu hudebníků a souborů, s nimiž spolupracoval a dosud spolupracuje, najdeme taková jména jako Marc Ducret, Vladimir Tarasov, Mats Gustafsson, David Murray, Chris Speed

Bubeník a perkusista Raymond Strid je jedním z nejvýznamnějších švédských hudebníků, který se již více než 30 let věnuje improvizaci a free jazzu. Za dobu své kariéry spolupracoval s řadou osobností světové improjazzové scény jako jsou např. Evan Parker, Barry Gu, Mats Gustafsson nebo John Butcher. Strid vystupoval s celou řadou hudebních formací a projektů na nejvýznamnějších festivalech improvizované hudby v Evropě a USA. Vedle aktivního hraní vyučuje improvizaci a hudební estetiku.

Rafal Mazur je polský baskytarový virtuoz. Původně studoval hru na violoncello avšak koncem 80. let vyměnil cello za baskytaru. Od roku 2000 hraje na akustickou baskytaru vlastní konstrukce, která mu umožňuje rozšířit techniku hry i zvukové možnosti tohoto nástroje. V Mazurově přístupu k improvizované hudbě se silně promítá zájem o čínský taoismus, který již řadu let studuje a o bojové umění tai-chi chuan. Nejčastěji vystupuje sólově, v duu s americkým saxofonistou Keirem Neuringerem a se skupinou Ensemble 56.

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

myspace.com/rafalmazur
° www.rafalmazur.eu

myspace.com/liudasmockunas

Vstupné: 140 Kč, studentské: 100 Kč

 
       
    sobota 22 / 10:00 - 20:00

Obrazy města

AniLab workshop

Každé město je svébytný organismus. Žije si po svém. Má svou vlastní duši – genius loci. Každý dům, každý kout má v sobě nespočet příběhů. Stačí je jen zachytit.

Jednodenní dílna pro kohokoli bez rozdílu věku pod vedením lektorů projektu Animánie z Plzně, v rámci které si vyzkoušíte animaci olejomalby na skle a kreslenou animaci s využitím vlastních fotografií.

Nechte se inspirovat městem a dejte vzniknout novým příběhům!

Na workshop je nutná předchozí rezervace na e-mailu: klub@divadlo29.cz. Maximální počet účastníků: 15 osob. Bližší informace: Šárka Zahálková, klub@divadlo29.cz, 777 886 941

Workshop se koná v rámci projektu aniLAB 2011 ve spolupráci s projektem Animánie Plzeň za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.


www.animanie.cz

Účastnický poplatek: 250 Kč

 
       
   

čtvrtek 27 / 20:00

Duo SU (CZ/TR)

Seyran Tanritanir – zpěv
Martin Alacam – kytara, zpěv

Unikátní koncert, který představí mezinárodní projekt istanbulské zpěvačky, tanečnice a scénografky Seyran Tanritanir a kytaristy česko-tureckého původu Martina Alacama. SU (v turečtině „voda“) je jedinečným hudebním setkáním turecké lidové tradice se západní hudbou, která nezapře poučenost rockovou a jazzovou avantgardou, blues, neofolkem či klasickou hudbou. Duo SU svou hudbu s obsahem mnoha ingrediencí vaří podle následujícího receptu : „necháme rozmočit střídku folku v turecké lidovce a spolu s nadrobno nasekaném chansonem a blues přidáme k mletému masu a důkladně promícháme. Smažíme elektrickou kytarou a zpěvem v rozpáleném oleji“.

Duo Su odehraje v ČR krátké turné, které odstartuje pražským koncertem, na němž budou předskakovat jedné z nejoriginálnějších zpěvaček současnosti Susheele Raman. Dále budou k vidění a slyšení v Liberci, Pardubicích, Varnsdorfu a Olomouci.

Martin Alacam je všestraný kytarista, zpěvák a skladatel. Je zakládajícím členem česko-rakouského kvarteta Metamorphosis. Dále spolupracoval např. s bubeníkem Pavlem Fajtem, Vladimírem Václavkem, americkým hráčem na kalimbu Michaelem Deliou nebo s britským bubeníkem Marcusem Godwynem.


DoMa Ensemble

DoMa Ensemble - to je jedinečné spojení hlasu, violoncella a saxofonů a zároveň dvou muzikantských osobností s velkou zkušeností na poli vážné, experimentální, jazzové a improvizované hudby. Violoncellistka a zpěvačka Dorota Barová a saxofonista Marcel Bárta společně vytvořili program zčásti křehké, komorní a jindy zase docela divoké hudby bořící stylové hranice.

DoMa Ensemble vznikl v roce 2009. Barová s Bártou si zkusili zahrát jen ve dvou a záhy zjistili, že nemusí v této podobě hrát pouze skladby z repertoáru domovských skupin Vertigo nebo Tara Fuki. Postupně tak začal vznikat původní repertoár, jehož velká část se nachází na eponymní debutové desce dua (DoMa Ensemble, 2011). "Od tvorby Vertiga a Tara Fuki se asi úplně vzdálit nelze, poněvadž oba tuhle tvorbu dosti ovlivňujeme ," řekla Barová v loňském rozhovoru pro Harmonii. " Samozřejmě je to ale jiné už kvůli nástrojovému obsazení, tedy barvě, využívání efektů, loopů a zvuků, a taky možná v tom, co chceme. Myslím, že hranici chceme posouvat dál a dál ."

Oba hudebníky spájí především zkušenost s improvizovanou a scénickou hudbou. DoMa Ensemble na nahrávce i na živých vystoupeních ve velké míře uplatňují efekty, které umožňují vrstvení zvukových stop. Prostor dostávají i neobvyklé herní techniky, jimiž lze z nástrojů „vylovit“ rozmanité zvuky včetně těch, které obvykle bývají ve studiu pronásledovány, tedy dozvuků, ruchů a šumů. „ Mimořádně sympatická je tu naprostá otevřenost vůči vlivům odevšud, objevují se ozvuky jazzu, klasické hudby i folkloru, pravý opak jiných, kteří dogmaticky usilují o něco, co si předsevzali, “ říká o DoMa Ensemble publicista Antonín Kocábek.

Saxofonista Marcel Bárta účinkoval v Kontrabandu Milana Svobody, v kapele Vibe Fantasy, Gustav Brom Big Bandu. Založil vlastní formaci Muff a stal se stálým členem Zuzana Dumková Bandu. Je také členem kapel NUO, Petr Zelenka Quartet, Face Of The Bass, Tomáš Hobzek Quartet a Vertigo. Hrál a nahrával mj. s Vladimírem Václavkem, s kapelami Gumbo, Lanugo, Baterky, Toxique, Triny. Spolupracoval s Divadlem Vizita, Davidem Dorůžkou, duem Tara Fuki či s Karlem Růžičkou. Marcel Bárta se také podílel na scénické hudbě k divadelní performanci Nude Ants (Teatr Novogo Fronta).

Violoncellistka a zpěvačka Dorota Barová v současné době kromě DoMa Ensemble vystupuje v duu Tara Fuki, s kapelami Vertigo,   Baterky, s improvizačním akustickým duem Tellemarkk a také s Kuzmich Orchestra. Spolupracuje s brněnským divadlem Neslyším. Za hudbu k divadelnímu představení Dům Hluchého (Dorota Barová a Zdeněk Kluka) byla oceněna třetí cenou Thalie v divadelní sezoně 2003. V roce 2006 zkomponovala a natočila hudbu k filmu Marta režisérky Marty Novákové.

Koncert DoMa Ensemble je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice. Koncert Dua SU je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion za finanční podpory statutárního města Pardubice.

MP3 SU - Cebimde kelimeler
MP3 SU - Eski püskü gençligim


myspace.com/seyrantanritanir ° martinalacam.info

myspace.com/domaensemble

Vstupné: 140 Kč, studentské: 100 Kč