Program * říjen 2016


sobota 1 / 10:00-18:00 / Divadlo 29

Upside Market

art & design market

Festival designové tvorby, mini trh a výstava autorských handmade výrobků, designových kousků a originálních nápadů z regionu. Slušivá móda, krásné šperky, hračky a další nepostradatelné poklady.

Doprovodný program:

10:00-14:00 / AniLAB v Bujónu / otevřená animační dílna pro malé i velké (Laboratoř Bujón Divadla 29)

15:00-16:00 / Ozvěny Anifilmu 2016: Ve sněhu i v mechu / projekce krátkých animovaných filmů pro děti (Laboratoř Bujón Divadla 29)

19:00 / Space Bandits & Sputnik / koncert (Klub 29)

www.upsidemarket.cz

vstup volný
FB událost

 
     
       

čtvrtek 6 / 20:00 / Divadlo 29

Jarda Svoboda (Traband) + Cermaque

Koncert frontmana kapely Traband Jardy Svobody k právě vydané desce a vystoupení pisničkáře Jakuba Čermáka aka Cermaque.

Sólový koncert kapelníka skupiny Traband, zpěváka, skladatele, textaře a multiinstrumentalisty Jardy Svobody k právě vydané desce Solo. Novinka navazuje na cestu naznačenou albem Přítel člověka, kterou Svoboda připravil s kapelou Traband v roce 2007. A stejně jako na zmíněném albu, i tady dominuje harmonium, jenž se výrazně podílí na atmosféře alba, kterou dokresluje zpěv a další neobvyklý a dnes pozapomenutý nástroj - autoharfa, podobná citeře. Jarda Svoboda exceluje především jako textař. Tentokrát jsou písně daleko osobnější a texty více básnické. Na rozdíl od klasické písničkové formy je zde mnohem důležitější celkové sdělení, které tyto osobní výpovědi nabízí.




Cermaque je básník, busker, písničkář, režisér a animátor, který patří k nejvýraznějším jménům posledních let na české scéně alternativního písničkářství. Jeho osobité postfolkové písně s puncem punku mají silné texty a nevšední schopnost ventilovat emoce a přenášet nálady. Cermaque natočil sedm autorských alb, vydal několik sbírek poezie a natočil řadu videoklipů (např. pro kapely Květy, Zrní nebo Už jsme doma). Z cesty po Evropě se svou ženou Iamme Candlewick na jaře 2015 vznikl pozoruhodný dokumentární film Skok do vody a album nazvané Gravitace.



Dvojkoncert je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion za finanční podpory statutárního města Parubice.

www.traband.net

vstupné 150 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost


 
     
   

pátek 7 / 20:00 / Divadlo 29

Blau Peru 79-80 & studie I

živý film – fotonovela s detektivní zápletkou

Blau Peru vychází z nálezu amatérských filmů. Téměř každý alespoň jednou něco našel: ruličku vyfoceného filmu, pětku, štos papírových fotek, dívku, rukavici nebo cizí poznámky… Najít tzv. found footage na bleším trhu není až tak výjimečnou událostí. Nález většího celku, který by byl už zamýšlen jako archiv a který byl předem nějak uspořádán, je již vzácnější. To, co je v tuto chvíli nalezeno, je nejenom obsah ale i struktura. Popisky, zkratky, číslování jsou formou vyjádření určitého systému, určitého myšlení.

Třináct popsaných 120 m cívek barevného filmu Super8 a čtyři pohlednice nalezené na bleším trhu ve Vídni lze tedy považovat za archiv. Devět kotoučů obsahuje pravidelný záznam zahrádkaření napříč ročními obdobími mírného pásu. Čtyři cívky na 500 m zachycují rostliny jihoamerické džungle a altiplana, lamy a původní obyvatele kontinentu, turisty, vojáky a různé nápisy ve španělštině. V obou druzích materiálu je zachován kameramanský styl: celek, zoom, detail. Všechny filmové kotouče jsou opatřeny totožnými obaly rakouské firmy Bonum se systémem magnetic - jinými slovy - cívky k sobě těsně přiléhají. Zda však mezi nimi přesto nejsou mezery, nelze dopátrat. Možná je ale důležitější se do domnělých mezer vtěsnat a využít je k představám. Tehdy je možné se ptát, proč je posledním záznamem autora filmového archivu, říkejme mu třeba Blau, jihoamerická série? Jak souvisí Alpy v zapadajícím slunci s Machu Picchu?

Dvě kapitoly živého filmu Alexandry Moralesové, Georgyho Bagdasarova a Jiřího Rouše.

Georgy Bagdasarov se narodil jako Armén pod zvuky raket vzlétajících z Kazachstánu do vesmíru v roce 1978. Obýval různé kouty Eurasie, nyní žije v Praze, kde na FAMU obhájil doktorát a kde nyní učí. Jako nomád prochází nejen různými místy, ale také různými obory. V Divadle 29 se jako hudebník a performer představil již v nejednom projektu.

Alexandra Moralesová se narodila do česko-argentinské rodiny v Praze v roce 1989. Na FAMU vystudovala program Centra Audiovizuálních studií a ve studiu pak pokračovala v Buenos Aires. Filmu se věnuje v rovině tvorby i teorie. Prolínání analogových a digitálních médií je kontextem, v němž ji zajímají současné možnosti filmu. Důležitým tématem je pro ni archiv, který představuje pole, jež se táhne od pracovního stolu až po natažené plachty blešáku kdekoli na světě a neustále se rozrůstá.

Jiří Rouš se narodil v roce 1986 v Praze. Studoval několik umělecky zaměřených škol, tou poslední v řadě je FAMU. Ve své umělecké práci se zaměřuje především na obraz a zvuk v živé performanci. Pro tento účel často používá vlastnoručně sestrojené přístroje a kastomizované softwary. Jiří je aktivním členem livecodingové skupiny Kolektiv a noisové improvizační skupiny Inocens.

Blau Peru: Studie 1, 30 min.
Blau Peru: 79-80, 45 min.


Akce se koná v rámci projektu AniLAB 2016 za finanční podpory Ministerstva kultury a statutárního města Pardubice.

vstupné 100 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
     
   

sobota 8. 10. – neděle 9. 10. / 10:00 – 20:00 / Divadlo 29

LABODOBLE: Film v černé kuchyni

dílna vyvolávání filmových materiálů

Exkurz do světa filmového materiálu, jeho vyvolávání standardními i alternativními cestami v post-kodakovské éře.

Dílna představí proces vyvolávání tak, aby se stal dostupným pro každého, kdo chce dnes svobodně tvořit v oblasti analogové fotografie nebo filmu. Společně s lektory z filmového labu LABODOBLE Alexandrou Moralesovou a Georgym Bagdasarovem se budeme zabývat jak klasickými procesy, tak těmi alternativními za použití dostupných výrobků, jako jsou potraviny, léčiva, kosmetika a nástrojů používaných převážně v domácnosti. Vedle alternativních receptů na vyvolávání inverzního filmu si v rámci dílny ukážeme další možnosti vyvolávacích tanků a technik.

Maximální počet účastníků: 12 osob

Předchozí zkušenost s filmem není podmínkou. Dílna je určena studentům a dalším zájemcům o práci s filmovým materiálem ve všech krocích zpracování.

Více informací a přihlášení: klub@divadlo29.cz (Šárka Zahálková)

www.labodoble.org

Workshop se koná v rámci projektu AniLAB 2016 za finanční podpory Ministerstva kultury a statutárního města Pardubice.

kurzovné: 400 Kč, studenti 200 Kč (součástí poplatku je veškerý použitý materiál)
FB událost

 
     
   

pondělí 10 / 19:00 / Klub 29

Vincent Flückiger (CH) / Scattered Purgatory (TWN)

Zahájení výstavy kreseb švýcarského kreslíře Vincenta Flückigera a koncert taoistickou mystikou opředené kapely z Tchaj-wanu.


Černobílé kresby švýcarského výtvarníka Vincenta Flückigera (* 1975) jsou určitým deníkovým záznamem jeho dvoutýdenní návštěvy lotyšské vesnice Latgale; jsou záznamem míst, věcí, situací, které místní často ani nepostřehnou, zatímco cizince – návštěvníka okouzlují. Umělec s očima plnýma obdivu upřeně hledí na neobvyklé v obvyklém, každodenním, a skrze to vyzdvihuje a oceňuje dosud živou přítomnost tradičního kulturního dědictví na lotyšském venkově.

Vincent Flückiger, kreslíř, blogger a hudebník, pochází ze švýcarského Fribourgu, oženil se s Lotyškou, mluví plynně lotyšsky a více než deset let Lotyšsko pravidelně navštěvuje, obzvlášť Latgale. Jako výtvarník pracuje ve skupině mezinárodní sítě Urban Sketchers, v níž se sdružují kreslíři, kteří zobrazují své okolí takové, jaké je. V roce 2015 byla v New Yorku vydána jeho první kniha komiksů Inside Salmeck.




Výjimečné trio Scattered Purgatory (Li-Yang: barytonová kytara, baskytara, synth, zpět, perkuse, Lu: kytara, akustická kytara, perkuse, Lobo: synth, programming, perkuse) opouští svůj dronový chrám na rodném Tchaj-wanu a míří do Evropy! Instrumentální ambient opředený taoistickou mystikou na svém prvním evropském turné. První a možná jediná kapela, která představila dronovou hudbu mandarínům.


Koncert se koná v rámci projektu Electroconnexion 2016 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

www.scatteredpurgatory.bandcamp.com www.vincentflueckiger.com

vstupné 50 Kč
FB událost

 
     
   

středa 12 / 19:00 / Divadlo 29

KineDok: Drifter & Tma

projekce & koncert

Intimní portrét rebelujícího teenagera Ricsiho, který chce za každou cenu soutěžit v místní rallye, aniž by měl funkční auto nebo řidičák. Nedbá výčitek svých utrápených rodičů a bere osud do vlastních rukou.

Ricsi neposlouchá své rodiče ani učitele a provokuje, kudy chodí. Jakmile se dostane z jednoho problému, ukáže se jiný. Krade a utíká před policií a výčitky svých rodičů si rozhodně k srdci nebere. Co mu jeho neschopný otec naplánoval a co od něj očekává, ho vůbec nezajímá. Proč by také mělo, když ho opustil zrovna, když ho nejvíc potřeboval? Drifter byl natočen během pěti let a vykresluje portrét odvážného mladého muže, který vzal osud do vlastních rukou.

KineDok je unikátní filmový klub a alternativní distribuční platforma, která pod hlavičkou Institutu dokumentárního filmu vznikla v roce 2015 a do které je od počátku zapojené také Divadlo 29.

Maďarsko, Německo, 2014, 72 min., režie: Gábor Hörcher, v původním znění s českými titulky.

Po projekci vystoupí v Klubu 29 holická rocková kapela Tma. Ta hraje ve složení kytara, basová kytara, zpěv a bicí a její texty se týkají vztahů, pocitů nebo i politických témat.

www.kinedok.net www.bandzone.cz/tma

vstupné 50 Kč
Ticketportal:
FB událost

 

 
     
   

čtvrtek 13 / 20:00 / Divadlo 29

Andrea Miltnerová (ČR/GB), Rita Góbi (HU) a Jan Komárek (ČR): Kontrapunkt

Obrazy z říše pohybu

Setkání dvou těl v prostoru, dvou individualit a dvou živočišných sil. Tanečně-pohybový duet, založený na vzájemném působení odlišných energií v provedení zkušených a mezinárodně uznávaných tanečnic a choreografek Andrey Miltnerové a Rity Góbi v minimalistickém světelném designu Jana Komárka.

Kontrapunkt se inspiroval pohybem živočichů a přírodou. Precizně provedená choreografie se skládá z niterně vygenerovaných pohybů, ve kterých se neustále prolíná lidské a živočišné. Tanečnice jakoby se zakuklily do vlastního pohybu, který jim dodává potřebný kyslík k přežití křehkého, jepičího života na jevišti. Dynamiku Kontrapunktu neurčuje pouze téma a odlišnosti obou tanečnic, ale i světelný a zvukový design Jana Komárka, který se citlivě propojuje se světem představení. Kontrapunkt je komplexní a jasný taneční pohyb za hranicí dokonalosti v souhře zvuku a světla.

Koncept: Andrea Miltnerová
Choreografie: Andrea Miltnerová a Rita Góbi
Zvukový a světelný design: Jan Komárek
Interpretace: Andrea Miltnerová a Rita Góbi

www.gobirita.hu

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektů Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

Vstupné: 120 Kč
Ticketportal:

 

 
     
   

pátek 14 / 20:00 / Klub 29

Ba:zel / Orient

Koncert dvou velkých objevů klubové scény.

Temná melancholie a éterické, povznášející vokály, i tak by se dala charakterizovat hudba česko-polské dvojice Ba:zel. Projekt všestraného umělce Daniela Vlčka a zpěvačky, pianistky, flétnistky a skladatelky Eweliny Chiu je ovlivněn současnou chladnou elektronikou i klasickou hudbou. Společně dekonstruují hudební formy, jako je sonata nebo nocturno. Přes nejrůznější experimentální audiovizuální projekty se Daniel a Ewelina dostali postupně až k písňové formě na hranici popu. Ba:zel koncertovali už i v zahraničí a v roce 2015 strávili nějaký čas na umělecké rezidenci v Holandsku. Tam také vznikl základ jejich debutového alba eye draw(s) the line, které sami vydali na kazetě letos v červnu.



Od Orient nečekejte uhlazenou taneční elektroniku, i když při vystoupení používají nejrůznější elektronické hudební nástroje. Kapela si ale zakládá na tom, aby jejich hudba byla stoprocentně živá. Možná proto se pro jejich tvorbu na scéně ujalo označení emotivní elektronika. Orient se ovšem nějakými žánry nenechají omezovat. Atmosférické beaty a samply hrané na elektronické pady se prolínají s živou kytarou a zpěvem s nádechem neurvalosti nové vlny i black metalu. Svou bezprostředností a neurvalostí jsou jim inspirací například američtí Death Grips.



Koncert se koná v rámci projektu Electroconnexion 2016 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

www.bazel.bandcamp.com http://or13nt.tumblr.com

Vstupné: 60 Kč
FB událost

 
     
   

sobota 15. a neděle 16. 10. / 10:00-18:00 / Divadlo 29

Workshop slampoetry

Bohdan Bláhovec říká: „Stát se slovem.“ To je možná slam poetry. Proměnit se a zároveň být svůj a autentický a s tím časoprostorem podia tří minut se utkat beze strachu nebo aspoň se ctí. Ty, mikrofon, tvoje báseň a tři minuty.

Na workshopu budeme společně zkoumat psaní básní, improvizaci básní na místě, jak být na pódiu svůj.

Lektor workshopu: Tomáš Jireček, milovník impro divadla, slam poetry i poetry, hráč pardubických Paleťáků, lektor, psavec, dravec.

Více informací a přihlášení: Šárka Zahálková, klub@divadlo29.cz

Workshop je vhodný pro kohokoli od 15 let do nekonečna.
Max. počet účastníků: 14 osob

Workshop pořádá Terra Madoda v rámci projektu Textconnexion 2016, který je realizován za finanční podpory statutárního města Pardubice.

kurzovné: 250 Kč žáci a studenti / dospělí 400 Kč
FB událost

 
   
    středa 19 / 19:00 / Divadlo 29

Jakub Wagner: RINO – příběh špiona

Celovečerní dokumentární portrét Karla Köchera, nejslavnějšího československého špiona druhé poloviny 20. století.


Köcher je známý jako jediný špion bývalého východního bloku, kterému se podařilo úspěšně proniknout do americké CIA a vynášet odtud informace pro československou rozvědku a KGB. Strhující, paradoxní a provokující životní příběh špiona v rozhovorech přibližuje jak Köcher sám, tak lidé, kteří ve studené válce stáli na odlišných stranách barikády. Archivní materiály uvádějí do doby, ve které se příběh odehrává. Pulzující hudba Ondřeje Anděry, který debutuje jako filmový skladatel, pak dotváří téměř thrillerovou atmosféru. S použitím informací, které přinesl spoluautor scénáře Vladimír Ševela, stojící za  bestsellerem Český krtek v CIA, se jedná o nejkomplexnější obraz Köcherova příběhu, jaký byl natočen.



ČR / 2015 / 96 minut. Po projekci se plánuje debata.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2016 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

www.filmfuse.cz

Vstupné: 80 Kč
Ticketportal:
FB událost

   
   

pátek 21 / 20:00 / Divadlo 29

Kalle + Hissing Fauna

Koncert slowcorových srdcerváčů Kalle a indierockerů Hissing Fauna.

Minimalistické kytarové riffy Davida Zemana, uhrančivý hlas Veroniky Buriánkové a intimita společného pokoje, to je duo Kalle na své debutové desce Live from the Room. Jejich okouzlující písničkářství k dosažení maximálního emočního efektu potřebuje jen o málo víc než pouhé nic a výsledkem je intenzivní hudba, ze které mrazí v zádech. Může za to hlavně hlas Veroniky, která ve skladbách My Lost Child nebo Ten Hours zpívá, jako kdyby na tom závisel celý život. Možná si při poslechu alba Live from the Room vzpomenete na tak odlišné desky, jako je společný počin Neurosis a Jarboe, debut Portishead nebo narkotické nahrávky Low.



Hissing Fauna existuje s přestávkami od roku 2008. Stylově osciluje mezi devadesátkovým rockem ala Dinosaur Jr a tiššími polohami Yo La Tengo či Pavement. Texty obvykle vykreslují fascinaci frontmana a kytaristy Jakuba Mareše americkými sitkomy.



kallesound.bandcamp.com hissingfauna.bandcamp.com

Koncert Kalle je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion – městský folklór za finanční podpory statutárního města Parubice.

Vstupné: 100 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

   
   

sobota 22 / 19:00 / Divadlo 29

Pa.Le.Ťác.I. vs. OLIVY (Olomouc)

Česká improvizační liga - zápas v divadelní improvizaci.

O čem to je? Malinko o sportu, ale především o divadle. Dva týmy se navzájem střetnou v improvizacích na různorodá témata. Cílem není se navzájem vyřadit, ale společně dokázat dotáhnout improvizaci do zdárného konce. Rozhodčí a jeho dva pomocníci v pruhovaných a hráči v barevných dresech. Diváci mají k dispozici kartičku na přidělování bodů hráčům a pantofli na trestání rozhodčího. 


Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

www.paletaci.cz

Vstupné: 120 Kč
Předprodej: Vino-thé-ka, Perštýnská 40, od 17. do 21. října 2016, denně od 16.00
Na tuto akci nepřijímáme rezervace.
FB událost

   
   

pondělí 24 / 19:00 / Divadlo 29

Offcity AiR: Meet the residents

diskuse

Součástí dlouhodobé snahy pardubického spolku Offcity je kultivace veřejného prostoru a podpora tvorby současných umělců, architektů a jiných odborníků se zájmem o městský prostor. Od počátku své existence se Offcity snaží do Pardubic průběžně zvát inspirativní osobnosti z Čech i ze zahraničí a otevírat tak širší diskurs, nové možnosti spolupráce a zprostředkovávat různé přístupy v práci s veřejným prostorem města.

S cílem otevírat ještě větší mezioborovou, meziregionální i mezinárodní spolupráci Offcity na jaře 2016 iniciovalo svoji první mezinárodní otevřenou výzvu na tvůrčí rezidence. Vyzvali jsme umělce, architekty i teoretiky, aby společně s námi reagovali na témata a otázky spjaté s veřejným prostorem. Na otevřenou výzvu zareagovalo a do výběrového řízení své přihlášky a portfolia zaslalo celkem 33 osob nebo tvůrčích kolektivů z 10 evropských zemí, jedna přihláška pak do Pardubic doputovala dokonce až z Mexika. Za pomoci odborné komise jsme vybrali pět projektů, se třemi z nich a s tvůrci, kteří za nimi stojí, se můžete nyní seznámit. Svou tvorbu a projekt pro pardubický veřejný prostor v rámci večera představí: Filip Jakš (CZ) a dvě tvůrčí dvojice - Iveta Čermáková a Eliška Perglerová (CZ) a Ulrich Fohler a Holger Jagersberger (AT).

Přijďte se seznámit, rozšířit obzory, zapojit se do diskuse.
Diskuse bude vedena v anglickém jazyce.


www.offcity.cz

Vstup volný
FB událost

   
    úterý 25 / 20:00 / Divadlo 29

Laurie Anderson: Psí srdce

Nový film americké umělkyně Laurie Anderson o vztahu člověka a psa, o proměnách moderního světa, o důležitosti intimity a snění.

Nekonvenční vizuální esej slavné hudebnice a experimentátorky Laurie Anderson v sobě asociačně spojuje tak zdánlivě vzdálená témata, jakým je blízký vztah člověka a psa a vpád moci do soukromí amerických občanů po tragických událostech 11. září 2001. Svébytná vizuální složka je doprovázená hlasem vypravěčky, která spřádá nit myšlenek a dojmů. Tento křehký, bezmála beletristický celek podbarvuje Anderson vlastní působivou hudbou. Unikavý a niterný dokument pobízí diváka ke snění, k účtování s vlastními bolestmi i duchovním životem.



Heart of a Dog, Laurie Anderson / USA, 2015 / anglicky / české titulky, 75 min.

Projekce je pořádána v rámci projektu Electroconnexion 2016 za finanční podpory Ministerstva kutury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.laurieanderson.com

Vstupné: 80 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

   
   

čtvrtek 27 / 20:00 / Divadlo 29

Jozef van Wissem (NL) + tyto alba (CZ)

Sólový koncert nizozemského loutnisty a skladatele, který proslul mj. spoluprací s režisérem Jimem Jarmuschem, a nový elektroakustický projekt členů kapely Kyklos Galaktikos.

Zvuk loutny je neodmyslitelně spjatý s dávnými časy, ale v Americe usazený Holanďan Jozef van Wissem všemožně otvírá tomuto nástroji nové horizonty. Ať už v kontextu soudobé improvizace nebo v rámci svých hypnotických skladeb, které mají často palindromickou strukturu, a jimiž si získal obdiv Davida Tibeta nebo Jima Jarmusche. S ním ostatně již natočil několik společných desek a vytvořil soundtrack k jeho upírské romanci Přežijí jen milenci, za který si odnesl hlavní cenu v Cannes.

Jozef van Wissem spolupracoval také například se Zolou Jesus, Gary Lucasem, Keiji Hainem nebo Jamesem Blackshawem. Koncert doporučují čtyři vampíři z pěti!



Před Jozefem van Wissemem se představí nový projekt Jana Buriana ml. a Michaely Švédové nazvaný tyto alba. Jejich letošní deska tyto 1 alba patří k tomu vůbec nejlepšímu, co se zde urodilo na poli odvážné hudby. Tags: generative music / site-specific music / urban shamanism.



www.jozefvanwissem.com www.tytoalbacz.bandcamp.com

Koncert Jozefa van Wissema je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion za finanční podpory statutárního města Pardubice. Koncert tyto alba je uváděn v rámci projektu Electroconnexion 2016 za finanční podpory Ministerstva kutury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

Vstupné: 120 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

   

 

˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙