Program * říjen 2017


úterý 3 / 20:00 / Divadlo 29

LimiTy / Částečné znejistění

Dvě autorská taneční představení.

Taneční divadlo Honzy Pokusila: LimiTy (30 min.)
Projekt moderního scénického tance Tanečního divadla Honzy Pokusila umocněný kombinací světelné techniky a live hudebních efektů.

Dvě ženy, které jsou spolu a přesto jsou od sebe oddělené - v jiných prostorech a v jiných světech. Limity nás oslabují, v některých chvílích však jejich vliv slábne a dávají nám tak šanci překročit je a postoupit dál. Nakonec se ale ukáže, že je to vše stejně pomíjivé. Jedni z nás své limity nikdy nepřekročí, zatímco jiní prohlédnou a mají šanci se ze svých omezení vymanit.
Na konci však vždy zůstane otázka, jak je to vše vlastně zinscenováno...

Choreografie: Honza Pokusil / světelný design a námět: Tomáš Roček / tančí: Barbora Machová K., Veronika Dlouhá / hudební mix: Jitka Jägrová

Michaela Raisová a Jana Novorytová: Částečné znejistění
(35 min.)
Autorské představení vycházející z textu Michaely Raisové: Inuita je divadelně-taneční přednáškou o Inuitovi, výzkumnicích a mnoha podivných příbězích, které zdánlivě nedávají smysl.

O Inuitovi a podivných událostech, které provázejí jeho výskyt, se dozvídáme z útržků novinových zpráv a z prezentace vědeckého výzkumu dvou žen, které jeho cestu po světě intenzivně sledují. Svoji výzkumnou práci zasvětily sběru důkazních materiálů a artefaktů a zejména vývinu speciálního jazyka založeného na čichu. Inuité totiž svět vnímají a dekódují právě skrze čich. V místě výskytu Inuity se vždy dějí zvláštní události. Výzkumnice sbírají podklady a informace a sestavují speciální pohybovou řeč, pomocí které prezentují svůj výzkum.

V Částečném znejistění zkoumají autorky lingvistiku pohybu - každé slovo, které se vyskytne v textu, má svůj pohybový-taneční ekvivalent. Vzniká pohybová, čichová a textová mapa, která sleduje putování Eskymáka světem.

Koncept: Michaela Raisová / výzkumná práce: Michaela Raisová a Jana Novorytová / Zvuk: Roman Zabelov / světla: Štěpán Hejzlar

Pořádá Terra Madoda z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

vstupné 100 Kč
Ticketportal:
FB událost

 
     
       

pátek 6 / 20:00 / Klub 29

OTK

Od sonických erupcí k ambientní dokonalosti. Tam všude OTK byli, tam všude doletěli. Nejlepší zvuky katalogu Silver Rocket, nejlepší desky za opaskem. Koncert výjimečné kapely, která je nejsilnější v těch nejméně očekávaných souvislostech.

OTK jsou stálice, nicméně neplatí u nich svízel většiny stálic, a tím je přešlapávání na místě. OTK jdou neustále kupředu. Sice pomalu, ale o to vnímavěji. Desky sází do svého řádku klidně a obezřetně, bez toho, aniž by sklízeli koukol. A ač to tak nevypadá, tak každá ta deska je až po okraj napěchovaná písňovými klenoty. Tu poslední vydali v roce 2014, ale nesmí se o tom moc mluvit. A na internetu už vůbec. Určitě ale můžeme říct, že patří k tomu nejlepšímu, co se u nás v posledních letech urodilo.

Kapela OTK si za svou poměrně dlouhou historii prošla rockovou alternativou i hardcore / noisovým běsněním, aby se v posledních letech prokousala k velice osobitému hudebnímu tvaru, postaveném na dobrodružném putování klávesových zvuků pronikajících skrz kytarové houštiny, které raší ze spletitých rytmických kořenů. Hudba OTK bývá občas přirovnávaná k produkci kapel jako jsou Low, Slint, Morphine nebo Codeine. Nervní rytmika a neučesané kytary jsou tu v protikladu k vyklidněnému projevu Ondřeje Ježka, který svými útržkovitými, imaginativními svérázným humorem kořeněnými texty nahazuje další prvky do výsledné mozaiky, a nechává na posluchači, aby v ní kolumbovsky dohledával vlastní záchytné body.

Už v 19:00 proběhne v Klubu 29 vernisáž olejomaleb Tomáše Bambuška.




Program výstav a doprovodných akcí v Klubu 29 je realizován za podpory statutárního města Pardubice.

www.noise.cz/otk

Vstupné: 60 Kč
Ticketportal:
FB událost


 
     
   

úterý 10 / 19:00 / Divadlo 29

MAK! / mobilní architektonická kancelář

přednáška / Offcity architekti / architektonické intervence

V rámci letošního cyklu přednášek Offcity architekti každý měsíc představujeme projekty a osobnosti, které stojí za zajímavými architektonickými intervencemi do veřejného prostoru. Jejich autoři, ať už jednotlivci, architektonická studia, výtvarníci či spolky a neformální sdružení, se jejich prostřednictvím snaží klást otázky a pokouší se reagovat na aktuální témata spjatá s veřejným prostorem.

Mobilní architektonická kancelář (MAK!) je architektonicko-urbanistický interdisciplinární projekt tvořený architekty Kateřinou Vídenovou a Adamem Wlazelem, kteří se společně zabývají především venkovem a městskou periferií. V roce 2013 přestavěli obytný karavan na mobilní architektonickou kancelář, s níž od té doby křižují zapadlé kouty České republiky. Během
cestování vytvářejí projekty, povídají si s místními lidmi o architektuře a designu, organizují akce, staví instalace nebo drobné stavby, pátrají po nových definicích profese architekta.

Adam a Kateřina jsou dále spoluzakladateli pražské iniciativy „Letná sobě!“, pořádají komunitní architektonické workshopy a navrhují vlastní projekty. Adam studoval architekturu na ČVUT a AVU v Praze. Půl roku strávil na rezidenci v Londýně, kde pracoval pro Evu Jiřičnou po tom, co vyhrál soutěž Best Architecture Diploma 2012. V letech 2006-2013 spolupracoval s Ivan Kroupa Architects. Kateřina vystudovala architekturu na ČVUT a fotografii na VŠUP v Praze, což doplnila dvouletou stáží v Itálii na Politecnico di Milano a v USA na Kansas State University. V letech 2009-2011 působila jako asistentka profesora na VŠUP spolu s Raumalabor Berlin architects.

Pořádá Offcity z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu OFFCITY 2017. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.

www.offcity.cz

vstupné: 50 Kč
FB událost

 
     
   

středa 11 / 19:00 / Divadlo 29

Nerodič

Kolik podob může mít dnešní rodina? Jakou rodinu chceme? A chceme ji vůbec? Dokumentaristka Jana Počtová natočila intimní sondu do rodičovství a partnerství dneška.

Film Nerodič ukazuje šest různých příběhů, šest názorů na rodičovství a s nimi šest různých forem rodin. Někdo z nich se pro své pojetí rodiny rozhodl, někdo k ní postupně došel, pro někoho nebyla jiná volba a někomu to prostě nevyšlo. Někdo by to možná udělal jinak, jiný si stojí za svým, někdo je šťastný a jiný zas frustrovaný. Všichni ale svým příběhem zastupují řadu jiných příběhů a rodin, které jsou těm jejich podobné.



ČR / 2017 / 80 min. Hostem pardubické projekce bude režisérka Jana Počtová.

www.filmfuse.cz

Pořádá Terra Madoda, z. s., ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2017 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

Ticketportal:
Vstupné: 90 Kč

 
     
   

středa 18 / 20:00 / Divadlo 29

Edgar's Hair: Jonathan's Dive

audiovizuální performance


Experimentální audiovizuální performance inspirovaná knihou Jonathan Livingston Racek autora Richarda Bacha; známým romantickým příběhem o rackovi, který je ostatními členy svého hejna zavržen pro vášeň k létání a vnímaní této disciplíny jako umělecké formy. Bachova kniha je podobenstvím o lidech-ptácích toužících po poznání a naplnění života, po svobodě, volnosti a lásce.

Kapela Edgar’s Hair, kterou tvoří tři nizozemští hudebníci Hans Brussee, Leon van den Leer a Leo Zwan (dříve mj. členové kapel I$I$ či Oak), přetransformovala příběh v temný a proměnlivý hudební materiál, jež je základním prvkem celého představení. Zvukové dobrodružství klasických nástrojů (kytara, baskytara, bicí) je díky dalším hostujícím hudebníkům doplněno o řadu dalších etnických akustických nástrojů.

Vizuální část performance má na svědomí skupina studentů pražské DAMU pod vedením Heidi Hornáčkové, studentky režie alternativního divadla se specializací na site specific projekty.

Performance je realizovaná v rámci projektu aniLAB 2017 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

www.jonathansdive.nl

vstupné 100 Kč (na průkaz ISIC na místě 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
     
   

čtvrtek 19 / 20:00 / Divadlo 29

Points-Rataj Quintet

Setkání jazzové skupiny Points se skladatelem soudobé hudby a zvukovým experimentátorem Michalem Ratajem.

Luboš Soukup – tenor saxofon, klarinet / Oskar Török – trubka / Tomáš Liška – kontrabas / Tomáš Hobzek – bicí / Michal Rataj – elektronika

Hudba skupiny Points vedené v Dánsku žijícím saxofonistou Lubošem Soukupem je invenční, nespoutaná konvencemi, nechybí jí nadhled a chuť hrát jazz bez špetky akademismu či kopírování hudby jazzových velikánů minulého století. Points je těleso složené z našich nejkreativnějších jazzových hudebníků, každý z jeho členů je výraznou hudební individualitou, která přináší do společného hraní osobitost a entuziasmus pro hledání vlastního hudebního jazyka. Kapela si vytvořila svůj charakteristický zvuk, který je zčásti určen jejím složením, postrádajícím harmonický nástroj. Absence harmonického nástroje vytváří široké pole pro hudební komunikaci mezi muzikanty i pro dynamické a někdy až eruptivní změny nálad a atmosfér.

Spolupráce se skladatelem soudobé hudby a zvukovým experimentátorem Michalem Ratajem vnáší do hudby Points nový rozměr a jejich živou hru v reálném čase dokresluje a moduluje elektronickými zvuky.



Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2017 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.pointsrataj.wordpress.com

vstupné 140 Kč (na průkaz ISIC na místě 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
     
   

pátek 27 / 20:00 / Divadlo 29

MLASK / Drum for Fun

Bubenický dvojkoncert kapel chrudimsko-pardubické scény, které spojuje společný zakladatel Vojtěch Kudrnáč, hráč na bicí a perkusní nástroje, a kytarista Dušan Zíta.

MLASK, kapela založená v roce 2010 původně jako trio, se představí s originální bubenickou show. Od roku 2016 vystupuje skupina v rozšířené, údernější sestavě. V Divadle 29 vystoupí bubenické trio složené z absolventů pardubické konzervatoře (Vojtěch Kudrnáč, Petr Mori, Otakar Štěpánek), baskytarista Jiří Valdman a kytarista Dušan Zíta. Repertoár kapely je složený převážně z vlastních skladeb, instrumentálních i zpívaných, ale i ze skladeb převzatých, podaných v osobitém aranžmá. Během vystoupení uslyšíte běžné bicí a perkusivní nástroje, ale barvitost koncertu doplní i nástroje alternativní.

Drum For Fun je mladá skupina balancující na pomezí rocku, popu, etnické (převážně africké) či taneční muziky. Vedle elektrické kytary a baskytary (Dušan Zíta a Štěpán Kincl - oba hráči KYX Orchestra) rytmickou složku, namísto bicí soupravy, zastává soubor bubenic, hrajících převážně na djembe, ale i jiné bicí nástroje. Tvář kapely dotváří frontmanka Kristýna Kudrnáčová, která se společně s bratrem podílí na autorství písní DFF (oba Chocolate Jesus,..).



www.facebook.com/mlaskkapela

vstupné 120 Kč (na průkaz ISIC na místě 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
     

 

˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙