Program * říjen 2018


úterý 2 / 16:30 / Divadlo 29

Den architektury / Pardubice – New York

přednáška, diskuse & projekce

Pardubice nebo New York? Velikost není vše. Nové architektonické projekty pro pardubický veřejný prostor okořeněné dokumentárním snímkem o úspěšné revitalizaci High Line v americkém New Yorku.

V roce 2017 proběhla architektonická soutěž, jejíž cílem bylo nalezení vhodného architektonického řešení pro ideový koncept expozice pietního území Zámečku v Pardubičkách. V rámci architektonické soutěže bylo vybráno řešení architektonické kanceláře Žalský architekt. Činnosti na projektu pokročily, a proto je jistě ten pravý čas, se s ním blížeji seznámit. Aktuálně se pak rovněž intenzivně pracuje na projektu Centrálních polytechnických dílen a Galerie města Pardubic v areálu Automatických mlýnů. Tento projekt je jedním z několika záměrů situovaných do tohoto hodnotného území. Budoucí podoba areálu, přestože jednotlivé stavby budou realizovány několika investory, je koordinována stávajícími majiteli areálu – manželi Smetanovými. Ti zadali zpracování studií a projektů jednotlivých objektů a veřejných prostranství několika významným českým architektonickým ateliérům.

Přijďte se podívat a poslechnout si, jak mají Pardubice našlápnuto, a v myšlenkách porovnat pardubické plány a vize s dvěma newyorskými projekty. Najdeme mezi Pardubicemi a New Yorkem nějakou spojitost?

Snímek Diller Scofidio & Renfo, který promítneme po prezentaci projektů a společné diskusi, pojednává o úspěšné revitalizaci tzv. High Line. Studiu Diller Scofidio a krajinnému architektu Jamesi Cornerovi se podařilo unikátním způsobem spojit veřejný život uprostřed pulzujícího New Yorku s přírodou.

16:30 architekti Žalský & Podráský / Památník Zámeček
17:30 architekti Šépka, Všetečka, Balík, Přikryl / Automatické mlýny a jejich rekonverze
19:00 projekce dokumentárního snímku Diller Scofidio & Renfro: Reimagining Lincoln Center and the High Line & možná překvapení


Akce se koná v rámci festivalů Den architektury a Film a architektura. Ve spolupráci s pražským Kruh z. s., hlavním organizátorem Dne architektury, statutárním městem Pardubice a Divadlem 29 pořádá Offcity z. s. Za finanční podporu patří dík Ministerstvu kultury ČR, Nadaci české architektury a statutárnímu městu Pardubice.

www.offcity.cz

vstup volný



 
     
       

pátek 12 / 20:00 / Divadlo 29

Radio Ivo: Život nedoceníš

Hrají: Johana Ožvold, Petr Marek (Midi Lidi), Marian Moštík

Radio Ivo je přenesení rozhlasové hry na divadelní prkna bez jakékoli transformace. Pouze s možností vidět její vznik. Výrazová civilnost a zvukový realismus v pozvolném tempu. Normální příběhy ze života. Rozpačitá trojice performerů podává vcelku suverénní výkon...

Skupina Radio Ivo postavila svou jedinečnost na přenesení rozhlasové hry před publikum tak, aby diváci mohli v „přímém přenosu“ sledovat její živelný vznik od nápadu až po poslední zvuk. Z všedního dialogu, jednoduše rozehrané situace se před mikrofony rodí nové příběhy, vyrůstají nové postavy, zvukově vynalézavá prostředí vytvářejí vlastní, svébytnou realitu.

Herecká trojice sestává z členů zásadních českých divadelních a hudebních skupin. Petr Marek je zakládajícím členem improvizačního Dekadentního divadla Beruška, kapely Midi Lidi, stojí za projektem Muzikant Králíček, hrál v duu Monikino kino a v neposlední řadě se věnuje filmové režii (Láska shora, Nic proti ničemu). Johana Ožvold hrála v hradeckém Divadle DNO, v ka-pele Kazety, točí filmy a podílí se na divadelním projektu Maďaři. Marian Moštík byl členem improvizačního Divadla V Soukolí a spolupracuje se Studiem HaDivadla. Všichni tři společně hrají také v kolektivním all-stars-bandu moravských improvizačních divadel LÁHOR/Soundsystem.



Akce se koná v rámci projektu Electroconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kulturu ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.


www.soundcloud.com/unarclub

vstupné: 120 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC)





 
     
   

čtvrtek 18 / 20:00 / Divadlo 29

Phoenix Quartet

Vzrušující hudební rozhovor čtveřice špičkových českých hudebníků na pomezí moderního jazzu, volné improvizace a klasické hudby.

Pavel Hrubý – sopránsaxofon, basklarinet / Michal Nejtek
– klavír, klávesy / Jaromír Honzák – kontrabas / Dano Šoltis – bicí

Kvartet složený ze čtveřice renomovaných (nejen) jazzových hudebníků vznikl před čtyřmi lety, kdy se na popud producenta Alexeje Charváta realizoval dvoudenní nahrávací session ve studiu Sono a vznikl zbrusu nový hudební materiál. Ačkoliv nic nebylo předem domluveno nebo zkomponováno a hudebníci spolu v tomto složení předtím nikdy nehráli, výsledek byl mimořádně silný, jiskřivý a komunikující. Od té doby se datuje zrod Phoenix Quartetu, který se programově věnuje zcela improvizované hudbě vznikající v daném okamžiku přímo na místě bez jakýchkoliv předem daných struktur či motivů. Celek, který se ze společné souhry špičkových muzikantů rodí, je jedinečnou a konzistentní směsicí moderního jazzu, volné improvizace a soudobé artificiální hudby. Od tradičních hudebních vzorců se kvartet odklání anarchisticky laděnou improvizací, spontaneitou a nadhledem.

Basista Jaromír Honzák a bubeník Dano Šoltis jsou několikanásobní držitelé prestižního ocenění Anděl v kategorii Jazz & Blues a jedni z nejaktivnějších a nejvyhledávanějších hudebníků na české jazzové scéně. Pavel Hrubý je znám hlavně jako lídr kapel Limbo a Between The Lines. Klavírista a skladatel Michal Nejtek je univerzálním muzikantem i oceňovaným skladatelem
a experimentátorem. Jeho žánrový záběr sahá od klasické a soudobé artificiální hudby, přes undergroundovou a experimentální hudbu až po moderní jazz a pop.

Z koncertu v Divadle 29 bude pořízen kromě videa i audio záznam pro druhé album Phoenix Quartetu.



vstupné: 140 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC)





 
     
   

sobota 20 / 20:00 / Divadlo 29

Ladislav Klíma: Dios

Loutková adaptace divadelní hry, kterou Ladislav Klíma diktoval v květnu až srpnu 1927, půl roku před svou smrtí, své asistentce na nemocničním loži. Ladislav Klíma se k dramatické tvorbě přiklonil až ke sklonku svého života. Místo zamýšlených pěti her stačil napsat pouze tři; všechny se vyznačují tím, že jsou prakticky neinscenovatelné.

Hra Dios v podání sociální loutkoherecké společnosti Rodinné divadlo je vůbec první nastudování tohoto kontroverzního díla plného temné symboliky, sarkasmu a erotiky.

Akce se koná v rámci projektu Textconnexion 2018, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.rodinnedivadlo.cz

vstupné: 100 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC)






 
     
   

pondělí 22 / 20:00 / Divadlo 29

Pocta Magorovi

Unikátní komponovaný pořad v režii Agon Orchestra a jejich hosta Chrise Cutlera je věnovaný jedné z nejzásadnějších postav českého undergroundu Ivanu Martinu Jirousovi. Samply Jirousových básní a textů doplňují hudební improvizace na motivy skladeb Milana Hlavsy.

Hrají: Ivan Acher – samply (Agon Orchestra), Ivan Bierhanzl – kontrabas (DekadentFabrik,ex-PPU, ), Ivan Manolov – kytara (DG307, Děti kapitána Granta), Michal Nejtek – klávesy (ex-PPU, ex-Face Of The Bass ), Martin Čech – flétna (Agon Orchestra, DekadentFabrik), Jan Šimůnek – el. housle (Agon Orchestra, HiFi).

Sestavu doplňuje speciální host Chris Cutler, legenda alternativní hudební scény (Pere Ubu, Henry Cow, Art Bears, Cassiber a mnoho dalších) a hudební vydavatel (Recommended Records).


www.ccutler.com

vstupné: 150 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC)





 
     
   

úterý 23 / 20:00 / Divadlo 29

ME-SA & Renan Martins: Replay

taneční představení


Jaké to je, když něco očekáváme? Replay se zaobírá propastí mezi akcí a reakcí, zklamáním i uspokojením.Pětice tanečníků uvádí svá těla do pohybu, jako by je poháněly nekonečné příběhy, záhadné události i prožitá traumata. Společně se snaží rozlousknout hádanky, vyřešit rébusy a složit tak celkový obraz.

Po deseti letech strávených v Evropě se brazilský choreograf Renan Martins ohlíží zpět a reviduje evropská klišé spojená s latinskoamerickou kulturou. Za pomoci vášnivých, pestrobarevných a přehnaně dramatických útržků vytváří představení, v němž se celkový význam vyjeví až jako podivuhodná skládačka nejrůznějších významotvorných akcí. Společně se souborem ME-SA
a světelnou designérkou Katarínou Ďuricovou přivádí diváky i performery do prostoru, který je stejně tak tragický jako komický, romantický i suchopárný a výpravný i absurdní zároveň.

Replay je druhou spoluprací ME-SY a Renana Martinse. Jejich první projekt Let Me Die In My Footsteps byl zařazen na prestižní seznam 20 evropských prioritních představení sítě Aerowaves pro rok 2016.




Pořádá Terra Madoda z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu. Děkujeme za podporu Ministerstvu kultury ČR a statutárnímu městu Pardubice.

www.me-sa.cz

vstupné: 160 Kč





 
     
   

čtvrtek 25 / 20:00 / Divadlo 29

Handa Gote: Safírová hlava

S tradiční koňskou dávkou bizarního humoru, nimrání se v přinejmenším podivuhodných detailech a zálibou ve hračkách vyšlých z módy si Handa Gote tentokrát pohrávají s fenoménem paměti, vzpomínky, rekonstrukce, dokumentu. A taky trochu se sousedským divadlem. Je to všechno záhada. Ale taky zábava.

V roce 1996 vzniklo divadelní představení Safírová hlava, jeho jediné uvedení se odehrálo v Práchni , v domě rodiny Váchalových, sousedů obou - tehdejších i současných - protagonistů. Ti se po 23 letech pokouší představení rekonstruovat. Ve sklepě rodinného domu se našly trosky původní výpravy a zbytky loutek a objektů.

Na videokazetě formátu VHS-C se dochoval také fragment záznamu původního představení, které počítalo s alespoň několika reprízami, bohužel jeho osud byl jiný. Místo krátkého reprízování a nostalgického vzpomínání následovaném věčným zapomněním se tak stalo legendou, o které mnozí slyšeli, ale kterou nikdo neviděl. Naše rekonstrukce se ani tak nesnaží oživit jedno staré představení, jako spíše projít samotným procesem rekonstrukce, ideálně u díla, které bylo v podstatě odsouzeno k zapomnění už v okamžiku svého vzniku.

Součástí večera je i krátký dokumentární film, vysvětlující pozadí celého projektu.



Skupina Handa Gote Research & Development se věnuje experimentování s dramaturgií, začleňování nedivadelních prvků do své práce a vývojem vlastního pojetí post-dramatického a post-spektakulárního divadla. Dlouhodobě se inspiruje vědou a technikou. Skupina provádí kontinuální výzkum divadelní řeči, laboratorní práci v oboru zvukového a světelného designu, při současném zpochybňování výše zmíněných disciplín.

Akce se koná v rámci projektu Electroconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kulturu ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.


www.handagote.com

vstupné: 100 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC)





 
     
    středa 31 / 18:30 a 20:00 / Divadlo 29

TGM Osvoboditel / Hovory s TGM

Dva filmy věnované osobnosti Tomáše Garrigua Masaryka, prvního prezidenta svobodného Československa a obnovitele československé státnosti.


TGM Osvoboditel (18:30)
Režie: Věra Chytilová / Československo, 1990 / 60 min.
Životopisný snímek věnovaný T. G. Masarykovi vznikl jako střihový dokument v rekordně krátkém čase mezi 17. listopadem 1989 a 7. březnem 1990, na který připadlo 140. výročí Masarykova narození. Plastický portrét prvního československého prezidenta pomocí kombinace archivních záběrů s vlastními dotáčkami a komentářem v působivém přednesu Miroslava Macháčka. Snímek je součástí projektu Národního filmového archivu Filmové osmičky.

Hovory s TGM (20:00)
Režie: Jakub Červenka / ČR, 2018 / 80 min.
Jan Budař jako Karel Čapek a Martin Huba jako T. G. Masaryk excelují v příběhu jednoho z nejslavnějších rozhovorů naší historie. Snímek vzniklý na základě scénáře historika Pavla Kosatíka přináší nečekané napětí, emoce a střet dvou významných mužů, symbolů tehdejší československé demokracie. Střet dvou velikánů z různých generací má výbušný potenciál, přestože jejich jedinou zbraní jsou vycházkové hole a slova. Film vznikl nejen k letošnímu
100. výročí vzniku Československa, ale i k připomínce 80 let od smrti Karla Čapka.




Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2018 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

www.filmfuse.cz

vstupné TGM Osvoboditel: 60 Kč, vstupné Hovory s TGM: 90 Kč vstupné na oba filmy: 120 Kč




 

 

˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙