Program * listopad 2010

pondělí 1 / 19:00

offcity_architekti: Josef Pleskot

architekti vstupují --- ) :: do :: města // veřejného prostoru // architektury // Pardubic // offcity

Cyklus přednášek offcity_architekti prezentuje architekty, kteří se ve své praxi aktivně zabývají veřejným prostorem a zároveň jsou „hvězdami“ české architektonické scény, jejich práce snesou srovnání v širším evropském kontextu.

Architekt Josef Pleskot je výraznou osobností české architektury, jeho realizace jsou nepřehlédnutelné a často prezentované u nás i v zahraničí, a to nejen v odborných médiích. Za své realizace získal několik ocenění Grand Prix Obce architektů a byl nominován na cenu Miese van der Rohe.

Rozsah jeho činnosti pokrývá celé spektrum architektury od rodinných domů (např. Vila ve Vraném nad Vltavou) přes administrativní budovy (např. nové ústředí ČSOB v Praze Radlicích) po práce s veřejným prostorem (úprava nábřeží Loučné v Litomyšli či průchod valem Prašného mostu, úprava cesty Jelením příkopem na Pražském Hradě). Jeho práce jsou ukázkou architektonické kultivovanosti a nadčasovosti.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu OFFCITY 2010. Tento projekt je realizován za podpory statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.

www.offcity.cz
* www.arch.cz/pleskot

Vstupné: 40 Kč

 
     
       

středa 3 / 20:00

Erno (BE)

Erno Le Menthole – zpěv, piano, klávesy

Hudební lahůdka v podobě sólového koncertu belgického šansoniéra Erna.

Skladatel, interpret a aranžér Erno vyrůstal v Lutychu v rodině, kde hudba zněla neustále. A i když vystudoval žurnalistiku a do roku 2005 vystřídal několik zaměstnání, nakonec se rozhodl věnovat se profesionálně hudbě. Přestože je Erno mistrem velmi pomalých písní, jeho hudební kariéra se rozvíjí poměrně rychle. Během posledních let byly jeho hudební aktivity velmi pestré. Ve svých hudebních projektech zkoušel kombinovat prvky soulu, funku, jazzu a africké hudby, aby nakonec zakotvil u šansonu. Svůj styl nazývá “ kompoezie – slova a noty bez pout ”. Mezi své hudební „hrdiny“ řadí Erno tak rozličné osobnosti jako jsou Serge Gainsbourg, Thelonious Monk, Jacques Prévert, Tom Waits, David Bowie ale i Béla Bartók. Vystoupení tohoto „belgického Leonarda Cohena“ shlédli diváci mnoha různých evropských festivalů, vystupoval i v belgickém Královském cirkusu, ve Foru v Lutychu, se svou kapelou uspořádal turné po celé Francii. V roce 2008 vystoupil poprvé i v Divadle 29.

Koncert pořádá Alliance Française Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.

www.erno.be * www.myspace.com/ernolementhole

Vstupné: 100 Kč
 
     
   

čtvrtek 4 / 19:00

Ivan Matoušek

Ivan Matoušek (* 28. srpna 1948, Praha) - spisovatel, básník a výtvarník.

Po absolvování SVVŠ v Praze vystudoval chemii na Přírodovědecké fakultě UK (1966 – 1971). Poté pracoval jako výzkumný pracovník v Ústavu fyzikální chemie a elektrochemie ČSAV a od roku 1987 ve Výzkumném ústavu pro farmacii a biochemii. Žije v Praze. Malbě a grafice se intenzivně věnoval do počátku devadesátých let 20. století. Spolupracuje s kulturními časopisy, zejména s Revolver Revue a Tvarem . Patří k nevýraznějším spisovatelům současné české literatury.

Vydané knihy: Album (Mladá fronta, 1987), Nové Lázně (Mladá fronta, 1992), Autobus a Andromeda (Kdo je kdo, 1995), Ego (Torst, 1997), Mezi starými obrazy (Votobia, 1999), Poezie (Triáda, 2000), Spas (Triáda, 2001), Oslava (Revolver Revue, 2009) , Adepti (Triáda, 2009)

Ocenění: 2003 - cena Revolver Revue za román Spas, 2010 - cena Magnesia Litera v kategorii próza roku za román Oslava.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu TextConnexion 2010, který je realizován za podpory statutárního města Pardubice.

Vstupné: 40 Kč

 
     
   

sobota 6 / 20:00

Bácsi Gyurka & Friends (Maďarsko)

(moldova/hungarian dance music)

Dániel Lipták - housle
Ádám Móser - akordeon, dudy
Tamás Móser - koboz
Zsófia Lázár – tapan, perkuse

Na pozvání Divadla 29 přijede poprvé do České republiky maďarská skupina Bácsi Gyurka & Friends, která zde vystoupí v rámci projektu Etnoconnexion. Tato skupina hraje tradiční taneční hudbu z Moldávie a východního Rumunska, která se uchovala na moldavském venkově a do dnešních dnů je provozována rumunskými, maďarskými a romskými muzikanty z této oblasti. Jedná se o hudbu běžně provozovanou na tanečních zábavách (táncház) a na svatbách. Jde tedy o hudbu velmi živelnou, zemitou a radostnou.

Kapela, jejíž členové sbírali autentickou hudební inspiraci přímo v moldavských vesnicích a učili se od tamních muzikantů, používá staré tradiční nástroje jako koboz (rumunská loutna), tapan (oboustranný makedonský buben) nebo dudy, které kombinuje s akordeonem, na nějž virtuozně hraje Ádám Móser (Agostones, Gabona Orchestra). Můžeme se tedy těšit na více než dvě hodiny trvající hudební událost, která nás zasvětí do moldavské taneční hudby i do toho jak vypadá pravý maďarský táncház, v němž se mísí hudební tradice z oblasti celého karpatského oblouku.

Pozor!!! Kapela s sebou přiveze učitele tance a možná i maďarskou pálinku.

Koncert je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion – tradice v pohybu za finanční podpory statutárního města Pardubice.

www.myspace.com/bacsigyurka

Vstupné: 140 Kč, studentské: 100 Kč

 
     
   

úterý 9 / 18:00

Studio Agnes: Dolar proti fazoli

Drsná detektivní hříčka z pera Josefa B. Krause jako pocta váženému kolegovi z branže Dashiellu Hammettovi. Vystoupí členové Studia Agnes Olga Andrlíková, Nina Martínková, Josef Ragula, Pavel Kašpar, Jan Adamec a Josef Kraus v rámci 6.ročníku literárně-dramatické části Východočeského uměleckého maratónu.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu TextConnexion 2010, který je realizován za podpory statutárního města Pardubice.

Vstupné: 60 Kč

 
     
   

středa 10 / 20:00

Cyrille Oswald Quartet (CZ/NL)

Cyrille Oswald – saxofony
David Dorůžka – el. kytara
Tomáš Liška – kontrabas
Dano Šoltis – bicí

Kvartet nizozemského saxofonisty, hráče na didgeridoo a další dechové nástroje Cyrilla Oswalda vznikl roku 2007 v Holandsku. O rok později, byla založena jeho česká verze s jedněmi z nejlepších mladých muzikantů v České Republice – kytaristou Davidem Dorůžkou (dvojnásobným držitelem ceny Anděl za jazzové album roku), bubeníkem Dano Šoltisem (Vertigo Quintet, Lenka Dusilová) a basistou Tomášem Liškou. Repertoár skupiny je z velké většiny tvořen vlastními skladbami Cyrilla Oswalda, jehož skladatelský rukopis je znám svou eklektičností. Stylová pestrost plná překvapivých momentů, invenční aranže a stoprocentní nasazení jednotlivých hudebníků činí z Cyrille Oswald Quartetu nejen ojedinělý příklad více než zdařilé spolupráce českých muzikantů s holandským saxofonistou, ale i kapelu, jejíž hudba snese evropská měřítka.

Cyrille Oswald vystudoval Královskou konzervatoř v městě Den Haag. Vydal tři autorská alba a učinkoval na množství festivalů po celém světě. Je členem Rotterdam Jazz Orchestra a Cubop City Big Band. Dále působí v projektu The Osmosis, kde kombinuje dechové nástroje s elektronikou a filmem a od letošního roku začal účinkovat s mezinárodním souborem hudebníků a básníků The Beautyists.

David Dorůžka od čtrnácti let účinkoval s předními hudebníky na české jazzové scéně. V letech 1999 až 2002 studoval skladbu a improvizaci na Berklee College of Music. Po dokončení studií Dorůžka žil v New Yorku, kde natočil CD Hidden Paths, které získalo ocenění Anděl jako deska roku 2004. Stejnou cenu získalo i jeho poslední album Silently Dawning.

Tomáš Liška studoval hru na kontrabas na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. Jeho kapela Points právě vyhrála, jako první v České republice, prestižní mezinárodní jazzovou soutěž ve španělském Getxu. Vydal sólové album na kterém spolupracoval s italským bandoneonistou Daniele DiBonaventurou.

Dano Šoltis je členem kapely Lenky Dusilové a zakládajícím členem Vertigo Quintetu. Studuje prestižní Hudební akademii v Katowicích. Vystupoval jako host s -123min a spolupracuje s řadou dalších osobností na české hudební scéně.

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.cyrilleoswald.com


Vstupné: 120 Kč, studentské: 90 Kč

 
     
   

čtvrtek 11 / 20:00

DVA & Napzsyklat (PL)

DVA už zná skoro každý. Hrají všude po světě. Ale doma jsou tu. HU!

HU je zkratka pro Maďarsko, páté nejčastější příjmení na světě, staroegyptské první slovo bůh nebo druh ovce. Pro DVA to ale v jejich jazyce znamená první slabiku, kterou vyloudila lidská bytost . A také tak mluví opice a sovy. HU je nové album DVOU, které nám sem domů přijíždí představit.

HU vznikalo v červenci 2010 v chalupě U čerta v téměř opuštěné podještědské vsi Padouchov. Na albu je třináct písní v neexistujících světových jazycích, zaslechnutých na třinácti neexistujících rozhlasových stanicích. Po albu Fonók, jehož texty byly převážně o studených severských krajích, se HU drží zvířecích motivů a tropických či jižních krajin.

DVA jsou dva, někdy čtyři. Bára Kratochvílová – zpěv, saxofon, klarinet, melodica, dětské pianko, monchichi. Jan Kratochvíl – zpěv, kytara, smyčkování, kuchyňský beatbox. Koncerty jsou často doprovázeny živou meotarovou projekcí projektu 2m (Magdalena Hrubá a Markéta Lisá - též Midi Lidi a Audiofenky).

Napszyklat jsou z polské Poznaně. Doma tu sice nejsou, ale poprvé taky ne. Před dvěma lety si je sem pozvali DVA. Teď jsou tu zase. Spolu.

Napszyklat existují od roku 2003 a jsou jednou z nejoriginálnějších polských skupin. Balancují na hranicích žánrů jako hip hop, rock, noise, ambient. V letošním roce vydali druhou desku nazvanou Brudne Zwierzaky, která obsahuje několik poloh: od ironického stylizovaného rapu přes syté plochy plné vrstvených kytar až po chladné industriální beaty.

Ansman – zpěv, Charles – bicí, scratch, Male JuJu – kytara, Piernik – zpěv, Hamply, Grzybek aka Wuj Laszlo - zvuk.

www.2dva.cz
* www.myspace.com/napszyklat

Vstupné: 140 Kč, studentské: 100 Kč

 
   


 
    úterý 16 / 20:00

Liudas Mockunas (Litva)

Solo sax performance

Liudas Mockunas – soprán, tenor a bassaxofon

O tom, že litevský saxofonista Liudas Mockunas je hudebník, který dokonale ovládá své nástroje a dokáže svou hru naplnit nebývalou invencí a expresivitou, jsme se mohli přesvědčit již několikrát. Ať už při jeho dvou společných vystoupeních s Vladimirem Tarasovem nebo při koncertě s jeho vlastním Saga Quartetem vloni v září. Tentokrát se Mockunas představí v sólovém koncertě, při kterém kombinuje soprán, tenor a v současné době velmi málo používaný bassaxofon. Vedle klasického způsobu hry na tyto nástroje používá Mockunas vlastní osobitou techniku, v níž uplatňuje cyklické dýchání, perkusivní techniky i práci s alikvótními tóny a multifonií. Koncert L. Mockunase v Divadle 29 je jeho jediným vystoupením v ČR.

Saxofonista Liudas Mockunas je jedním z pilířů současného litevského jazzu, navazujícího na tradici položenou avantgardním Ganělinovým triem. Na jazzové scéně debutoval již v roce 1988 s ansámblem vedeným V. Čekasinem a od roku 1996 vystupuje coby protagonista různých jazzových seskupení. Vzhledem k jeho četným aktivitám a mezinárodnímu rozletu bývá někdy nazýván „velvyslancem litevského jazzu“. Šíře jeho žánrového rozpětí sahá od freejazzu a volné improvizace, přes progresivní jazz s prvky elektroniky až po klasickou hudbu. Ve výčtu hudebníků a souborů, s nimiž spolupracoval a dosud spolupracuje, najdeme taková jména jako Marc Ducret, Vladimir Tarasov, Mats Gustafsson, David Murray, Oliver Lake, Chris Speed, Andrew Hill, ansámbly Red Planet, Baltic Trio, Artomic, Copenhagen Art Ensemble, New Jungle Orchestra atd. V roce 2004 Mockunas založil Traffic Quartet a o rok později formaci Saga Quartet (jíž jsme mohli před rokem vidět i v Divadle 29). Obě kapely představují soudobou špičku pobaltského nového jazzu. Kromě jazzu se Mockunas věnuje i interpretaci soudobé vážné hudby, vystupoval s Litevským státním orchestrem, Litevským národním orchestrem nebo s ansámblem pro soudobou hudbu Gaida. Od roku 2004 vyučuje na katedře jazzu na Litevské hudební a divadelní akademii.

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.myspace.com/liudasmockunas

Vstupné: 100 Kč

 
       
   

středa 17 / 20:00

Divadelní improvizační zápas

Benefiční večer na podporu předčasně narozených dětí

Další pardubické utkání České improvizační ligy mezi domácími Pa.le.ťáky a jejich hosty. U příležitosti Mezinárodního dne předčasně narozených dětí spolupořádají Zrnka o.s. a Čajový klub Paleta o.s.

Vstupné: 60 Kč (veškerý výtěžek bude použit ve prospěch předčasně narozených dětí)

 
       
   

čtvrtek 18 / 20:00

Trio Zuzany Homolové (SK) + Trdlo

Netradiční pojetí folklóru v tradičním spojení slovenské a české lidové hudby: renomovaná slovenská zpěvačka Zuzana Homolová (Slnko Records) se svým triem a pardubická skupina Trdlo. Zuzana Homolová je respektovaná písničkářka se srovnatelným renomé jako naše Dagmar Andrtová-Voňková. Její tvorba má kořeny především v lidové hudbě, kterou přetváří v osobitý autorský tvar. V jejích písních se nám otevírá jiné, tajemné, magické, poetické a neznámé Slovensko. Zejména staré slovenské balady, při kterých běhá mráz po zádech, představují v podání Zuzany Homolové vrchol tohoto žánru.

Koncert je pořádán v rámci projektu Etnoconnexion za finanční podpory statutárního města Pardubice.


www.myspace.com/zuzanahomolova
* www.trdlo.info

Vstupné: 120 Kč

 
       
   

pondělí 22 / 18:00

Tváří v tvář

Dosud nesmělí a skrývající se spisovatelé a básníci našeho regiónu se představí v rámci 6.ročníku literárně-dramatické části Východočeského uměleckého maratónu.

Uvádí Josef Kraus. Jedno literární překvapení navíc.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu TextConnexion 2010, který je realizován za podpory statutárního města Pardubice.

 
       
   

úterý 23 / 20:00

Handa Gote research & development: Metal Music

Waiting is the hardest part.
Postapokalyptický piknik u vyschlého jezera.

Čekání se už proměnilo ve zvyk. Čas změny už minul, ale i neúspěšný pokus je platný. Inspirováno texty Cormaca McCarthyho a Hermana Melvilla, trilogií Mad Max, příběhy Čtyřlístku a artušovskou legendou.

Představení velmi volně navazuje na předchozí projekt Rain dance. Při jeho přípravě nebyl rovněž použit počítač ani jiná digitální elektronika.

Připravili Švábová, Dorner, Hybler, Kropáček, Procházka, Smolík
Délka : 70 min
Premiéra 18. a 19. června 2010 /Hala 30 Studio Alt@ Praha/
Produkce jedefrau.org

Výkupna kovů přijímá kovový odpad vyrobený z těchto materiálů: * železo * měď * hliník * chrom * bronz * ocel * mosaz * nerez * zinek * olovo

Mísy jsou podle tradice vyrobeny ze sedmi kovů, z nich každý symbolizuje kov jedné planety: Zlato symbolizuje Slunce, stříbro Měsíc, rtuť Merkur, měď Venuši, železo Mars, cín Jupiter a olovo Saturn. Každý kov produkuje určitý zvuk, včetně harmonických tónů a dohromady pak vytváří výjimečně znělý a bohatý zvuk zpívajících mís. /V. Marek - Tibetská hudba/

Na jihovýchodním Borneu zachovávají místní obyvatelé, Dajakové, dodnes obyčej bít do gongu tak dlouho, dokud je v domě tělo zemřelého. / M. Musil - Vyzvánění proti moru/

On pozvedl oči a řekl: "Vidím lidi, vypadají jako stromy a chodí." /Marek 8,24 - Bible ekumenická/

Všechny dny, které nyní budu žít, budou tak cenné jako dny, které Lazar žil po svém vzkříšení. Každý měsíc nebo týden, který ještě budu žít, bude čistým ziskem. Přežil jsem sám sebe. Má smrt a můj pohřeb byly nyní uzavřeny v mé hrudi. Rozhlédl jsem se klidně a spokojeně jako tichý duch s klidným svědomím sedící za mřížemi své hrobky. /H. Melville - Bílá velryba/

Představení je uváděno v rámci projektu Electroconnexion 2010 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.


handagote.com
* www.myspace.com/handagote

Vstupné: 100 Kč

 
       
    čtvrtek 25 / 19:00

Pavel Zdražil / Pjér la Šé'z / Luboš Oš
Chlad: Salamandří veselice


Pavel Zdražil - autorské čtení
Pjér la Šé'z - kytara
Luboš Oš Chlad - trumpeta

Autorské čtení básníka a prozaika Pavla Zdražila zejména z chystané knihy „Salamandří veselice“ za doprovodu herce a hudebníka Pjéra la Šé'z a trumpetisty Luboše Oš Chlada.

Pavel Zdražil: vydané knihy - Ohňové básně ( Triton, 1999), Kameny bohů. Soutěska (Triton, 1999), Pohádkovej dědys (Triton, 2002), zastoupen ve sbírkách např. Kam až došel to tam našel ( Triton, 2008), 7edm (Theo, 2009).

Pjéra la Šé'z: promovaný psycholog, spisovatel, scénárista, univerzitní pedagog, hudebník, etnický zpěvák, člen divadla Vizita Jaroslava Duška.

Luboše Oš Chlad: člen několika poděbradských hudebních formací

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu TextConnexion 2010, který je realizován za podpory statutárního města Pardubice.

Vstupné: 40 Kč

 
       
    pátek 26 / 19:00

offcity_architekti: Roman Koucký

architekti vstupují --- ) :: do :: města // veřejného prostoru // architektury // Pardubic // offcity

Poslední přednáška z letošního cyklu offcity_architekti , který prezentoval zejména architekty, kteří se ve své praxi aktivně zabývají veřejným prostorem a zároveň jsou „hvězdami“ české architektonické scény, jejich práce snesou srovnání v širším evropském kontextu.

Architekt Roman Koucký se svou kanceláří je jednou z nejzajímavějších postav české architektonické scény, projektuje, publikuje, je vedoucím ústavu nauky o budovách na Fakultě architektury ČVUT, přednáší, sbírá ocenění. Některé z realizací jsou známé i za hranicemi naší republiky. Kancelář Romana Kouckého pracuje na zadáních všech měřítek, urbanismus a územní plánování (územní plány měst např. Teplice, kniha elementární urbanismus), veřejná prostranství (např. ulice Široká v Chrudimi), mosty (např. Ústí nad Labem), rekonstrukce a přestavby (např. Fárův Dům ve Slavonicích), domy (bytový dům ve Šternberku) i interiéry (Západočeská galerie v Plzni).

Roman Koucký je osobností s jasně formulovanými postoji a názory, které dokáže přesvědčivě prezentovat a hájit.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu OFFCITY 2010. Tento projekt je realizován za podpory statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.

www.offcity.cz * www.koucky-arch.cz


Vstupné: 40 Kč

 
       
   

úterý 30 / 19:00

Go-go kluci, kočky odvedle a jiné příběhy

Ozvěny 11. ročníku Queer filmového festivalu Mezipatra.

Festival Mezipatra vznikl v roce 2000 prostřednictvím aktivit brněnského sdružení STUD s cílem poskytnout chybějící veřejný společenský impuls k poznání lesbické, bisexuální a transgender kultury - přiblížit život jednotlivců sexuálních minorit, jejich osobitý životní styl a historii, a tím tak přispět k přirozenému pronikání této subkultury do povědomí společnosti jako její nedílné součásti.

Tématem letošního ročníku je vysoké umění. V Pardubicích budou uvedeny dva bloky krátkých filmů:

19 .00 Go-go kluci a kočky odvedle / 83 min.
21.00 Chvění, hraní, rodičovství a násilí / 90 min.

Pořádá o. s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 a o.s. STUD Brno v rámci projektu FilmFuse 2010. Tento projekt je realizován za podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

www.mezipatra.cz * www.filmfuse.cz

Vstupné: 70 Kč / 100 Kč (oba bloky)