Program * listopad 2012


čtvrtek 1 / 19:00


OHA vs. pocitové mapy


Diskuse na téma vyhodnocení pocitových map z nedávného festivalu Město na míru.

Je interpretace výstupů z pocitových map tak, jak ji předkládá OHA (čili Odbor hlavního architekta), správná?

Diskusi pořádá Magistrát města Pardubic- Odbor hlavního architekta.


www.pardubice.eu

Vstup volný



 
     
       

pátek 2 / 20:00

Zuboly (Maďarsko)

Maďarské broken etno exkluzivně pro Divadlo 29

Béla Ágoston – saxofony, dudy, viola, hit-gardon, zpěv
Félix Benke – tapan, harmonika, mouth-harp, brumle, koncovka, rap, zpěv
Ernõ Hock – kontrabas, zpěv
Dávid Szarvas - zpěv,beatbox, rap, perkuse

Béla Ágoston je enfant terrible moderního maďarského jazzu i folku, který se mezi hudebními žánry pohybuje s mimikry chameleona a s obratností makaka. Od roku 2002 patří Béla Ágoston k pravidelným rezidentům v programu Divadla 29. Mezi jeho nejpozoruhodnější projekty patří skupina Zuboly, představující jedinečný hudební tvar, v němž se setkává hiphop s maďarskou lidovou hudbou, jazz s drum´n´bass a s mnoha dalšími ingrediencemi. Ačkoliv Zuboly v roce 2011 přerušili činnost a od té doby hibernují, podařilo se zorganizovat jejich speciální koncert u příležitosti 10-letých narozenin Divadla 29.

Na hudbu skupiny Zuboly se dá nahlížet jako na originální hudební rébus balancující na pomezí zdánlivě vzdálených hudebních žánrů s přirozenou  elegancí, vzrušující hravostí, nadhledem a nezaměnitelným humorem. Představme si zvuk maďarských dud, tureckého bubnu, alikvótního zpěvu, kontrášovsky hrané violy, foukací harmoniky a brumle, spolu se sóly na karpatskou koncovku či archaický mouth-harp (nástroj, zvukově evokující setkání thereminu s kazoo, který je vložen v ústech mezi jazykem a patrem a rozezníván proudem vzduchu) a vedle toho živelně scratchujícího a rapujícího beatboxera a saxofon Bély Ágostona, jazzově frázující maďarské lidovky. Žánrově je hudba Zuboly zcela nezařaditelná. Nejlépe ji charakterizuje slogan „broken etno“, který vystihuje základní hudební princip této kapely. Zuboly kombinují maďarský folklór s hiphopem, využívají řady parafrází z popmusic, jazzu, rocku i z oblasti klasické hudby, mísí prvky tradiční taneční hudby se současnou dance music, využívají citace z filmové hudby nebo notoricky známé melodie z rockové historie.

V textech se vedle maďarštiny, objevuje němčina, angličtina nebo dokonce i čeština (v písni Oxigén parafrázující skladbu J.M. Jarreho). Ve skladbách Zuboly je vše přetaveno tak, že při poslechu jejich písní váháme, zda posloucháme cover verzi od Queen, The Clash, Chrise Isaacka a Michaela Jacksona, maďarský hiphop nebo původní maďarskou lidovku v drum'n'bassovém či jazzovém kabátě.


Zuboly - Full concert (Video)

Zuboly - Oxigén (Video)

Zuboly on A38 Ship (Video)



Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion za finanční podpory Ministerstva kultury, Pardubického kraje a Statutárního města Pardubice.


www.myspace.com/thezuboly

Vstupné: 140 Kč, studentské: 100 Kč

 
     
   

čtvrtek 8 / 20:00

Burácení (koncertní orloj)

Intenzivní koncertní pocta Janu "Burácovi" Buryánkovi & skupině Spiknutí, díky nimž pardubická hudební scéna už nikdy nebude stejná.

Nic nevoní jako ty topoly..."  a máloco je tak krásně skličující jako Burácovy songy a básně. Druhý listopadový čtvrtek jim vzdají – naživo a zcela po svém – hold vypsaná fiXa, Dukla Vozovna, Volant, Chocolate Jesus, Fundamentalista v pásmu Gazi, Kalkata Band, Myštet, Nautilus, Waif
, Mlask a další, co jen vymezený čas dovolí. Zdarma ke vstupnému bude přiložena CD kompilace Burácení, napěchovaná exkluzivními příspěvky od téměř dvacítky kapel z okruhu Burácových přátel a známých.

AKTUÁLNÍ INFO A LINE-UP: www.buraceni.cz

Pořádá Terra Madoda o.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Textconnexion za podpory statutárního města Pardubice.



www.spiknuti.freemusic.cz

Vstupné: 100 Kč

 
     
   

neděle 11 / 10:00 – 13:30

Divadlo do kapsy

AniLab workshop pro malé i velké

Vytvořte si scénu pro známou pohádku, populární hru nebo i vlastní příběh. Vše jen za pomocí papíru, nůžek a lepidla. S papírovými herci se samozřejmě počítá a můžeme si s nimi sehrát pěkné představení přímo na místě!

Nedělní mini workshop pro malé i velké pod vedením ilustrátorky Alžběty Zemanové a loutkoherečky Veroniky Svobodové.

Workshop je určen pro maximálně 15 účastníků.
Bližší informace a přihlášení: klub@divadlo29.cz, tel.: 777 886 941

Akce se koná v rámci projektu AniLab, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

www.napolistranky.cz

Účastnický poplatek: 50 Kč

 
     
   

pondělí 12 / 19:00

Vallo Sadovský architekti

offcity architekti

Hosty listopadové přednášky projektu Offcity bude stejně jako v případě přednášky předcházející architektonické studio ze sousedního Slovenska. Na rozdíl od studia n/a, jehož přednášku jste si mohli v Divadle 29 vyslechnout 30. září, je architektonický ateliér Vallo Sadovský architects pro mnohé daleko známější, a to přestože se rovněž jedná o mladý tým. Ateliér byl založen v roce 2004 v Bratislavě Matúšem Vallo a Oliverom Sadovským zabývajícími se urbanismem, architekturou, tvorbou městského prostředí i designem nábytku. Dočíst se o nich můžete i v zahraničních odborných časopisech.

V roce 2008 Matúš Vallo a Oliver Sadovský založili iniciativu Městské zásahy, která po dvou letech překročila slovenské hranice. V České republice Městské zásahy proběhly již v Praze, Brně a připravují se například v Jablonci nad Nisou. Výsledky pražských Městských zásahů jste mohli spatřit v roce 2010 na výstavě v pražské galerii DOX.


Pořádá o. s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Offcity 2012. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.

www.offcity.cz ° www.vallosadovsky.sk

Vstupné: 50 Kč

 
     
   

čtvrtek 15 / 20:00

Tara Fuki

Písně nejnovější i starší, improvizace, hudba z pavoučích vláken.

Andrea Konstankiewiczová - violoncello, zpěv 
Dorota Barová - violoncello, zpěv

Na podzim roku 2000 se na české hudební scéně objevil nový fenomén, violoncellové duo Tara Fuki. Tvoří jej zpívající violoncellistky Andrea Konstankiewiczová (hrála mj. v kapele BOO nebo hudebně-taneční formaci Rale) a Dorota Barová. Ta v současné době  paralelně s Tara Fuki vystupuje s kapelami Vertigo, Baterky, s improvizačním akustickým duem Tellemarkk a také s DoMa Ensemble a Kuzmich Orchestra.
 
Hudba Tara Fuki je naprosto svébytná, své kořeny má ve společných improvizacích, které jsou postupně hlouběji propracovávány. Je to hudba křehce dynamická, výrazově velmi bohatá, obohacená o otisky různých hudebních stylů s příchutí dálek. Ve své hudbě i textech se Tara Fuki nechaly inspirovat poetikou nocí a snů, které chápou jako extrakt podvědomí. „Neboť,“ jak říká Andrea Konstankiewiczová, „to, co se v nás odehrává v noci, je úplně jiné a mnohdy i pravdivější než to, co vnímáme ve dne.“ Stejně jako sny, dokáže jejich hudba něžně hladit a konejšit, ale také bolet svou naléhavostí.

Obě violoncellistky a zpěvačky pocházejí ze severní Moravy, z regionu, kde se polština mísí s češtinou. Není proto divu, že přirozený tok tajemné a měkké hudby ideálně doplňují právě polské texty Doroty Barové. Zvuk polštiny v intervalech dvou ženských hlasů za podpory páru violoncell anebo dalších akustických, často i exotických nástrojů, vytváří spolu se snovou až esoterickou atmosférou Tara Fuki jeden kompaktní celek.

Hudební styl Tara Fuki se vymyká jakémukoli přímočarému zařazení, ale zcela jistě prahne po komunikaci s vnímavým a otevřeným posluchačem. Jejich skladby nejsou ani tak o slovu, i když velmi poetickém, jako spíše o pocitu, o atmosféře, náladě, o snaze postihnout nezachytitelný okamžik plynutí času. A o to se obě zpívající violoncellistky snaží po svém a naprosto věrohodně. Nevšední autorské písně Tara Fuki jsou většinou vystavěny na výrazném rytmickém motivu v pizzicatu, často ani neměnícím svou harmonii. Hra bez smyčce je pro duo typická a dodává jejich skladbám zvláštní, osobitou barvu. Užití melodické polštiny v převážné většině kompozic skladbám propůjčuje další kouzlo. Tara Fuki používají ale také francouzštinu, češtinu a vlastní jazyk „tarafuki“.

Tara Fuki vydaly doposud čtyři autorská alba. To poslední, nazvané Sens, vyšlo v roce 2010. Představuje Tara Fuki v klidnější, kontemplativnější poloze a potvrzuje výjimečné postavení této kapely na tuzemském poli alternativní scény.

Od svého vzniku slaví Tara Fuki koncertní úspěchy po celé Evropě a také ve Střední Americe. Za svou hudbu obdržely ocenění české Akademie populární hudby v kategoriích „Alternativní hudba - World music" a „Objev roku" za rok 2001 a v kategorii „World music" za rok 2007. V roce 2007 vystoupily Tara Fuki jako první česká kapela na celosvětovém hudebním veletrhu WOMEX ve španělské Seville.

Koncert je pořádán v rámci projektu Etnoconnexion za finanční podpory statutárního města Pardubice.



www.tarafuki.eu

Vstupné 150 Kč, studentské: 100 Kč

 
     
    sobota 17 / 17:00

Workshop afrického tance

Workshop pod vedením Terezy Pospěchové je určen pro všechny úrovně pokročilosti (i pro úplné začátečníky). Cílem je seznámit účastníky se základními principy afrického tance, pokročilejším nabídnout oživení a prohloubení jejich zkušeností. Začneme pozvolným rozhýbáním a protažením těla, navážeme prací s rytmem. Vysvětlíme si jednotlivé kroky, které v doprovodu živé hudby spojíme do krátké choreografie. Výuka je vedena pozvolna a s respektem k pohybovým možnostem účastníků. Můžete se těšit na odreagování, uvolnění a pohybem naplněný společný zážitek.

Tereza Pospěchová
se africkému tanci věnuje přes 10 let. Mezi její učitele patří čeští, evropští i rodilí lektoři. Účastnila se řady kurzů u nás i v západní Africe (Guinea, Mali). Vystupovala se skupinami Tubabu a Pararingapatam. Je lektorkou pravidelných kurzů i workshopů. Na africkém tanci ji oslovuje především prostor pro sebevyjádření v dialogu s živou hudbou, dynamika, která spojuje sílu i jemnost, uzemnění i osobitý výraz. Jinými slovy: radost, krása.

Kapacita workshopu je omezena - v tuto chvíli jsou volná ještě 4 místa.
Dotazy a přihlášky přijímáme na e-mailové adrese: schovejse@seznam.cz

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.


www.pohybvnas.cz

Cena za workshop: 350 Kč

 
     
   

pondělí 19 / 17:00

Kyperské momenty

Beseda o slunečném Kypru, který v současné době předsedá Radě Evropské unie. Součástí programu je přednáška, krátký film o Kypru, ochutnávka tamních specialit a nabídka publikací a map Kypru.

Přednášet bude Lenka Pluhařová z Kyperská organizace cestovního ruchu v Praze.

Akci pořádá Europe Direct Pardubice u příležitosti předsednictví Kypru v Radě EU.

Vstup volný

 
     
    úterý 20 / 18:00

Studio Agnes: Smil Flaška + ostatní z Pardubic

Literární pořad, jenž se pokusí provést diváka historií pardubického písemnictví až do dnešních dnů. V ukázkách tvorby autorů minulosti představí se autorským čtením i současní spisovatelé a básníci Pardubicka. Spoluúčinkuje Studio Agnes.

Vstupné: 60 Kč


úterý 27 / 18:00

Studio Agnes: Parádní kousky pantáty B. a Josefa K.

Scénická persifláž z pera J. B. Krause usvědčující autora jeho předchůdce i následovníky z posedlosti dramatickou literaturou, a to i tam, kde žádné dramatičnosti není.

Vstupné: 60 Kč
 
     
   

čtvrtek 22 / 20:00

Bitumen Beat

Gejza Bitumen - kytara, zbustřená kytara, zpěv
Adam Bitumen - housle, zbustřené housle, zpěv
Petris Bitumen - basa, zpěv
Dušan Bitumen - digi sampler, zpěv
Michal Bitumen - bicí
Danko Bitumen - akordeon, zpěv

Kapela Bitumen Beat vznikla sice nedávno, avšak někteří její členové jsou na české scéně již zkušenými harcovníky. Vždyť Bitumen Beat jsou přímými pokračovateli královehradecké kapely Terne Čhave, která slavila úspěchy nejen v Čechách a na Moravě, ale i v zahraničí. Kmen Bitumenů, jehož členové tvoří Bitumen Beat, má totiž jednu prastarou tradici. Všichni jeho mladí muzikanti už od nepaměti přijímají společné jméno Terne Čhave (mladí kluci). Toto jméno je jim propůjčeno, dokud neprojdou zkušebním obdobím, během něhož se vydají do světa na zkušenou a zároveň si přivlastní zkušenosti otců a tradice svého kmene. I naši Terne Čhave projeli kus světa, vydali několik alb svých písní, a když dospěli, jméno Terne Čhave předali zpět svému kmeni.

Jejich hudba ale během let nasála špínu a pozlátko zaplivaných rockových klubů, zahulených hospod, vymazlených diskoték a velkých festivalů, což se analogicky projevilo zvukem zprzněným distoršnem, kompresory a přebuzenými lampovými zesilovači. V kapele se mezitím také usadili i příslušníci jiných kmenů. Výsledkem je extatická hudba, ve které se přes dokonalou, ale chladnou elektroniku derou na povrch krev, pot, slzy a smích a také horká láva starých tradic kmene Bitumen.

Koncert je pořádán v rámci projektu Etnoconnexion za finanční podpory statutárního města Pardubice.



www.bandzone.cz/bitumen

Vstupné: 140 Kč, studentské: 100 Kč

 
     
   

sobota 24 a neděle 25 / 10:00 – 18:00

Buď jak book

dvoudenní workshop autorské knihy

Obraz? Ne. Socha? Ne. Fotografie? Taky ne... Obraz, socha nebo fotografie a kniha v jednom? Ano. Autorská kniha.

Je pro váš nápad autorská kniha nejlepší médium/varianta, ale nevíte, jak ji zrealizovat? Máte plno podkladů, ale nevíte jak je svázat dohromady?

Chcete mít svou vlastní autorskou knížku a potřebujete poradit? Pak je pro vás workshop autorské knihy jako stvořený.

Grafická designérka Darina Lepišová, která se zabývá autorskou knihou a ruční knižní vazbou vás seznámí s možnostmi knižní tvorby, naučí, jak dát knihu dohromady a poradí fígle jak dát mdlé knize šmrnc.

Přijďte se svým konceptem / nápadem / materiály a odnesete si domu svoji knihu.

Workshop je určen pro maximálně 10 účastníků.
Bližší informace a přihlášení:

klub@divadlo29.cz
, tel.: 777 886 941

Akce se koná v rámci projektu AniLab, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.


Účastnický poplatek: 300 Kč

 
     
   

středa 28 / 19:00

Olga Špátová: Největší přání

Hrdinové celovečerního snímku jsou po čtyřiceti letech komunismu první dospělou generací, která se utvářela ve svobodné společnosti. Mladé lidi zamýšlející se nad zdánlivě banální otázkou „Jaké je tvoje největší přání?" natáčela režisérka Olga Špátová ve školách, věznicích, na demonstracích, ve městě i na venkově, přičemž využila jedinečnou možnost porovnat hodnoty svých vrstevníků se dvěma předchozími generacemi použitím archivních záběrů z let 1964 a 1989 ze stejnojmenných filmů svého otce, klasika českého dokumentu Jana Špáty.

Olga Špátová / ČR, SR / 2012 / 80 min. 

Po filmu proběhne debata s režisérkou snímku.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2012. Tento projekt je realizován za podpory statutárního města Pardubice.

www.filmfuse.cz

Vstupné 70 Kč

 
     
    čtvrtek 29 / 20:00

Wrgha POWU orchestra

Strhující multižánrový minibigband

Tomáš Sýkora – piano, samply
Štěpánka Balcarová – trumpeta
Nina Marinová – I. Housle, zpěv
Milan Jakeš – II. Housle, zpěv
Ilja Chernokilov – viola
Jakub Šnýdl – klarinet, saxofon, zpěv
Dušan Navařík – flétna, zpěv
Michal Šťulík – akordeon
José De La Hoz – kytara
Šimon Marek – violoncello
Vlado Micenko – kontrabas
Petr Mikeš – bicí nástroje, perkuse

Dvanáctičlenný soubor Wrgha POWU orchestra představuje na české hudební scéně naprosto unikátní těleso, které interpretuje výhradně vlastní autorskou tvorbu na pomezí všech možných hudebních žánrů a stylů. Originální je samotné nástrojové obsazení, které je záměrně vytvořené tak, aby hierarchicky odpovídalo uspořádání velkého symfonického orchestru, ovšem v mini podobě. Multižánrová hudba Wrgha POWU orchestra nápaditě kombinuje jazz, filmovou hudbu, tango, swing, současnou vážnou hudbu nebo dobovou hudbu z počátku 20 . století. Nově kapela začala pracovat se samply a vokály, která používá sólově i sborově. V podání tohoto nevšedního tělesa vzniká strhující pestrobarevný hudební amalgám plný vášně, nadsázky, nostalgie a radosti.

Základem zvuku orchestru vedeného pianistou a skladatelem Tomášem Sýkorou je klasické smyčcové kvarteto, rytmiku tvoří ke kapelníkovu klavíru kytara, kontrabas a bicí nástroje, flétna Dušana Navaříka, saxofon Jakuba Šnýdla a především trubka Štěpánky Balcarové plní úlohu hlavních sólistů, k nimž patří také první a druhé housle Niny Marinové a Milana Jakeše. Barvu celého orchestru dolaďuje akordeon Michala Šťulíka. Nástrojové obsazení kapely, hráčská vyspělost a souhra hudebníků, umožňují vytvořit velmi širokou paletu barev, nálad a emocí. Wrgha POWU Orchestra vydal dvě výborná alba: Kopiloongo v roce 2010 a opoPOP, které vyšlo letos na jaře.

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.



www.bandzone.cz ° www.tomassykora.com

Vstupné: 150 Kč, studentské: 100 Kč