Program * listopad 2016


středa 2 / 20:00 / Divadlo 29

tYhle & Marie Gourdain (F): Un

Taneční sólo pro dvě těla.

Sólo pro jednoho tanečníka, který reaguje na prostor a struktury na scéně a nechává se jimi ovlivňovat. Jeho pohyby a proces dramaturgie představení jsou tvořeny v prostoru a zároveň na něm závislé.

Přestože je toto představení sólem, jsou na scéně lidé dva. Na scéně se tak pohybuje další tělo; mění prostor, který tanečníka obklopuje na základě přesně dané logiky. Křehkost bytí, nejisté balancování, překážky. Hranice prostoru, v kterém pohybující se tělo prozkoumává svůj vlastní svět, je stanovena nenápadnou, mizivou přítomností druhého. Každý z nich sleduje vlastní cestu a logiku ale rovnováha mezi nimi je křehká – tělo může zavrávorat a linie, která je rozděluje, není neproniknutelná.


autor: Marie Gourdain
účinkují: Florent Golfier, Marie Gourdain
světelný design: Zuzana Režná
hudba: Tomáš Háček
scénografie: Marie Gourdain
kostýmy: Marie Gourdain / Zuzana Režná / Martina Stieglerová
technická podpora: Štěpán Hejzlar a Jakub Ryvola
produkce: Simona Vičarová
představení vzniklo v koprodukci s DW7 (Divadlo na cucky) a Studiem Alta

Pořádá o.s. Terra Madoda (projekt Ostrovy v pohybu) ve spolupráci s Alliance Française de Pardubice (festival Francouzský podzim) a Divadlem 29.

www.tyhle.cz

vstupné: 130 Kč , členové Alliance Française de Pardubice: 110 Kč
Ticketportal:
FB událost

 
     
       

sobota 5 / 10:00-16:00 / Divadlo 29

Time's Up / Physical Narrative Prototyping

Offcity workshop

„Co slyším, to zapomenu. Co vidím, si pamatuji. Co si vyzkouším, tomu rozumím.” Konfucius

Jednodenní dílna s rakouskou uměleckou skupinou Time's Up z Lince, v rámci které budou moci účastníci prozkoumat metodu tzv. „physical narrative” (fyzického vyprávění), tvorby příběhu, který je inscenován v reálném prostoru a který má publikum možnost zkoumat prostřednictvím hledání nových informací, dat a souvislostí. Účastníci workshopu získají vhled do některých z dílčích metod, které skupina ve své práci používá, prostřednictvím čehož pak budou moci porozumět tomu, jak může být „fyzické vyprávění” vyžíváno k zamýšlení se, komunikování a obecné diskusi nad možnými a preferovanými vizemi budoucnosti v sociálně-uměleckém kontextu.

Lektoři workshopu:

Tina Auers ve své práci s lehkostí osciluje mezi uměním, vědou a výzkumem, technologiemi a zábavou. Členkou skupiny Time´s Up je od jejího založení v roce 1996.

Tim Boykett se narodil a vyrostl v Austrálii, v Rakousku žije od roku 1991. Pohybuje se mezi matematikou a mediálním uměním, performancí a interakcí. Tim současně působí jako výzkumný pracovník v oblasti algebry, kombinatoriky a výpočetní techniky a výsledky své práce publikuje na mezinárodním poli.

Workshop bude veden v anglickém jazyce.

Workshop pořádá Offcity z. s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu OFFCITY 2016 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

www.timesup.org

Účastnický poplatek: 300 Kč, studenti 150 Kč
Maximální počet účastníků: 15 osob
Více informací a přihlášení: Šárka Zahálková, sarka@offcity.cz
FB událost


 
     
   

pátek 11 / 20:00 / Divadlo 29

Anička a letadýlko: Pičus není kretén

Groteska o dvou starých krávách a jednom zahradním trpaslíkovi.

Slavnost velké oběti začíná. Zahradní trpaslík ladí atmosféru a připravuje česnekové jednohubky. Maruška a Jaruška obcují s minulostí, sklerózou i ďáblem, a nakonec v kostnatých dlaních drží srdce diváků. Je to příběh nesentimentálně dojemný.

"Inscenace dělá čest žánru grotesky. Dvě staré krávy Jaruš a Maruš se sice snaží dotknout dokonalého okamžiku, přesto ponechávají velký prostor vlastní nedokonalosti a zesměšnění. Obě herečky si evidentně své role více než užívají, a to ať už jde o chůzi, nebo karikování nejrůznějších lidských typů, které na sebe postupně nabalují. Nechybějí ani pro Duchaňovou typická loutkohra a autorské písně. A přestože konec je překvapivý, možná až příliš, je Pičus není kretén velmi osvěžujícím přírůstkem na poli autorského divadla."(Dominik Melichar, Divadelní noviny, 2016)

Koncept / scénář: Anička Duchaňová, Martina Krátká
Režie: Anička Duchaňová
Dramaturgie: Petr Pola
Scénografická spolupráce: Lucie Labajová, Radka Mizerová
Kostýmy: Lenka Odvárková
Písně: Anička Duchaňová
Hudební spolupráce: Michal Němec

Hrají, zpívají a předvádí se: Martina Krátká, Anička Duchaňová a Štěpánka Pencová

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektů Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.


Představení podpořila Nová síť.

vstupné 100 Kč
Ticketportal:
FB událost

 
     
   

úterý 15 / 19:00 / Divadlo 29

Vavrečkolog a Vavrečka: výroba katastrofického stroje

Večer ve znamení katastrof. Workshop teorie a praxe katastrofického stroje. Během večera bude vyroben jednoduchý katastrofický stroj za použití předmětů denní potřeby (připínáčky, gumičky, dřevo a papír). Vystoupí přední český a jediný akademicky etablovaný vavrečkolog Matěj Čihák. Katastrofický stroj slouží jako názorná pomůcka pro demonstraci tvorby filmaře a umělce Ondřeje Vavrečky. Následovat bude projekce celovečerního filmu. Přineste si vlastní gumičky. Stačí dvě.

Ondřej Vavrečka (*1980) se zabývá filmem, divadlem, hudbou a průzkumnictvím nejrůznějších krajin a zákoutí vnitřních i vnějších. O tom všem podává osobité svědectví prostřednictvím těchto a dalších prostředků. Jeho filmy Počátek a lev a Ultimum refugium byly nominovány na cenu A. N. Stankoviče, druhý zmíněný byl v soutěžní sekci Česká radost na festivalu dokumentárních filmů Ji.Hlava. Vavrečka studoval jazyky, magisterské studium absolvoval v Centru audiovizuálních studií FAMU, kde nyní rovněž dokončuje doktorandské studium.

Akce se koná v rámci projektu AniLAB 2016 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

vstupné: 50 Kč
Ticketportal:
FB událost

 
     
   

středa 16 / 20:00 / Divadlo 29

Zuboly (HU)

Broken etno, agrár hiphop, beatbox a zmutovaný jazz šestičlenné maďarské formace, která se po čtyřech letech vrací do Divadla 29 s novým programem.


Béla Ágoston je enfant terrible maďarské hudební scény, který se mezi hudebními žánry pohybuje s mimikry chameleona a s obratností makaka. Od roku 2002 patří Béla Ágoston k pravidelným rezidentům v programu Divadla 29. Mezi jeho nejpozoruhodnější projekty patří skupina Zuboly, která je od svého vzniku v roce 2005 malou hudební senzací nejen na maďarské nezávislé scéně. Zuboly představují jedinečný hudební tvar, v němž se setkává hiphop s maďarskou lidovou hudbou, jazz s drum´n´bass a s mnoha dalšími nečekanými ingrediencemi. Skupina Zuboly po několikaleté koncertní pauze právě natáčí nové album, které představí na exkluzivním koncertu v Divadle 29. Do Pardubic přijedou v rozšířené sestavě posílené o turntablistu Ambruse Pastalitse a beatboxera Dávida Szarvase.



Na hudbu skupiny Zuboly se dá nahlížet jako na originální hudební rébus balancující na pomezí zdánlivě vzdálených hudebních žánrů se vzrušující hravostí, nadhledem a nezaměnitelným humorem. Žánrově je hudba Zuboly zcela nezařaditelná. Dobře ji charakterizují slogany „broken etno“ či „agrár hiphop“, které vystihují základní tvůrčí princip této kapely, jímž je stylová a žánrová všežravost. Zuboly kombinují maďarský folklór s hiphopem, využívají řady parafrází z popmusic, jazzu, rocku i z oblasti klasické hudby, mísí prvky tradiční taneční hudby se současnou dance music, využívají citace z filmové hudby nebo notoricky známé melodie z rockové historie. V textech se vedle maďarštiny, objevuje němčina, angličtina nebo dokonce i čeština v písni Oxigén parafrázující skladbu J. M. Jarreho. Ve skladbách Zuboly je vše přetaveno tak, že při poslechu jejich písní váháme, zda posloucháme cover verzi od Queen, The Clash, Chrise Isaacka a Michaela Jacksona, maďarský hiphop nebo původní maďarskou lidovku v drum'n'bassovém či jazzovém kabátě.

Béla Ágoston – saxofony, dudy, viola, zpěv
István Busa – rap, beatbox, zpěv
Dávid Szarvas - beatbox, zpěv
Félix Benke – tapan, mouth-harp, brumle, zpěv
Erno Hock – kontrabas, zpěv
Ambrus Pestalits - housle, gramofon


Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2016 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.facebook.com/Zuboly

vstupné 160 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
     
   

sobota 19 / 20:00 / Divadlo 29

Double Bubble + Matthew’s Workshop

Ten years after - speciální jednorázový koncert k deseti letům od vydání debutového alba skupiny Double Bubble.

Deset let od vydání CD s názvem Most Wonky se kapela Double Bubble představí se stejným repertoárem a v totožné sestavě jako při křtu v roce 2006 - Petr Bína (kytara, zpěv), Ondřej Stieber (baskytara), Petr Mori (bicí), Václav Kramář (klávesové nástroje) a Ondřej Vojtěch (saxofon).

A stejně jako tehdy předskočí funky rap’n’roll formace Matthew’s Workshop - Josef Luňák (kytara, zpěv), Ondřej Vojtěch (saxofon, zpěv), Dominik Landsman (baskytara) a JIří Renét (bicí). Po skončení koncertu proběhne v Klubu 29 taneční vynil after party s DJ Hech. Originální CD ke každému vstupu zdarma.


bandzone.cz/doublebubble

vstupné 90 Kč
Ticketportal:
FB událost

 
     
   

středa 23 / 19:00 / Divadlo 29

Miroslav Janek: Normální autistický film

Upřímný, přemýšlivý Lukáš má osobitý smysl pro humor, miluje film a píše vlastní scénáře. Klavírní virtuos Denis dokáže zahrát náročné skladby vážné hudby, je nesmírně inteligentní a sečtělý. Malého prince zbožňuje natolik, že se k němu neustále vrací. Majda zase ráda rapuje, a jelikož se ničeho neostýchá, okolní svět ve svých textech obnažuje s odzbrojující přesností. Marjamka dokáže vyprávět dlouhé příběhy v angličtině, její neúnavný bráška Ahmed je zase neobyčejně přátelský. Pět obdivuhodných dětí, jež společnost shodně opatřila nelichotivou nálepkou „autista“.

Přední český dokumentarista s unikátním autorským viděním nás však nabádá, abychom fenomén autismu navždy přestali vnímat jako lékařskou diagnózu a pokusili se mu porozumět jako fascinujícímu, byť často jen obtížně rozluštitelnému způsobu myšlení. Neboť kdo má určit, co je normální: žít ve spěchu a přehlížet absurdity modernity, nebo spíš ve světě toužebně hledat řád, ticho a klid?

ČR / 90 min. / 2016

www.filmfuse.cz

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2016 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

Vstupné: 80 Kč
Ticketportal:

 

 
     
   

čtvrtek 24 / 20:00 / Divadlo 29

Liudas Mockunas & Marc Ducret (LT / FR)

Excelentní litevský hráč na dechové nástroje v duu s kytarovou legendou evropské jazzové avantgardy.

Liudas Mockunas (LT) – soprán, tenor a baryton saxofon
Marc Ducret (FR) – pražcová a bezpražcová el. kytara, elektronika

O tom, že litevský saxofonista Liudas Mockunas je hudebník, který dokonale ovládá své nástroje a dokáže svou hru naplnit nebývalou invencí a originalitou, jsme se mohli v Divadle 29 přesvědčit již několikrát. Tentokrát se představí s v duu s jedním z nejkreativnějších evropských kytaristů Marcem Ducretem. Ducretova hra se vyznačuje velkou dávku exprese, dynamické eruptivnosti a stylového eklekticismu. Jeho záběr sahá od taneční hudby a jazzu po experimentální rock, freejazz a volnou improvizaci. Ducret spolupracoval s celou řadou světově proslulých hudebníků jak jsou např. Michel Portal, Miroslav Vitous, David Sanborn, Michel Godard nebo Louis Sclavis.

Saxofonista Liudas Mockunas je jedním z pilířů současného litevského jazzu. Vedle klasického způsobu hry na saxofon používá osobitou techniku, v níž uplatňuje cyklické dýchání, alikvótní tóny perkusivní techniky a multifonii. Šíře jeho žánrového rozpětí sahá od freejazzu a volné improvizace, přes progresivní jazz až po klasickou hudbu. Ve výčtu hudebníků a souborů, s nimiž spolupracoval a dosud spolupracuje, najdeme taková jména jako Vladimir Tarasov, Mats Gustafsson, David Murray, John Tchicai, Chris Speed, Raymond Strid, Stefan Pasborg, ansámbly Red Planet, Baltic Trio, Artomic, Copenhagen Art Ensemble, New Jungle Orchestra atd.

Koncert dua Mockunas / Ducret bude v ČR k vidění pouze v Pardubicích a v Ostravě.



Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2016 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.marcducret.com

Vstupné: 120 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
     
   

pátek 25 / 20:00 / Divadlo 29

Handa Gote • Erben:Sny

Erben vs. japonské divadlo Nó • postdramatika • surrealismus


V představení Erben:Sny pokračují Handa Gote ve zkoumání evropské imaginativní tradice a lokálních inspiračních zdrojů. Vycházejí z krátkého textu K. J. Erbena, ve kterém popisuje své sny, a z některých dalších textů českého romantismu. Téměř nic z toho však v představení nezazní.

Jevištní zpracování je do jisté míry ovlivněno japonským tradičním divadlem Nó. Nikoli však jeho estetikou, ale mnohem spíše jeho filozofií, postupy a přístupy k řešení situace na jevišti: filozofie Nó slouží jako východisko k úvahám o zastavení (ma), stylizaci a zjednodušování. „Pohybující se sochy“, tak kdysi označil tento typ divadla malíř Paul Klee.

Erben: Sny se také inspiruje lidovým divadlem, folklorními tradicemi či vesnickým ochotnickým divadlem. Technologie jsou v představení redukovány na několik bazálních prvků: mikrofon, mechanický gramofon, jednoduchý projektor se skleněnými negativy. Podobně jako v předchozích představeních a především v zatím poslední inscenaci Mutus Liber, klade i nyní skupina Handa Gote důraz na „rukodělnost“. Ruční práce je východisko, k němuž se autorská skupina opakovaně vrací a rozvíjí je. Vedle lidových inspirací nyní Handa Gote sahají také k surrealistické imaginaci filmů Alejandra Jodorowského.

Vybráno z recenzí:
„Představení Handa Gote fungují jako nová tajná dětská řeč, jíž rozumějí i dospělí. V případě Snů mluví o povánoční masopustní melancholii, pro kterou je typická těsná blízkost slavnosti a smrti. Erben: Sny působí jako bizarní vánoční besídka kroužku zaostalých ochotníků z psychiatrické léčebny, která „náhodou“ zakončena nevinným gestem dosahuje neplánovaně hlubokého duchovního výrazu.“ Kateřina Nechvílová, Literární noviny

„Sny jsou velmi zvláštní inscenací. Nabitou odkazy, ale ideově nezařaditelnou. Vizuálně krásnou a příjemnou na sledování, ale ve své nevyřčené rovině také podivně zneklidňující. Rozhodně se jedná o jeden z nejpozoruhodnějších divadelních počinů posledních sezón.“ Marta Harasimowicz, Nový prostor

„Všechno tu souvisí se vším a nic s ničím, absurdně veselý sen plynule přechází v krutou noční můru, a naopak. [...] Pokud se dá mluvit o divadelním surrealismu, je to nepochybně tohle. Pokud se dá mluvit o českém alternativním divadle, které jde dlouhodobě svou vlastní cestou, dokázalo si vypracovat svůj vlastní styl, a přitom se neopakuje, je to Handa Gote.“ Vladimír Mikulka, Divadelní noviny

Handa Gote Research & Development se věnuje experimentování s dramaturgií, začleňování nedivadelních prvků do své práce a vývojem vlastního pojetí post-dramatického a post-spektakulárního divadla. Dlouhodobě se inspiruje vědou a technikou. Skupina provádí kontinuální výzkum divadelní řeči, laboratorní práci v oboru zvukového a světelného designu, při současném zpochybňování výše zmíněných disciplín.

Autorský tým: Švábová, Procházka, Smolík/Kropáček, Dörner, Hybler / Produkce: jedefrau.org

Představení se koná v rámci projektu Electroconnexion 2016 za finanční podpory Ministerstva kutury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.handagote.com

Vstupné: 100 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
   
    sobota 26 / 19:00 / Divadlo 29

Pa.Le.Ťác.I. vs. Golden Kits (legendy české improvizační ligy)

Česká improvizační liga - zápas v divadelní improvizaci.

O čem to je? Malinko o sportu, ale především o divadle. Dva týmy se navzájem střetnou v improvizacích na různorodá témata. Cílem není se navzájem vyřadit, ale společně dokázat dotáhnout improvizaci do zdárného konce. Rozhodčí a jeho dva pomocníci v pruhovaných a hráči v barevných dresech. Diváci mají k dispozici kartičku na přidělování bodů hráčům a pantofli na trestání rozhodčího. 

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

www.paletaci.cz

Vstupné: 120 Kč
Předprodej: Vino-thé-ka, Perštýnská 40,od 21. do 25. listopadu 2016, denně od 16.00
Na tuto akci nepřijímáme rezervace.
FB událost


   
   

úterý 29 / 19:00 / Divadlo 29

The Best of Anča 2016

The Best of Fest Anča 2016 je kolekcí nejlepších krátkometrážních animovaných filmů z aktuálního ročníku na Slovensku jediného multimediálního festivalu zaměřujícího se na animovaný film.

Do festivalu se v letošním roce přihlásilo na 1241 titulů z více než 70 zemí. Porota složená z mezinárodních hostí udělila ocenění v pěti kategoriích. V rámci večera tedy uvidíte to nejlepší z krátkých animovaných snímků, studentských filmů, videoklipů, filmů pro děti a slovenských animovaných filmů.

Mezinárodní festival animace Fest Anča se odehrává každé léto v Žilině, ve výjimečném prostoru Stanice Záriečie a v jejím okolí. Pětidenní program nabitý program nabízí projekce, workshopy, přednášky renomovaných tvůrců z celého světa, výstavy, koncerty, video herní program Game Days, programy pro filmové profesionály a mnoho dalšího. Fest Anča se jako jeden z mála festivalů snaží propojovat diváky s tvůrci, a proto se celý festival vždy nese v jedinečné neformální atmosféře.

Best of Fest Anča 2016

ANČA AWARD
Tři mouchy na míru / Three Fitted Flies / Tres moscas a medida
režie: María Álvarez a Elisa Morais (Sois de Traca) (E)

ANČA AWARD
Čestné uznání
Nedělní oběd / Sunday Lunch / Le repas dominical
režie: Celine Devaux (FR)

ANČA AWARD
Čestné uznání
Noevus
režie: Samuel Yal (FR)

ANČA STUDENT AWARD
Ruben odchází / Ruben Leaves
režie: Frederic Siegel (CH)

ANČA STUDENT AWARD
Čestné uznání
Kosm(o)etika / Cosmoetico
režie: Martina Scarpelli (IT)

ANČA MUSIC VIDEO AWARD
Amnézie státu / State of Amnesia / Amnesia en el estado
režie: Esteban Azuela (MEX)

ANČA KIDS´AWARD
Jeden, dva, (s)tr(om)y / One, Two, Tree
režie: Yulia Aronova (FR)

ANČA SLOVAK AWARD
Mila Fog
režie: Marta Prokopová (SK)

Akce se koná v rámci projektu AniLAB 2016 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

www.festanca.sk

Vstup volný
FB událost


   

 

˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙