Program * listopad 2017


čtvrtek 2 / 20:00 / Divadlo 29

Handa Gote: Eleusis

Post-internetová opera o nemožnosti velkého příběhu ve světě, kde je vše zároveň lež i pravda. Cyklický čas mýtu zlomený do instantního času našeho světa. Mystérium cesty podsvětím za znovuzrozením, které ovšem možná nepřijde. Lolcats. Blue Screen Of Death. Jsem v pytli, pusťte mě ven!

"Dnes jsou stěny Platónovy jeskyně plné projektorů, disco koulí, plazmových obrazovek a halogenových reflektorů, takže už ani nemůžeme vidět žádné stíny na zdi." Koert Van Mensvoort, A Society of Simulations

Handa Gote Research & Development se věnuje experimentování s dramaturgií, začleňování nedivadelních prvků do své práce a vývojem vlastního pojetí post-dramatického a post-spektakulárního divadla. Dlouhodobě se inspiruje vědou a technikou. Skupina provádí kontinuální výzkum divadelní řeči, laboratorní práci v oboru zvukového a světelného designu, při současném zpochybňování výše zmíněných disciplín.

Připravili: Švábová, Dörner, Hybler, Procházka, Smolík, Svatoš

Představení se koná v rámci projektu Electroconnexion 2017 za finanční podpory Ministerstva kutury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice a projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

www.handagote.com

vstupné: 100 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
     
       

úterý 7 / 20:00 / Divadlo 29

Epos 257

Offcity architekti / architektonické intervence

V průběhu letošního roku představujeme v rámci cyklu přednášek Offcity architekti zajímavé projekty a autory intervecí do veřejného prostoru, kteří se jejich prostřednictvím snaží klást otázky a reagovat na aktuální témata spjatá s veřejným prostorem. Naším listopadovým hostem bude umělec, jedna z nejvýraznějších osobností českého street artu, Epos 257.

Epos 257 je absolventem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, ve svých projektech nejčastěji pracuje s urbanistickým prostředím a ikonografií města. Ač začínal u graffiti, jeho intervence do veřejného prostoru začaly brzy nabývat daleko konceptuálnějších rozměrů. Střílí paintballovou puškou na billboardy, vyřezává z nich tváře politiků, které pak vystavuje a prodává. Oplocuje, vyměňuje a sbírá dopravní značky. Nechává se fascinovat městkou krajinou, zkoumá veřejný prostor, jeho obecné využití a hranici veřejného a neveřejného; vytváří dialog s městem jako médiem.


Pořádá Offcity z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu OFFCITY 2017. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.

www.offcity.cz www.epos257.cz

vstupné: 50 Kč
FB událost


 
     
   

čtvrtek 9 / 20:00 / Divadlo 29

Jan Burian & Bizarre Band • Pátí na světě

Jeden z prvních koncertů nové brněnské kapely Pátí na světě a vystoupení písničkáře Jana Buriana se skupinou Bizarre Band, kterou tvoří hudebníci a aranžéři z oblasti jazzové avantgardy.

Pátí na světě jsou nová, povědomá, brněnská kapela hrající fundamentální písně o lásce/zradě, radosti z maličkostí, nezadatelném právu na negativní emoce a přiznání k všeobecnosti.

Byvší členové skupin Výkřiky břich, Sledě, živé sledě, Čvachtavý lachtan, Furré, MIDI LIDI, Audiofenky a dalších poslali v září letošního roku k posluchačům na značce Polí5 první album UNIORI.

Něco, co znáte, aniž byste slyšeli.
Zazipovaná zkušenost lidstva.
Univerzální originál.



Jan Burian
(1952) je autor písní, pianista, zpěvák, spisovatel a TV moderátor. Vydal řadu vlastních písňových alb např. Hodina duchů, Černý z nebe, Unavený válečník, Zrcadlo, Dívčí válka, Muži jsou křehcí, 12 druhů samoty, Jak zestárnout aj. Podílel se na kolektivních albech mj. For Semafor, Buď moje slunce aj. Kromě dnes již legendární spolupráce s Petrem Skoumalem, Jiřím Dědečkem a Janem Vodňanským, jejichž Večírky rozpadlých dvojic vyšly na stejnojmenném dvojalbu v roce 2010, dnes vystupuje Jan Burian za doprovodu členů kapely Republic of Two. Literární tvorba Jana Buriana obsahuje kromě básnických sbírek (Hodina duchů, Ženy, muži a jiné básně) a cestopisů (Chilský deník, Cokoli o Dánsku, Sága o cestě na Island, Výlet do Portugalska, Ostrovy, majáky a mosty) i osobní zápisky a fejetony (Přízrak v nákupním středisku, Přímluva za dnešní dobu). V knižní podobě vyšly také televizní rozhovory Posezení s Janem Burianem.

Je spoluautorem i řady dokumentů zvláště s režisérem Pavlem Kouteckým (Islandská paměť, Chilské deníky aj.) a pořadu Burianův den žen (spolu s Vítem Klusákem a Filipem Remundou). V roce 2012 vydal knihu o svém otci: Nežádoucí návraty E. F. Buriana a pro rozhlas vytvořil cyklus 28 pořadů o severské kultuře – Na Sever s Janem Burianem, který vysílala Vltava.



Bizarre Band
se samovolně, dobrovolně a postupně utvořil zhruba v roce 2012 kolem šansonového, hudebně dramatického projektu Café Bizarre. Kapela započala spolupráci s tehdy vznikajícím spolkem Body Voice Band, se kterým spolupracuje doposud. Později z této spolupráce mj. vzešlo divácky dodnes oblíbené představení Vojna od E. F. Buriana. V průběhu příprav Vojny Bizarre Band získal takřka finální nástrojové obsazení. V roce 2013 Bizarre Band začal pracovat také na svém vlastním projektu v podobě interpretace autorských písní členky kapely Kláry Suchankové. V této „nejosobnější rovině", tedy v písničkaření, Bizarre Band žánrově osciluje mezi folkem a šansonem, s přiměřenou dávkou kouzla nechtěného.

Koncert kapely Pátí na světě se koná v rámci projektu Electroconnexion 2017 za finanční podpory Ministerstva kutury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.janburian.cz

vstupné: 180 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
     
   

pátek 10 / 19:00 / Divadlo 29

Paleťáci vs. Improwomen

Zápas v divadelní improvizaci / Česká improvizační liga

Domácí Paleťáci budou bojovat o vaši přízeň s trojicí krásných a zkušených žen z Prahy. O čem tento improvizační zápas bude? Malinko o sportu, ale především o divadle. Dva týmy se navzájem střetnou v improvizacích na různorodá témata. Cílem není se navzájem vyřadit, ale společně dotáhnout improvizaci do zdárného konce. Rozhodčí a jeho pomocníci v pruhovaných a hráči v barevných dresech. Diváci mají k dispozici kartičku na přidělování bodů týmům a pantofli na trestání rozhodčího. Zažij sportovního ducha v divadle!

www.paletaci.cz

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

Vstupné: 120 Kč
Předprodej: Vino-thé-ka, Perštýnská 40 (www.vino-the-ka.cz), od 1. do 9. listopadu 2017, denně od 16.00
Na tuto akci nepřijímáme rezervace

FB událost


 
     
   

KAPACITA WORKSHOPU JE JIŽ NAPLNĚNA. PŘIHLÁSIT SE MŮŽETE POUZE JAKO NÁHRADNÍCI. DĚKUJEM ZA POCHOPENÍ.

sobota 11 / 10:00 – 18:00 / Divadlo 29


Bastl Instruments workshop vol. 3: Kastle & Dude

Jednodenní dílna pro zkušené i začínající bastlíře, v rámci které si pod vedením slavné a obdivované brněnské Bastl crew vlastnoručně spájíte Kastle, malý modulární syntezátor, a Dude, analogový mini mix pult. Pokud byste se náhodou necítili na stavbu obou přístrojů, můžete si vybrat: buď a nebo.

Za projektem a značkou Bastl Instruments stojí Václav Peloušek a Ondřej Merta; společně se svou partou bastlířů staví elektronické hudební nástroje, které se kupují po celém světě. Dělají taky vlastní muziku, vydávají alba a pořádají workshopy, na nichž učí, jak si např. takový syntezátor vlastnoručně spájet.

Jejich talent kohokoli nadchnout do bastlení si někteří pamatují už z předchozích let, kdy jsme pájeli Trinity nebo microGranny 2.0. Proto se nebojte, workshop je vhodný i pro úplné začátečníky, kteří pájku v ruce nikdy nedrželi. Odměnou vám v závěru dne bude jeden až dva funkční hudební nástroje, které si s sebou odnesete domů.


Kurzovné (včetně materiálu):

2 350 Kč / Kastl + Dude
1 100 Kč / pouze Kastle
1 250 Kč / pouze Dude

Maximální kapacita je 10 osob.
Přihlášení a více informací: sarka@divadlo29.cz, 732 436 722

www.bastl-instruments.com

Workshop se koná v rámci projektu Electroconnexion 2017 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

 
     
   

sobota 11 / 20:00 / Klub 29

Ozvěny MENU LABoratory: Pjoni (SK) • False Trance

V květnu se v Automatických mlýnech konala přehlídka audiovizuálního umění MENU LABoratory. V rámci Ozvěn přivítáme poprvé v Pardubicích slovenského progresivního producenta Pjoniho a nový projekt False Trance.

False Trance je nový elektronický projekt Ondřeje Paruse, člena Lightning Glove či Sister/Body a hybatele pražského vydavatelství Red for Colourblind. Představuje jeho tribálnější a rytmičtější hudební tvář. Ondřejovou doménou je hlednání nových zvuků a jejich vrstvení za pomoci loopingu. Ať již jde cestou nervního těkání psychedelického postdubu (Sister/Body) či kolaborace s aktuální postklubovým soundem podvratného raveu (Lightning Glove), vždy si buďte jisti hustým hypnotickým závojem zvuku, ze kterého se může vynořit v zcela nečekaných sovislostech třeba i cover Rolling Stones.



Pjoni
je mladý slovenský producent elektroakustické hudby vystupující také pod aliasem Isama Zing. V neofuturistickém toku Pjoniho hudby se objevují nelehko rozpoznatelné sonické objekty. Akustické hlasy připomínají elektronický procesing a naopak elektronika imituje organičnost akustických textur. Jeho koncerty jsou eklektickou směsí dekonstruovaných beatů, violoncellových ploch a abstraktních zvukových krajin.



Pjoni je také mj. autorem hudby k filmu Špína a k novému dokumentu Mečiar. Producentsky se podílel také na posledním albu kapely Zrní.

Koncert pořádá Divadlo 29 ve spolupráci s MENU z.s. v rámci projektu Electroconnexion 2017 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.menumusic.cz www.facebook.com/pjonimusic

vstupné: 50 Kč
Ticketportal:
FB událost

 

 
     
   

pondělí 13 / 20:00 / Divadlo 29

Bois, Blanc, Rouge

Recitál francouzské hráčky na marimbu Cécile Boiffin a japonské klavíristky Tomoko Asahina v rámci festivalu Francouzský podzim.

Koncert dvou zahraničních v Čechách usazených hudebnic: francouzské hráčky na marimbu, členky orchestru Komorní filharmonie Pardubice Cécile Boiffin a japonské klavíristky Tomoko Asahina, která působí na brněnské JAMU. Koncert bude prezentovat různé odstíny hry na marimbu především v jazzovém stylu. Hlavní skladby večera budou úprava Gershwinovy Rhapsody in Blue, Koncert pro marimbu od C. Boiffin a skladby E. Kopetzkiho a Josefa Vejvody.

www.francouzstina-pardubice.cz

Koncert pořádá Alliance Francaise de Pardubice v rámci festivalu Francouzský podzim.

vstupné: 150 Kč / 120 Kč pro členy AF

 

 
     
   

čtvrtek 16 / 20:00 / Divadlo 29

DKV Trio feat. Joe McPhee (USA)
Dörner/Palacký/Vrba (D/CZ)


Špička světové improscény a avantgardního jazzu s legendárním Joem McPheem na jediném koncertu v ČR!!! Večer uvede berlínský trumpetista Axel Dörner v triu s Ivanem Palackým a Petrem Vrbou.


DKV Trio feat. Joe McPhee (USA)

Hamid Drake – bicí
Kent Kessler – kontrabas
Ken Vandermark – saxofony, klarinet
Joe McPhee – saxofon, trubka

DKV Trio představuje špičku ve vodách světového avantgardního jazzu a volné improvizace. Trio vzniklo v 1. polovině 90. let a od té doby funguje v nezměněné dnes už hvězdné sestavě. Tvoří ho jeden z nejlepších a nejkreativnějších bubeníků současnosti Hamid Drake, chicagský basista Kent Kessler a jedna z nejdůležitějších postav moderního jazzu posledních dvou dekád saxofonista a klarinetista Ken Vandermark.



Exkluzivním hostem na jejich evropském turné je free jazzová legenda, která ovlivnila několik generací avantgardních hudebníků z celého světa, letos 78letý saxofonista, trumpetista a teoretik Joe McPhee. Hudba DKV Tria fascinuje až telepatickou souhrou a schopností vzájemného naslouchání a interakce trojice hudebníků. Nevšední a nevídaná je jejich práce s dynamikou a s nejrůznějšími rytmickými strukturami. Ačkoliv hudba DKV Tria vzniká na základě improvizace pracuje i s přesně prokomponovanými rytmickými celky a melodickými linkami. Jejich hudba zahrnuje velmi pestrý rejstřík nejrůznějších hudebních vlivů a postupů. DKV se vydatně inspirují hudbou Afriky, Delta Blues, orientální hudbou i funkem. Spontánní energii a strhující muzikantskou interakci si můžete vychutnat na premiérovém a zároveň jediném koncertu DKV Tria v ČR, který je součástí evropského turné k jejich nové v pořadí již jedenácté desce.

Dörner/Palacký/Vrba (D/CZ)

Axel Dörner – trumpeta
Ivan Palacký – Dopleta 180
Petr Vrba – trumpeta, elektronika

Berlínský trumpetista Axel Dörner už od 90. let vyvíjí naprosto ojedinělý přístup ke hře na trumpetu než je zvykem, který definoval už v roce 2001 na cd, které se jmenuje „Trumpet“. Od té doby až do současnosti platí, že na trumpetu hraje jako nikdo jiný. Axel Dörner se během uplynulých patnácti let potkával v různých koutech Evropy s hráčem na amplifikovaný pletací stroj Dopleta 180 Ivanem Palackým a trumpetistou a elektronikem Petrem Vrbou, přičemž spolupracovali v rámci rozmanitých improvizačních seskupeních. Teď se cíleně vydávají na cestu po několika městech České republiky, aby provedli summu těchto bývalých setkání. Koncert v Divadle 29 bude premiérou jejich spolupráce.



Koncert je uváděn v rámci projektů Jazzconnexion 2017 a Electroconnexion 2017 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.joemcphee.com www.kenvandermark.com

Vstupné: 200 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

 
     
   

středa 22 / 19:00 / Divadlo 29

Eva Klimáčková a Compagnie E7KA: Pure

Taneční představení Pure je složeno ze dvou duetů, ve kterých vystupují 3 tanečníci původem z Argentiny, Sardinie a Slovenska. Představení vznikalo v Paříži, ale také v rámci čtrnáctidenní letní rezidence v Divadle 29.


Představení Pure zkoumá pohybové možnosti, plasticitu lidského těla. Těla, které ve svých gestech a pohybech odráží jedinečnost kultury, ze které pochází. Pure hledá živý dialog mezi tanečníky z různých zemí - jedinečnost tohoto dialogu oživuje paměť těla tanečníků, kteří spolu sdílí své rozličné životní osudy i kulturu. Pure je představení nabité vzpomínkami a stopami naší minulosti. Klíčovými slovy jsou tu tlak, tah, držení, dotýkání se, potkávání se, křížení, přibližování se či vytváření prostoru skrze křivky.

Choreografie: Eva Klimáčková
Tančí: Eva Klimáčková, Leandro Villavicencio, Nicola Vacca
Hudba: Escargot vide, Jonathan Lefevre-Reich
Světla: Yann Le Bras

Pořádá Terra Madoda z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 a Alliance Française de Pardubice v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

vstupné: 150 Kč, členové Alliance Francaise de Pardubice: 120 Kč
Ticketportal:
FB událost

 
   
    sobota 25 / 11:00-19:00 (každých 15 min.) / Divadlo 29

MIR.theatre: μSputnik

Vesmírné dobrodružství pro jednoho diváka.

Autorská inscenace o dobrodružství, které ve vesmíru zažívá Sputnik, první umělá družice planety Země. Divadelní scéna pro jednoho diváka a dva herce. Divák pozoruje představení průzorem 4‚4 × 7 cm, ve kterém se na principu filmového střihu střídají jednotlivé kazety s různými scénami.

„Nechal jsem se odnést na oběžnou dráhu, do vesmíru a do apokalypsy studené války a bylo mi Sputniku, toho chudáka osamoceně putujícího vesmírem, celou dobu líto. Výborná zvuková složka, Sputničí pípání připomínající smutné ptáče, které poprvé vylétlo z hnízda, vyprávělo o velikosti vesmíru a naší bezvýznamnosti v něm. Sputnik pípá a pípá a potkává různé „veledůležité“ historické události kosmonautiky – cestuje kolem Lajky, Armstrongova dobytí Měsíce, prolétne a pípá. Velké téma, čisté prostředky, přesnost a prťavost. Celý kus se totiž hraje v minikukátku o rozměrech 4x7 cm a pidiloutečky jsou ještě daleko menší. Minimálně tím inscenace μSputnik rozněžní každého diváka.“ Jarek Jurečka, Loutkář.cz, 7. 7. 2016

Představení pro jednoho diváka / 12 min / jazykově bezbariérové.

Více informací a rezervace:
sarka@divadlo29.cz

Autoři: Dominik Migač a Tereza Černá, výprava: Tereza Černá, produkce: Adam Svoboda, účinkují: MIR.theatre a hosté

Akce se koná v rámci projektu aniLAB 2017 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice. Představení je v roce 2017 součástí projektu Nové sítě: Nová krev na scéně.

trzcrn.wixsite.com/mir-theatre

Vstupné: 30 Kč
FB událost

   
   

sobota 25 / 20:00 / Divadlo 29

Lajka

Animované loutkové sci-fi režiséra Aurela Klimta o slavné psí kosmonautce určené dětem, mládeži, dospělým a vůbec všem se slabostí pro fantaskní příběhy.

Je fascinující jakým způsobem se člověk povýšil nade všechny živé tvory na Zemi, jak rozhoduje o jejich bytí či nebytí a jak bohorovně s nimi zachází obzvláště ve jménu vědy. Příběh Lajky se opírá o spoustu reálií a zažitých smyšlenek. Mnoho lidí zná Lajku, ale málo kdo ví, že slavná Lajka byla ve chvíli startu odsouzena k poslední hodině svého života. Aurel Klimt se rozhodl ve svém filmu vše smíchat do bláznivě fantaskního příběhu plného vtipných až absurdních situací.

Hlavním tématem celovečerního animovaného snímku je vztah člověka ke zvířatům, přírodě a celému vesmíru. Práce na něm začaly už před deseti lety; námět vycházel z divadelní hry Lajka, Čchin a Gagarin, kterou režisér Aurel Klimt dříve nastudoval s herci Divadla v Dlouhé a která se úspěšně hrála v pražském divadle Minor i na mnoha festivalech. Na filmu s Aurelem Klimtem mimo mnoha jiných osobností spolupracovali např. Marek Doubrava z kapely Hm… nebo výtvarník Martin Velíšek.

režie: Aurel Klimt, 87 min., 2017




www.lajka.eu

Projekce je realizována v rámci projektu aniLAB 2017 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a Magistrátu města Pardubic.

Vstupné: 80 Kč / děti, žáci, studenti 40 Kč
Ticketportal:


   
    neděle 26 / 10:00-16:00 / Divadlo 29

Na pokraji viditelnosti

Workshop pod vedením vesmírně-loutkové dvojice Dominika Migače, loutkového technologa, a Terezy Černé, výtvarnice, zameřený na teorii a praxi s loutkami na pokraji viditelnosti.


Inspirací a iniciačním velkým třeskem pro dílnu bude představení μSputnik, které se na prknech Divadla 29 představí den předem v sobotu 25. listopadu. Na vlastní kůži budete moci prozkoumat principy miniaturního divadla, jeho využití i mechanismy, nebo samotné zákulisí představení μSputnik.

Dílna je určena dětem od 12 let a dospělým s ostřížím zrakem či čistými brýlemi. Max. počet účastníků: 10 osob.
Více informací a přihlášení:
sarka@divadlo29.cz, 732 436 722 (Šárka Zahálková) Účastnický poplatek: 70 Kč

Dílna se koná v rámci projektu aniLAB 2017 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

FB událost

   
   

úterý 28 / 19:00 / Divadlo 29

Sbohem děcáku

Téměř celé své dětství vyrůstali v ústavu. Nemají domov, nemají rodinu, netuší, kde budou bydlet a jak si budou vydělávat. Lukáš chce být slavný hip hoper, Simona plánuje jít na operaci změny pohlaví, Jarda by chtěl mít velkou rodinu. Snímek Hany Ludvíkové Muchové čtyři roky časosběrnou metodou sledoval příběhy tří dětí, které opustily „děcák” a staví se na vlastní nohy. Měli stejnou startovní čáru, ale jejich cesty nabraly strmý a odlišný směr. Jak se sotva plnoletý člověk bez zkušenosti života v rodině dokáže zařadit do společnosti?

Dokument reflektuje problematiku ústavní péče v ČR, která je na předním místě v Evropě v počtu dětí umísťovaných do ústavů, téma romské identity a rasismu, ale také téma identity obecně.

ČR / 2017 / 92 min.

www.filmfuse.cz

Pořádá Terra Madoda, z. s., ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2017 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

Vstupné: 90 Kč
Ticketportal:

   
   

čtvrtek 30 / 20:00 / Divadlo 29

Cristina Maldonado: Stereopresence

Silné a zároveň velmi křehké představení mexické umělkyně Cristiny Maldonado Stereopresence zkoumá formou vizuálního eseje nejednoznačné hranice mezi fyzickým a nemateriálním, skutečným a imaginárním, mezi tím, co je a není.

Zachycuje přítomnost, ve které se současně prolínají reálný svět s virtuálním. Představení, které se inspirovalo raným videoartem, předcházel umělecký výzkum degenerativních poruch paměti provázejících demenci a senilitu a stereotypních imaginárních světů, které jsou sdílené i soukromé.

"Když mi bylo devět let, vzbudila mě jednou po půlnoci babička tím, jak přecházela po předsíni a povídala si pro sebe. Šla jsem za ní, abych ji odvedla zpátky do postele, ale když mě uviděla, ukázala na prázdnou zeď a začala popisovat hrnce a další nádobí. „Jaký hrnec, babičko? Nic tam není….“ – „Tady ten – přece ten, ve kterém maminka vařívá fazole…“ Zůstala jsem vedle ní stát a rozhodla se nevtahovat ji do svého, skutečného světa. Taková otrava! Mnohem radši bych zalezla zpátky do postele a spala! Namísto toho jsem zůstala v jejím světě, v tom, který vytahovala ze své minulosti a který umisťovala do přesných rozměrů předsíně. Pozorně jsem naslouchala jejímu popisu a na okamžik jsem málem uvěřila, že dokážu spatřit to, co vidí ona, jako by její jistota byla nakažlivá… a bylo to vlastně báječné. Jako bych se dostala blíž tomu, kým kdysi byla. Tento důvěrný okamžik s babičkou jsem si nechala pro sebe, jako by byl jen a jen mou vlastní výpravou do její země. Letos jsem svého dědečka, kterému je 86, přistihla, jak mluví s obrázky na mikrofilmu."


Ztráta krátkodobé paměti a postupné přerušení spojení s aktuálním světem způsobené demencí a senilitou se v naší společnosti považuje za nemoc. Demenci nedokážeme „vyléčit“. Odborníci tvrdí, že mimo náš skutečný svět nic dalšího neexistuje. Představme si ovšem demenci jako krajně podivuhodný způsob existence – jako přirozenou strategii, která nám umožňuje současně pobývat ve více světech. Překračovat běžnou skutečnost a vstupovat do té nejprivátnější reality, ve které jsme každý sám se sebou a ze které vycházíme.

Koncept, video a instalace: Cristina Maldonado
účinkují: Cristina Maldonado, Petra Hauerová, Lamija Čehajić dramaturgie: Sodja Zupanc Lotker
světelný design a média: Šimon Janíček a Vladimír Burian
zvuk: Israel López a Tomáš Procházka

Představení se koná v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice a projektu Electroconnexion 2017 za finanční podpory Ministerstva kutury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.cristinamaldonado.com

vstupné: 100 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal:
FB událost

   

 

˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙