Program * listopad 2018


čtvrtek 1 / 20:00 / Divadlo 29

Der Marebrechst
Hodgkinson • Jørgens • Klapper (UK/DK/CZ)


Noc dobrodružné hudby!
Performer Martin Klapper spojil svoje síly s Timem Hodgkinsonem, zakladatelem proslulé radikální kapely Henry Cow, a s bubeníkem Peterem Olem Jørgensem, klíčovou postavou dánské improscény. Před triem se představí nekompromisní muzikant a výtvarník Petr Válek aka Der Marebrechst, který v klauzuře jesenických hor vytvořil olbřímí hudební dílo zvící několik stovek skladeb.


Tim Hodgkinson je hudební skladatel, saxofonista a klarinetista, hráč na preparovanou havajskou kytaru a klávesy. Známým se stal především jako jeden z klíčových členů britské avant-rockové skupiny Henry Cow. Po jejím zániku byl součástí mnoha kapel a projektů a od 90. let se intenzivně zabývá zejména komponováním současné vážné hudby a improvisingem.



Peter Ole Jørgens je dánský hudebník a skladatel, který se zaměřuje zejména na bicí a vlastno-ručně vyrobené nástroje a zvukové skulptury. Na dánské experimentální scéně působí již více než 40 let, spolupracoval mj. s Peterem Brötzmannem či s Davidem Thomasem z Pere Ubu.

Český rodák Martin Klapper žije od roku 1984 v Kodani. Ve svých hudebních projektech využívá téměř výhradně netradiční zdroje zvuku / hluku, jako jsou mechanické hračky, dětské nástroje, diktafony, elektrické spotřebiče, přístroje a nástroje v kombinaci s vlastnoručně vyrobenými amplifikovanými objekty.

Der Marebrechst je projekt jesenického výtvarníka a hlukového badatele Petra Válka, který je znám svými doma vyráběnými elektronickými ruchadly a neuvěřitelnou spoustou publikovaných nahrávek. Jeho sporadická vystoupení jsou opravdu intenzivní a více než doporučitelná!




Akce se koná v rámci projektu Electroconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kulturu ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.timhodgkinson.co.uk www.pojorgens.com

vstupné: 120 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC)





 
     
       

čtvrtek 8 / 20:00 / Divadlo 29

Floex & Tom Hodge (CZ/UK)
Zabelov Group


Společný projekt Floexe a britského producenta Toma Hodge slibuje nejen silný zážitek pro uši, ale také výjimečnou multimediální show! Support: cinematické duo Zabelov Group.

Tomáš Dvořák alias Floex (mj. autor soundtracků ke hrám Machinarium a Samorost) a britský hudebník Tom Hodge vydali letos desku A Portrait of John Doe na prestižním vydavatelství Mercury KX a vydávají se na koncertní turné. Živá podoba projektu byla předznamenána pilotním koncertem v září 2017 v plném obsazení včetně symfonického orchestru. V rámci tohoto vystoupení byli jednotliví členové orchestru zaznamenáni na 35 kamer. Tento materiál byl využit jako základ pro vytvoření dostupnějšího klubového formátu, který unikátním způsobem zpřístupňuje hudební zážitek velkého orchestru v kombinaci s živou kapelou. Byl vytvořen „virtuální symfonický orchestr”, který přibližuje aktuální akce hudebníků pomocí projekce na balóny různých velikostí levitujících nad hlavami kapely.



Floex & Tom Hodge hrají v obsazení: Floex – klarinet, midi marimba, elektronika a synths / Tom Hodge – piano, synths / Jakub Tengler – bicí a pady. Jejich vystoupení je doplněno speciálním videomappingovým light designem vyvinutým ve spolupráci s multimediální laboratoří Dana Gregora a Marka Čihaře.

Jako support se představí kapela Zabelov Group. Ta vznikla v roce 2012, postupně opustila původní akustické puritánství a věnuje se cinematické hudbě provázané samply a elektronikou. 5. října vyšlo na labelu Minority Records jejich třetí album s názvem Eg.



Akce se koná v rámci projektu Electroconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kulturu ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.floex.cz www.tomhodge.com www.zabelovgroup.com

vstupné: 160 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC)





 
     
   

úterý 13 / 20:00 / Divadlo 29

Vosto5: Probuzení

Tři rytíři a čas. Mytologická nonverbální klaunérie.


Po alegorické životopisné epopeji Špialová ruka inspirované osudy tajemného Žita 44 a po nekompromisní scénické fresce Souboj Titánků se divadlo Vosto5 rozhodlo opět vyslyšet společenskou poptávku po nastavení divadelního zrcadla dnešní době, kdy jsou ohroženy samotné demokratické základy naší státní identity.

Koncept, scénář, režie, hrají: Vosto5 / dramaturgie: Nina Jacques / scéna: Mikoláš Zika / světelný design: Michael Bláha a Ondřej Kyncl / produkce: Jeník Tyl

vstupné: 200 Kč / na představení nepřijímáme rezervace



 
     
   

pátek 16 / 20:00 / Divadlo 29

Pražský improvizační orchestr

Koncert mezinárodního orchestru u příležitosti vydání vinylového dvojalba. Exkluzivními hosty pardubického koncertu budou legenda světové improscény bubeník Paul Lovens a francouzský klarinetista Xavier Charles.

Pražský improvizační orchestr (PIO) sdružuje české kreativní hudebníky, kteří se zaměřují na současné improvizační techniky a pracují s řízenou i volnou improvizací a interpretací grafických i otevřených partitur. PIO založil v roce 2012 v Praze žijící americký kontrabasista George Cremaschi a český trumpetista a experimentátor Petr Vrba. Ke spolupráci přizvali další hudebníky z nejrůznějších hudebních oblastí – od současné artificiální hudby, přes zvukový experiment, jazz a volnou improvizaci až po noise. V loňském roce PIO realizovalo nahrávku ve Studiu A Českého rozhlasu, na které se podílelo 24 českých a zahraničních hudebníků. U příležitosti vydání této nahrávky u labelu Polí 5 se uskuteční dva koncertní křty – jeden v Praze a druhý v Divadle 29.

Speciálním zahraničním hostem v současné sestavě orchestru bude francouzský klarinetista Xavier Charles, který se na nahrávce podílel. Exkluzivním hostem pardubického koncertu bude legendární bubeník Paul Lovens, člen např. Aardvark Jazz Orchestra, Berlin Contemporary Jazz Orchestra a spolupracovník celé řady klíčových hudebníků světové jazzové a improvizační scény.



Paul Lovens – bicí a perkuse / Xavier Charles – klarinet / George Cremaschi – kontrabas a elektronika / Barbora Čopáková – klavír / David Danel – housle / Jan Jirucha – trombon / Pasi Mäkelä – el. kytara / Elia Moretti – vibrafon / Vojtěch Procházka – klavír a klavesy / Petr Vrba – trumpeta a elektronika / Zdeněk Závodný – saxofony

Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.georgecremaschi.com/pio

vstupné: 140 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC)






 
     
   

úterý 20 / 19:00 / Divadlo 29

Janek Rous / Richard Jedon

Offcity architekti / objev město

Letošní Offcity architekti se nesou v duchu objevů. Objevů nových pardubických světů, zákoutí, plácků i starých známých míst nahlížených jinýma očima. Hledáme odpověď na to, jak dobře známe Pardubice; zda náš pohled na město je stejný a všemi sdílený. Zajímá nás, jak město vnímají ti, kteří se zde objevili poprvé. Zadání pro naše hosty je proto prosté: přijet v daný den ráno, s fotoaparátem či kamerou prozkoumat město a večer o tom podat zprávu.

Janek Rous vystudoval AVU v Ateliéru monumentální tvorby v Praze a za sebou má i stáž na The Cooper Union School of Art, New York. Janek je konceptuálním umělcem a performerem využívajícím aktivně veřejný prostor k vytváření specifických situací.

Druhým objevitelem a přednášejícím je enviromentální psycholog Richard Jedon, který právě vykračuje z akademické půdy. Vystudoval psychologii na Masarykově univerzitě v Brně. Díky Erasmu zavítal na Universidade do Porto a nyní dokončil studium na Università Iuav di Venezia. Zabývá se behaviorálním mapování a etnografií. Je z něj cítit nadšení a touha své znalosti předávat a uplatnit v praxi.


www.offcity.cz

vstupné: 50 Kč



 
     
   

čtvrtek 22 / 20:00 / Divadlo 29

Telekinetic Assault Group (MEX/CZ/D)


Vampíří hrad, zaprášené rakve v kokonu pavučin, noirový audiovizuální rituál. Performerky Cristina Maldonado, Theresa Schrezenmeir a hudebník Tarnovski reinterpretují klasický mexický horor El Santo bojuje proti upířím ženám.

Telekinetic Assault Group volně navazuje na předchozí projekt Cristiny Maldonado What she does. I zde se (zejména) pomocí ručně tvořených vizuálních koláží a soustavy promítacích zařízení remixuje klasický filmový materiál. V tomto případě jde o béčkový horor El Santo bojuje proti upířím ženám. Příběh ukrutného boje hrdinného siláka proti armádě krvežíznivých žen vznikl v zlatém období mexického lucha libre hororu začátkem 60. let minulého století. V reinterpretaci TAG se však hlavní hrdina vůbec nedostane na plátno a děj se zaměřuje téměř výhradně na sexy vampírky sdružené kolem své královny. Dobrodružství, ve kterém se střetává mužský a ženský princip, je zde redukováno jen na ženskou linku a vzniká tak zcela nový příběh. S nadsázkou jakýsi noirový proto-feministický manifest.

Z původního filmu používají TAG jen jeho obrazovou část, dialogy a zvuky jsou nahrazeny novým soundtrackem Tarnovského (mj. Gurun Gurun). Realtimové obrazové, pohybové a zvukové manipulace Cristiny Maldonado vycházejí z rituálů a modliteb, které se objevují ve filmu. Používá skleněné koule, zrcadla, krystaly i vlastní kůži a hlas jako prvky, které podprorují nebo narušují dějovou linku filmu a „znásobují“ vnímanou realitu. Výsledkem je „audiovizuální rituál“, ve kterém se bezprostřední skutečnost prolíná s fikcí a noirová atmosféra čarodějnického filmu se infiltruje do koncertních a divadelních prostor.


visual priestess - Cristina Maldonado / sound vampire - Tarnovski / voice wizard - Theresa Schrezenmeir



Pořádá Terra Madoda z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

www.cristinamaldonado.com

vstupné: 100 Kč





 
     
   

pátek 23 / 18:30 / Divadlo 29 + Klub 29

Poezie do škol


autorské čtení a slam poetry


V listopadu se několik básníků a básnířek (Anatol Svahilec, Simona Racková, Natálie Páterová a další) vydává do pardubických středních škol, aby studentům přednesli své básně a seznámili je s různými formami poezie (performance poetry, slam poetry…). První ročník projektu Poezie do škol, proběhne v rámci festivalu Den poezie, který slaví již dvacetileté výročí. Závěrečný večer
v Divadle 29 bude sloužit jako exhibice básnických stylů, kde se střetne slam poetry, akademická poezie, performace poetry a další. Letošním tématem festivalu je heslo „Nebát se…”. Básníci se tedy mohli nechat inspirovat a přednést tematické básně o strachu, odvaze nebo se nebát a jít úplně do jiné kategorie. Nebojte se a přijďte!

Po akci následuje v Klubu 29 koncert kapely Ing. Puding, kterou založil básník Petr Šťovíček.


Pořádá Artco Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Textconnexion 2018, který je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.


vstup volný



 
     
    úterý 27 / 19:00 / Divadlo 29

Až přijde válka

Kontroverzní skupina Slovenskí branci rekrutuje mladé muže z celého Slovenska. Je to jen nevinná hra na vojáky, nebo domobrana koketující s extrémními názory představuje bezpečnostní hrozbu?


Peter Švrček, 18letý mladík, bydlí u rodičů a na první pohled se nijak neliší od svých vrstevníků. Cítí se však být vlastencem a před několika lety založil organizaci Slovenskí branci. Jeho intenzivním vojenským výcvikem „k obraně a zachování národa“ uprostřed slovenských lesů prošlo přes dvě stě mladých mužů hledajících vedení a vlastní identitu. V maskáčích a s maketami samopalů se podrobují Peterovým autoritativním sklonům. Peter věří, že jeho organizace má budoucnost, a plánuje jednoho dne odložit uniformu a oslovit masy už jako politik. Snímek zobrazující znepokojivý vzestup nacionalismu na Slovensku a fungování moci byl uveden na filmovém festivalu Berlinale.

režie: Jan Gebert / ČR, Chorvatsko / 2018 / 76 min. Po projekci se plánuje debata.




Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2018 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

www.filmfuse.cz

vstupné: 90 Kč


 
       
   

středa 28 / 20:00 / Divadlo 29

Radomil Uhlíř: Bolest stárnoucího umělce

Vzpomínky na bujný život výkonného umělce. Autorské čtení ze svitku Radomila Uhlíře Bolest stárnoucího umělce doplněné videoartovou projekcí sestavenou z úspěšných i neúspěšných čísel této výrazné postavy české kultury. Radomila Uhlíře doprovodí MCH Trio (Mikoláš Chadima – saxofon, kytara, Jan Jirucha – trombón a Jan Chaluš – bicí).

Herec, scénárista, básník a malíř surrealisticko-dadaistických vizí, zpěvák a charismatický vypravěč zenových vtipů Radomil Uhlíř je na tuzemské scéně postavou vskutku impozantní. Zpíval ve skupinách Ultrapunk, Ženy a Dvouletá fáma, společně s Jaroslavem Duškem zakládal divadlo Vizita, jako herec vytvořil několik desítek menších, zato však nezapomenutelných filmových rolí (Kouř, Pražská pětka, …a bude hůř, ad.).

Hudebník, textař a publicista Mikoláš Chadima je považován za jednoho z otců české alternativní scény a vůbec za jednu z nejdůležitějších postav tuzemské nonkonformní hudby od 70. let minulého století do současnosti.



Koncert je uváděn v rámci projektu Textconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

vstupné: 100 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC)



 

 

˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙˙