Program * listopad 2019


pátek 1 / 20:00

Ba:zel ⦁ Alder & Ash [ca]

Hypnotický electropop kapely Ba:zeka postklasický projekt Alder & Ash montrealského cellisty Adriana Copelanda v D29!

Ba:zel je elektroakustické dítě zpěvačky a pianistky Eweliny Chiu a všestranného umělce Daniela Vlčka. Temná melancholie a kontrastní éterické, povznášející vokály, i tak by se dala charakterizovat hudba této česko-polské dvojice. Přes nejrůznější experimentální audiovizuální projekty se Daniel a Ewelina dostali postupně až k písňové formě na hranici popu. Skladby Ba:zel jsou ovlivněny současnou chladnou elektronikou, post-technem, trip-hopem, trapovými beaty i klasickou hudbou. Jejich debutové album eye draw(s) the line si vysloužilo označení jako „mrazivý minimalismus”, „electro nightmare pop” či „hudba pro nevyspalé ravery”.



Alder & Ash je projekt montrealského violoncellisty Adriana Copelanda. Jeho performance jsou založeny na protikladech: pracuje s hlukem i tichem, zajímá ho poklid i kakofonie, ambient i post-rock, minimalismus i maximalismus. Svoje kompozice vytváří živě pomocí looperu a efektů, dosahuje tak plných, vrstvených skladeb s nečekanými zvraty. „Copeland má ambici a schopnosti udělat pro cello to, co dělá Colin Stetson pro saxofon: překonávat hranice očekávání a předvídatelnosti”, uvádí magazín A Closer Listen.




Dvojkoncert je pořádán v rámci projektu Electroconnexion 2019 za finanční podpory Ministerstva kultury, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.


www.facebook.com/bazel.detritus

vstupné: 120 Kč (na místě 50% sleva na průkazy ISIC a ZTP)





 
     
       

sobota 9 / 20:00

KIAP (Wróblewski / Grimnes / Eide) (NO/CZ)

Výživný extrakt jazzu, rockové expresivity i nekompromisní metalové nabroušenosti v podání mezinárodního tria Wróblewski / Grimnes / Eide!

Norsko-české trio KIAP hraje hudbu energickou a extrovertní, čerpá inspiraci z americké jazzové avantgardy, rocku, grunge, metalu i evropské vážné hudby. Melodicky neotřelé kompozice ve spojení s rockovou expresivitou, bezprostřední interakcí a improvizací vytváří projekt, který přivádí posluchače k extatickým výbuchům živočišné radosti z energií nabité hudby.

Trio mj. vystoupilo na festivalech a koncertech v Norsku, Holandsku, Dánsku a Japonsku. V roce 2016 skupina vydala debutové eponymní album u vydavatelství Hevhetia, v letošním roce vyšlo album druhé s renomovaným německým saxofonistou a klarinetistou Frankem Gratkowskim.



Michal Wróblewski
– altsaxofon
Magnus Jønnum Grimnes – el. kytara
Magnus Sefaniassen Eide – bicí


Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2019 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.


www.wroblewski.cz

vstupné: 120 Kč (na místě 50% sleva na průkazy ISIC a ZTP)





 
     
   

čtvrtek 14 / 20:00

Wariot Ideal: Hlubiny

Radikálové nonverbálního divadla Wariot Ideal se rozhodli sedřít folklor až na kost a ohledat kořeny rituálu. Jedna z nejlepších inscenací roku 2018!

Pro zasvěcené by možná stačilo napsat, že Hlubiny lze chápat jako volné putování směrem, který před pár lety vytyčila inscenace Erben: Sny od sesterského spolku Handa Gote. I tentokrát jsou předváděny „lidově“ vyhlížející rituály, obrazy snové a těžko interpretovatelné, zároveň však silné, překvapivé a vtahující. A také tentokrát je výsledkem žhavý adept na inscenaci roku.



Wariot Ideal, jeden z domácích souborů letenského divadla Alfred ve dvoře, se rozhodl v představení Hlubiny „sedřít folklor až na kost“ a „ohledat kořeny rituálu“. Warioti se přitom jako správní radikálové nonverbální a alternativní divadelní scény vrátili ke své rukodělné až autistické komice, která ideálním způsobem kombinuje autorské herectví mima Vojtěcha Švejdy, performera a hudebníka Jana Kalivody i scénografa Jana Dörnera.

Pořádá Divadlo 29 ve spolupráci s Terra Madoda z.s. v rámci projektů Electroconnexion 2019 a Ostrovy v pohybu za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

vstupné: 140 Kč (na místě 50% sleva na průkazy ISIC a ZTP)





 
     
   

pondělí 18 / 20:00

Studio Hrdinů: Jan Patočka a Charta 77

Scénický dokument o Janu Patočkovi, největším českém filosofu moderní doby, a jeho roli při vzniku Charty 77. Jediné mimopražské uvedení!

Jan Patočka se celý život zabýval fenoménem obce a služby, kterou vůči ní má mít jednotlivec. Svým vstupem do veřejného života v souvislosti s Chartou 77 tuto svoji cestu potvrdil. Obsahem scénického dokumentu, který připravilo Studio Hrdinů, budou zveřejněné archivní mate-riály StB, která sledovala „protistátní“ Patočkovu činnost v souvislosti s Chartou, dále dokumenty, které dokazují míru represe, která vůči němu jako prvnímu mluvčímu Charty 77 a jeho spolupracovníkům byla státním aparátem vyvíjena.

Scénický dokument bude doprovázen velkým množstvím fotografického a jiného archivního materiálu. Součástí bude diskuze, které se zúčastní filosof Jan Sokol (zeť Jana Patočky), nebo Ivan Chvatík (vedoucí Archivu Jana Patočky) a historik Petr Blažek. Diskuzi bude moderovat Petr Fischer.

Koncept a režie: Miroslav Bambušek.
Účinkují: Miloslav Mejzlík, Jakub Gottwald, Stanislav Majer, Marek Pospíchal.

Pořádá Terra Madoda z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektů Ostrovy v pohybu a Textconnexion 2019 za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

www.studiohrdinu.cz

vstupné: 180 Kč (na místě 50% sleva na průkazy ISIC a ZTP)





 
     
   

úterý 19 / 18:00

Poezie do škol

Druhý ročník projektu Poezie do škol , který opět proběhne v rámci festivalu Den poezie, představí studentům další nadějné básníky a básnířky. Studenti se seznámí s různými formami poezie (klasická autorská čtení, performance poetry, slam poetry atd.) a zpestří si tak hodiny českého jazyka.

Letos se budou veškeré exhibice básnických stylů konat v Divadle 29, dopoledne tedy pro studenty základních a středních škol a večer pro širokou veřejnost. Tentokrát pod pokličku svojí tvůrčí činnosti dají nahlédnout Anatol Svahilec, Rimmer, Jakub Čermák, Anna Řehůřková, Alžběta Luňáčková a Thea Sedmidubská.

Pořádá Artco Pardubice za podpory statutárního města Pardubice a ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Textconnexion 2019, který je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

vstupné dobrovolné




 
     
   

středa 20 / 19:00

Dálava

projekce / Filmfuse

Dva tisíce osm set padesát dva kilometrů mezi Brnem a Divějevem, mezi Východem a Západem, mezi otcem a synem. Tak daleko, tak blízko. Vít a jeho syn Gríša se před koncem prázdnin vydávají na dlouhou cestu do Ruska. Jen co nastoupí do auta, syn si hned nasazuje sluchátka a otec se noří do vzpomínek. Ani tak ale nemůžou jeden druhému uniknout. Je tu však jedna možnost, která je může opět sblížit – společné pátrání. Jenže co skutečně hledají?

Komorní dokumentární road movie Martina Marečka / ČR, 2019 / 76 min.



Pořádá z.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2019 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

www.filmfuse.cz

vstupné: 90 Kč





 
     
   

pátek 22 – sobota 23 / vždy od 20:00

HEAR ME!
The End (SWE/NO) • Don Vito (D) • Frozen Wigwam (SK/H) • Banausoi (CZ/SK)


Mezinárodní festival volné improvizace a jiné hudby.


Dvoudenní putovní festival Hear Me! se po čtyřech letech vrací do Pardubic. V rámci sedmého ročníku se v české premiéře představí mj. švédsko-norská superskupina The End v čele se světově respektovaným saxofonistou Matsem Gustafssonem a zpěvačkou Sofií Jernberg.

pátek 20:00 > Frozen Wigwam (SK/H). Surrealistická repetetivní elektronika s extrémně polyrytmickými bicími v podání nově vzniklého slovensko-maďarského dua Miro Tóth (synths, elektronika) + Áron Porteleki (bicí).

pátek 21:00 > The End (SWE/NO). Exkluzivní česká premiéra švédsko-norské superskupiny v čele s fenomenální etiopskou vokalistkou Sofií Jernberg a švédským saxofonistou Matsem Gustafssonem. Žhoucí jako vyvřelá láva, divoká jako vichřice, záhadná jako sen, nespoutaná, nekompromisní a současně očistná jako světlo na konci tunelu je produkce kvintetu, jehož členové fungují dohromady jako jeden svébytný organismus. Bezpochyby jedna z největších hudebních událostí letošního podzimu!!!



sobota 20:00 > Banausoi (CZ/SK). Nový impro projekt slovenského kytaristy Ondreje Zajace, pardubického bubeníka Václava Šafky a multiinstrumentalisty Petra Vrby (PIO, IQ+1 ad.)

sobota 21:00 > Don Vito (D). Němečtí noise rockoví úderníci poprvé v Pardubicích! Frenetická smršť, řád v nepořádku. Don Vito nenásleduje pravidla. Pravidla následují Dona Vita.


Festival Hear Me! pořádá Bludný kámen z.s. v rámci projektu Stará síť na novou hudbu ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Jazzconnexion za finanční podpory Ministerstva kulturu ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

vstupné: 270 Kč (oba dny), 220 Kč (první den), 140 Kč (druhý den)
(na místě 50% sleva na průkazy ISIC a ZTP)






 
     
    pondělí 25 / 17:00

Skrytá tvář Friedricha Nietzscheho

Komponovaný pořad složený z písní a básní německého filosofa Friedricha Nietzscheho. Ten nalezl pro své umělecké nadání nejrůznější vyjadřovací prostředky. Jeho hudebnost ho přivedla až k vlastnímu komponování. Podobně přiměl Nietzscheho intenzivní cit pro jazyk k básnění. Přirozeně se jeho talent nejplněji rozvinul ve filosofii, v umění jasného a současně dramatického myšlení. Ale i tady se Nietzsche prosadil jako suverénní jazykový tvůrce, jeho význam pro literaturu německého jazyka bývá srovnáván s významem Lutherovým a Goethovým.

Písňové skladby Friedricha Nietzscheho, komponované většinou na německé texty jiných básníků, uslyšíte v podání mezzosopranistky Olgy Černé a taktéž skladby klavírní, jež zahraje klavíristka Marie Vigilante. Básně z vlastních překladů připravila překladatelka a fotografka Věra Koubová.

Akce se koná v rámci projektu Textconnexion 2019, který je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice, a ve spolupráci s Katedrou filosofie Univerzity Pardubice.

vstupné: 70 Kč





 
       
   

úterý 26 / 20:00

Příští přísliby

Světové premiéry nastupující tvůrčí choreografické generace uváděné v rámci projektu 30 let tancem ke svobodě.

Jitka Čechová: Chiaroscuro Hédonistico
Chiaroscuro neboli šerosvit je metoda v malbě využívající kontrast mezi světlem a tmou. Choreografie je volně inspirovaná Carravagiovými obrazy a především obrazem Narcis. Chiaroscuro symbolizuje odrazy naší duše, která neustále balancuje mezi světlem a tmou.

Nikola Němcová: Diskurz pomíjivosti
Čas, časovost a smrtelnost jakožto konstitutivní určení lidství. Představení vznikalo v rámci letní tvůrčí rezidence v Divadle 29.

Pořádá Terra Madoda z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

vstupné: 120 Kč






 
       
    pátek 29 / 20:00

-123min.

Kapela -123min. vydává po 10 letech nové album, které je především příběhem přátelství, jež mezi sebou trio hudebníků má.

Jsou to téměř tři roky, co se -123min. ( Zdeněk Bína / Fredrik Janáček / Dano Šoltis) vrátili na scénu a nyní nadešel čas na nové album. Deska je poprvé v historii skupiny nazpívaná celá v češtině a hostuje na ní výborný francouzský trumpetista Erik Truffaz. Album nazvané Les je hudební bonboniérou, v níž se mísí soul, alternativa, rock, pop, ethno, nová hudba a funk. „Písničky vznikaly převážně v lese. Les je prostor, kde se nejlépe spojím s intuicí, vypnu myšlenky
a soustředím se jen na tvoření,“
říká frontman Zdeněk Bína a dodává: „Doposud jsem pro skládání nenašel lepší místo.“



„Minuty” prorazily na hudební scénu v druhé polovině 90. let. Muzikanti zaujali svým hráčským umem, sehraností a bezchybnými koncerty, které z části tvořila improvizace. V roce 1999 získali cenu Akademie populární hudby. O deset let později vydali zatím poslední desku s názvem Dream. Vzápětí ale kapela ohlásila rozpad, na pódia se vrátila v roce 2016.


Koncert je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion za finanční podpory statutárního města Pardubice.

www.minus123minut.cz

vstupné: 220 Kč (na místě 50% sleva na průkazy ISIC a ZTP)