Program * prosinec 2007

neděle 2 / 18:00
BT STUDIO: Dům v moři

Taneční představení BT Studia při ZUŠ Pardubice – Polabiny.

Choreograf: Naďa Gregorová
Tančí: Eliška Vášová, Hanka Vaníčková, Janča Česáková, Kateřina Jebavá, Klára Holubová, Lenka Králíčková, Lucie Kunátová, Zuzana Konigová, Jakub Semerád
Kostýmy: Iva Sodomková
Světla: David Moravec

„Dům v moři“ je oáza klidu a neklidu, rozjímání, uspěchanosti, snění, vzpomínání, čekání a upovídanosti, oáza vztahů a nevztahů, prostě to místo, které je pro mnohé domovem, místem setkávání. Taneční projekt vznikl k 25. výročí založení souboru a k 40. výročí ZUŠ Pardubice – Polabiny.

Projekt BT Studia je realizován za podpory statutárního města Pardubice a o.s. Terra Madoda.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

Vstupné 80 Kč

 
     
        úterý 4 / 20:00
FRANTIŠEK KOP QUARTET

Petr Malásek - piano
Martin Lehký - baskytara
František Kop - saxofon
Pavel Bady Zbořil - bicí

Soubor vznikl na počátku roku 1995 ku příležitosti účinkování na festivalu Pražské jaro. Ve výběru repertoáru kvarteta je kladen důraz na vlastní tvorbu (Kop, Malásek), která směřuje k větší prokomponovanosti jednotlivých skladeb. Stylové rozpětí původních kompozic je poměrně široké, protože se inspiruje rozličnými hudebními vlivy (blues, funk, latin, free). Soubor se ale také nevyhýbá interpretaci jazzových standardů a skladeb velikánů moderního jazzu (J.Coltrane, W. Shorter, T. Monk a další).

František Kop (1959)
Studoval hru na klarinet na LŠU, hru na saxofon a jazzovou improvizaci na Konzervatoři J. Ježka (prof. K. Velebný). V roce 1981 založil spolu s Z. Zdeňkem, J. Honzákem a M. Šulcem Zelený kvartet, z kterého v roce 1983 vzniká soubor Naima . V roce 1983 se také stává se členem kvarteta Emila Viklického . S jeho skupinou nahrává a koncertuje s trumpetistou J. Newmanem a trombonistou L. Blackbournem , často pracuje také jako studiový hudebník. V letech 1993-5 vyučuje jazzovou improvizaci a interpretaci na Konzervatoři J. Ježka, začíná účinkovat v doprovodné skupině Hany Hegerové a ve skupině Binder - Konrád Blues Band . V roce 1995 vystupuje se svým souborem František Kop Quartet na festivalu Pražské jaro. V roce 1996 začíná pracovat ve výboru České jazzové společnosti a absolvuje turné po USA a Kanadě se souborem Agon . V letech 1998-9 je zvolen prezidentem České jazzové společnosti, účinkuje v mezinárodním EBU Big Bandu v Kanadě, zúčastňuje se mnoha studiových projektů (Sexydancers, spolupráce s F. Wesleyem při nahrávání CD Monkey Business) stává se členem skupiny J.A.R . V roce 2000 nahrává se svým kvartetem CD Twinkle.

Petr Malásek (1964)
V roce 1985 absolvoval pražskou konzervatoř (obory klavír a skladba) a v roce 1990 Hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze (obor kompozice). Tvoří kromě skladeb tzv. vážné hudby (Metamorfózy pro symfonický orchestr, Koncert pro flétnu a smyčce, Koncert pro klavír a big band) má na svém kontě téměř devadesát hudebních složek k filmům, televizním inscenacím i divadelním představením. Jako pianista, aranžér i jako producent se podílel na natočení několika desítek gramofonových alb. Od roku 1990 spolupracuje s šansoniérkou Hanou Hegerovou , se kterou již účinkoval na divadelních scénách téměř celé Evropy a v letech 1994 a 1996 absolvovali dvě úspěšná turné po USA a Kanadě a již několik let jej váže spolupráce s předním českým houslistou Jaroslavem Svěceným . Kromě spolupráce s nezávislou choreografkou Monikou Rebcovou (mj. představení Zahrada pro Londýnský taneční festival) vytvořil hudbu k "art-magicalu" Kráska a zvíře, dětský balet Čertoviny a baletní muzikál Edith, vrabčák z předměstí. V posledním desetiletí velmi úzce spolupracuje se souborem baletu Národního divadla v Praze.

Pavel "Bady" Zbořil (1964)
V roce 1985 ukončil plzeňskou konzervatoř v oboru bicí nástroje. Ještě v době studií hraje na XV. Mezinárodním Jazzovém Festivalu v Praze a také na festivalu ve Švédsku Jazz & Blues. Po té odchází do Prahy, kde začíná hrát na pražské klubové scéně a zároveň nastupuje do Big Bandu Radia Praha (1988). Působil např. v souborech Michal Gera Quartet,Vojtěch Eckert Trio and Sandy Lomax, Najponk, J.A.R., Jazz Face, hrál společně s Emilem Viklickým, Karlem Růžičkou, Davidem Doružkou, Piotrem Baronem, Christianem Roveček, Jaromírem Honzákem, Benny Baileym, Georgem Mrazem a Benny Golsonem.

Martin Lehký (1973)
Studoval hru na kontrabas na Státní konzervatoři v Praze, hru na baskytaru na Konzervatoři J. Ježka. Je členem Radio Big Bandu F. Slováčka, spolupracuje s předními osobnostmi jazzové scény (M.Svoboda, J. Stivín, atd.). Doprovázel řadu zahraničních hudebníků (J.Moody, V.Mendoza, T.Lakatos).V současné době je členem kvartetu F. Kopa a tria Sax Time B. Šmardy.

Koncert je součástí projektu Jazzconnexion 2007 realizovaného za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje, statutárního města Pardubice a Nadace Český hudební fond.

www.kopjazz.cz

Vstupné 100 Kč

 
     
    pátek 7 / 20:00
METAMORPHOSIS (CZ / A / TR)

Jan Kavan (CZ) - cello
Christoph Pajer (A) - housle, zpěv
Martin Alacam (TR-CZ) - zpěv, akustická kytara
Richard Deutsch (A) - elektrická kytara, zpěv

Česko-rakousko-turecká skupina Metamorphosis patří k tomu nejpozoruhodnějšímu, co lze na tuzemské alternativní scéně slyšet. Jejich hudba v sobě spojuje prvky klasického moderního kvarteta a vibrující energie punkové kapely. Díky svému neotřelému přístupu a preciznímu hudebnímu zpracování si velmi rychle našla cestu na pódia po celé Evropě i v zámoří.

Metamorphosis bývají přirovnáváni k rockové avantgardě 70. let, Kronos Quartetu či britským průkopníkům Penguin Café Orchestra, ale daleko přesnější je říct že jejich hudba je nadčasová. Zvukový koncept "strunného kvarteta" propojený s minimalismem, Šostakovičem, Frankem Zappou a Robertem Frippem si ze všech svých inspirací vybírá podstatu, která nestárne. Metamorphosis s pečlivostí hudebních alchymistů vrší kytarové riffy na magické tahy violoncella a ostináta houslí.

Skupinu založili ve Vídni uprostřed 90. let Martin Alacam , Christoph Pajer a Richard Deutsch . Na albovém debutu svoji tvorbu definovali jako "kontaminovanou komorní hudbu", přičemž kontaminací se rozumí veškeré příměsi ze současného hudebního slovníku včetně punku. Na rozdíl od rockerů ale hrají bez bicích, roli rytmických nástrojů přebírá cello a kytara, což hudbě dodává prostorovou dimenzi. Jejich druhé album s názvem DIP vydala kultovní londýnská značka LEO records , zaměřená na hudební avantgardu (Sun Ra, Anthony Braxton, Cecil Taylor, Evan Parker), za nadšeného ohlasu odborných médií.

Skupina vystupovala v prestižních klubech jako je Knitting Factory (New York), Club Dom (Moskva) nebo Empty Bottle (Chicago), na festivalech RingRing (Bělehrad), Alternativa (Praha), Les Nuits Europeennes (Strasbourg), komponovala soundtracky pro klasické němé filmy jako Nosferatu , Golem a Ekstase od Gustava Machatého. Jejich hudba inspirovala taneční soubory i choreografy, skladba Mina sloužila jako doprovod tanečnici Daniele Lehmann, která s ní roku 2005 získala cenu za nejlepší sólový taneční výstup.

Od roku 2003 se skupinou hraje violoncellista Jan Kavan , s nímž Metamorphosis vytvořili nový repertoár a natočili své čtvrté album Luff . Koncertní program, vycházející převážně právě z posledního alba kapely, bude nyní poprvé od jara prezentován pouze v pardubickém Divadle 29 a vídeňském klubu Rhiz.


www.metamorphosis.at

Vstupné 120 Kč, studentské 90 Kč

 
     
    sobota 15 / 20:00
DIVADLO DNO: Mars11.com
(ztraceno v písku)

On se narodil jako člověk. Ona ne. Interpasivní City Movie Mars.com. Volno je už ale jen na Mars11.com. Prodáváte něco, co ještě nemáte? Když osidlování Marsu není hra. Je osidlování také vaše doména?

Premiéra nového lo-fi sci-fi , které se pohybuje na pomezí minulosti a budoucnosti. Teprve vznikne, právě vzniká a už vzniklo. Představení bude volně inspirováno Marťanskou kronikou R. Bradburyho. Po debutu LAPOhádky-ledové techno nové formace divadla DNO to je druhé představení, které vzniká v Divadle 29. Tentokrát na něm ovšem kromě scénografů, herců a hudebníků pracuje i režisér a dramaturg.

Představení vzniklo za podpory Statutárního města Hradec Králové a o.s. Terra Madoda.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.


www.mars11.com

Vstupné 100 Kč

 
     
    úterý 18 / 20:00
MARTA TRPIŠOVSKÁ, MICHAEL VODENKA: Titán

(tanečně komediální drama)

režie, choreografie, interpretace: Marta Trpišovská , Michael Vodenka
zvuk: Pavel Macák
světelný design: Jan Beneš – McGadie , Johannes Dörner
animace: Zdeněk Durdil
scénografie: Mlada Šerých
kostýmní výtvarnice: Mariana Novotná
produkce: Jitka Štecová

Konduktérské komediální drama, které poukazuje na jedinečnost okamžiku. Pardubická premiéra tanečně-divadelního představení Marty Trpišovské a Michaela Vodenky, které vznikalo během srpna v Divadle 29 v rámci rezidenčního pobytu obou umělců v Pardubicích.

On a ona žijí spolu, vedle sebe. nejsou výjimeční, Nejsou krásní, nejsou šťastní. Mají sny a chtějí... Společný čas je dlouhý a uzavřený do mikrosvěta tužeb. Zápas snů a jednotlivých přání přináší pomoc i apatii.

Marta Trpišovská /1979/ absolvovala Konzervatoř Duncan Centre v Praze v roce 2 001 . Během studia strávila jeden semestr na Brighton University obor tanec s vizuálním uměním. Od roku 2000 se věnuje vlastní choreografické tvorbě, kterou prezentuje na festivalech v Čechách a zahraničí (Indiskrétní potěcha, Dvojexpozice…) V roce 2 001 obdržela 2.a 3.cenu v choreografické soutěži Jarmily Jeřábkové. Jako choreografka se podílela na několika divadelních projektech (Buben z Nangnangu, Čelisti, Monstrkabaret Freda Brunolda …) Od roku 2 004 studuje na Akademii múzických umění v Praze obor taneční věda. V současné době vyučuje na Konzervatoři Duncan Centre, je členkou taneční skupiny Nanohach , pohybově spolupracuje na nezávislých divadelních projektech a věnuje se vlastní tvorbě. V letošním byla Marta Trpišovská nominována na Cenu Sazky v kategorii interpretace tanečního díla. Nedávno mělo pardubické publikum možnost shlédnout představení Jany Hudečkové a Marty Trpišovské S kůží na trh , které bylo v Divadle 29 uvedeno v rámci červnového festivalu Tanec Praha a rovněž získalo nominaci na Cenu Sazky.

Představení podpořili: Magistrát hl. m. Prahy, Ministerstvo kultury ČR, Motus, o. s. – produkce divadla Alfred ve dvoře, Divadlo 29, o.s. Terra Madoda, Nová síť, o. s., Ateliér Matěje Formana

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 a o. s. Nová síť v rámci projektu Ostrovy v pohybu. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.



Vstupné 100 Kč

 
     
    sobota 22 / 19:00
KOMÁREK - DOBEŠ - VARTANIAN: Vážka

(tanec podivně vyvážený)

"Ťoma jednou přišel s bambusovými vážkami, které  objevil v nějakém krámku v Praze. Jsou jednoduché, pěkné, mají zobáček, na který když se postaví, tak drží rovnováhu, vypadají jako když letí. Udrží se na prstu, na nose, skoro na čemkoli. Ťomu  fascinovaly. Zdálo se mu, že mohou být jakousi metaforou toho našeho pobývání zde... Připadalo mu, že je potřeba s nimi dál nějak naložit, předvést je ostatním, vytvořit kolem nich drobný příběh...  Tak se zrodil nápad vytvořit cosi, co by vzdáleně mohlo připomínat představení..."

Na scéně se pohybují : Jiří Dobeš a Artem Vartanian
světla a režii provádí : Jan Komárek

Výstup z několikadenní lightdesignérské a choreografické dílny pod vedením Jana Komárka.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

Vstupné 40 Kč