Program * prosinec 2008

úterý 9 / 20:00

KORA ET LE MECHANIX
& Irena a Vojtěch HAVLOVI:
Excursin Animato


Průnik křehké akustické hudby do světa hudby elektronické.

Irena Havlová: viola de gamba alt, piano, tibetské mísy
Vojtěch Havel: viola de gamba tenor, violoncello, tibetské mísy
Michal Kořán: sampler, elektronika
Filip Homola: syntetizér, elektronika

Excursin Animato je hudební projekt spojující dva odlišné hudební světy. Křehká akustická hudba Ireny a Vojtěcha Havlových se proplétá skladbami elektronických Kora et le Mechanix. Čtveřice hudebníků společně putuje mapou zvuků, hledajíc společné souznivé rovnoběžky a poledníky. Musica poetica - excurse do zvukomalebných krajin.

Kora et le Mechanix
Duo produkující ambientní elektroniku tvoří Michal Kořán a Filip Homola. Oba za více než 20. let prošli řadou známých tuzemských kapel (Pavel Richter Band, Paprsky ing. Garina, Zapomenutý orchestr Země snivců, ...). Michal Kořán se věnuje i hudbě pro divadla, za níž získal na Slovensku cenu za nejlepší scénickou hudbu sezóny 2003-2004. Kora et le Mechanix debutuje v roce 2006 deskou Excursin, kterou v Praze pokřtil laptopový král Fennesz. V témže roce vystupují jako předkapela projektů Biosphere a Triosk. V následujícím roce vychází album remixů Excursin Forte, na které přispěli svými remixy čeští a slovenští umělci (Hypnotix, Miou Miou, Nika 77, Elektrabel, Sonority, Neutrino, ...). Projekt Excursin Animato s Irenou a Vojtěchem Havlovými je uzavření trilogie projektu Excursin a představí skladby z tohoto alba v poloakustické podobě.


Irena a Vojtěch HAVLOVI:
Vánoční hvězda


Irena a Vojtěch Havlovi - zpěv, violy da gamba, tibetské mísy a zvonky

Manželé Havlovi nám představí citlivé autorské úpravy známých koled a adventních písní v netradičním a minimalistickém duchu.
Dnes již legendární světoběžníci Irena a Vojtěch Havlovi pořádají vánoční koncety už řadu let. Se svými violami da gamba (a občas také tibetskými mísami a zvonky) nikterak neomezují své hudební myšlení, zároveň ale prvořadě ctí podstatu lidových koled, které interpretují jak s maximální věrností, tak ve výrazných, ale přesto citlivých úpravách. Většina koled nicméně stojí typem interpretace kdesi mezi těmito ‘extrémními’ póly a je zachována jejich klasická struktura, podmalováním zpěvu přece jen nepříliš obvyklým zvukem gamb, pohybujících se v minimalistických, ale emotivně působivých pavučinách, dostávají velmi zvláštní rozměr.

Počátek vzájemné spolupráce Ireny a Vojtěcha Havlových se píše od pol. 80. let, kdy vznikla experimentální formace Capella Antiqua e Moderna. Sdružení velmi jistě provádělo díla evropské klasické hudby od renesance až po současnost a Havlovi zde s úspěchem rozvíjeli svoje nevšední pojetí tradičních i novodobých skladebných technik a interpretačních postupů. První období jejich tvorby ukončuje rok 1990, kdy intenzivně spolupracovali s písničkářem Oldřichem Janotou a započala nová etapa jejich samostatného uměleckého zrání.

V 1. pol. 90. let manželé Havlovi postupně třikrát navštívili Indii a inspirováni její lidovou a duchovní hudbou vytvořili autorský komplet 4 CD. Na téma duchovního života Indie také natočili 2 autorské filmy (Agni, Maha Rudra Yagya). Ve filmových projektech i nadále pokračovali a výsledkem jejich práce byl hudebně vizuální projekt Tajemná gamelánie. Na poli kinematografického umění se Irena a Vojtěch Havlovi v průběhu následujících let prezentovali ještě několikrát, např. hudbou k celovečerním filmům Cesta pustým lesem Ivana Vojnára a Hranice stínů Martina Millera. Do jejich tvorby spadá také velké množství scénické hudby k televizním či divadelním inscenacím. Od roku 1990 počali Havlovi tříbit svůj osobitý hudební výraz a výsledkem těchto hledání je řada profilových CD. Intenzivní koncertní aktivita ve 2. pol. 90. let je zavedla do mnoha koutů Evropy, Kanady i USA. Společně s avantgardními výtvarníky a divadelníky Petrem Niklem a Janou Svobodovou se v rámci představení Slunovrat podívali i do Afriky a Japonska.

Havlovi spolupracovali s celou řadou vynikajících tuzemských
i zahraničních osobností jakými jsou bubeník Alan Vitouš, kytarista Tony Ackerman, flétnista Jiří Stivín, hráč na šakuhači Vlastislav Matoušek, ale také tanečníci
Karel Vaněk a Eva Černá či výtvarník Radek Pilař. Ve Spojených státech, kde hráli na pozvání slavných Clogs, vystupovali mj. po boku takoých es světové alternativní scény jako jsou Sufjan Stevens, My Brightest Diamond nebo Amiina.

Dlouhé meditační plochy jejich hudby inspirované východním myšlením i ona elektrizující forma komunikace umělců při živých vystoupeních má za následek to, že sama kritika neví kam přesně jejich tvorbu zařadit. Výrazový rozptyl používaných vyjadřovacích prostředků bývá totiž u manželů Havlových ve většině případů natolik rozmanitý, mnohotvárný a hlavně neustále se proměňující, že jakýkoliv pokus o alespoň rámcové slovní zachycení podstaty jejich muzikantského dialogu za konkrétní skutečností nutně pokulhává. Jejich hudba v sobě nese nádech poetičnosti a inspirace neevropskými kulturami je v ní velmi patrná. Manželé Havlovi berou svou uměleckou tvorbu jako poslání a svou hudbu jako dar, kterým předávají mírumilovné duchovní poselství.

Koncert je součástí projektu Electroconnexion 2008, který je realizován za finanční podpory Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

Dejte o své účasti na koncertu vědět na last.fm

MP3 Irena a Vojtěch Havlovi
MP3 Excursin Animato
VIDEO Irena a Vojtěch Havlovi

www.koraetlemechanix.com
* www.havlovi.com

Vstupné: 100 Kč


 
     
       

středa 10 / 20:00

VOSTO5: Špialová ruka

Žánrové obrázky ze života jednoho řádu

Hrají: Ondar Cihlář, Petar Prokop, Tomina Jeřábek, Jura Havelka a Hansi Foukal
Režie: Vosto5
Výprava: Marianna Stránská
Grafika: Veronika Grölingová

Hamlet je mrtev! Z Elsinoru zbyly jen ruiny a na planetě Zemi zbyly jen ryby, mloci a čolci. Náš příběh začíná v době, kdy vaše prabáby byly ještě ryby...

VOSTO5 je generačním postkultovním divadlem spojujícím v sobě poetiku moderního kabaretu vyrůstajícího na text-appealových kořenech, satirických postřezích a především schopnosti tvorby autorských představení založených na nadsázce, improvizaci a mystifikaci.

VOSTO5 od počátků spíše lákalo setkávat se s divákem, otevřeně s ním komunikovat a považovat jej za svého partnera, než mu pouze předvádět nastudovaná představení. Takové divadlo působí jako velké osvěžení pro publikum i pro odbornou kritiku.

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

www.vosto5.cz
* Vstupné: 100 Kč


 
     
   

sobota 13 / 19:00

Jan KOMÁREK A SPOL.: Kabaret Vážka

Kabaret Vážka:
Režie, světla, scéna: Jan Komárek
Účinkují: Jan Komárek, Jiří Dobeš, Artem Vartanian a krokodýl, Petra Mandová, Andrea Miltnerová, Petra Púčiková, Michaela Suša, Sára Smoliarová, Honza Malík, Pavel Hrabánek a pes Milu

Elipsa roku se zvolna uzavírá. Tykadla se dotýkají, jitrocely hojí modřiny. Vážka odlétá do teplých krajin duše, aby se zakuklila v srdci. Robinzoni zabalili ostrov do pytle od brambor a odešli přezimovat do hospody. Tak jim velí zákon…

KABARET VÁŽKA: Je poděkováním všem přítomným za vše přítomné. Je přijemný večer jemných pohybů a zvuků. Je setkáním známých i mírně známých tváří u hrnce horkého punče…

POZOR! Tanečnice již ladí své nožky. Honza Malik kartáčuje frak a hledá cylindr.. Honza Komárek oprašuje žárovky a osnuje sítě snových pavučin.. Pavel Hrabánek struny máslem maže. Jirka Dobeš svíčky kupuje a podivné skoky předvádí. Ťoma na náměstí sudy válí a diamantem náušničky blýská. Blýská se na časy. Vítr čechrá odcházející roky. Umělci, kteří nedají na zimní spánek, brousi své drápky o grantovou žulu...

Tak i vy, milí zatvrzelci, kteří jste ještě nezamrzli v mražáku hojnosti, přijďte odložit kabát stresu do KABARETU DĚSU (se šunkou od kosti). Ale nemusíte se bát. Přijďte se na stéble pohoupat. Poslouchat vážení, Vážky křídel víření. Dívat se na vše v náladě smíření. A zbytek ponechat koňské hlavě anebo oslí anebo slavičímu stesku. Anebo ničemnosti ničeho.
Budeme se těšit.

Po představení bude následovat koncert skupiny MegaUfonik a vánoční večírek v Klubu Divadla 29.


Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.

Vstupné: 60 Kč

 
     
   

pondělí 15 / 17:00

Veřejná debata Respektu:
Vzdělání a pracovní trh


„Ne každá škola je základ života“

Veřejná debata Respekt institutu na téma Vzdělání a pracovní trh v rámci EU. Poskytují české školy vzdělání, které odpovídá potřebám současné ekonomiky? Jak ČR a EU podporuje rozvoj znalostní společnosti?


www.respektinstitut.cz * Vstup volný