čtvrtek 4 / 20:00 / Divadlo 29+ Klub 29 Definuj se! / Federsel & Mäkelä (CZ/FIN)
Definuj se! je tanečně-pohybová performance pro dvě tanečnice s živou hudbou Petra Haase a Petra Vrby.
Společnost rezonuje svými těly. Je hybnou silou, která udává naši frekvenci. Pokud si ji ovšem neurčíme sami. Představení zkoumá prostupnost i konečnost hranic, kterými nás ovlivňuje naše vnitřní i vnější okolí. Definuj se, nebo budeš definován!
Performance vznikla během rezidenčního pobytu tvůrců v Divadle 29.
Koncept: Petr Haas / hudba: Petr Haas, Petr Vrba / choreografie: Zdenka Brungot Sviteková / tanec: Kateřina Dietzová, Jana Novorytová
Na performance naváže v Klubu 29 koncert česko-finské dvojice Federsel & Mäkelä. Pasi Mäkelä, člen Läski a Spermbankers se setkal s Federselem (B4, Gurun Gurun, Handa Gote) při hostování na albu kapely B4. Společný zájem o hudební freak-out vyvrcholil natočením CD An Evening with Federsel & Mäkelä. Duo mísí neučesaný ambient s psychedelií, s fragmenty dřevního blues či free jazzu. Federsel a Mäkelä produkují dobrodružnou kakofonickou hudbu, která prověří každého milovníka extrémů. Druhá deska dvojice nazvaná Fresh and Wild vyšla letos na labelu Meteorismo. Legendární guru podivné hudby John Zorn se při jejím poslechu neubránil obdivnému zvolání: „Really crazy shit!”
Představení Definuj se! pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční
podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice, Embassy of the Kingdom of the Netherlands, Divadla Archa
a CreW o.s. Koncert Federsel & Mäkelä se koná v rámci projektu Electroconnexion 2014 za finanční podpory Ministerstva
kultury ČR, statutárního města Pardubice a Pardubického kraje.
Felvidék -- Horná zem Emočně i vizuálně silný film kombinuje dokumentární postupy s animací, kterou podtrhuje
hudba Jany Kirschner. Autobiografický film, nominovaný na Cenu Pavla Kouteckého,
je unikátní cestou zpět časem.
Režisérka Vladislava Plančíková hledá své kořeny a nemůže nenarazit na události spojené
s druhou světovou válkou a slovensko-maďarské vztahy, které osudy její rodiny v minulém
století formovaly. Osobní výpovědí o svém rodinném zázemí pomáhá autorka divákům pochopit
osudovost a nadčasovost dávno vytěsněných událostí, které však stále rezonují v aktuální
a tabuizované otázce slovensko-maďarských vztahů. Kromě osobní historie je film zároveň
i obecnější úvahou o tom, co pro člověka znamená rodná zem a národní identita. Jsme
Slováci, Maďaři, Němci, Češi nebo zkrátka Středoevropané?
Po projekci bude následovat diskuse s autorkou snímku Vladislavou Plančíkovou, která je rovnež lektorkou workshopu na téma hledání vlastní identity, který se v Divadle 29 uskuteční v sobotu 6. prosince od 10:00 do 18:00.
Pořádá Divadlo 29 ve spolupráci s o. s Terra Madoda v rámci projektů aniLAB 2014 a Filmfuse za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice. Vstupné: 80 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal
Režisérka Vladislava Plančíková ve svém filmu Felvidék – Horná zem hledá své kořeny, naráží zde především na slovensko-maďarské vztahy, které osudy její rodiny v minulém století formovaly. Workshop zaměřený na hledání vlastní identity odhalí způsob, jakým Vladislava při
tvorbě svého filmu uvažovala a pracovala, bude rovněž cestou do vlastního nitra, zhmotněním vlastního světa — reprezentací vlastní identity.
Workshop je vhodný pro kohokoli od 12 let. Na workshop je nutná rezervace, max. počet účastníků je 10 osob. Více informací a přihlášení: klub@divadlo29.cz, 777 886 941 (Šárka
Zahálková).
Pořádá Divadlo 29 ve spolupráci s o. s Terra Madoda v rámci projektů aniLAB 2014 a Filmfuse za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.
úterý 9 / 20:00 / Divadlo 29 Nanohach & Veronika Švábová: Move on
Setkání Veroniky Švábové (Handa Gote, Divadlo bratří Formanů) a Nanohach po deseti letech od debutu Naměkko Naostro. Co jsme za tu dobu zažili? Jak jsme se měli? Co jsme ztratili a co naopak získali? Kam jsme se posunuli? Kam se posunul svět okolo nás? Jaké jsme měli sny?
Taneční soubor Nanohach patří k nejstarším skupinám, které se kontinuálně věnují autorské tvorbě na poli současného tance. Za sebou má přes 20 představení, spolupráci s významnými zahraničními choreografy a několik ocenění. K desátému výročí Nanohach připravili tři
premiéry a za dekádou svého pinožení se zvědavě ohlížejí osobní taneční sondou Move on.
Mimopražská premiéra představení, které vznikalo i v D29 v rámci rezidenčního pobytu.
Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory
Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.
Vstupné: 120 Kč
Předprodej:
středa 10 / 20:00 / Divadlo 29
Mockunas / Haug / Bruun (LT / NO / DK) Skandinávská freejazzová jízda na nízkých frekvencích!
Liudas Mockunas – bassaxofon, baryton saxofon, basklarinet / Lars Andreas Haug – tuba
/ Peter Bruun – bicí
O tom, že litevský saxofonista Liudas Mockunas je hudebník, který dokonale ovládá své nástroje a dokáže svou hru naplnit nebývalou invencí a expresivitou, jsme se mohli v Divadle 29 přesvědčit již několikrát. Tentokrát se představí s novým projektem, ke kterému přizval norského hráče na tubu Larse Hauga a dánského bubeníka Petera Bruuna.
Hudební základ tohoto tria vytváří souhra dvou nepříliš frekventovaných dechových nástrojů - Mockunasova bassaxofonu a Haugovy tuby podporované originální Bruunovou rytmikou. Oba hráči na nízkofrekvenční dechové nástroje používají vedle klasického způsobu hry osobitou techniku, v níž uplatňují cyklické dýchání, perkusivní techniky, alikvótní tóny a multifonii.
Koncert Mockunasova tria bude v ČR k vidění pouze v Pardubicích a v Ostravě.
Koncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2014 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.
Vstupné: 120 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal
čtvrtek 11 / 19:00 / Divadlo 29
Offcity architekti: Zdeňka Vydrová
Poslední přednáška letošního cyklu na téma rozvoje a plánování města nás zavede do nedaleké Litomyšle, k níž odborná architektonická veřejnost vzhlíží jako k městu, kde vzniká zajímavá a kvalitní architektura, která překračuje rámec regionu.
Architekturou a urbanismem Litomyšle nás provede architekta Zdeňka Vydrová, která zde od roku 1992 působí jako externí městská architektka. Jak sama píše: „Forma spolupráce a mé zařazení ve struktuře městské samosprávy se postupně hledalo.“ Jak toto hledání dopadlo a jaké výsledky přineslo, je již dnes možné spatřit ve městě, o kterém můžeme říci, že se stalo „salonem architektury“ přelomu tisíciletí a převzalo toto označení Hradci Králové.
Jak město dokázalo nalézt dobré architekty pro veřejné stavby? Jaká je zkušenost s architetonickými soutěžemi? Jaké jsou reakce místních obyvatel? Jaká bude další budoucnost tohoto města? Jaké další projekty se v Litomyšli chystají? A jaká je zkušenost externí spolupráce s městem?
Pořádá Offcity z. s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Offcity 2014. Tento projekt je realizován za podpory
Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.
Vánoční blešírek v Divadle 29, to je tradice každý rok něčím rafinovaně zaobalená. Krom tradičně-netradičních pokladů ze skříní, kuchyní, dílen, půd a zpod postelí, se letos můžete těšit na pro oko i dotyk náramné autorské knižní kousky (nakladatelství Bylo nebylo, Běží liška aj.) či do detailu vytříbené papírenské zboží (Upupaepop). Chybět nebude punč a jiné laskominy (Café Robinson, Palačinky dobré jako smrt) a k tomu nemálo epesních, slušivých a občas i nečekaně objevných dárků, včetně výběru starých vinylových desek. K tomu všemu jako vždy hutný doprovodný program pro malé i velké. A pozor! Letos expandujeme, Vánoční blešírek nejen v Divadle 29, ale též v Galerii města Pardubic na příhrádku!
A nezapomeňte, že tvůrci blešírku můžete být opět i vy! Máte-li co nabídnout, zvláště pak originální poklady z papíru či knížky autorské či antikvární, rezervujte si své místo bez okolků. Kapacita je omezena, a tak neváhejte a piště na e-mail: klub@divadlo29.cz nejpozději do 8. 12. Další info tamtéž.
Doprovodný program:
13:00-17:00 Papírová dílna s Veronikou Doutlíkovou (Galerie města Pardubic) / otevřená dílna pro malé i velké.
15:00 Divadlo Kaká: Palačinková Pepinka (Klub 29) / divadlo pro děti od 3 let.
17:30 Andrea Miltnerová: Tanec magnetické balerínky (Galerie města Pardubic) / taneční performance.
19:00 Ztráty a nálezy (Klub 29) / zahájení výstavy.
21:00 12:Piet (Klub 29) / koncert energické kapely ze Slovácka.
Kompletní program blešírku sledujte na webu a facebooku Divadla 29.
Vstup volný
úterý 16 / 19:00 / Divadlo 29
Krajinou českých videoklipů
Filmfuse
Videoklipy jsou nedílnou součástí hudebního průmyslu. Že v našem regionu v tomto oboru trochu zaostáváme (ale snažíme se dohnat krok), o tom se bude možné přesvědčit během komponovaného večera připraveného známým hudebním publicistou a šéfredaktorem hudebního měsíčníku Headliner Jardou Konášem, který dlouhodobě mapuje odvrácenou stranu šoubyznysu - mj. též prostřednictvím autorského blogu a pořadu na Stream.cz pod názvem Hudební masakry.
Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2014 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.
Multimediální představení připravené Sdružením Serpens ke 100. výročí narození Bohumila Hrabala.
Koncept: Tomáš Mazal a Václav Špale / video a audio spolupráce: Jan Čapek
Projekt připravili Hrabalovi přátelé a spolupracovníci, kteří se odkazem jeho díla i života dlouhodobě zabývají. Výsledný tvar je multimediální prezentací, která na principu živě snímané obrazové a zvukové koláže originálně a poutavě přibližuje poetickou rovinu Hrabalova života a díla. Projekt byl v minulém a tomto roce uveden v Paříži, Amsterdamu, Varšavě, Mnichově, Benátkách, Stokholmu, Pekingu atd.
Součástí večera bude i nabídka knih Bohumila Hrabala z knihkupectví Kosmas.
Pořádá o.s. Terra Madoda a Divadlo 29 ve spolupráci se sdružením Serpens v rámci projektu Textconnexion 2014, který je realizován za podpory statutárního města Pardubice.
Vstupné: 80 Kč
Předprodej:
čtvrtek 18 / 20:00 / Divadlo 29
Lov na Boghora Audiovizuální sci-fi performance.
Filmové představení na motivy literární fantasmagórie třináctiletého chlapce. Poctivá šestnáctimilimetrová žánrovka potopená ve skřípění a hřmotu umírajícího vesmíru.
Lov na Boghora je audiovizuální performancí kombinující experimentální projekci 16mm filmu s živým elektro-akustickým hudebním vystoupením. Základním stavebním kamenem obrazové složky je autorský vědecko-fantastický snímek, doplněný nalezenými a rukodělnými filmovými materiály. Námětem inscenované složky se stala stejnojmená povídka pojednávající o zkáze lidstva, kterou napsal jako malý chlapec bratr jednoho z performerů, Jan Rouš. Autoři se tento materiál rozhodli zpracovat jako poctu science-fiction filmům minulého století, a to formou hry s jejich výrazovými prostředky a estetikou. Hudební složka představení staví na živém samplování a zvukové restrukturaci a je kolaborativní improvizací všech tří autorů. Lov na Boghora přináší intenzivní zážitek, který může být pro diváka ohromující a fascinující.
Tvůrci: František Týmal, Jiří Rouš, David Šmitmajer / hrají: Monika Midriaková, Filip Šebšajevič, Kryštof Pešek, Jiří George Šperlík a další [ne]tvorové.
Pořádá Divadlo 29 v rámci projektu aniLAB 2014 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.
Vstupné: 100 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Předprodej: