Program * prosinec 2015


čtvrtek 3 / 20:00


MAdHAs (SW/DK/CZ)

Garage Avantgarde Jazz Band

Jimmy Nyborg (SWE) - trubka / Luboš Soukup (CZ) – tenorsaxofon, klarinet / Emil Brun Madsen (DK) – kontrabas / Tomáš Hobzek (CZ) – bicí

MAdHAs je mladý mezinárodní kvartet založený švédským trumpetistou Jimmy Nyborgem, který je autorem většiny kompozic kapely. Nyborg pozval ke spolupráci v MAdHas českého saxofonistu žijícího v Kodani Luboše Soukupa (Points, Inner Spaces), se kterým spolupracuje už od dob studií na Rhythmic Music Conservatory v Kodani, dánského basistu Emila Bruna Madsena a talentovaného českého bubeníka Tomáše Hobzeka (Ondřej Pivec Organic Quartet, Points,Libor Šmoldas Quartet).

Kapela se inspiruje avantgardní skandinávskou scénou i melodickým švédským jazzem, které propojuje do nekonvenčních hudebních krajin, ve kterých mají vedle detailně prokomponovaných celků rovnocenné místo totálně improvizované party i frejazzově přímočaré pasáže. Hudba MAdHas je invenční, emocionálně nabitá a nespoutaná, nechybí jí však nadhled a chuť hrát jazz kreativně a bez špetky akademismu.

Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion za finanční podpory MKČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.

www.jimmynyborg.com

Vstupné: 140 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)
Ticketportal

 
     
       

sobota 5 / 10:00-17:00 / laboratoř Bujón

Živá tiskárna

Otevřená dílna tisku z vyšky.

Přijďte si vyzkoušet techniku linorytu v kombinaci s klasickým knihtiskem a vyrobit si vlastní originál ex libris přímo na místě!

Živá tiskárna královohradeckého grafického a tiskařského studia Upupaepop bude otevřena od 10:00 do 17:00. Počet osob omezen kapacitou prostoru, vítáni jsou malí (v doprovodu rodičů), velcí, tlustí, tencí.

Upupaepop jsou Eva a Jakub, kteří dělají věci, jak je baví. Věnují se grafice, typografii, přípravě knih, atypických tiskovin, originálního papírenského zboží i tvorbě autorských písem. Mají vlastní tiskárnu s prostorem pro ruční výrobu nízkonákladových specialit z papíru. Jsou to analogoví bojovníci i digitální šamani kmene Upupa!


www.upupaepop.cz

Workshop pořádá o. s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Textconnexion 2015 za finanční podpory statutárního města Pardubice.

Vstupné: 50 Kč

 
     
   

středa 9 / 19:00

Rodinné záležitosti – Něco z videodeníků / Luxusní večírek 1986

Filmfuse

Projekce dvou snímků Jakuba Wagnera - absolventský film, za který získal Mimořádnou cenu Andreje Stankoviče 2014 a found footage z komunistické oslavy narozenin Věry Štrougalové.

Rodinné záležitosti – Něco z videodeníků / ČR 2014 / 58 min.
Vyrovnávání se s minulostí není dost dobře možné bez zářezů do vlastního těla a duše. Kromě osobní až intimní roviny režisér zkoumá i širší společenské souvislosti, díky čemuž vzniklo komplexní a živé dílo o našem životě v období před „plyšovou revolucí“ 1989 a po ní. Jde o „film koláž“, zaznamenávající příběh umělecké rodiny, ktery? se odehrává od konce 19. století do současnosti, uprostřed dnes chátrajícího secesního domu, ve známém kraji kameníků a sochařů v Hořicích v Podkrkonoší.

Luxusní večírek 1986 / ČR 2012 / 23 min.
Film – objev: nalezená videokazeta ukrývá komunistickou oslavu narozenin Věry Štrougalové, manželky tehdejšího předsedy vlády Lubomíra Štrougala. Večírku se zúčastnili prominentní hosté včetně vy?konny?ch umělců té doby. Amatérské video je jedinečny?m svědectvím toho, jak se bavili mocní na sklonku komunistické éry.

Po projekci se plánuje debata.

řPořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2015 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.

www.filmfuse.cz

Vstupné: 80 Kč
Ticketportal

 
     
   

čtvrtek 10 / 20:00

Petra Fornayová: Objekty výzkumu

Režisérka, choreografka, tanečnice, pedagožka, publicistka a organizátorka Petra Fornayová je jednou ze zásadních postav slovenského současného tance. Působila m.j. v Německu, Nizozemsku, Francii, v Čechách např. spolupracovala jako choreografka a režisérka s taneční skupinu NANOHACH na představení Kdo je Annik? Představení, na nichž se podílela byla uvedena na festivalech v řadě evropských měst – např. Madridu, Paříži, Sieně, Györu, atd., pravidelně vystupuje na festivalu Tanec Praha. Je ředitelkou bratislavského festivalu současného tance Nu Dance Fest. V Divadle 29 uvedla již dva své předchozí projekty - Hlbinné porušenie epidermy (2008, v rámci festivalu Tanec Praha) a Všetko, čo mám rada (2013). Představení Objekty výzkumu bylo již m.j. uvedeno na festivalech v Mnichově, Praze, Katovicích,atd.

Dvě tanečnice jako objekty výzkumu.
Taneční duet pracuje s tématem manipulace našeho vnímání a rozdíly mezi racionálním a emotivním vnímáním díla. Představení je strukturované do třech částí: A–B–A. Publikum má možnost taneční duet vidět dvakrát. Mezi prvním a druhým shlédnutím ovšem divák získá množství informací o obou interpretkách, které jsou účelově podávána různou formou – vizuálně, zvukem, čteným a psaným textem – a v rychlém sledu, používajíc tak princip reklamy. Mohou tyto zdánlivě nesouvisející informace ovlivnit diváka ve vnímání tanečního představení? Je divák schopný odfiltrovat tyto informace?

"Objekty výzkumu překvapí svým velmi propracovaným konceptem ...Pro to aby se vám představení líbilo, nepotřebujete nic jiného než mít oči a uši otevřené." (Eva-Elisabeth Fischer, Süddeutsche Zeitung, prosinec 2014)

Koncept: Petra Fornayová, Peter Šulej
Režie, choreografie: Petra Fornayová
Tančí: Soňa Ferienčíková, Jana Tereková
Video: Adam Hanuljak
Hudba: Lucia Chuťková
Vizuální design: Ján Ptačin/JaOnMi CreatureS
Technická podpora: Martin Kokavec
Produkce: Contemporary Dance Association

Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

Vstupné: 100 Kč
Ticketportal


 
     
   

pátek 11 / 20:00

Di Grine Kuzine (D)

Divoká směs klezmeru, balkánské dechovky, punku, šansonu, ska, gangsterfolku i surf rocku z Berlína.

Alexandra Dimitroffa – zpěv, akordeon
Sebastian Kunzke – tuba
Martin Gerwig – trubka, zpěv
Stefan Fräntzel – klarinet, soprán saxofon, zpěv
Marco Baresi – bicí, zpěv

Di Grine Kuzine je pětičlenná kapela, žánrově sama sebe zařazující pod všeobjímající hlavičku „klezmer-balkan-ska-folk-hiphop-salsa-pop-punkrock”. Skupina vznikla roku 1993 a z berlínských klubů se postupně propracovala až k celoevropskému úspěchu. Di Grine Kuzine mají jedinečný zvuk, ve kterém se snoubí melodie a harmonie střední a východní Evropy s rytmickým a pulzujícím zápalem metropole. V jejich hudbě se spojuje klezmer s balkánskou dechovkou a příchutěmi Manu Chaa, latino groove, neworleanského dixielandu, ska či surf rocku.



Inovativní aranže, nadhled a někdy až kabaretní ironie dělají z tohoto mnohojazyčného a mnohoznačného tanečního orchestru v čele s charismatickou bulharskou zpěvačkou a akordeonistkou Alexandrou Dimitroffa kapelu, která se ve svém žánru řadí k evropské špičce. Ale víc než čímkoli jiným jsou Kuzine fantastickou živou kapelou. Vlnící se rytmus, dechy ostré jako břitva a ohromující vokál překypují vnitřní jiskrou. Inspirace a zanícení, radost a euforie, úzkost a touha, hudba z divokého srdce Evropy.


www.kuzine.de

Koncert je uváděn v rámci projektu Etnoconnexion 2015 z afinanční podpory statutárního města Pardubice.

Vstupné: 160 Kč

Ticketportal
Facebook

 
     
   

sobota 12 / od 13:00 / Divadlo 29 + Klub 29 + laboratoř Bujón

Vánoční blešírek

blešák, dílny, divadlo, koncert, večírek

Dokážete si představit prosinec v Pardubicích bez blešírku? My už ne. Vánoční blešírek v Divadle 29, to je tradice každý rok něčím rafinovaně zaobalená. Krom tradičně netradičních pokladů ze skříní, kuchyní, dílen, půd a zpod postelí, se i letos můžete těšit na pro oko i dotyk náramné autorské knižní kousky (nakladatelství Bylo nebylo, Běží liška), do detailu vytříbené papírenské zboží (Upupaepop) nebo neokoukané slušivé nezbytnosti (Crazy Sexy, Terra Incognita). Chybět nebude punč a jiné laskominy (Café Robinson, Palačinky dobré jako smrt) a k tomu nemálo epesních a občas i nečekaně objevných dárků. K tomu všemu jako vždy hutný doprovodný program pro malé i velké.

A nezapomeňte, že tvůrci blešírku můžete být opět i vy! Máte-li co nabídnout, zvláště pak originální poklady z papíru či knížky autorské či antikvární, rezervujte si své místo bez okolků. Kapacita je omezena, a tak neváhejte a piště na e-mail klub@divadlo29.cz nejpozději do 8. 12. Další info tamtéž.

Doprovodný program:

13:00 - 16:00
Animovaný bujón / Laboratoř Bujón

Otevřená animační dílna pro malé i velké s animátorkami Veronikou Doutlíkovou a Bára Quaiserovou v Laboratoři Bujón Divadla 29. Nevaříme z vody, mísíme barvy, tvary, fantazii a oživujeme neživé. Přijďte se přesvědčit na vlastní oči, uši i nos.

14:00
Anifilm vybírá dětem / Laboratoř Bujón

48 minut, česky nebo bez dialogů. To nejlepší z krátkých filmů zaměřených na dětského diváka z letošního mezinárodního festivalu Anifilm v Třeboni. Ve výběru jsou zastoupeny jak zahraniční, tak české filmy. Z těch českých se tvorbě pro děti věnovali záslužně studenti filmových škol. Výsledkem je úsměvný kombinovaný snímek Tonda a bacil a poetické Jaro. Ostatní filmy doputovaly z různých zemí světa – například z Francie, Německa či Švýcarska. Jejich hrdiny jsou často zvídavá zvířátka – ptáček, veverka, kočka či rybička, ale i jiné komické postavy. Snímky jsou pestrou ukázkou různých animačních technik i výtvarných stylů.

Wackatadoo | 2014 | Benjamin Arcand | Kanada | 5 min.
Jaro | 2014 | Kateřina Čupová | Česká republika | 5 min.
Pawo | 2015 | Heyn Antje | Německo | 7 min.
Tonda a bacil | 2014 | Kateřina Karhánková | Česká republika | 4 min.
Messages dans l´air | 2014 | Isabelle Favez | Švýcarsko, Francie | 6 min.
Ptáček a veverka (Der kleine Vogel und das Eichhörnchen) | 2014 | Lena von Dohren | Švýcarsko | 4 min.
KitBash Kid | 2014 | Juan´An Wu | Singapur | 4 min.
A stranger among icebergs (Chuzhoy sredi aisbergov) | 2014 | Andrey Sokolov | Rusko | 13 min.

16:00
Pouť
/ Laboratoř Bujón
Bytové loutkové představení Aničky Krtičková a Veroniky Svobodové pro všechny věkové kategorie, které sleduje dvě paralelní roviny. Zápisky z deníků a audiovizuální materiály z poutní cesty se zde prolínají se životním příběhem svatého Franitška z Assisi. Většina použitého materiálu je darovaná nebo půjčená. Loutky a objekty jsou vytvořené z kusů látek, které mají svou osobní historii a příběh spojený s jejich původním majitelem. Celé divadlo se vejde do dvou batohů, zbytek si Anička s Veronikou půjčují přímo na místě. Už ve chvíli, kdy dvě poutnice vchází do dveří, představení začíná…
Představení vzniklo jako magisterská práce Aničky Krtičkové (scénografie KALD DAMU).

19:00
Jitka Skočková: ValmezUFO
/ Klub 29
Zahájení výstavy obrazů Jitky Skočkové a tradiční blešírková tombola.

21:00
Les Gars d'en Bas
/ Klub 29
Les Gars d’en bas je francouzsko-česko-slovenská skupina, která hraje ve složení klarinet, akordeon, kytara, kontrabas a perkuse. Členové skupiny pocházejí ze tří různých zemí: z Francie, Česka a Slovenska. V jejich hudbě se mísí prvky šansonu, swingu, jazzu, klezmeru a romské hudby, a to vše je spojeno s vlastními nápady jednotlivých muzikantů. Repertoir se skládá z důkladně vybraných převzatých písní i z vlastních kompozic. Důležitým vlivem obohacujícím hudební identitu kapely je její celoroční cestování – Les Gars d'en bas už hráli na stovkách pódií a ulic od Švédska po Itálii, od Bretaně po Turecko, urazili desítky tisíc kilometrů ve svém svérázném zeleném karavanu a potkali tisíce inspirativních lidí a hudebních nápadů.

Vstup volný
Facebook

 
     
   

úterý 15 / 19:00

Offcity architekti: Collective Ika (AT)

Poslední přednáška letošního cyklu Offcity architekti, který se po celý rok zaměřoval na prezentaci spolků a inciativ, které aktivně vstupují do veřejného prostoru, pracují s městem a jeho architekturou, pořádají akce, přednášky, festivaly, iniciují a aktivizují. Postupně jsme představili platformy a projekty z různých koutů České republiky a prostřednictvím jedné z přednášek jsme rovněž zavítali k našim sousedům na Slovensko. Prosincovou prezentací rozšiřujeme mezinárodní kontext o Rakousko, konkrétně o zástupce z hornorakouského Lince, průmyslového města, které se již od počátku 90. let minulého století výrazně profiluje jako město kultury a médií a systematicky se věnuje strategickému plánování v kultuře.

Collective Ika je skupina několika lineckých architektů a designerů (Clemens Bauder, Franz Koppelstätter, Magdalena Reiter, Jomo Zeil), která se prostřednictvím svých uměleckých a architektonických projektů snaží měnit vnímání veřejného prostoru s cílem zkoumat jeho potenciál a zpochybňovat zavedené konvence. Typickými příklady toho, čemu se Ika věnuje, jsou například témata komercionalizace veřejného prostoru nebo opuštěných míst a staveb.

Jelikož jsou členové Collectivu Ika činní v souvislosti s architekturou i v jiných zajímavých projektech, představí nám též v rámci večera aktivity sdružení afo (Architekturforum Oberösterreich) a platformu Fruchtgenuss.

Jak je současná architektura a témata, s nimiž Ika pracuje, vnímána místními? Podporuje Linec nezávislé aktivity a projekty pracující s architekturou a veřejným prostorem? Co Collective Ika v Linci nejvíc pálí?

Přednáška a diskuse bude vedena v anglickém jazyce.

Pořádá Offcity z. s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu OFFCITY 2015. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.


www.offcity.cz www.collective-ika.org


Vstupné: 50 Kč
Facebook


 
     
    středa 16 / 20:00

Květy • Muzikant Králíček

Koncert brněnské skupiny Květy, která letos vydala skvělé album Miláček slunce, a obnoveného ranného projektu Muzikant Králíček Petra Marka z kapely MIDI LIDI.

Superskupina a exhumace. Kdysi dávno, ještě než byl Petr Marek ve skupinách MIDI LIDI a Monikino kino, psal a doma nahrával písňová alba pod nickem Muzikant Králíček. Pozapomenuté klenoty českého lo-fi nyní křísí a poprvé hraje živě: s Martinem E. Kyšperským, Alešem Pilgrem a Albertem Novákem ze skupiny Květy. The Best of Králíček! Je slovo pop-rock sprosté?



Zvuk skupiny Květy je velmi netradiční, a to jak pro nástroje, které kvartet využívá (kytary,mandolína, balafon, xylofon, kovy, harmonika), tak pro spojení několika nepříliš často spolupřítomných prvků: humoru, chuti hledat nové postupy, hravosti a nadprůměrných hráčských schopností. Květy se nebojí agresivnějších poloh ani výrazných melodií nebo experimentů s hlasem. Kloubí noise i šanson, elektroniku i písničkářství. Poznávacím znamením skupiny jsou dozajista surreálné texty Martina Kyšperského. Kapela Květy zní opravdu jinak než zbytek české hudební scény a její objevení může být pro vnímavého posluchače příjemným zážitkem. Už třeba jen pro velké nasazení a naléhavost, které Květy vkládají do živých vystoupení.



Po „oddechovém” projektu V čajové konvici, na kterém Květy spolupracovali s Divadlem Dno, se kapela vrátila v roce 2012 k syrovějšímu projevu na Vinylou oceněném albu Bílé včely. Letos Květy slaví 15 let existence, vydaly desku Miláček slunce a vyráží na své dosud nejdelší turné.


Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2015 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.


www.unarclub.cz
www.kapelakvety.cz

Vstupné: 160 Kč (na místě na průkaz ISIC 50% sleva)

Předprodej:
Facebook

 
     
   

čtvrtek 17 / 18:00

AniLab: Velká zimní premiéra & animované překvapení

Premiéra krátkých animovaných filmů vytvořených dětmi v rámci podzimních kurzů animace v laboratoři Bujón Divadla 29. Ve dvou tvůrčích týmech děti objevovaly, kam až sahají možnosti animace, experimentovaly s tradičními technikami, vymýšlely příběhy, sbíraly inspirace v městě, v němž žijí, v jeho historii, architektuře a paměti. Velká premiéra malých filmů od malých velkých tvůrců pouze v Divadle 29 doplněná animovaným zákuskem pro všechny. Nechte se překvapit!

Projekce se koná v rámci projektu AniLAB 2015 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.

Vstup volný