Nové taneční / pohybové / divadelní představení Andrey Miltnerové pro pět tanečníků.Komorní večírek pro několik známých. Přesto přišli i ti, které nikdo nezval. Jiní pozvaní zase nepřišli vůbec. Měla to být oslava, ale někudy unikl důvod. Měla to být oslava...
Britská tanečnice a choreografka českého původu Andrea Miltnerová se už řadu let koncentruje na barokní tanec a jeho kreativní fúzi s dalšími tanečními technikami, především současným tancem. Narodila se v Londýně, kde vystudovala klasický i moderní tanec. V její tvorbě dominují projekty, v nichž je baroko funkčně i významově propojeno se současným uměním. Jako cho-reografka spolupracovala např. s režisérem Davidem Radokem a dirigentem Václavem Luksem na mezinárodně velmi ceněném představení Vivaldiho opery Arsilda. Oslava čerpá inspiraci ze závěrečné scény této inscenace, která je v zásadě parafrází závěrečné párty z filmu Frederica Felliniho La Dolce Vita.
„Zásadním objevem ředitelky festivalu Ann-Elisabeth Wolff je pražská umělkyně Andrea Miltnerová. Tělo barokní tanečnice se na jevišti rázem mění v hmyz.” (Zeitschrift für Ballett, Tanz und Perfor-mance Berlin)
Koncept a choreografie: Andrea Miltnerová / zvukový a světelný design: Jan Komárek / kostýmy: Andrea Miltnerová / produkce: AM&C / tvorba a interpretace: Anna Kukuczková, Daniel Raček, Tereza Lenerová Hradilková, Lukáš Homola, Markéta Jandová
Pořádá Terra Madoda z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice. Představení podpořili / poděkování: Ministerstvo kultury ČR, Hlavní město Praha, Nadace Život umělce, REZI.DANCE v Komařicích, SE.S.TA - Centrum choreografického rozvoje a Studio ALTA.
vstupné: 120 Kč
středa 5 / 20:00 / Divadlo 29
Beata Hlavenková Předvánoční sólový koncert zpívající pianistky a skladatelky se skladbami z (nejen) jejího aktuálního alba Bethlehem.
Beata Hlavenková je jednou z nejvýraznějších českých muzikantek s nezaměnitelným nadžánrovým autorským rukopisem. Její hlavní devízou je odvaha – experimentovat, hledat nekonvenční harmonie i aranžmá. Žánrová svoboda, opírající se o hluboké povědomí o jazzu, moderní klasické hudbě, popu i písničkářství, se ve všech jejích projektech navíc prolíná s jasně rozpoznatelnou soustředěnou a citlivou interpretací.
Beata Hlavenková vystudovala skladbu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, navázala třemi roky na Konzervatoři Jaroslava Ježka, studia dokončila v roce 2004 na University of Massachusetts v oboru kompozice, jazzová kompozice a aranžování. V letech 2006–2013 vedla své jazzové trio, od roku 2013 po vydání oceňovaného alba Theodoros hrává nejčastěji sólově, jak u nás tak i v zahraničí.
Originální a dlouhodobé projekty vznikly ve spolupráci s Lenkou Dusilovou (Eternal Seekers, Baromantika). Paralelně se věnovala a věnuje spolupráci na různých projektech s osobnostmi jako jsou Iva Bittová, Jiří Havelka, David Ondříček, David Koller, Vladivojna La Chia, Justin Lavash, VerTeDance a další.
Své první autorské album Joy for Joel natočila v USA v roce 2009, následovaly desky Theodoros (Cena Anděl v kategorii jazz a blues), Scintilla a nejnověji Bethlehem, jež ukazuje, že Beata dokáže přinést zcela nový pohled i na tak tradiční materiál, jakým jsou vánoční koledy. Težištěm koncertu budou hlavně koledy z alba Bethlehem, ale zazní i skladby z předchozích desek a také zhudebněné básně Bohuslava Reynka.
Koncert je pořádán v rámci projektu Jazzconnexion 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.
vstupné: 140 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC)
sobota 8 / 13:00-18:00 a (tak) dál / Divadlo 29 a GAMPA
Vánoční blešírek Ano, Blešírek bude! Jakpak by ne. Bez něj by prosinec v Divadle 29 i Gampě na Příhrádku prostě neexistoval. Vše, jak má být, vše na správných místech. Blešákové poklady, chuťovky a delikatesy (Café Robinson), vychytané kousky, knižní náramnosti (nakladatelství Bylo nebylo, Upupaepop), neokoukané slušivé nezbytnosti (Terra Incognita, Crazy Sexy, Jeden a půl holky), charismatičtí roboti (nikoli kuchyňské), burza vinylů a mnoho dalšího.
S prázdnou dokáže odejít jen málokdo. K tomu všemu jako vždy hutný doprovodný program pro malé i velké; s tombolou – jako obvykle.
13:00–18:00 Blešák / D29 & Gampa
13:00–18:00 Geometrické Vánoce / dílna / Gampa
13:00–15:00 Animovaný bujón / dílna / laboratoř Bujón
15:00 Teď nádech a leť: Písně o slavném narození / divadlo / Gampa
16:00 Upír na koštofránku / divadlo / Klub 29
17:00 Anifilm dětem: Karkulka a sedm trpaslíků / projekce / laboratoř Bujón
19:00 Tombola / Klub 29
20:00 Jan Kratochvíl (DVA) / Free Balkan Quintet / koncerty / Klub 29
vstup volný!
úterý 11 / 19:00 / Divadlo 29 V Mosulu
Šoková terapie reportáží z válečné fronty.
Dokumentaristka Jana Andert strávila osm měsíců s elitní jednotkou irácké armády Golden Division v prvních liniích bitvy o Mosul, od roku 2014 do června 2017 okupovaného bojovníky islámského státu. Do této situace se vydala dobrovolně a na vlastní pěst, bez podpory zahraničních médií, pro které obvykle pracuje. Nechtěla být totiž svázána bezpečnostními pravidly, která redaktorům nařizují, kam až můžou zajít. Vzniklo tak nebojácné svědectví o městu v ruinách, které jedna z největších katastrof dnešní doby obrala o duši.
ČR, 2018, 70 min. Po projekci se plánuje debata.
Pořádá o.s. Terra Madoda ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Filmfuse 2018 za finanční podpory statutárního města Pardubice a Ministerstva kultury ČR.
Elektropopová a countryová tvář oceňované brněnské kapely Květy a jejích hostů. Výjimečný projekt koncipovaný jako unikátní turné po vybraných městech.
Skupina Květy existuje již od začátku tohoto tisíciletí. Za tu dobu stihla vydat slušný počet alb, řádně proměnit svoji sestavu, získat řadu ocenění (Vinyla, Anděl) a také velmi plynule proplouvat jednotlivými hudebními styly. Tentokrát se představí se svým aktuálním projektem YM. Kapela Květy posílena řadou hostů rozdělí svůj večer na dvě kontrastní poloviny. První část country
s akustickými nástroji, druhá v elektropopovém duchu. V přídavcích zazní písně Květů, v nichž se tyto dva odlišné zvukové přístupy spojí do jednoho. Celé toto jedinečné vystoupení bude dokreslovat osobitá videoprojekce. Projekt YM vychazí zároveň na hned třech albech.
Zvuk skupiny Květy je velmi netradiční, a to jak pro nástroje, které využívá, tak pro spojení několika nepříliš často spolupřítomných prvků: humoru, chuti hledat nové postupy, hravosti a nadprůměrných hráčských schopností. Květy se nebojí agresivnějších poloh ani výrazných melodií nebo experimentů s hlasem.
Poznávacím znamením skupiny jsou surreálné texty Martina Kyšperského. Zpěvák platící za výrazného mluvčího generace narozených v 70. a 80. letech, se rád ve svých textech prochází sny nebo časoprostorem svého dětství. Jeho zdánlivě banální „poezie všedního dne“ se proplétá s okamžiky obnažené intimity a křehké citovosti. Martina můžete vídat v posledních letech také jako herce, např. v seriálech Trpaslík, Světlu vstříc a Případ pro exorcistu.
vstupné: 150 Kč (na místě 50% sleva na průkaz ISIC)
úterý 18 / 19:00 / Divadlo 29 Lucie Králíková / Michal Strach
Offcity architekti / objev město
Závěrečná přednáška letošního cyklu Offcity architekti s poslední dvojicí objevitelů Pardubic.Naši hosté vždy přijíždí v daný den ráno. Města neznalí, pouští se do jeho průzkumu. Jak na něj budou nahlížet, čeho si všímat, co dokumentovat, je zcela na nich. Večer v sále Divadla 29 nám pak o svých dojmech a zážitcích podají zprávu.
Jak těžké je popsat Lucii Králikovou, kreativní ženu, která je krajinářskou architektkou, ale její působení a činnost přesahuje vžitý rámec tohoto oboru. Kurátor Marek Pokorný, šéf ostravské městské galerie současného umění PLATO o autorce napsal: „Aktivity Lucie Králíkové souvisejí s rostlinami, krajinou, lidmi a pamětí. Neskrývají emoce, ale zároveň jsou podložené expertní znalostí přírody, zkoumáním konkrétních lokalit a reflexí vztahů mezi místem, tradicí a jejich současnou (opomíjenou) hodnotou, kterou citlivě aktualizují a dokáží zprostředkovat.“
Michal Strach absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, ateliér K.O.V. V roce 2016 získal ocenění Ceny Czech Grand Design 2015 – objev roku 3. místo a na Designbloku 2016 byl oceněn jako nejlepší prototyp designera. Jeho práce je plná objevování, materiálů, struktur, souvislostí a hledáním hranic.
Jak se designér dívá na město, hledá detail? Čte jej jako šperk na lidském těle? Krajina ve městě,město v krajině. Jakou floru najde Lucie mezi dlažebními kostkami pardubických ulic? Náš adventní Offcity architektonický dárek pro Vás.
Pořádá Offcity z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu OFFCITY 2018. Tento projekt je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Pardubice a Nadace české architektury.
AniLab: Velká zimní premiéra & Dilili v Paříži
Premiéra krátkých animovaných filmů vytvořených dětmi v rámci podzimních kurzů animace v laboratoři Bujón Divadla 29. Velká premiéra malých filmů od malých velkých tvůrců pouze v Divadle 29 doplněná animovaným zákuskem pro všechny.
Půvabný animovaný příběh Dilili v Paříži je dalším filmem z dílny uznávaného francouzského animátora Michela Ocelota. Skrze dobrodružství malého děvčátka přiblíží divákům dobu „Belle Époque“, tak zvané Krásné časy v dějinách Francie, známé z plakátů Alfonse Muchy.
Odvážná Dilili spolu se svým kamarádem Orelem jde po stopách spolku, který stojí za únosy dívek v Paříži. Během svého pátrání navštíví mladí hrdinové mimo jiné i slavný kabaret Moulin Rouge a potkají řadu významných osobností té doby – od vědkyně Marie Curie, přes malíře Picassa, Moneta či Renoira až ke spisovateli Marcelu Proustovi. Každý z nich poskytne malým detektivům pomocnou ruku či nápovědu. Dostanou se na pozoruhodná místa, do tajemného případu se prolne magie, a na jeho konci se tradičně střetne dobro se silami temna.
Ve svém novém snímku Michel Ocelot kombinuje fascinujícím způsobem animaci s fotorealistickým pozadím, takže před diváky vyvstává secesní Paříž v celé své kráse. Hudbu k filmu složil Gabriel Yared, držitel Oscara za film Anglický pacient.
Film uvádíme v českém dabingu. Dilili à Paris, režie: Michel Ocelot, Francie, 2018, 95 min.
Projekce se koná v rámci projektu AniLAB 2018 za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.
vstup volný
sobota 22 / 19:00 / Divadlo 29 Benefiční improshow s Petrem Vášou
Je dobré myslet na druhé. Paleťáci proto už třetím rokem pořádají benefiční vystoupení s hostem. Letos přijede legenda brněnské alternativní scény, fyzický básník a frontman kapely Ty syčáci Petr Váša.
Přijďte na neuvěřitelnou show. Paleťáci s Petrem věnují celý den přípravě večera, po kterém bude ještě následovat jam session. A vezměte si hudební nástroje, jo?
Tentokrát se Palaťáci dohodli s festivalem Hudba pomáhá, že tento projekt rozšíří a peníze poputují Davídkovi Hermanovi, který prodělal zástavu srdce.
Pořádá Terra Madoda z.s. ve spolupráci s Divadlem 29 v rámci projektu Ostrovy v pohybu, který je realizován za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Pardubice.